IbinÏ Russen maken van Afghanistan levensgevaarlijk mijnenveld Bush verlegen met omstreden „third man" Niemand weet nog wie Rodriguez is Reclame in Sovjetunie vorm van amusement DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND CcicbeSoiwcwit ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 4 Politie maakt jacht op nijlpaard SALZBURG Aanvankelijk dach- tèn de verkeersagenten uit Salzburg dat het weer een routineklusje was. Ze moesten op de autosnelweg in de buurt van Salzburg een „groot var ken" vangen. Dat komt wel eens voor in de loopbaan van een verkeer sagent. Maar toen zij in alle vroegte op de plaats van bestemming kwa men bleek het een nijlpaard te zijn. Het 250 kilogram zware dier was ont snapt uit de aanhangwagen van een Italiaanse dierenhandelaar en was de hort op. Met hulp van de eigenaar slaagden de agenten erin het beest te vangen en met zachte aandrang weer in de aanhangwagen te plaatsen. Sprakeloos Als je net drie jaar bent en er komt een echte prinses op bezoek, tja dan weet je niet altijd wat je zeggen moet. Ta- lina had nog wel haar feestjurk aangetrokken, maar ze stond sprake loos toen de Engelse prinses Diana een praatje met haar wilde maken. Talina woont in een opvanghuis voor zwarte kinderen, dat Lady Di bezocht tijdens haar verblijf aan New York foto: ap Manuscripten Friedrich Engels in VS ontdekt STANFORD In het archief van de Stanford- universiteit in Californië zijn vier manuscripten ontdekt van Friedrich Engels, met Karl Marx de auteur van het Communistisch Manifest. Het be treft drie korte in het Frans geschreven manu scripten en een langer handschrift, geschreven in het Duits. De franstalige documenten dateren uit 1883 en 1886. Daarin spreekt Engels de verwach ting uit dat „het proletariaat nieuwe posities weet te veroveren" door middel van verkiezingen. En gels schrijft verder dat „demonstreren een goede zaak is, maar alleen zolang we niets beters te doen hebben". Het in het Duits geschreven docu ment is gewijd aan de chartisten, de beweging die in het begin van de 19e eeuw actief was in Enge land voor het verkrijgen van kiersrecht voor de arbeidersklasse. Vrees voor nieuwe aanslagen RAF KARLSRUHE In West-Duitsland vreest men voor nieuwe aanslagen van de Rote Armee Fraktion (RAF). Die acties zouden een hongerstaking moeten begeleiden, waaraan gevangen zittende RAF-terroristen deelnemen. Tot nu toe zijn hongerstakingen van RAF-leden zonder uitzondering verge zeld gegaan van terroristische aanslagen. Dertig leden zitten momenteel gevangen in twaalf gevangenissen. De RAF-leden eisen in hooguit twee gevangenissen te worden samengebracht met de mogelijkheid tot ge regeld contact met elkaar. Het is al de tien de keer dat gevangen RAF-leden een hon gerstaking zijn begonnen. In het verleden zijn daaraan twee terroristen gestorven: Holger Meins in 1974 en Sigurd Dibus in 1981. Zuidafrika trekt nieuwe woonwet in I JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft afgezien van zijn plannen om de rassenscheiding in de woonwijken te verscherpen, maar blijft voorstander van gescheiden woonwijken. Plaatsvervangend president Chris Heunis zei dit gisteren in zijn toespraak bij de ope ning van het nieuwe zittingsjaar van het Zuidafrikaanse parlement. De regering trekt het veel bekritiseerde wetsontwerp in waarin werd voorgesteld de straffen voor zwarten die in blanke wijken wonen te verhogen. De rede van Heunis, die de van een beroerte herstellende president Pieter Botha vervangt, bevatte verder weinig opzienbarends. Zo bevatte de regeringsverklaring, waar met spanning naar was uitgezien, niet de verwachte aankondiging van ver kiezingen later dit jaar. Frederik De Klerk, die donderdag werd gekozen als lei der van de regerende Zuidafrikaanse Nasionale Partij, zal naar alle waarschijnlijk het volgende staatshoofd van Zuidafrika worden. Journa krant 1 econon met en ligdom ten. Zij gen tij< lontmof daar v aarzele NEW YORK Volgens de Onafhankelijke Raad voor Internationale Men senrechten van de Vere nigde Naties hebben de Russische en Afghaanse legereenheden bij de te rugtrekking miljoenen nieuwe, tegen mensen ge richte mijnen achtergela ten. De mijnen zijn volgens een rapport van de Raad gelegd in landbouwgebieden, in rivie ren, in dorpen en aan de rand daarvan. Ook op de wegen die zouden worden gebruikt door terugkerende vluchtelingen zijn mijnen gelegd. Er is onder meer sprake van zogenoemde „vlindermijnen", die vooral zijn ontworpen om te vermin ken. Van dit type mijn worden vooral kinderen het slachtof fer; na de zware verwondin gen bloeden ze dood. Meer dan 24.000 Sovjettroepen hebben zich twee weken voor de totale terugtrekking al uit Afghanistan terugetrokken. Waarschijnlijk al dit weekein de verlaat de laatste Sovjetmi litair het land. Wanneer dit in derdaad het geval is loopt Moskou ongeveer tien dagen voor op het schema dat 15 fe bruari als uiterste datum stelt. Sinds augustus vorig jaar ver bleven er ongeveer nog 50.000 Sovjetmilitairen in het land nadat de eerste fase van de troepenterugtrekking was vol tooid overeenkomstig het ak koord van Genève. In de Afghaanse hoofdstad Kabul is gisteren een groot konvooi op weg is gegaan om de vier dagen durende terug tocht te aanvaarden. Volgens Afghaanse regeringssoldaten duurde het drie uur voordat de lange karavaan van pant servoertuigen, tanks en leger auto's vol met militairen voor- bij was. Het is niet bekend uit hoeveel voertuigen en militairen het konvooi bestond, maar slechts zo'n 1000 a 1500 Sovjets zou den zijn achtergebleven om het vliegveld te bewaken. La ter, vlak voor de Salang-tun- nel, zal het konvooi zich bij andere eenheden voegen om gezamenlijk in barre sneeuw- het Hindu-Kushge- bergte over te steken met bergpassen op een hoogte van 3600 meter. Vorige week werd de route naar de Salang-tunnel, de eni ge landverbinding tussen Ka- bul en de Sovjetunie, door het Afghaanse- en Sovjetleger schoongeveegd om het Af ghaanse verzet te verhinderen hinderlagen te leggen. Zeker veertig dorpen zijn bij deze schoonmaakactie verwoest. Volgens de mujaheddin zijn hierbij 600 burgers om het le ven gekomen. Rillerig Terwijl hier de krokussen al een tijdje boven de grond staan, is Chicago met de neus op de koude feiten gedrukt. Ook daar was het eerder deze week nog lenteweer, maar ineens sloeg de winter alsnog toe. De temperaturen daalden enorm en de ene sneeuwstorm na de andere zorgden voor deze rillerige tafrelen. Nog verder naar het noorden waagt vrijwel niemand zich nog buiten. In Alaska is het al een tijdje extreem koud, zo erg dat de KLM de komende dagen niet meer via Anchorage vliegt. In de hogere luchtlagen is het 72 graden onder nul en dat is riskant voor een veilige vlucht. foto: ap Olieplatform dicht wegens gebreken LONDEN Een olieplatform ten noordoosten van Schot land, dat door Shell wordt geëxploiteerd, is gesloten na een veiligheidsinspectie. De inspectie, die zonder waar schuwing vooraf plaatsvond, bracht defecten aan het licht bij een aantal veiligheidssyste men, zoals bij het brandalarm en de opsporing van een even tuele gaslek. Het platform West Stadrill, waar 50 mensen werken, is eigendom van de Noorse maatschappij Smedvig, dat boort voor rekening van Shell-UK. Het is voor het eerst dat tot gehele sluiting van een platform is overgegaan na een inspectie. Na de ontploffing van de Piper Alpha, waarbij in juli vorig jaar 167 doden vie len, hebben de bonden van offshore-werknemers er her haaldelijk bij de Britse rege ring op aangedrongen het aan tal veiligheidsinspecties op te Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze volledig uitgebrande jeep getuigt van de felle gevechten die plaatsvonden tijdens de staatsgreep. foto'S: ap ASUNCION Van gene raal Andres Rodriuguez, die met en gewelddadige staatsgreep dictator Alfre do Stroessner aan de kant zette, is zeer weinig be kend. Zelfs zijn leeftijd is niet precies bekend, maar men gaat ervan uit dat hij ongeveer 64 is. Rodriguez is een boerenzoon uit het plattelandsstadje San Salvador, en over zijn jeugd en het begin van zijn loopbaan in het leger zijn weinig gegevens voorhanden. In 1961 werd hij benoemd tot bevelhebber van het Eerste Legerkorps, dat van de drie corpsen waarover de Paraguayaanse strijdmacht be schikt het grootste en best uit geruste is. Toen Rodriguez met zijn gewapende actie tegen het bewind van Stroessner bègon, had hij 40 tot 50 tanks tot zijn beschikking, alsmede kanon nen en mortieren en zware machinegeweren. Ook de beweegreden voor de generaal om Stroessner af te zetten is niet geheel duidelijk. Volgens diplomatieke bronnen en politieke waarnemers kreeg Rodriguez kort voor zijn staatsgreep van Stroessner, die ovèrigens een oude vriend van hem is, het bevel om ontslag te nemen als legerbevelhebber en minister van defensie te worden. Ook de reden voor dit bevel van Stroessner is niet bekend, maar zeker is dat Ro driguez weigerde. Een leider van de oppositie, De nieuwe sterke man gene raal Rodriguez, voor praktisch iedereen een onbekende. Domingo Laino, heeft erop ge speculeerd dat Rodriguez tot actie is overgegaan omdat hij heimelijk partij had gekozen voor de traditionele vleugel van de regerende Colorado- partij, die pleit voor een meer democratische regering. Behalve persoonlijke vrienden waren Stroessner en Rodri guez ook collega's, en later werden ze aangetrouwde fami lie toen Rodriguez* dochter Marta trouwde met Stroes- sners zoon Alfredo. Rodriguez was in de hoofdstad Asuncion een bekende figuur, maar veel Paraguayanen hoorden giste ren, toen hij over de radio be kend maakte dat Stroessnei was gearresteerd en dat hij de controle had overgenomen, voor het eerst van zijn be staan. DEIS kelii Jgara over wik] kan jranc bent geld Ier iWer daai •een vert De Dat oud wel van In dubieuze brief losgeld geëist voor Vanden Boeynants BRUSSEL De Belgische krant „La Libre Belgique" heeft gisteren een brief ont vangen waarin in ruil voor de vrijlating van oud-premier Vanden Boeynants een losgeld van 20 miljoen franken (ruim een miljoen gulden) wordt ge vraagd. Het parket in Brussel meent dat het gaat om een misplaatste grap. In de brief wordt geëist dat de helft van het gevraagde los geld wordt gestort op de reke ningen van de sociale diensten in Brussel, Charleroi, Luik en Namen. De rest van het geld moet ten goede komen aan en kele hulporganisaties. De lei ders van de sociale diensten moeten zowel via de Frans- als de Nederlandstalige omroepen in België bevestigen dat ze het geld hebben ontvangen. De brief is overduidelijk niet af komstig is van de BSR, de Bri gade Socialiste Revolutionnai- re. De oud-premier is nu al 21 dagen spoorloos. WASHINGTON De po litieke wittebroodsweken van de Amerikaanse pre sident George Bush zijn wreed verstoord. De man die verantwoordelijk is voor de eerste „affaire" waarmee de nieuwe presi dent is opgezadeld, is nie mand minder dan John Tower, de kandidaat-mi nister van defensie. Afgelopen week zijn grote twijfels gerezen over de per soonlijke integriteit van Tower die op het punt staat een van de belangrijkste ministers in het nieuwe kabinet van presi dent Bush te worden. Tower wordt, na minister van buiten landse zaken James Baker, als de „derde man" in de Bush-re- gering beschouwd. Towers reputatie leek onaan tastbaar. Hij was jarenlang se nator voor de staat Texas en stond bekend als een uitste kend defensie-expert. Vijf jaar geleden stapte hij uit de Se naat en werd hij door presi dent Reagan benoemd als top- ontwapeningsonderhandelaar. Na korte tijd trok Tower zich uit die functie terug en vestig de hij zich als zelfstandig „con sultant" voor grote wapenfa brikanten. In die functie, en gebruikmakend van zijn zeer grote kennis van zaken, ver diende hij een vermogen. Eind 1986 werd hij door president Reagan benoemd als voorzitter van een naar hem genoemde commissie die het Iran-Con- tra-schandaal moest onderzoe ken. Tower is afgelopen week lang durig verhoord door de defen siecommissie van de Ameri kaanse Senaat, waarvan hijzelf jarenlang voorzitter was. Aan een dergelijk verhoor worden overigens alle hoge functiona- ring onderworpen. De betref fende commissie brengt na het verhoor verslag uit aan de Se naat, die vervolgens een stem ming houdt over de geschikt heid van de kandidaat. Zegt de Senaat „ja" - wat in nagenoeg alle gevallen gebeurt -dan kan de nieuwe functionaris worden beëdigd en zijn werk zaamheden beginnen. Gescheiden De verhoren van Tower leken ook zo'n formaliteit. Toch was i bekend dat de sena- i Tower danig aan de tand zouden voelen over diens werk als „consultant". Boven dien viel te verwachten dat de commissie Towers persoonlijke leven onder de loupe zou ne men. Tower is namelijk twee keer gescheiden. Diens tweede scheiding liep uit op een zeer verbitterd, om niet te zeggen ordinair juridisch gevecht met Lilla Burt Cummings. Tower zou tal van affaires met vrou wen hebben gehad en hij zou bovendien een zware drinker zijn. George Bush had daarom de Amerikaanse recherchedienst (FBI) gevraagd Towers doop ceel uitvoerig te lichten. De FBI kon echter niets van bete kenis vinden, waarna Bush tot de benoeming van Tower overging. Verwacht werd dan ook dat de senaatscommissie deze week Tower wel lastige vragen zou stellen, maar de benoeming ze ker niet zou verhinderen. Woensdag deed zich evenwel de eerste complicatie voor. Toen werd de ultra-conserva tieve politieke activist Paul M. Weyrich door de senaatscom missie over Towers doen en laten gehoord. Weyrich wond er geen doekjes om. Hij zei dat hij Tower vaak had gezien met andere vrouwen dan die waar mee hij getrouwd was. Wey- richs getuigenis was overigens meer een politieke dan een persoonlijke klap voor Tower. Uit diens optreden bleek dat de conservatieven er alles aan gelegen is Tower uit het Pen tagon weg te houden, een op vatting die ze (merkwaardi gerwijs) delen met tal van pro gressieve politici. Tower ontkende intussen in alle toonaarden dat hij zich aan rokkenjagen en drinken had schuldig gemaakt. De se naatscommissie leek hem te geloven. Gaande de week kreeg 4e commissie evenwel tal van nieuwe gegevens over het persoonlijke leven van John Tower toegespeeld. De voorzitter van de commissie - de democratische senator Sam Nunn - wilde niet zeggen hoe die gegevens de commissie hadden bereikt, maar liet wel weten dat de nieuwe informa tie nader onderzocht moest worden. Bovendien wil de commissie praten met de FBI- functionarissen die het onder zoek naar Tower hebben ge leid. Ook Weyrich zal nog door de FBI worden verhoord. De voor gisteren geplande stemming over Tower in de Senaat ging dan ook niet door. President Bush heeft zich in tussen vierkant achter Tower geplaatst. Dat neemt niet weg dat het Witte Huis danig ge schrokken is over de gang van zaken. Nu al staat vast dat To wer een hoogst omstreden man is die met meer dan ge wone aandacht door de pers zal worden gevolgd. Abortus Intussen kijkt president Bush niet alleen tegen problemen met John Tower aan. Ook zijn zwarte kandidaat-minister voor gezondheidzaken, dr. William Sullivan, blijkt om streden. Sullivan veroorzaakte al meteen problemen door te zeggen dat hij geen wijziging van de bestaande abortuswet geving in de VS wil. Dat bracht hem in aanvaring met de nieuwe president die juist een voorstander van een der gelijke wetswijziging is. Nadat die moeilijkheden wa ren gladgestreken, kwam aan het licht dat het medisch on derwijsinstituut waarvan Sul livan president was, een zeke re Richard Eaves had inge huurd voor het geven van col leges. Eaves had op dat mo ment evenwel een hoge be stuursfunctie in het district waarin Sullivans school is ge legen. Boze tongen beweren nu dat Eaves op Sullivans school mocht doceren omdat hij bereid was er een aantal ruimtelijke maatregelen door te jagen om uitbreidingen van de school mogelijk te maken. De kans dat Tower en Sulli van toch nog door de senaats commissies geschikt verklaard zullen worden voor hun hoge ambt, blijft intussen groot. Kapitein Rob in China 290) Aan de wal maakt Rob kennis met Marga's vader, de be roemde scheepsbouwer Morris. „Ik heb al veel van u gehoord kapitein," zegt deze, terwijl hij Rob hartelijk de hand schudt. „U bent dus die zeeman, die die gevaarlijke professor Lupardi on schadelijk heeft gemaakt?" „Ja," zegt Rob, „maar nu ben ik een zeeman zonder schip." „Dat is te verhelpen", zegt meneer Mor ris, „uit hetgeen m'n dochter me over u heeft verteld, bent u ei genlijk een rijk man en voor mij zou het een eer zijn voor zo'n geoefend schipper een nieuwe boot te bouwen." „Als u dat zoudt willen doen," zegt Rob, „zou ik u m'n hele leven dankbaar zijn." En spoedig zijn beiden druk in gesprek gewikkeld. Meneer Morris toont Rob verscheidene ontwerpen van zeilboten en de keuze is wel moeilijk. Maar tenslotte worden ze het eens: „De Vrijheid II" zal een prachtig schip worden, mooier nog dan Robs eerste vaartuig. Alleen.... met de bouw zullen wel enkele maan den gemoeid zijn. „Beschouwt u zich gedurende die tijd als mijn gast," stelt meneer Morris voor en Rob neemt dat voorstel na tuurlijk'dankbaar aan. BUREAU MOET STAATSOMROEP ADVISEREN LONDEN Televisiekij kers in de Sovjetunie zul len binnenkort worden vergast op een verschijn sel waar we in het westen al jaren aan gewend zijn: reclame. Het Londense reclame-bureau Saatchi en Saatchi is daarvoor in gehuurd door de Russi sche staatsomroep. Onderdirecteur Michael Par ker van Saatchi en Saatchi zei dat zijn bedrijf de Sovjetunie zou adviseren over de beste methoden om Westerse adver teerders en hun harde valuta's aan te trekken. Het idee van het Russische staatsbedrijf, GosTelRadio, is om de televi siekijkers in de Sovjetunie vertrouwd te maken met merknamen en de nieuwe pro- dukten die zij onder het marktgerichte beleid van par tijleider Gorbatsjov kunnen verwachten. „Omdat ons pu bliek helemaal niet gewend is aan reclameboodschappen, be tekenen die voor hen een vorm van amusement", aldus Jane Tarassova van Gostelra- dio. Saatchi en Saatchi zal de Russen adviseren met welke reclamebureaus zij het beste in zee kunnen gaan, en welke ad verteerders de meeste belang stelling hebben voor de Sovjet- markt. Het potentiele kijkerspubliek telt 180 miljoen in de Sovjetu nie zelf en 30 miljoen in de omringende Oostbloklanden. Westerse adverteerders die dit miljoenenpubliek willen berei ken, zullen 35.000 tot 70.000 gulden moeten neertellen voor 30 seconden zendtijd. In het kader van de glasnost heeft de Russische televisie al eens Westerse reclameboodschap pen uitgezonden. Toch geen afspraken over g* gevaarlijk afval natii LUXEMBURG Na een vooi wêek lang vergaderen zijn do king vertegenwoordigers van 50 wim landen er in Luxemburg niet Hij in geslaagd overeenstemming se 5 te bereiken over de conventie lang over het internationale trans- van. port van gevaarlijk afval. Eind Ont maart zou die door de milieu- is g ministers van de betrokken wer landen in Bazel moeten wor- insti den ondertekend. De UNEP, gen het milieuprogramma van de v,No Verenigde Naties, zal nog twee mijl extra bijeenkomsten van des- top- kundigen inlassen om op tijd Ger een voor alle partijen aan- van vaardbare verdragtekst op te fcet stellen. ling Bliss Weer massagraf uit tijd Stalin En ontdekt Bul '«ie MOSKOU Arbeiders in Si- Ej berië hebben een tweede mas- sagraf ontdekt dat volgens re geringsfunctionarissen de lij- si ken bevat van honderden slachtoffers van dictator Josef Stalin uit de jaren dertig. Het #j "n massagraf ligt bij Gorno Al- &*- tajsk, 400 kilometer ten zuiden IK* van Novosibirsk in het hart van de Siberische toendra's Voorlopig onderzoek van d^jj stoffelijke resten toont aan dat cfe slachtoffers van zeer nabij door het hoofd zijn geschoten. W( Gorbatsjov naar China PEKING De kogel is door de kerk: Sovjetleider Gorbats jov gaat naar de Volksrepu bliek. Minister van buiten landse zaken Sjevardnadze aanvaardde gisteren namens Gorbatsjov een Chinese uitno diging voor een bezoek. Het zal de eerste Chinees-Russi sche top worden sinds 1959. toen wijlen Mao Zedong en Ni- kita Chroetsjov in Peking te genover elkaar zaten. De da tum van het bezoek zou later vandaag worden bekendge maakt. (F

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4