;elooft nog in 100 kilometer 1 /ni, Vader van het „kaasplankje" mvom BOMB® Kamer voor legitimatieplicht Derde bevolking wil niemand naar Hirohito Concurrentie dreigt voor nieuw paspoort de VITRECHT Tijdens de gebeuijiieuwjaarsconference van steun vBeth Gaaikema heeft mr. leef in jj. Spee, officier van justi- I met aie in Utrecht, op een ze il is gebjter moment - wat zuur .oeten lachen. Dat was, ;o herinnert hij zich, toen istaand^te conferencier signaleer- ^D, en F*e dat minister Smit- erp Spep-roes met haar „geeltje voudigif311 deeltje" de brave Ne- lagere perlandse automobilist rijn porf100^008 irriteert. „'Nadat eze uitde den keer hebt gezien ,eiastin^at Je niet harder dan ?t grootfronderd mag geloof je het - maarW en druk je het gaspe- ike parfiaal toch dieP in?". sugge reerde Seth. bat deed enigszins piin, want- itgang (^j- Spee is de geestelijke va lt is. Hier van datzelfde gehekelde uwe ziegeeltje van Neeltje. Deze gele en. Moq>kaasplankjes" hangen als it van ipPees persoonlijke visitekaar tjes bij tienduizenden aan de vangrails van de Nederlandse nelwegen. Via een eindeloze erhaling van 100-kilometer- irdjes hoopte Spee, voorzitter in de werkgroep „Handha- 'ing snelheidslimieten", de lutomobilist te confronteren met het nieuwe door minister Smit-Kroes gelanceerde regi me: honderd en geen kilome ter harder! Na een goede start - in mei werd inderdaad door vrijwel iedereen honderd of honderd twintig gereden - verloren vele automobilisten echter hun zelfbeheersing. Seth Gaaikema kreeg gelijk: het gaspedaal werd millimeter voor millime ter dieper ingetrapt. Spee pakt de grafieken er nog eens bij. „Je ziet inderdaad de gemid delde snelheid langzaam ver der opkruipen",zegt hij wat mismoedig. „In mei vorig jaar was die gemiddelde snelheid dank zij vele televisiespotjes en strengere controle fors te ruggebracht. Hoewel nog steeds even frequent op snel heid gecontroleerd wordt, zie je de laatste maanden dat het voorzichtig steeds een beetje harder gaat". Spee vindt het echter niet fair dat de schuld daarvoor uitge rekend-op „zijn" kaasplankje werd geschoven: „Het is ge woon erg handig als je onder weg op elk moment kunt con troleren of je nu op een stuk weg zit waar je honderd moet of 120 mag. Ook voor de rech ter is het gemakkelijk aange zien overtreders zich er niet meer op kunnen beroepen dat zij dat 100-kilometerbord over het hoofd hebben gezien". Spee vreest dat het met het rij gedrag weer uit de hand kan lopen, als niet tijdig ingegre pen wordt. Volgens hem heeft de politie op dit moment te maken met drie categorieën weggebruikers: de braven, de twijfelaars, en de notoire snel heidsovertreders. En de laatste categorie wint veld. „Wat je ziet gebeuren is dat de over treders op een zeker moment de twijfelaars gaan meetrek-, ken. Psychologisch werkt dat nu eenmaal zo. Als je regelma tig door snellere auto's gepas seerd wordt, ga je al snel den ken dat het wel wat harder kan. Ook heb je het effect van opjagen: mensen die op de bumper gaan hangen". Posters ten, wilde de keurige categorie nog wel als politie-agent optre den door 100 op de linker rij baan te gaan rijden. Maar zij lijken deze strijd stilaan te ver liezen. De officier van justitie: „Deze sociale controle zie je minder vaak optreden. Geluk kig misschien, want er moet ook nu nog steeds rechts gere den worden waar dat kan. Wel hebben we de conclusie ge trokken dat we de snelheids duivels harder moeten gaan aanpakken. Meer controleren, forsers bestraffen en meer doen aan voorlichting naar het publiek". Om met de voorlichting te be ginnen: als Spee zijn zin krijgt zullen binnenkort op talrijke plaatsen in het land posters hangen waarop zieltogende bossen in verband worden ge bracht met snelheidsduivels. „Je moet alle argumenten ge bruiken die je kunt, verzin nen", verklaart Spee. „Het mi lieu staat momenteel erg in de belangstelling, dus speel je daar op in. Ook het groot aan tal verkeersdoden kun je noe men als reden om je aan de maximum-snelheid te houden. Want waar de snelheid daalt, daalt ook het aantal ongeluk ken". Spee zou graag zien dat er een mentaliteit ontstaat, waarbij het keurig 100 of 120 rijden als vanzelfsprekend wordt gezien. Somber is hij daar niet over: „Neem alcohol gebruik. Het is al lang niet meer populair om met een borrel op achter het stuur te kruipen. Die omslag moéten we ook bewerkstelligen op het punt van het hardrijden. Dat het niet meer stoer wordt ge vonden als je plankgas naar je afspraak bent gereden. Vol gens mij moet dat mogelijk zijn". Met scherpere controle rekent Spee toch wel op 300.000 be keuringen in één jaar tijd. Au tomobilisten die meer dan der tig kilometer te hard rijden moeten in principe voor de rechter komen. Spee: „Daarbij worden doorgaans forse straf fen opgelegd. Mijn indruk is dat de rechter in de meeste ge vallen wel de eis van de offi cier van justitie volgt. Zo had den we laatst nog een Duitser die ruim 200 kilometer had ge reden. Deze man kreeg dus vier maanden rijontzegging, een boete van drieduizend gul den en bovendien was zijn auto voorlopig in beslag geno men. Op die manier leer je het wel af". Gestoorde radio De werkgroep van Spee stu- BINNENLAND fieidaeSowzmt DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 3 - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en VVD en de kleine christe lijke partijen hebben voor het kabinet de weg vrijge maakt voor de invoering van een algemene identi ficatieplicht. Momenteel geldt zo'n verplichting om zich desgevraagd tegen over de politie te legitime ren alleen voor buitenlan ders. De invoering van een identifi catieplicht betekent niet dat elke Nederlander een speciaal 'persoonsbewijs' krijgt, zoals in het buitenland vaak het geval is. Legitimatie kan volgens de minister ook door middel van al bestaande erkende legitima tiebewijzen, zoals een paspoort, een rijbewijs of een ander do cument waarop de persoonsge gevens en de nationaliteit staan vermeld. Degenen die daar niet over beschikken, kunnen een 'Europese identi teitskaart' aanvragen, die over enige tijd in de Westeuropese landen wordt ingevoerd. Het kabinet heeft bij zijn aan treden in 1986 al bekend ge maakt de invoering van een algemene identificatieplicht te overwegen. De Kamer zette daar aanvankelijk vele vraag tekens bij, iets wat de opposi tiepartijen overigens nog steeds doen. De meerderheid echter is inmiddels van me ning dat een legitimatieplicht gezien de verdwijnende perso nencontroles aan de binnen grenzen van de EG onvermij delijk wordt. In een vergade ring van enkele kamercom missies over criminaliteitsbe strijding was men het gisteren eens met minister Korthals Altes dat de politie bij aanhou ding van een persoon zeker heid moet hebben omtrent diens identiteit. Korthals Altes zal het betref fende wetsontwerp spoedig in dienen. Het kabinet streeft er naar de legitimatieplicht tege lijk van kracht te laten wor den met het openstellen van de grenzen tussen de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland. Deze eerste stap naar de in '92 voorziene openstelling van alle binnengrenzen in de EG moet eigenlijk volgend jaar al wor den gezet. Inmiddels is het zo goed als zeker dat die operatie als gevolg van organisatori sche problemen enkele maan den of wellicht zelfs een jaar wordt uitgesteld. De VVD drong gisteren bij het kabinet aan op een vervolg van het uit 1985 daterende be leidsplan 'Samenleving en cri minaliteit'. Daarin zou speciale aandacht moeten worden be steed aan de gevolgen die de Europese 'eenwording' met zich meebrengt voor de crimi naliteitsbestrijding in Neder land. Ook moet er volgens de VVD meer gedaan worden om de werklast voor politie en jus titie te verminderen. rinses Margriet naar Japan foor herdenkingsfeest ie volgt ar vere er men un inkt n belast ile aftrjei de laa| komen: odzakel degevot k voor )EN HAAG Een zware Nederlandse delegatie bezoekt in de iveede helft van april, bijna twee maanden na de begrafenis van izer Hirohito, Japan. Dit gebeurt ter gelegenheid van de viering n de 380 jaar oude betrekkingen tussen Nederland en Japan. Tot delegatie die in april gaat behoren onder anderen prinses Mar- riet, de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en De '.orte (economische zaken) en de Tweede-kamerleden De Vries ^DA), Kok (PvdA), Hermans (VVD) en Groenman (D66). Ook :amervoorzitter Dolman reist mee. Prinses Margriet opent 19 april Nederland-Japan Manifestatie 1989, die in Tokio wordt gehou- n. Deze manifestatie gaat onder meer over gezondheidszorg en relatie tussen het 'grensloze' Europa '92 en Japan. Verder wordt Osaka het themapark 'Dagland' ingericht. In dit park staan de etrekkingen tussen Nederland en Japan centraal. Volgens de tijksvoorlichtingsdienst (RVD) is er geen verband tussen dit be de Nederlandse afvaardiging op 24 februari naar de begra- Hirohito. DEN HAAG Ongeveer 32 procent van de Nederlanders vindt dat ons land geen vertegenwoordiging behoort te sturen naar de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito. Dit blijkt uit een opi nie-onderzoek onder 2000 Nederlanders door het Amsterdamse bureau Burke-Inter/View. Het werd gehouden voordat bekend werd dat de Twee van Breda zouden worden vrijgelaten. Van de ondervraagden had 21 procent geen mening. Van de 47 procent die wel een afvaardiging wil zenden, geven de meesten de voor keur aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken, ge volgd door de ambassadeur van Nederland in Japan. Slechts 5 procent van alle ondervraagden was van mening dat Nederland een lid van het koninklijk huis moet sturen. Minister Van den Broek zei gisteravond tijdens een spreekbeurt in Haren dat bij de afvaardiging de gevoelens van de slachtoffers van de Japanse interneringskampen zullen worden meegewogen. Overleden vrouw na maand gevonden VALKENSWAARD In Valkenswaard is gisteren het stoffelijk overschot aange troffen van een 58-jarige al leenwonende vrouw, die ruim een maand geleden in haar woning van de trap is- gevallen en overleden. De vrouw is gevonden nadat omwonenden bij de politie hadden gemeld dat ze de vrouw al geruime tijd niet meer hadden gezien. Het is niet duidelijk of de vrouw is overleden aan de gevolgen van de val of dat ze wellicht eerst onwel is geworden. Een misdrijf wordt uitgesloten.- Consumentenbond: controle op kleurstoffen faalt DEN HAAG De controle op het gebruik van kleurstoffen in voedingsmiddelen faalt. Bij een onderzoek heeft de Consumenten bond in aardbeiendrank, krenten- en rozijnenbrood en in cake kleurstoffen aangetroffen die niet op het etiket staan vermeld. In vier van de 24 zuiveldranken met aardbeiensmaak die de bond on derzocht, zaten kleurstoffen die niet waren vermeld. Volgens de Warenwet is dat wel verplicht; In alle vijftien geteste krenten- en rozijnenbroden heeft de bond tartrazine aangetroffen. Van deze stof is bekend dat het overgevoeligheid en allergie kan veroorza ken. Van de vijftien geteste cakes hadden er maar vier geen kleur stoffen, de andere bevatten het gele tartrazine en oranjegeel S, stoffen die ook in krenten- en rozijnenbrood zitten. Veel bakkers gebruiken de kleurstoffen om de indruk te geven dat er veel eie ren in hun produkten zijn verwerkt. De Consumentenbond pleit in de vandaag verschenen gids voor een straffe wetgeving op dit gebied, een betere controle op nale ving van de bestaande wetgeving en een verbod van twee omstre den kleurstoffen, tartrazine en erythrosine. Komend weekeinde massale uittocht DEN HAAG Naar schatting 570.000 Nederlanders gebruiken de krokusvakantie om er een weekje tussenuit te gaan. De ANWB verwacht dat dit week einde 350.000 tot 400.000 mensen naar de sneeuw gaan. Ongeveer 40.000 mensen zoeken een war mere bestemming op en 130.000 personen blijven in eigen land. De voornaamste wintersportbe stemmingen zijn Oostenrijk (58 procent), Zwitserland (15 pro cent), Bondsrepubliek Duitsland (13 procent) en Frankrijk (7 pro cent). Voor het vervoer naar de sneeuw kiest 75 procent voor de auto, 20 procent gaat met de bus en 5 procent met de trein. Spee over zijn kaasplankjes aan de vangrail: „Het is gewoon erg handig als je onderweg op elk moment kunt controleren of je nu op een stuk weg zit waar je honderd moet J2JEr^|^RKCRK deert ook op andere mogelijk heden om de discipline op de weg te herstellen. Zo is het plan geopperd om de radio van hardrijders te storen, om hen zo op hun abjecte rijge drag te attenderen. Ook stu deert de werkgroep op de mo gelijkheid om de gemiddelde rijsnelheid door versmalling van de rijstroken omlaag te brengen. In Duitsland is al met die „versmalling" geëxpe rimenteerd, in Nederland is het zo ver nog niet. „We zul len grondig moeten bekijken wat de gevolgen voor de vei ligheid zijn voordat we daar mee kunnen beginnen". Dat Spee zijn taak als bewaker van de maximum-snelheden uit het feit dat hij zelf met een dubbel-geijkte snelheidsmeter rondrijdt. Naar eigen zeggen gaat Spee zelf nooit over de maximum-snelheid heen. „Ik weet hoe hard ik mag. daar houd ik me dan ook aan", zegt hij kortweg. Wel kan hij zich mateloos irriteren aan mensen die hem rechts en links op de weg met veel te hoge snelhe den passeren. „Maar ik ga dan toch niet knipperen of snijden. Die sportiviteit moet ook een politieman op kunnen bren gen. Dan denk je: die pakken we een volgende keer wel". PAUL KOOPMAN 'an 8 grMan reed 20 jaar denzue|onder rijbewijs HOORN De politie van hoorn heeft gisteren na een wil- ilië: tie achtervolging een 38-jarige droog. Qnwoner van Hoorn aangehou- op mi^eri) die al 20 jaar auto reed zon- an 6 gröer rijbewijs. Volgens de politie ^t 14 grutte een aantal taxi's de achter- n in hedging in nadat de Hoornenaar een aanrijding met een taxi ver- borzaakte en doorreed. Hij kon Griek^ven later worden aangehouden. 1 februari Prinses Juliana en prins B hard wonen in het Cannon schinski Theater in Amsten de Nederlandse première bij van de film „Gorilla's in de mist" van Michael Apted. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het Wereld Natuurfonds. Deze week besluit sterkteverdeling politiekorpsen DEN HAAG Het kabinet zal waarschijnlijk nog deze week een besluit nemen over de financiering van het extra bedrag dat nodig is voor de sterkteverdeling van de poli tie. De ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Kort hals Altes (justitie) buigen zich nog over de vraag hoe de. mil joenen guldens die hiermee zijn gemoeid moeten worden opgebracht. De beide politieministers me nen dat het geld uit de schat kist moet komen. Maar minis ter Ruding van financiën heeft hier nog geen goedkeuring voor gegeven. Hij ziet liever dat het bedrag binnen de be grotingen van Binnenlandse Zaken en Justitie wordt opge vangen. Het zou in totaal om ongeveer tien miljoen gulden "Databank over Groningen nLubbers stelde gisteren in de hal van het ministerie van algemene zaken met een druk op de AGI-databank (Actuele Groningen Informatie) in werking. Dit publieksvriendelijke infor- bevat 50.000 pagina's informatie over de provincie Groningen. De databank is via op 250 plaatsen, waaronder bibliotheken en gemeentehuizen, te raadplegen. KNOLLEN (ADVERTENTIE) STAATSDRUKKERIJ ZEGT OVEREENKOMST OP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De invoe ring van het nieuwe, frau debestendige paspoort heeft gisteren twee zware klappen gekregen. De on derhandelingen tussen de Staatsdrukkerij en -Uitge verij (SdU) en de banken NMB en NIB liepen defi nitief vast. De SdU heeft de met de over heid gesloten intentie-verkla ring, die zou moeten worden omgezet in een contract, een zijdig opgezegd en zich dus fei telijk teruggetrokken. Verder kondigde zich een concurrent aan voor het paspoort: de iden titeitskaart, die op termijn zal worden ingevoerd. De VVD en de PvdA vinden dat Van den Broek op korte termijn opheldering moet ver schaffen. ,We zijn terug bij af", aldus PvdA-woordvoerder De Visser. De VVD'er Wiebenga vreest een fikse concurrentie tussen identiteitskaart en pas poort. Beide kamerleden zijn bang dat de staat wordt gecon fronteerd met een miljoenen claim van de banken. Tot groot ongenoegen van de banken, die tachtig miljoen gulden in het inmiddels faillie te KEP hebben gestoken, wil de SdU per se opnieuw een proef uitvoeren in de fabriek van KEP te Schiedam. De SdU is er -nog steeds niet van overtuigd dat het KEP-proce- dé geschikt is voor het maken van een paspoort. Daarom gaat de SdU veel liever in zee met de gerenommeerde drukker Joh. Enschedé. De banken willen echter hun geld terug zien en vinden dat de SdU zo snel mogelijk met het KEP- procedé aan de slag moet. De NMB en de NIB weigeren daarom de proef bij KEP te betalen. Alle betrokkenen wachten nu op een compro mis-voorstel van Van den Broek. Minister Korthals Altes van justitie voegde een onverwacht element toe aan de paspoort discussie. Hij zei dat de op ter mijn in te voeren vrijwillige identiteitskaart mogelijk een deel van de functie van het paspoort kan overnemen. Vol gens Korthals Altes kan de nieuwe „id-kaart" in de toe komst worden gebruikt als reisdocument. „Dan wordt deze kaart een geduchte con current voor het paspoort", al dus de minister na de commis sievergadering over het invoe ren van een identificatieplicht. „Ik heb nog geen idee van de prijs van de kaart, maar het zal duidelijk zijn dat een pas poort dat ruim honderd gulden kost altijd duurder is". Inmiddels heeft Korthals Altes de onderhandelingen geopend met de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Wat hem betreft kan de id- kaart door de gemeenten wor den uitgegeven. Binnenkort zullen ook gesprekken starten tussen Justitie en Buitenlandse Zaken. Het gaat goed met onze economie. Het wegtransport is een van de snelst groeiende bedrijfstakken, ledereen profiteert daarvan, behalve de chauffeurs. Die maken al jaren onverantwoord lange werkdagen en dat wordt dus steeds erger. Werkgevers vinden het wel goed zo. De Vervoersbonden van FNV en CNV niet. Daarom wordt er nu overal in het land actie gevoerd. Tegen de werkgevers. Die hebben onze chauffeurs nu lang genoeg in de wielen gereden. Wegtransport: niet meer weg te cijferen De Nederlandse economie drijft voor een deel op het wegtransport. Op zo'n 60.000 professionele chauffeurs die hun werk goed, betrouwbaar en vei: lig doen. Toch dreigt de veiligheid op de weg elke dag door toedoen van de werkgevers in gevaar te komen. En daar kan iedereen het slachtoffer van worden. De feiten Werkgevers betalen te lage basisionen en plannen ritten zonder rekening te houden met werktijden. Zo worden chauffeurs gedwongen veel overuren te maken om hun baan te behouden en aan een 'normaal' salaris te komen. Meer dan 60% van de chauffeurs werkt daardoor langer dan 56 uur per week, velen zelfs 70 uur. Te lang achter het stuur zitten leidt tot slaapgebrek, oververmoeidheid en spanningen. Daardoor kunnen gevaarlijke situaties op de weg ontstaan. Dat moet nu structureel veranderen. Postbus 9208,3506 GE Utrècht. Tel. 030-738222 FNV en CNV kiezen voor een andere weg Voor iedere chauffeur normale arbeidstijden voor een normaal loon. Dat is al jaren een terechte eis van onze chauffeurs, net als een onregelmatig heidstoeslag. Samen met invoering van ploegen diensten en goede aflossing bevordert dat een effi ciëntere en menselijker planning van werktijden. En wordt er ruimte gemaakt voor vele duizenden nieuwe arbeidsplaatsen. Regering en parlement zouden daar toch ook eens oren naar moeten hebben. Na al die jaren is nu gewoon de maat vol Na jaren van vruchteloos onderhandelen is er voor ons nu geen andere weg meer dan actie voeren. Acties die uitsluitend gericht zijn tegen het slechte beleid van de werkgevers. Niet tegen onze mede weggebruikers. Integendeel. Chauffeurs willen alleen maar een vlotte en veilige verkeersafwikke ling. Nu de werkgevers nog. Want die zijn echt een gevaar op de weg. VERVOERSBOND CNV Oostdam 9-10,3441 EN Woerden. Tel. 03480-20014 FNV en CNV hebben een betere route voor het wegtransport

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3