)vCiCl6C LA)14/tClTM^ SM=^ Succes van stakingen in wegvervoer mistig SPRUITEN EN ZUURKOOLSPEK Gul gevuld Discussie spitst zich nu toe op slachtoffers Giro 50500 Bank70.70.70.929 Berlijn onrustig na succes extreem-rechts Rembrandt uit Haags kunstdepot gestolen m Maandag 30 januari 1989 Ifl 80e jaargang 24333 Bt ^pnr->v M W WS In de ochtend ^Bb /SB .A .^B B MB ^F^l AA^VR B H S1 F'!|T 'v' B mistbanken. Minimumtempe- B I Peratuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matig zuidwesten F Aib UitgaveWeslerpers.behorende!otSi|lhoIIPers. Apothekersdijk34,2312DDLeiden,Postbus 11,2300 AA,lel.071-122244. Voorabonnemenlen:071-313677.Girol03003. Bank: Amro-bank N.V.Leiden. I wind, rond kracht 3. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 24,24 (aut. betaling), kwartaal f. 72,34. )aar 1.275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vriidagvan 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. I Zon op: 08.21; onder 17.26. [AAAdvertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,67 per mm., tamiliebenchten 1.0,60 per mm. Telelax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hooldredacteur J.j. Hallewas, Chel-redacteur W.A. Buiiteweg. Losse nummers 1.1.10 Medicijnkosten stijgen minder DEN HAAG De jaarlijkse stijging van de medicijnkosten is het afgelopen jaar teruggebracht van negen tot vijf procent. Als de lijn van de eerste drie kwartalen zich in dezelfde richting I voortzet wordt de geplande bezuiniging van 128 miljoen gulden op de medicijnkosten gehaald. Dat is althans de verwachting van staatssecretaris Dees van volksgezondheid in een interview met dagblad Trouw. „Ik hang er de vlag nog niet voor uit, maar het geeft de ver wachting dat de kostenontwikkeling in het vierde kwartaal nog gunstiger wordt", aldus Dees. De bewindsman is daarbij afge gaan op de gegevens die hem door de ziektekostenverzekeraars zijn verstrekt. Volgens de ziekenfondsen is echter over het derde kwartaal i „nog steeds een kostenstijging te zien". Secretaris K. de Groot van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) zei niet te weten waar Dees zijn verwachtingen op baseert. „De staatssecretaris moet de cijfers nog van ons krijgen. De cijfers over het derde kwartaal hebben we zelf nog niet". UTRECHT Het aan tal transportbedrijven waar wordt meegedaan aan stakingen voor be tere cao-voorstellen, is tot nog toe betrekkelijk laag: dertien. De acties, die het internationale vrachtverkeer af en toe lam leggen, duren vier tot 24 uur. Volgens de werkgevers in het wegvervoer heeft tot nu toe slechts één transportbe drijf het „protocol" onderte kend ter ondersteuning van de cao-eisen van de bonden; volgens de bond gaat het echter om twee bedrijven. De woordenstrijd tussen werkgevers en vakbonden gaat onverminderd voort. Woordvoerder W. Belksma van de Federatie Wegver voer stelt dat er van echte stakingen (met naar schat ting ruim 2000 chauffeurs) geen sprake is, zodat het of fensief van de bonden „jam merlijk mislukt" is. Woord voerder B. Duym van de Vervoersbond FNV wijst erop dat het niet de bedoe ling is om de aangekondig de 5000 chauffeurs op een en hetzelfde moment te la ten staken. „Het moeten langdurige, taaie en irritan te acties zijn en dat lukt uit stekend", aldus Duyrp. De actiebereidheid onder chauffeurs in Zuid-Holland is miniem. Volgens C.van Asselen, directeur van het vervoersbedrijf West in Den Haag, is er geen vuiltje aan de lucht. „Iedereen is gewoon aan de arbeid. Ik verwacht ook geen acties". Ook de chauffeurs van Olsthoorn uit 's-Gravenzan- de gingen vandaag normaal de weg op. Directeur G. Olsthoorn: „Mijn chauffeurs vormen één blok. Natuur lijk zijn ze wel voor een loonsverhoging, maar zoals de FNV en het CNV nu re ageren, is een „tikkeltje overdreven". En dat zeg ik niet, maar dat zeggen mijn werknemers!" Bij Van Spronsen in Monster heb ben de chauffeurs hun di rectie een ultimatum ge steld, aldsu de bonden. Bij het containeroverslagbedrijf ECT op de Maasvlakte in Rotterdam is het vrachtver keer vanochtend zo'n twee uur gestremd geweest. Aan de grens duurt alleen nog de actie bij Nieuweschans voor onbepaalde tijd voort; bij de grensovergangen Venlo, Bocholtz en Hazel- donk heeft de bond na overleg met de Algemene Verkeersdienst om veilig heidsredenen (mist) de ac ties afgeblazen. Pagina 3: Chauffeurs: „We hebben het niet, maar krijgen het wel!" TWEE VAN BREDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De discussie over de vrijlating van de Twee van Breda heeft zich in het weekein de voortgezet. Daarbij kwam meer en meer de vraag centraal te staan of de Nederlandse poli tiek wel voldoende begrip heeft voor de (financiële) positie van oorlogsslachtoffers en oud-ver zetsstrijders. Terwijl in Amsterdam tijdens de Auschwitz-herdenking een „stil pro test" werd gehouden, gingen voor- en tegenstanders van de gratieverlening met elkaar in debat op het NOS-televi- sieprogramma Het Capitool. Voorzitter A. Kiers van de Landelijke Contact groep Verzetsgepensioneerden deed een felle aanval op d.e politiek, die oor logsslachtoffers vooral financieel niet goed zou hebben opgevangen. Even la ter zei minister Brinkman van WVC voor de AVRO-radio dat hij extra on dersteuning wil geven aan organisaties Tijdens de gisteren gehouden Auschwitzherdenking op de Amsterdamse Oosterbegraafplaats was de discussie van de afgelopen week voor een aantal bezoekers te veel. zich zich bezighouden met hulpverle ning aan oorlogsgetroffenen. Volgens Brinkman zal de steun in eer ste instantie worden gegeven aan dt bestaande organisaties, waan Stichting Icodo de bekendste Bij instanties hebben vandaag onderling beroep op hulp moeten kunnen doen, ongeacht wat dat kost". Brinkman heeft vorige week al overleg gehad met de kamercommissie voor WVC. Daarin zou zijn gebleken dat er onder de hulp verleningsorganisaties nog steeds ver- overleg gepleegd op de hulpverlening het beste kan wor den voortgezet. „Extra financiële steun kunnen we zeker gebruiken", aldus Icodo-voorzitter Weerts. deze stichting zijn de afgelopen dagen Brinkman zei dat de overheidshulp niet deeldheid heerst over de vraag zesduizend telefoontjes binnengeko- is uit te drukken in tonnen of miljoe- precies het geld mag beheren, men, grotendeels van mensen die tegen nen: „Het kabinet heeft de Kamer toe- raging 3: Stille tocht, stil protest de vrijlating waren. Icodo en andere gezegd dat de oorlogsgetroffenen een (ADVERTENTIE) Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Amsterdam Aan de haal met taxi LEIDEN Twee Leidenaren van 18 en 22 jaar zijn vrijdag nacht tussen één en twee uur aan de haal gegaan met een taxi van de firma Kerkhof. De chauffeur had zijn auto met draaiende motor voor een bar aan de Nieuwe Beestenmarkt laten staan. Toen hij naar bui ten kwam was zijn wagen ver dwenen. Direct daarna heeft hij alarm geslagen bij de poli tie. De wagen werd korte tijd later in Katwijk aangetroffen. De achttienjarige Leidenaar zat in beschonken toestand achter het stuur Mirjam Kloppenburg elfde geplaatst in Top Twaalf-toernooi ZOETERMEER Mirjam Kloppenburg is als elfde ge plaatst voor het Top Twaalf- tafeltennistoernooi dat van 3 tot en met 5 februari in het Belgische Charleroi wordt ge houden. De Leiderdorpse wordt begeleid door bonds coach Jan Vlieg en Peter-Paul de Vrindt, clubgenoot van Scylla, fungeert als trainings- {>artner. Bij de heren is Neder- and niet vertegenwoordigd. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spruiten, net ±750 gram Zuurkoolspek, 5Ü zonder zwoerd, vacuüm verpakt, OQ 100 gram H5 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BERLIJN Tot diep in de nacht zijn enige duizenden demonstranten in West-Berlijn op de been geweest om hun ongenoegen te uiten over het verkiezingssucces van de extreem-rechtse partij Republikaner in het Westberlijnse parlement. De meest gehoorde kreet was: „Weg met de nazi's". Voor die kreet bestaat een duidelijke grond: de leider van de Republika ner is de ex-SS-officier Franz Schönhuber. In de verkiezings campagne heeft Schönhuber zich sterk afgezet tegen het grote aantal buitenlanders in de Bondsrepubliek en West-Berlijn. Dat de Republikaner die voor het eerst aan de verkiezingen voor het parlement van het West-Berlijn mochten meedoen ruim boven de kiesdrempel van vijf procent zouden eindigen, had niemand verwacht. Met hun aanhang van 7.5 procent komen de Republikaner in één klap op elf zetels in het paleis Charlottenburg. En wat meer is: als gevolg van de getrapte verkiezing van de Westberlijnse afgevaardigden naar het parlement van de Bondsrepubliek in Bonn staat het vast dat de Bondsdag in 1990 ten minste één nieuwe fractie telt: een tweemansgroep van de Republikeinen. Pagina 5: West-Berlijn schaamt zich Tips over handel in hoofden bij politie en KRO AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft het afgelopen weekeinde een aantal „waardevolle" tips binnengekregen over de handel in hoofden die door KRO-Brandpunt vrijdagavond op de televisie werd onthuld. Ook bij de KRO kwamen tips binnen. Er zijn door de politie nog geen aanhoudingen verricht. Pers officier De Wit heeft nog geen beslissing genomen of de journa listen van het programma moeten worden gehoord. Hij wil eerst de resultaten afwachten van het politie-onderzoek. Popov: het is belangrijk het publiek lief te hebben Dreiging van Sovjetunie niet verminderd Katwijkse toeristenmarkt blijft op donderdag Veel Leidenaars willen op zoek naar voorouders Michel v.d. Plas samen met KRO over abdijen DEN HAAG Uit een depot van de Rijksdienst Beeldende Kunst in de Haagse binnen stad zijn een schilderij van Rembrandt en een doek van Jan van Goyen gestolen. Het gaat respectievelijk om de werken „Man met baard" uit 1647 en „Ijsvermaak" uit 1649. De politie heeft vanochtend twee verdachten aangehou den. De schilderijen zijn nog spoorloos. Een van de ver dachten, een 22-jarige vrouw, werkt op de administratie van het depot. De tweede verdach te is haar 23-jarige vriend. De geschatte waarde van de doe ken bedraagt enkele miljoe nen. De Rijksdienst deed al op 20 januari aangifte, maar in verband met het onderzoek heeft de politie de zaak nu pas bekendgemaakt. Actie voor popmuseum Den Haag Op 1 februa ri start het bestuur van de Stichting Popmuseum de actie ,,1 Piek voor het Popmuseum". Doel van de actie, die tot het eind van dit jaar zal lopen, is het vergaren van genoeg geld om in Den Haag een pop museum te kunnen ope nen. Het streefbedrag van de actie is 200.000 gulden, waarmee het museum kan woren opgericht en een jaar draaiende kan blij ven. De Stichting Popmuseum be staat op 24 februari twee jaar en heeft in die tijd een interes sante collectie opgebouwd, zo dat de inrichting van het mu seum geen probleem zal zijn. Belangstellenden hebben in ja nuari van het vorig jaar in het Paard van Troje al kennis kunnen nemen van het werk van de stichting. Toen werd in het Haagse jongerencentrum een pop-expositie over de pe riode 1972-1987 georganiseerd, waar in een week 600 bezoe kers op af kwamen. Momen teel is het bestuur op zoek naar een ruimte in Rotterdam om ook daar een expositie te organiseren. Het popmuseum zal een non- commercieel project voor en door jongeren worden. Stakingen in het vrachtvervoer, die - ondanks het feit, dat al door één bedrijf aan de eisen is toege geven - zich verder uitbreiden. Meningsverschil tussen het CDA en het CNV over het herstel van de „koppeling" van de salarissen enerzijds aan de uitkeringen en de lonen in de overheidssector an derzijds. Een splinternieuwe onderzeeér, die tegen een boei vaart. En de rooie vrouwen, die zich nog flink weren, ondanks de last die ze hebben van vergrijzing. Zo maar een paar onderwerpen, die u vandaag aantreft in de altijd weer gul met nieuws gevulde kolommen van dé Leidse Courant. Een krant, waar je dagelijks naar uitkijkt. Maar dan moet je hem wel eerst „hebben"! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnei den geweigerd. „Hartje winter" Alleen volgens de kalender was het gisteren hartje winter. Veel mensen trokken zich daar niets van aan en togen naar de kust om zich onder een blauwe hemel te goed te doen aan ijs, zon en patat. Over een slechte winter zul je de horeca dan ook niet horen klagen. FOTO'S: MILAN Stankoverlast in Vlaardingen VLAARDINGEN De dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond is gis termorgen overstelpt met vele tientallen tele foontjes van bewoners uit Vlaardingen over stankoverlast. De stank bleek afkomstig uit het zeeschip Martha dat zo genoemde acrylaten vervoerde. De proble men waren verholpen, nadat de openstaande ontluchtingsgaten van het schip dat in de Der de Petroleumhaven bij Paktank lag, waren af gesloten. 18 PAGINA'S „Nieuwe schoolstrijd op komst" Verwijt: geen voorrang voor milieu in verkeersbeleid

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1