^ege winkelschappen tot nu toe nige resultaat van perestrojka Vrachtwagen vol bewijzen egen Imhausen Chemie „Sovjetunie in drie jaar uit rode cijfers" lEAVONTURENVAN KAPITEIN ROB Ungaro ziet het breed, Féraud zoekt het ver Folteringen zijn in Syrië nog aan de orde van de dag UITENLAND ftzidóe Sowuvnt DONDERDAG 26 JANUARI 1989 PAGINA 5 pnald Reagan ziet pod in memoires |V YORK De Amerikaanse (resident Ronald Reagan heeft contract gesloten met de uitge- Simon and Schuster voor het ijven van zijn memoires, zal het boek zelf schrijven, een mede-auteur of „ghost- De uitgeverij verzorgt een envatting van de speeches dié gan als president heeft gehou- Het toespraken-boek wordt ?n een jaar uitgebracht, maar het uitbrengen van de memoi- an de ex-president is nog geen im vastgesteld. Wat Reagan voor schrijverij betaald krijgt, is niet end. Baan verloren, loterij gewonnen LONDEN Over toeval ge sproken! De Engelse Sheila Marshall die deze week haar baan kwijt raakte na negen jaar trouwe dienst, is gisteren miljonaire geworden in de voetballoterij. Zij kreeg 634.000 pond (ruim 2.3 mijoen gulden) uitbetaald van Littlewoods. De kersverse miljonaire bepaalde de geluksnummers aan de hand van de sterrenbeelden van haar gezin. De reis naar Rio de Janeiro, die zij twee jaar geleden gepland had om haar zilveren huwelijk te vie ren, kan nu toch doorgaan. Opnieuw veel doden bij geweld Sri Lanka dens gewelddadige acties aan de vooravond van de parlementsver kiezingen van volgende maand. In het zuiden van het eiland werden 24 mensen vermoord door een groep gewapende mannen van wie men vermoedt dat zij lid zijn van het extremistische Singalese Volks bevrijdingsfront Janatha Vimukti Peramuna (JVP). In het district Kandy werden dertien mensen vermoord en elders vond een mili tante Singalees de dood. Boeing ontdekt geen fouten in bedrading SEATTLE Inspecteurs van de Ameri kaanse vliegtuigbouwer Boeing hebben geen fouten kunnen ontdekken in de be drading van instrumenten die de werking van de motoren controleren. Zij hebben thans 98 procent van alle 737-300 en 737- 400 toestellen in de» hele wereld onder zocht. De inspecties werden gelast nadat op 8 januari een gloednieuwe Boeing 737- 400 in midden-Engeland was verongelukt, waarbij 45 mensen om het leven kwamen. Na een brandmelding schakelde de piloot van dat vliegtuig niet de brandende, maar de nog goed werkende motor uit. Nu de bedrading in orde blijkt te zijn, tast men over de oorzaak van het ongeluk nog in het duister. Hoge beloning voor tip Griekse aanslagen ATHENE De Griekse regering heeft 2,5 miljoen gulden beloning uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de daders van de re cente moordaanslagen op drie rechtbankfunctionarissen. Dit is een van de maatregelen waarmee Griekenland poogt een einde te maken aan het terrorisme in het land. Verder worden de training en de uitrusting van het politie korps verbeterd. De vakbond van openbare aanklagers eist het af treden van de ministers van openbare orde en justitie en het hoofd van de Griekse politie in verband met de recente aansla gen. )SKOU In de grote lermarkt aan de Kali- Avenue in Moskou is 'rij voor de zuurtjes lan- dan elke andere rij. het moment heerst een irm tekort aan snoep- omdat die in plaats suiker gebruikt wor- voor het distilleren alcohol. Suiker is al niet meer te krijgen, de Oekraïene, ooit de Dotste exporteur van rarische produkten, zijn rdappelen op de bon. In )te delen van de Sovjet- ie is vlees, en zelfs zeep, rantsoen gesteld. gevolg van de tekorten de economische janboel lardoor deze worden veroor- akt heeft de Russische esident en partijleider Gor- isjov ingrijpende bezuinigin- n op de defensieuitgaven ngekondigd. Westerse rege- igen overwegen nu of ze de vjet-economie financieel te lp zullen schieten of dat ze rbatsjov onder druk moeten en om nog meer te bezuini- op defensie. meeste Sovjetburgers kun- n zich niet herinneren dat er ooit slechter is, zeker niet in een rede. De rijen zijn ger en de tekorten schrij- iider. Vorige week werd 1 te verstaan gegeven dat situatie waarschijnlijk nog nsliger wordt: de graanoogst zeventien procent lager uit vallen dan verwacht. ezuinigen n het enorme begrotingste- verkleinen, volgens inomen geschat op in'derd miljard roebel (omge kend ongeveer 320 miljard MOSKOU De Russische topeconoom Leonid Abalkin heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat de Sov jetunie binnen twee tot drie jaar uit de rode cijfers kan zijn. Het begrotingstekort van 100 miljard roebel (circa 325 mil jard gulden) kan worden weggewerkt door te bezuinigen op de uitgaven en door zich te concentreren op gewaagde on dernemingen die snel winst opleveren. Volgens Abalkin kan veel geld worden bespaard door het sluiten van onrendabele bedrijven en het schrappen van peperdure bouwprojecten. De regering zich in plaats daarvan moeten concentreren op bedrijven die snel winst opleveren, zo meende Abalkin. Onmetelijk is het verdriet van deze jongen in het Russische dop Sjarora, nadat hij gehoord heeft dat er geen enkele hoop meer is voor zijn familieleden, die begraven liggen onder de laag modder die het dorp maandag overspoelde. Overigens is het dodental volgens de autoriteiten lager dan aanvankelijk gedacht: bijna driehonderd in plaats van meer dan duizend. Rampen zoals in Sjarora en eerder in Armenië en de kosten van de herstelwerk zaamheden vormen een enorme belasting voor de toch al slecht lopende Russische economie. gulden), heeft Gorbatsjov aan gekondigd dat de defensieuit gaven met veertien procent FOTO: AP de opbrengst gedurende de af gelopen vijftien jaar met niet nder dan dertig procent ge moeten worden teruggebracht daald. In het gebied rond Mos dat op de wapenproduktie kou „is de fruitkwekerij zelfs bijna twintig procent bezui nigd moet worden. De voedseltekorten, zo be richtte de regering, hadden ook te maken met het feit dat de fruitteelt enorm is terugge lopen. In sommige streken is goed als verdwenen". „Catastrofaal", zo omschreef een vooraanstaand economisch maandblad, Echo, de toestand van de Sovjetrussische land bouw. Het totale rendement van het boerenbedrijf en de arbeid in het algemeen be draagt volgens Echo slechts tien procent van de Ameri kaanse produktiecijfers. Niemand probeert nu nog te verbergen dat de Sovjet-eco nomie zich op een hellend vlak bevindt. Wat de autoritei ten echter nog steeds ontken nen, is dat de chaos te wijten is ten dele althans aan de warboel van nieuwe, ongeor dende economische maatrege len, die voortdurend worden opgehoest door perestrojka. Adviezen Intussen heeft Sovjetleider Gorbatsjov wanhopig behoefte aan een manier om het pro bleem doeltreffend aan te pak ken, voordat de krakkemikki ge economie zijn politieke her vormingen ondermijnt. Aan adviezen heeft hij geen ge brek. De radicale econoom Ni kolai Sjmelyov verklaarde on langs in een niets ontziend ar tikel, dat de Sovjetunie lering moet trekken uit het verleden. De regering moet of gebruik maken van geweld om de eco nomie te leiden (de plan-eco nomie, die jammerlijk is mis lukt) ófwel „gebruik maken van de roebel". Dat laatste wil zoveel zeggen als de economi sche krachten van de vrije markt hun gang laten gaan, economische prikkels toedie nen en vervolgens achterover leunen, zodat alles zich vanzelf regelt zonder inmenging van ministeries en bureaucraten. „Al drie generaties lang", zo stelde hij „groeien onze men sen op in de veronderstelling dat het economisch succes in het land afhankelijk is van een aardige en slimme secreta ris-generaal, van verstandige en alerte ministers, van geest driftige planners, van de juiste verordeningen en besluiten en tenslotte van de rechtschapen heid en loyaliteit van onze po litie. Kortom, van allerlei an dere factoren dan waardoor el ders in de wereld economisch succes wordt bepaald: het ver mogen van het economische organisme in het land om le venssappen te produceren en die vrijelijk te laten stromen door de aderen en de bloedva ten van de samenleving". Waspoeder Het valt echter te betwijfelen of de partijleiders bereid zijn zich zo ondubbelzinnig over te geven aan de „markt". Voorlo pig blijft de regering bij de ze ker duizend lapmiddelen en andere oplossingen die tot op heden zijn Intussen heeft president Gor batsjov het Economisch Insti tuut van de Sovjet Universiteit voor Wetenschappen, onder leiding van de liberale Leonid Abalkin, opdracht gegeven om snel een „concept" uit te wer ken voor de Sovjetrussische economie. Hij wil een geïnte greerd, gebruiksklaar ontwerp met een volledige kostenbere kening, waarmee hij het land uit de problemen kan helpen. Abalkin en zijn collega's zijn zich ter dege bewust van de problemen. Vorige week stop te een vrachtwagen op het plein voor het instituut met een speciale zending van één van de meest schaarse goede ren in het land: waspoeder. Gewone stafleden ontvingen ieder twintig pakken. Abalkin ging die avond triomfantelijk naar huis met veertig pakken waspoeder. Het is een voorbeeld van een ontwikkeling die steeds duide lijker wordt: terwijl de win- kelschappén steeds leger wor den, begint de distributie van goederen vaker via de werk kring te verlopen, zoals bij Abalkins instituut. Veel kantoren en fabrieken hebben kraampjes waar vlees en andere schaarse voedings middelen worden verkocht en bijna overal wordt momenteel een „bestellingensysteem" toe gepast. Dat houdt in dat werk nemers een bepaald bedrag be talen voor pakketjes die één schaars artikel bevatten, zoals vlees, boter of een blikje sprot, plus twee of drie „weggever tjes", die anders niet verkocht worden. Het is een tamelijk onelegante manier om te trachten de fouten van de ge leide economie te herstellen; met het uitdelen van de goede dingen wordt de teveel gepro duceerde rotzooi ook meteen maar gedumpt. IA. INVAL DUITSE JUSTITIE: (Van correspondent) 0NN Een inval van Duitse recherche bij et bedrijf Imhausen Che- lie heeft een vrachtwa- eri vol dossiers opgele- erd, waaruit volgens de uitse Justitie zal moeten lijken hoezeer het bedrijf etrokken is bij illegale veranties aan Libië. 'anneer het weekblad Stern Blijk heeft, zal in die dossiers >k het bewijs worden gevon- Bn dat het staatsbedrijf Salz- tter Industriebau GmbH iIG) in Salzgitter diep ver- ikt zit in het schandaal rond Libische fabriek, waar che mische wapens zouden worden gemaakt. Behalve bij Imhausen werd bij nog twee andere bedrijven en in twaalf woningen van parti culieren huiszoeking gedaan. Aanvankelijk was gemeld dat bij veertien bedrijven huiszoe king was verricht, maar dat bleek later onjuist te zijn. Bij wie allemaal huiszoeking is verricht, is niet bekendge maakt. Voor de Duitse regering, die door de „Libische kwestie" toch al in grote problemen zit en de relatie met de VS ern stig bekoeld ziet, dienen zich intussen nieuwe problemen aan. In een vergadering van het Duitse parlement moest minister van buitenlandse za ken Genscher gisteren erken nen, dat ex-leden van de Bun- deswehr en civiele reddings diensten mogelijk kennis over chemische wapens hebben doorgespeeld of doorverkocht naar Arabische landen. Daarbij komen de inmiddels op tafel liggende bewijzen dat Duitse bedrijven hebben mee gewerkt aan de bouw van een gifgasfabriek in Iraq, en de sterker wordende aanwijzin gen dat de produktie van bac teriologische wapens in dat zelfde land eveneens op West- duitse leest is geschoeid. En dan is er nog het schandaal van de ongeoorloofde export van materiaal voor en kennis over de fabricage van kernwa pens naar landen als Pakistan, India en Zuid-Afrika. Het weekblad Stern wist giste ren als klap op de vuurpijl te melden dat Westduitse bedrij ven ook betrokken zijn ge weest bij de bouw van een ra- ketfabriek bij de Iraakse stad Mosul, 350 kilometer ten noor den van Baghdad. Het blad ba seert zich op vermoedens van westerse inlichtingendiensten. In de zwaarbewaakte fabriek zouden laboratoria zijn ge bouwd voor onderzoek met ra ketmotoren, straalaandrijving, aërodynamica, explosieven en voor chemische experimenten. De betrokken bedrijven ont kennen niet de leveringen aan Iraq ter waarde van tientallen miljoenen guldens, maar spre ken tegen dat dit land de gele verde kennis en materialen zou kunnen gebruiken voor de ontwikkeling van raketten. Kapitein Rob in China 82) De storm is gaan liggen en van de rede van het eiland Cato- <ai vertrekt nu ook het schip, dat de SOS-seinen van kapitein lob heeft opgevangen. Het is het motorjacht „Pandora", aan oord waarvan zich slechts twee personen bevinden. En nog wel 'eisjes! Het zijn Willy West, een vrolijke blonde jongedame en aar vriendin Margaretha Morris, een vlotte brunette. Marga is 'urnaliste, die al heel wat van de wereld heeft gezien en zij werkt oor een groot nieuws- en filmbureau, dat haar het jacht „Pan era" ter beschikkinq heeft qesteld Willy is heel handig met de filmcamera en zorgt voor de illustraties bij de artikelen, die Mar ga schrijft. Op Cotawai hebben ze benzine en olie geladen voor de 100-paardekracht-dieselmotoren, die de „Pandora" een snel heid van 20 mijl geven. „Alles oké, Willy?" vraagt Margaretha, die al aan het stuur staat; „we moeten zo snel mogelijk die schip breukelingen zien te bereiken." „Alles in orde, hoor," rappor teert Willy, die de motoren heeft nagezien. En dan stuift de „Pandora" weg. op zoek naar „De Vrijheid". PARIJS Uitgerekend nu de feestelijkheden voor de tweehonderdste ver jaardag van de Franse re volutie officieel van start gaan, heeft het Emanuel Ungaro behaagd om de meest monarchistische collectie van het seizoen ten tonele te voeren. Ungaro bladerde verder te rug in de Franse geschiede nis dan 1789. Vandaar zijn vorstelijke" Lodewijk-XVl jasjes van brokaat, bedrukt in beige, blauw, fuchsia, zwart of puur goud. De bloemmotieven doen trou wens denken aan de tapisse rieën, waarmee zitmeubelen in Franse paleizen zijn be kleed. De revers en jaspan den zijn afgebiesd met schit terende steentjes per strek kende meter. Voor minder formele gelegenheden, knip te Ungaro felblauwe, gele ol roze tailleurs van zijde met daaronder een bijkleurend gebloemd markiezenvestje. In Ungaro 's koninkrijk wordt een vreemde oorlog uitgevochten tussen noppen en bloemen. En vaak komt kant tussenbeide in zwart wit, maar ook in sprankelen de kleuren. Voor de clientèle die wellicht een reis naar Mexico plant, suggereert Louis Féraud vrij lange, groene, gele of roze jurken, waarvan de topjes een poncho-model vertonen. De would-be poncho is be drukt met kwastjesechte kwasten hangen om de hals en in de taille. De sprookje- sachtigste avondjurken zijn deze die helemaal volgebor- duurd zijn met blauwige en rozige schelpjes en parelmoer of die zelfs helemaal uit pa rels bestaan. Zelfs Venus, die in haar blootje uit het zee schuim werd geboren, was wel bereid geweest om zich door Féraud te laten aankle den Gebloemd Lodewijk-XVl jasje van Emanuel Ungaro. FOTO: AP Van een India-reis bracht hij niet alleen de onvermijdelij ke sari-jurken mee, maar ook krullend geborduurde vestjes en oogverblindende avondjurken met ingebor- duurde ronde spiegeltjes, zo dat de draagsters ervan bij elke stap een lichtsignaal lij ken te geven. Uit het oude Griekenland moeten de meerminjurken stammen met een lier of een tempel- front als versiering. T.TT.V 4 PAfON Mijnramp Peru Bij de opening van de ingestorte Peruaanse goudmijn drommen ongeruste familieleden samen in de hoop meer te weten te ko men over het lot van de mijnwerkers die sinds zaterdag onder de grond gevangen zitten. Reddingswerkers hebben gisteren twee lijken geborgen, waarmee het aantal geborgen slachtoffers van de instorting op vijf is gekomen. Maandag stortte de mijn in doordat stutten door brand waren vernield. Het mogelijke aantal slachtoffers varieert van vijftien tot tweehonderd. FOTO: AP DEN HAAG Als Staats secretaris Korte-Van He mel van justitie in de Tweede Kamer onverzet telijk van mening blijft dat Syrische orthodoxe christenen geen gevaar hebben te duchten als zij naar hun land worden te ruggestuurd, kan een or ganisatie als Amnesty In ternational haar in feite geen ongelijk geven. Althans, de orthodoxe-christe- nen als groep lopen niet meer gevaar vervólgd te worden dan andere bevolkingsgroe pen, aldus Amnesty. Maar po litieke tegenstanders en dat ben je in de ogen van de Sy- riërs al gauw moeten wèl zeer beducht zijn voor het re gime in Damascus. De ongeveer driehonderd Sy- risch orthodoxe-christenen in ons land, die het gevaar lopen te worden uitgewezen als de staatssecretaris haar zin krijgt, moeten volgens de stichting Vluchtelingenwerk Enschede (SVE) daarom rekening hou den met repercussies. Alleen hun vlucht naar Nederland wordt al uitgelegd als een poli tieke daad tegen het bewind van president Assad. En daar voor wordt je dus wèl opge pakt. Martelingen Eind 1987 schreef Amnesty In ternational in een rapport, dat in Syrë duizenden politieke gevangenen werden vastge houden en martelingen er aan de orde van de dag waren. Volgens een woordvoerder van Amnesty is het rapport vandaag de dag nog even actu eel als toen, want de situatie in het land is onveranderd slecht gebleven. Veruit de meeste mensen zitten echter op indi viduele gronden vast, en niet omdat ze behoren tot een be paalde bevolkingsgroep met eigen religie en waarden. Richard van Leeuwen, Arabist aan de universiteit van Am sterdam en Syrië-kenner, legt uit waarom christenen niet meer onderdrukt worden dan andere bevolkingsgroepen. „Veel christenen zijn lid van de regerende Baath-partij, om dat die de beste garantie biedt voor de handhaving van hun godsdienstvrijheid. Dat komt doordat de Baath-partij van president Assad bestaat uit mensen van de sji'ietische minderheid, die niet de bedoe ling hebben van Syrië een streng islamitische staat te ma ken. De meesten van de ruim acht miljoen inwoners van Sy rië behoren echter juist tot de Soenietische stroming binnen de islam. Zij willen van het land wel omvormen tot een streng islamitische staat. Even als de sji'ieten zitten de chris tenen, ongeveer vijftien pro cent van de bevolking, daar niet op te wachten". De Baath- partij. aldus Van Leeuwen, is dan ook geen partij op grond van de islam, maar is gestoeld op een mengeling van Ara bisch nationalisme (een stro ming die Arabië als een land ziet) en het socialisme. Grondwet De gegevens van Amnesty In ternational staan haaks op ar- 1» 00 '-n Ho Svri *oho grondwet, waarin dat „niemand zal worden derworpen aan fysieke of geestelijke foltering of aan vernederende behandeling". Ook de ondertekening van het Internationaal Verdrag voor Burgerlijke en Politieke Rech ten (ICCPR) is voor de Syri sche machthebbers geen belet sel, de mensenrechten op grote schaal te schenden. De vele veiligheidsdiensten die het land rijk is, spelen daarin een centrale rol. Alle mensen die worden verdacht van oppositie tegen de rege ring van president Assad lo pen kans opgepakt te worden door een van deze diensten. Die hebben verregaande be voegdheden op grond van de noodtoestand, die al sinds 1963 van kracht is. Richard van Leeuwen zegt daarover:,.De autonomie van de geheime diensten is groot en ik heb dan ook wel eens de indruk dat de regering in Damascus niet pre cies weet waarmee zij bezig zijn". Elke veiligheidsdienst heeft een eigen detentiecentrum, waar de gevangenen al bij bin nenkomst, de „receptie" bijge naamd, worden gefolterd. Vol gens Amnesty worden de ge vangenen veelvuldig en syste matisch gemarteld om hen be kentenissen af te dwingen. Foltering wordt ook vaak toe gepast om hen te dwingen pa pieren te ondertekenen, waar in staat dat zij afzien van ver dere politieke banden met or ganisaties die gekant ziin tegen het bewind van Assaa. Gere geld worden familieleden van gezochte personen opgepakt. Zij worden net zo lang gefol terd totdat ze zeggen waar de desbetreffende persoon zich verscholen houdt. Volgens Amnesty verloor een aantal mensen in de afgelopen jaren het leven tijdens folteringen. V rouwen De twee Syrische vrouwen die begin januari op een vliegtuig richting Syrië werden gezet, hebben zich volgens justitie in middels bij hun vroegere leef gemeenschap gevoegd. Bij aan komst in Damascus werden de twee direct gearresteerd door de autoriteiten. Woordvoerder Holtes van het ministerie van Justitie zegt daarover:„Het is in dat land normaal dat als je niet in het bezit bent van een geldig paspoort, je enkele da gen vast wordt gehouden om verhoord te worden. De vrou wen zijn echter zonder proble men na drie dagen vrijgela ten". Volgens D Turk van de SVE hebben de vrouwen zes dagen vast gezeten en hebben de au toriteiten hen vrijgelaten, na dat het Nederlandse ministerie vah buitenlandse zaken de no dige druk had uitgeoefend. „Als de comotie rond deze zaak is weggeëbt, lopen deze vrouwen grote kans opnieuw te worden opgepakt". Hetzelfde lot dreigt voor de vijftig inmiddels onderge doken vluchtelingen die op de nominatie staan om op kor te termijn te worden uitgewe zen, wanneer de staatssecreta ris niet op andere gedachten kan worden gebracht. Volgens woordvoerder Holtes is er geen enkele reden waarom de staatssecretaris van mening zou zijn veranderd. mnFRT .TORISSFN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5