Algeheel verbod op bestrijdingsmiddelen is overdreven en onzinnig Rijnsburg heef t een moordpubliek Natuurbeschermer leest Rijnsburg de les PROFESSOR YERHOEFF BIJ OPENING NTV: Talrijke noviteiten omer ODE '89 Herindeling van Rijnstreek wordt mogelijk uitgesteld LEIDEN OMGEVING £eid&z(Bowiard WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 PAGINA 15 NOORDWIJK Voorzitter Hein Verka de van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk heeft gister avond de gemeente Rijnsburg de les gele zen. Dat gebeurde tijdens het spreekrecht in de commissie voor ruimtelijke orde ning. Volgens hem had men in de ge meenteraad van het bloemendorp bij een discussie over kassenbouw in de Hoge- wegpolder, de deskundigheid van Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk in twij fel getrokken. Ook zou de vereniging ge weigerd hebben in te gaan op de economi sche aspecten van de zaak. Verkade noemde dit belachelijk opmerkingen. Verkade wees op het feit, dat Natuur- en Vogelbescherming reeds tachtig jaar met het natuurgebeuren bezig is. De resultaten van een studie zijn opgenomen in een on langs verschenen boek. „De gemeente Rijnsburg kan het kopen, krijgen doen ze het niet, aldus een verbolgen Verkade. Zijn vereniging had voor de uitbreiding van het kassengebied drie aternatieven aangedragen, maar deze waren botweg van tafel geveegd. Beter te spreken was de Noordwijkse na tuurbeschermer over het bestuur van vei lingvereniging Flora. Hij merkte verder op, dat grondeigenaars in de Hogewegpol- der, gezien de ligging van de gronden, zullen trachten meer grond te verkopen dan voor kassenbouw gewenst is. De per ceeltjes die overblijven zullen voor het na tuurgebied van minder waarde zijn, om dat de vogels in die gebiedjes wegtrekken. Op die manier wordt de polder ecologisch aangetast, meende Verkade. Supermarkt mag niet uitbreiden NOORDWIJK De supermarkt „Top-10" aan het Rederij kersplein in Noordwijk krijgt geen toestemming voor uitbrei ding. Dat besloot de commissie ruimtelijke ordening gister avond. Het bedrijf wil een opslagruimte van circa 75 vierkan te meter bij de winkel trekken. De Noordwijkse Ondernemers Vereniging had daartegen een reeks bedenkingen ingebracht, omdat het bedrijf een buurt functie had. Bij uitbreiding dreigen nieuwe artikelen te wor den ingebracht, meenden de Noordwijkse ondernemers. Wet houder V. Salman noemde in dit verband een drogisterij, sla gerij en dergelijke. J. Smit (VVD) was het met de argumenten van het college eens. Bij een uitbreiding van de supermarkt diende men ook de belangen van ander winkelgebieden, zoals de Kerkstraat, in de gaten te houden, meende hij. J. Willms (CDA) verklaar de dat zijn fractie haar oorspronkelijk standpunt had herzien, na de argumenten van de Noordwijkse Ondernemers Vereni ging te hebben vernomen. Alleen de PvdA was een andere mening toegedaan. VVV Lisse verhoogt contributie LISSE De VVV van Lisse gaat de toekomst optimistisch tege moet. Voorzitter H.J.C. van der Kroft liet dat weten tijdens de jaarvergadering in De Beurs. Hij tekende daarbij wel aan dat voor zichtigheid geboden is, met name op financieel terrein. Aandachts punt voor het komende jaar is de veel te kleine kantoorruimte van de vereniging. Deze zal worden uitgebreid. Onderhoud van het nieuwe kantoor zal jaarlijks vijf duizend gulden kosten. Besloten werd de contributie van 15 naar 25 gulden te verhoging om die kosten te dekken. Nieuwe commandant brandweer Wassenaar WASSENAAR Tot brandweercom mandant in Wassenaar is benoemd de 32-jarige G. Spruit. De nieuwe comman dant is gehuwd en woont thans in Amersfoort. Hij volgde de opleiding tot beroeps brandweerofficier aan de Rijks Brandweeracademie te Schaarsbergen. Na zijn opleiding kwam hij terecht in Amersfoort waar hij de functie vervult van brandweerofficier, belast met brandpreventie, bluswerkvoorziening en voorlichting. Tot 1 april zal brand weercommandant G. Spruit werkzaam blijven in Amersfoort. De nieuwe brandweercommandant is de opvolger van R. Post die per 1 september 1988 de Wassenaarse brandweer om gezond heidsredenen verliet. BLEISWIJK Moderne, betrouwbare, produktieve en kwalitatief goede tuin bouw is niet mogelijk zón der bestrijdingsmiddelen. Een algeheel verbod is nergens voor nodig. Al leen als daar een aanwijs bare noodzaak toe bestaat, moet de toepassing stren ger worden gereguleerd of zelfs niet meer toegela ten worden. Een bestrij dingsmiddel alleen maar verbieden omdat er „be strijdingsmiddel" op staat is onzin. Dat zei prof. dr. K. Verhoeff, algemeen directeur van de di rectie landbouwkundig onder zoek van het ministerie van Landbouw en Visserij gisteren bij de opening van de zestiende Nederlandse Tuinbouw Vak beurs in Bleiswijk. Professor Verhoeff waar schuwde voor overdrijving en trok daarbij de vergelijking met een geneesmiddel: als er één geneesmiddel voor mense lijk gebruik gevaarlijk blijkt, dan verbiedt men ook niet meteen alle geneesmiddelen. Hij vond het verontrustend, dat deze matigende opmerking no dig is nu een serieus en belang rijk onderwerp als de milieu problematiek hier en daar in zo emotioneel vaarwater dreigt te raken. Juist in de glastuinbouw is het gebruik van chemische gewas beschermingsmiddelen bij de teelt van diverse gewassen sterk verminderd, aldus Ver hoeff die het jammer vond, dat er zo weinig wordt gezegd over de biologische bestrijdingsmid delen die daarvoor in de plaats zijn gekomen. Een andere ver vanging voor het gebruik van chemische middelen, en dan met name de chemische grond- ontsmetting, is de substraat teelt. De negatieve milieuaspec ten zijn daarbij nog niet hele maal van de baan, want over de verwerking of recirculatie van de voedingsoplossingen moet nog het nodige worden uitgezocht. Dat geldt ook voor de substraat, de steenwol. Over het hergebruik daarvan of an dere toepassingen moet nog na der worden gestudeerd, aldus Verhoeff. Ook de techniek heeft inmiddels het nodige bij gedragen in het terugdringen van de milieuvervuiling. Door de ontwikkeling van zeer pre cieze meet- en regelapparatuur kan in de kassen zeer zorgvul dig worden omgesprongen met water, energie, voedingsstoffen en gewasbeschermingsmidde len. Maar een selectieve toepas sing van chemische middelen zal ook in de toekomst nodig blijven, ondanks de grote in spanningen op het onderzoeks gebied van de ziekteresistentie- veredeling. Innovatie Professor Verhoeff hield zijn gehoor voor, dat samenwerking tussen onderzoek en bedrijfs leven in veel gevallen oplossin gen voortbrengt, maar dat er in de agrarische industrie een groeiende achterstand in on derzoek valt waar te nemen. „De vraag kan gesteld worden of de agrarische sector zich vol doende inspant om met onder zoek en ontwikkelingswerk verder te innoveren, de ar beidsomstandigheden te verbe teren en de internationale con currentiepositie te verdedigen en te versterken". Volgens pro fessor Verhoeff bestaan er met name in de tuinboüw nog bij zonder veel mogelijkheden voor biologische en technische verbetering door onderzoek. Hij vergeleek het bedrag dat overheid en bedrijfsleven in de agrische sector samen aan on derzoek en ontwikkelingswerk uitgeven ongeveer 1 procent van de jaarlijke produktiewaar- de met dat van een van de grootste fabrikanten van land- bouwchemicaliën. Dat is Bayer en die besteedt jaarlijks elf keer zoveel aan onderzoek. Maar de agrarische sector in vesteert verhoudingsgewijs ook minder in onderzoek en techni sche ontwikkeling dan andere belangrijke sectoren, zoals de chemische industrie of de me taalindustrie. „Het is de vraag of wij op de goede weg zijn", aldus Verhoeff, die vervolgens waarschuwde dat dat eigenlijk voor Nederland als geheel geldt. Nederland is na 1975 met zijn uitgaven voor wetenschap en techniek weggezakt naar de middenmoot, achter sterke in dustrielanden als Frankrijk, West-Duitsland en Zweden. „En dat op een gevoelig mo ment, namelijk vlak voor 1992", aldus Verhoeff. „De Ne derlandse overheid staat al ja ren stil, of gaat achteruit". Hij pleitte voor een sterk onder zoeksapparaat, dat absoluut noodzakelijk is, als Nederland zijn positie wil behouden. „Dat kost geld, zowel van de over heid als van het bedrijfsleven". Bijna 450 standhouders, zoals hier de prijswinnaar van de Nederlandse Tuinbouw Ondernemer sprijs, de Koninklijke Brinkman uit 's-Gravenzande, zullen de komende dagen ruim 65.000 bezoe kers aan zich voorbij zien trekken. foto: sp BLEISWIJK Talrijke noviteiten zijn er te zien op de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs, die tot en met zaterdag 4 februari 1989 in groenteveiling „De Kring", Klappolder 1 te Bleiswijk wordt gehouden. Grimbergen bv toont een breedkapkas met een nieuwe gor dingconstructie, waardoor er meer zonlicht in de kas komt. Daarnaast worden andere vindin gen ten bate van lichtdoorlaat gedemonstreerd. Beekenkamp Tuinbouwtechniek bv toont een aantal schermmaterialen. Nieuw is de „Agryl POO", dat speciaal is ontwikkeld voor toepas sing in warme periodes, bijvoorbeeld als be scherming tegen insecten. Leen Huisman laat een tussengevel voor assimilatiebelichting zien. Dit Maasdijkse bedrijf stelt dat het scheeftrek- ken van folie dankzij een speciale constructie verleden tijd is. Van Dijk Heating toont een aantal C02-units. De ventilatoren bestaan uit hoogwaardig kunststof. De rookgascondensors van deze onderneming zijn nu leverbaar met een omgebouwd omloopkanaal en een dubbele wisselklep. Hierdoor kunnen ze in nagenoeg alle verwarmingssystemen worden ingebouwd. Cebeco Handelsraad toont drie vierwiel aange dreven trekkers alsmede een serie lichtgewicht bosmaaiers met rustig lopende - geluidsarme - motoren. Peter van Luyk uit Kwintsheul pre senteert substraatgoten waarmee drainwater kan worden afgevoerd. Deze afvoer vindt ge scheiden van het substraat plaats, hetgeen teelt- technische voordelen oplevert. Met het Duin water Opvang en Terugpompsysteem kan op één punt in de kwekerij de hoeveelheid drain water worden bepaald. Ammerlaan glastuin- bouwsystemen presenteert een systeem voor drainwaterzuivering door membraanfiltratie. Leerhoeve wordt „Waaier" WARMOND De nieuwe ka tholieke basisschool in War mond aan de Herenweg krijgt als naam „De Waaier". Dé oude school aan de Endepoel- laan heet „De Leerhoeve". De nieuwe school is momenteel in aanbouw. De nieuwe naam is er gekomen in het kader van een wedstrijd. Uit 73 inzendingen werd de naam „De Waaier" gekozen, bedacht door Gerardine Fase. Zij krijgt een prijs bij de ope ning van de nieuwe school. De waaier symboliseert de vele facetten van het basisonder wijs. De verschillende groepen op school zullen uitwaaieren naar het vervolgonderwijs. De naam kan ook gezien worden als symbool voor de ontplooi ing van de kinderen op de ba sisschool. De nieuwe naam zal in een aansprekende vormgeving op het nieuwe schoolgebouw wor den aangebracht. Terrein van Antoniusschool wordt bouwrijp gemaakt SASSENHEIM De gemeen te zal vijftigduizend gulden uittrekken voor het bouwrijp maken van het terrein van de voormalige Antoniusschool. Bovendien zal een riolering gebracht worden en wordt een openbare weg aangelegd. Al dus besloot gisteravond de Sas- senheimse gemeenteraad. CDA-woordvoerder A. Mazee> die de gemeentelijke plannen voor de Anoniusschool typeer de als een „onvoldragen voor stel", meende in eerste instan tie niet akkoord te kunnen gaan met het beoogde bedrag. Dat was volgens hem te hoog, omdat er van definitieve bouwplannen nog geen sprake is. „Wat ons op dit moment voor ogen staat zijn 6 7 wo ningen die ter plekke opge trokken kunnen worden. We moeten wel ontzettend veel geld bijleggen voor zo weinig woningen", concludeerde hij. Ook wethouder H. Drenth bleek het bezwaar van Mazee tegen de hoge kosten te onder schrijven. „Het- gaat hier ech ter om een typische lokatie die valt onder dorpsvernieuwing waardoor er geld is". Het ligt in de bedoeling, aldus Drenth, dat de bouwplannen voor het terrein van de Anto niusschool na uitvoerig over leg met de Sassenheimse raad de komende jaren gestalte zul len krijgen. Tentoonstelling In de polikliniek van het zie kenhuis Sint Antoniushove in Leidschendam wordt van vrijdag 3 tot en met 27 februa ri een tentoonstelling gehou den van sculpturen van Nico Pot en foto's van Robert Pot. Nico Pot werkt met hout, steen en ijzer waaraan hij soms giethors en plexiglas toe voegt. Robert Pot is geboeid door bouwsels en materialen die door erosie en corrosie in andere vormen zijn veran derd. De tentoonstelling wordt vrijdag om kwart over vijf ge opend in het restaurant van het ziekenhuis geopend door Abe van der Werff, secretaris van de Dienst Esthetische Vormgeving van de Centrale Directie van de PTT. De ope ning wordt muzikaal omlijst door Daniëlle Wigbodus en Ingrid Pot met een suite voor fluit en gitaar, opus 34 van Kaspar Fürstenou. Muziek De Stichting Muziekschool Lisse en omstreken houdt vrijdag een voorspeelavond in de Pauluskerk aan de Ruis- hornlaan in Lisse. Leerlingen van de muziekschool, familie, vrienden, kennissen en ande re belangstellenden zijn wel kom op deze muziekbijeen- komst. De toegang is gratis. Het optreden begint om half acht en duurt tot negen uur. Vlooienmarkt In de Beurshal aan de A.P. van Neslaan 1-3 in Boskoop wordt vrijdagavond een vlooi enmarkt gehouden. De markt is geopend van vijf tot tien In het kader van het conciliair proces vindt vanavond in de Hervormde kerk in Sassen- heim een vesperdienst plaats. Thema van de dienst is „Be houd van de schepping Voorganger is dominee K.E, Bras. Het Oecumenisch Klein- koor verleent medewerking. Aanvang half acht. Blues Brothers De zanger John Darren treedt vrijdagavond op in bar-dan- cing Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hille- gom. John Darren is de dub- George Mi- i Duitsland i gewild ar- Blues Bro- belganger chael. Met nam en Spanje is hij tiest. Hij zingt thers de beste Wham en George Michael. Wise Guys De popgroep Wise Guys treedt zaterdagavond op in muziek café De Voogd aan de Hoofd straat in Sassenheim. Aanvang elf uur. De band be staat uit oud-leden van het le gendarische orkest The More- kops en de formatie Far Out. Oud papier De Stichting Dorpshuis uit Oud Ade haalt zaterdag oud papier op. Het papier wordt huis-aan-huis opgehaald. Duinloop De atletiekvereniging Rijnsoe ver houdt zaterdag een duin loop in Katwijk. Het par- foto: pr cours gaat over de wandelpa den in het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar. Er kan gekozen worden uit de afstan den 2, 4,8 en 12 kilometer. De kosten bedragen een rijksdaal der voor de jeugd tot en met 13 jaar en drieguldenvijftig voor volwassenen. De start is om half elf bij de kantine van de voetbalvereniging Quick Boys aan de Laan van Nieuw Zuid in Katwijk. Inschrijven kan vanaf half tien. Schaken Schaakvereniging Utile Dulci houdt zaterdag het zesde Ra- bobank-Tulpentoernooi in de Alkeburcht aan de Noordhoek 3 in Roelofarendsveen. Het is een zeskampentoernooi met 25 minuten bedenktijd per persoon per partij en een in schrijfgeld van acht gulden. Inschrijven kan bij J. Borst: telefoon 01713-13774 of W. van Scheppingen: telefoon 01712-2527. Het toernooi be gint om tien uur. Ten toonstelling De kunstenaar Pieter Es expo seert de komende tijd in de openbare bibliotheek van Rijnsburg. Pieter Es was in zijn jonge jaren een tekenaar en een aquarellist. Op latere leeftijd kreeg hij meer belang stelling voor de drie-dimensio nale kunst. Nu maakt hij ke ramiek en bronzen beelden. Dit is te zien vanaf zaterdag in de Rijnsburgse bibliotheek. Prijskaarten Een hoofdprijs van tien pond karbonade ligt klaar voor de winnaar van de klaverjasa- vond die zaterdag 4 februari in café De Vergulde Vos aan de Koppoellaan in Rijpwete- ring wordt georganiseerd. Dat gebeurt door de plaatselijke biljartvereniging. De aanvang is om 20.30 uur. SCHEIDENDE VOORZITTER C. DE MOOY: RIJNSBURG „Rijns- burg heeft een moordpu bliek. Een hechte ge meenschap die op elkaar is ingesteld en erg oranje gezind is". Cor de Mooy, de scheidende voorzitter van de Rijnsburgse Oran jevereniging, is tevreden over zijn Rijnsburgse me deburgers. „De Oranjever eniging kreeg altijd van iedereen medewerking. Bij de mensen van buiten kwam dat weieens on voorstelbaar over". De Mooy neemt zaterdag af scheid van de Rijnsburgse Oranjevereniging. Hij is dan precies 34 jaar bestuurslid ge weest van de op dit moment grootste Oranjevereniging van Nederland. De Mooy was 19 jaar voorzitter. Jaren waarin soms onder hoogspanning werd gewerkt zoals tijdens de jaar lijkse feestweek. „De spanning werd ook weieens op elkaar af gereageerd. We begonnen een vergadering soms met ruzie, maar we gingen altijd als vrienden uit elkaar", vertelt De Mooy die stelt dat hij het anders nooit zo lang had volge houden als voorzitter. De Mooy werd op 30-jarige leeftijd tegelijk met Dik van Iterson gekozen tot bestuurslid. „Als twee jonge broekies leg den we in het begin ons oor goed te luister", herinnert De Mooy zich nog. Op die manier deed hij de nodige ervaring op met het Oranjeverenigings werk. Toch verhinderde dat niet dat in het begin van jaren '70 de Rijnsburgse Oranjever eniging nog maar 200 leden tel de. „Het bestuur is toen alle mensen afgegaan om te vragen lid te worden. Ook zijn er ac ties gevoerd om het ledental op te peppen," herinnert De Mooy zich. „Als bestuur hebben we in die tijd de naam gekregen dat we wat doen voor de leden. Ze zagen ons zelf werken en hadden daar waardering voor. Dat uit zich in het feit dat wij nu zo'n 3.000 leden hebben". De Mooy heeft in zijn 34 jaar bij de Oranjevereniging veel meegemaakt. Zo was hij bij be zoeken van prinses Juliana en koningin Beatrix aan Rijnsburg en hij ontmoette prins Bern- hard diverse malen. Ook de ontvangst van Engelse piloten, die in de oorlog voedsel hebben gedropt, is onvergetelijk voor De Mooy. Ook het feest van 1000 jaar Rijnsburg is nog een levendige herinnering. „Elke burger heeft hier iets van ge merkt. Rijnsburg was van jong tot oud in rep en roer", meent De Mooy die wijst naar Am sterdam waar een Rijnsburgse afgevaardiging het 750-jarig be staan bijwoonde. „De genodig den kwamen vaak van buiten de stad. Ze werden overladen met cadeau's maar voor de Amsterdammer was er niets. Een Oranjevereniging moet zich voor haar leden inzetten en niet zelf de hoge meneer gaan spelen", aldus De Mooy. De voorzitter van de Rijnsburg se Oranjevereniging vertelt en thousiast over de vroegere ge zelligheidsavonden in Flora. „We hebben Johnny Jordaan en Willy Alberti gehad", ver telt De Mooy die zich de eerste kermis, toen nog vermakelijk heid genoemd, kan herinneren. De Mooy: „Dokter Van de Laan zat toen in de gemeente raad. Hij is het onder andere geweest die deze attractie er door heen heeft gekregen. In de dubbele buurt maakten de kinderspelen plaats voor een heuse draai- en zweefmolen". De allereerste keer was er bij de exploitatie van de kermis geen rekening gehouden met stroomverbruik waardoor de Oranjevereniging met een te kort van 1.750 gulden bleef zit ten. „Daarvoor is gelukkig een oplossing gevonden anders wa ren we zeker failliet gegaan", vertelt De Mooy. De nieuwe voorzitter van de Rijnsburgse Oranjevereniging wordt het er varen bestuurslid A. van Oos ten. „Een waardig opvolger die zeker het varende schip kan overnemen", meent De Mooy. Zaterdag is in de Voorhof van 16.30 tot 18.00 uur een af scheidsreceptie. KARIN VAN DE SPIJK C. de Mooy: „Bestuursleden gingen altijd weer als vrienden uit een". foto: henk van den ende (ADVERTENTIE) Op dinsdag 21 februari verschijnt bij deze krant Deze special biedt de modewereld uitstekende mogelijkheden om hun zomercollecties te tonen aan een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar ondernummer071 -122244. WOUBRUGGE De herinde ling in de Rijnstreek wordt wellicht nog enige tijd uitge steld. Die voorzichtige conclu sie kon gisteravond getrokken worden na de confrontatie tus sen drie leden van de vaste ka mercommissie van binnenland se zaken en raadsleden uit zes bij de herindeling betrokken gemeenten. Verder leverde de voorlichtingsbijeenkomst in Woubrugge nauwelijks nieuwe gezichtspunten op. De voorde len van het door de gemeenten aangedragen alternatieve her indelingsplan werden nog eens breed uitgesponnen. De Kamerleden Van der Heij den (CDA), Lauxtermann (VVD) en Spieker (PvdA) wa ren door de Werkgroep Herin deling Woubrugge uitgenodigd. Principieel verzetten de zes ge meenten zich niet tegen herin deling. Fel verzet is er echter tegen de plannen van de staats secretaris die wil dat er uitein delijk maar twee gemeenten overblijven. Leimuiden, Rijnsa- terwoude en Woubrugge zullen dan worden samengevoegd, evenals Nieuwveen, Zevenho ven en Ter Aar. Aan de ka merleden werd duidelijk ge maakt dat het voorstel zowel bestuurlijk als financieel gezien een heilloze zaak is. In het al ternatieve herindelingsplan zouden Leimuiden en Rijnsa- terwoude samengaan, evenals Nieuwveen en Zevenhoven. Ter Aar en Woubrugge blijven in dat concept zelfstandig. De vertegenwoordigers van de ge meenten beklaagden zich er over dat de wet van het getal als een gemeente te weinig inwoners heeft, kan deze niet zelfstandig blijven kennelijk belangrijker is dan de kwaliteit van de gemeenten. De kamer leden wilden informatie over inwoneraantallen en voorge stelde grenscorrecties. De vraag van de heer Van der Heijden of men gebaat zou zijn bij enig uitstel leverde een volmondig „ja" op. Die tijd kan gebruikt worden om nog meer kamerle den te overtuigen van de kwa liteit van de alternatieve plan nen. De Raad van State heeft overigens laten blijken dat zij van mening is dat de staatsse cretaris te makkelijk is voorbij gegaan aan de alternatieve her indelingsplannen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15