'reiging van »ovjetunie niet erminderd West-Berlijn schaamt zich voor opkomst Republikaner iNA SUITENLAND Ccidóc Soivuvnt Gorbatsjov in april op Cuba Japanners in oorlog ook wreed tegen Australiërs [ERIKAANSE MINISTER VAN DEFENSIE: Warschau Pact: Sterkte in Europa vrijwel gelijk Milaan smeriger dan ooit DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Zuidafrika is uit op burgeroorlog in Namibia Vliegtuig ongeluk in Alaska •MAANDAG 30 JANUARI 1989 PAGINA 5 ks jnerikaanse hulp aan 'akistan in de knel \SHINGTON De omvangrijke Ame- aanse hulp aan Pakistan komt in het Irang, nu de regering het Congres niet jer kan verzekeren dat Pakistan geen rol ernwapens bezit. In een boodschap aan ■t Congres heeft Ronald Reagan eind vo- oenvj 'jaar laten weten dat „de grens bereikt 0'R Zonder de wettig vereiste garantie d an de president komt Pakistan niet in werd| inmerking voor Amerikaanse economi- Pt he en militaire steun na afloop van het idige fiscale jaar, dat eindigt op 30 sep- ttnber. De regering van Pakistan heeft inttek gengesproken dat zij een kernbom bezit, -rs aiifemier Benazir Bhutto, die vorig jaar de iarda| erkiezingen won, heeft verklaard dat het ucleaire programma van Pakistan uit- luitend vreedzame oogmerken heeft. leider Panchen Dood Panchen Lama probleem voor China PEKING De plotselinge dood, za terdag, van de Panchen Lama (51) is volgens waarnemers een zware slag voor China. Dat ziet zich in één klap beroofd van haar enige troef in het onrustige Tibet. De Panchen Lama, de tweede man in de Tibetaanse hië rarchie na de in ballingschap wonen de Dalai Lama, was de man die re cent opgeleefde nationalistische ge moederen in Tibet nog enigszins kon kalmeren. Vorige jaar kwamen bij bloedige anti-Chinese rellen zeker'35 mensen om het leven. Voor de be noeming van een nieuwe Panchen Lama is de goedkeuring vereist van de Daila Lama, met wie China nu foto: ap juist niets te maken wil hebben. MEXICO CITY Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov zal in de eerste week van april een bezoek brengen aan Cuba. Gorbatsjov was van plan om Cuba in december te bezoe ken, na afloop van zijn reis naar New York, waar hij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toesprak. Hij onderbrak die reis evenwel in verband met de desastreuze aardbeving in Armenië. Het is niet bekendgemaakt of de Sovjet-leider tijdens zijn reis ook nog andere landen zal aandoen. Voor Ronald Reagan is sprekengoud''geworden LOS ANGELES Het spreekwoord „spreken is zilver, zwijgen is goud" geldt niet voor de voormalige Amerikaanse president Ronald Reagan. De vroegere filmacteur ontvangt voor elke spreek beurt niet de eerder genoemde 70.000 gulden, maar niet minder dan 120.000 gulden. Hij wordt daarmee de duurste spreker in de Verenigde Staten. Nancy Reagan vraagt 60.000 gulden per speech, aldus de Los Angeles Times. Tot dusverre waren de best betaalde spre kers in de VS de beroemde televisiejour nalist Walter Cronkite en Hollywood- komiek Bob Hope. Ondanks het hoge be drag hebben al 25 instellingen belang stelling getoond voor een optreden van Reagan als spreker. SYDNEY Uit een door de Australische regering tijdens de Tweede Wereldoorlog opgesteld en tot nu toe geheim gehouden rapport blijkt, dat de Japanners zich gruwelijk hebben misdra gen jegens honderden Australische soldaten. Bijzonderheden over het met het oog op de nabestaanden tot dusver buiten de publiciteit gebleven onderzoek heeft het in Sydney verschijnen de blad Sunday Telegraph gisteren gemeld. Zo hebben Japanse soldaten „kannibalisme" gepleegd op de lichamen van Australi sche gevangenen in Nieuw-Guinea. Uit het in 1943 uitgevoerde onderzoek blijkt verder, dat Japanse soldaten Australiërs ont hoofdden en nonnen verkrachtten en vermoordden. Geboeide Australische gevangenen gebruikten zij als „doelwit" bij bajone toefeningen. Japan is de belangrijkste handelspartner van Au stralië. Op het land is de afgelopen weken scherpe kritiek geuit omdat Japanners grote stukken grond hebben aangekocht en er sprake is van een ware hausse aan overnemingen van Australi sche bedrijven door Japanse ondernemingen. JNCHEN De nieuwe nerikaanse minister van lefensie, John Tower, eft ervoor gepleit de frtwapeningsvoorstellen !an het Kremlin met „ge jonde scepsis" te blijven zien. [et Westen moet voortgaan de modernisering van zo- rel de kern raketten voor de irte afstand in Europa als de iventionele bewapening. De iging van de Sovjetunie is, ile suggesties ten spijt, niet :ht verminderd, aldus Tower. De Amerikaanse minister benoeming overigens nog door het Congres moet worden goedgekeurd sprak op de beide Duitslanden het slag veld zijn. NAVO-secretaris-generaal Manfred Wörner verwoordde de groeiende bezorgdheid van veel invloedrijke defensiestra tegen, toen hij waarschuwde dat Gorbatsjov wel eens zou kunnen falen in zijn plannen en zou moeten wijken voor een veel conservatievere Sov jet-leider. „Wij kunnen onze veiligheid niet toevertrouwen aan één persoon of diens be doelingen", zei Wörner. „Beide kunnen van de ene op de an dere dag veranderen". De Britse minister van buiten landse zaken, Howe, pleitte eveneens voor een modernise ring van de kernwapens voor de korte afstand. De ontwik keling van dergelijke nieuwe systemen duurt jaren, aldus Howe, terwijl „het uitbreken van een conflict in Europa een kwestie van dagen of hooguit maanden kan zijn". München, i van talrijke NAVO-lan- den deelnamen. Volgens To- blijft de Sovjetunie, ook onder Gorbatsjov, een geduch- :e, tegenstander met een mili tair overwicht. Het Westen mag dat, in de euforie over de pntwapeningsvooruitzichten, niet uit het oog verliezen, zo zei hij. Tijdens de bijeenkomst kwam andermaal de duidelijke kloof aan het licht tussen de Ameri kaanse en Westeuropese ziens wijzen op de defensie. Vooral de Westduitsers vestigen hun hoop op ontwapening en Gor batsjov en zijn tegen alles wat lijkt op een uitbreiding van de kernbewapening in Europa. De door de NAVO in 1983 aangenomen „modernisering" van de raketten voor de korte- afstand ligt in de Bondsre- ibliek zo gevoelig, dat de 'estduitse minister van de fensie Rupert Scholz zorgvul dig vermeed openlijk steun te betuigen aan dat plan. Dat le verde hem felle kritiek op van zowel voor- als tegenstanders van die modernisering. In de Bondsrepubliek groeit het ver zet tegen deze modernisering, rees dat bij een eventueel conflict tussen Oost en West WARSCHAU Er bestaat ruwweg een evenwicht tus sen de conventionele militaire kracht van de NAVO en het Warschau Pact. Dat staat in een verklaring van de ministers van defensie van het Warschau Pact die gis teravond is gepubliceerd, compleet met cijfers. De NAVO spreekt zo'n evenwicht tegen. Het is voor het eerst dat de zeven landen van het Warschau Pact cijfers publiceren over de sterkte van hun conventionele strijd krachten in Eqropa. De gegevens moeten dienen als uitgangs punt voor de komende nieuwe onderhandelingen over conven tionele wapenbeheersing in Europa, de Conventionel Stability Talks of CST-onderhandelingen. Volgens de cijfers telt het Warschau Pact in „Europa en aan grenzende zeeen" 3,573 miljoen man troepen (zonder grenstroe pen, marechaussee en speciale troepen van de ministeries van binnenlandse zaken) en stelt het pact het vergelijkende cijfer voor de NAVO op 3,660 miljoen man. De NAVO kwam eerder tot andere totalen: 2,214 miljoen voor het Westen en 3,090 mil joen in het Oosten. Het Warschau Pact geeft zich in de verklaring van gisteren 59.470 tanks en schat de NAVO op 30.690 tanks; gevechtsvlieg tuigen 7.876 (NAVO 7.130) en 102 „grote schepen" (NAVO 499). Het Warschau Pact erkende vorig jaar al, dat het op sommige terreinen een overwicht heeft. Maar dat zou door een NAVO- overwicht op andere terreinen worden goedgemaakt. Het uiteindelijk doel van de op 9 maart in Wenen beginnende CST-onderhandelingen is tot een zodanige sterkte en evenwicht in krachtsverhoudingen te komen dat een verrassingsaanval aan beide zijden onmogelijk wordt. Op de aan deze CST voorafgega ne jaren van MBFR-onderhandelingen over Wederzijdse en Evenwichtige Troepenvermindering in Centraal-Europa is nooit overeenstemming bereikt over de cijfers aan materiëel en perso neel. Los van deze onderhandelingen hebben de Oosteuropese landen de afgelopen weken eenzijdige verminderingen van troepen en wapens aangekondigd. Overwinning Triomfantelijk wuift de linkse kapitalist Bernard Tapie naar zijn aanhangers nadat hij giste ren bij een aanvullende verkie zing in Marseille een zetel voor (Je Franse socialisten in het na tionale parlement veroverde. Met een krappe meerderheid yan 50,8 procent versloeg Ta pte zijn liberale tegenstander Guy Teisser (UDF). Teisser ver sloeg Tapie in juni vorig jaar met niet meer dan 84 stemmen verschil. Die uitslag werd door de kiesraad wegens onregel matigheden ongeldig ver klaard. De partij van Teissier, die deze keer 49,16 procent van de stemmen behaalde (een verschil van 623 stemmen), kondigde gisteravond direct aan dat zij deze verkiezing zal aanvechten. foto: afp (Van onze correspondent Jean Mentens) MILAAN Kachel uit en motor af. Dat is wat bur gemeester Paolo Pillitteri van Milaan de inwoners van zijn stad de afgelopen dagen bevolen heeft. Het stikstof- en zwaveldioxi degehalte in de lucht zit tegen de „toelaatbare" grens. Het is alleen om paniek te voorkomen, dat de noodtoestand nog niet is afgekondigd. Het huidige weertype in Noord-Italië hoge lucht druk, weinig wind maakt dat uitlaat- en andere gassen boven de stad blijven hangen. Dat is niet iets van dit jaar. De mensen in Milaan leven al ja ren in een stad waar, door in dustrie, huisverwarming en verkeer, de lucht in de winter niet om in te ademen is. Voor de droge kuch die je in Milaan krijgt bestaat zelfs al enige ja ren een naam: „Raspino". Het probleem is dat zelfs de ergste Raspino-lijders niet echt Pillitteri's ordewoord opvol gen. De mensen klagen wel, maar denken er niet aan hun houding te veranderen. Ieder een heeft wel een goede ver ontschuldiging om toch maar in de auto te stappen. Het meest gehoorde excuus in dit verband is het gebrekkige openbare vervoer in de stad. ,In het hartje van de winter is er in Milaan waar het in het zicht van de Alpen soms kouder kan zijn dan in Neder land werkelijk niemand die echt met een glimlach de ver warming uitdraait. Van de overheid uit wordt er nu al ja ren gedraald om een adequate wetgeving voor te stellen en die dan ook uit te voeren. „Al tijd moeten er zowel geiten als kolen gespaard worden en de dupe daarvan is het milieu, dat wil zeggen, de Milanezen zelf", aldus een Nederlandse die al vier jaar in Milaan woont. An deren haten de stad uitsluitend om smog-redenen. Enrica Moi- raghi, een meisje van 21, die op een druU kruispunt recla mefolders stond uit te delen vatte het zo samen: „Ik zou hier nog niet willen wonen, zelfs al zou ik hier de man van mijn dromen vinden". De Milanezen zelf kunnen er echter zo langzamerhand geen grapjes1 meer over maken. De burgemeester verklaarde de afgelopen dagen dat er geen onmiddellijk levensgevaar be staat, maar dat voorzichtigheid toch geboden is. Met die woorden bereikte hij meteen het tegenovergestelde effect. Er zijn nu mensen die aan dringen op het sluiten van de scholen en dokters die sportie ve activiteiten afraden, om zo de slechte lucht zo min moge lijk in te ademen. Gisteren was het overigens een goede dag. Door een lichte bries en het veel rustiger weekeindeverkeer verminder de de vervuiling. Maar van morgen, met de fabrieken weer aan het werk, het ver keer in de knoop en alle ver warmingen weer op volle toe ren, was de stad snel op het oude niveau terug. De Italiaanse minister van mi lieu, Giorgo Ruffollo, heeft burgemeesters bij elkaar ge roepen. Misschien is de situatie van het afgelopen weekeinde nodig geweest om de branderi ge ogen van de Milanezen te openen. Kapitein Rob in China 285) Na een kwartier is Rob zo ver opgeknapt, dat hij wel weer kan lopen. Maar o, zijn rug! Gesteund door Marga en kreunend van pijn, strompelt hij langs het strand, terwijl Skip, die blij is, dat zijn baas tenminste weer praten en lopen kan, vrolijk vooruit springt. Willy heeft ondertussen haar camera gehaald en maakt van de schipbreukeling een paar opnamen. Aan boord van de „Pandora", waar Rob op een gemakkelijke sofa weer een beetje op adem kan komen, vertelt hij van zijn avonturen en vooral de gebeurtenissen met het goud van Peer de Schuymer vinden de meisjes prachtig. En dan dat avontuur op het pinquïnland van professor Lupardi! Willy is ondertussen druk bezig met de af drukken van haar opnamen, die ze in een kleine beeldzender stopt, die de foto's radiografisch naar het persbureau zendt. „Dus als ik het goed begrijp," zegt Marga, „dan is „De Vrijheid" een goudschip in 't klein." „Ja," zucht Rob. „maar Peer heeft goed wraak genomen: met mijn schip is ook de schat vergaan." „Maar we kunnen toch proberen het goud te bergen," stelt Mar- g^voor. „Ja," roept Willy uit, „dat moeten we zeker doen." Westberlijnse politie-agenten proberen de betogers tegen de extreem-rechtse Republikaner te kalmeren. foto BERLIJN De onver wacht grote winst van de Republikaner is een „bla mage voor het aanzien van West-Berlijn". Daar waren de woordvoerders van alle gevestigde partij en het over eens na de po litieke aardverschuiving die West-Berlijn gisteren deed trillen. Voor de televisie verklaarde kanselier Kohl dat er sprake is van een „zware verkiezingsne derlaag". De als charismatisch te boek staande burgemeester Diepgen sprak van een ramp. De kiezers hebben de politieke verhoudingen in West-Berlijn compleet overhoop gegooid. De opiniepeilers, die hadden voorspeld dat zich in de ver houdingen in het westelijke deel van de oude rijkshoofd stad nauwelijks politieke ver schuivingen zouden voordoen, staan voor schut. De christen democraten (CDU) en libera len (FDP) kunnen niet meer verder regeren: de CDU heeft zwaar verlies geleden en de FDP komt niet eens meer te rug in het Huis van Afgevaar digden, het Berlijnse parle ment. Dat de extreem-rechtse partij Republikaner vanuit de nul positie 7,5 procent van de stemmen binnen zou halen genoeg om met elf zetels het parlement binnen te ruk ken was wel het laatste wat de opiniepeilers hadden ver wacht. Vertegenwoordigers van alle gevestigde partijen in zowel Berlijn als Bonn toon den zich door het succes van de Republikaner geschokt. Groenen-woordvoerder Hans- Christian Ströbele in Bonn verweet bondskanselier en CDU-voorzitter Helmut Kohl met zijn regering van CDU, CSU en FDP het klimaat te hebben geschapen waarin de Coalitie Op het nippertje is de CDU de grootste partij in Berlijn geble ven. Pas de laatste, officiële telling maakte dat duidelijk. Tot dan leek het erop dat de SPD na acht jaar weer de sterkste zou worden. Voor West-Berlijn tekent zich nu een „grote coalitie" af: een senaat (regering) die kan steu nen op de 110 stemmen van de SPD en de CDU in het Huis van Afgevaardigden. De hui dige regerende burgemeester (ministerpresident) Eberhard Diepgen (CDU) sprak in een eerste commentaar een duide lijke voorkeur uit voor zo'n re gering. Ook de lijsttrekker van de SPD, de huidige fractielei der Walter Momper, lijkt op zo'n coalitie af te willen stu- Dat zou een unicum in de hui dige Duitse politieke constella tie zijn. In Bonn en alle deel staten in de Bondsrepubliek j bestrijden deze partijen elkaar te vuur en te zwaard. Een alternatief is er in Berlijn alleen op papier. Dat zou een coalitie van roden en groenen; zijn: SPD samen met de Alter-; native Liste (AL), de Berlijnse! verschijningsvorm van de- Groenen. De AL boekte, net, als de sociaaldemocraten, een forse stemmenwinst. Geza menlijk brengen deze partijen" met hun winst het stemmen- verloop naar extreem-rechts een beetje in evenwicht. De AL heeft zich vroegtijdig in de verkiezingscampagne voor sa menwerking met de sociaalde mocraten uitgesproken. Maar, de SPD heeft, voor het laatst bij monde van Momper afgelo pen vrijdag, de uitgestoken hand van de AL geweigerd. De sociaaldemocraten vinden de opstelling van de AL ten aanzien van de veiligheid van Berlijn, ten aanzien van het gebruik van geweld en ten aanzien van de koppeling van Berlijn aan de Bondsrepubliek onaanvaardbaar. DEN HAAG „Zuidafri ka treft voorbereidingen voor een burgeroorlog in Namibia na de onafhan kelijkheid", zo zegt Lucas Pohamba, financieel se cretaris en lid van het uit voerend comité van de Namibische bevrijdingsbe weging SWAPO. „Zij lei den mensen op die na de verkiezingen, die SWAPO met grote overmacht zal winnen, een SWAPO-re- gering omver kunnen werpen". Pohamba is de leider van de delegatie van de Zuidwest Afrikaanse Volksorganisatie SWAPO die dit weekeinde in Nederland vergaderde over de stappen die de bevrijdingsbe weging zal nemen om het nu nog onder Zuidafrikaans bewind staande Namibia naar de onafhankelijkheid te lei- défi. Zuidafrika heeft bij de ondertekening van het ak koord van Brazzaville eind vo rig jaar resolutie 435 van de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties aanvaard waarin de onafhankelijkheid van Na mibia wordt geregeld. Op grond van resolutie 435, die al in 1978 werd aangeno men, wordt in april een vre desmacht van de Verenigde Naties in het land gestatio neerd en zullen in november „eerlijke en vrije" verkiezin gen worden gehouden. Lijden „Als het land onafhankelijk wordt waarom roept Zuidafri ka dan nog steeds mensen op voor de Zuidwest Afrikaanse Territoriale Troepen SWATF, de Zuidafrikaanse ordetroepen in Namibia? Zuidafrika moet volgens de VN-resolutie zijn militaire structuren ontmante len, maar ze ontmantelen al leen met woorden. Ze trekken de «soldaten hun uniform uit mttir die blijven in bezit van de wapens, die ze nu verbor gen hebben", aldus Pohamba. Dat de onafhankelijkheid er na „twintig jaar lijden" komt, staat voor de SWAPO vast. Maar dat de verkiezingen vrij zullen zijn, betwijfelt Poham ba. De Veiligheidsraad heeft voor gesteld de VN-troepenmacht in Namibia terug te brengen van 7.500 tot 4.650 man. „Het volk van Namibia is zeer teleurgesteld over dat voor stel", zo zegt Pohamba. „Ze hadden hun vertrouwen ge steld in de VN en ze worden daarin nu beschaamd. De angst onder de mensen voor intimidatie groeit. De verkie zingen kunnen onmogelijk vrij zijn." Tijdens de jaarvergadering van de negen landen van de Zuidelijk Afrikaanse Ontwik- kelings en Coördinatie Confe rentie SADCC die van 1 tot 3 februari in Luanda wordt ge houden is Namibia het voor- WAINWRIGHT In Alaska is gisteren een Canadees mili tair vliegtuig neergestort. Vol gens eerste berichten zijn er minstens negen doden geval len en negen gewonden. Het C-130 Hercules transporttoe stel, met bevoorrading voor de gezamenlijke Canadees-Ame rikaanse oefeningen, stortte bij mist en extreme kou neer bij Wainwright. in de buurt van Fairbanks. De autoriteiten in Alaska bereiden zich voor op het uitroepen van de noodtoe stand vanwege de voortduren de extreme kou. De laagste temperatuur, 59 graden onder nul, werd gemeten in McGrath. De militaire oefe ning Brim Frost wordt pas bij min 62 graden Celsius ge staakt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5