ccidóccsouwril^ stad omgeving Wonder dat er geen gewonden zijn gevallen S: ALLER LEItDS) Parlementaire enquête heeft kamerleden mondiger gemaakt Een cadeau van formaat - School gaat in beroep tegen sluiting v Akkoord grondruil Vrouwenkerkplein DR. ROSENTHAL: WAKEN VOOR BIJ-EFFECTEN J WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 BURGERLIJKE /STAND MTS De Christelijke MTS houdt donderdag van 18.00 tot 21.00 uur haar jaarlijkse Open Huis. De MTS is gevestigd aan het Lammenschanspark 5. Cursus Het Buurtwerk Binnenstad begint in samenwerking met de PVV Politieke Vorming voor Vrouwen) een cursus po litiek voor vrouwen. De les sen worden op donderdagoch tend gegeven in De Vrolijke Arke, Pieterskerkchoorsteeg 15. Deelname aan de vijftien bijeenkomsten kost 1,50 per keer. De eerste bijeenkomst is op 23 februari. Informatie en opgave bij Iris de Ruiter, tele foon 125736 of Toos Har te veld 131854. Ruilclub De Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond van 19.00 tot 22.00 uur. Bezit ters van lucifermerken, brief kaarten, postzegels, stickers en dergelijke kunnen ter plekke hun verzameling uit breiden. De bijeenkomst heeft plaats in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Spreekuur De hulp- en informatiedienst van De Socialistische Partij houdt donderdagavond een spreekuur. Het spreekuur duurt van 19.00 tot 20.00 uur en wordt gehouden in de Groenesteeg 33. Nadere in lichtingen zijn verkrijgbaar via 311406. Bezwaar De Jong tegen ritverdeling van ambulances LEIDEN Het ambulancebe- drijf De Jong heeft een be zwaarschrift bij de provincie ingediend tegen de manier waarop ritten worden ver deeld tussen particuliere zie- kenvervoerders en de eerste- hulpdienst (EHD). De Jong sprak zich daar al op 22 de cember vorig jaar tegen uit. Toen stemde De Jong als enige binnen het algemeen bestuur van de Centrale Post Ambu lancevervoer tegen de huidige regeling. Die regeling komt er op neer dat de centralisten van de cen trale post bepalen welke am bulance die op dat moment be schikbaar is uitrukt. Alleen als de huisarts die bepaald of am bulancevervoer noodzakelijk is na een ongeval zijn voor keur voor een bepaalde ver voerder, zoals De Jong, uit spreekt wordt daar gevolg aan gegeven. De Jong stelde een ritverdeling van 20-80 procent voor, bovendien zou de in structie aan de centralisten moeten worden aangepast.' Vorig najaar ontstond een con flict binnen het bestuur van de CPA nadat De Jong brand weercommandant Mark die de dagelijkse leiding van de post heeft ervan beschuldigde de EHD te bevoordelen. Een on afhankelijk onderzoek wees echter uit dat er geen onregel matigheden hadden plaatsge vonden. Wel moest de instruc tie aan de centralisten worden verduidelijkt. LEIDEN Het bestuur van de Paus Johannes XXIII-school spant een beroepsprocedure aan bij de Raad van State tegen de voorgenomen sluiting van de school. Dat is gisteravond beslo ten tijdens een bestuursvergadering. Tevens gaat het bestuur onderzoeken of er andere stap pen mogelijk zijn om sluiting te voorkomen. Volgens de heer L. Heruer streeft het bestuur naar helderheid over de toekomst van de school voor 1 augustus. Reden om daar nu al aan te denken is volgens Heruer, omdat proce dures over opheffing van een school lang ple gen te duren. „Eventueel vragen we schorsing van het besluit tot er een beslissing over het beroep is. Er moet voor 1 augustus duidelijk heid zijn, anders ontstaat er voor de ouders een heel onzekere, Onaangename situatie". Afgegraven grond voor aansluiting rijksweg LEIDEN Een deel van de grond die is afgegraven bij de bodemsane ring van Zijloever fase II wordt ge bruikt voor de aansluiting van de Willem van der Madeweg op de A4 en de toekomstige rijksweg 11. Pro vincie en rijkswaterstaat hebben daar toestemming voor gegeven. Het was oorspronkelijk de bedoeling om de grond voorlopig op te slaan op het voormalige terrein van Zitman. Be woners van De Kooi hebben daar echter tegen geprotesteerd. Afgelo pen maandag is er al een begin ge maakt met het afvoeren van de grond. Naar verwachting zal de rest eind dit jaar of begin volgend jaar worden afgevoerd. Dief krijgt klap met stok LEIDEN De filiaalhou der van Alwave in de Haarlemmerstraat heeft gisteren zich gisteren met een stok een dief van het lijf gehouden. Een 21-jarige Amsterdammer was rond half vijf het magazijn inge lopen en had vijf autora dio's uitgezocht om die mee te nemen. Op dat moment betrapte de filiaalhouder hem. De dief bedreigde de man met een mes, waarop de laatste een stok pakte waarmee hij de dief op het hoofd sloeg. De dief is door de politie aangehouden. Orgelconcerten in Waalse Kerk LEIDEN Het eerste concert in de Waalse Kerk aan de Breestraat heeft plaats op zon dag 5 februari vanaf 19.00 uur. Het concert wordt gegeven door Hendrik Kooiker. Kooiker is organist van de Waalse Kerk in Den Haag en van de gereformeerde kerk in zijn woonplaats Hazerswoude. Hij was een van de adviseurs bij de restauratie van het orgel van de kerk in de Breestraat. De rest van het jaar worden met uitzondering van juli en augustus maandelijks concerten gege- Op 5 maart door Capella uit Utrecht, op 2 april door Erik van Bruggen, op 7 mei door Gerda Peters, Annerieke Maurice en Mark Heerink, op 4 juni door Kees Rosenhart, op 3 september door Klaas Trapman, op 1 okto ber door Jaco van Leeuwen, op 5 november door Jacques van Oortmerssen en op 3 de cember door Anton Doornhein. Moker over de Twee van Breda LEIDEN De vrijlating van de Twee van Breda. Dat is morgen het onder werp van de uitzending van het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek (MOKER). In de uitzending komt een aantal mensen aan het woord die betrokken wa ren bij het verzet in de ja ren 1940-1945. De uitzending van MO KER duurt van 19.00 tot 19.30 uur. MOKER is te beluisteren op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Vergulden van kascheque mislukt LEIDEN Een onbekende jonge man heeft gistermiddag vergeefs geprobeerd een kascheque te ver gulden. Hij wilde met de cheque een gouden ketting afrekenen bij een juwelier in de Haarlemmer straat. De jongeman zei bij het af rekenen dat hij de pincode kwijt was, waarop de juwelier geen ken meer wilde doen. De kascheque bleek maandag avond gestolen te zijn uit een pand aan het Levendaal. Daar werd de cheque, samen met een giropas en diverse betaalkaarten, uit een ka mer gestolen. Uit een andere ka mer in hetzelfde pand verdwenen enkele sieraden. LEIDSE POLITIE OVER LOSGEBROKEN DOLLE KOE: LEIDEN „Als door een wonder zijn er geen gewonden gevallen", dat zegt politiewoordvoerder D. Graveland over de losgebroken jonge koe die gisteren drie uur de Merenwijk in rep en roer bracht. Het beest brak rond zeven uur 'sMor- gens los op het terrein van de veemarkt in de Groenoordhallen en draafde richting Meren wijk. Direct daarna gingen vier po litieagenten achter het dolle dier aan om te trachten het tot staan te brengen. Toen de koe op de Dopheide een ge parkeerde auto ramde, gin gen nog eens drie agenten met een verdovingsgeweer op af. Uiteindelijk werd het dier ver van de Groenoord- hallen bij de IJsselmeerlaan gevangen nadat het in bot sing was gekomen met de auto van een veehandelaar. Daarvoor was al vier keer met verdovingspijltjes op de koe geschoten, zonder dat het veel effect leek te hebben. „Na even door de poten heengezakt te zijn, stond het dier telkens weer op. Mis schien kwam dat ook door de opwinding van het toege stroomde publiek", aldus po litiewoordvoerder D. Grave land. Opvallend daarbij was dat de koe meerdere keren agressief op zijn achtervolgers inrende. „Het dier heeft verschillende keren echt geprobeerd deze te pakken te nemen", aldus Graveland. „Op een gegeven moment stoof het beest zelfs op het fietspad dwars door groepen fietsende schoolkin deren heen. Eeri levensge vaarlijke situatie". Het dolle dier heeft met name veel schade aan tuinen in de Merenwijk aangericht. Wie daarvoor opdraait is nog onbekend. Wel zou een deel van de schade via de Bond van Veehandelaren geregeld kunnen worden. De koe kwam tenslotte bij de kruising Willem de Zwijger laan-Gooimeerlaan tot stil stand tegen de mercedes van een veehandelaar uit Rotter dam. Deze probeerde ten ein de raad tegen tien uur met zijn auto de koe de doorgang te beletten. Deze rende in volle vaart tegen het voertuig op en was door de klap zo verdoofd dat hij gemakkelijk gevangen kon worden. De mercedes liep flinke schade op. Het dier was aangevoerd door een veehandelaar uit Andelst. Deze had nog vijf andere koeien bij zich die al lemaal niet werden verkocht De koe nog in vrijheid op de kruising Willem de Zwijgerlaan-IJsselmeerlaan. vanwege hun agressieve ge drag. Politiewoordvoerder Grave land heeft de indruk na deze en een eerdere ontsnapping kort geleden dat er de Groe noordhallen meer moeten doen om dit soort incidenten te voorkomen. Directeur A. de Jong bestrijdt dat „We verhandelen per jaar 65.000 dieren, nu zijn er dan twee ontsnappingen kort na elkaar geweest. Anders gebeurt dat in een jaar tijd". De Jong constateert wel dat er de laatste tijd meer onhandel baar vee wordt aangeboden. „In dit geval ging het om een koppel vleeskoeien uit Zuid- Frankrijk. Maar er worden ook onthoornde koeien aan geboden die gewend zijn los te lopen in de stal". De Jong zegt geen heil te zien in het aanleggen van veeroosters bij de toegangen tot de Groenoordhallen. „Daar zitten ook nadelen aan. De toegang aan de Gooi- FOTO HENK SNATERSE meerlaan is tot 9.00 uur be waakt. Als tot die tijd een dier ontsnapt worden de hek ken gesloten. Daarna ligt dat anders. Ik kan ook niet van mensen vragen voor een koe te springen. Andersom heb ben ook de veehandelaren en -drijvers een eigen verant woordelijkheid". 414de verjaardag Leidse universiteit De viering van de 414-de dies natalis van de Leidse universiteit wordt op j zaterdag 4 februari gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1. Zowel 's morgens als' 's middags worden er diescolleges gegeven door vertegenwoordigers van verschillende faculteiten. De colleges zijn voor iedereen toegankelijk. Verder wordt er een bezoek aan het gebouw van de voormalige universiteitsbibliotheek i gebracht waar het onderzoeksinstituut Rijksherbarium/Hortus is gevestigd. Evenals vorig jaar is er tijdens de dies natalis weer een reünie. Dit keer zijn oud-studenten die in de jaren 1966, 1967 en 1968 met hun - studie in Leiden zijn begonnen vanaf 16.00 uur welkom in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg 61 van het Leids Universiteits-Fonds (LUF). Zij worden ontvangen door de rector magnificus prof.dr. J.J.M. Beenakker en de voorzitter van het LUF mr. S. Gratama. In een informele sfeer is er dan volop gelegenheid om te praten met jaargenoten en hoogleraren. v y Te4' gele|enheid van dje dies nat&lis- fëvor bovendien op woensdag 8 februari een plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk. Daar spreekt hoogleraar Oosteuropees recht mr. F.J.M. Feldbrugge. ■ui - LEIDEN Links Leiden gaat akkoord met een eventuele grondruil met de Amsterdam se projectontwikkelaar Bet tings om het project Vrouwen- kerkplein mogelijk te maken. Volgens fractievoorzitter R. van Lint heeft zijn partij tegen een dergelijke oplossing geen bezwaar. Wethouder D. Tesse- laar (grondzaken) speelt mo menteel met de gedachte van een grondruil. De wethouder zoekt een uit weg voor het conflict dat bin nen het college is gerezen over het Vrouwenkerkplein. Pro jectontwikkelaar Bettings wil daar een complex met winkels en, woningen realiseren. Bet tings heeft al twee woningen aan de Haarlemmerstraat in bezit en wil een gedeelte van het plein daarbij hebben. An ders zou een gedeelte van het nieuwe complex op eigen grond liggen, en een ander ge deelte op grond van de ge meente. PvdA en VVD waren bereid om de grond te verkopen, maar Links Leiden verzette zich. De partij vindt dat alleen in uitzonderingsgevallen afge weken mag worden van de re gel dat de gemeente alleen grond in erfpacht uitgeeft. Het Vrouwenkerkplein valt daar niet onder. De collegepartij dreigde zelfs met een crisis. Tesselaar bekijkt nu de moge lijkheid om gronden die Bet tings in Leiden al in bezit heeft te ruilen tegen de gron den op het Vrouwenkerkplein. „Dat is een redelijke oplossing. Het kan natuurlijk niet dat Bettings grond aan ons ver koopt en wij grond in erfpacht uitgeven", aldus Van Lint. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ^Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna woidt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 j I kwartaal per acceptgiro-f72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres:J J Postcode/plaats:j I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag f - - I (ADVERTENTIE) CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de aflossingsvoorwaarden soepel. Bent ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 snel zijn gegaan en er te soepel met de regels is omgesprongen, dan ontstaat het risico dat heel ambtelijk Nederland bang wordt om een bepaalde rek in de regels te aanvaarden. Dit kan leiden tot strikt formalis me. Met name de enquête over de bouwsubsidiefraudes heeft dit enigszins tot gevolg gehad", meent Rosenthal. „Wanneer twee honden vechten en de op lossing bestaat uit het terugstu ren van de vechtersbazen naar hun hokken waar een dikke muur tussen wordt gezet, dan zijn we nog veel verder van huis dan we waren. We moeten zorgen dat de rivaliteit die tus sen overheidsdiensten bestaat wordt gereguleerd, zonder dat deze uit de hand loopt". Rosenthal denkt niet dat de Tweede Kamer gauw weer een parlementaire enquête zal hou den. „Lubbers heeft zich al la ten ontvallen dat het nu even welletjes is. De controle van de Tweede Kamer op het parle ment is echter flink aangezet. Dat past ook helemaal binnen de nieuwe politieke cultuur, waarbij er een andere verhou ding is ontstaan tussen de Ka mer en de regering. Daarbij is het niet meer zo dat de meer derheid van de Kamer op voor hand slikt wat de regering wil. We zien steeds meer de situatie ontstaan dat de regeringsfrac ties in de Kamer dichter bij de oppositie staan dan bij het kabi net. De controletaak is veel meer geïntegreerd in het parle mentaire gebeuren". JEANNETTE SCHREUDER LEIDEN De RSV-affaire, de bouwsubsidiefraudes en de pas poortenoorlog. Alle drie de za ken zijn voor de Tweede Ka mer aanleiding voor het hou den van eeri parlementaire en quête geweest. Nadat het en- quètewapen voor het laatst vlak na de Tweede Wereldoorlog werd gebruikt, lijkt het vanaf het begin van de tachtiger jaren weer als nuttig instrument uit de kast te zijn gehaald. Voor dr. U. Rosenthal (43), hoogleraar bestuurskunde aan de Leidse universiteit, is het na drie en quêtes aanleiding om de balans op te maken. Hij ziet behalve veel positieve effecten, toch ook enkele „latente" gevolgen van de enquêtes. Rosenthal houdt tijdens de dies-viering van de universiteit zaterdag een colle ge over het onderwerp. „De parlementaire enquête heeft als nuttige functie dat het zaken aan de kaak stelt. Het heeft derhalve een controleren de functie en vaak ook een pre ventieve". Rosenthal waar schuwt echter voor een aantal bij-effecten waar niet zo onmid dellijk aan; gedacht wordt. „Zo kan de herontdekking van de parlementte enquête voor ka merleden aanleiding zijn hun cqntroïetaak door te schuiven n^ar enquête- óf onderzoeks commissies zoals bijvoorbeeld in het geval van de visserijfrau des. In de bestuurskunde spre ken we dan van een alibifunc tie". - Ook denkt RoseWthal^at parle mentaire enfféfe "linnen 'e, De parlementaire enquête naar de bouwfraudes. Volgens prof. Rosenthal een nuttige zaak. FOTO: MAURICE NELWAN den tot een verregaande ver persoonlijking van het politieke proces. „Als we niet uitkijken wordt het een soort mannetjes maken en mannetjes-breken. Ik krijg wel eens de indruk dat de ..parlementaire enquête van een verahtwpo.fdingsproces veran dert inéén proces van schuld en 'boète waarbij rekeningen vereffend moeten worden. Op die manier wordt uit het oog verloren waar het werkelijk om gaat",.aldus Rosenthal die eraan töevQegt.dat c(èze verpersoonlij king .mede in de hand wordt Igewerkt door de media die tot in details verslag doen van de gang van zaken rond de enquê tes. De hoogleraar bestuurskun de onderkent verder het gevaar van extreme beleidswendingen die door het veelvuldig houden van parlementaire enquêtes be vorderd kunnen worden. Ro senthal illustreert dit aan de hand van een voorbeeld. „Stel, er zijn misstanden in de kunst wereld. Er wordt bijvoorbeeld jarenlang maar één kunststro ming in Nederland verkocht. De Kamer stelt een enquête commissie in en de zaak wordt tot op de bodem uitgepluist. On gewenst gevolg zou kunnen zijn dat de daaropvolgende jaren al leen nog maar werken van an dere kunststromingen dan de omstreden richting worden ver kocht en gesubsidieerd. Men wil als het ware de boel gefor ceerd rechttrekken". Te soepel Tenslotte denkt Rosenthal dat parlementaire enquêtes kunnen leiden tot restauratieve ontwik kelingen in het politiek-ambte- lijke verkeer. „Wanneer uit het resultaat van een enquête blijkt dat bepaalde ontwikkelingen te CeidócGourmit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13