Anonimiteit stoort Graeme Rutj es niet J .onder Greg Lemond hebzuchtig Zeventien jaar cel voor schoonspringer Kimball Van Bracht denkt aan de rechter Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! -SPORT lGINA EcidócSotwcmt DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 7 - Sport op tv VANDAAG TV 5, 20.00 uur: Sport. BBC 1, 21.30 uur: Sport quiz. Sky Channel, 22.00 uur: American football. Super Channel, 20.00 uur: Snooker. Super Channel, 22.00 uur: Engels voetbal en basket- MORGEN BBC 2, 17.30 uur: Zaalhoc- Blanchard geeft IBF-titel terug ZANDVOORT Alex Blanchard heeft afstand gedaan van zijn Europese titel, in de versie van de IBF, in het half-zwaarge- wicht. De Nederlander veroverde dit kampioen schap van de internationa le federatie, die sinds kort ook een Europese sectie bezit, op de Fin Tartmo Uusivirta. De eerste Euro pese boksfederatie, de EBU, heeft gedreigd maat regelen te nemen tegen de „indringers", mede door de boksers die Europees onder de IBF-vlag uitko men te straffen. Verlenging bij Joesoepov-Spraggett QUEBEC De zesde partij voor de tweekamp in de kwartfinales van het kandidatentoernooi tussen de Canadees Kevin Spraggett en de Sovjetrus Ar- toer Joesoepov is in Quebec in remise geëindigd. Daardoor bleef de stand gelijk (3-3) en is een ver lenging van twee partijen noodzakelijk geworden. Het eerste extra duel staat voor vandaag op het programma. Is er na de verlenging nog geen beslis sing gevallen dan volgt een semi-snelschaakpartij met een uur bedenktijd, daarna eventueel een met een half uur en tot slot zoveel partijen met een kwartier bedenktijd als noodzakelijk is om een winnaar te krijgen. Jan Timman zal met de zwarte stukken beginnen in de tweekamp over zes partij en tegen de Hongaar Lajos Portisch. De loting voor de partij uit de kwart-finales van de kandidaten tweekampen vond gisteren in Antwerpen plaats. Vandaag wordt de eerste partij gespeeld. De twee kamp uit zes partijen wordt dan voortgezet mor gen, vrijdag, zaterdag, volgende week maandag en woensdag. Sportprijsvragen DEN HAAG De resul taten van de verschillende sportprijsvragen van afge lopen weekeinde zijn: Lotto 4: le prijs, lx 354.122,20; 2e prijs, 4x/37.500. 3e prijs, 123x 1261,40; 4e prijs, 5048x/ 30,70; 5e prijs, 67399x ƒ5,00. Toto 4: le prijs, lx ƒ21.497,20; 2e prijs, 6x 2386,50; 3e prijs, 263x 136,20. Toto-Gelijk 4: le prijs, geen winnaar; 2e prijs, 2x 169,60, 3e prijs, 40 x 47,40; 4e prijs, 685 x 4,40. Panionios wil Fafié DEN HAAG Panionios heeft Ab Fafié gepolst om trainer te worden. De voormalige oefen- meester van Feyenoord is tele fonisch door de Griekse club benaderd. Panionios, elfde op de ranglijst, heeft momenteel een Zweedse trainer onder con tract staan. De club is echter niet tevreden over diens presta ties. Fafié was eerder in Grie kenland werkzaam bij AEK Athene en Ioannina. Bij de eer ste club werd hij na een paar maanden ontslagen, bij de tweede kon hij na de degradatie uit de hoogste afdeling opstap pen. Valke mogelijk tegen FC Den Haag present ROTTERDAM Sparta verwacht dat Michel Valke reeds zondag in de bekerwedstrijd tegen FC Den Haag weer inzetbaar zal zijn. De voormali ge 'international viel zondag bij zijn rentree op Spangen in de wedstrijd tegen Willem II al na enkele minu ten geblesseerd uit. De ernst van de blessure valt mee. Valke, vorige week door Sparta overgenomen van het Franse Olympique Lyon, blijkt een scheurtje in een linkerkuitspier te hebben. Na zijn vertrek bij Sparta in 1979 speelde Valke achtereenvol gens voor PSV, Feyenoord en Olym pique Lyon, waar hij tussen de reser ves verzeild raakte. Italiaanse voetbalsupporter ernstig gewond BERGAMO Bij ongereldheden na af loop van de voetbalwedstrijd Atalanta Bergamo-Internazionale in Italië is een 23-jarige supporter van de thuisclub ernstig gewond geraakt. Hij werd met twee messteken naar het ziekenhuis vervoerd en is inmiddels geoperereerd. Acht supporters van Inter werden gear resteerd in verband met deze zaak. Zij zullen om diverse redenen worden aan geklaagd. Ze worden onder meer be schuldigd van poging tot moord, het veroorzaken van vechtpartijen en het bezit van verdovende middelen. KV MECHELEN NEEMT STRIJD OM SUPERCUP SERIEUS MECHELEN Wie aan KV Mechelen denkt, zegt Aad de Mos. Of Er- win Koeman. Of John Bosman. Maar Graeme Rutjes? „De echte voet balkenner", vermoedt de voorstopper, „zal wel we ten dat ik hier speel. Bij het grote publiek zal dat niet bekend zijn, maar dat stoort me niet. Je leert ermee leven dat de aandacht uitgaat naar jongens als Koeman en Bosman. Al is het soms wel eens vervelend. Maar ik krijg hier intern volop waardering en dat maakt een hoop goed". Rutjes, geboren in Australië maar verder een pur-sang Rotterdammer, beschouwt de wedstrijden om de Supercup tegen PSV, waarvan morgen in Mechelen de eerste wordt gespeeld als gewichtig. „We kunnen de naam van Meche len een geweldige push ge ven. Bij PSV schijnt de Su percup niet zo te leven, bij ons daarentegen wel. Nee, mooi voetbal hoef je niet te verwachten. Het resultaat telt". Graeme (afgeleid van het meer gangbare Graham) Ru tjes in 1984. Een kundig voorstopper, geen „balkun stenaar", zoals hij het zelf uitdrukt, maar wel een ver dediger die in dienst van het Rotterdamse Excelsior de kunst van het elimineren van aanvallers verstaat. De capaciteiten van Rutjes blij ven niet onopgemerkt. „Zeist" krijgt hem in het vi zier en laat de Rotterdammer opdraven in Jong Oranje, terwijl ook door diverse clubs aan hem wordt getrokken. Het meest nadrukkelijk in beeld is FC Groningen. „Het contact met FC Groningen", herinnert hij zich, „is ont staan doordat ik een jaar of vier geleden puur toevallig eens naast Han Berger in het vliegtuig zat. Ik was op pad met Jong Oranje naar Oos tenrijk, kwam naast Berger te zitten en die vroeg me of interesse had in Groningen. Ik voelde er wel voor, Gro ningen was tenslotte een club met ambitie en ik wilde bo vendien wel een keer weg bij Excelsior. Berger zou het aankaarten, maar ik heb er niets meer van gehoord". Pijnlijk Een jaar later echter stond Kieft langer uit roulatie EINDHOVEN Wim Kieft staat langer op non-actief dan bij PSV werd gehoopt, omdat het herstel van zijn knieblessure is vertraagd. Bestond enkele weken gele den na een bezoek aan de Belgische specialist Martens bij de Eindhovenaren nog de hoop, dat de spits voor het eerste duel met Real Madrid in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup zijn rentree zou kunnen vie ren, gisteren leverde een nieuwe kijkoperatie een nog somberder perspectief op. Volgens de Amsterdamse chi rurg Marti moet Kieft nog minimaal zes weken wachten alvorens zijn rentree te kunnen vieren. De aanvaller haalt mogelijk nog net de return tegen Real in Madrid op 15 maart. Hij zal de komende weken intensief behan deld worden in de praktijk van fysiotherapeut Richard Smith in Amsterdam. FC Groningen weer voor de deur. En viste op pijnlijke wijze achter het net. Het blijkt wel een aardige anec dote, die speelde ten tijde van de overgang van ploeggenoot Erwin Koeman naar KV Me chelen. „Die transfer was al vrij snel rond, ik geloof dat Groningen voor Erwin zeve- nenhalve ton vroeg, voor Mechelen geen probleem. Renze de Vries schijnt toen tegen John Cordier, de voor zitter van KV Mechelen te hebben gezegd dat dat geld goed van pas kwam, konden ze eindelijk die Rutjes van Excelsior kopen. Cordier lachte wat en zei toen maar dat ik hier in- Mechelen al zo'n beetje op het veld stond om aan het publiek gepresen- teeid te worden. De keuze voor KV was geen moeilijke. Ze benaderden me met de vraag of ik interesse had in de club, die grootse plannen had, naar de Belgische en Europese top wilde. Ik heb niet lang hoeven nadenken. Mechelen was voordeliger dan Groningen, ligt maar op een uurtje rijden van Rotter dam en barstte bovendien van de ambities. Natuurlijk, de garanties dat die ook gere aliseerd worden, zijn er niet. Dat zul je moeten afwachten. Ik ben erin gestapt en zou wel zien waar het schip zou stranden". Rutjes heeft de overstap naar het buitenland tot op de dag vandaag nog geen seconde betreurd. „Het voetbal hier in België leeft", weet hij na drie seizoenen uit eigen erva ring. Neem alleen Mechelen. Je hebt hier KV en Racing. KV is de van oorsprong ka tholieke club, Racing is van de socialisten. Bij de spelers van beide clubs leeft het niet zo sterk, maar er bestaat een geweldige rivaliteit. Die wordt door de pers, maar vooral door de supporters enorm aangewakkerd. Elders in België is het al net zo. Neem Antwerp en Beerchot in Antwerpen, dat is altijd prijs. De derby-sfeer, inder daad, die heb je hier nog. In Nederland zat ik bij Excelsior en had je in Rotterdam te maken met Feyenoord en Sparta, maar daar leefde dat gevoel veel minder. Hier in België is dat heel anders. Niet alleen in Mechelen ove rigens, maar overal. Komt ook omdat ie hier ongeloof lijk veel clubs hebt. Trek maar eens een cirkel van vijftig kilometer rond Meche len en zie maar hoe clubs er niet zijn. Te veel Nee, dat denk ik niet. De praktijk wijst iedere week weer uit dat het kan. De meeste clubs hebben een sterke, hechte achterban en trekken veel naar het stadion. In de finale van het toernooi om de Europa Cup voor bekerhouders speelden Graeme Rutjes (gestreept shirt) en John Bosman (toen nog Ajax) tegen elkaar. Morgen tegen PSV zijn het ploeggenoten. FOTO: ANP Hiet bij KV wil daar overi gens nog wel eens wat ver schil in zitten. Het publiek is kritisch, komt pas naar het stadion als er gepresteerd wordt". Het is Rutjes wel duidelijk aan wie de successtory van KV Mechelen moet worden toegeschreven. De loftuitin gen komen onder meer voor zitter John Cordier toe, die, hoewel de praeses zelf nau welijks een cent schijnt te in vesteren in de Mechelse for matie, de voorwaarden creëert voor het bestaan van een topclub. Daarnaast be trekt hij ook trainer Aad de Mos in de hulde. „Een kei. Wat hem zo sterk maakt? De Mos is analytisch enorm goed. Hij is als geen in staat een elftal te ontleden. Dat geldt voor andere clubs, maar net zo goed voor KV zelf. En hij is super-gemotiveerd hè, is er echt van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat mee bezig. Dat werkt stimulerend. De Mos let echt op alles. Of het nu je schoenen zijn die niet gepoetst zijn, of dat je eens slaperig uit de ogen kijkt. Hij ziet alles en houdt je scherp. Aad past precies bij Mechelen. Er zouden geruch ten gaan dat-ie vertrekt, maar ik vraag me dan af waar-ie heen moet. Nergens kan hij het zo goed krijgen als hier. Wat De Mos wil, krijgt hij gedaan. Hij wil Preud'homme en krijgt hem. Hij wil Bosman en krijgt hem. Bij andere clubs lukt hem dat waarschijnlijk niet. Ik zie hem ook niet weggaan. Hij wil in ieder geval blijven tot '92 en wordt daarna waar schijnlijk nog eens voor drie seizoenen technisch direc teur". TEUN STAAL TAMPA Schoonspringer Bruce Kimball is gisteren door een rechtbank in Tampa ver oordeeld tot een gevangenis straf van zeventien jaar we- igëns het in dronken toestand veroorzaken van een auto-on geluk, waarbij in augustus twee kinderen werden gedood en vier anderen zwaar gewond raakten. De 25-jarige Kimball won in 1984 bij de Olympische Spelen in Los Angeles een zil veren medaille. In augustus verloor Kimball in Tampa de macht over het stuur en reed schudding in de Verenigde Staten omdat Kimball wel een poging ondernam zich te kwa lificeren voor de Olympische Spelen in Seoul. Hij faalde „Toen hij nog fietste, heb ik tientallen uren met Dolman gesproken. Hij weet dus wie ik ben, maar toen ik hem een keer belde, zei hij, moet ik jou soms kennen? Eerst dacht ik dat hij dronken was. Pas nadat zijn vrouw aan de tele foon kwam, hoorde ik dat hij aan een totaal geheugenver lies lijdt en dat hij vaak onsa menhangend spreekt. Wat Dolman zich nu afvraagt, is of zijn dopinggebruik iets te maken kan hebben met zijn huidige toestand. Ik denk het wel. In het lichaam van een heleboel atleten tikt een tijd bom die vroeg of laat tot ont ploffing komt". Journalist Jean Nelissen in de Haagse Post „Ik heb vorige week in een eerste reactie gezegd dat ik op m'n zeventiende door Hit- Ier werd gebeld, door hem ben voorgesteld aan Mussoli ni en zo de eerste contacten in Italië heb gelegd voor Kieft, Gullit en Van Basten. Maar met zulke reacties doe ik mijn directe omgeving geen plezier". En: „Ik heb nóóit iemand verraden, ben nooit lid geweest van NSKK, NSB, SS of welke politieke organisatie. Het enige mis drijf dat ik heb gepleegd is dat ik in de werkkampen in plaats van schoffelen een baantje op het magazijn had". Voetbalmakelaar Cor Cos- ter, vermeende SS-frontar- beider, in Nieuwe Revu „Net als andere in aandelen handelen, heb ik in oktober 1987 bij de crash mijn moeilijkheden gehad. Maar dat is niet om drama tisch over te doen, want geld op: zich interesseert mij niet veel". En: „Ik ken een hele boel mensen, van wie ik het afschuwelijk zou vinden als ze me aardig vonden. Ik wil óók niet meer in de krant. Zelfs niet in positieve zin". Hans Kraay in de Haag- sche Courant „Er zijn grenzen en ik heb als volwassen mens ook mijn trots. Ik heb ook af en toe een knipoog, een schouder klopje van de coach nodig. Maar die kreeg ik nooit, an deren wel. Hij zette me conti nu onder druk, op een ma nier die ik niet fijn vond. En als ik dat dan tegen hem zei, was dat zijn aanpak die ik maar te accepteren had. Vaak dacht ik dan nog: laat maar praten. Maar uiteinde lijk zat ik er zo mee dat het aan me ging knagen. Het heeft me al die jaren achter volgd. Of Van Heumen auto ritair is? Heel autoritair, ja". Hockeystcr Carina Bennin- ga in Vrij Nederland „Het was verschrikkelijk om elke keer na een nederlaag die kleedkamer binnen te gaan en de onderlinge ver standhouding te zien ver slechteren. Toch kon de groep excuses aanvoeren. Ei heerste onzekerheid. Blijft het bestuur, komt er een an dere trainer, welke aankoop zal er nu weer bekend wor den gemaakt? In zo'n sfeer viel haast niet meer te pres teren. De stemming is nu minder negatief, al beseft ie dereen dat het geduld van de supporters eens op zal ra ken". Feyenoorder Antal Roth in de Volkskrant „Ik had er vorige week geen moeite mee thuis bij de buis op de punt van mijn stoel naar het Europees kampioen schap in Göteborg te moeten kijken. Af en toe sprong ik van mijn stoel, omdat ik iets te enthousiast werd. Natuur lijk had ik als toeschouwer naar Zweden kunnen gaan. Maar waarom zou ik iets for ceren. Er waren goede af spraken gemaakt. Daar wilde ik me aan houden. Leo en ik gaan samen wel een trai ningskamp in het Noorse Sa- vallen afwerken. Op het we reldkampioenschap in Oslo zit ik dan weer rustig op de tribune". Schaatscoach Arie Koops in het Algemeen Dagblad ,,'s Avonds stuurde ik een prentbriefkaart naar huis. De ene dag de Notre Dame, de volgende avond het Louvre. Andere mensen moeten het met een atlas doen... In 1966 ging ik naar de pré-Olympi sche Spelen in Mexico. Als kleine jongen ontdekte ik een ander werelddeel. Twee dagen in het vliegtuig, onver getelijk. Met een gouden me daille terug naar Sint Wille- brord, wat een ervaring. Prentbriefkaarten verzame len is een hobby van me ge worden, zo kom ik tot rust. Ik heb er inmiddels 8500. Be leef er veel plezier aan en geen mijn kinderen iets mee van spaarzaamheid". Oud-wielrenner Rini Wagt- mans in De Telegraaf „Ik ben er ook van overtuigd dat alleen Aalbers verant woordelijk is voor de puin hoop bij Utrecht. Hij voert bijvoorbeeld alle onderhan delingen. Van de overige be stuursleden hoor je nooit wat. Die laten' zich óf wegzetten door Aalbers óf ze zijn het met 'm eens. In beide geval len zijn ze dus incompetent". En: „Aalbers is namelijk best een aardige vent waar je ge zellig een goed glas mee kan drinken. Mèar hij is volstrekt ongeschikt om een club te leiden die de vierde van Ne derland zou moeten zijn". Oud-doelman Jan Stroom- bcrg in Voetbal Internatio nal „Ik zit liever aan de grond met vrienden om me heen dan zonder vrienden en heel wat geld op zak. Als miljo nair kun je namelijk heel eenzaam zijn". Canadese ijshockeyer Way ne Gretzky in Sport Inter national DEN HAAG Greg Le mond staat voor een nieuw seizoen vol narig heid, als hij niet snel zijn sponsorzaakjes in orde brengt. Hij tekende voor dit wieleijaar twee con tracten: een bij de Ameri kaanse bierbrouwerij Coors, een tweede bij de Belgische autoverhuurder ADR. Volgens de regle menten mag een beroeps renner wel voor meer sponsors rijden, maar niet twee contracten sluiten. De Amerikaanse oud-Tour- iaar heeft bij zijn zucht veel geld de pech dat de Spaanse prins dood in Vail VAIL De'Spaanse prins Alfonso de Bourbon (52) is bij een ongeval tijdens het toernooi om de wereld kampioenschappen ski in Vail verongelukt. Het be stuurslid van de Interna tionale Ski Bond en het Internationaal Olympisch Comité botste met zijn auto tegen een kabel van een skilift en raakte dode lijk gewond aan zijn hoofd. Hij had de piste van de afdaling voor de heren in Beaver Creek bezichtigd. Volgens een medeling organisatie was de piste op het tijdstip van het ongeluk voor het publiek gesloten. De prins bevond zich alleen in het ge bied. De Noor Ole Christian Furu- seth verraste gisteren tijdens de wereldtitelstrijd skiën in Vail zijn concurrenten met een nipte zege bij het eerste onder deel van de kombinatie, de slalom. De tengere Noor dank te zijn overwinning aan een perfecte tweede omloop. De uitzonderingsregel niet meer bestaat. Tot twee jaar geleden mochten renners uit zoge naamde sponsorarme landen - Denemarken, Verenigde Sta ten, Zwitserland.- wel dubbele contracten afsluiten. Die regel werd afgeschaft door het mis bruik, dat bijvoorbeeld de Zwitser Urs Freuler er van maakte. Hij streek een kapi taal op in een Italiaanse ploeg en pakte in eigen land nog eens een paar ton van een pri- vé-sponsor. Lemond kan kie zen uit twee oplossingen. Hij gaat rijden voor een van de twee ploegen, of beide ploegen worden samengevoegd, waar bij beide merken even groot op het shirt komen te staan. Co-sponsors komen er in dat geval bekaaid vanaf en mogen alleen nog klein op het shirt komen. Dit is gedaan om de hoofdsponsor, of de twee hoofdsponsors te beschermen. In België werd vorige week bekend dat LeMond het mees te geld in Amerika verdient en de Belgische ploeg alleen nodig heeft om de grote inter nationale wedstrijden te rij den. Kiest hij voor de Ameri kaanse geldschieter dan moet hij zijn ploeg alsnog aanmel den bij de FICP, de profsectie van de wereldwielrenunie UCI. In dat geval blijft hij hoe dan ook verstoken van de gro te wedstrijden als de klassie kers en de Tour de France, want#die ploeg staat niet bij de eerste twintig op de wereld ranglijst. de eerste had hij als zesde afgeslo- Een aantal favorieten ging op de eerste wedstrijddag voor de heren genadeloos onderuit. Olympisch kampioen Hubert Strolz miste in de eerste om loop een poortje en was direkt kansloos. Zijn Oostenrijkse teamgenoot Bernhard Gstrein maakte een dure fout vlak voor de finish van de tweede manche. De Zwitser Pirmin Zurbriggen haalde de streep beide keren wel. Zijn elfde po sitie was echter teleurstellend. De Nederlanders waren bij de slalom niet succesvol. De vijf tienjarige Harald de Man miste in de eerste manche een poor tje en bereikte de finish niet. Zijn één jaar oudere ploegge noot Michiel Slootweg legde de eerste manche af in 1 mi nuut en 0,48 seconden. Hij werd daarmee 49ste. In de tweede omloop haalde hij de finish ook niet. Theo de Jong weg bij BW Den Bosch DEN BOSCH Trainer Theo de Jong zal BW Den Bosch na dit seizoen verlaten. De oud-international is zes jaar bij de Brabantse eredivisieclub actief geweest als speler, assis tent-trainer en hoofdtrainer. De Jong werd eerder dit sei zoen gepasseerd als verant woordelijke man voor het eer ste elftal. Manager Ad Zonder land, voormalig trainer van de club, kreeg na een reeks ne derlagen formeel de techni sche leiding weer in handen. DEN HAAG Rini van Bracht is niet van plan om de rest van het seizoen vanaf de kant de strijd in de eredivisie driebanden te volgen. De Waalwijker, zijn privé sponsor Global Transports en zijn nieuwe club Fino beraden zich op juridische stappen om de ex-wereldkampioen voor de' Rotterdamse club in actie te krijgen. Van Bracht kreeg af gelopen weekeinde van de bond te horen dat hij niet in één seizoen voor twee clubs mag uitkomen. Nederlands enige (semi-)profbiljarter speelde vorig voor een Utrechtse vereniging sportuitslagen SKIËN (50,12 - 46,77). 2. Nilsson (Zwe) (Jap) 1.37,66 (50,00-47,66), 5. From melt (Lie) 1.37.83 (49,96-47,87), 6. Accola (Zwi) 1.37,85 (50,36-47,49), 7. Tritscher (Oos) 1.37,91 (50,56-47.35), 8. Benedik (Joe) 1.37,94 (51,16- 46,78), 9. Mader (Oos) 1.38,14 (50,04- 48,10), 10. Schmidt (Fra) 1.38,20 (50,90-47,30), 11. Zurbriggen (Zwi) .39,92 (51,84-48,08), 14. Staub (Zwi* 1.40,15 (51,80-48,35), 15. Jurko (Tsi) 1.41,63 (52,76-48,87).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7