Ccidae Som-o/ni -§• Resten kasteel opgegraven 1 STAD OMGEVING WEEK EINDE Persoonlijke schrijfmap J~Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: j Postcode/plaats:J ZATERDAG 4 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Taxi vernield door dronkeman LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar heeft gistermiddag rond twee uur met een krik een geparkeerde taxi die in de buurt van de Haven stond vernield. Hij sloeg onder an dere de ruiten kapot. Een 60- jarige voorbijganger die hem dat probeerde te verhinderen werd door hem tegen de grond geslagen. Juist op dat moment arriveerde de politie die erger kon voorkomen door de man aan te houden. De Leidenaar was onder in vloed van drank en mogelijk ook drugs en verkeerde in een agressieve roes. Jan Rap-expresse op Leids station Nederlandse film 'Jan Rap en zijn maat' zijn donderdag even in Lei den. Dan doet om 19.27 uur de Jan Rap-expresse het Leidse station aan. Deze pro motie-trein maakt vooraf gaand aan de première van de film op 16 februari een toernee door Nederland. De trein blijft negen minuten staan op spoor 7A. 'Jan Rap en z'n maat' is een verfil ming van het gelijknamige boek van Yvonne Keuls. Ca baretier Paul de Leeuw ver vult een van de rollen. Joyrider rijdt taxi total loss LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is gisteravond rond acht uur in beschonken toestand er met een taxi vandoor gegaan. De chauffeur was op dat moment in een snackbar bij de Korevaarstraat. De man maakte samen met een 17- jarige plaatsgenoot een woeste rit door onder andere Voor schoten, Stompwijk en Zoeterwoude. Uiteindelijk beland de de wagen in Leidschendam in een sloot. De auto werd totaal vernield, maar beide inzittenden ble ven wonder boven wonder ongedeerd. De politiekorpsen in de regio hielden elkaar via de radio op de hoogte van de rit, maar slaagden er niet in de wagen tot staan te bren gen. Het was de tweede keer binnen een week dat de 23-jarige Leidenaar dronken met een taxi ging rijden. Vorige week zaterdag nam hij een taxi mee die voor een café aan de Nieuwe Beestenmarkt stond, terwijl de chauffeur naar binnen was gelopen. Toen kon hij uiteindelijk in Katwijk worden aangehouden. De man was toen in gezelschap van een andere 17-jarige kennis. De 23-jarige Leidenaar is in verzekering gesteld. Cursussen voor ondernemers LEIDEN De Planwin kel start in samenwerking met de Stichting Werkge legenheid Leiden in maart een aantal ondernemers cursussen. Het programma omvat starterscursussen en cursussen voor mensen die al een bedrijf hebben. Op 9 en 20 februari worden er twee gratis informatie avonden gehouden. Nade re informatie is telefonisch verkrijgbaar via 071- 219811 en bij de Stichting Werkgelegenheid, Olgage- bouw, Evertsenstraat 99, Leiden. Dag over schrijven voor je plezier LEIDEN Het studiehuis Lei den en het provinciaal steun punt Volwassen Educatie hou den op 18 februari een dag over „Schrijven voor je plezier". De dag is bedoeld voor mensen vanaf 18 jaar die moeite hebben met lezen en schrijven. Het gaat er op de dag niet om foutloos te schrijven, maar om te ontdek ken dat schrijven ook leuk kan zijn. Er wordt gewerkt met film, dagboeken, gedichten, korte verhalen en foto's. In de loop van de dag worden een krant en een leesboek gemaakt. Belangstellenden voor deze gra tis dag kunnen bellen met 071- 124095 of 223303. Lezing over Afrikaanse beeldencollectie LEIDEN Erna Boemers ver zorgt woensdag aanstaande op uitnodiging van de Afrika-stich- ting „De Baobab" een lezing over de beeldencollectie van het Rot terdamse volkenkundig. De le zing wordt gehouden in het LAK aan de Cleveringaplaats 1, zaal 002. Daarnaast is tot en met vrij dag 17 februari in de hal van het Leidse stadhuis bovendien de Ba- obab-fototentoonstelling 'Beelden van Afrika' te zien. De foto's to nen momenten uit het dagelijks leven van de mensen op het plat teland van Afrika. Meer infor matie over De Baobab is schrifte lijk verkrijgbaar bij Afrika-stich- ting De Baobab, Postbus 959, 2300 AZ in Leiden. Stichting 01751 zoekt vrijwilligers WASSENAAR Het cultureel en educatief vormingscentrum Stich ting 01751 in Wassenaar is dringend op zoek naar vrijwilligers. Belang stellenden kunnen op één of meer middagen per week enkele uren as sisteren bij het geven van lessen als zang, dans en muziek. De stichting heeft op dit ogenblik ongeveer 70 jongeren van 6 tot 25 jaar. Zij zijn verdeeld over 6 groepen. De lessen worden gegeven in de Europaschool aan de Johan de Wittstraat in Was senaar. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Wil- ma Schumm (070) 853287 of Dick Onderwater (01751) 19076. FUNDERINGEN VAN VERWOEST SLOT STENEVELT AAN ZIJLOEVER LEIDEN Op de oever van de Zijl zijn de resten opgegraven van het zes tiende eeuwse kasteel Stenevelt. Het bestaat uit muren waarin enkele rechthoekige ruimten te herkennen zijn. Er omheen heeft een gracht gelopen. In die gracht is een grote hoeveelheid aarde- werkscherven gevonden. De scherven wezen erop dat het bouwwwerk uit de zestiende eeuw stamt. De resten liggen op het terrein van de vroege re scheepswerf Boot, waar de bodem gesaneerd wordt. Het is de bedoeling dat de resten van het kasteel blijvend te zien zullen zijn in een aan te leggen park. Mevrouw H. Suurmond van de directie civiele werken toonde zich gistermiddag op het terrein zeer verheugd over wat er allemaal van het kasteel is ontdekt. Met ir. L. Barendregt, hoofd van de di rectie civiele werken, inven tariseerde ze gisteren de blootgelegde resten. „We wis ten van Stenevelt bijna niets. Door het resultaat van de op gravingen wordt er veel meer over het kasteel be kend". Gisteren zijn de mu ren en de gracht opgemeten en getekend. Ook is de bouw constructie vastgelegd. Maan dag worden de resten van het kasteel weer bedekt. Er bestaat een kans dat de resten van het kasteel in de toekomst voc van Leiden te zien zullen zijn. Suurmond: „We willen proberen of het mogelijk is alle resten verder onaange roerd te laten. Er komen op dit terrein huizen, een par keerterrein en een parkje. Het moet denk ik mogelijk zijn om rioleringen van de huizen en dergelijken naast het kasteel te leggen. De res ten van Stenevelt zouden goed passen in het aan te leg gen parkje, ze liggen name lijk nog geen halve meter on der het maaiveld". Schouw De vondst van de resten van het kasteel was voor Suur mond en hoofd civiele wer ken ir. Barendregt geen ver rassing. „We wisten tevoren dat het Stenevelt heeft be staan. In 1972 is er al eens een stukje muur tevoorschijn gekomen, maar toen konden we niet verder met het bloot leggen. De vraag was nu dus alleen hoeveel er nog zou lig gen en wat er precies zou lig gen. Dat bleek heel erg mee te vallen. Trots wijst mevrouw Suurmond aan wat er in de afgelopen weken uitgegraven is. Er staat een lange van ongeveer 25 meter leng te. Links en rechts daarvan zijn vertrekken te onder scheiden. Het bouwwerk moet een totale breedte heb ben gehad van ongeveer 20 -tr.' 4gS"-; „In i de trekken heeft waarschijnlijk een schouw gezeten. Die is nog te herkennen", aldus de enthousiast vertellende Suur mond terwijl ze op een uit- bouwtje in een muur van een van de vertrekken wijst. „Ei genlijk zijn het de funderin gen van het kasteel. Ze lopen door versnijdingen taps toe". Om het kasteel heeft een gracht gezeten. Een deel van de gracht is door graafmachi- zichtig graaft op zoek naar nes uitgegraven. De gracht het eind van een muur. Er leverde een schat aan materi- kwamen stukken koekepan, aal op. „Ik heb vijf vuilnis- grapen (een soort kookpot- zakken met scherven van ten), een vetvanger en kruik- steengoed verzameld", aldus jes te voorschijn. Het meeste Suurmond, terwijl een man was gemaakt van rood aarde- op een graafmachine voor- werk. Ook kwamen er een aantal witte pijpekoppen en stukken witgeglazuurd aar dewerk met decoraties uit de gracht. „Het was alleen jam mer dat er geen hele voor werpen bij zaten", aldus Suurmond. Spanjaarden Uit de gevonden materiaal kon desondanks de ouder dom van Stenevelt bepaald worden. „Stenevelt is een paar maal verwoest. Er was al een kasteel dat in 1420 verwoest is. Daarna is het weer opgebouwd, waarna het in 1574 door de Spanjaarden weer is vernietigd. De resten die we hebben gevonden zijn van het tweede kasteel. Dat bleek uit het opgegraven aar dewerk. Van het eerste kas teel hebben we helaas geen resten teruggevonden". Het vastleggen van de gevon den fundering is volgens Suurmond „zoals altijd een haastklus". Dat komt omdat de opgravingen gelijktijdig met de saneringswerkzaam heden verricht worden. „Het is meepakken wat we mee kunnen pakken. Maar we hebben ditmaal wel geluk. De firma Van Eijk, die de sa neringswerkzaamheden uit voert, werkt heel erg mee, waardoor we veel kunnen doen". Ondanks dat worden de op gegraven resten maandag weer onder de grond gestopt en is het afwachten of en wanneer Stenevelt het dag licht weer zal zien. ERIK HUISMAN Met bijdragen van Paul vi der Bijl, Willem Buijteweg Kees van Herpen. Klutswerk Het immer aardige korpsblad van de Leidse gemeentepolitie bevat dit keer een door de re dactie zelf samengestelde Kretologie Mixer. Het eigen handige klutswerk heeft tot doel discussies binnen de di verse projectwerkgroepen op niveau te kunnen voeren. De mixer ziet er als volgt uit: Groep I: 1. geïntegreerde 2. systematische 3. functionele 4. multi-diciplinaire 6. sociaal-psychologische 7. dynamische 8. geobjectiveerde 9. structurele 10. parachromese Groep II: 1. organisatorische 2. ontwikkeling van 3. benadering van 4. technoligische 5. relationele 6. coördinatie van 7. bureaucratische 8. prognose van 9. begeleiding van Groep III: 1. modelontwikkeling 2. gedragsalternatieven 3. managementtechnieken 4. organisatievorm 5. spanningsveldem 6. machtsaspecten 7. informatiesystemen 8. communicatiemethoden 9. strategiebepaling 0. veranderingsprocessen De bijgevoegde handleiding is eenvoudig: neem een getal van drie cijfers, bijvoorbeeld 430. Pak de corresponderende woorden, het resultaat is dan „multj-diciplinaire benade ring van veranderings-proces- De uitdrukking zal iedereen bevredigen en levert een zin volle bijdrage aan de discus sie. De redactie van het poli tieblad stelt vast, dat de ge bruiker aan de kretologie mixer een veelheid verschil lende termen kan ontlenen die aan de conversatie juist die klank weet te geven van autoriteit, voortspruitend uit kennis en diep inzicht. De redactie van het blad komt naar onze mening met bovenstaande kretologie mixer in aanmerking voor 'De Duim', een splinternieuw medaillon die door het blad wordt uitgereikt aan eenieder die zich op bijzondere wijze heeft onderscheiden of ver dienstelijk heeft gemaakt. In de zin van geobjectiveerde be geleiding van de machtsaspec ten heeft de redactie het ere teken ten volle verdiend. Want we hadden toch altijd gedacht dat die autoritaire uitstraling, dat met opzet ge- creeërde overwicht van de diender was ontleend aan op leiding, training of misschien wel een uniformpet. Nu we ten we dan eindelijk waaraan al die jeugdige hermanditjes en -datjes hun overwicht te danken hebben: eigenhandig gefabriceerd klutswerk. Wanhopig (1) Het wordt veel burgemeesters in de Rijnstreek nu toch aar dig warm onder de voeten. Nog één jaar hebben zij de ambtsketen stevig om de schouders hangen, maar daar na wacht een onzekere toe komst. Per 1 januari 1990 im mers moet de gemeentelijke herindeling een feit zijn. Van de negen gemeenten Koude kerk, Hazerswoude, Benthui zen, Leimuiden, Rijnsater- woude, Woubrugge, Zevenho ven, Nieuwveen en Ter Aar worden drie nieuwe gemaakt. Dit betekent overigens niet dat er zes burgemeesters werkloos worden, nee, zo erg is het nu ook weer niet. Drie dorpen, Nieuwveen, Rijnsa- terwoude en Leimuiden, wor den al bestierd door één bur gemeester: Maarten Boelen. Benthuizen wordt geleid door M. van der Have, gepensio neerd burgemeester van Lei derdorp en tijdelijk burgerva der van dit dorp. Een reken som leert dat het dus gaat om zes burgemeesters voor drie plaatsen. In alfabetische volg orde zijn dat: Maarten Boelen, Dirk Brouwer de Koning (Woubrugge), Leo Elfers (Koudekerk), Jos Huigsloot (Zevenhoven), Jan Willem van der Sluijs (Hazerswoude) en Piet Verhoef (Ter Aar). Wanhopig (2) Aangenomen dat de drie nieuwe gemeenten, Jacobs- woude, Aarweijden en Rijne- veld, een burgemeester uit ge noemd zestal krijgen, dan blij ven er drie met een probleem zitten. De zes zullen de ont wikkelingen wel niet afwach ten; de advertenties met bur gemeestersvacatures worden ongetwijfeld met interesse be keken. Wie dicht bij huis wil blijven, kan het proberen in Sassen- heim, burgemeester Bram Kret stapt daar per 1 mei op. Nog aantrekkelijker, voor een Rijnstreek-burgemeester ten minste, is Nieuwkoop, een fraai dorp in de Rijnstreek dat deze week afscheid nam van burgervader Taco Seinstra. De zes hebben Nieuwkoop in derdaad op het oog, ze komen zelfs openlijk voor hun be langstelling uit. Op de af scheidsreceptie van Taco Seinstra zei Piet Verhoef deze week namens de burgemees terskring Rijnstreek dat de gemeenteraad van Nieuw koop bij de invulling van de vacature eens moet denken aan een burgemeester van een van de herindelingsge meenten. „Dan is er een colle ga in de Rijnstreek minder werkloos", zo betoogde Ver hoef. Het is de zes burgemees ters zelfs heet onder de voe ten. Als je in het openbaar om een baantje gaat vragen, dan moet de wanhoop al aardig hebben toegeslagen. Echt links (1) Links is links niet meer in Leiden. Goed, Leiden is kern- wapenvrij, neemt de ene vrouw na de andere in dienst en gaat voor in de strijd der gemeenten tegen Shell. Maar dat zijn meer uitvloeisels van het salonsocialisme van de PvdA, de papieren tijger die vanachter het bureau opkomt voor de zwakkeren in de sa menleving. Nee, het echte on vervalste links, het rechtlijni ge idealisme waarin geen ruimte is voor compromissen, dat links is weggekwijnd in Leiden. Neem nu de Leidse gemeente raad. De academische sociaal democraten van de PvdA be stempelen zichzelf ongetwij feld als links, maar de voeling met de onderlaag van de maatschappij is zoals gezegd allang verdwenen. Cor Vergeer van Socialistiese Partij wil graag als links door het leven gaan, maar zwalkt even makkelijk naar rechts als het hem stemmen ople vert. Wat te denken van zijn steun aan bewoners van de Os- en Paardenlaan die ageer den tegen de komst van een moskee in hun straat. Volgens de bewoners en Vergeer was het protest niet tegen de mos kee op zich gericht, maar te gen het feit dat er extra ver keer in de straat kwam. Net zo'n geloofwaardige opstelling als die van de Rijnsburgse bloemenboeren die geen woonwagenkamp tussen hun kassen willen „omdat de woonwagenbewoners daar niet kunnen integreren met de Rijnsburgse gemeenschap". Blijft over Links Leiden. En kele jaren geleden waren de dames en heren van de PSP, de PPR en de CPN nog de straatvechters van de Leidse raad. PvdA-wethouder Dick Tesselaar liet zich nog wel eens verleiden tot onparle mentaire taal om het gezeik over bouwschandalen de kop in te drukken. Tesselaar deed vervolgens in 1986 de slimste zet in zijn politieke leven door Links Leiden in het college te halen: Een lipkse wapenbroe der in de conflicten met de VVD binnen het college en een loyale Links Leiden-frac- tie in de raad. De verandering kan voor nie- mand onopgemerkt zijn ge bleven: Hans de la Mar steekt zich weliswaar nog niet in het pak, maar de zelfgebreide truien zijn vervangen door wolletjes van zeker 100 gul den per stuk en een onderkin begint zich langzaam maar ze ker af te tekenen. Rob van Lint beweegt zich als lid van de Raad van Commissarissen van het nieuwe nutsbedrijf opvallend gemakkelijk in zijn lichtgrijze kostuum van mo derne snit. En Jan Laurier, in de flower power-periode in het nieuws omdat hij als sol daat weigerde zijn haar af te knippén, lijkt met zijn non chalant geknoopte stropdas zo uit een reclamebureau wegge plukt. Echt links (2) Dat links links niet meer is bleek ook tijdens de ledenver gadering die Links Leiden af gelopen week hield. De heren politici kregen slechts een handjevol leden op de koffie. Nu worden ledenvergaderin gen van politieke partijen over het algemeen niet druk bezocht, maar de zeven perso nen die zich afgelopen dins dagavond in het Links Lei- den-pandje aan de Lange Mare vervoegden luisterden wel erg gehoorzaam naar de. betogen van hun vertegen woordigers. Even dreigde er een discussie over meer ideële uitgangs punten te ontstaan, toen naar aanleiding van de plannen voor een kunstcentrum het woord sponsoring viel. Daar moeten we wel voorzichig mee zijn, waagde iemand op te merken. Sponsoring is com- linkse kringen dan wel niet meer zo'n beladen woord, het blijft een beetje verdacht. Ach, merkte Hans de la Mar ietwat luchtig op, sponsoring is aan de orde van de dag. Als collegepartij zijn we bijvoor beeld ook verantwoordelijk voor het waterpodium bij de Hoogstraat, waarop de bier brouwer Grolsch in de zomer maanden zijn waar aanprijst. Op dat moment werd het Cor van Kippersluis even te veel. Cor, in 1986 24ste op de ver kiezingslijst van Links Lei den, liet weten dat dat eigen lijk niet kon, want denk eens aan de bestrijding van alcoho lisme, een van de uitgangs punten van Links Leiden. Al coholisten, dat zijn pas de zwakkeren in de samenle ving. Cor slikte even en zei toen ferm: „Ik vind Heineken misschien wel net zo erg als Shell". Zelden zal een echt links standpunt in een leden vergadering van Links Lei den met meer hoongelach zijn begroet. Jan Laurier trok di rect de ijskast open om wat biertjes rond te delen en Rob van Lint gniffelde: „Nou, ik vind bier lekkerder dan ben zine". Nee echt, links is links niet meer in Leiden. Feest op Vlietschans De christelijke scholengemeenschap De Vlietschans heeft giste ren de hele dag feestelijk de tiende verjaardag gevierd van het gebouw aan de Apollolaan. Onder het motto „Crea-10-us" waren er voor de leerlingen workshops uiteenlopend van jazzballet, mi nimal-music maken, grimeren, buttons maken, kalenders maken tot zelf aardewerk draaien (foto). Die waren gecombineerd met „vaste" programma-onderdelen, waaronder een optreden door leerlingen van de circusschool. De dag werd afgesloten met twee theaterprogramma's het een verzorgd door brugklassers het an dere door cabaratière en actrice Dorine van der Klei. FOTO: WIM VAN NOORT Tien families mogen stamboom uitzoeken LEIDEN Tien Leidse fami lies mogen drie zaterdagen het gemeentearchief in duiken om hun stamboom uit te zoeken. Het zijn de families Brocaar, Chaudron, Goddijn, Hansen, Lagas, Lepelaar, Sierat, Van der Walle, De Wekker en Ma- surel. Allen stammen zij af van vluchtelingen die ooit naar Leiden zijn gekomen en zich daar definitief hebben ge vestigd. In totaal hadden 84 mensen zich aangemeld om in aanmer king te komen voor de actie in het kader van de manifestatie 'Leiden, stad van vluchtelin gen'. De medewerkers van het archief zijn dagenlang bezig geweest om uit te zoeken of de families indertijd werkelijk als vluchteling in Leiden terecht zijn gekomen. „Het was een enorme klus", aldus het hoofd van het ar chief de heer J.N. Schelhaas „Gelukkig hebben we niet hoeven loten. Er vielen vee) families af die niet eerst als vluchteling in Leiden terecht waren gekomen, maar via an dere plaatsen hierheen zijn ge gaan. De tien geselecteerde fa milies kunnen op de zaterdag ochtenden 11 en 25 februari en 11 maart in het archief aan de Vliet aan de slag. Reis via de Dorpskerk WASSENAAR In de Dorpskerk aan het plein 3 in Wassenaar wordt zon dagavond 5 februari een bijeenkomst gehouden waarin het thema reizen centraal staat. Sipke van der Land, die zelf in de loop der jaren indruk wekkende reizen heeft ge maakt, zal over dat onderwerp spreken en belangstellenden zijn van harte welkom. Muzi kale medewerking wordt ver leend door het Brugkoor uit Den Haag, onder leiding van dirigent A. van de Winter. Wim Landsman bespeelt het orgel. De dienst in de Her vormde Kerk begint zondaga vond om zeven uur. (ADVERTENTIE) HUIS KOPEN OF VERKOPEN? BEKIJKT EENS ANDERS Voor het kopen of verkopen van een huis kunt u uiteraard overal terecht. Er zijn echter aanzienlijke verschillen. Wat u nodig heeft is een makelaar die uw belangen te allen tijde centraal stelt. Een vakman dus, die zich professioneel en persoonlijk inzet om het beste resultaat voor u te behalen. Met deze vorm van dienstverlening is doorgaans wat langere tijd gemoeid dan met het 'hard doordrukken' van een bepaalde transactie. De praktijk leert echter, dat mijn ambachtelijke manier van bemiddelen in de huizensector uiteindelijk het meeste effect sorteert. Hoe staat u tegenover een vrijblijvend gesprek? u Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Adres: I Postcode/plaats: j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I j Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: J Adres:J j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig naar - Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. J jnzJ Sieidó&Qowuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13