1 Voor de puzzelaars onder u de lol er nu is HUISI ■RAADk Voedselallergie een onderschat probleem Van der Plas verrast De Maas Deksel legt gebruik pillen vast Belastingdienst .HOE ZIT DAT DAN?" A utori tten - therapie Nederlander verdacht van export grondstof mosterdgas naar Iraq CONSUMENTENINFORMATIE EMdóeOowumt DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 12 Bij het Academische Zieken huis in Maastricht kan bin nenkort met het innemen van pillen niet langer wor den gesjoemeld. Daar is een proef gestart met pillenpot- ten waarbij in de deksel een chip is aangebracht. Die chip legt precies vast wan neer en hoe vaak de pillen- pot wordt geopend. De deksel kan door de be handelend geneesheer op een computer worden aan gesloten waardoor de opge slagen informatie op een beeldscherm kan worden worden gelezen. Prof. Van der Lugt van het Academisch Ziekenhuis geeft toe dat de „pottekij- ker" geen garantie levert dat de patiënt de pillen in derdaad inneemt. Alleen het aantal keren dat de pillen- pot is geopend, wordt gere gistreerd. Toch is deze me thode, uitgedacht door de Amerikaanse epidemioloog prof, dr. John Urquart, vol gens Van der Lugt een ge schikt middel om de waar heid over het medicijnge bruik zo dicht mogelijk te benaderen. Prof. Urquart is werkzaam bij de Rijks Universiteit Limburg. Zijn onderzoeken hebben onder meer uitgewe zen dat patiënten hun thera- pietrouw vaak overdrijven en artsen deze niet zelden overschatten. Het komt ge regeld voor dat zieken hun medicijnen correct innemen vlak voor een consult bij een arts. Dat is vooral het geval met patiënten die lijden aan niet-voelbare pijnen bij epi lepsie, verhoogd cholesterol gehalte, of hoge bloeddruk. Lijders aan hoofdpijnen daarentegen gebruiken mid delen tegen hun kwaal wel degelijk op een juiste wijze. JARENLANGE LIJDENSWEG VOOR PATIËNTEN" In ons land zijn naar schatting ongeveer 300.000 mensen die aan voedselallergie lijden, en bij velen daarvan is dat pas na jaren onderkend. Dat komt vooral omdat de hulpverlening er nog te weinig over weet en daar willen we iets aan doen, aldus Nardi Nie- borg uit Amersfoort, één van de stuwende .krach ten achter de in 1985 op gerichte Nederlandse Voedsel Allergie Stich ting (NVAS). Op het gebied van voedselal lergie heerst nog veel onwe tendheid. Steeds meer men sen ontdekken dat klachten waarmee zij al hebben leren leven, een gevolg zijn van een allergie voor bepaalde pro- dukten. Een onlangs gehou den studiedag trok 1500 be langstellenden. Afweerstoffen Naast voedselallergie richt het NVAS zich op voedselintole- rantie, twee begrippen die maar al te vaak door elkaar worden gehaald. Mevrouw Nieborg: „Om herhaling van kinderziektes zoals bijvoor beeld waterpokken te voorko men maakt ieder mens van nature afweerstoffen. Bij mensen met een voedselaller gie is dat afweersysteem ont spoord. Zii maken namelijk afweerstoffen tegen natuurlij ke voedingsstoffen zoals koe melk, kippeëieren, vis en no ten. Allergieën zijn in aanleg erfelijk. Zo kunnen de klach ten op zeer jonge leeftijd tot uiting komen, maar ook pas op bijvoorbeeld 30-jarige leef tijd". Hoewel het ten minste zoveel overlast geeft, heeft voedse- lintolerantie daarentegen niets met dat afweersysteem te maken. Na het eten van be paald voedsel of additieven vindt in het lichaam een ab normale reactie plaats. Af hankelijk van de persoon die het overkomt, kunnen de soorten klachten van zowel voedselallergie als -intoleran tie nogal uiteenlopen. Soms blijft het bij een permanente verkoudheid. Bij ernstiger kunnen voedselaller- Belastingdiens! Uitreikdntum aangiftebiljet I988 I Aangifte Inkomstenbelasting Premies volksverzekeringen jVftifo» de *ienngp'KJ£Y«tt 4ii Dat is 'm dus, het aangiftebiljet inkomstenbelasting 1988. Niet zomaar een nieuw biljet, omdat we weer een jaartje verder zijn. Maar een veranderd aan giftebiljet. De volgorde van de vragen is bijvoorbeeld ver anderd, logischer geworden. Bovendien loopt de Toelichting bij het aangiftebiljet van a tot z met de vragen mee. U zult zien, 't wijst zich vanzelf. Blijkt nu dat u er toch niet helemaal uitkomt, ook niet met de Toelichting erbij, dan kunt u altijd nog even de BelastingTelefoon bellen. Het kan van 's ochtends 8 tot 's middags 5, van maandag tot en met vrijdag. Het nummer is 06-0543 en 't kost u niets. De 70 voorlichters die aan de telefoons zitten, helpen u dan weer op weg. Maar probeert u het eerst zelf. U zult zien dat het best meevalt. Bij het inkopen in de supermarkt moet door mensen met voedselallergie extra op de samenstelling van de produkten worden gelet. FOTO: SP :gst( ïtra ir moge t van (ïaerst zware n ver gie en voedselintolerantie va- tingsdag voor alle donateurs, riëren van huidaandoeningen Mevrouw Nieborg: „Verder (exceem, netelroos, uitslag, geven we brochures uit waar zwellingen) tot maagaandoe- in nader op de problematiek ningen (braken, diarree) en wordt ingegaan. Dankzij een luchtwegproblemen (astma), subsidie van het ministerie In het ergste geval kan een van WVC en enkele fabri- patiënt zelfs in een shocktoes- kanten hebben we enige tijd tand raken, maar dit laatste terug de brochure 'Als voed- komt gelukkig zelden voor. sel niet verdragen wordt' aan 12.000 artsen en diëtisten toe gestuurd". Jarenlang De jongste uitgave op dit ge- Mevrouw Nieborg: „Sommige bied is de brochure 'Mijn kind mensen lopen jarenlang met heeft koemelk-eiwit-allergie' zulke symptomen rond voor- van het Voorlichtingsbureau dat ontdekt wordt wat er pre- v00r de Voeding'. Die kwam cies aan de hand is. Met ande- ,0t stand in samenwerking re woorden: veel patiënten met het Voorlichtingsbureau hebben een jarenlange lij- v00r de Voeding, het Neder- densweg achter zich voordat ]ands Zuivelbureau, de Data- duidelijk is wat er aan schort, bank voor Voedselovergevoe- In de loop der jaren ontdekt hgheid ALBA en de NVAS. men soms zelf wel wat er aan mankeert. Als blijkt dat je j merkartikelenlijsten geen tomaten of sinaasappels J,„,- kunt verdragen bedenk je je wel twee keer voordat je er nog één neemt". Vooral wanneer het om iwci- ,r ne kinderen gaat is het vaak 1 moeilijk te achterhalen wat ze precies mankeren wanneer ze zich niet lekker voelen. Over Wennen de daarmee samenhangende problemen kan borg meepraten. Na veelvul dig bezoek aan de huisarts koemelk-, lactose-, eiwit- n glutenvrije merkartikelen de brochure te bestellen bij klei- het Voorlichtingsbureau i Den Haag. Mevrouw Nieborg: „Concreet gesteld is het natuurlijk een vervelende zaak wanneer je je verschillende onder- aan het hebben van een voed- zoeken was duidelijk dat haar «tlallergie moet aanpassen, beide kinderen patiëntjes met voedselallergie waren. Later bleek hetzelfde voor zowel hun vader als hun moeder te gelden... Éénmaal in het medische cir cuit beland, bleek evenwel dat er op dit gebied nog een groot terrein braak lag. Me vrouw Nieborg: „Behalve dat veel huisartsen deze vorm van ziek-zijn nogal eens over het hoofd zagen (en zien), bleek dat er voor deze patiën ten niets ondersteunends be stond. Een vereniging om als 'steun in de rug' te dienen, be stond vijf jaar geleden nog niet." Maar eerlijk gezegd is het ook een kwestie van wennen. In ons gezin hebben we er alle vier mee te maken, en dat be tekent dat je de een dit niet en de ander dat niet voor kunt zetten. Niemand van ons kan zich dus in een uitzonde ringspositie voelen, want ie dereen mag wel iets niet eten." „Door goed te organiseren en je eten met behulp van een magnetron-oventje te koken zijn die verschillende menu's 'in de praktijk best overko- menlijk. Voor de kinderen is het natuurlijk sneu dat ze bij voorbeeld geen yoghurt- drank mogen hebben. Toch realiseren ze zich op een gege- wel dat als Oproep Na een oproep in een maand blad bleek het gezin Nieborg het wél doen behoorlijk ziek allesbehalve alleen te staan, kunnen worden. Kortom: Alle De reacties waren overweldi- begin is moeilijk, maar als je gend en na een jaar voorbe- eenmaal in dit schuitje zit reiding was (op 25 september moet je ermee leren leven... 1985) de Nederlandse Voedsel WESSEL POST Allergie Stichting een feit. De NVAS telde toen ongeveer 600 donateurs, een aantal dat Voor nadere informatie is inmiddels tot ruim 1500 is toe- de Nederlandse Voedsel Al- genomen. De stichting geeft lergie Stichting bereikbaar een kwartaalblad uit en orga- op het adres: NVAS, Post- niseert ieder jaar een stich- bus 21, 1300 AA Almere. Slaapstoornissen, of ze nu bij top-managers voorkomen of bij medewerkers op lagere echelons, kunnen zoals ieder weet fnuikend zijn. Ze kunnen zich niet alleen uiten in urenlange slapeloosheid, maar OQk in lichamelijk ongemak, nachtmerries of andere bezoekingen. Het vandaag te bespreken geval heeft betrekking op iemand die eigenlijk al jaren met zijn gezondheid sukkelde. Hij, Joop van Breukelen, was zelfs erom afgekeurd; sinds 1980 had men hem blijvend tachtig tot honderd percent arbeidsongeschikt verklaard. Wegens uiteenlopende kwalen stond hij sedert me dio 1979 zowel onder specialistische behandeling, als' onder ge regelde controle van de huisarts. Waren zijn kwalen pijnlijk maar niet altijd even aantoonbaar, in 1982 kwam er iets heel concreets bij: zware hoofdpijnen en last van slaapstoornissen die zich in zijn geval met name als nachtmerries vermomden. Hij kon het voorspellen: gaan slapen betekende onherroepelijk het aandringen van weer de zoveel ste ellende-droom, en het ontwaken uit - en met - het zoveelste, gespannen angstgevoel. Van Breukelen raadpleegde zijn huis arts. Op diens advies nam hij zich voor, vóór het slapengaan minstens een uur te wandelen, te fietsen of te zwemmen, kort om, om lichaamsbeweging te nemen. Hij voerde deze therapie ook getrouw uit. Ze hielp echter niet. Bij toeval ontdekte hij dat een avondrit in de auto wèl eens de gewenste remedie zou kunnen zijn. Het zonder file-neurose door de Nederlandse dreven toeren bleek hem de rust te ver schaffen die de nachtmerries op de vlucht joeg en hem dus de gezonde slaap verschafte welke hij zo nodig had. Op grond van dit effect verving Van Breukelen op eigen houtje de voorge schreven lichaamsbeweging door avondlijke autoritten van on geveer een uur. Had hij zijn huisdokter ook hiérover geconsul teerd (en zou die dokter positief hebben geadviseerd), dan zou deze geschiedenis althans belastingtechnisch anders zijn afgelo pen. In 1984 verreed'Van Breukelen zo'n 15.000 kilometer aan zijn eigengevonden therapie. Daar hij meende dat de kosten hier voor, a 39 cent per kilometer, thuishoorden in de kolom 'uitga ven terzake van ziekte of invaliditeit', verwerkte hij het totaal bedrag in zijn belastingaangifte als buitengewone lasten. En hier vond hij de inspecteur tegenover zich. Deze stond welis waar een aftrek toe van 2500 kilometer, maar verzette zich te gen de gedachte dat alle verreden kilometers als buitengewone lasten voor ziekte konden worden aangemerkt. Was er een me disch consult geweest? Neen. Een advies? Neen. Een voorge schreven therapie? Neen. Van Breukelen kon alleen maar zeg gen dat hij de weldadige uitwerking van zijn ritjes zelf had ge constateerd, en aannam, dat die ritjes daarom ook voor het be lastingtribunaal 'geldig' waren. De belastingrechter - want de zaak kwam voor het tribunaal - schaarde zich echter aan de kant van de inspecteur. Indien het bestrijden van slaapstoornissen (c.q. nachtmerries) gepaard gaat met bepaalde uitgaven, oordeelde hij, dan zijn die uitgaven af trekbaar. Maar.... ze moeten dan wèl zijn gedaan op grond van een professioneel medisch advies. Autokosten-zomaar waren niet te vangen onder de in de wet omlijnde uitgaven voor ge nees- en heelkundige hulp. Het feit, dat Van Breukelens avondlijke ritten een gunstig effect hadden op zijn kwaal gaf geen aanleiding tot de conclusie dat de kosten ervoor dan ook een medisch karakter kregen: het effect was daar te toevallig voor en er was - hoewel de rechter dat woord niet in de mond nam - eerder sprake van zelfhulp dan van een voorgeschreven geneeskundige therapie. Het ontbreken van dit medisch karakter stond een volledig op voeren van de autokosten in de weg, en zo bleef Joops aftrek beperkt tot de 2500 kilometer die de inspecteur al eerder had toegestaan. Mr. P.R.M. Hamers, werkzaam bij Deloitte De Boer Van Keulen Belastingadviseurs KATWIJK Het interre gionale zaalvoetbalteam van BMW Van der Plas bewees streekgenoot Bax een uitstekende dienst. De Katwijkse formatie klopte De Maas met 2-1, waar door het gisteravond niet spelende Bax de ranglijst nog overtuigender aanvoert. Ook Glasbergen de Best won. Silva Boys werd in een spectaculaire pot voetbal met 8-5 ver slagen. Ook de partij tussen 'kampioe- nendoder' Van der Plas en De Maas mocht er overigens zeker zijn. Beide ploegen mikten op de aanval, maar ook zeer re gelmatig op het houtwerk, zo dat slechts drie treffers het le venslicht zagen. Jaap van Duyn zette Van der Plas uit een strafschop op een 1-0 voorsprong, die na de pauze weer ongedaan werd gemaakt. Een fraaie goal van Pim Lan- geveld besliste de wedstrijd uiteindelijk in het voordeel van de ploeg van coach Leo de Jong. Glasbergen keek bij de doel- wisseling tegen een 1-4 achter stand aan in het treffen met Silva Boys. Zeven goals op rij zorgden er vervolgens voor dat Glasbergen met 8-4 voor kwam, waarna het aangesla gen Silva Boys de laatste tref fer van de wedstrijd voor haar rekening nam. Glenn Helder en Jan Hoewoning scoorden beiden drie keer. Huug Aan- dewiel en Peter Hogewoning namen de resterende twee voor hun rekening. BALTIMORE Een in Milaan in de gevangenis zittende Nederlander is in de Verenigde Staten in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij produk ten naar Iraq heeft geëx- iorteerd die gebruikt ;unnen worden voor de aanmaak van mosterdgas. De VS hebben om zijn uit levering gevraagd. Behalve de Nederlander is Geen krant ontvangen B ook een Amerikaan in staat van beschuldiging gesteld. De twee zouden in 1987 en 1988 meer dan 500 tón thio- diglycol aan Jordanië hebben geleverd. Deze chemische stof ging vervolgens door naar Iraq, dat toen in een slepende en bloedige oorlog verwikkeld was met Iran. Amerikaanse wetten verbie den de export van thiodigly- col naar alle landen behalve achttien staten in Europa en Canada. De chemische stof De aangehouden Amerikaan trad tussen november 1987 en maart 1988 op als bemid delaar voor de Nederlander bij het transport van vier scheepsladingen chemicaliën. Die gingen via Antwerpen en Jordanië naar Iraq. Vol gens Amerikaanse gegevens zouden door de twee ook chemische stoffen aan Iran zijn geleverd. Ciere naar Blauw Zwart WASSENAAR Peter Ciere is met ingang van komend voet balseizoen de nieuwe trainer van voetbalvereniging Blauw Zwart uit Wassenaar. Hij is de opvolger van Pim Westgeest die naar het Haagse LENS ver trekt. Peter Ciere traint mo menteel het Oegstgeester UDO en was voorheen in dienst van Katwijk. Hij speelde 14 jaar in het eerste van Roodenburg. Stienstra naar Quick Boys KATWIJK Nick Stienstra wordt de opvolger van Hans van der Zee als oefenmeester van Quick Boys. De 34-jarige Stienstra, nu nog werkzaam bij de dit seizoen goed presterende zondag-hoofdklasser RCH, te kende een contract voor een jaar bij de Katwijkse zaterdag- eersteklasser. Stienstra was eerder werkzaam bij EDO en Rood Wit Amsterdam en is nu bezig aan zijn tweede seizoen bij RCH.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12