Romantische liefde of hypocrisie en bedrog? PvdA: kabinet lijdt aan evenwichtsstoornis Debat over de idealemonogame relatie De Graaf: meer geld voor gemeenten Tanita Tikaram blijft verlegen schoolmeisje Belangrijkste wijzigingen BINNENLAND £eidóeSoirta/nt VRIJDAG 27 JANUARI 1989 PAGINA UIT] Landbouwgif voor '94 uit waterwin gebieden DEN HAAG Het gebruik van landbouwbestrijdings- middelen die schadelijk zijn voor de drinkwaterwinning moet binnen vijf jaar worden beëindigd. Voor het jaar 2000 moet deze sanering zijn vol tooid. Dat zeggen de minis ters Nijpels van milieubeheer en Braks van landbouw en visserij in een notitie aan de Tweede Kamer. De twee bewindslieden ver wachten dat een groot deel van de bestaande middelen uiteindelijk van de markt zal verdwijnen of sterk in ver bruik wordt beperkt. Volgens een recent onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf was het totale verbruik van bestrij dingsmiddelen in ons land in 1987 ongeveer 20 miljoen kilo gram. De akkerbouw is de grootste gebruiker. Volgens Nijpels en Braks mag er in het grondwater niet meer dan een microgram per liter van een bestrijdingsmiddel voorkomen en van alle bestrij dingsmiddelen tezamen niet meer dan 0,5 microgram per liter. Voor nieuwe middelen geldt dat zij aan organismen in het water geen schade van be tekenis mogen toebrengen en dat zij in de bodem in twee maanden moeten zijn afgebro ken tot onschadelijke reststof fen. Goed afbreekbare bestrij dingsmiddelen mogen zich in de bovengrond niet ophopen tot zulke hoge concentraties dat zij na twee jaar nog scha delijk zijn. Deze eisen gaan ook gelden voor bestaande middelen. De eisen lopen vooruit op de vaststelling van algemene ei sen voor de beoordeling van milieugevaarlijke stoffen. Nij pels hoopt nog in de loop van dit jaar met die eisen te ko men. Zonodig zullen de eisen voor bestrijdingsmiddelen worden aangepast. Elektronisch huisarrest nog niet haalbaar DEN HAAG De tijd is t rijp r het i nog elektronisch huisarrest ter vervanging van gevangenis straf. Een experiment daarmee is op dit moment niet raad zaam. Er kan beter eerst in brede kring over worden ge discussieerd. Dit staat in een advies dat een commissie onder voorzitter schap van de Amsterdamse hoogleraar strafrecht prof.mr. T.M. Schalken gisteren heeft aangeboden aan minister Korthals Altes van Justitie. De commissie moest onderzoe ken in hoeverre elektronisch huisarrest in Nederland moge lijk en wenselijk is. Als voor beeld gold Amerika, waar jus titie al via allerlei informatie technieken, als telefoon en computer, toezicht houdt op delinquenten die thuis hun straf mogen uitzitten. De commissie is tot de conclu sie gekomen dat elektronisch huisarrest zinvol kan zijn als aan een aantal strikt omschre ven voorwaarden wordt vol daan. Zo mag er per se geen aanzuigende werking vanuit gaan: gevallen waarin anders ook geen gevangenisstraf zou zijn opgelegd komen niet in aanmerking. Verder mag al leen de rechter ertoe besluiten en er moet instemming zijn van de verdachte. Bijna thuis Minister Brinkman van WVC heeft gisteren in Nieuwkoop het eerste Bijna-Thuis-Huis geopend. In deze woning kunnen terminale patiënten die niet meer thuis kunnen worden verzorgd toch met hun familieleden de laatste weken of maanden van hun leven doorbrengen. Het huis is er gekomen dank zij de Nederlandse Hospicebewe- ging, waarvan de Nieuw- koopse arts Pieter Sluis (links) voorzitter is. België levert vishandelaar uit MIDDELBURG België heeft gisteren een vishande laar uit Arnemuiden aan Ne derland uitgeleverd. De man is in verzekering gesteld. Vandaag zou hij worden voor geleid aan de rechter-commis- saris, die beslist of de voorlo pige hechtenis wordt voortge zet. De gerechtelijke politie in Brussel heeft de man dinsdag op verzoek van de Middel burgse justitie gearresteerd in verband met visfraude. Hij zou hebben geknoeid met douaneformulieren bij vi- stransporten. Hij verbleef sinds november vorig jaar in Brussel. Aanhoudingen na neerschieten agent OIRSCHOT De politie heeft enkele aanhoudingen verricht in verband met een overval afgelopen nacht op het post kantoor in Oirschot en de daarop volgen de schietpartij in Leende. Om hoeveel aanhoudingen het gaat wilde men niet zeggen. Bij de overval is ongeveer 70.000 gulden buitgemaakt. Daarvan is nog niets teruggevonden. Onmiddellijk na de over val zetten agenten de achtervolging in. In Leende beschoot een van de overvallers een achtervolgende politie-auto, waarbij een wachtmeester tweemaal in de schou der werd geraakt. Hij is buiten levensge vaar. Volgens de politie is het niet uitge sloten dat nog meer mensen worden aan gehouden. De daders zouden ook bij ande re overvallen betrokken zijn geweest. heef31 Biltenaar mogelijk „snelwegschutter" SOEST De politie verdenkt de 53-jari automatiseringsdeskundige L.Q. uit De f ervan de geheimzinnige „snelwegschutter1 zijn die op 17 oktober vorig jaar schoten h gelost op een huis in Zeist en op drie auto' de snelweg bij Soesterberg. Bij dat laai kwam de 26-jarige P. Troost om het lev< kwam. De politie arresteerde Q. op 8 novei ber als verdachte van een steekpartij op parkeerplaats van een golfterrein in De B waardoor een man ernstig werd gewond, t slachtoffer verdacht Q. ervan autobanden hebben vernield. De politie vond bij Q. e soortgelijk vuurwapen waarmee de kogels Soesterberg waren afgeschoten. Op 10 ji vorig jaar is er in De Bilt tweemaal geschol op een bromfietser na ruzie over zijn v keersgedrag. Ook hiervan verdenkt men ichai orba RIJS - iw Je laggesp hui Mich i^iouden< de ka (rjvatieve op zijn opdr Jeler en ku het 1 direct tujrbatsjoï LEIDEN „Zorgwek kend", noemde hij het, zelfs „zeer zorgwekkend" Hoe de „seksuele moder nisten" te hoop lopen te gen wat zij beschouwen als hindernissen in heden daagse relaties, zoals daar zijn „liefde, trouw, solida riteit, schaamte, schuld, spijt en jaloezie". Lode- wijk Brunt (socioloog) be schouwt die nu juist als de gevoelens die de „ideale romantische liefde" haar glans verlenen. „Ja ja", hoonde Iteke Weeda (so ciologe), „de vrouw zich lekker romantisch opoffe ren en de man intussen carrière maken, ik ken dat. Laat maar, die idea len, ze leiden tot hypocri sie en bedrog". Het gebeurde in Leiden, het heette een debat en ze zeiden dat het ging om de stelling „De ideale relatie is mono gaam". Vier studenten en twee sociologen vlogen elkaar gis teravond bereidwillig in de haren en toonden aan hoe je tegenwoordig toch een zaal vol publiek kunt krijgen als op te levisie een kamerdebat recht streeks uitgezonden wordt; or ganiseer je éigen Leids-debat Geen moraal „De seksueel modernisten", zo legde Brunt uit, „zijn de erfge namen van de sociaal darwi nisten en gaan ervan uit dat het uiteindelijk in het leven allemaal draait om de voort planting. De rest beschouwen ze als sentimentele onzin, overblijfselen van het chris tendom. Alles draait om de ge slachtsdrift, menen deze lieden in navolging van Freud, en die drift moet je niet onderdruk ken, dat zou destructieve ge volgen hebben. Er heerst daar om seksueel relativisme, er is geen moraal. Het ideaal van de romantische liefde heeft sterk aan invloed verloren. In plaats daarvan kiest men voor vrij blijvende, ongebonden en mo biele relaties. Alle gevoelens die nu juist de meerwaarde van de liefde betekenen wor den afgedaan als onproduktief. Jaloezie bijvoorbeeld staat bij de modernisten te boek als hét monster van deze tijd, dat on- Iteke Weeda: „We zijn de monogamie al stiekem aan het weg werpen". foto: sp losmakelijk verbonden is met de monogame relatie en dus de kop moet worden ingedrukt. Een socioloog in Amerika heeft daarvoor een therapie ontwikkeld; net zo lang het daadwerkelijke vreemd-gaan van je geliefde bijwonen tot je het niet meer erg vindt". „Het tegenwoordige ideaal, dat van een afgevlakte reeks van zakenrelaties met een gespreid risico, staat wel heel schril te genover dat van de romanti sche liefde, waar ik hier voor pleit. Die liefde verdrong aan het einde van de vorige eeuw het verstandshuwelijk. In die liefde gaat het om het door vorsen van eikaars identiteit, om het verdiepen in eikaars innerlijk. Die liefde is revolu tionair, ook omdat zij een aan slag betekent op de strenge scheiding tussen de geslachten. Het is een eiland van begrip en volwaardigheid in een we reld vol van leugens en het is allerminst kleinburgerlijk of conventioneel. Is de ideale re latie dus monogaam? Ja, als die relatie er een van romanti sche liefde is. Daar moet ieder een verder met z'n poten van afblijven". Het „We bevinden ons in een overgangssituatie", zo legde Iteke Weeda uit. „We zijn de twintigste eeuw binnengegaan met een gesloten gezinsmodel, waarin de vrouw inferieur was aan de man, want zo stond dat in de bijbel. Dat is veran derd, tegenwoordig worden mannen en vrouwen gelijk waardig geacht. Maar in de praktijk zijn ze nog steeds on gelijk. Niet op grond van de bijbel, nee, nu hebben de chro mosomen het gedaan. Mannen zouden actief en rationeel zijn; vrouwen passief en emotio neel. En het mooiste zou zijn als die twee samen kwamen, zegt men. Verliefdheid is daar om van wezenlijk belang. Dat idee zit er aan vast, dat je op je achttiende de ware Jacob en Jacoba vindt en dan de vol gende zestig jaar wel verliefd zult blijven. Vrouwen krijgen te horen dat ze al die tijd lief devol onderdanig moeten zijn, opdat de mannen carrière kunnen maken', werk gaat bo ven het meisje, weet je wel. En je doet „het" twee keer per week, dat moet, dat hoort zo. De rest van de wereld wordt buitengesloten, want vrienden zijn gevaarlijk, omdat in vriendschap altijd een element ment". van erotiek zit". „Maar we zitten op de wip, er breken andere tijden aan. Dat merk ik vooral als ik met jon geren praat. Ze willen zowel samen-zijn als zichzelf ont plooien en gaan dus samen zelf-ontplooien. Dat is héél vermoeiend. Ik heb daarom het idee dat het gesloten ge zinsmodel plaats gaat maken voor vriendschaps-netwerken. Mensen zijn dan niet meer sa men, maar ieder één. Niet al leen, maar met een eigen kring van vrienden. Tja, dan wordt de monogamie natuur lijk wel enigzins ten val ge bracht. We zijn de monogamie al stiekem aan het wegwerpen. En ik bestrijdt het idee dat dat negatief zou zijn, dat meerdere relaties ten koste van elkaar zouden gaan. Er kunnen ge woon in die verschillende re laties verschillende delen van de persoonlijkheid aan bod ko men. Ik ben tegen het stellen van hoge idealen in deze tijd. Er bestaat altijd een groot ver schil tussen ideaal en praktijk. Laten we geen idealen ver kondigen, maar keuze-moge lijkheden aangeven". Consumptie Dergelijke uiteenzettingen ga ven de „studentpleiters" niet ten beste, maar hun spreektijd was dan ook beperkt tot acht minuten, terwijl Brunt en Weeda elk een kwartier toebe deeld hadden gekregen - nog afgezien van hun sociologisch spraakwater. Studente Elise liet weten niet veel te voelen voor Weeda's hap-snap-sy- steem: „Elke partner om slechts één fragment waarde ren, alleen dat bij hem of haar komen halen, dat lijkt me niet goed. Ik kies niet voor zo'n consumptie-relatie waarin al leen de leuke dingen worden geaccepteerd. Ik kies voor een relatie waarin lief en leed ge deeld worden". Student San- der („Ik ben de afgelopen tijd heel veel met dit onderwerp bezig geweest") had „moeite met deze exclusiviteit". „Voor waarde voor een optimale re latie is vernieuwing, anders is een relatie een doodlopende steeg. Slechts door het door breken van de exclusiviteit kun je een optimale relatie be reiken". Elise: „Ik geloof niet dat je voor vernieuwing bent aangewezen op meerdere lief desrelaties op hetzelfde mo- STEVO AKKERMAN DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken wil gemeenten er meer geld bij geven om de „nieuwe ar moede" onder uitkeringsge rechtigden tegen te gaan. De Graaf erkent dat er „duidelijk ernstige gevallen" zijn, zo zei hij vanmorgen in Trouw. De staatssecretaris verzet zich echter tegen een algemene verhoging van het uitkerings niveau. Alle uitkeringsgerech tigden er tweehonderd gulden bijgeven, zoals de Raad van Kerken onlangs opperde, werkt volgens De Graaf con- traproduktief. Zijn ambtena ren hebben berekend wat de extra kosten zouden zijn als elke uitkeringsgerechtigde er honderd gulden bij kreeg. Al leen voor de uitkeringen bete kent dat een extra kostenpost van 4,4 miljard gulden. Met alle gevolgen die dat heeft voor de lonen van het over heidspersoneel, de trendvol gers en het bedrijfsleven komt De Graaf op een kleine tien miljard. De Graaf: „De werk loosheid zal daardoor op ter mijn met zo'n tachtigduizend stijgen". Hij houdt daarom vast aan het kabinetsstandpunt dat werk boven inkomen gaat. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO De nacht ii hier ooh f trillen, l/e ruiten mtelm mh- ten lol het licht wordt om op ondmoeh uit te pin. Standaard Uitgeverij De Engelse muzikante Tanita Tikaram stal eind vorig jaar ieders hart met haar opvallen de elpee-debuut „Ancient He- art". Haar weelderige lage stem gaf een heel speciale kleur aan de uit de poëzie ont rokken teksten die even verte derend als direct zijn. Tanita lijkt daarbij haar inspiratie te halen uit de gebeurtenissen die zich afspelen in haar woon plaats Basingstoke. Veel daarover loslaten doet ze niet, ook niet tijdens haar conr certen. De enige zin die, tot grote hilariteit van de zaal, gisteravond telkens over haar lippen kwam, was „en het vol gende nummer is...". De 19-ja- rige zangeres, gitariste had veel weg van een verlegen schoolmeisje, dat zo vanuit de klas op het podium was gezet. Tanita was zelfs vergeten zich even te verkleden. Ze had dus nog haar schooluniform aan, inclusief zwarte plooirok, wit overhemd en zwart vest. De sombere toon van het tenue paste wonderwel bij het reper toire, dat over hét algemeen niet echt vrolijk is. Daarbij kwam dat haar lage stem aan het begin van het concert in het Utrechtse Vre- denburg gorgelde als het weg lopende water in een goot steenputje. Nauwelijks ver staanbaar moest ze opboksen tegen de puik spelende vijf mans formatie die ze had mee genomen. Hoewel Tanita di rect met sterk materiaal uit pakte als „Twist In My Sobrie ty", verdronk in die eerste vijfendertig minuten het grootste deel van de zo belang rijke teksten in de muziek. Daar kwam verandering in toen ze in haar eentje de schijnwerpers op zich gericht zag en ook de mensen van het geluid de juiste balans vonden. Hoewel Tanita bleef worstelen met haar houding, trakteerde ze het publiek op een aantal nieuwe composities zoals „Litt le Sister Is Leaving Town". Wat daarbij opviel was dat de muzikale structuur van haar werk simpel blijft. Toch kan niemand, die haar aan het werk zag, ontkennen dat Tani- ta's ontluikende talent inmid dels is gerijpt en tot volle bloei is gekomen. Haar kracht lijkt vooral te liggen in het meer sentimentele werk. Op die mo menten is de balans tussen haar zang en het instrumenta rium perfect. Dat wil niet zeggen dat ze, zo als Tracy Chapman, alleen met haar stem en gitaar op stap moet, want de vet klin kende basgitaarpartijen van Rory McFarlane, de sentimen tele blaaspartijen van David Lifton en het sfeervolle viool spel van Helen O'Hara leveren Sorry, foutje. Brandstichtingen, aanslagen, bedreigingen en bommeldingen bepalen de laatste maanden Haagse nieuws. Dat gaat de burger niet in zijn koude kleren zitten, zo bleek gistermiddag in stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein. Enkele oplettende ambtenaren sloegen alarm tot zij op de eerste etage een losliggend plastic zakje signaleerden met daarin een cylinderachtig voor werp met enkele draden eraan. Politie gebeld: bommelding Agenten vervoerden de zak met grot* omzichtigheid naar een braakliggend terrein aan de overkant. Explosieven Opruimingsdienst latei aanrukken uit Culemborg. En wat bleek een paar uurtjes later: het zakje bevatte een zuurstof pompje voor het aquarium in het stadhuis. Sorry, foutje foto: fred nijs}",16" VVD TREKT VOORSTEL ALLEENSTAANDEN IN ritst uroi 'hatc (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net lijdt aan een politieke evenwichtsstoornis en mag daarom het land niet leiden. De regering en het CDA hebben immers de VVD een lesje willen ge ven in onderhorigheid. Op die manier moest blijk baar worden aangetoond wie de baas is in de coali tie. Maar de hoofdschuldi gen in het conflict om de alléenstaandentoeslag zijn allen lid van het CDA. Dat zei PvdA-woordvoerder Kombrink gisteren op de slot dag van het marathon-debat over het nieuwe belastingstel sel, dat is gebaseerd op het plan van de commissie-Oort en dat 1 januari 1990 ingaat. Zoals verwacht omzeilde de VVD een crisis door op het laatste moment af te zien van haar voorstel voor het behoud van een toeslag voor alleen staanden. Minister Ruding van financën had immers, na een speciaal kabinetsberaad, laten weten dat hij alle wetsvoorstellen van 'Oort' zou intrekken als de Tweede Kamer zou vasthou den aan een alleenstaanden- toeslag. Alleen het CDA steun de de regering, maar doordat de VVD dat uiteindelijk ook deed ontstond er een kamer meerderheid tegen de alleen- staandentoeslag. Spierballerij „Het machtswoord is gespro ken. Formeel dreigt het kabi net slechts 'Oort' in te trek ken, maar in de praktijk dreigt dan natuurlijk een kabinets crisis. Daar gaan wij geen spierballerij tegenover stel len", luidde het commmentaar van VVD-woordvoerder De Grave. „Ruding heeft zijn zin niet op basis van argumenten doorgedreven, maar met dwang. Hij moet beseffen dat z'n winst gering is". Ruding erkende dat het machtswoord een zwaar middel is. „Maar ik meen dat deze kwestie het waard is. Het machtswoord is volkomen gerechtvaardigd. Kombrink geeft een valse voorstelling van zaken". Er resteren nu voorstellen voor een toeslag van PvdA en D66, die volgende week net als tientallen andere wijzigings plannen in stemming worden gebracht. Beide voorstellen kunnen echter niet op vol doende steun rekenen. W?1 komt er volgend jaar een tijde- DEN HAAG Na twee weken debatteren hebben de ka merfracties een flink aantal grotere en kleinere wijzigingen kunnen aanbrengen in de wetsvoorstellen van de regering. Sommige plannen kosten wat, andere leveren juist geld op. De balans slaat tot teleurstelling van het kabinet echter naar het negatieve: er is 200 miljoen gulden extra nodig om aan de wensen van de Kamer tegemoet te komen, plus honderd miljoen voor een overgangsregeling voor de veelbesproken alleenstaanden. Bovendien komt van de inkrimping bij de belastingdienst veel minder terecht dan de bedoeling was. Minister Ruding ging eerst uit van vermindering van 1450 arbeidsplaatsen. Nu zijn dat er nog „slechts" 1175. Daar staat tegenover dat het beperken van aftrek in de gemengde kosten meer ople vert dan was voorzien: 175 miljoen gulden. De belangrijkste wijzigingen zijn: in 1990 overgangsregeling voor alleenstaanden met inko men tot 35.000 gulden (kosten: 100 miljoen) vaste aftrek buitengewone lasten bejaarden en arbeidson geschikten iets hoger (kosten: 10 miljoen) teruggavegrens T-biljetten 300 gulden (kosten: 35 miljoen) ziektekosten als buitengewone lasten blijven volledig af trekbaar (kosten: 150 miljoen) dieetkosten aftrekbaar vanaf 750 gulden (kosten: 10 mil joen) tekstverwerkers blijven aftrekbaar vanaf 800 gulden (kos ten: 10 miljoen) bezoek congressen en cursussen blijft aftrekbaar (kosten: 15 miljoen) tarief eerste schijf voor buitenlanders wordt 25% (op brengst: 15 miljoen) r werk gedeeltelijk aftrekbaar (kosten: vervoerskosten f 5 miljoen) literatuur alleen boven 400 gulden aftrekbaar (opbrengst: 25 miljoen) geen beperking aftrek verblijfskosten (kosten: 150 miljoen) kantinevoorzieningen gedeeltelijk aftrekbaar (kosten: 30 miljoen) relatiegeschenken minder van 50 gulden slechts voor 75% aftrekbaar (opbrengst: 20 miljoen) „Wij zijn verbijsterd over het machtswoord dat het kabinet heeft gesproken", zei de woe dende Kombrink. „Vorige week hebben we ons plan aan CDA en VVD voorgelegd en hebben we getracht tot een vergelijk te komen. Het CDA wilde niet meedoen omdat de toeslag fraudegevoelig zou zijn, Wij hebben dat punt aange past, maar nóg is het CDA niet overtuigd. Deze fractie heeft '£>1^ dus van een valse sympathie blijk gegeven voor alleen staanden". CDA-woordvoerder Van Amelsvoort, die in een fel de- eil bat ging met Kombrink, hield vol altijd te hebben gezegd dat het om de samenhang gaat van allerlei nadelen die aan de al- leenstaandentoeslag zijn venujlat bonden. in de 1 iropa 2 ngeren proce hou wei pa. Hi mnc ene2 iens« IDE! gis aakt sche nrechti ölgens ensen gevan in de ihandel irijft c vondei atische DE A1 TaSrli 283) De Handje liets te toveelsi Sezonki lomt oi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4