„Loyaliteit christenen geldt eerst Christus, dan overheid M Criteria voor zaligverklaring worden aangescherpt kerk wereld „Eenzijdig accent op roepingen" beroepingen OOSTDUITSE THEOLOOG REINO FALCKE: Verklaring theologen lokale aangelegenheid" „Ontbinding huwelijk gaat te gemakkelijk" Verschijning van Maria ging „de mist in" Schone schijn in Berlijn L"' II )weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ccidoc Gomant Karmelitessen verlaten klooster in Auschwitz PARIJS-KRAKOW Het omstreden Karmelitessenklooster in het voormalige concentratiekamp Auschwitz wordt ont ruimd. De Franse kardinaal Decourtray heeft dit gehoord van kardinaal Franciszek Macharski, aartsbisschop van Kraków, in wiens bisdom het vroegere concentratiekamp ligt. In de buurt van het concentratiekamp wordt „een nieuw centrum voor in formatie, ontmoeting en gebed" gebouwd dat spoedig klaar is. Het Joods Wereldcongres had vorige maand gedreigd alle con tacten met het Vaticaan te verbreken als het klooster niet zou worden ontruimd. In februari 1987 zegde de RK Kerk toe dat dit binnen twee jaar zou gebeuren. De controverse over het klooster ontstond in 1984 toen tien Karmelitessen met toestem ming van kardinaal Macharski een klooster openden in het ge bouw waarin ooit gifgas was opgeslagen. Jakoenin bij Russische staatssecretaris ZURICH De dissidente russisch-orthodoxe priester Gleb Ja koenin, die in 1980 tot tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, maar vorig jaar werd vrijgelaten, heeft een ontmoeting gehad met Konstantin Chartsjev, staatssecretaris voor gods dienstzaken in de Sovjetunie. Jakoenin heeft Chartsjev geïn formeerd over de beweging Kerk en perestrojka, zo meldt het instituut Geloof in de Tweede Wereld te Zürich. Kerk en pere strojka werd kortgeleden door Jakoenin en zijn collega's Niko lai Gainov en Georgij Edelstein opgericht om het recht van godsdienstvrijheid te verdedigen. De organisatie leverde met een kritiek op de leiding van de Russisch-Orthodoxe Kerk, die te weinig gebruik maakt van de nieuwe situatie. Chartsjev zei dat er vorig jaar 1070 nieuwe parochies zijn bij gekomen. Ik zag dat alle zwoegen, alsook alle bekwaamheid in het werk, louter naijver is van de een op de ander; ook dit is ijdelheid en het najagen van wind. VOORZITTER VPW: UTRECHT De Neder landse bisschoppen leg gen een „erg eenzijdig" accent op nieuwe pries terroepingen, maar daar mee lossen ze het pro bleem van het priesterte kort niet op. Ze zouden zich beter kunnen afvra gen of ze moeten vast houden aan de structuur van de parochie of dat er meer ruimte moet komen voor vormen van pasto raat die de grenzen van de parochie overschrij den, zoals het pastoraat in de binnensteden. Dat vindt de voorzitter van de Federatie van Verenigingen van Pastoraal Werkenden (VPW), dr. G. Zuidberg te Utrecht. Bij de federatie zijn de zeven VPW's - een per bis dom - aangesloten. Zij zijn vrijwel alle ontstaan na de bij zondere synode van de Ne derlandse bisschoppen van 1980, waarvan de besluiten door vele pastores als een be dreiging voor hun werk wer den ervaren. Alleen in het bisdom Breda is de vereniging door de bisschop erkend. In totaal zijn er ruim 1500 pries ters en pastoraal werk(st)ers bij de VPW's aangesloten. Als de bisschoppen werkelijk zo'n nadruk leggen op stijging schop Gijsen van Roermond het meest consequent, zo meent Zuidberg. Deze kiest voor een zo nauw mogelijke band tussen parochie en bis dom en schakelt samenwer king tussen parochies zoveel mogelijk uit. De deken ver vult in dit model de functie van inspecteur. Nieuwe kansen voor asielrecht na 1992 ROTTERDAM Als in 1992 de grenzen binnen de Europe se Gemeenschap vervallen, ontstaan er nieuwe kansen voor het asielrecht. Dit be toogde dr. H. Bianchi, emeri tus-hoogleraar criminologie, gisteren op een symposium over 'vrijplaatsen' in de Pau- luskerk te Rotterdam. Deze ontwikkeling zal de juridische adviseurs van de Europese re geringen nog menige slapelo ze nacht bezorgen, zo voor spelde Bianchi. In de huidige uitleveringsverdragen is im mers nog helemaal geen reke ning gehouden met de aan staande veranderingen. Met het wegvallen van de Europe se grenzen wordt het vrij al gemeen aanvaarde buiten lands asielrecht opeens een binnenlands asielrecht. Haarlem; te Meppel (part-timsj r A.C. van Noort te Noordwolde-Zuid- Aangenomen naar Veere-Kleversker- ke-Vrouwenpolder J. Lukasse, predi- Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland), wonende te Middelburg. Bedankt voor Amsterdam L. Wüllsc- hleger te 's-Gravenhage (met be paalde opdracht);, voor Beekbergen A.J. Zoutendijk te Groningen. - schop (part-time). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Blokzijl c.a. drs.A. de Graaf, kandidaat te Kampen. GRONINGEN „De eerste loyaliteit van de christen is die met Chris tus zelf. Pas dan komt onze nationale identiteit". Dat zei de Oostduitse theoloog dr. Reino Falcke (Erfurt) in Groningen, op een bijeenkomst over het conciliaire proces van de Wereldraad van Kerken. Kerken hebben, aldus Falcke, de opdracht de mensheid op te roepen om te keren op een weg die leidt naar oorlog en vernietiging van het milieu. Deze ommekeer is niet een te rugkeer naar oude waarden, maar betekent een radicale verandering in voorwaartse richting. Wanneer de mensheid op de huidige weg doorgaat „dreigt ze in de val te lopen", aldus Falcke. Hij bedoelde daarmee dat door het steeds ingewik kelder worden van comman dostructuren en wapensyste men oorlogen kunnen uitbre ken, zonder dat men die wil of dat er door een sluipende vernietiging onherstelbare schade aan het milieu wordt toegebracht. Een van de be langrijkste opgaven voor de opgeworpen: „Er bestaat j rechtvaardige oorlog", a dr. Falcke. Hij vroeg aandacht voor de consequenties hiervan voor christenen en militaire dienstplicht. Gesp; Dr. Heino Falcke. kerken is dan ook bezig te zijn met de vraag hoe onze sa menlevingen kunnen overle- De Oostduitse theoloog is in Nederland in het kader van het contact tussen de kerken in de DDR en die in Neder land. Dr, Falcke vertelde zijn FOTO: BERT JIPPES toehoorders over het conci liair proces. De relaties die er tussen gemeenten hier en daar zijn kunnen worden ge bruikt om in de geest van de bijbelse sjaloom ideeën uit te wisselen over oorlog en vrede, gerechtigheid en milieu. Het gaat dan niet alleen om een kerkelijke discussie, vond hij: „Ook niet kerkelijke groepen moeten meedoen. Het gaat mensheids-proble- Kerken zouden moeten uit spreken dat oorlogen onrecht matig zijn. Deze stelling wordt althans door de DDR-kerken annen Het is voor de kerken in de DDR moeilijk om deze maat schappelijke vraagstukken aan de orde te stellen. De ver houding kerk-staat is gespan nen, omdat de de belangen van het milieu indruisen te gen de gedachte van de auto riteiten om door middel van de economie hun burgers meer welvaart te kunnen ge ven. Daarom pleitte Falcke ervoor om „het economische en sociale concept van de DDR uit te breiden met het onderdeel milieu". De kerken in de DDR steu nen de gedachten die achter de perestrojka van Gorbatsjov, zitten, zei dr. Falcke. „Wij vinden niet dat je die voor de DDR kunt kopiëren. Maar de kern van perestrojka: waar achtigheid en openheid, moet bij ook ons terugkeren. En de burgers moeten bemoedigd worden om hun politieke ver antwoordelijkheid te dragen". JIBBO POPPEN VATICAANSTAD Het Va ticaan heeft de verklaring van 163 theologen afgedaan met de opmerking dat het hier om een „plaatselijke aan gelegenheid" gaat. De woord voerder van het Vaticaan zei dit gisteren in een reactie op de verklaring die scherpe kri tiek op het functioneren van de paus bevat. De woordvoer der bespreekt zijn verklarin gen steeds met de hoogste lei ding van de RK Kerk. De Westduitse bisschoppen conferentie wijst de kritiek van 163 vooraanstaande theo logen op de paus als „ver dachtmakingen" van de hand. De verklaring spreekt volgens de bisschoppen te zeer in al gemene termen om als een positieve bijdrage aan de dis cussie binnen de RK Kerk te kunnen gelden. De discussie over bepaalde actuele zaken is er niet mee gediend als de uit oefening van het pauselijk ambt bijna uitsluitend in ter men van macht en discipline wordt omschreven. In de ver klaring wordt bovendien ten onrechte ervan uitgegaan dat de theologie een onafhankelij ke plaats ten opzichte van het ambt (paus en bisschoppen) heeft. Als gevolg daarvan spreekt de verklaring over te genstellingen tussen ambt en vrijheid en tussen gehoor zaamheid en verantwoorde lijkheid. De Westduitse bis schoppen roepen tenslotte de theologen tot een zorgvuldige en faire dialoog op. Twee on dertekenaars uit Tübingen, de hoogleraren Norbert Greina- cher en Herbert Mieth, heb ben positief op deze uitnodi ging voor een zorgvuldige di aloog gereageerd. Zij willen niet dat de theologen als zon debok worden gebruikt voor het ontbreken van een dia loog in de RK kerk. In de woorden van de Vaticaanse woordvoerder heette het „dat enkele ondertekenaars hun handtekening al weer hadden ingetrokken". De verklaring is ondertekend door de volgende Nederlandse of in Nederland werkende theologeri: dr. L.A.R. Bakker (fundamentele theoloog, KTUA), dr. E.M.J.M. Cornélis (emeritus KUN), dr. F. Haars- ma (idem), mevr. dr. C.J.M. Halkes (idem), dr. H. Haring (dogmatische theologie, KUN), dr. P.J.M. Huizing s.j. (emeritus KUN), dr. W.M.E. Logister (fundamentele theo logie, Theol. Fac. Tilburg), dr. K.W. Merks (moraaltheologie, idem), dr. N.R.M. Poulssen (Oude Testament, idem), dr. E.C.F.A. Schillebeeckx (eme ritus KUN), dr. K.W. Walf (canoniek recht, KUN) en dr. A.A. Willems (emeritus, idem). VATICAANSTAD Sommi ge diocesane kerkelijke recht banken stemmen veel te snel met ontbinding van een huwe lijk in. Dit zei de dekaan van het hoogste kerkelijke hof van beroep, de Vaticaanse Rota, mgr. Ernesto Fiore, gisteren tijdens de jaarlijkse nieuwjaar saudiëntie van de paus voor de rechters en medewerkers van de Rota. Hij eist van de lokale rechtbanken, die hij niet bij name noemde, een „grotere be dachtzaamheid". Fiore bepleitte een betere pas torale begeleiding van mensen die willen trouwen. Veel echt scheidingen zijn volgens hem te wijten aan een onvoldoende voorbereiding. Maar al te vaak moet de Rota constateren dat het de echtelieden bij de inze gening van hun huwelijk ont brak aan kennis van de bete kenis en het wezen van het huwelijk als sacrament. i Fiore veroordeelde het „niet legitieme, lichtvaardige en on logische" gedrag van enkele kerkelijke rechtbanken die de ontbinding huwelijk hebbengoedgekeurd louter wegens een „dwalende opvat ting van de huwelijkspartners over het huwelijk". Uit het statistisch jaarboek van de RK Kerk over 1986 blijkt dat het aantal huwelijksontbin dingen waarmee de RK kerk heeft ingestemd, van ongeveer 46.600 in 1985 gestegen was tot 52.000. Daarbij ging het om 44.000 huwelijken in de Vere nigde Staten en ongeveer 6.100 huwelijken in Europa. Volgens onbevestigde berich ten zoli het Vaticaan onlangs akkoord zijn gegaan met nie tigverklaring van het eerste huwelijk van prinses Carolina met Philippe Junot, waardoor haar huwelijk met de Italiaan se playboy Stefano Casiraghi. Vasten Het platform 'Kirche ist Gemeinschaft' heeft alle rooms-katholieken in Oostenrijk opgeroepen van 2 tot en met 4 maart te vasten en voor gebed in de kerk bijeen te komen. Dit bidden en vasten moet ertoe bijdragen dat alle personen die bij de recente bisschops benoemingen in Oostenrijk waren betrokken, „met de hulp van God worden be keerd", aldus het platform. Het platform werd twee jaar geleden opgericht na de be noeming van de behoudende theoloog Kurt Krenn tot hulpbisschop van Wenen. Het verenigt kerkelijke functionarissen, priesters en basisgroepen die ijveren voor voortzetting van de vernieuwing van de Oosten rijkse RK Kerk. Duizenden Polen die patriottistische liederen zongen, hebben gisteren op emotionele wijze de laatste eer bewezen aan de vermoorde priester Niedzielak. Leiders van de ver boden vakbond So lidariteit bleven weg van de begrafenis. De begrafeniscere monie werd geleid door kardinaal Jo zef Glemp. De 74- jarige Stefan Nied zielak werd zater dag dood in zijn huis aangetroffen, met een gebroken rug. De priester was volgens vrienden al verscheidene malen met de dood be dreigd wegens zijn nationalistische houding. De moor denaars zijn niet ge pakt. Leiders van Solidariteit hebben overigens gezegd dat er geen politie ke motieven achter de moord hoeven te zitten. FOTO: AP MILAAN Voor de kapel ning plaatsvinden van de Hei- de menigte de geur van rozen van een dorp bij Milaan verza- Uge Maagd Maria. Maar al wat en viooltjes te hebben geroken, melde zich gisteren een grote er verscheen was dikke mist, die zij associëren met de menigte. Volgens de voorspel- - waardoor op het bewuste tijd- Maagd, ling van een ziener zou daar stip niets viel te zien. namelijk die dag een verschij- Niettemin zeiden (Van onze correspondent Jean Mentens) ROME Zaligen zijn er al te veel en mirakels zijn ook al aan inflatie onderhevig. Dat is de mening van de Duitse Je- zuïtenpater Peter Gumpel. Die heeft in Vatikaanstad sa men met kardinaal Pietro Pa- lazzini een lijvig boek gepre senteerd over het werk van de Congregatie voor Heilig- De p; verklaring. Dat religieuze in- dat de stïtuut viert deze dagen zijn vierhonderste verjaardag en Gumpel werkt daar al jaren. Bij die Congregatie wordt na gegaan wie er in eerste in stantie voor zaligverklaring in aanmerking komt en wie daarna ook heilige kan wor den. Ook de wonderen onder gaan daar een onderzoek voor ze officieel worden erkend. ater herinnerde eraan zaligverklaringen een nieuwigheid zijn in de ge schiedenis van de Kerk. Slechts sedert de 15de eeuw kan de paus voorbeeldige ge lovigen verheffen tot 'zalige'. Vroeger deed hij dat nogal eens vaak onder druk van be langengroepen die niet kon den wachten tot ze een eigen heilige kregen. Heilig worden is oneindig veel moeilijker en duurt ook veel langer dan za lig verklaard worden. Het on derscheid is echter vooral de laatste tientallen jaren meer en meer verflauwd. Daarom zullen er duidelijke criteria voor zaligverklaringen ko men. Hetzelfde gaat gebeuren voor de mirakels. In het ver leden werden spectaculaire genezingen te snel tot 'won der' gepromoveerd, nu zullen .er extra tekens van goddelijke tussenkomst moeten kunnen worden aangetoond voor iets officieel „wonder" kan wor den genoemd. De huidige paus heeft overi gens alle rcords gebroken voor wat betreft heilig- en za ligverklaringen. Johannes Paulus de Tweede heeft de kalender verrijkt met niet minder dan 247 heiligen en de gelovigen de kans gegeven zich te spiegelen aan 315 zali gen. opge- derinnetjes die in 1917 de Maagd gezien hebben in Fati- ma op de lijst om zalig ver klaard te worden. Het de zaligverklaring i Pius XII en Jol de pausen Pius XII en Johan nes XXIII zijn afgerond en nog net op de valreep is bij de Congregatie het dossier geo pend van José Maria Escrivé De Balaguer, de oprichter van Opus Dei, aan wiens zaligver klaring de paus nogal veel ge legen is. ziin sie) gi itings zijn d js gev« DEZE week heeft de Oostduitse partijleider Erich Honetj^36^ in Oost-Berlijn bekend gemaakt dat de DDR de eigen t pensterkte met tienduizend soldaten zal terugbrengen ei defensie-uitgaven met tien procent zal verminderen. Bo1 dien zullen zes Oostduitse tankregimenten en een esk^ nacj van de luchtmacht worden opgedoekt. Dat komt neer opjtis ad vermindering met zeshonderd tanks (van de drieduizendjnden vijftig gevechtsvliegtuigen (van de in totaal 350 toestel" De vermindering is volgens Honecker bedoeld om „een dere constructieve bijdrage" te leveren aan de wapenverrp5560 dering. De DDR wil hiermee haar goede wil tonen, hoop dat andere Europese landen hierdoor zullen wordei ïnspireerd tot hetzelfde". VOLGENS schattingen van de NAVO tellen de Oostdi JES strijdkrachten 176.000 man, van wie 94.500 dienstplichtij De Sovjet-troepen in de DDR zijn 380.000 man sterk. Hi het sterkste Russische contingent buiten de Sovjetunie. Ii taal zijn er in de DDR met een oppervlakte v maal Nederland 556.000 man onder de wapenen. Een mindering met tienduizend man is in dat licht bezien dus i schijntje. Bovendien zweeg de Oostduitse leider over de zj re bewaking door Oostduitse troepen van de grenzen mei Bondsrepubliek en West-Berlijn. De stap van Honecker op de aankondiging die de Russische president en partijlei Michail Gorbatsjov in december in de VN heeft gedaan, het Kremlin de komende twee jaar vijftigduizend sold, en vijfduizend tanks zou terugtrekken uit de DDR, Tsjei slowakije en Hongarije. De Oostduitsers hebben alle reden ontevreden te zijn. alle Oosteuropeanen, de Russen en Roemenen uitgezondè zijn ze het meest beperkt in hun reismogelijkheden. De h vormingen waarover in de Sovjetunie en Polen openf 1 wordt gepraat vormen voor hen „verboden lectuur". Inm* r dels heeft Honecker terloops ook laten weten dat de MuurV Tl Berlijn nog zeker vijftig, en misschien wel honderd jaarj blijven staan „als garantie voor de vrede" en als wal te^OOl negatieve zaken in het Westen als de handel in drugs en op de markt brengen van Oostduitse marken tegen een kcOTl van ongeveer 15 cent (de officiële koers is 1,12). lacl HONECKER heeft van het Westen echter meer te duch| dan onbelangrijke bijverschijnselen als de handel in drugsu Vi het (in West-Berlijn legaal) aanbieden van het OostduÈN H „monopoliegeld". Ondanks het zwaar bewaken van de gnntrun zen met de Bondsrepubliek en West-Berlijn vluchten F?teli- maand enkele tientallen Oostduitsers naar het Westen. P bijna 40-jarige geschiedenis van de Duitse Democratische 4,ezer publiek is één aaneenschakeling van landverhuizingen \e prc Oost naar West, ook al omdat de Bondsrepubliek meteen fenblil staatsburgerschap aan de nieuwkomers geeft. Een groot ajordoe tal Oostduitsers wacht doorgaans jaren na een verzoek totp^nte gale emigratie om dan plotseling vaak van de ene dagK de andere te moeten horen dat het gezin binnen 48 u|}us met achterlating van alle bezittingen, moet vertrekken nj het Westen. En de achterblijvers in de DDR mogen nduidel meer worden bezocht.. Dergelijke praktijken zullen voorlo(°P et voortduren. Alle mooie vredesbeloften van Honecker kil"11^1® nen daar niets aan veranderen. L is d Half tot zwaar bewolkt DE BILT (KNMI) In de al- gemene drukverdeling in de omgeving van ons land komt het komend etmaal maar wei nig verandering. Wel passeert in de loop van morgen een frontale zone, die vandaag bo ven, de Britse eilanden nog al wat regen bracht. Maar als deze zone bij ons komt is de meeste regen er uit. Wel zal er meer bewolking zijn, maar toch ook met flinke perioden met zon. Vannacht daalt in het binnenland de temperatuur weer beneden het vriespunt, aan de kust blijft het iets war mer. In de middag wordt het zo'n graad of 7. De wind waait uit het zuidwesten en is matig. Sneeuwbericht DEN HAAG Sneeuwbericht sa mengesteld door de ANWB naar de situatie van donderdag 26 januari 1989 Skigebieden dicht bij huis: In de Duitse Eifel, de Harz. het Sau- erland en de Belgische Ardennen zijn nog steeds geen wintersportmogelijk heden. In het Zwarte Woud zijn er alleen in Feldberg op een sneeuwlaag tot circa 20 cm zeer beperkte winter sportmogelijkheden. Een verbetering De weersverwachting geldig tot zon- Ing België: Opklaringen. Zaterdag veekend iets koeler. In Duitsland: In het zuiden mild weer en geen neerslag. Plaatselijk In het noorden tijdens het weekend overgang naar milder weertype en wat bewolking. Geen neerslag van betekenis. Temperatuur 4 tot 9 gra in Oostenrijk en Zwitserland zijn de mogelijkheden niet optimaal, afdalin gen tot in het dal zijn vaak niet of beperkt mogelijk en voor langlauf moet men vaak uitwijken naar de hoger gelegen pistes. De toestand van de pistes op de hoger gelegen delen is goed te noemen, terwijl de lagere pis tes vaak een oude en deels verijsde sneeuwlaag hebben. In Frankrijk zijn de wintersportmo gelijkheden momenteel goed te noe- gen pistes ligt vaak geen sneeuw, ter wijl in de hogere delen soms maar enkele pistes open zijn. In de provin cie Trento zijn bijna alle pistes geslo- Zwitserland Bern Graubünden Weersverwachtingen geldig t Öostenrijk/Zwi aanhoudende ir Maximumtempi Vorstgrens op 2000 n Opklaringen. Zaten|e^e V rolkt en van tijd tot tijd> g" leratuur 5 tot 8 graden. lid-ge1 ?rland: Plaatsefald h 'g di' bewolkt. In Noo|et m< Italië plaatselijk mist, temperatu omstreeks 3 graden. Gedetailleerde informatie over |7~JT*"| ineeuwhoogten in de populair)* fL 1 wintersportplaatsen is dag en nao België/Duitsland: 06-910 910 20 Oostenrijk: 06-910 910 30 Zwitserland/Noord-Italië/Frankrij|

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2