li Politie ontkent handel in hoofden Indentiteitskaart maakt pas duurder Interim manager uit ivoren toren WVC wijzigt verdeling geld bejaardenoorden BINNENLAND £&idóc@ooumt ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 „Open wond geneest het best" UTRECHT Het open laten van een wond is het beste voor de genezing. Als de patiënt daarbij de juiste medicijnen krijgt is de kans op infecties aanzienlijk kleiner. Het genezingsproces duurt wel wat langer, aldus drs. Chr. van der Werken in zijn proef schrift waarop hij over drie weken promoveert aan de Rijksuni versiteit Utrecht. Jaarlijks worden er in Nederland tienduizenden operaties ver richt waarbij chirurgen de buikwand openmaken. Een derde daarvan zijn ingrepen aan de blinde- en dikke darm. In dertig tot veertig procent van deze gevallen treedt wondinfectie op.' Een infectie belemmert niet alleen het herstel van de patiënt maar jaagt ook de kosten op doordat de patiënt langer in het ziekenhuis moet blijven. Uit het onderzoek van Van der Werken onder operatiepatiënten blijkt dat éénmalige toediening van antibiotica kort voor de ope ratie de kans op wondinfectie erna tot een minimum beperkt. De verschillende lagen van de buikwand worden wel gesloten, maar de huid blijft open. De opnameduur en poliklinische nabe handeling worden daardoor nauwelijks verlengd, aldus Van der Werken. Oprichters hasj museum niet vervolgd AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de exploitan- te C. G. en de conservator E. R. van het Amsterdamse Hasjmuseum ontslagen van rechtsvervolging. Het tweetal werd verdacht van openbaarmakingen die de handel in en het gebruik van hasj be vorderen. De officier van justitie eiste twee weken geleden tegen ieder 1.000 gulden boete. De rechtbank veroordeel de G. en R. wel tot een boete van 100 gulden elk wegens het bezit van een hoeveelheid hasj. De rechtbank bepaal de verder dat alle bezittingen van het Hasjmuseum, die door de politie in april 1988 in beslag genomen waren, moeten worden teruggegeven. Naar de wintersport Met de hele familie op wintersport. Zo'n 400.000 Nederlanders vertrekken deze dagen op zoek naar sneeuw. Als vervoermiddel kiest 75 procent de auto. De uittocht ging volgens I een woordvoerder van de verkeersdienst van de rijkspolitie in Drie bergen gisteren rustig van start. De problemen wordt vooral in Duits land en Frankrijk ver wacht. Ook daar beginl dit weekeinde de voor jaarsvakantie. Vertrouwen in economie naar recordhoogte DEN HAAG Het vertrouwen van de bevolking in de econo mie is sinds 1972 niet meer zo groot geweest als nu. Het ministe rie van economische zaken baseert deze constatering op gege vens van het Centraal Bureau voorde Statistiek (CBS). Het CBS is in 1972 begonnen met maandelijkse onderzoeken naar de me ning van de consument over de eigen financiële situatie en over de economische situatie in het algemeen. In januari is het index cijfer van dat consumentenvertrouwen met tien punten gestegen van 105 naar 115. Een sprong van tien punten in één maand is nog nooit voorgekomen. TROS beboet voor reclame in shows HILVERSUM De TROS heeft heeft een boete gekregen van in totaal 100.000 gulden voor overtredingen van de reclamere gels bij de „Way of Life"-shows die afgelopen zomer zijn uitge zonden. Dit heeft het Commissariaat voor de Media gistern be kend gemaakt. De omroep kreeg een boete van 30.000 gulden voor zijn betrokkenheid bij paginagrote advertenties in dagbla den en het TROS-kompas over de produkten die in de shows als prijs konden worden gewonnen. Een boete van 70.000 gulden werd opgelegd wegens overmatige reclame in de uitzendingen zelf. PvdA: huurheffing en aanpak aftrek hypotheekrente DEN HAAG Huurders die een te gering deel van hun inkomen verwonen moeten huurheffingen gaan betalen. De aftrek van hypotheekrente voor huiseigenaren moet op termijn worden vervan gen door een systeem van inkomensafhankelijke rentesubsidie. Dat staat in de discussienota ..Volkshuisvesting in de jaren '90: om solidariteit en emanci patie" van de werkgroep volkshuisvesting van de PvdA. De nota is geschreven in opdracht van het partijbe stuur. Hij dient als aanzet voor het verkiezingsprogramma en moet een alternatief bieden voor de volkshuisvestingsnota van staatssecretaris Heerma. Heerma pleit in zijn nota voor terugtredende overheid. Hij wil zoveel mogelijk overlaten aan de markt. De PvdA houdt in de discussienota vast aan een breed volkshuisvestings beleid. De PvdA stelt vast dat de volkshuisvestingskosten van de overheid de komende jaren blijven stijgen. Dit onder meer als gevolg van het dynamisch kostprijssysteem uit de jaren '70, waarbij de lasten naar de toekomst werden verschoven. Het is volgens de PvdA-werk- groep niet redelijk deze lasten alleen door de huurder te la ten opbrengen. Daarom worden in de discus sienota voorstellen gedaan die geld moeten opbrengen en te gelijkertijd een rechtvaardiger lastenverdeling tot stand bren gen. De woonlasten moeten, de kwaliteit van de woningen in aanmerking nemend, meer in komensafhankelijk worden. De PvdA-werkgroep doet ver der voorstellen die de huur subsidie beter beheersbaar moeten maken. De huursubsi die zou gekoppeld moeten worden aan een verbeterd stelsel van woningwaardering. Uitzetting Turkse familie uitgesteld NIJMEGEN Het ministerie van justitie heeft de uitzetting van een Turkse familie uit Nijmegen met twee weken uit gesteld. De familie had tot vandaag de tijd om Nederland vrijwillig te verlaten. Daarna zouden ze door de Nijmeegse vreemdelingendienst het land worden uitgezet. De Koerdi sche familie die uit negen le den bestaat, heeft de afgelopen jaren vergeefs geprobeerd om een definitieve verblijfsver gunning voor Nederland te krijgen. Eind vorig jaar beslis te staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie dat de fa milie moest worden uitgewe zen. Vorige week stuurde de Nijmeegse gemeenteraad een smeekschrift aan de staatsse cretaris om de beslissing te heroverwegen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14,00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LICHAAMSDELEN GESTOLEN BIJ VERHUIZING AMSTERDAM Er is in ons land geen omvangrij ke handel in hoofden of andere lichaamsdelen van overledenen. De hoofden die vorige week door de KRO-televisie werden ge toond maken geen onder deel uit van grotere partij en die te koop zouden worden aangeboden aan verzamelaars of liefheb bers van bizarre seks, al dus de voorlopige conclu sie van het onderzoek van de Amsterdamse politie. Inmiddels is wel bekend dat de hoofden afkomstig zijn van het Anatomisch Embryolo gisch Instituut aan de Maurits- kade in de hoofdstad. De hoof den zijn daar in 1983 weggeno men door een medewerker van een bedrijf dat de ontman teling van het instituut regel de; het instituut verhuisde toen naar het Academisch Me disch Centrum. De 45-jarige man, over wie de politie geen bijzonderheden wil geven, heeft een volledige verklaring afgelegd en is daarna heenge zonden. Als coördinator van de verhuizing trof hij de hoof den aan in dozen. Hij nam ze mee om de vondst naar zijn zeggen later aan de kaak te stellen, maar daar kwam het nooit van. Later ging het be drijf waar hij werkte failliet. De pogingen die hij in de loop van de jaren deed om de hoof- dat hij de indruk had dat het extacy-laboratorium wel dege lijk echt was. Van een speciaal voor die gelegenheid in elkaar gezet lab was pertinent geen sprake, aldus Verlind, die de betrouwbaarheid van de ver klaring van de 45-jarige man ernstig in twijfel zei te trek ken. Verlind is met zijn collega Willibrord Frequin enige tijd door de politie als verdachte van heling van gestolen goede ren verhoord. De schoenen de zijn Bemiddelaar Hij kwam via een bemiddelaar met de redactie van Brand punt in contact. De tussenper soon, die door de politie IJ. wordt genoemd, vroeg hem een kamer zo in te richten dat deze door zou kunnen gaan voor een laboratorium waar op grote schaal „extacy-pillen" (peppillen) worden geprodu ceerd. De bemiddelaar wordt door de politie nog gezocht om gehoord te worden. Tijdens de opnamen in het ,,nep-lab" zou de man die de hoofden stal naar zijn zeg gen door verslaggever Fre quin apart zijn genomen met de woorden: „Jij hebt hoofden, - misschien kunnen wij daar wel wat mee...". In de dagen daarna volgden afspraken die uiteindelijk leidden tot de re portage over de hoofden. De KRO betaalde de tussenper soon IJ. 1.100 gulden; daarvan kreeg de 45-jarige man vijf honderd gulden. Brandpunt-redacteur Ton Ver lind verklaarde gisteravond beslag genomen;- het schoenen die een onherken baar gefilmde man te dragen had gekregen toen hij voor de tv-camera over de hoofden werd geïnterviewd. De KRO- medewerker is met „een paar dienstschoenen" naar huis ge stuurd, „omdat we hem niet blootsvoets de straat op wilden sturen", aldus politie-woord- voerder Klaas Wilting. Verschoningsrecht De journalisten die zich bij het verzwijgen van de naam van hun contactpersoon beroepen op verschoningsrecht zijn na verhoor heengezonden. Óf het tot vervolging komt hangt van justitie af; volgens hoofdin specteur W. van Dijk van het bureau Bijzondere Zaken, die de kwestie in onderzoek heeft, is het aannemelijk dat de jour nalisten niet betaalden voor de hoofden, maar voor de mede werking aan de reportage. „We hebben heling nog niet hard kunnen maken", aldus Van Dijk. De zaak heeft dr. Charles, hoofd van de Anatomie Vak groep van het AMC danig in verlegenheid gebracht. Vol gens hem lagen er in het enor me gebouw van het Instituut aan de Mauritskade in 1983 vele duizenden preparaten van verschillende delen van het menselijk lichaam. De voorraad was in 75 jaar opge bouwd en werd beetje bij beet je overgebracht naar het nieu we onderkomen. Een deel van het materiaal was niet meer geschikt voor onderwijs of on derzoek en werd in dozen ge daan om te worden vernietigd in een verassingsoven. „We weten niet hoe vijf hoofden hebben kunnen verdwijnen, maar we hebben ze in onze ad ministratie ook nooit gemist", aldus Charles; volgens hem zijn er bij een uitgebreid on derzoek naar de werkwijze op zijn afdeling geen „lekken" naar voren gekomen. Het meest dramatische aan deze kwestie is voor de patholoog anatoom het geschade vertrou wen van de naar schatting vijftienduizend Nederlanders die hebben bepaald dat hun li chaam na hun dood ter be schikking van de wetenschap moet komen. Enkele duizen den van deze codicil-dragers hebben deze week van het AMC een brief gekregen waarin ze gerust worden ge steld. Volgens de patholoog is het nooit uit te sluiten dat er meer dozen uit de voorraad zijn weggenomen. „Maar van_ een omvangrijke affaire kan" geen sprake zijn". Protest tegen bezuinigingen Tweede-Kamerleden die gisteren in verband met de herindeling van gemeentes per bus een rondrit maakten door de provincie Groningen, vonden een groep demonstrerende kinderen op hun weg. De kinderen en hun ouders maakten van de gelegenheid gebruik hun ongenoegen te uiten over de bezuinigingsplannen in het onderwijs. FOTO ANP Bonden maken zich op voor tweede „aanvalsgolf' UTRECHT De bonden van FNV en CNV be reiden zich voor op de tweede „aanvalsgolf" in het wegver voer. Dit weekeinde komen de leden bijeen om zich op de tweede actieweek te beraden. Naar verwachting zullen het zondagavond opnieuw de in ternationale chauffeurs zijn die bij de grensovergangen sa menkomen om de cao-eisen van de bonden kracht bij te Na de eerste week van de „ge smeerd lopende" acties in het beroepsgoederenvervoer zeg gen zowel bonden als werkge vers nog weken te kunnen doorgaan met respectievelijk actie voeren dan wel blijven weigeren te onderhandelen zo lang de bonden hun eisen niet matigen. De werkgeversorganisaties hebben gisteren hun leden ge ïnformeerd. De grootste orga nisatie, NOB-wegtransport, schrijft aan haar leden dat „de normale bedrijfsvoering vrij wel ongehinderd voortgang vindt". Volgens adjunct-direc teur W.Belksma wordt bij twintig van de 7.500 bedrijven actie gevoerd door „naar schatting hooguit 200 actie voerders in plaats van de be oogde 5.000. Dit is 0,3 procent van het aantal werknemers in de bedrijfstak", aldus Belksma. PREMIER LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de ge meenten in Nederland zouden overgaan tot het vervaardigen van een bin nen Europa te gebruiken identiteitskaart, dan maakt dat het nieuwe pas poort duurder en de ge meenten zélf armer. Dit suggereerde premier Lub bers gistermiddag na af loop van het kabinetsbe raad. Het paspoortproject komt echter door de dis cussie over de indentiteits kaart niet in gevaar, aldus Lubbers. Deze week kwam een aantal grote gemeenten in Nederland met het plan identiteitsbewij zen te gaan ontwerpen, voor uitlopend op het voorstel van minister Korthals-Altes tot het invoeren van een identificatie plicht. Enkele kamerleden vroegen zich af of de minister van justitie zich wel gereali seerd had dat de introduktie van deze kaarten het paspoort project kan doorkruisen. Als immers relatief goedkope identiteitskaarten op de markt komen zou dat kunnen leiden tot een verminderde belang stelling in het veel duurdere paspoort. Lubbers: „Allereerst is moei lijk in te schatten of de EG een identiteitskaart in de toe komst als reisdocument zal aanvaarden. Los daarvan zijn wij in het kabinet tot de con clusie gekomen dat een even tuele identiteitskaart geen na delige invloed heeft op het paspoortproject. Het verschil zit hem vooral in de legesop brengsten; de vergoeding die de gemeenten incasseren voor het paspoort". Op een paspoort van 85 gulden heffen de gemeenten gemid deld 57 gulden legeskosten. Als er minder paspoorten wor den verkocht, derven de ge meenten dus aanzienlijk aan inkomsten, aldus Lubbers. „Ik kan me voorstellen dat ook in de discussie binnen de ge meenteraden over de identi teitskaart die afweging ge maakt wordt". De premier er kende dat minder omzet in paspoorten tevens kan leiden tot hét stijgen van de kostprijs, die in principe is vastgepind op 27,50. Lubbers: „Maar de invloed daarop geldt alleen de variabele kosten en is dus veel geringer". Volgens Lubbers heeft minis-, ter Van den Broek in de prin cipe-overeenkomst met SDU en de banken (NIB en NMB) al rekening gehouden met een eventuele stijging van de kost prijs van het nieuwe paspoort. „Daarin is een clausule opge nomen waarin staat dat als de aantallen te produceren pas poorten veranderen, daar re kening mee moet worden ge houden". DEN HAAG Minister Brinkman van WVC heeft bij de Tweede Kamer een yoorstel ingediend om de Wet op de bejaardenoor den te wijzigen. Het gaat daarbij in de eerste plaats om een betere verdeling van het geld voor de be jaardenoorden over de De minister stelt voor or in de toekomst te doen rato van het aantal van 75 jaar en ouder. Tot 1989 gebeurde dat op grond van het aantal inwoners boven de 65 jaar. In de tweede plaats biedt het voorstel de mogelijkheid om de negatieve gevolgen te verminderen van de zogehe ten verevening, het geleidelijk eerlijker verdelen van het to tale subsidiebedrag voor de be jaardenoorden over de provin cies en vier grote steden. In de derde plaats biedt het voorstel de mogelijkheid voor de bejaardenoorden om aan mensen die thuis wonen ook hulp en zorg te bieden. Deze ouderen moeten dan wel een positieve indicatie hebben ge kregen. Dat wil zeggen dat zij in principe voor een plaats in Voor 1989 betekent het voor stel dat geen provincie of grote stad er financieel ten opzichte van 1988 op achteruit gaat. Met name Groningen, Gelder land, Noord-Holland en Zee land gaan er in 1989 flink op vooruit (meer dan 5 miljoen per provincie). De exacte be dragen voor 1989 zijn nog niet bekend. DE KNOLLEN Mr. G.Chr. Kok naar gerechtshof Den Bosch DEN HAAG Binnenkort valt de benoeming te ver wachten van mr. G. Chr. Kok (52) tot president van het ge rechtshof in Den Bosch. Mr. Kok is op het ogenblik vice- president van het gerechtshof in Den Haag. Mr. Kok is te vens vice-voorzitter van de oud-katholieke synode, pen ningmeester van de Raad van Kerken in Nederland en lid van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken. Robotauto Bij de produktie van de Fiat Tipo komt geen mens meer aan te pas. De wagen wordt geheel en al door robots in el kaar gezet. Hoe dat pre cies gebeurt, is te zien op de AutoRai in Amster dam. FOTO: ANP Ortega biedt Contra's amnestie aan CARACAS President Da niel Ortega van Nicaragua heeft gisteren een algemene amnestie aangeboden voor de Contra's, de naar schatting 4000 guerrillastrijders die met steun van de Verenigde Staten het bewind in Managua ten val willen brengen. Ortega on derstreepte daarbij echter ca tegorisch tegen hervatting van directe onderhandelingen met de leiding van de Contra's te zijn. „Het heeft geen zin met een lijk te onderhandelen", verklaarde hij in Caracas. KRUISHOOP PRIVATISEERDE INKOOPBUREAU: ZWOLLE ,,Een interim manager moet niet in een ivoren toren zitten en handelen vanuit een machtspositie. Nee, hij moet zijn medewerkers kunnen aanspreken en zelf ook altijd aanspreek baar zijn". Dit zegt H. Kruishoop (56). Als inte rim manager transfor meerde hij het Rijksin- koopbureau in Zwolle van een ambtelijke organisatie in een geprivatiseerde on derneming. Het fenomeen interim mana ger deed zijn intrede begin ja ren tachtig. Aanvankelijk was hij een „troubleshooter", die een in nood verkerend bedrijf moest behoeden voor de on dergang. Aan de vooravond van de jaren negentig gebeurt het steeds vaker dat hij ook in het voetlicht treedt bij ziekte of overlijden van topfiguren uit het bedrijfsleven, bij reor ganisatie en bij het inslaan van een andere koers. Terugkijkend op de anderhalf jaar dat hij bezig was met de privatisering van het Rijksin- koopbureau zegt Kruishoop: „In het eerste half jaar voelde ik me in Zwolle een troubles hooter. Daarna sloeg dat ge voel geleidelijk om in dat van een overbruggingsmanager". De opdracht luidde dan ook het bureau binnen tien maan den rijp te maken voor priva tisering. Daarna kon wat gas worden teruggenomen en ge werkt worden aan de mentali teitsverandering. Commercieel Dat was een hele onderne ming, immers het bureau was een rijksinstantie die volgens strikt vastgelegde normen werd bestuurd. Verzelfstandi ging vereist echter van het personeel commercieel den ken. Bij een handelsonderne ming gelden nu eenmaal ande re spelregels. Kruishoop daar over: „Ik moet zeggen dat alle medewerkers van hoog tot laag een goede inzet hebben getoond. Ze hebben het allen goed opgepakt en het was dan ook uitermate plezierig wer ken". Het vertrouwen in het perso neel en het delegeren van ver antwoordelijkheden aan hen is daar volgens hem debet aan. „Het was prachtig om te zien hoe ongekende talenten kwa men bovendrijven. Neem nu die man van de public rela tions. Vroeger moest de kopij voor het personeelsblad eerst naar de censuur. Dat heb ik direct afgeschaft. De man leef de helemaal op. Mensen met verantwoordelijkheden kun nen veel meer. Met z'n allen hebben we een niet geringe omzetstijging gehaald, dat ge beurt niet wanneer je op je stoel blijft zitten". Jaknikkers Kruishoop kan als interim ma nager op een grote ervaring bogen. Hij weet inmiddels uit ervaring dat het vaak mis gaat door een slechte organisatie en of een gebrek aan openheid. „Medewerkers moeten geen jaknikkers of meepraters zijn, ze moeten zich durven uiten, fouten kunnen maken. Wan neer dat aspect ontbreekt, deelt de middelmaat de lakens uit, met alle gevolgen van dien. Wanneer je gepn fouten mag maken, schep je een sfeer van: blijf zitten waar je zit en verroer je niet. De goeie mede werkers gaan weg of verstop pen zich. In zo'n sfeer gaat hei maat onvriendelijk voor on dernemers. Winst was vies. Nu r is de dynamiek weer terug. gaat het Winst maken mag weer, is zelfs een voorwaarde. Een goed manager moet vol gens Kruishoop in de eerste plaats open zijn, dat is de rode draad die overal doorheen loopt. Daarnaast moet een ma nager naar zijn medewerkers luisteren en hun informatie ook daadwerkelijk gebruiken. Voorts dient hij besluiten snel te nemen. „Ik neem liever een fout besluit dan geen besluit. Je moet fouten durven maken en elkaar kritisch volgen. Om een bijbelse uitdrukking te ge bruiken: „onthoudt elkaar de roede niet". Flexibel Interim management heeft zelfs zo'n vlucht genomen dat het zelf een bedrijf is gewor den. De heer Kruishoop is één van de oprichters van het Ne derlands Centrum voor Inte rim Management, dat door middel van werkmaatschappij en een volledig servicepakket kan bieden voor het bedrijfs leven, de overheid en de non profit sector. „De veranderingen gaan ont zettend snel en dat komt voor veel mensen bedreigend over. Het tempo ligt bovendien veel hoger dan vroeger. De jongere generatie is geweldig flexibel. Oudere werknemers hebben moeite het tempo bij te benen. En toch hebben we ook die ou dere werknemer nodig. Hij brengt ervaring en levenswijs heid in. De jaren '60 warc-n erg dynamisch. Er gebeurde van alles, zowel in het bedrijfs leven als in de samenleving. Van 1970 tot 1978 was het kli- Kostenplaatje Wanneer medewerkers zich niet kunnen uiten, niet kun nen meedenken in de bedrijfs voering vertaalt dat zich vol gens Kruishoop al snel in een te laag rendement. En wan neer het kostenplaatje dan ook nog te hoog is, gaat het snel bergafwaarts met een bedrijf. „Een bedrijf dient steeds in be weging te zijn. Samen moet je op zoek naar nieuwe markten, nieuwe oplossingen. Niet sta tisch, maar flexibel. Ieder mens is een uniek wezen, met sterke en zwakke kanten. Ie dereen presteert op zijn ter rein. Ik zie het als de taak van een manager om daar een soe pel lopend geheel van te ma ken". Zoals gezegd is het karakter van het interim management aan het veranderen. Het over- bruggingsmanagement neemt 'toe, het crisismanagement neemt daarentegen af. Ook wordt hij steeds meer inge huurd om een reorganisatie door te voeren. Een interim manager heeft het voordeel dat hij (of zij) geen deel uit maakt van een bestaande or ganisatie. Hij stapt onbevoor oordeeld een bedrijf binnen en ziet daarom snel de zwakke en sterke punten. Ook verkeert hij in een positie dat hij ge makkelijker knopen kan door hakken dan dé nauw met het bedrijf verbonden top. KEES VAN OOSTEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3