Genadeloze les voor naïef PSV Verwondingen Zurbriggen niet ernstig Vonhoff trekt zich niets aan van kritiek Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u| SPORT SctdócSoUMMlt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 sportuitslagen VAIL Pirmin Zurbrig gen heeft bij een spectacu laire valpartij van gisteren niets gebroken. De Zwit serse ski-aas liep alleen een aantal kneuzingen, verspreid over zijn hele li chaam, op. Zurbriggen sloeg tijdens de eerste trainingen voor de afda-, ling over de kop. De val liet zich zo ernstig aanzien, dat de piste-verkenningen in Vail, in de Amerikaanse staat Colora do, onmiddellijk werden stop gezet. De olympische kam pioen klaagde in het zieken huis over hevige pijn in de rug. Foto's in het ziekenhuis gaven echter geen breuk te zien. Hij laat de trainingen vandaag schieten, maar zal morgen zeer waarschijnlijk wel deelnemen aan de afda ling van de combinatie. Official knockout VAIL Met een klassieke links-rech tse-com bina tie heeft een Amerikaanse sheriff de Westduitse FIS- official Heinz Krecek knockout geslagen. De 57- jarige Krecek, die namens de internationale ski fede ratie (FIS) verantwoorde lijk is voor de organisatie van het wereldkampioen schap voor dames in Vail, wilde de piste op voor een inspectie. Een ter bewa king ingezette sheriff kon hem niet met woorden van dat plan afbrengen. Dat lukte de politieman wel met de vuisten. Na twee rake klappen kon hij Kre cek in de sneeuw uittellen. KNVB zoekt vervanger voor Super Channel ZEIST De KNVB onderhandelt momen teel met gegadigden, die het plotseling wegvallen van het commerciële tv-station Super Channel, moeten opvullen. Op 18 ja nuari liet het sectiebestuur betaald voetbal de clubs per brief weten, dat Super Chan nel surseance van betaling had aange vraagd. De voetbalbond sloot op 1 oktober van het vorig jaar een contract met de sa telliet-maatschappij. Juristen van de KNVB buigen zich op het ogenblik over de zaak, die waarschijnlijk financiële conse quenties zal hebben. In dezelfde brief kon digde de KNVB aan, dat er onderhandelin gen zijn begonnen met een ander TV-ka- naal voor het tweede deel van de competi- Vitesse ronde verder ARNHEM Pronkend met een futu ristisch stadion drong Vitesse gister avond op een knollenveld door tot de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker. Heerenveen werd met 1- 0 verslagen. De bekerstrijd tussen de twee eerste-divisieclubs was een - tot negentig minuten beperkt -evenwichtig geploeter. Heerenveen had het beste van het spel, bood meer voetbal maar bracht geen enkele dreiging in het cen trum van de aanval. Invaller Hilgers van Vitesse besliste in de 67e minuut de strijd. Miljoen voor gemengd golf DEN HAAG De Eindhovensche Golf Club in Val- kenswaard krijgt van 20 tot en met 24 september de pri meur van het eerste gemengde toernooi om het open Nederlands kampioenschap. De organisatie weet zich voor de komende drie jaren gesteund door hoofdsponsor HCS en stelt zich garant voor een prijzengeld van circa één miljoen gulden. Het ligt in de bedoeling om een deelnemersveld van zestig paren - één dame en één heer - bijeen te krijgen die gaan strijden om een hoofd prijs van 175,000 gulden. Mark McNulty uit Zimbabwe en de Francaise Marie-Laure de Lorenzi Taya, twee in ternationale toppers, hebben al van hun belangstelling blijk gegeven. Nederland zou moeten worden vertegen woordigd door de twee professionals Ruud Bos en Mar jan de Boer. Het toernooi valt overigens wel samen met de strijd om de Ryder Cup tussen Europa en de Vere nigde Staten, jaarlijks één van de hoogtepunten van het golf-seizoen. Hole-in-one van halve ton onbeloond MELBOURNE De Australische golfer Stephen McGraw beleefde vandaag een uitermate bitter ogen blik. Tijdens de open kampioen schappen van Victoria sloeg hij een hole-in-one, waar een premie voor stond van 55.000 gulden. McGraw kreeg het bedrag niet uitgekeerd, omdat hij amateur is. De 26-jarige McGraw maakte maakte met een slag de bewuste 15e hole, een par-3 van 142 meter. De sponsors van het toernooi hadden er 90.000 gulden voor uitgeloofd. De Australische hartstichting zou 18.000 gulden van de premie ontvangen en de golfbond van Victoria 17.000. De prijs bleek alleen voor professionals bestemd. Barcelona en Real bekeren verder BARCELONA Bar- celona, met gemak, en Real Madrid, met moei te, hebben gisteren de tweede ronde bereikt van de strijd om de Spaanse beker. Barcelo na versloeg voor de tweede keer Cartagena. Na de 3-0 in het eerste duel werd het woens dag in Barcelona 4-0. Real had moeite met El- che. De winst van de ploeg van Beenhakker in eerste treffen, 2-1, bleek beslissend. In ei gen huis kwam Real niet verder dan 1-1. Voorstel voor zes perioden eerste divisie ZEIST Het voorstel om met ingang van het volgende seizoen zes perioden te hante ren in de eerste divisie zal op de buitenge wone algemene vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB op 7 maart aan de orde worden gesteld. De plannen zijn ingediend door het bestuur van Hel mond Sport. Assistent competitieleider Ber- tus Rijkhoek heeft het voorstel overgeno men en zal het de vergadering voorleggen. Nu zijn er nog vier perioden in de eerste divisie. Volgens het nieuwe systeem zal de nacompetitie bestaan uit twee poules van drie clubs. De poulewinnaars spelen een fi nale, waarvan de winnaar promoveert. De verliezer speelt een beslissingswedstrijd te gen nummer zestien van de eredivisie om één plaats in de hoogste klasse. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 22.40 uur: De hoogste versnelling. Nederland 3, 23.15 uur WK skiën: afdaling dames. Duitsland 2, 19.30 uur WK BBC 2, 17.30 uur Zaalhockey. Sky Channel, 22.10 uur Skiën. Sky Channel, 23.10 uur Worste len. MORGEN BBC 2, 15.15 uur Sport on tri- Interesse van Cruijff voor Cantona (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Eric Cantona, de 22-jarige steraanvaller van Olympique Marseille en het enfant terrible van het Franse voetbal wordt mogelijk de nieuwe spits van Barcelona. De onder handelingen over een transfer naar de club van Johan Cruijff zijn gisteren geopend. Cantona, die dit seizoen voor een recordbedrag van ruim ze ven miljoen gulden overkwam van Auxerre heeft zich bij zijn club onmogelijk gemaakt we gens herhaald wangedrag. Eeder was hij al voor een jaar uit de Franse selectie was ver wijderd na belediging van ex- bondscoach Henri Michel die in ziin ogen geen verstand van voetbal had en een „strontzak" Het afgelopen weekeinde sloe gen de stoppen weer eens door bij Cantona, toch een van de talentvolste Franse voetballers van dit moment. Tijdens een vriendschappelijke wedstrijd in Sedan tussen Marseille en Torpedo Moskou (ten behoeve van slachtoffers van de aard beving in Armenië) schoot hij de bal plotseling keihard in het publiek omdat aanmerkin gen van toeschouwers hem niet zinde. Marseille-trainer Gerard Gili moest de naar het publiek scheldende speler van de scheidsrechter kalmeren, maar kreeg het diens shirt voor de voeten geworpen toen hij hem aansprak. Met ont bloot bovenlijf liep Cantona vervolgens doodkalm naar de kleedkamer. PAARDESPORT Koerun van Nootdorp 1è koers, 2.000 m: 1. Coby llpenstein (M. W. Eeken) 2.59.9 - 1.26,5, 2. Brownie Flower, 3. Co Co Groenhof. Toto: winnend 15,20, plaats 2,60, 2,30, 1,80, koppel 36,80, trio 680,80. 2e koers, 2.000 m: 1. Bokoé Dream (H. W. Langeweg) 2.47,6 - 1.23,8, 2. Bandit Meadow, 3. Cleo van Gelre. Toto: winnend 1,60, plaats 1,30, 1,90, 1,90, koppel 8,50, trio 57,30. 3e koers, 2.750 m: 1. Charlene K (H. W. Schoonhoven) 3.59,3 - 1.27,0, 2. Arissy, 3. Clen Whltesummer. Niet ge start: Angel Odllia. Toto: winnend 3,20, plaats 2,30, 5,10, 2,40, koppel 44,40, trio 354,70. 4e koers, 2.000 m: 1. Angel Volente (P. M. van Klaveren) 2.47,0 - 1.35,5, 2. Bajazet W, 3. Zanca. Toto: winnend 12,10, plaats 2,50, 1,40, 1,60, koppel 15,60, trio 178,90. 5e koers, 1.640 m: 1. Bernadlna T (C. J. de Leeuw) 2.18,7 - 1.24,6, 2. Cla- sien Westland, 3. Bomber Uithuizen. Toto: winnend 4,10, plaats 1,20, 1,60, 2.00, koppel 16,00, trio 211,60. 6e koers, 2.000 m: 1. Boeda Buiten zorg (L. Dooper) 2.45,3 - 1.22,7, 2. Bailly Marco, 3. Ank Buitenzorg, 4. Beauty Boszorg. Toto: winnend 1,60, plaats 1,20, 1,60, 1,30, koppel 8,40, trio 40,20, kwartet 262,30. 7e koers, 2.380 m: 1. Zera Neyenrode (D. Locqueneux), 3.14,8 - 1.21,2, 2. Ythana, 3. Yonker Ulandia. Niet ge start: Aspearea. Toto: winnend 4,30, plaats 1,50, 1,50, 2,60, koppel 18,00, trio 264,60. 8e koers, 2.000 m: 1. Ziegfrled B (C. A. Toonen) 2.45,4 - 1.22,7, 2. Yshamo Lerona, 3. Zoomer. Toto: winnend 1,50, plaats 1,20, 5,50, 3,00, koppel 16,30, trio 248,50. 9e koers, 1.640 m: 1. Yckxs dl Robles (Ao. de Wrede) 2.12,2 - 1.20,6, 2. Zil ver Fortuna, 3. Amerle Uithuizen. Toto: winnend 1,90, plaats 1,40, 4,30, 1,50, koppel 18,70, trio 119,00. 10e koers, 3.120 m: 1. Zuncasindra (H. W. Schoonhoven) 4.20,6 - 1.23,5, 2. Yevillon Nora, 3. Yfred Star. Toto: winnend 3,40, plaats 1,60, 3,50, 2,20, koppel 29,30, trio 552,40. 11e koers, 2.000 m: 1. Bo Bo Batavus (C. J. de Leeuw) 2.47,3 - 1.23,7, 2. Berend K, 3. Belly Dancer, 4. Amor de Haar. Toto: winnend 6,70, plaats 1,10, 1,00, 1,10, koppel 11,70, trio 84,70, kwartet 869,50. W5-spel: uitbetaling voor rijtje 4-4-7- 4-1 Is 137,30. Omzet totalisator: 329.693,-. VOLLEYBAL Halve finales beker, dames, eerste wedstrijd: Dynamo-Olympus 1-3 (11- 15. 16-14, 5-15, 10-15). van Aerle zien verschrikt toe hoe Pascal de Wilde Mechelen op FOTO: ANP Stan Valckx (liggend) en Berry de 2-0 heeft gebracht. Boer en ook nog zo onfor tuinlijk was bij het tweede doelpunt van de gastheren de koers van het speeltuig te veranderen waardoor de wel overtuigende doelman Pa trick Lodewijks kansloos was op de inzet van de behendige Pascal de Wilde. Vlak daar voor had John Bosman de thuisclub al de leiding be zorgd door een wat fortuin lijk door Piet den Boer door gestuurde bal beheerst achter de stand-in van Hans van Breukelen te schieten. PSV mocht uiteindelijk blij zijn dat de schade beperkt bleef tot nog een derde treffer, de iweede van Bosman, vijf mi nuten na rust. Onmogelijk Ronald Koeman gelooft niet meer in de kansen de Super cup te kunnen pakken. „Me chelen nog kloppen zal bijna onmogelijk zijn, maar we zul len in elk geval moeten be wijzen dat we volgende week toch weer op de goede weg zijn. Want als we vanavond al deze fouten maken, hoe moet het dan niet gaan voor 100.000 mensen in Madrid. Weet je wat het grote ver schil was? Mechelen had op elke positie een goede speler, het was vooral een ploeg. Nee, ik geloof niet dat het aan onze instelling heeft ge legen, die was net als anders. We werden gewoon op alle fronten afgetroefd". Uiteraard stonden in het Bel gische kamp de gezichten veel vrolijker. Aad de Mos stelde vergenoegd vast dat zijn ploeg op Europees ni veau nog niet verloren heeft en er zelfs in geslaagd was de winnaar van de Europa Cup over de kling te jagen. „Maar je moet ook reëel zijn en vaststellen dat zo'n dag er een keer door kan lopen. PSV trof zo'n avond tegen Porto, wij hadden er nu een tje." Erwin Koeman, vroegtijdig vervangen („Ik kreeg opeens een stekende pijn in de kuit"), beaamde de visie van zijn coach. „Van onze thuis wedstrijden was dit de beste van het seizoen. We hebben ons voorbereid alsof het om de Europa Cup ging, het was voor ons een goede kans nog bekender te worden. Maar we moeten opassen dat we niet naast de schoenen gaan lopen. Dan gaat de beuk erin op de training. Bij ons zijn er altijd een paar die na zo'n overwinning als vandaag gaan zweven. Aad zet losbol len dan gelijk weer op de grond". WILLEM PFEIFFER KV Mechelen-PSV 3-0 (2-0). 17. Bosman 1-0, 18. De Wilde 2-0, 50. Bosman 3-0. Scheidsrechter: Kir- schen (DDR). Toeschouwers 5200. Gele kaart: Van Aerle (PSV). KV Mechelen: Preud'homme; San ders, Rutjes, Emmers en Versavel; Hofkens, Erwin Koeman (Deferm), Bosman en De Mesmaeker; De Wil de en Den Boer. PSV: Lodewijcks; Gerets, Valckx, Ronald Koeman en Veldman, Va nenburg, Van Aerle, Lerby en Janssen (Ellerman); Romario en Gillhaus. De broers Koeman vochten gisteren menig duel uit. Rechts Erwin namens KV Mechelen die de bal afschermt voor zijn broer Ronald. FOTO: ANP MECHELEN Ook een Europese topclub krijgt wel eens een lesje, dat het als een van de eerste hoofdstukken in het leerboek van het prof voetbal al lang had moeten kennen. Mis schien komt het PSV achteraf wel erg goed uit, dat KV Mechelen gisteravond genadeloos aangaf, dat „op het hoog ste niveau vriendschap pelijk voetbal niet meer bestaat". Het citaat is van Aad de Mos, de trainer van KV Mechelen die de dubbel tegen PSV met als inzet de Supercup bena derde alsof het om een ge woon Europa Cup-duel ging. Hoewel zijn collega Guus Hiddink het niet anders zal hebben gedaan, was het ver schil in beleving groot tussen beide ploegen. En het gevolg was een afstraffing zonder weerga, die weinig goeds be looft voor de Eindhovenaren voor de return van volgende week in Eindhoven: 3-0. „De eerste twintig minuten zijn we geklopt door de effec tiviteit van Mechelen en onze eigen naiveteit", meende Hiddink. Het had bij de rust ook 4-0 kunnen zijn in plaats van 2-0. Op zo'n avond als deze zijn de Europese nor men in het geding. Je kunt niet zeggen dat je maar om een Supercup speelt, daar voetbal je niet voor en dat wil ik ook niet als veront schuldiging gebruiken. Je moet laten voelen dat er in iouw verdediging niets te ha len valt, maar wij hadden eerst een draai om de oren nodig voor we er zelf een uit deelden. Een aantal jongens op vitale plaatsen zal nog door moeten leren. Voor het zover is moeten we maar wensen eri hopen dat de jon gens die wel weten hoe het moet klaar zijn. Volgende week wil ik revanche. Dan praat ik niet over het winnen van de Supercup, daar moet je realist in zijn, maar wel wil ik zien dat het lesje van van avond is geleerd. Ik zou mor gen een straftraining kunnen geven, maar daar leren ze niks van. Van een wedstrijd als deze hopelijk des te Hiddink had nogal wat spe lers bij naam kunnen noe men waar het ging om falen de Brabanders. Sören Lerby zag bijna elke actie misluk ken, John Veldman zakte na een redelijk begin diep weg en Romario had het blijkbaar veel te warm voor een hart verwarmende actie. De Bra ziliaan werd volledig uit de wedstrijd gespeeld door Graeme Rutjes, toch zijn ci pier in plaats van de bewee glijker Mare Emmers, die zich nu veelvuldig met de aanval kon bemoeien. In het hart van de verdediging eta leerde bovendien Stan Valckx zich alleen als een enorme zenuwpees, die geen bal goed timede, steeds de mindere was van Piet den GRONINGEN Wat er ook veranderd mag zijn; één ding is ongewijzigd. Henk Vonhoff praat nog altijd op dezelfde manier. Hij gebruikt veel woorden om zijn mening zo voor zichtig mogelijk uit te dra gen. Tevens om misver standen te voorkomen. Dit mede in het streven niemand te kwetsen. Want als de onverwachts afgetreden NOC-voorzit- ter ergens een hekel aan heeft, dan is het dat wel. Zijn voortijdige vertrek heeft weinig of niets te maken met het te verde digen beleid, maar alles met de wijze waarop an deren een voor ogen staand doel proberen te bereiken. Welbeschouwd komt het er op neer, dat de aardigheid van het besturen er voor hem ei genlijk vanaf is. Voor mate rieel dan wel inmaterieel ge win hoeft hij ook niet op de voorzitterstoel te zitten, dus is. het voor hem niet moeilijk ge weest voortijdig af te zwaaien. Van de nu losgekomen kritiek trekt hij zich niets aan. Hij on derkent dat zoiets er kennelijk bijhoort. „Weggaan leidt pri mair tot negatieve commenta ren". Zwaarwegender zijn de reacties van personen die gelij ke normen hanteren als het gaat over de vraag hoe met el kaar moet worden omgegaan. Henk Vonhoff wil duidelijk het achterste van zijn tong niet laten zien. Toch is het onver mijdelijk dat af en toe wat achtergrond-informatie vrij komt. Afspraken Centraal in de problematiek staan het eventueel samen gaan van het Nederlands Olympisch Comité en de Ne derlandse Sport Federatie, het befaamde realiseren van het ene nationale sportloket, en het kanaliseren van de geld stromen. Over het samensmel ten ook wel amalgeren ge noemd van de beide organisa ties zegt hij: „Afgesproken is dat onderzocht zou worden of het kan. Aan de vergadering is een tijdschema voorgelegd. Er is hard gewerkt om tot een goed open voorstel te komen. Ineens doen dan geruchten de ronde dat de bonden voor een fait accompli zouden worden gesteld. Niemand vraagt ech ter wat. Het was op dat mo ment nog niet eens duidelijk of het NOC tot een positief ad vies zou komen. Vertegen woordigers van verschillende organisaties komen deson danks zonder iets te vragen toch bij elkaar. Kennelijk om dat ze nerveus worden over de financiële consequenties. Ze gaan dwars door de afspraken heen en combineren dat met persoonlijk gerichte campag nes. Dan zeg ik: dat is mooi, maar ik wil en kan me niet veroorloven me in dergelijke onordelijke discussies te laten aanvallen en beschadigen, 'waarbij ook nog merkwaardi ge terminologiëen worden ge bruikt. Dan stop ik. Het is waanzin op enkele incidenten terug te komen. Het is dwaas te veronderstellen dat ik zo veel mogelijk op de televisie wil komen. Ik heb dat in Seoel zelfs gemeden. Verschillende moties tegen mij lagen al klaar. Op dat niveau discus sieer ik niet. Duidelijk is dat een aantal acties tegen mij was gericht. Daarom is het ook te recht dat secretaris Ruud Fre- se is blijven zitten. Je kunt an deren in enigerlei positie niet dwingen met mijn motieven mee te gaan. Mijn motieven hebben te maken met mijn funktie als commissaris van de koningin. Ik wil geen schiet schijf worden. Ik heb velden van tegenzin gezien. Er is ge werkt met, wat ik noem, ver borgen agenda's. Ik heb de in druk dat bij te velen het direc te belang van de eigen organi satie een te grote rol speelt bij de afwegingen". Ongestoord Een eventueel samengaan van NOC en NSF moet volgens hem een snelle operatie zijn die ongestoord moet verlopen. „De lijnen moeten duidelijk zijn anders wil het niet. En als nu wordt beweerd dat er meer onderzoek moet plaats hebben, dan is dat een ingewikkelde manier van zeggen dat je niet wilt. Ik heb tijdens de verga dering in november fors inge grepen. Volgens mij is dat noodzakelijk geweest. De hele pers heeft gereageerd en het heeft in de sportwereld op schudding verwekt. Maar als we niet komen tot een gecoör dineerde besteding van de be schikbare gelden dan kan niet optimaal gewerkt worden. Ook zaken als de medische be geleiding en de opleiding moet worden bekostigd. Ook minde re sporten moeten kunnen profiteren. Bestuurlijk gezien is het ontoelaatbaar vanuit de organisatie anders te doen. Je moet uitkijken voor wild groei." Henk Vonhoff denkt, de nega tieve zaken ten spijt, met ple zier terug aan zijn bijna vier jarige optreden als voorzitter. Hij heeft de samenwerking met zijn bestuurders al positief ervaren net zoals de vorig jaar gehouden zomer- en winter spelen. En ook de directe con tacten met de sporters hebben hem aangesproken. Toch denkt hij dat dit allemaal niet Pirmin Zurbriggen. bepalend is voor anderen om eventueel in te gaan op een verzoek NOC-voorzitter te worden. „De mensen worden huiverig. Ik ben beducht dat alle verwikkelingen binnen en buiten de NSF en het NOC en niet te vergeten het betaalde voetbal geen bijdragen zijn om gemakkelijk in de bestuurlijke sector mensen te vinden die een brug vormen naar het normale maatschappelijk ver keer. Niet voor niets is vaak tegen mij gezegd: waar doe je het in hemelsnaam voor." Henk Vonhoff vermaakte zich tijdens de afgelopen Olympische Spelen met de Nederlandse roeiploeg en schermtrainer Van Der- voodt. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9