Elly van Hulst na kater weer scherp Dames schaatsen WK in bittere kou Timman en Portisch nog remise McKinney troeft Schneider af Priem lonkt naar Italië SPORT EcidócGotrumt VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 Vechtpartij bij basketbalduel :-DEN BOSCH Den Bosch heeft gis teravond zijn wedstrijd uit de eind- ijronde van het Europese bekertoer nooi voor landskampioenen tegen jAris Saloniki (Gri) met 85-90 (41-45) verloren. De wedstrijd moest onder- ebroken worden wegens vechtpartijen ;op de tribunes tussen Bossche en '^Griekse supporters. De vechtenden kwamen ook op het speelveld, waar- idoor Bossche spelers bij de strijd van ;de toeschouwers betrokken raakten. Onmiddellijk na afloop van de wed strijd werd de Poolse scheidsrechter ;'Nowicki door een supporter van Den !Bosch geslagen. De man werd onmid dellijk door de politie gearresteerd. Handballers geven zege uit handen REHOVOT Het Nederlands handbalteam heeft gisteravond in Rehovot de winst in een oe fenwedstrijd tegen Israël uit handen gegeven. De ploeg van bondscoach Ton van Linder speelde gelijk: 16-16. Anderhal ve minuut voor het slotsignaal stond Nederland met 16-14 voor. Bij rust leidde de sterkere nationale formatie met 10-7. De verrassende puntendeling werd door de Nederlandse ploeglei ding toegeschreven aan de Is raëlische arbitrage. Van Dalen bedreigd ENSCHEDE De politie van Enschede houdt momenteel het huis van Ton van Da len, voormalig manager van FC Groningen, in de gaten. Aanleiding is een bomdreiging uit Groningen aan het adres van de mede werker van de Stichting Arbeidszaken Be taald Voetbal. Twee weken geleden, enkele dagen voor de inval van de FIOD in Gro ningen, is Van Dalen vier uur verhoord en heeft gegevens over Groningen verstrekt. Renze de Vries, voorzitter van de van frau de verdachte voetbalclub FC Groningen, is deze week twee keer telefonisch gevraagd om het adres van Van Dalen. De anonieme beller zei van plan te zijn een bom aan de auto van de oud-manager van Groningen te bevestigen. De Vries lichtte de politie van Groningen in, die contact zocht met de col lega's in Enschede. Records bij formule 1 PARIJS Het komende seizoen in de formule 1-autoracerij gaat van start met een record aan teams en snelle bo lides. Bij het sluiten van de termijn, dinsdag 31 januari, waren bij de inter nationale motorsportbond (FISA) in Parijs 21 ploegen, met in totaal 40 cou reurs ingeschreven. De lijst met deel nemers geeft weinig verrassingen te zien. Zoals gebruikelijk voert de rege rend wereldkampioen, in dit geval de Braziliaan Ayrton Senna, het veld aan. Zijn stalgenoot bij Honda blijft Alain Prost uit Frankrijk. Volgens het nieu we reglement moeten twaalf van de veertig coureurs aan een voor-kwalifi catie meedoen, omdat slechts 34 com binaties tot de training worden toege laten. De races zelf starten met maxi maal 26 auto's. Gullit opnieuw geblesseerd MILAAN Over het meespe len van Ruud Gullit in de competitie-wedstrijd van AC Milan tegen Ascoli aanstaande zondag bestaat twijfel. De Ne derlander heeft al drie dagen niet kunnen trainen. Zijn rechter knie is gezwollen. Vol gens een woordvoerder van de medische staf van de Italiaan se club is het dezelfde blessure, die Gullit vorig jaar lange tijd aan de kant hield. Uit voor zorg werd het verstandig ge acht de aanvoerder van het Nederlands Elftal enige dagen rust te gunnen. Volleyballers ZVH verslaan koploper ZEVENHUIZEN De volleyballers van Ze venhuizen zorgden gis teravond voor een da verende verrassing door koploper AMVJ met 3-1 te verslaan. De setstan den waren 15-12. 15-9, 10-15. 15-4. Door dit re sultaat voeren nu drie ploegen de ranglijst in de eredivisie aan. Naast Orion en AMVJ heeft nu ook Zevenhuizen 20 punten uit 11 gespeelde wedstrijden. Jaspers en De Wilde verder ROTTERDAM Dick Jaspers en Joop de Wilde hebben zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het Grand Prix-driebandentoernooi in Rotterdam. Jaspers, tweede bij de nationale titel strijd, versloeg John van der Stappen middels onder meer een serie van tien in 43 beurten. De reeks van de speler uit St. Willebrord was een evenaring van het toernooirecord, dat op naam staat van Rini van Bracht. De Wilde had wat meer pogingen nodig zich te ontdoen van Piet de Jong. Na 51 beur ten, met als hoogste een serie van zes bereikte de Delftenaar als eerste de be nodigde vijftig caramboles. ROTTERDAM Drieën zestig nationale titels heb ben haar honger naar meer nog niet gestild. Als het aan Elly van Hulst ligt, bezit ze zondagavond, na afronding van de Ne derlandse kampioenkam pioenschappen indoor at letiek dit weekeinde in Den Haag 66 gouden plakken met een rood- wit-blauw lint. Ze heeft de legendarische Fanny 'Blankers Koen (55 natio nale titels) al lang ont troond als recordhoudster. Het gaat de Rotterdamse atlete evenwel niet om de titels. Zon der statistici zou ze totaalsom niet eens weten. Maar zo lang ze de beste is van Nederland, voelt ze de morele verplich ting .aanwezig te zijn bij NK's. Wie een titel wil op één van haar disciplines, moet haar maar verslaan. De kater van Seoul - een tegenvallende ne gende plaats op de drie kilo meter - is verwerkt. Elly van Hulst staat weer op scherp, on danks een al schijnbaar eeu- vvig durende loopbaan. De 29-jarige atlete, houdster van alle twaalf Nederlandse ïecords op binnen- en buiten banen vanaf de 800 tot en met de 5000 meter, is één van de. iaatsten van een generatie at- eten uit de zeventiger jaren die nog actief is. Het eerste in ternationale optreden dateert vanide Europese jeugdkampi oenschappen in 1977. Het ge heim van die ogenschijnlijk eeuwig durende atletiekjeugd: Elly van Hulst wilde nooit al les tegelijk, bouwde met trai ner Theo Kersten altijd rustig öp en zweert nog immer bij die opbouw. Ook al weet ze dót haar en Kersten wel eens ten. „Onzin. De mensen in Neder land, die niet voorzichtig heb ben opgebouwd zijn er toch ook nooit gekomen. En ik ben nooit geblesseerd en vertoon nog altijd een stijgende lijn in de prestaties. En ik heb er nog steeds plezier in. Ik denk, dat als je als jong meisje van 16 jaar te fanatiek traint, je het niet lang volhoudt. Als je op je zestiende al vijf keer per week traint, hoe vaak moet je dan op mijn leeftijd wel niet trai nen. Ik denk dat dat de oor zaak is dat er teveel atleten te vroeg zijn opgebrand". De professionele middenafs tand-loopster maakt werkwe ken van minstens dertig uur. Traint minimaal twee keer per dag. Tijdens een drieweekse trainingsstage in Portugal draaide ze afgelopen weken ongeveer 130 trainingskilome ters per week. Met het oog op de komende Europese (18 en 19 februari) en mondiale (3, 4 en 5 maart) indoorkampioen schappen werd veel op snel heid getraind. Vroeger dan ooit in het seizoen. Bij de rege rend Europees indoorkampioe- ne op de 3000 meter hing het indoorseizoen er echter altijd een beetje bij. Omdat komend baanseizoen grote titeltoer- nooien ontbreken, wil Elly van Hulst in de atletiekhallen van Den Haag (EK) en Buda pest (WK) wat laten zien. Gek Hoe tegenstrijdig ook, de kater van Seoul heeft Elly van Hulst mentaal gesterkt. Al was ze blij dat ze direct na de Spelen eerst wat wedstrijdjes in To kyo, New York en Toronto liep voor ze huiswaarts reisde. „Toen ik na twee weken thuis kwam, kon ik alle reacties weer aan. Was'ik direct terug- de morele verplichting aanwezig FOTO: ANP PROGRAMMA NK INDOOR-ATLETIEK SENIOREN 19.00 uur:200 meter 19.30 uur:400 meter 20.30 uur:3000 meter 17.30 uur:3000 rr 17.50 uur:400 mt 18.00 uun400 mc 18.10 uur:200 me 18.50 uur:60 met 18.55 uur:60 met Technische r 14.00 uurkogelstoten 15.30 uurverspringen 19.00 uurhoogspringen ZONDAG Loopnummers r:5000 meter snelwandelen 15.50 uur:200 it (Finale) (Finale) (Finale) 14.00 uurpolstokhoogspringen 14.30 uurkogelstoten 15.00 uurverspringen i sommige den en dat wordt kranten niet eens vermeld. Dat, terwijl we in Nederland toch maar een paar toppers hebben. Zo'n houding vind ik ondeskundigheid van de jour nalist". Dat de waardering in eigen land voor Van Hulst is toege nomen bleek overigens ook begin deze week, toen Van Hulst een nieuw vierjarig con tract tekende met sponsor Puma. Het is slechts één van de bedrijven die zich mogen steunen. In ieder geval tot en met de Spelen van 1992 in Barcelona kan ze daardoor zorgeloos doorgaan. Gewoon op de 1500 en de 3000 meter. Al het gegaan, dan had ik dat niet ge kund". De zachtaardige' Rotterdamse weet nu dat ze zich „gek heeft laten maken" door de over winning op Mary Decker in de Grand Prix van Zurich, vier De matige waardering in eigen den haar goed. tDnderwaarde- weken voor de Spelen. De land stak Elly van Hulst lange ring door de pers steekt haar zege op de favoriete voor de tijd. Maar enthousiaste pu- nog af en toe. „Bij een NK olympische titel sterkte het blieksreacties bij de Adriaan gaat men er wel vanuit dat ik zelfvertrouwen wellicht net Paulen Memorial in Hengelo drie titels pak, dan pak ik drie iets te veel. en bij het NK op de baan de- titels met behoorlijk goede tij- overstap langere werk (10 kilometer of zelfs de marathon; red.) op 29- jarige leeftijd niet vreemd zijn. Ruilen Elly van Hulst zou alle natio nale titels willen inruilen voor een medaille bij een groot toernooi in de open lucht. Maar ze piekerde er niet over een nationale titelstrijd over te slaan. Ze stond zelfs wel eens ziek aan de start. En de nieu we indoor-accommodatie in de Haagse Houtrusthallen trekt bijzonder. Van Hulst ervoer de baan bij een training begin deze week als „supersnel". En tot slot: „Ik hou nooit va kantie. Ik loop iedere dag twee keer. Het is denk ik ook niet goed om als atleet twee weken helemaal niets te doen. Ik zou het niet eens kunnen. Daar voor vind ik atletiek nog steeds te leuk. Als ik morgen twee tickets zou krijgen voor een vakantie Hawaï, wil ik best weg, maar niet zonder mijn loopschoenen". RENE VAN HATTUM LAKE PLACID „The Big Chili", het koufront uit Alaska, heeft gisteren Lake Placid bereikt, het komende weekeinde het decor van de wereldtitel strijd schaatsen van de da mes. De kernploeg van Jan Wiebe Last maakte er al eerder kennis mee. Na een trainingskamp van een week met lente-ach- tige temperaturen verliet de ploeg maandag Calgary bij 29 graden onder nul. Ifi Lake Placid zakte gis teren de temperatuur bin nen enkele uren twintig graden, van plus zeven naar min dertien. Het klimaatverschil heeft Yvonne van Gennip niet on beroerd gelaten. De drievou dig olympisch kampioene sukkelt vlak voor haar laat- Yvonne van Gennip heeft zich dik ingepakt om een beginnen de keelontsteking tegen te gaan. ste grote toernooi met een vi rusinfectie. Ploegarts Koorn- neef zei gisteren, dat Van Gennip voor het vertrek in Calgary al klaagde over hoofd- en nekpijn. „Er is sprake van een beginnende voorhoofdsholte- en keelont steking. Ze heeft geen koorts, dus gebruikt ze geen antibio tica. Voor dit soort lichte verkoudheden bestaan geen vaccins. We proberen haar op de been te houden met extra vitaminen en rust, veel rust". Als het Amerikaans weerbu reau gelijk krijgt, is morgen en zondag een temperatuur van min twintig een meeval ler. Bovendien bestaan er ge zonde kansen op sneeuwval en wind. In Butte (Montana), half volgende week het ter rein van de derde wereldbe kerwedstrijd, werd gisteren min 33 gemeten, in Calgary, na Butte de laatste tussenstop van de schaatsploeg, zakte het kwik naar min 30. ANTWERPEN In te genstelling tot de algeme ne verwachting heeft Jar. Timman in het eerste ge deelte van de tweekamp voor het kandidatentoer nooi in Antwerpen tegen Lajos Portisch geen voor sprong genomen. De in gunstige stelling afgebro ken eerste partij bleek gis teren net niet te winnen. Na elf uur en 104 zetten werd tot remise besloten. In de analyse bleef recht over eind, dat Timman woensdag in de tweede partij een unieke kans heeft gemist. Dameruil op de veertigste zet zou hem een vrijwel winnend eindspel hebben opgeleverd. Bij de nachtelijke analyse van de secondanten Vlastimil Hort en Ulf Andersson was al ge bleken. dat in de afgebroken eerste partij het laten promo veren van de a-pion niet goed te verwezenlijken was. Dat bleek ook bij de hervatting. In de 44 zetten, die Timman het probeerde, kwam zijn vrij-pion slechts één stapje vooruit. Por tisch gaf zevenentwintig keer schaak en ontnam door afruil van een pion de zwarte koning ook zijn laatste wijkplaats. Toen zijn koning het open veld was opgejaagd, berustte Timman in deling van het punt. Anatoli Karpov heeft in de schaaktweekamp van de kwartfinales van het kandida tentoernooi om het wereld kampioenschap in Seattle te gen Johann Hartjansson zijn tweede overwinning behaald. De voormalig wereldkampioen uit de Sovjetunie leidt nu met 2 1/2 - 1/2. Karpov, in de derde partij spe lend met zwart, overmeesterde zijn tegenstander uit IJsland na 32 zetten. Er volgen nog drie partijen. Kgl-h2, Dbl-b6, 65. Dc8-c2, Db6-a7, 66. Dc2-b2, Ke7-e6, 67, Db2-b3+, Ke6-e5, 68. Db3-d5+, Ke5-f6, 69 Dd5-d6+, Kf6-g7, 70. Kh2-gl, 71 Dd6-a3, f7-f6, 72. Kgl-g2. Kg7-f7, 73. Da3-a2, Kf7-f8, 74. Da2-a3+. Kg8- g". "5. Kg2-gl, Kg7-f7. 76. Da3-a2-» Da3-a2. Ke8-e7. 81. Da2-a3+. Ke7-d7, 82. Da3-d3+, Kd7-e6, 83. Dd3-d5+. Ke6-e7. 84. e4-e5. f6xe5, 85. Dd5xe5+, Ke7-f7. 86. De5-h8, Da7-c5, 87. Dh8- h7 Kf7-f6, 88. Dh7-h8+. Kf6-f7, 89. Dh8-h7+, Kf7-f6, 90. Dh7-h8+, Kf6- f5. 91. Dh8-h6, Dc5-c2, 92. Dh6-e3, Dc2-bl+, 93. Kgl-h2, Dbl-e4, 94. De3-g5+, Kf5-e6, 95. Dg5-c5, Ke6-d7, 96 Dc5-a7+, Kd7-d6, 97. Da7-b6+. De4-c6, 98. Db7-d4+, Kd6-e6, 99. Dd4-e3+, Ke6-d5, 100. De3-d3+. Kd5- 104. Dc8-d8+, Kd6-c5, i Jolanda de Rover niet meer in nationale ploeg AMSTELVEEN Rugslag- zwemster Jolanda de Rover, winnares van olympisch goud bij de Spelen van Los Angeles in 1984, heeft de zwembond la ten weten niet meer in aan merking te willen komen voor de nationale zwemploeg. De Amstelveense zwemster kwam de afgelopen elf jaar in 31 in ternationale ontmoetingen, waaronder drie olympische zwemtoernooien, uit. De Rover traint af bij de Amster damse vereniging De Dolfijn, waar oud-international Kees Vervoorn trainer is. Op de winterkampioenschappen, eind deze maand, begin vol gende maand in Dordrecht, zal de 25-jarige De Rover alleen in estaftte-verband uitkomen. Ruud de Groot blijft bij UVS LEIDEN Ruud de Groot, trainer van UVS, heeft zijn contract met de Leidse hoofd klasser verlengd. De Groot, die aan het begin van dit sei zoen de gelederen van UVS kwam versterken, tekende bij voor een jaar. B-trainer Ge rard Desar blijft eveneens nog voor een jaar aan de Leidse club verbonden. Frank van Dam nieuwe trainer van Meerburg ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse derde klasser Meer burg heeft een nieuwe trainer. Frank van Dam, nu nog oe- fenmeester van Altior, neemt seizoen de lei- Hij is daarmee de opvolger van Casper Heerma van Voss die nu aan zijn tweede Meer burgseizoen bezig is. Van Dam, die zelf voetbalde in Teylingen en Noordwijk, heeft een kontrakt getekend voor één seizoen. Bij SJZ. in 1988 gepromoveerd naar de 4e klas, blijft Fokke van der Reijd ook het volgend seizoen trainer. Dat betekent dat de in Noord- wijkerhout woonachtige oe- fenmeester zijn derde jaar in gaat op sportpark Hansbroek. Jeugdtrainer Loek Helder had al eerder zijn kontrakt met SJZ verlengd. Tamara Kinney op weg naar de wereldtitel. VAIL De Amerikaanse Tamara McKinney heeft gisteren de eerste gouden medaille bij de strijd om de wereldtitels ski in Vail gewonnen. Zij toonde zich de sterkste in de combina tie; slalom plus afdaling. McKinney bezette na het eer ste onderdeel nog de tweede plaats achter de Zwitserse twee-voudige olympisch kam pioen, Vreni Schneider. Het verschil werd echter gisteren in de afdaling door McKinney meer dan goed gemaakt. Het verrassende verlies van Schneider (tweede) werd voor de Zwitserse equipe enigszins goed gemaakt door het brons van Brigitte Oertli. Voor McKinney betekende het goud een troost voor de gang van zaken van vorig jaar bij de Olympische Spelen. In Calga ry had de Amerikaanse willen schitteren. Bij de training voor de afdaling, in slecht weer, kwam zij echter ten val en brak een been. Nog dezelfde dag kon zij toekijken hoe de rivalen de voor haar bestemde medaille mochten omhangen. In Vail kreeg zij weer de kans haar klasse te laten zien. In de wedstrijden om, de wereldbe ker waren de prestaties van McKinney steeds minder dan die van Schneider. De Ameri kaanse kreeg op het eerste on derdeel weer te maken met de geweldige mentaliteit van de Zwitserse. De voorsprong die McKinney in de eerste man che van de slalom veroverde, verdween in de tweede. Schneider ging als nummer een de afdaling in. McKinney behoorde tot de kleine groep die zich niet bij de suprematie van de Zwitser se wilde neerleggen Onder het motto „alles of niets" stort te zij zich in de afdaling. Het leverde haar niet de winst in het onderdeel op. Die ging naar de Canadese Kerrin Lee. Zij had een voorsprong van 29/100e seconde op Oertli. Op vier-tiende van een seconde eindigde McKinney echter wel als derde. Sport op tv Nederland 2, 18.30 uur: TROS Sport. Nederland 3, 22.50 uur WK skiën: afdaling heren. TV 5, 23.00 uur: Sport. Sky Channel, 21.00 uur: American football. KOERSEN DEN HAAG De koersen van Schaesberg (vanavond) en Wolvega morgen vragen de komende dagen de aandacht Schaesberg vrijdag 19.00 uur. Ie koers: Dereddertranss R. Duran S. Bruno Frisco (8-2-7). 2e koers: Tom Ami. Cita de Bloom- erd. Aristo Olmen (1-6-7). 3e koers: Challancetrans R, Brutus ter Lune, Best of Unidek (5-2-4). 4e koers: Commercie, Cas Buitenzorg, Zwaluw R (10-2-7). 7e koers: Abbaro R, Varco, Zorro V Shoeing. Don Camillo (7-10-3). 2e koers: Dex di Tricia, Cindy Enk huizen. Cherubijn K (3-4-7) 3e koers: Durban Surge, Chantal W, Contessa Ricardo (8-3-9). 4e koers: Zeeboy Z, You Bet, Zelfbe wust (6-4-3). 5e koers: Bambino, Balutza K, Betsie B 8-5-3). 6e koers: Cherie Wiehnga, Caesare- A. Cees Wielin- ga. Channa Hanover (2-10-8). 10e koers: Alpha Chranita, Zoot Zui- sportuitslagen Halve finale-poule EC voor lands kampioenen: CSP Limoges (Fra)-Ju- goplastika Split (Joe) 95-93, FC Bar celona (Spa)-Maccabi Tel Aviv (Isr) 94-70. Den Bosch (Ned)-Aris Saloniki (Gri) 85-90, Pesaro (lta)-CSKA Mos kou (Sov) 74-92. Stand: 1. Barcelona 8-16. 2. Maccabi 8-14, 3. Saloniki 8- SKIEN WK in Vail Afdaling, combinatie dames: 1. Lee (Can) 1.31,70, 2 Oertli (Zwl) 1.31,99, 3. McKinney (Vst) 1.32,10, 4. Maier (Oos) 1.32,25, 5. Wachter (Oos) 1.32,61, 6. Krenn (BRD) 1.32,86. 7. Bouvier (Fra) 1.33.27, 8. McKendry (Can) 1.33,44, 9. Kronberger (Oos) 1.33,55, 10. Knapp (Vst) 1.33,60. Eindstand: 1. McKinney 5,65 punten. 2. Schneider 26.63, 3 Oertli 32.88, 4. Svet (Joe) 35.86, 5. Wachter 35,97, 6. Maier 37,70, 7. Kronberger 39,71. VOLLEYBAL Eredivisie, heren: Zevenhuizen-AMVJ 3-1 (15-12, 15-9, 10-15, 15-4). Halve finales beker, dames: Longa 59 - AMVJ 3-1 (15-9. 15-5, 4- 15, 15-10). GEERTRUIDENBERG Over een jaar draagt de wie lerploeg TVM, van ploeglei der Cees Priem, waarschijn lijk de Italiaanse nationali teit. Dit jaar. al lonkt de vier de Nederlandse profformatie nadrukkelijk naar het land met het financieel-sportief beste klimaat van Europa. Veertig procent van het bud get van vier en een half mil joen gulden komt van Itali aanse sponsors, het program ma voor dit jaar is vooral op dat land gericht. Bij TVM vertrokken dit seizoen Dick Dekker. Jean Habets, Bert Ooster- boseh (gestopt) en de Belgen Noel Se- Sfrs, Yves van Steenwinkel en Eddy aelemeersch. Met hen verdween ook adviseur Lomme Driessens. Nieuw zijn; Flip Vandenbrande (Bel), Jacques Hanegraaf, Kim Eriksen (Den), Daan Luykx, Jesper Skibby (Den) en Jan van Wijk. Van de ploeg uit 1988 bleven: Phil Anderson (Aus), Patrick Bol. Johan Capiot (Bel). Ludo Voetbal - Trevor Francis, ma nager van de Engelse voetbal club Queens Park Rangers, heeft in 24 uur tijd ruim 3 1/2 miljoen gulden uitgegeven. Gisteren tekende Andy Gray (Aston Villa) een contract bij de club, die een dag eerder Ni- gel Spackman (Liverpool) aan zich verbond. Gray kostte 1 1/2 miljoen, Spackman 2 mil joen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9