Albert Heijn mag naar Marcagarage dreldóc Sowmit UW TROUWDAG VOOR EEUWIG STAD OMGEVING ïodemvervuiling verhindert louw aan Kruisstraat Renovatie alleen nog lonend met leerprojecten Maak uw bruiloft tot de meest onvergetelijke dag van uw leven. krijgt hogere subsidie Slimme EHBO-kit VRIJDAG 27 JANUARI 1989 PAGINA 11 eerma ontkent toezegging subsidie DEN Het gesprek van gedeputeerde loone en wethouder H. de la Mar met 'cretaris Heerma van volkshuisves- over de rijkssubsidie voor het oude- irojeet Zijloever heeft gistermiddag i concreet resultaat opgeleverd. Heer- Iheeft de mogelijkheid om alsnog een ïg van zes ton hiervoor beschikbaar 'llen van d hand gewezen. De staats- :taris ontkent dat er van de zijde van flministerie ooit een officiële toezegging idaan dat Leiden voor het project Zij subsidie zou krijgen. Hij zei dan ook ns gepikeerd te zijn over de manier ■op Boone en De la Mar daarover in ienbaarheid getreden waren. Wel was nnen het ministerie op een gegeven ent sprake van een positief ambtelij- tdvies, maar dit is nooit officieel aan medegedeeld. Boone en De la Mar zouden dit op informele wijze vernomen hebben. Volgens bestuursmedewerker H. van Wirdum betekent dit hoogstwaar schijnlijk dat Boone en De la Mar deze eerdere bewering in zullen trekken. Boone en De la Mar blijven goede hoop houden op een gunstige afloop van de zaak. Er zullen pogingen worden gedaan* om via het ministerie van WVC alsnog subsidie te krijgen. Hoe dit concreet wordt aangepakt is nog niet bekend. Boone en De la Mar hebben de staatssecre taris wel duidelijk gemaakt dat het over leg veel eerder plaats had moeten vinden. De misverstanden waren dan waarschijn lijk in een eerder stadium uit de weg ge ruimd. Heerma vond een gesprek toen „niet zinvol", omdat de zaak volgens hem volstrekt duidelijk was. ZES MAANDEN VOORWAARDELIJK VOOR ONTUCHT DEN HAAG/LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De man moet ge durende die tijd contact houden met de reclasse ring en de behandeling die hij in de Jelgersma kli niek volgt, voortzetten. Op 11 december 1987 en 6 januari vorig jaar had hij getracht twee achtjarige jongens te verleiden. Op 21 januari had hij in Leid- schendam getracht een meisje aan te randen nadat hij haar in de bosjes had getrokken. De feiten pleegde hij wanneer hij onder spanning stond. Nu hij onder behandeling is, kan hij die spanningen beter aanvoelen. Daarom eiste de officier veertien dagen geleden ook al een voorwaardelijke straf met een psychiatrische clausule. Zij wilde de be handeling niet onderbreken. Leidse regio heeft te weinig congresruimte Groenoord LEIDEN De Leidse regio beschikt over te weinig adequate congresruim te. Dat concludeert de directie econo mische zaken na een onderzoek naar de vraag en het aanbod van de con- gresmarkt in de Leidse agglomeratie. Het ontbreekt vooral aan ruimten voor gezelschappen van meer dan 350 personen. Ook is goede accommodatie, waarbij zowel de congres- als de hotelaccommodatie onder een dak te vinden zijn, volgens de onderzoekers nauwelijks voorhanden. De aanwezige zalen blijken over het alge meen niet goed uitgerust te zijn voor inter nationale congressen. Het plannen gressen op lange termijn blijkt een r zaak te zijn. De meeste grote zalen bevinden zich namelijk bij de Rijksuniversiteit. De ruimten zijn in eerste instantie bedoeld voor het houden van colleges. De markt voor congressen blijkt een groei markt te zijn, al kan de Nederlandse con- gresmarkt volgens de onderzoekers niet goed ingeschat worden. Van die groei pikte ook het Leids Congres Bureau (LCB) een graan tje mee.. Het realiseerde in 1988 een verdub beling van de omzet. Ook de Leidse markt is niet makkelijk in te schatten. Dat komt vooral doordat de congresmarkt van de uni versiteit niet duidelijk is. Verder heeft het LCB zich nog niet op de zakelijke markt be geven. in: 1985 1983 1984 1981 1985 1985 1982 1984 1984 1985 1983 1982 1982 1982 1987 1984 1987 1983 1985 1985 1986 1987 1986 1984 LEIDEN De gemeen teraad staat positief te genover de komst van Albert Heijn naar de Marcagarage op het Ir. Driessenplein. Wel wil een aantal fracties pre cies weten in hoeverre reformwinkel de Zaai ling aan de Hooigracht daarvan schade zal on dervinden. De gemeente dat uitzoeken. Boven dien moet de gemeente de gevreesde verkeerso verlast zoveel mogelijk beperken, zo bleek gis teravond tijdens een ge combineerde commissie vergadering. Het CDA was het meest uit gesproken in de positieve verwachtingen over de komst van de grootgrutter naar het Ir. Driessenplein. „De winkel voorziet daar in een behoefte. Als de Kaas markt wordt bebouwd, zal die alleen maar stijgen", al dus W. Hettinga. Meer twijfels hadden de par tijen over de gevolgen voor reformwinkel de Zaailing. Eigenaresse Van Ginkel stel de dat de zaak „binnen korte tijd failliet zal gaan" omdat AH van plan zou zijn aller hande reformartikelen tegen een veel lagere prijs te gaan verkopen. Zij was niet te spreken over een (niet open baar gemaakt) onderzoek dat de directie economische za ken heeft laten houden en waaruit blijkt dat AH klan ten naar de Zaailing zou trekken. Een ambtenaar noemde dat rapport later „iets te optimistisch". Een on derzoek van de KNOV, dat het tegendeel uitwees, was volgens hem „veel te nega tief". Met name het CDA en Links Leiden willen eerst meer we ten over de gevolgen voor de Zaailing, voordat zij hun de finitieve goedkeuring aan de komst van AH verlenen. Alle fracties toonden zich zeer bezorgd over de te ver wachten verkeersoverlast. Enerzijds van de bezoekers, anderzijds van de leveran ciers. Volgens Hettinga komt er in de toekomst niet meer dagelijks één vrachtwagen, maar meerdere, omdat de aanvoer voortaan per pro- dukt zal geschieden. De ves tiging van een cafetaria-res taurant, die volgens het CDA-lid vrijwel vaststaat, zou daar nog eens extra toe bijdragen. De wethouders M. v Molen (verkeer) en D. Tesse- laar (volkshuisvesting) kenden de problemen. „Maar ik verwacht dat AH zich i de afspraak zal houden niet tijdens spitsuren te laden I of te lossen", stelde Van der Molen. De bezwaren v CDA en VVD dat AH v( veel drukte zal zorgen e voornaam bezwaar van de omwonenden noemde zij „een onwaarachtig verhaal". „Juist die partijen hebben dat altijd gewild. Ik denk dat de drukte bij een garage op de Beestenmarkt voor nog veel meer problemen zal zorgen". C. de Boer (PvdA) vroeg of er op de hoeken bij de'Kerk- pleinbrug paaltjes kunnen worden gezet. IIDEN Op de plaats i de vroegere Cabri-ga- 'e aan de Kruisstraat nnen als gevolg van bo- mvervuiling voorlopig n woningen worden Douwd. r N. van der Nat wilde appartementen bouwen. Hij uift die plannen nu nood- Iwongen op de lange baan. •Van der Nat valt er :n zinnig woord te zeggen de vraag wanneer er wel jouwd kan worden. „We eten eerst afwachten wat er :ies aan de hand is". Hij niet ingaan op de resulta- tot nu toe. „Voor mij zijn die rapporten.algebra". Gezien het gebruik van het pand ligt vervuiling met olie, lakken en aanverwante produkten voor de hand. Van der Nat verwacht niet dat valt te achterhalen wie de ver oorzakers van de vervuiling zijn. „En dan moet je het nog kunnen bewijzen ook". Het pand is in de loop der jaren door verschillende bedrijven gebruikt. Laatstelijk door het taxibedrijf Kerkhof. Het huidige gebouw zal, zo verwacht Van der Nat, ge woon blijven staan zolang niet duidelijk is wat er op het stuk grond aan de Kruisstraat mag gebeuren. „Ik kan er wel weer een stel auto's inzetten, het is garage". Van der Nat zegt upeerd, maar niet verbaasd te zijn door de situatie. „Er is natuurlijk geen meter grond binnen de singels die niet is vervuild. Overal heeft wel ooit een fabriekje gestaan, wat denk je dat vroeger gebeurde met de ververijen van de wo lindustrie?". Een woordvoerder van de af deling milieu bevestigt dat er problemen zijn en dat het on derzoek nog niet is afgerond. Volgens de woordvoerder is voor een sanering van belang te achterhalen wie de veroor zaker van de vervuiling is. En dat is ook volgens hem moei lijk vast te stellen. Lintje voor Blijleven LEIDEN De heer J. Blijle ven heeft vanmiddag de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau gekregen. De Leidenaar kreeg de medaille uitgereikt door loco-burgemeester me vrouw J. van der Beek van Den Bosch bij de opening van een grote internationale ten toonstelling in de Brabanthal len in die plaats. Blijleven is vandaag 25 jaar bestuurslid vati de tentoonstellingsorgani satie van de Nederlandse Ko nijnenfokkers Bond (NKB). Hij is sinds 1948 lid van de NKB. Sinds 1964 is hij be stuurslid van de NKB-Bond- stentoonstelling, waarvan hij in 1985 voorzitter werd. Verder richtte hij in Leiden de kleindieren-sportvereniging Rijnland en in Alphen de Avi faunashow op. Blijleven is sinds 1984 actief in een advies- het ministerie Landbouw en Visserij. Als volleerde bouwvakkers reden wethouder D. Tesselaar (links) en gedeputeerde H. van der Meer ieder een kruiwagen puin naar buiten. WETHOUDER TESSELAAR: LEIDEN „De gemeente kan panden alleen nog lo nend laten opknappen via dit soort projecten. Anders wordt de huur van de ge renoveerde woningen on betaalbaar". Dat zei wethouder D. Tesse laar (Volkshuisvesting) gister middag in het Stadsbouwhuis na het officiële startsein voor de experimentele regionale bouwpool Rijn- en Bollen streek. Het startsein werd ge geven bij een te renoveren huis aan de Langegracht. Na de renovatie wordt het overge dragen aan de Woningbouw vereniging Leiden. Onder be geleiding van een draaiorgel hesen Tesselaar en gedepu teerde H. van der Meer zich in een overall. Vervolgens ver wijderden ze een plank die voor de ingang van het pand zat en reden ze elk een krui wagen puin naar buiten. In de arbeidspool werken de gemeenten Leiden, Rijnsburg, Lisse en Hillegom, het Gewes telijk Arbeidsbureau en de provincie Zuid-Holland sa men. De pool is bedoeld voor langdurig werkzoekenden. Ze volgen een leer-/werkpro- gramma. De lessen die bij het programma horen, worden ge geven door het centrum voor beroepsopleiding en beroepso riëntatie aan het Kanaalpark en het centrum voor vakoplei ding van volwassenen aan de Rooseveltstraat. In de gemeen te Leiden liepen al een aantal leer-/werkprojecten. Die gaan op in de pool. Doel van de pool is de kansen op een reguliere baan voor de werkzoekenden te vergroten. Dit jaar loopt de eerste fase van het experi ment. Het is de bedoeling de bouwpool voort te zetten tot 1991. Tesselaar wees erop dat de ge meente bewust veel aandacht wilde vestigen op de start van de bouwpool. „De pool is na melijk iets bijzonders. De men sen die in het kader van de bouwpool werken knappen niet alleen een pand op, ze le ren in de periode dat er opge knapt werd ook een vak. Ver der onderstreept het experi ment de goede samenwerking tussen het arbeidsbureau en de gemeente. In het verleden was er nogal eens sprake van een gebrekkige samenwerking". Gedeputeerde H. van der Meer vond dat de rijksover heid in de persoon van prof. Rutten van economische zaken de werkloosheid onderschat. „Werkloosheid is in elke regio anders. Het werkloosheidspro bleem wordt op lokaal niveau wel goed ingeschat. De bouw pool is daarvan een goed voor beeld. De bouw is een groei sector, daarin kunen veel werklozen werk vinden. Om in die sector aan de slag te ko men is echter kennis en erva ring nodig. De pool biedt de deelnemers de kans die erva ring op te doen. Daarmee kan het doel, doorstromen naar een reguliere baan, bereikt worden". Hij hoopt dat de ge deeltelijke terugkeer naar de schoolbanken door de deelne mers aan de pool zal leiden tot het gaan volgen van vakcur- Symposium LEIDEN „De Euro-mach ten na 1992, hun strategieën en wat jij als student moet weten" is de titel van een groot sym posium dat donderdag 13 april in de Pieterskerk in Leiden wordt gehouden. Het symposi um is bedoeld voor studenten uit het hoger onderwijs. LEIDEN Eigenaars van woningen in Groenoord kunnen geen 50, maar 60 procent van de kosten ge subsidieerd krijgen als zij meedoen aan het collec tieve renovatieproject. De gemeente zal bewoners dwingen daaraan mee te doen, als zij wel in staat, maar niet bereid zijn de financiële lasten te dra gen. Als er onvoldoende bewoners meedoen aan het project, zal de ge meente sloop van Groe noord overwegen. Dat zei wethouder D. Tesse laar (volkshuisvesting) gister avond tijdens een gecombi neerde commissievergadering. Daarop sloot de wethouder zich aan bij de wens van de meeste fracties om niet 50, maar 60 procent van de reno- vatiekosten gemiddeld 30.000 gulden per woning te vergoeden. De bewoners en de SP hadden om 100 pro cent gevraagd, maar dat von den de overige politici on rechtvaardig. „Ik ben voor stander van een steuntje in de rug, maar iemand die een huis koopt, moet het ook onderhou den", aldus Tesselaar. Volgens een woordvoerder van de bewoners zitten veel bewoners tot hun nek in de schulden en kunnen zij daar om niet meedoen aan het col lectieve project. „Dan moeten zij gebruik maken van de indi viduele regeling", vond Tesse laar. „In het uiterste geval ko pen wij hun huizen en bieden wij ze iets anders aan". Als te veel bewoners afhaken, gaat wellicht het plan voor een collectieve aanpak helemaal niet door, liet de wethouder doorschemeren. „Misschien moet dan de hele wijk wel plat en proberen we het in een an dere wijk", zo zei hij. Tesselaar moet nog bepalen hoeveel ei genaars er minimaal moeten meedoen om de plannen voort te zetten. Er komt een kwali teitsonderzoek dat moet uitwij zen welke woningen voor re novatie in aanmerking komen en welke niet. Gaat het plan door, dan duurt het mogelijk zes jaar voordat het is afgerond. „Maar als het soepel verloopt, kan het ook korter duren", dacht Tesse laar. De huizen die er het slechtst aan toe zijn en niet snel worden opgeknapt, wor den zolang wind- en water dicht gemaakt. De fracties keerden zich tegen de verplichting voor bewoners om deel te nemen aan een ver plicht onderhoudsfonds met een maandelijke donatie. Daarvoor vonden zij het subsi diepercentage te laag. De partijen gingen wel ak koord met de algemene voor stellen voor subsidieregeling van particuliere woningen. Dat betekent dat in individue le gevallen nooit meer dan 40 procent van de renovatiekos- ten wordt vergoed en dat «al leen als de kosten minimaal 5000 gulden bedragen. Verbe teringen ten behoeve van het woongerief worden niet ver- Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezo-ging) Stuur als dank de EHBO-kit naar Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar - Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JNZ| CckLc Souocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11