Idealisme en hout voor de open haard Pax Christi haalt Berlijnse kinderen naar Nederland a „Zwart is de kleur van de bloementeelt" LEIDEN OMGEVING EeidócSoiwa/nt DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 PAGINA 1C^ Cursus over kunstgeschiedenis LEIDSCHENDAM In wijkgebouw De Poort aan Kastelenring 112 in Leidschendam begint op maan dag 13 februari een cursus kunstgeschiedenis aan de middeleeuwen. De cursus beslaat een periode van duizend jaar, van circa 500 tot 1500 en wil antwoord geven op de vele vragen over kunst die men bijvoor beeld tijdens vakanties ziet. Behalve aan Romaanse en Gotische kunst zullen enkele speciale onderwer pen zoals boekverluchting en de laat-middeleeuwse kunst aandacht krijgen. De cursus wordt besloten met een bezoek aan het Catharijneconvent in Utrecht, het belangrijkste museum in Nederland op het gebied van de middeleeuwse kunst. De cursus wordt gedurende vijftien weken gegeven op maan dagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur. Cursusleider is de historicus A. Kuyper. De kosten bedragen 25 gulden per vier lessen. Inlichtingen en aamelding bij me vrouw N. Dolle-Jonker, tel. 070-276716. Theater Plok in De wijk WOUBRUGGE Theater Plok treedt woensdag op voor de jeugd in verenigingsge bouw De Wijk. De naam van het stuk dat vertoond wordt is „Geld zat". De voorstel ling begint om twee uur. De toe gangsprijs is/2,50. De jeugd vanaf ven jaar kom. wel- Kwart-triathlon in Wassenaar WASSENAAR Voor de derde maal wordt in Wassenaar op zondag 10 september de kwart-triathlon ge houden. Vanaf november vorig jaar zijn de voorbereidingen voor het wel slagen van de wedstrijd al in volle gang. De knelpunten op de oude rou tes zijn aangepast. Nieuw dit jaar is een zogeheten achtste-triathlon voor scholieren van vijftien jaar en ouder. Inschrijving daarvoor verloopt via gymnastiekleraren van het voortge zet onderwijs. De inschrijving is in middels gestart. De deelnemers van vorig jaar krijgen automatisch een in schrijfformulier. Belangstellenden kunnen een inschrijfformulier krij gen bij het Sterrebad, de Zonnehof en de Vereniging van de WZK. Golfterrein vernield met crossmotor ALPHEN AAN DEN RIJN Onbe- kenden hebben zondagmiddag voor 20.000 gulden schade aangericht op de green van het Alphense golfterrein Zegersloot. Ze reden met een crossmo tor over het terrein dat juist heel vlak hoort te zijn. De geschatte schade heeft betrekking op het weer weg werken van alle sporen en het op nieuw inzaaien van het gras. Bouwkraan gestolen LEIDERDORP Van het industrie terrein in Leiderdorp is in het afgelo pen weekeinde een bouwkraan gesto len. De waarde is 2.200 gulden. Bijeenkomst in vrouwentrefpunt OEGSTGEEST In het Vrouwentrefpunt „Aletta" in het ge meentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest wordt morgenavond om half negen een bij eenkomst gehouden. Agatha van het Jart draagt gedichten voor uit haar bundel „Terug van gek geweest" en uit later werk. Daar naast vertelt zij over haar ervaringen in en haaT kritiek op de psy chiatrische hulpverle ning. Legowedstrijd in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Jeugdige Zoeterwou- denaren kunnen zich morgen uitleven bij de legowedstrijd in Ons Huis in Zoeterwoude. Dat bouwspektakel is een initiatief van de jeugdraad in samenwerking met de plaatse lijke Kadoshop Berg. In een mum van tijd waren onlangs de zeventig kaartjes voor het festijn uitverkocht. De organisatie zorgt voor al het lego materiaal. De jongens en meisjes mogen zelf géén lego meebrengen. Iedereen is vrij om te maken wat hij of zij wil. Een jury zal het werk van twee uur ar beid beoordelen. De legowedstrijd begint morgenmiddag om 2 uur en duurt tot 4 uur en is alleen toegan kelijk voor kinderen met een deelnemers kaart. Vanaf 4 uur is iedereen welkom om de werkstukken te bekijken. Vijf woonwagens in Stompwijk STOMPWIJK In het nieuw te bouwen woonwijkje in Stompwijk wordt plaats inge ruimd voor vijf woonwagens en het aantal woonwagens in de eveneens nieuw te bouwen wijk De Rietvink in Leid schendam zal van tien op twaalf worden gebracht. De Leidschendamse gemeente raad besloot hier gisteren toe na een schorsing die nodig was omdat het CDA in eerste in stantie een verhoging van het aantal woonwagens van drie naar vijf in Stompwijk weiger de. CDA-woordvoerder C. J. van Kampen zei het aantal te hoog te vinden in verhouding tot het aantal inwoners van 2500. Hij was het echter ook niet eens met de VVD die van me ning was dat het aantal in Leidschendam te plaatsen woonwagens dan maar tot 32 moest worden teruggebracht. De VVD'er F.Th. Dubois zei dat vorig jaar een afgewogen keuze heeft plaatsgevonden. Als provincie en rijk nu vin den dat een van die lokaties, zoals 't Lien, niet acceptabel is moet de taakstelling maar worden verminderd, meende Dubois. Wethouder J. C. van Erp vroeg de bestaande goede ver houding met de provincie niet weer te verstoren. In Leid schendam hadden begin dit jaar al achttien wagens moeten staan en er zijn pas zes voorlo pige. Eind van ait jaar moeten er 36 zijn en wat de lokatie Leizo betreft, daar zullen nog minstens dertien extra moeten komen te staan, aldus de wet houder. De wethouder zei zich met hand en tand te hebben verzet tegen afwijzing door de pro vincie van De Star waar nog het grootste aantal vijftien wagens moet komen. De door de provincie gewenste verschuiving naar de woon wijk toe is volgens hem onmo gelijk. De provincie zal zich TIENJARIG JUBILEUM NATUUR- EN LANDSCHAPSBEHEER IN ZICHT LEIDEN Eendenkooi en, elzensingels, houtwal len en hoogstamfruitbo- men worden tegenwoor dig bijeengeveegd onder de welluidende naam „kleine landschapsele menten". Omdat het eco nomisch belang ervan vaak niet meer aanwezig is, dreigen ze te verdwij nen. De eendenvangst raakte uit de gunst, hout als brandstof heeft plaats gemaakt voor olie en gas. In Zuid-Holland maakt de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer (NLB), die in Gouda is gevestigd, zich al bijna tien jaar sterk voor het behoud van klei ne landschapselementen. Niet alleen door het on dersteunen van vrijwilli gers, maar ook door het aanzetten van gemeenten tot het opstellen van land schapsbeleidsplannen. Door ruilverkavelingen, me chanisatie in de landbouw en cultuurtechnische werken zijn tal van landschapselementen verdwenen of verkeren in slechte staat. Mede door toe doen van de Stichting Natuur- en Landschapsbeheer worden sinds juni 1979 talloze kleine natuurgebiedjes, houtwallen, singels en eendenkooien in Zuid-Holland van de onder gang gered. De kleine land schapselementen zijn voor veel planten, vogels, insecten en zoogdieren het laatste toe vluchtsoord. Veel dieren ge bruiken bijvoorbeeld een hout wal als uitvalbasis om hun voedsel in de omgeving te zoe ken. Lijnvormige elementen, zoals elzensingels en houtwal len, vormen ideale verbindin gen waarlangs planten en die ren zich kunnen verplaatsen. Verder hebben de landschap selementen een belangrijke cultuurhistorische waarde. Ze zijn, bijvoorbeeld in het geval van de eendenkooien, stille ge tuigen van een ver verleden. Vrijwilligers In 1979 begon de Stichting, die is ontstaan op initiatief van een klein groepje vrijwilligers, met haar werk. Inmiddels hebben in totaal zo'n 1600 vrij willigers in 100 werkgroepen hun krachten gebundeld. De stichting ondersteunt de werk groepen in hun activiteiten: behalve het uitlenen van ge reedschap worden er cursus sen gegeven. Zo probeert men bezitters van hoogstamfruitbo- men bij te brengen hoe de bo men gesnoeid moeten worden. De Stichting sluit tevens ver zekeringen af voor de vrijwil ligers en bemiddelt bij het af zetten van natuurprodukten. Dat het vrijwilligerswerk de laatste jaren van karakter is veranderd, blijkt uit het ver haal van de huidige directeur van de Stichting, P.I.J. Key- zer. Hij wordt overigens bin nenkort opgevolgd door de heer C.H. Krantz uit Oude Wetering. „Het vrijwilligers werk in de natuur is eind ja ren zeventig gestart als mode gril. In de weekenden trokken mensen van rond de twintig er puur uit idealisme op uit. In de eerste plaats leefden ze zich uit op het knotten van wilgen. Een dankbare taak, omdat je snel resultaat ziet en het min der zwaar werk is danhet kappen van hardhout. Tegen woordig heeft het merendeel van de vrijwilligers die idealis tische houding nog wel. Toch zie je, dat sommigen alleen werken voor het hout in de ei gen open haard". De heer Keyzer voegt eraan toe, dat hij hoopt dat de „nieuwjaarstoe spraak van Hare Majesteit", waarin zij de noodklok luidde voor de natuur, mensen ertoe aanzet zi?h als vrijwilliger te melden. Hemelbestormers De verhouding met de boer, op wiens land men werkt, is be langrijk. Daar hielden de vrij willigers van het eerste uur, die zich een beetje opwierpen als hemelbestormers, vaak on voldoende rekening mee. Zij zouden de boer wel vertellen, hoe het moest. Nu stellen de vrijwilligers zich veel beschei dener op en wordt alles in overleg met de boer gedaan. Voorbeeld van die samenwer king is het weidevogelproject. In het voorjaar van 1989 trek ken 150 weidevogelwachters er weer op uit, om de eieren van scholeksters, kieviten en eenden te redden door bijvoor beeld merkstokken of nestbe schermers over de nesten te plaatsen. Ook in Nootdorp is een groep vogelwachters ac tief. Zo'n project is alleen mo gelijk als wordt samengewerkt met de boer. Het NLB ondersteunt niet al leen vrijwilligersgroepen, maar wil het beheer van na- tuur- en landschapselementen zo goed mogelijk stimuleren en coördineren. De heer Krantz zal daar in zijn beleid De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland krijgt een nieuwe directeur. De heer drs. C.H. Krantz uit Oude Wetering, links op de foto, volgt met ingang van 1 maart de heer P.I.J. Keyzer op. FOTO: CEES VERKERK extra aandacht aan schenken, voor het beheer van de vele daarvan zijn verplicht, het ma- Hij wil gemeenten stimuleren waardevolle landschapsele- ken van een beleidsplan voor tot het opstellen van land- menten in buitengebieden van het behoud van natuurelemen- schapsbeleidsplannen. Hierin de gemeente. Bestemmings- ten niet. wordt het beleid geformuleerd plannen voor de inrichting GASTGEZINNEN GEZOCHT VOOR VAKANTIEPERIODE Helma Vlaar, districtscoördina tor en bestuurslid van Pax Christi Kinderhulp in Zoeter- meer en Christa van de Lang- kruis, mede-bestuurslid en kandidaat-secretaris zijn op zoek naar gastgezinnen voor Westberlijnse kinderen. FOTO: CEES VERKERK ZOETERMEER „Veel kinderen in West-Berlijn verkeren in een hopeloze situatie. Ze wonen in een stad die helemaal is inge sloten door de Muur. In veel gezinnen spelen pro blemen, die worden ver oorzaakt door alcohol, drugs of echtscheiding. De kinderen gaan vrijwel nooit op vakantie en ko men meestal niet verder dan de kroeg of de gevan genis. Het is praktisch on mogelijk om ze een goede toekomst te bieden, omdat ze vaak in de fouten ver vallen die hun ouders ma ken". Helma Vlaar, districtscoördi nator en bestuurslid van Pax Christi Kinderhulp in- Zoeter- meer, vertelt uit eigen erva ring over de ellendige situatie waarin de meeste Westberlijn se kinderen verkeren. Samen met mede-bestuurslid en kan didaat- secretaris Christa van de Langkruis heeft zij in deze in Oost-Duitsland gelegen stad met eigen ogen gezien hoe groot het kinderleed daar is. Vakantiekinderen „Naast de problemen die in ie dere grote stad voorkomen, spelen daar enorme sociale problemen, In hoeverre die ook worden veroorzaakt door de aanwezigheid van de Muur is niet duidelijk, maar een feit is, dat West-Berlijn verschrik kelijk veel kindertehuizen telt. Daar heeft Pax Christi Kin derhulp regelmatig contact mee. in het kader van de va kantie die wij veel kinderen kunnen bieden. De organisatie haalt nu al 27 jaar kinderen in de leeftijd van zes tot achttien uit West-Berlijn, om ze in Ne derland enkele weken onbe zorgde vakantie te kunnen ge ven. Dat gebeurt met mede werking van het Berlijnse ge meentebestuur dat de vakan tiekinderen „selecteert" en alle kosten voor haar rekening neemt, behalve het verblijf bii de gastgezinnen. In Nederland komen de kinderen bij gast ouders terecht, die meestal zelf al kinderen hebben", vertelt Christa van de Langkruis, die evenals haar mede-bestuurslid ook zelf gastouder is. „Als er al kinderen in het ge zin aanwezig zijn, verloopt het contact met de Duitse kinde ren en de gastouders vaak soe peler. Er is niet zo'n taalbar rière, zoals bijvoorbeeld bij de opvang van Noordierse kinde ren, die Pax Christi Kinder hulp om het andere jaar naar Nederland haalt. Ook krijgen de gastouders volledig de vrij heid om die vier weken van 28 juli tot 26 augustus naar eigen inzicht in te delen. We organi seren geen activiteiten, zoals bij de kinderen uit Noord-Ier- land", vertelt de kandidaat-se cretaris van Pax Christi Kin derhulp, die verschillende ke ren in West-Berliin was voor deze en voorgaande acties. Ingesloten „Als buitenlander in Berlijn realiseer je je heel sterk dat de stad omgeven is door een muur. Je beseft dat je ingeslo ten bent. Bovendien zijn er, vooral in de directe omgeving van de Muur, veel soldaten op straat en ook de politie is na drukkelijk aanwezig. Verder vallen de vele café's op. Ik keek er dan ook niet van op, toen ik hoorde dat het alcohol probleem in deze stad levens groot ft. Dat is verder heel duidelijk te zien, als de kinde ren in twee speciale treinen vanaf station Charlottenburg vertrekken. Van de ongeveer 1200 ouders die daar hun kind komen „uitzwaaien" zijn er een heleboel stomdronken". En Helma Vlaar vult aan: „Ik heb nog nooit zo veel dronken mensen op straat gezien als in Berlijn"! Medelijden Om de kinderen, die dooV Pax Christi Kinderhulp in alle de len van Nederland worden op gevangen, een onbezorgde va kantie te geven, zoekt de orga nisatie gastgezinnen in de re gio Zoetermeer, Leiden, Was senaar en Alpen aan den Rijn- .„We zijn op zoek naar gezin nen, die de Berlijnse kinderen gewoon behandelen, net als hun eigen kinderen", vertelt Helma Vlaar. „Heb geen me delijden met het „gastkind", want daar vraagt het niet om. Ga ook geen enorm grote acti viteiten voor ze organiseren, want dat zijn ze thuis niet ge wend". „Zorg dat het kind zich geen gast meer voelt", zegt Christa van de Langkruis kernachtig. Beide bestuursle den van Pax Christi gaan bin nenkort zelf „hun" Duitse gastkinderen weer halen. Zo komt Angelique al jaren bij het vader, moeder en kinde ren Vlaar in huis, en is Levent twee maal per jaar vaste gast bij het gezin Van de Lang kruis. Hoewel de paasvakan ties voor de kinderen verleden tijd zijn, omdat ze niet langer door de stad Berlijn worden betaald, halen beide vrouwen „hun" kinderen met Pasen op eigen kosten naar Nederland. „De kinderen hebben in Ber lijn een hard leven, vol proble men", weet Christa. Wij willen ze daar graag twee maal per jaar uithalen. En hoewel het afscheid nemen voor mij voor al na de eerste vakantie moei lijk was, laten we de kinderen toch altijd weer naar huis gaan. We weten nu eenmaal dat het „vakantiekinderen" zijn, die toch weer naar hun ouders toe willen, hoe rot ze het daar ook hebben". Wie meer wil weten over de opvang van Westberlijnse kin deren kan bellen met Helma Vlaar, 079 - 21 06 44 of Christa van de Langkruis, 01751 - 77374. Na een eerste telefo nisch contact komt één van beiden langs om met mogelijke gastouders een gesprek te heb- AXEL WIEWEL NAALDWIJK „Pro beer maar eens iemand te krijgen die voor een tien tje per uur wil overwer ken. Het zou een wonder zijn, als je zo iemand zou vinden. Die zou trouwens geen leven hebben in de tuinen, met collega's die twee of drie keer zo veel verdienen. Maar dan zwart". Zo wordt het pro bleem van het zwarte geld in het Westland in een notedop verklaard door één van de bloemenkwe- kers in één van de reus achtige hallen van Bloe menveiling Westland in Honselersdijk. De vorige week bekend ge worden voorlopige uitkomsten van de FIOD (Fiscale Inlich tingen en Opsporings Dienst) over frauderende tuinders zijn nog steeds onderwerp van ge sprek in de op een na grootste bloemenveiling ter wereld. Niet zo zeer dat men ervan op kijkt dat er zwart geld circu leert, maar veeleer dat het on begrijpelijk is dat buitenstaan ders, en dus ook de FIOD, kennelijk niet kunnen begrij pen dat de kwekers wel móeten. Zonder zwart circuit geen glastuinbouw, lijkt het motto. Het zwarte geld dat enkele honderden tuinders zouden verdienen door via fictieve na men en lege bv's produkten om te zetten via de veiling, wordt volgens Justitie onder meer gebruikt voor het beta len van het personeel, zonder dat loonbelasting wordt afge dragen. Op die manier derft de schatkist niet alleen 40 mil joen aan inkomsten- en loon belasting (in de periode '85- '88), maar ook nog eens ettelij ke miljoenen aan loonbelas ting. Volgens de tuinder, die zijn naam niet in de krant ge noemd wil zien, is het pro bleem van de personeelsvoor ziening echt nijpend: „Krijg je geen personeel, dan blijft er werk liggen en dat betekent schade. Wij werken tachtig, negentig uur in de week, maar met te weinig personeel is het dan nog niet te behappen. De glastuinbouw is een vol-conti- nuebedrijf". Hogere legale lo nen zouden het produkt te duur en niet in elk geval niet meer concurrerend met het buitenland maken, dat een toenemende invloed op de in ternationale handel krijgt. Op de vraag of de veiling of één of meer van haar mede werkers bij het ontduiken van de belasting zijn betrokken kan Justitie, dat over ongeveer twee maanden het onderzoek hoopt af te ronden, nog geen antwoord geven. Veilingdirecteur ir. H. de Boon: „Als ons veilingsysteem aanleiding geeft tot frauduleu ze handelingen, dan moeten we daar iets tegen onderne men". Hij probeert de zaak evenwel in zijn proporties te rug te brengen: in de periode van het FIOD-onderzoek is via zijn veiling voor vijf mil jard gulden omgezet. Een frau debedrag van 40 miljoen is in dat perspectief maar een schijntje, meent hij. HOUTSNIPPERS OP KLOOFPAD LEIMUIDEN Het Kloofpad in Leimuiden is gistermiddag on geveer anderhalf uur voor de helft versperd geweest. Oorzaak van de versperring was een lading houtsnippers uit gekantelde aanhangwagen. Een bestuurder van een tractor reed rond drie uur op het Kloofpad. Vermoedelijk reed de man te hard, waar door de aanhangwagen kantelde. Kerrie-gehakt witlof met tomatensaus en aardappelen appelkoekjes Witlof wordt grauw als het in een aluminium pan gekookt wordt, gebruik er daarom liever een roest vrij stalen of emaille pan voor. Houd de kooktijd heel kort, door te lang ko- ken wordt de groente pap- perig. De benodigdheden voor j twee zijn: 1 sneetje brood, h 200 g gehakt, zout, kerrie, uitje, 25 g margarine, mes punt bloem, aroma; 800 g witlof, zout, 1 dl kooknat, tomatenpuree naar smaak, ketjap, aro- ma, paprikapoeder, 10 g maizena, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 50 g zelfrijzend bakmeel, zout, 0,75 dl melk, 2 appels, circa 20 g margarine, sui ker, kaneel. Week het brood tien minu ten in ruim water, druk het zo droog mogelijk uit en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout, kerrie en fijn gesneden ui tot een samen hangende massa en maak daar met natgemaakte han den twee gladde ballen van. Leg de gehaktballen enige uren koel weg en bak ze vervolgens in de margarine, met het deksel schuin op de pan, in twintig minuten bruin en gaar. Houd het vlees warm op een bord, dat op de pan met kokende aardappelen staat. Roer de bloem door het bakvet, voeg weinig water, aroma en ker rie toe en laat de jus nog drie minuten koken. Spoel de struikjes witlof af en snijd ze in grove stukken. Was de groente zo nodig nog een keer en zet haar op met een paar lepels water en weinig zout. Breng het wit lof snel aan de kook en laat het in acht tot tien minuten gaar worden. Laat de groen te in een vergiet uitlekken, doe haar in een schaal en houd haar warm. Meng 1 dl kooknat met tomatenpuree, ketjap, aroma en paprika poeder en bind de massa met maizena. Schenk het sausje over het witlof en strooi daar fijngeknipte peterselie Meng bakmeel, iets zout en melk tot een stevig beslag. Schil en boor de appels en snijd ze in stevige schijven. Haal de appelschiiv de steel van een houten le- ,c pel gestoken, door het beslag en bak ze in warme marga rine bruin en gaar. Presen-, teer de appelkoekjes warnv met een mengsel van suikeq en kaneel. JE AN NÉ, 1 APOTHEKEN De avond- e diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. r ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst; elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. té 175639) en van vrijdag 13.00 u. tol zaterdag 13.00 u. (Ellsabeth-ziekew huis). De Geneeskundige Dienst Leiden Is verhuisd van de Roodenburgerstrasl in Leiden naar de Cronesteinkadt' 18a In Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij; ongewenste zwangerschap voor ri bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2, 2311 ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT LEIDEN. steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch t do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL disch Adviesbureau, Ketelboeter steeg 10, tel. 130775; afdeling t tingen: alleen op afspraak, klachtei 18.30-20.30, afdeling i vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Let den e.o. Voor een gesprek vaT Vertrouwelijk. Dag e TRAPPUZZEL In elk vakje dient 4. ondergeschikte; 6. edelman en grootgrondbezittel i voetbalwedstrij OPLOSSING •SSOI 8 :siu|9tj :OILU|BP -9 UeiuBJö g :JBBU •eip v :pja6ua e :6|uui z ipsil 'i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10