erika sluit mbassade anistan Affaire Pechiney niet in de doofpot' Duarte verwerpt voorstel verzet Daar kom t de bruid Thailand kan ogen niet langer sluiten voor aids-probleem ÜITENLAND Ceidóe Sou/tant VRIJDAG 27 JANUARI 1989 PAGINA S charovs bang dat orbatsjov het niet haalt 53-jari De B en heefc31 ?t levf novei ij op De B )nd. t nden Q e< ogels RIJS Andrei Sacharov en zijn uw Jelena Bonner hebben in een aggesprek met de Franse krant Le ro hun vrees geuit, dat Sovjet-presi- Michail Gorbatsjov spoedig door de houdende krachten in het Kremlin i de kant zal worden gezet. „De con ti vatieven zullen Gorbatsjov afzetten zijn minst hun opvattingen aan opdringen", aldus Sacharov. Vol- Jelena Bonner zou Gorbatsjov zich jen kunnen redden door de steun het volk te vragen, door middel directe verkiezingen. „Waarom zou batsjov bang zijn? Wij zouden hem :en. Ons land heeft geen andere lei- Rechtbank: Roberto Calvi toch vermoord MILAAN Rechters in Milaan zijn tot de conclu sie gekomen dat Roberto Calvi, één van de bankiers die hand- en spandiensten verleenden aan het Vati- geen zelfmoord heeft moord. De Britse en Itali aanse politie waren aan vankelijk tot de conclusie gekomen dat Calvi in Londen zelfmoord had ge pleegd, daarom wenste de levensverzekeringsmaat schappij geen uitkering te doen aan Calvi's weduwe. „Libië kan nog geen gifgassen produceren" BONN De veiligheidsdiensten van de Ver enigde Staten en van de Bondsrepubliek zijn van mening dat Libië nog niet in staat is gif gassen te produceren in de omstreden fabriek in Rabta, zo is in de Bondsrepubliek verno men. Libië mist nog technisch materiaal om het proces te vervolmaken en probeert de spullen ergens in de westerse wereld te ko pen. In een gesprek met het Joodse Wereld congres heeft bondskanselier Kohl gezegd dat zijn regering er alles aan zal doen Libië te weerhouden van het maken van de chemi sche wapens. Als die inspanningen zonder re sultaat blijven sluiten de VS, volgens het hoofd van de Westduitse inlichtingendienst BND, Hans-Georg Wieck, een aanval op de Libische fabriek overigens niet uit. Nederlandse agenten in Bondsrepubliek ingezet MAINZ/UTRECHT Om de grens- overschrijdende criminaliteit te beteu gelen, wil de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts politiemensen uit Né- derland, Frankrijk, Luxemburg en België tijdelijk of permanent in dienst nemen. De buitenlandse politiemen sen zouden de Duitse recherche moeten helpen en adviseren bij de be strijding van criminaliteit. Volgens het Nederlandse ministerie van bin nenlandse zaken is het plan in princi pe mogelijk. De Algemeen Christelij ke Politiebond wees echter op het ge vaar dat goede agenten het korps ver laten vanwege de gunstige arbeids voorwaarden in Rijnland-Palts. PARIJS Geen enkel as pect van de zaak Pechiney zal in de doofpot verdwij nen. Die toezegging heeft de Franse minister van fi nanciën en economie Pierre Bérégovoy gisteren gedaan tijdens een buiten gewone hoorzitting van de vaste kamercommissie van financiën. houdende geruchten over han del met voorkennis in aande len van de Amerikaanse firma Triangle Industries, kort voor dat het bedrijf vorig najaar werd overgenomen door het Franse staats-metaalconcern Pechiney SA. Onder degenen die riante winst wisten te ma ken met de aankoop van Tri- angle-aandelen voor de over name en de verkoop na de overname was Roger-Patrice Pelat, een van Mitterrands oudste vrienden. Het schan daal heeft al geleid tot het af treden van Bérégovoy's staf chef Alain Boublil. Voor het oog van een batterij televisiestations van heel de wereld stelde minister Bérégo voy een justitieel vervolg van de zaak in het vooruitzicht. „De zaak gaat niet in de doof pot zoals in vorige regerings perioden wel is gebeurd", sneerde Bérégovoy naar luid ruchtige kamerleden van de rechtse oppositie. Antwoord uit die hoek: „En hoe zat dat dan met de Rainbow War rior"? Nooit is immers duide lijk geworden wie onder de vorige socialistische- regering Fabius de order heeft gegeven het Greenpeace-schip tot zin ken te brengen. SSISCH LEGER DOODT HONDERDEN BURGERS [N S3É \SHINGTON/KABUL De situatie in de ,Af- ^L?Jaanse hoofdstad Kabul ~!i^jrdt zo gevaarlijk, dat regering van de Vere- ^'^ègde Staten opdracht ft gegeven haar am- ssade te sluiten. Naar- ite de dag nadert waar de Russische troepen lledig uit Afghanistan oeten zijn vertrokken 5 februari komt de hejiofdstad steeds meer on- in hetr vuur te liggen van het toei amitische verzet. voor t groti t latei D NIJS ongeveer tien diplo- aten zijn er nog twintig merikanen in Afghanistan, hebben het dringende ad vies gekregen het land te ver laten. Ook andere westerse re geringen hebben hun landge noten in Kabul aangeraden te vertrekken, zolang het nog kan. De levensomstandighe den voor de burgers van Ka- bul worden intussen steeds moeilijker, ondanks de aan voer van levensmiddelen en brandstoffen door Russische vrachtvliegtuigen. Westerse hulpverleners spreken al een ware hongersnood. De burge meester van Kabul zei deze week evenwel dat de hoofstad genoeg voedsel en brandstof in voorraad heeft om een beleg van drie maanden door de re bellen te doorstaan. Terwijl de Russische troepen verdwijnen, naderen de ver zetstrijders de hoofdstad. Eerder deze week zouden hon- derden burgers om het leven zijn gekomen bij gevechten rond de Salang-tunnel in de belangrijke noordelijke ver bindingsweg vanuit de Sovjet unie naar Kabul. Westerse di plomaten in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad zeiden van Afghaanse bronnen te hebben vernomen, dat de Rus sen en een speciale eenheid van het Afghaanse leger in de regio Salang „grote wreedhe den" hebben begaan. Nadat de noordelijke en zuidelijke toegang van de tunnel waren gebombardeerd, werden ver schillende dorpen ten zuiden van de tunnel met artillerie vuur „van de kaart geveegd". Een westerse diplomaat in Ka- bul zei van een ooggetuige te hebben vernomen, dat „Russi sche tanks op de Salang-weg over de lijken van omgeko men burgers reden". De weg is geruime tijd door het verzet gecontroleerd, waardoor Ka- bul in feite alleen via de lucht bereikbaar was. 'ritse jongeren 'uropeser dan hatcher denkt INDEN Britse jongeren n Europeser gezind dan pre- Thatcher denkt. Uit een initel-onderzoek blijkt dat ■itse jongeren het idee, van Europa zonder grenzen aantrekkelijk vinden. root-Brittanië als onderdeel de Verenigde Staten van iropa zien zeven op de tien igeren wel zitten, met dien \rstande dat hun land nog me bevoegdheden behoudt zijn eigen zaken te bered en. Van de jongeren bleek procent zichzelf al te be houwen als burgers van Eu- Het onderzoek is een in het oog van de ver- oed anti-Europees gezinde r Thatcher. mnesty: enezuela schendt lensenrechten ONDEN Amnesty Inter- itional heeft Venezuela in gisteren openbaar ge- aakt rapport beschuldigd in schendingen van de men- nrechten op grote schaal, olgens de organisatie worden ensen illegaal gearresteerd wangen gehouden waarna i de gevangenissen slecht ihandeld worden. Amnesty hrijft dat geen bewijzen zijn (vonden van ernstige syste- atische martelpraktijken in enezuela, maar dat regelma- werd gemeld dat armen, van wetsovertreding wer- n verdacht, door de politie i elkaar waren geslagen. Uit wijze waarop justitie en verheid te werk gaan, blijkt onvoldoende garanties >or de bescherming van j? rechten van de individuele urger, aldus Amnesty. SAN SALVADOR President Duarte van El Salvador heeft een voorstel van het linkse verzet verworpen om de verkiezingen van maart aanstaande een half jaar uit te stellen. Het verzet, zo liet het deze week weten, zou dan in het najaar onder bepaalde voorwaarden bereid zijn deel te nemen aan de stembusstrijd. „Dit is geen voorstel voor vrede, het is een voorstel voor oor log", aldus Duarte. De president, die aan leverkanker lijdt en nog maar enige tijd te leven heeft, zei „geen minuut langer" dan zijn ambtstermijn als president te willen aanblijven. Uitstel van de verkiezingen zou een verlenging van Duarte's ambtstermijn betekenen. Eerder was het voorstel al van de hand gewezen door Fidel Chavez Mena, de presidentskandidaat van Duarte's regerings partij. Ook de ultra-rechtse Arena-partij heeft het plan verwor pen. Enige tijd nadat Duarte het aanbod had afgewezen werden in de hoofdstad San Salvador drie primitieve mortieren onschadelijk gemaakt, die gericht stonden op het presidentiële palëis. In San Salvador werd de vondst in verband gebracht met het dreige ment van het verzet met aanslagen, als het voorstel zou worden afgewezen. Het plan van het Salvadoraanse verzet zal ongetwijfeld ook ter sprake komen wanneer de regeringen van de Middenameri- kaanse landen medio februari een topconferentie beleggen om de voortgang te bespreken van het vredesproces in de regio. De presidenten van El Salvador, Nicaragua, Costa Rica, Honduras en Guatemala proberen al sinds vorig jaar augustus te komen tot een vervolg van hun bijeenkomst van 1987, toen zij een regiona le vredesplan ondertekenden. Maar tot op heden zijn de resulta ten erg mager. Ook in El Salvador lijken de kansen op vrede gering. Aan de verkiezingen doet voor het eerst sinds lange tijd wel weer een linkse partij mee. Maar in de peilingen gaat de meeste steun naar de extreem-rechtse Arena-partij, die niets wil weten van enig gesprek met het verzet. Van een echte verkiezingsstrijd kan overigens nauwelijks wor den gesproken, want de linkse kandidaten zijn bedreigd door doodseskaders en rechtse elementen in het leger. Het zijn echter niet alleen die bedreigingen die eerlijke en vrije verkiezingen onmogelijk maken. Het is de algemene sfeei; van geweld en re pressie die in het land hangt, en waaraan ook het verzet bij draagt. Intussen zijn de meeste Salvadoranen ervan overtuigd, dat een militaire overwinning op het verzet onmogelijk is. Maar zolang de Salvadoraanse regering bijna drie miljoen dollar per dag aan economische en militaire steun ontvangt van de Verenigde Sta ten, is een militaire overwinning van het verzet even onhaal baar. Deze geometrische „hoed", een ontwerp van Paco Rabanne, is zonder twijfel zeer opzienbarend. Of het metalen hoofddeksel enige bescherming biedt tegen de zon, is echter de vraag. FOTO: AP PARIJS Een bruid vermomd als een donzig duifje, een ba rokke bruid met vlindervleugels op het hoofd, een bruid in een wit smokingpak met lange rok. Bij Per Spook, Ungaro en Saint Laurent was al dat moois te zien. Maar de meest originele bruid, daar pakte het jonge duo Lecoanet Hemant mee uit. Wat dacht u bijvoorbeeld van vergulde kastsleutels als oorbellen of de kristallen hangers van een kroonluchter? Of laat een „beeldige" huid-enge jurk met marmerbedrukking u koud? Le ren rokjes worden met een gesp als van een reiskoffer om het lijf gesnoerd en de punten van revers worden met vergulde hoekbeschermers uitgerust. De hele collectie van Lecoanet Hemant is overigens Mexicaans geïnspireerd en daarom dragen de creaties namen als „Juanita va a la playa", „La Ducquesa de Bocadillo" of „Separacion Senti mental". Bloemen en schelpen komen zo vaak in de couture-collecties voor, dat het wel lijkt of de Syndicale Kamer van de Haute Cou ture voor haar leden een groepsreis organiseerde naar Tahiti of Martinique. Guy Laroche bijvoorbeeld oogstte succes met een wijde paarse avondjurk, waarvan hij de pofmouwen bezaaide met violette viooltjes. Óp de witte rug van een ander model borduurde hij in reliëf een boeket, de stengels gevat in een strik bij wijze van rugpasje. Van de overheersende modegeboden trekt Yves Saint Laurent zich weinig of niets aan. Hij blijft zichzelve en is blijkbaar heilig overtuigd van zijn gelijk. Onder de goedkeurende kennersblik ken van Catharine Deneuve, Héléne Rochas (van de parfums) en andere beroemde en/of gefortuneerde klanten, showde Saint Laurent precies die kleren, waarvan vrouwen niet alleen dro men, maar die ze ook echt willen dragen. Terwijl de meeste couturiers de schouders laten zakken, maakt Saint Laurent nog volop gebruik van padding. Want, willen we eigenlijk wel afstand doen van onze stoere schouders, die er ons doen uitzien of we veel kunnen torsen? Saint Laurent verstaat echter niet alleen de kunst om vrouwen aan te kleden, maar ook om ze uit te kleden! Waar hij de split laat eindigen begint reeds het decolleté. LILY ARMON )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 283) De „Pandora" zoekt nauwkeurig de hele omgeving van het Bilandje af, waar „De Vrijheid" moet zijn gestrand, maar er is 'iets te vinden. „Ik begrijp er niets van," zegt Willy, die voor de toveelste maal de zee met haar kijker afzoekt. „Als het schip is jezonken, zouden we toch wel wrakstukken vinden..." Marga le al- (omt ook aan dek en dan opeens horen de meisjes een geluid, vervHat van het land af moet komen. „Een hond," roepen beiden bij- ia tegelijkertijd uit. „Ah, dan zijn ze zeker aan land gekomen," concludeert Willy. Voorzichtig zet de „Pandora" koers naar de kust, maar het is oppassen met al die rotsen. Willy is voortdu rend bezig met het dieptelood, terwijl Marga het jacht behoed zaam tussen de klippen door loodst. Wanneer zij een geschikte plaats hebben gevonden om aan land te gaan, springt Skip hen tegemoet, luid blaffend. „Goed zo, jongen," zegt Marga, terwijl zq hem over de kop strijkt, „wijs jij qps de weg maar. Waar kun nen we je baas vinden?" Vredesoverleg Kampuchea dreigt vast te lopen MANILA De Filipijnen en Thailand hebben de Kampu- cheaanse verzetsleider prins Sihanoek gevraagd terug ^te komen op zijn besluit de on derhandelingen over een op lossing van het probleem Kampuchea te boycottén. Hierdoor dreigt het vredeso verleg over Kampuchea na twee dagen van verrassende besprekingen tussen de Thaise premier Chatichai en premier Hun Sen van Kampuchea vast te lopen. Gisteren liet Siha noek weten dat hij volgende maand niet bij het vredesover leg in Indonesië aanwezig zal zijn, omdat de door Vietnam gesteunde regering van Kam puchea zijn vredesvoorstel heeft afgewezen. Sihanoek wil een internationale vredes macht laten toezien op de te rugtrekking van het Vietna mese leger. Hun Sen wees dat idee van de hand, omdat Kam puchea naar zijn zeggen „zich zelf kan helpen". BANGKOK Honder den Thaise prostituées wachtten op het beroemde strand van Pattaya de cir ca negenduizend Ameri kaanse marinemannen, op die hun verlof in Thai land zouden doorbrengen. Hun geschreeuw en geka kel vermengde zich met dat van andere vrouwen, die gekomen waren om te protesteren tegen de komst van de Amerika nen als seks-toeristen en dragers van het aids-virus. In de opwinding die ontstond toen de Amerikanen eindelijk arriveerden, werden sommige vrouwen in de zee geduwd. De demonstranten voerden bor den met zich mee waarop kre ten stonden zoals „Seksistische vloot, vaar heen" en „Aids- dragers, ga naar huis". De zee lieden kregen foldertjes in hun handen gedrukt die hen waar schuwden dat sommige prosti tuées besmet zijn met het vi- Dit incident viel samen met de opening van een internatio naal congres over aids in Bangkok. Het gaf aan dat de angst voor de virusziekte nu toch ook is toegeslagen onder de Thaise bevolking, terwijl aids tot voor kort min of meer genegeerd werd. Twintig miljoen Veel marinemannen stoorden zich echter niet aan de waar schuwingen en wandelden weg met een meisje aan hun arm. Anderen werden begroet door hun echtgenotes, die van uit de Verenigde Staten waren overgekomen voor het vijf daagse verlof. Verwacht wordt dat de Amerikanen in deze korte periode in Thailand on geveer twintig miljoen gulden spenderen. De burgemeester van Pattaya wijst er dan ook op dat het toerisme de grootste verschaf fer van buitenlandse valuta is in Thailand en zegt dat de plaatselijke economie niet ge baat is bij de demonstratie. „Ze zouden er beter aan hebben gedoen een campagne te orga niseren voor het gebruik van condooms", vindt hij. Vanuit heel Thailand stromen immers de prostituées naar Pattaya, zodra bekend wordt dat er weer een Amerikaanse vloot voor anker gaat. Er zijn meer dan een miljoen prosti tuées in Thailand en volgens een onlangs verschenen rap port van een kinderbescher mingsorganisatie zijn honderd duizenden van hen onder de zestien jaar. De demonstranten schreven een brief aan de Amerikaanse ambassadeur, waarin ze bena drukten dat de aanwezigheid van de marine de prostitutie bevordert en de verspreiding van aids tot gevolg heeft. „De marine is de grootste groep sekstoeristen in Thailand. Met de komst van negenduizend Amerikaanse jongens wordt een vuur aangewakkerd dat nu al niet meer in bedwang kan worden gehouden", werd in de protestbrief gesteld. Verbloemen De krant „De Natie" schreef deze week dat het, zacht uitge drukt, niet verstandig is van de Thaise en Amerikaanse au toriteiten om te verbloemen dat de bezoeken van de vloot de verspreiding van aids in het land bevordert. Als ver weer voert de Amerikaanse ambassade aan dat al het mari nepersoneel geregeld wordt getest op aids en dat iemand die positief reageert op de test niet meer aan boord van de marineschepen mag komen. Alhoewel er in Thailand slechts negen mensen zijn ge storven aan aids, is het aantal sero-positieven het afgelopen jaar gestegen van tweehon derd naar bijna tienduizend. Volgens dr. Dheppanom Mu- angmaen, decaan van de facul teit voor volksgezondheid van de universiteit van Mahidol en één van de sprekers tijdens het congres, is ook de aids-besmet- ting door heteroseksuelen het afgelopen jaar verdubbeld. Hij waarschuwt dat als deze trend zich voortzet, Thailand de kant op zal gaan van Afrika, het continent waar de gevrees de virusziekte het hardst heeft toegeslagen. De op het congres aanwezige - westerse artsen suggereerden dan ook dat Thailand beter de Afrikaanse situatie zou kun nen bestuderen dan de erva ring van de moderne indus trielanden met aids. Publiciteit De Thaise autoriteiten waren er aanvankelijk niet al te hap pig op om het congres te spon soren. Ze vreesden dat de pu bliciteit nadelig zou zijn voor de toeristenindustrie. De vori ge regering, die in augustus 1988 aftrad, wilde er absoluut niets mee te maken hebben. De huidige regering staat er iets positiever tegenover, maar weigert in te gaan op eisen dat iedereen die een bezoek wil brengen aan Thailand een „niet-aids-verklaring" moet overleggen. Tijdens de conferentie in Bangkok, bijgewoond door vijfhonderd afgevaardigden uit vijfentwintig verschillende landen, kenschetste een spre ker het aids-probleem in Azië als het „topje van een ijsberg". In heel Azië zijn slechts 281 gevallen van aids-slachtoffers gemeld bij de Aziatische afde ling van de Wereld Gezond heids Organisatie WHO, ter wijl dit aantal misschien 0,2 procent bedraagt van het wer kelijke totaal. „Het is een vreselijk, afschu welijk probleem, dat zullen we niet ontkennen", aldus Dragan Stern, de vertegenwoordiger van de WHO in Thailand. „Maar omdat het zich in een vroeg stadium bevindt, kun nen we alvast aan het werk met de ervaring die we heb ben, om zo te trachten verdere verspreiding te voorkomen". NEIL KELLY (c) The Times. Londen üL Schietpartij Angst en ontzetting staan te lezen op de gezichten van deze leerlingen van een school in de Ameri kaanse hoofdstad Washington. Bij het uitgaan van de school gistermiddag begonnen enkele man nen in het wilde weg op de leerlingen in te schieten. Daarbij vielen vier gewonden, maar niemand verkeert in levensgevaar. De schietpartij was volgens de politie mogelijk het gevolg van een woor denwisseling eerder op de dag tussen leerlingen en „mensen van buiten de school". De daders zijn nog voortvluchtig. Een week geleden werden op een school in Stockton, in de staat Californië, vijf kinderen doodgeschoten toen een man op het schoolplein in het wilde weg was gaan schieten voor hij zichzelf doodschot. In de afgelopen maanden hebben zich nog een stuk of zes van dergelijke incidenten voorgedaan op scholen in de Verenigde Staten. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5