Omwegen Jos Witteman (31) zit om een uitgever te springen JOUR NAAL ■MhlJdliB afé Zwembad Zoeterwoude krijgt in 1989 flinke oppepper Woubrugge ongerust ïover binnenschepen ChNi hl Alphen verkoopt panden Julianastraat \gina,EIDEN& OMGEVING CeidóaOowiant vrijdag 27 januari i989 pagina 13 Op mijn omucgi'ii door stad en land j£H§ Jnj mij telefonisch of schriftelijk vertellen JtKjltbk ABP- 1 wie u graag in deze rubriek zou willen WSjHfei' tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 KiMr ^HMi - 12 22 44 op toestel 10. door Tim Pirlrr. ■net Bingo isch) J3SSCh(ul In buurthuis de Weipoort Zoeterwoude wordt vanavond een bingo ge houden. Aanvang acht va T nri leine mayoi zout, J *P1 blik, 4 melk, k er, 21 groom, •iete k Kaartavond door te geb riëren. iden fgende dappe largar. kaas, ibouill De supportersclub van de voetbalvereniging SJC houdt vandaag in de kan tine op het sportpark aan de Lage weg in Noord- wijk een klaverjasavond. Er wordt gespeeld om vleesprijzen. Aan het ein- de avond draait het in avontuuur. De kaartavond begint om acht uur. Het inleggeld be draagt een rijksdaalder per persoon. Iedereen is welkom. Disco De Zoeterwoudse jonge renvereniging Utopia houdt vanavond in de Westender een disco. Stu dio 17 zorgt daarbij voor muziek. Aanvang half ne- '*lcZ'3gen. Zondagmiddag tussen lee' c.. id I stevig chte grof; >fe kaai twee en vijf uur is de Su- persoos open. Op 3, 4 maart wordt het inmiddels traditionele recordweek- einde gehouden, aat i de k Los va'rm Film De Engelse speelfilm „Drowning by Numbers" wordt maandagavond ge draaid in filmhuis Lisse de Grevelingstraat 50 Lisse. Met deze film iatste k opent het filmhuis haar bestr voorjaarsseizoen. Aanvang half negen. Het verhaal de film draait om drie iwen die alle drie hun echtgenoot vermoorden. Ze weten alle drie aan vervolging te ontkomen. De lijkschouwer verdenkt het drietal en chanteert ze met voor hem fatale ge volgen. Klaverjas Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Beatrix houdt de Oranje vereniging Noordwijk- Binnen haar traditionele klaverjaswedstrijd. Deze wordt dinsdagavond ge houden in hotel-restaurant De Beurs aan de Voor straat. De wedstrijd begint om acht uur. Deelname kost drieguldenvijftig. dakpa Strooi tussen SchelJJ ie op 4 lardapi jaar v •ijgen. >ente Rasp r dun, Meng rise, yj orikap Garni ir stuk le pari, rï. s<r/jjfi werhe$, net sli ?rdsuik TEAN1 - H ordwi tién alle la laterd; KTS De Katholieke Technische School (KTS) Voorhout houdt dinsdag open dag in de school aan de Leidse-1 vaart. Tussen negen en twaalf uur kunnen belang stellenden lessen volgen. Tussen half zeven en half tien geven leraren voor lichting over de lessen die worden gegeven en tussen zeven en negen uur kan men in de aula terecht voor algemene informatie. VAN CANDLELIGHT, „GEEF ME JE WARMTE EN ANDERE OPBORRELENDE ZIELEROERSELEN Een dichter wordt gebo ren, niet gemaakt. Een levendig bewijs van deze stelling wordt geleverd door de bijna 32-jarige Sassenheimer Jos Witte man. Toen hij nog een Josje van 13 jaar was schreef hij al verzen, die hij met tientallen tegelijk opborg in schoenendozen om ooit nog eens te kun nen zien hoe het allemaal gekomen was. Het mocht niet zo zijn: bij een ver huizing gooide moeder Witteman de verzamelde prille poëzie van haar zoon per ongeluk weg. Jos heeft er zand c en ging voort op de ingesla gen weg dié poëten moeten gaan om innerlijk rijker te worden en daarbij aan de bak te komen. Sinds een jaar of 15 produceert hij dichtwerk aan de lopende band en zendt per maand een gedicht of twee op naar Jan van Veen (ex-Vero- nica-man), de presentator van het wekelijkse Avro high light-avondprogramma Cand lelight, dat ontelbare luiste raars (mèt of zonder ingezon den gedichten) van 22.00 tot 23.00 uur wakker houdt en als een ui werkt, want je kunt er bij huilen van smart of ont roering. Elk jaar bundelt Van Veen zo'n honderd gedichten van luisteraars en Jos Witte man zit daar al sinds '74 met een gedicht of meer telken male bij. Je voelt je allright bij Candlelight. Maar Jos zou nou eindelijk weieens door willen breken en verder ko men dan het schier eindeloze Candlelight, en een geïnteres seerde uitgever willen vin den, „maar ja, we heten niet allemaal Toon .Hermans of Jules Deelder", heeft Jos ge merkt. Hoewel hij evenveel in z'n mars heeft, met al die vlinders in zijn buik. In het dagelijks, niet altijd even opbeurende, leven werkt Jos Witteman bij de af deling Voorlichting van het Academisch Ziekenhuis Lei den, audio-visuele groep, die voorlichtingsfilms voor pa tiënten en verenigingen, of leer-films voor studenten in elkaar zet. Hij ontmoet daar ook zowat dagelijks de schrij ver Maarten Biesheuvel, die ook zowat dagelijks Jos een hand geeft en zich daarbij voorstelt: hallo, ik ben Maar ten Biesheuvel. Jos zou die re peterende kennismaking niet meer willen missen, want het zet hem ook aan het denken. Zowel over Maarten als over zichzelf. Het lijkt me eigenlijk niet zo gek als Jos eens met Maarten zou praten over een uitgever, want Biesheuvel kan het weten. „De uren kruipen voorbij, dagen lijken maanden en de nachten duren jaren. Ik wou, ik wou dat jij De klok wijst de uren aan die ik zonder jou verspil. Ik voel me nutteloos, leeg en alles wat ik wil, is dat ik weer je liefde kreeg. „And I Love Her"'hoor ik The Beatles steeds zingen, ze zingen het voor jou. Ik zing het zachtjes mee, omdat ik zoveel van je hou". Z'n grappigste Dit vindt Jos Witteman z'n „grappigste gedicht", in 3 mi nuten geschreven en onder plaatselijke verdoving als het ware. En door je hoofd ruist op het late avonduur, bedwel mend Candlelight. Het is bin nen warm en buiten guur. Er zijn niet veel kinderen die dichten; ze schrijven wel soms verhalen. „Maar dat is niet mijn grootste kracht", bekent Jos. „Ik heb 't weieens gepro beerd, maar halverwege raak te ik m'n concentratie kwijt. Nee, dat lukt me niet zo best". Het dichten echter gaat hem des te beter af. Dan zit Jos in de romantiek, maar ook de politiek kan hem grijpen. Hij is een fan van Bob Dylan en John Lennon, zijn idool. Len- non's geest kruipt soms in Jos' ziel en dan begint de dichter tegen heilige huisjes aan te schoppen, „vriendelijk, niet kwetsend hoor. Dingen die mij bezig houden vind je te rug in mijn gedichten. Voel ik de drang, dan schrijf ik, ook op m'n werk wel. Maar er zijn ook dagen, dat ik geen woord, geen komma op papier krijg". Soms ook moet je hem van achter de video-writer van daan slepen, anders blijft ie Inmiddels heeft Jos Witteman 8 bundels met ringbanden sa mengesteld en op maat gesne den. „Ik wilde dat een echte uitgever dit voor me deed. Vorig jaar heb ik in vier maanden tijd ook vier bun dels geschreven; ik was toen erg gemotiveerd om goed te schrijven. Soms ben ik met twee gedichten tegelijk be^ig. Nou ja, de één gaat voetbal len, ik zit achter m'n tekst verwerker. Ik laad mezelf op bij muziek, dan luister ik naar Neill Diamond of Leonard Cohen, naar protestsongs als ik me wat „gewelddadig" voel. Dan moet ik stemming maken. Klassieke muziek? Nee, daar ben ik geen liefheb ber van, eerlijk gezegd". Jos vertelt me, dat tegenslag be vruchtend kan werken. Vorig jaar heeft hij een blauwtje ge lopen, het zoveelste lijkt wel, „maar dat leverde wel een hele bundel op, een concept bundel noemen ze dat, met een lijn erin, een doorlopend verhaal rond een man en een vrouw. Zoiets helpt me goed deels over de pijn van het blauwtje heen; 't lucht toch wel op. Een soort bevalling met de voldoening daarna". Lezen we dan nu de „Prik keldraad Blues", „politiek ge slaagd", vindt Jos: „Ze stonden, achter prikkel draad, voor zich uit te staren. Ze beseften niet langer waar, wie of wat ze waren. Maar ze waren gevangenen van een wreed regime En dat smoorde elk protest, elk weerwoord in de kiem. De wolken pakten zich samen boven het Chileense stadion, toen men met het fusilleren begon. Ze lagen achter prikkeldraad, met ogen zo bang en groot. Nu wisten ze waar, wie of wat ze werkelijk waren: Ingelijst Wat dat Candlelight niet alle maal teweeg kan brengen. Onlangs stuurde een luiste raarster uit Zutphen een ca deautje naar Jos: het gedicht „Wat je me geeft", gecalligra- feerd, achter glas en ingelijst. De dame had dat gedicht op gevangen en treffend gevon den: „Je geeft me liefde, je geeft me licht, je geeft me warmte, het straalt van je gezicht. Je geeft me je gulle lach, je geeft me je stil verdriet, je geeft me een liefdevolle dag, bent mooi als een liefdes lied. De ras-dichter Jos Witteman heeft grote behoefte aan een belangstellende uitgever. wat anderen niet ion- den geven en wat je deed zal ik niet .ver geten, ik hou van je, mijn hele le- Nou, dat vond de dame dus erg mooi; wie weet wat er al lemaal door haar heen is ge gaan. Toch meent Jos Witte man, dat hij door de jaren een bepaalde eigen, volwassen stijl heeft gekregen: „het „ik blijf je trouw"-niveau is gepas seerd", houdt Jos staande. Hij dicht ook op verzoek, op be stelling, bij een cadeau bij voorbeeld. „Het is wel onper soonlijk, maar 't levert je toch wat bekendheid op". Zo le vert de Sassemse jonge bard zijn regels aan, gewapend met poëzie en woorden als bloe men. „Mijn gedichten worden echt wel gelezen", heeft Jos ervaren. „Nu nog een uitge ver, maar niemand trapt erin, want ik ben geen Hermans of Deelder. Jammer eigenlijk. Maar het moet een keer luk ken, als men 't maar vast met één bundel wil proberen. Zelf uitgeven kost enorm veel tijd en erg veel geld. Maar ik wil iets met die bundels doen, 't zou zonde wezen om ze in een kast weg te moffelen". Toch is er een lichtpuntje, leuk hoor, voor Jos. „Vorige week heeft boekhandel Kooy- ker in Leiden vier bundels van me afgenomen voor de verkoop. Daar zal ik nu wel in de hoek van Hermans en Deelder liggen. Afwachten wat er van komt". Verder is het net zo erg als de dichter FOTO: HENK VAN DEN ENDE het in hoge nood zegt in zijn bundel „Vlinders in mei": „Geef me van alles iets want vele jaren had ik niets, sla je armen om me heen want vele jaren had ik het koud, blijf noch wat, laat me niet al leen, zeg alsjeblieft dat je van me houdt". „Lust je nog een peul", zei eens frater Venantius bij ons in Schin op Geul. En hij sloeg een akkoord op zijn gitaar aan. ikblad de L< 'ijk. 0< Isbure anwez jordwifci gstellii sluitii telei :OETERWOUDE Voor gemeentelijk zwem- ti|uau op het Zoeterwoudse ;u iportpark Haasbroek is Gnooa jaar van de waar- iciu. De gemeenteraad oonde zich gisteravond |maniem voorstander van 1 ?en flinke oppepper. De openingstijden van het openlucht zwembad wor den uitgebreid, de entou rage van het bad wordt sfeervoller en de bevol king wordt regelmatig ge ïnformeerd over de activi teiten in het zwembad. Volgens de VVD-fractie is de levensvatbaarheid van het zwembad nadrukkelijk in het geding. Woordvoerder H. van der Kooi: „Het zwembad brengt ons grote zorgen. Het afgelopen seizoen was drama tisch en de kosten zijn enorm hoog gelet op het aantal bezoe kers. We moeten alles op alles zetten het tij te keren en direct het dit jaar opnieuw een standpunt innemen". Wethouder me vrouw H.S. Graniewski-Wij- nands deelde de zorgelijke me ning van haar eigen partij. Wat dat betreft zal 1989 inder daad het jaar van de waarheid worden. Het openluchtbad zal in ieder geval zeven dagen per week open zijn, in 1 maandag en dinsdag dicht. Op werkdagen van twaalf tot acht uur en in het weekeinde van twaalf uur tot half zes. Hoewel een verhoging van het tarief is overwogen wordt daarvan toch afgezien. Het gemeentebestuur denkt het zwembad aantrekkelijker het bad te maken door de plafonds van de entree en kleedruimten wat op te fleuren, vlaggemasten te plaatsen, op het buitenterrein bloembakken te plaatsen, spel materiaal aan te schaffen, de kiosk nabij de zonneweide weer open te stellen en het personeel bij te scholen. Van Prooijen weg uit Zoeterwoude ZOETERWOUDE Jaap van Prooijen, chef financiën van de gemeente, gaat Zoeterwou de verlaten. Hij is benoemd tot chef financieel beleid en comptabiliteit van de gemeen te Riderkerk. In die circa 50.000 inwoners tellende plaats krijgt de 36-jarige Van Prooij en de leiding over 23 mede- werkers/sters. Hij is sedert 1 januari 1981 werkzaam in Zoe terwoude en gaat half april i de i zijn meente. De familie Van Prooijen zal ook in Ridder kerk (of de omgeving) gaan wonen. Het aanstaande ver trek betekent ook een gevoelig verlies voor de badmintonver eniging Shuttlewoude. Jaap van Prooijen is mede-oprichter van de club en sedert die tijd (1982) voorzitter. Ook als actief speler staat hij zijn mannetje. WOUBRUGGE De be volking van Woubrugge 1 iaakt zich ongerust over le vaart van grote bin- enschepen door de lorpskern. Met name is men bang voor ongeluk-, ken met tankschepen, faar aanleiding van een "ecente aanvaring van een 'Q tanker met de brug over -de Woudwetering toonde kaadslid J.A. Markx K« Cr; Q(CDA) gisteravond in de iGri gemeenteraad zijn onge- üstheid over de veilig heid van het dorp. De vaart van zeer grote bin nenschepen door de kern van Woubrugge is reeds jaar en punt van zorg. De r een ontploffing van een tanker bij een stuurfout in de nauwe doorgang van de brug is reeds vele malen uitge sproken. Onlangs liep een tan ker gedurende de avond uit het roer en vernielde het rem- mingswerk aan stuurboord- kant van de brug. Deze gebeurtenis geeft de raad van Woubrugge eens te meer de overtuiging, dat op termijn een pijpleiding Europoort- Schiphol de enige juiste oplos sing is. Raadslid H.R. van Woerden (VVD) achtte het zinnig om eens in overleg te treden met gemeenten zoals Boskoop en Waddinxveen, die te kampen hebben met het zelfde probleem. Van de publieke tribune werd door de heer Wedmakers, die langs de Wetering woont nog enige feitenkennis aangedra gen. Hij meet de snelheid van de door de Wetering varende schepen. Naar zijn zeggen lo pen de golven van tankers rond de 80 meter bij een snel heid van ongeveer acht kilo meter al over de schoeiingen. Zand- en grindtankers maken het echter het bontst. De schippers van die schepen be kommeren zich naar zijn zeg gen niet over de snelheid van hun schip. Van Woerden wilde onder zocht zien of de gemeente Woubrugge mogelijkheden heeft de snelheid van de sche pen aan banden te leggen. Burgemeester D. Brouwer de Koning bleek van mening, dat pogingen in die richting het beste via Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland kunnen lo pen. Oudste tabakspijp in Leids Pijpenkabinet Dit is een Zuid-Amerikaanse pijp van 500 jaar voor Christus. Het Leidse Pij penkabinet heeft deze uitzonderlijk pijp aangekocht. Vanaf donderdag is deze Jama-Coaque-pijp, de oudste pijp die in Europa te zien is, te bewonderen op een ereplaats in een vitrine van het Leidse Pijpenkabinet. Het Leidse museum voor de tabakspijp van klei bezit ongeveer 10.000 pijpen. Daarbij is een serie uit Midden- en Zuid-Amerika die alle date ren van voor de ontdekkingsreis van Co lumbus in 1492. Het nu aangekochte exemplaar komt uit Ecuador. Het pre- columbiaanse exemplaar is onmisken baar het oudste. Overigens zijn dit soort pijpen schaars vertegenwoordigd in Eu ropese museale verzamelingen. De oudste pijpen komen uit Zuid-Ameri ka, waar tabak een inheemse plant is die van oudsher door Indianen wordt ge rookt. Nagenoeg op de evenaar in Ecua dor leefde de Indianenstam Jama-Cao- que, een vreedzaam volk bekend om zijn curieus versierd aardewerk. Zoals veel potten en vaten is ook de pijp uit het Leidse museum kunstig geboetseerd. Van grijze wat korrelige klei is een taps toelopende buis gemodelleerd die tien centimeter lang is. Op het wijde uiteinde ervan komt een gedetailleerd vrouwenfi guurtje voor met fraaie sieraden. De pijp werd bij de Jama-Coaquen ritueel ge bruikt en is daarna als grafgift in de grond gekomen. Het unieke stuk dat in prachtige staat verkeert, is recentelijk opgegraven, aldus het Pijpenkabinet, dat het pronkstuk via aan Amerikaanse tussenpersoon met steun van de „Vrien den van het Pijpenkabinet" kon aanko pen. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Alphen is gisteren ak koord gegaan met de ver koop van de panden Juli anastraat 34 en 36. Een Alphense belegger heeft de panden gekocht en wil er een winkel en horeca in vestigen. Daarvoor zal de gemeente het pand nummer 34 slopen. De ko per betaalt 450.000 gulden voor beide panden en 30.000 gulden sloopkosten. Daarmee gaat het pand waarin onder andere het gemeentelijke bureau voorlich ting gevestigd was, tegen de grond. De historische vereni ging heeft hier nog tegen ge protesteerd, maar het pand is geen monument in de zin van de Monumentenwet en de ge meente zelf heeft geen eigen Monumentenlijst of monumen tenbeleid. In het pand nummer 36 wordt een winkel gevestigd. De gemeente heeft overigens nog een bedrag van 5000 gulden betaald aan de Hervormde Kerk. Dat stond in het kpop- contract dat de gemeente in 1951 ondertekende en waarmee de pastorie overging in handen van de gemeente. Bij dit con tract stond een boetebeding de kerk vastlegde dat in het pand geen frivole be stemmingen zouden komen. Daaronder valt ook een horeca gelegenheid. Daarnaast besloot de raad in te stemmen met het benodigde krediet van 720.000 gulden voor de aansluiting van Aarlander- veen op het CAI-net. De ge meente heeft eerst een onder zoek gedaan om uit te vinden of de bewoners van het stadsdeel aansluiting wensen. In principe moest 70 procent van de bewo ners er voor voelen anders zou het plan niet doorgaan. Uitein delijk bleek 64 procent van de ondervraagden ja te zeggen. Hierop is toch besloten Aarlan- derveen aan te sluiten omdat men verwacht dat tijdens de werkzaamheden meer mensen hun belangstelling zullen tonen. Bij het CAI-bedrijf is al een be drag van 360.000 gulden gere serveerd voor de aansluiting. Daarnaast wordt een bijdrage van 160 gulden per aansluiting verkregen van ongeveer 217 bewoners. Dit levert nog eens ruim 34.000 gulden op. De nieuw aangeslotenen betalen hetzelfde abonnementstarief als de andere inwoners in Alphen: 11,08 gulden per maand exclu sief de BTW.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13