Zomervakantie \S() Nieuwe zuiveringsinstallatie moet Rijp wetering van stank verlossen 1 3)e Sëlcbcltc ©ott/tcmt Hondebezitters pleiten voor uitlaatstrook Elma Hulspas over politieke verstarring: Raadsleden verschuilen zich achter hun partij ZUIVERING IN 1990 IN GEBRUIK Uitrusting brandweer kost 65.000 gulden LEIDEN OMGEVING QeidwOowuvnt ZATERDAG 28 JANUARI 1989 PAGINA 15 NOORDWIJKERHOUT Burge meester F. Winkel snoerde haar af gelopen donderdagavond tijdens de raadsvergadering de mond. Nota bene juist omdat ze naar voren wil de brengen dat er op haar argumen ten tijdens raadsvergaderingen te weinig werd ingegaan. Elma Hul spas-Jordaan, fractieleidster van D66, bleef donderdag zitten met een berg frustraties. Zelf zegt ze daarover: „Er is te weinig dis cussie in de raad. Het gaat er niet om dat ik mijn zegje niet kan doen, want daar krijg ik wel de gelegenheid voor. Er wordt alleen niet inhoudelijk op mijn ar gumenten ingegaan. Het is een gevleugeld gezegde hier: „De pap is gestort", maar die pap is veel te vaak gestort. Verder zijn er uitwassen waarin men de discussie echt ontwijkt en dat vind ik helemaal een kwalijke zaak". Als voorbeeld noemt de woordvoerster van D66 de herinrichting van het dorpscentrum. „In de commissie vergadering kregen we een collegevoor stel. Daar heb ik een tegenvoorstel naast gelegd. Ik had er werk van gemaakt om te laten zien wat ik er van vond. Daar werd helemaal niet op ingegaan. Toen de raadsvergadering kwam bleek dat CDA en VVD nog altijd niet inhoudelijk een discussie aan wensten te gaan. Het ant woord van het CDA was destijds dat de partij bij haar eerder ingenomen stand punt bleef". Belangen Wethouder P. Heemskerk (VVD) merkte toen overigens op dat hij het aardig met mevrouw Hulspas eens was, maar dat ook andere belangen in het spel waren. De Noordwijkerhoutse ondernemersvereni ging had op een hoorzitting haar stand punt laten weten en het college had daar rekening mee gehouden. Maar het gaat Elma Hulspas er voornamelijk om dat er zelfs niet op haar argumenten wordt inge gaan. „Die teneur kom je steeds weer te gen", meent het raadslid van D66. „Ook bij de discussie over het ambtsgebed bij voorbeeld. De discussie werd afgebroken met de mededeling dat in het collegepro gramma staat dat er tijdens deze vier ja ren niet over dit onderwerp wordt gespro ken. Maar dat collegeprogramma was sa mengesteld door VVD en CDA, zonder dat de oppositiepartijen PvdA en D66 daarin betrokken waren. Inhoudelijk is er buiten dat partijberaad nooit over het col legeprogramma gediscussieerd. Maar mijn verbazing was wel heel groot toen ik thuis gekomen het collegeprogramma er op na keek. Toen bleek dat er over dat hele ambtsgebed niets in stond". Volgens Hul spas verschuilen de raadsleden zich achter partijstandpunten die vast staan en waar niet meer van afgeweken kan worden. Ook verschuilt men zich achter het colle geprogramma. „Dat laatste doen ze dus ook wel eens ten onrechte. Het werkt ver starring in de hand", stelt een veront waardigde Hulspas-Jordaan. Pap Nog niet zo lang geleden las de D66-frac- tieleidster in een commissievergadering een heel lang betoog voor over het één richtingsverkeer in het dorpcentrum. Nie mand ging daarna in op haar argumenten om de geplande situatie toch maar te ver anderen. Ten einde raad las ze het hele stuk in de raadsvergadering gewoon nog eens voor, tot groeiende ergernis van CDA en VVD. En die ergernis is kenmer kend voor het hele onderwerp. Elma Hul spas had het willen uitpraten. Ze had ook het functioneren van de raadsleden in een besloten vergadering tot onderwerp van gesprek willen maken maar CDA en VVD wilden niet Kenmerkend was ook dat burgemeester Winkel als voorzitter van de raad geërgerd haar motie wegha- merde waarin zij de raadsleden vroeg te erkennen dat zo'n gesprek zinvol zou kunnen zijn. Al even kenmerkend was dat ze desondanks door middel van een motie van orde toch haar hele verhaal kwijt wilde in de raadsvergadering. Elma Hulspas: „De kwestie eindigde zoals ze steeds geëindigd is: College en raadsleden wensten niet daarover te discussiëren. Ook deze pap was al lang gestort". GERARD DE KLERK ALKEMADE „De wa terzuivering in Nieuwe Wetering moet half 1990 in bedrijf zijn. Dan wordt nergens meer in het ge bied van het Hoogheem raadschap van Rijnland op grote schaal ongezuiverd rioolwater geloosd". Voor J. van Walraven, hoofd afdeling projecten van het hoogheemraadschap, wordt straks een belang rijk hoofdstuk afgesloten. De bouw van de waterzui vering in Alkemade heeft immers veel voeten in de aarde gehad en hij is daar altijd bij betrokken ge weest De bouw van de installatie is ieder geval een opluchting voor de bewoners van Rijpwe- "tering. Zij ondervinden nu eel stankoverlast van de oude Overbelaste installatie die na de bouw van de waterzuive ring in Nieuwe Wetering wordt gesloten. Daarvoor in de plaats komt alleen een nieuw rioolpersgemaal dat er voor zorgt dat het rioolwater naar Nieuwe Wetering wordt ge pompt. Rijnland neemt de ge- malen in Oude Wetering en Roelofarendsveen over. Het schap zorgt ook voor de trans- portleidingen waardoor het ■■■['rioolwater naar Nieuwe Wete ring gaat. Van Walraven over de voordelen van de waterzui vering: „Behalve dat de bewo ners van Rijpwetering straks van veel overlast zijn bevrijd, krijgen de tuinders in Alke made die water uit de ring vaart gebruiken straks schoon water voor hun bedrijf. Er wordt dan geen ongezuiverd rioolwater meer in de ring vaart geloosd. De kwaliteit van het water in de ringvaart zal daardoor beslist stijgen". 3 Contacten D7°-1 De eerste contacten tussen het ll Hoogheemraadschap van Rijn land en de gemeente Alkema de dateren uit 1967. Aanvan kelijk zou de waterzuivering aan de oostzijde van de rijks weg A4 komen. De lokatie die J. van Walraven met de net deze week gereedgekomen rtiaquette van de waterzuiveringsinstallatie uit Nieuwe Wetering: „De installatie voldoet aan de strengste milieunormen". foto: henk van den ende ;NI de gemeente had aangewezen, bleek niet groot genoeg voor de bouw van een zuivering. Vervolgens werd een terrein aan de westzijde van de rijks weg gevonden. Dit keer stak Rijkswaterstaat een spaak in het wiel. Er moest rekening worden gehouden met een verbreding van de rijksweg. Daardoor werd het beschikba re perceel te klein en werd op zoek gegaan naar een nieuwe bouwlokatie. Die werd uitein delijk gevonden in de polder Noordveen, dicht bij Nieuwe Wetering en aansluitend bij een nieuw glastuinbouwge bied. „In 1985 was de definitieve lo katie bekend en zijn wij met de uiteindelijke plannen be gonnen. We hebben een half jaar vertraging opgelopen maar dat is erg weinig als je bedenkt dat er nog geproce deerd is tot bij de Kroon", al dus Van Walraven die denkt dat de definitieve hinderwet vergunning uiterlijk begin volgende week wordt afgege ven. „Daar kan nog bezwaar tegen worden gemaakt maar bij de ontwerp-hinderwetver- gunning is dat niet gebeurd. Mochten er nog protesten ko men dan kunnen we toch al vast aan het werk gaan. We willen daags na het besluit van het college van burgemeester en wethouders de opdracht voor de bouw geven. Een paar dagen later begint het werk". Snel De bouw van de ruim 20 mil joen gulden kostende installa tie kan zo snel beginnen om dat de ontsluitingsweg van de waterzuivering inmiddels al door de gemeente Alkemade is aangelegd. Tussen de Achter weg en de Korte Oostweg ligt al enige tijd een kant en klare weg die ook dient om het der de tuinbouwgebied te ontslui ten. De brug over de Mopssloot is eveneens klaar. De waterzuiveringsinstallatie in Nieuwe Wetering kan het afvalwater van 22.000 mensen verwerken. „Alkemade had in 1987 13.405 inwoners. De Kaag wordt niet aangesloten op de nieuwe installatie. Daarnaast zijn er wel bedrijven met af valwater. De nieuwe waterzui vering heeft een overcapaciteit van tien procent. Bij het vast stellen daarvan is rekening ge houden met bouwplannen vande gemeente. We denken hiermee tot het jaar 2000 wel mee rond te kunnen komen". Uit het rioolwater wordt straks eerst het grove afval ge haald. Daarna gaat het water naar het beluchtingscircuit. Daar stroomt het water rond terwijl bacteriën het vuil ope ten. A. Dijksman, hoofd teken kamer civiel technische wer ken van het Hoogheemraad schap van Rijnland: „Het gaat hier om bacteriën die normaal in het oppervlaktewater voor komen maar dan veel en veel meer". Het inmiddels gezui verde water gaat vervolgens naar een nabezinktank. Daar wordt het slib uit het water gehaald en gezorgd dat de bac teriën weer terug worden ge bracht in het beluchtingscir cuit. Het schone water wordt in de ringvaart geloosd. „We lozen geen water in de polder Noordveen. De waterzuivering haalt immers 98 procent van het vuil uit het water. Er blij ven altijd reststoffen achter. Als je loost op stilstaand water zou het water vies kunnen worden. In de ringvaart, waar het water beter doorspoelt, wordt de resterende twee pro cent vuil vanzelf afgebroken en blijft de waterkwaliteit goed", aldus Dijksmam Het slib uit de waterzuivering wordt gedroogd en afgevoerd. Uit Nieuwe Wetering kan dit vermoedelijk naar de zwarte grondhandel worden gebracht die het slib weer opnieuw ge bruikt. Milieu-eisen De nieuwe waterzuivering voldoet aan de nieuwste en dus strengste milieu-eisen om overlast van geluid, stank en kiemverspreiding tegen te gaan. Allerlei onderdelen van de waterzuivering zoals de motoren en de beluchtingskap zijn afgedekt, het drogen van het slib gebeurt in een afgeslo ten gebouw. „We hebben in Nieuwe Wetering ook voor zorgsmaatregelen genomen te gen eventuele stroomstorin gen. Als enige waterzuivering hebben we daar een noodag- gregaat om voor eigen elektri citeit te zorgen. Anders zouden we bij een storing via een nobduitlaat water in de polder moeten storten die daardoor ernstig zou vervuilen. Nu kun nen we blijven doorwerken". De woningen die het dichtst bij de waterzuivering staan, staan 250 meter van de water zuivering af. Daar tussen in staan wel kwekerijen. „Ook dat is een extra voorzorgs maatregel. Uiteindelijk vindt iedereen dat een waterzuive ring er moet komen maar nie mand wil hem naast zijn of haar stoep hebben", meent Van Walraven. Om de instal latie, die ontworpen is door de architect J.P. Boelema van SDBV ingenieurs en architec ten, enigszins aan het oog te onttrekken komt er ook een brede rand groen omheen. Elke overlast uitsluiten kan het Hoogheemraadschap van Rijnland niet. Van Walraven: „Het gaat hier om een biolo gisch proces dus er kan altijd iets geroken worden. We mo gen de normen veertig uur per jaar overschrijden. De eisen zijn zo streng dat je zelfs dan bijna nog niets ruikt. Ik weet in ieder geval zeker dat het niets vergeleken is bij de over last die men op dit ondervindt in Rijpwetering". ROZA VAN DER VEER Cursus ziekenzorg NOORDWIJK De Noord- wijkse Kruisvereniging houdt in de komende weken een cursus Ziekenverzorging Thuis op zes donderdagmiddagen tussen 14.00 en 16.00 uur. De eerste middag valt op 16 fe bruari, de laatste op 23 maart. Tijdens de cursus worden de deelnemers wegwijs gemaakt in het verzorgen van een zieke in de thuissituatie. De cursus is bedoeld voor mensen, die thuis iemand verzorgen of verzorgd hebben of voor hen, die hier binnenkort mee in aanraking zullen komen. De cursus wordt gehouden in het wijkge- bouw aan de Van Panhuys- 'straat 16. Men kan zich op dit 'adres opgeven. LÉIDSCHENDAM De uitbreiding van het brandweerperso neel in Leidschendam zal aan uitrusting bijna 65.000 gulden kos ten. Het gaat om de aanschaf van vijftien uitgaansuniformen en even zoveel uitrukpakken en alarmontvangers. Bij een intensieve wervingscampagne vorig jaar juni toonden meer dan 100 personen belangstelling. Tenslotte meldden zich 37 kandidaten waarvan zich, nog vóór de selectie, 12 terugtrokken. Uiteindelijk, na sport- en vaardigheidstesten en medisch onder zoek, werden veertien kandidaten benoemd tot adspirant-brand- wacht en één tot brandwacht, allen in vrijwillige dienst. Door langdurige ziekte, afkeuring en dergelijke was het aantal korps leden in de afgelopen drie jaar teruggelopen tot 39 personeelsle den terwijl de sterkte minimaal 58 móet zijn. Elf vrijwillige korpsleden hebben ontslag moeten aanbieden, omdat zij de steeds zwaarder wordende verplichtingen niet met hun hoofdbe roep konden combineren. Deze krant brengt op 4 en 18 februari nogmaals speciale pagina's over V Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht In het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt u hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 -122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's. Sieid&iQowuvnt Onder redactie van Ton Pieters. Op hoog niveau ter redactie van deze krant is tenslotte ge kozen voor een zaterdagse ru briek met terugblikken op De Leidsche Courant van 60 jaar geleden. Dit ter opvolging van de helaas aan uitputting ge storven rubriek rond het „Geïllustreerd Zondagsblad". Voortaan dus, ter verheviging der nostalgie, vergrijsd nieuws en nieuwtjes uit de wereld, stad en regio in het jaar 1929, met heel wat her kenbaars voor de oudere le zers onder onze abonnees. We beginnen vandaag met de laatste week van januari '29, met speurwerk in de lange kolommen stampvol „platte tekst", vanaf het „welkoms twoord van den voorzitter" tot aan het gebed van „den geestelijk, adviseur". Opval lend was het postbusnummer: postbus 11. Dat is in de nu 80- jarige geschiedenis van de krant nooit veranderd. In die dagen kwam de Ka naal-tunnel weer eens ter sprake in het Britse parle ment. De Technische Com missie was sinds '24 niet meer bijeen geweest. Het ging om een „nieuwe bestudeering van de kwestie". De Kanaalplan nen hadden de steun van 112 conservatieven en 69 Labour- leden en 107 leden van het Hogerhuis. Premier Baldwin herinnerde eraan, dat „waar schuwingen gehoord zijn te gen gevaren voor de Engel- sche badplaatsen, indien het reizen naar de Fransche bad plaatsen door den tunnel nog meer vergemakkelijkt wordt: de tafel in Frankrijk is beter en door de Fransche casino's wordt Engeland groote con currentie aangedaan". In Afghanistan was een „strijd om de macht" gaande. „Breuk tusschen Kaboel en Moskou?" „Habib Oellah zou de betrekkingen hebben ver broken". Op 23 jan. was op 74-jarige leeftijd overleden de oud-mi nister van Waterstaat, dr.C.Lely, de grote man van de drooglegging der Zuider- In Leiden overleed kapelaan G.J.Kemperman, vice-prae- ses van de St.Josephgezellen- vereeniging. In de St.Petrus- kerk aan de Langebrug werd de uitvaartdienst gehouden. De lijkrede werd in z'n geheel afgedrukt en besloeg nage noeg een halve bladzijde in de krant. En dat was heel wat. Ook in een St.Petruskerk, maar nu in Sittard, „is maan dagmorgen tijdens een H.Mis een 70-jarige weduwe plotse ling waanzinnig geworden, waardoor een heele conster natie ontstond. Met moeite wist men haar te bedwingen, waarbij haar dochter nog ver wondingen aan het gezicht opliep. De inmiddels gewaar schuwde politie verscheen met een auto. De vrouw bleek totaal krankzinnig te zijn ge worden, en moest direct naar In die week was er een „gra tificatie voor veldwach ters": „H.K.Hoogheid PrinseS Juliana heeft aan de Rijks veldwachters en aan het korps gemeentepolitie 300 doen toekomen als bewijs van erkentelijkheid voor de dien sten, bewezen tijdens haar verblijf in Katwijk. In Ter Aar gaf de Bijzondere Vrijwillige Landstorm afd.Ter Aar een propaganda-avond in het café van de heer Verhoef. „Ter afwisseling werd om de beurt een voordracht en een film vertoond. Onder het draaien van de film werd er nog al eens gelachen, maar als het duo Verhoef-Zevenhoven op de planken kwam, konden de toehoorders hun lachspie ren niet inhouden. Onder de pauze moest men raden naar een vermomd persoon, die op het tooneel gezeten was. De gelukkige rader kreeg een taart. Het waren Cor van Zaal en F.Balvert. De vermomde persoon was Guus v.d.Ak- ker". Het (journalistieke) taal gebruik was vaak curieus: lachspieren die je niet kunt inhouden... De jeugd had het goed in die ouwe trouwe De Leidsche Courant van zestig jaar gele den. Ze kreeg op de zaterda gen een hele pagina voorge schoteld die geheel gevuld werd door „Jelie liefhebbende Oom Wim", die hele verhalen had voor al z'n „Lieve Neefjes en Nichtjes", vandaag onze lieve opa's en oma's. Ook Tante Marië en Tante Cor weerden zich geducht in de lange kolommen. Volgende week, onder meer, het onsmakelijke verhaal over „de wonderlijke geschie denis van de massavergifti- ging te Rotterdam", waarbij meer dan 200 mensen betrok ken waren. foto: wim van noort LEIDEN Een groep hondebezitters uit de bin nenstad wil dat de ge meente voorzieningen aanlegt waardoor zij hun huisdieren kunnen uitla ten zonder overlast te ver oorzaken. Het gaat daarbij om een uitlaatstroofc, hon detoiletten en het aan brengen van speciale rioolputten. Die laatste hebben ze al „Kuijer(s)- bak" gedoopt naar de wethouder die verant woordelijk is voor de nota Schone Stad. Y. de Jong schrijft groep in een brief aan het col lege verbijsterd te zijn over „dwangmaatregelen" die zijn voorgesteld in de nota Schone Stad om de overlast van hon- depoep te bestrijden. Die zou den juist verzet uitlokken. Ook al omdat er toch te weinig po litie is voor een goede contro le, zou de ellende dan alleen maar groter worden. In de nota wordt onder andere gesuggereerd dat hondenbezit ters de uitwerpselen van hun huisdier direct moeten meene men. Bovendien zou verboden moeten worden de dieren in parken uit te laten. De brief schrijvers verwijten het stads bestuur eenzijdig te werk te zijn gegaan en dat er geen overleg is geweest met de hon denbezitters. Ze zeggen niettemin wel dege lijk oog te hebben voor het probleem in de binnenstad. Daarom hebben ze bij hun brief een lijstje gevoegd van voorzieningen waarr overlast kan worden derd. Het gaat om de aanleg van hondentoiletten met een afme ting van twee bij twee meter. Dat zijn een soort zandbakken die regelmatig verschoond moeten worden. In de brief worden daarvoor tien lokaties genoemd. Daarnaast zouden middenbermen van onder an dere Langegracht en Peli kaanstraat zich daar goed voor lenen, ook al omdat er 's avonds weinig verkeer is. Bo vendien zouden rioolkolken aangepast kunnen worden voor de afvoer van honden poep. Dat zou volgens hen kunnen door het aanbrengen van de „Kuijer(s)-bak"; daar mee kan ook de aanleg van een aantal hondentoiletten overbodig worden. Langs de Oude Rijn, bij de Kaasmarkt, zou een uitlaat strook moeten komen. Die suggestie is in het verleden ook al eens aangedragen door wijkvereniging Pancras-WeSt. Op die plek worden nu al veel honden uitgelaten, maar om dat hij nooit schoon wordt ge maakt zouden ook de honden er inmiddels hun neus voor optrekken. De briefschrijvers die eerder al in het geweer kwamen te gen het afsluiten van De Burcht pleiten er ook nog voor om daar en in het Van der Werfpark speelweiden voor honden aan te leggen. Inmid dels hebben zij ook de wijk vereniging Pancras-West bij de zaak betrokken. Secretaris A. Lagerweij constateert naar aanleiding van het gesprek met de hondebezitters dat de wijkvereniging een aantal za ken over het hoofd heeft ge zien in de strijd tegen de hon- depoep. Expositie schilderijen Toos Korbee NOORDWIJK De Noord- wijkse Toos Korbee exposeert tot en met 25 februari in de openbare bibliotheek aan de Weteringkade in Noordwijk. Korbee maakt abstracte en fi guratieve schilderijen. Jaren lang hield ze zich vooral bezig met aquarelleren. Ze volgde in deze techniëk les bij Annema- rie Posthuma, die verbonden is aan de Vrije Academie in Sassenheim. De laatste tijd produceert ze ook gouaches, geholpen door de lessen van de Amsterdamse kunstschilder Nico Bruynzeel. De expositie is te zien tijdens de openingstij den van de Noordwijkse bi bliotheek. Tafeltennistoernooi voor scholieren NOORDWIJK De Noord wijkse tafeltennisvereniging TOV houdt in samenwerking met de gemeente Noordwijk op donderdag 9 en vrijdag 10 februari een tafeltennistoer nooi voor scholieren. Iedereen tussen de 8 en 17 jaar mag er aan deelnemen. Men moet wel in Noordwijk wonen en nog op school zitten. Bij de organisatie wordt een indeling gehanteerd naar leeftijd en speelsterkte. De wedstrijden hebben plaats in de tafeltenniszaal van TOV aan de Nieuwe Zeeweg 73. In schrijfformulieren zijn onder meer verkrijgbaar bij de be heerder van de Northgohal en bij TOV. De uiterste inlever datum is zondag 29 januari.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15