Felle kritiek theologen op ambtsopvatting paus Optimisme over gesprek Rome- Reformatie, maar ook schaamte S kerk wereld £cidóc0omcm brieven lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QaidóaQowumt DONDERDAG 26 JANUARI 1989 PAGINA ]Jsf; Paus verbetert rechtspositie werknemers Vaticaan VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft een bu reau voor arbeidsgeschillen opgericht. Het bureau dat 1 maart met zijn werkzaamheden begint, moet de rechtspositie van de werknemers in het Vaticaan verbeteren. De medewerkers worden benoemd door kardinaal-staatssecretaris Agostino Ca- saroli, die werkgever in het Vaticaan is. Bij eventuele conflic ten moet door middel van een „serieuze dialoog" een oplossing worden gevonden. Anders moet de 'verzoeningscommissie', die binnen het bureau opereert, worden ingeschakeld. Het bureau is ingesteld naar aanleiding van een „christelijke" staking vo rig jaar. Uit ongenoegen over een veranderde salarisregeling wilden de werknemers toen wel werken maar een deel van hun salaris weggeven en bestemmen voor een goed doel. Dagsluiters willen niet meer op Zwitserse televisie ZURICH Steeds minder predikanten zijn bereid mee te wer ken aan het programma 'Wort zum Sonntag' op de Zwitserse Duitstalige televisie. Meer dan dertig predikanten hebben hun medewerking opgezegd nadat zij via de telefoon waren uitge scholden of zelfs met de dood waren bedreigd. Met name evan gelische christenen zouden zich aan de scheldpartijen schuldig maken. Predikanten die in hun overweging controversiële on derwerpen als het beleid tegenover vluchtelingen, het milieu beleid of het Zwitserse leger aansnijden, kunnen op vele boze telefoontjes rekenen. Bovendien krijgen zij vaak pornobladen toegestuurd. Aan vrouwelijke voorgangers worden vaak na de uitzending obscene voorstellen gedaan. Daardoor heeft zich dit jaar nog maar één predikante aangemeld voor het programma. Iets nieuws moeten we hebben, al was er geen nieuws meer op de wereld. J. de La Fontaine „Helft RK kerken in regio Haarlem moet verdwijnen" HAARLEM Van de 24 rooms-katholieke kerk gebouwen in de regio Haarlem moet voor het jaar 2000 de helft worden afgestoten. Dit heeft een commissie van het deke naat Haarlem voorge steld. Het teruglopend kerkbezoek en de grote financiële zorgen die met het onderhoud van de kerkgebouwen zijn gemoeid, vormen de aanleiding voor dit voorstel. Ook de stille kerk verlating speelt een rol. „De katholieken staan nog wel in de cartotheken, maar zijn niet meer zo fanatiek", aldus dia ken Dirk Visser, lid van de gebouwencommissie van het dekenaat. Bij de presentatie van de plannen sprak hii van een „pijnlijke operatie' die noodzakelijk is om de kerk in leven te houden. De commissie geeft niet aan welke kerkgebouwen gesloten moeten worden. „We willen niet van bovenaf een plan droppen, maar in gesprek met de mensen in de parochies sa men een oplossing voor dit gezamenlijk probleem zoe ken", zo zei Visser. Uitzonde ring op de regel is de Bavo, de kathedrale basiliek in het centrum van Haarlem. „Die zal wel blijven bestaan", zo liet Visser weten. De gebouwencommissie heeft voor de diverse regio's in het dekenaat vermindering van het aantal kerkgebouwen voorgeschreven. In de stad Haarlem blijven volgens het voorstel 6 van de 14 kerkge bouwen bestaan. Het plan van de commissie zal nu worden voorgelegd aan de dekenale vereniging en de bisschop van Haarlem. Het dekenaat Haarlem bestaat uit 21 parochies in de ge meenten Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal, Heemstede en Bennebroek. Het officiële aantal rooms-katholieken daalde tussen 1970 en 1986 van ongeveer 95.000 naar 70.000. Het kerkbezoek nam in de stad Haarlem met bijna tweederde af; in de andere plaatsen was de daling min der groot. KEULEN Rooms-ka tholieke theologen heb ben gisteren scherpe kri tiek uitgeoefend op de manier waarop paus Jo hannes Paulus II zijn ambt uitoefent. Het is zijn taak bij conflicten men sen samen te brengen, maar het behoort niet tot zijn ambt zonder enige poging tot een dialoog tweederangs conflicten te verscherpen en vervol gens zelf een eenzijdige •beslissing te nemen, aldus de 163 theologen in hun Verklaring van Keulen. Als de paus doet wat niet tot zijn ambt behoort, kan hij volgens de theologen in naam van de katholici teit geen gehoorzaamheid verlangen. Dan moet hij op verzet rekenen. De verklaring onder de titel 'Tegen de curatele - voor een open katholiciteit' is onderte kend door bekende theologen als Norbert Greinacher, Bern- hard Haring en Hans Küng. Ook de Nederlandse feminis tische theologe Catharina Halkes en Edward Schille- beeckx staan achter de ver klaring. De theologen hebben vooral kritiek op drie ontwikkelin gen. In de eerste plaats wordt bij bisschopsbenoemingen steeds meer voorbijgegaan aan de rechten en de opvat tingen van de plaatselijke kerk. Verder wordt de vrij heid van het theologisch on derzoek in toenemende mate bedreigd doordat bekwame theologen de leerbevoegdheid wordt ontnomen. Tenslotte hebben de theologen bezwaar tegen de „theologisch uiterst twijfelachtige poging" de be voegdheden van de paus als hoofd van de kerk steeds ver der uit te breiden. De theologen kritiseren het centralisme van het Vaticaan. Door de benoeming van bis schoppen of door andere maatregelen, die vaak „op verkeerde analyses en ver dachtmakingen berusten", wordt de plaatselijke kerken hun eigen positie ontnomen. Het Vaticaan verwacht van de bisschoppen en kardinalen een blinde gehoorzaamheid jegens de paus, wat niet over eenstemt met het kerkelijk wetboek, dat alle gelovigen het recht en soms zelfs de plicht toekent hun mening onomwonden aan de paus kenbaar te maken. De theologen hebben voorts zware kritiek op de „steeds dubieuzere" rol van de nunti aturen, de diplomatieke ver tegenwoordigingen van het Vaticaan, bij bisschopsbenoe mingen. De nuntiatuur ver wordt steeds meer tot een „in lichtingendienst die vaak door een eenzijdige selectie van in formatie pas de afwijkingen schept die hij graag ziet", al dus de verklaring. De theologisch gefundeerde en deels ook door concordaten beschermde bevoegdheid en verantwoordelijkheid van de plaatselijke bisschop voor de kerkelijke leerbevoegdheid van theologische docenten moet worden gehandhaafd, aldus de theologen. „De bis schoppen zijn geen uitvoeren de organen van de paus", zo menen zij. Zij keren zich tegen de ma nier waarop de paus de laatste tijd kritiek op de encycliek Humanae Vitae, waarin het gebruik van kunstmatige voorbehoedmiddelen wordt verboden, veroordeelt als kri tiek op „een fundamentele hoeksteen van de christelijke leer". De theologen wijzen erop dat vele bisschoppen, on der wie die uit de Bondsrepu bliek, bij de publikatie van de encycliek heboen gezegd dat de uiteindelijke beslissing over het gebruik van voorbe hoedmiddelen aan het gewe ten van de gelovigen toekomt. Samenwerking christelijke uitgevers AMSTERDAM Zes christe lijke uitgevers in Europa heb ben besloten nauw samen te gaan werken. Zij hopen vol gende week tijdens een bij eenkomst in Lage Vuursche daartoe een overeenkomst te ondertekenen. De zes uitge vers zijn Verbum uit Zweden, IKO uit Noorwegen, Materia- lecentralen uit Denemarken, Lasten Keskus uit Finland, Agentur des rauhen Hauses uit de Duitse Bondsrepubliek en de Nederlandse Zondags school Vereniging (NZV). De uitgevers willen hun positie op de Europese markt ver sterken door gebruik te ma ken van eikaars specifieke kennis op het gebied van het uitgeven van godsdienstig materiaal. Op die manier ho pen zij eraan bij te dragen dat goed materiaal ook in de toe komst voor een betaalbare prijs kan worden aangeboden. De uitgevers verwerven de verkooprechten van eikaars produkten in eigen land. Zij hebben het voornemen niet alleen kennis en ervaring uit te wisselen, maar ook nauwer samen te werken bij de ont wikkeling van nieuw materi aal. Vrouwelijke bisschop De 58-jarige Barbara Harris uit Boston wordt de eerste bisschop van de Episcopaalse (Anglicaanse) kerk in de Verenigde Staten. Gisteren presenteerde ze zich op een persconferentie. Naast haar zit bisschop David Johnson die hoofd is van het diocees Boston. De meerderheid van de Episcopaalse bisschoppen ging gisteren akkoord met de benoeming zodat nu het laatste beletsel voor de wijding van de eerste vrouwelijke Anglicaanse bisschop ter wereld uit de weg is geruimd. FOTO: AP Bisschop Gaillot neemt ontslag als paus dat wil EVREUX Bisschop Jacques Gaillot van Evreux zal ver moedelijk nog voor Pasen naar Rome gaan „om uit te leggen wat ik aan het doen ben". Als paus Johannes Pau lus II hem dan vraagt in het belang van de kerk ontslag te nemen, dan zal hij daaraan zonder aarzeling gevolg ge ven. Dat zegt Gaillot in een inter view met het maandblad Lui, de Franse tegenhanger van Playboy. „Op het Vaticaan ligt een dik dossier over mij". Hij geeft toe gevoelig te zijn voor media en moeilijk nee te kunnen zeggen als hem om zijn mening wordt gevraagd. De bisschop heeft de laatste tijd veel kritiek te verduren gehad van zijn collega-bis schoppen wegens zijn plei dooien voor de toelating van gehuwde mannen tot het prie sterambt en voor het gebruik van condooms als bescher ming tegen aids. Hij richt zich niet in de eerste plaats tot ka tholieken, maar tot mensen in moeilijkheden die uitgesloten dreigen te raken. Dat geldt bijvoorbeeld aids-patienten. „Daar kan ik toch geen trouw en kuisheid gaan preken", al dus Gaillot. De wapenhandel vindt hij veel ernstiger dan seksuele vrijheid. Volgens Gaillot moet de kerk leren le ven met de waarden van deze tijd. Daarom ook is hij tijdens de laatste vergadering van de Franse bisschoppen gekomen met het voorstel gehuwde mannen tot het priesterambt toe te laten. „Ik had veel ge luiden gehoord, die die kant opgingen. Sommige bisschop pen zijn het met me eens", al dus Gaillot. Het Franse episcopaat is vol gens de bisschop geen hecht blok tegen hem. Meer dan een collega heeft hem gezegd zijn mening te delen. Als het ver plichte celibaat niet wordt af geschaft, ziet hij de toekomst somber in. In veertig jaar is het aantal priesters in Frank rijk bijna met de helft afgeno men. Bovendien is hij bang dat iemand die gedwongen celibatair moet blijven, zich van de maatschappij afsnijdt. Hoe dan ook: Gaillot denkt, dat de RK Kerk er nog eens toe zal overgaan het celibaat af te schaffen. „Als de nood echt aan de man komt zal de kerk wel reageren. Dat heeft ze altijd gedaan, maar mis schien is de nood nog niet hoog genoeg". RAPPORT OVER AMBT EN EUCHARISTIE/AVONDMAAL AMERSFOORT Wat is te verkiezen: gelovig opti misme of gelovig realis me? Die vraag kwam op tijdens de presentatie van een rapport over de amb ten in de kerken van Rome en Reformatie en over eucharistie/avond maal. De verschillende taxatie van de situatie kwam in alle dui delijkheid naar voren: het is de vraag of de verschillen tus sen beide tradities nog wel kerkscheidend zijn, meende mgr. M. Kok, oud-aartsbis- schop van de Oud-Katholieke Kerk. En ds. Wallet, voorzit ter van de hervormde synode zei: het is om je voor te scha men dat na zoveel jaar praten er nog geen concrete beleids voorstellen zijn gedaan aan de kerken. Het gaat om een eindrapport van gesprekken tussen rooms- katholieken, hervormden, lu theranen, oud-katholieken, gereformeerden en hernhut ters. In meer dan 34 bijeen komsten - verdeeld over zes jaar - spraken ze met elkaar vanuit de liturgische teksten van de kerken over het ambt en over avondmaal/eucharis tie. Het initiatief om vanuit de liturgie over oecumenische „hete hangijzers" te praten kwam nadat in 1978 het oecu menisch gesprek was ver stomd. De protestanten zagen in de toen bereikte overlegre- sultaten openingen die moge lijk zouden kunnen leiden tot gemeenschappelijke viering van avondmaal/eucharistie. De bisschoppen echter meen den dat eenheid in geloof no dig is om het sacrament sa men te vieren. Beter verstaan De „liturgische benadering" zoals de nieuwe commissie die sinds 1981 voorstond, had niet ten doel tot overeenstemming te komen, maar wel om el kaar beter te leren verstaan. Dat is gelukt, in ieder geval voor bijvoorbeeld ds. I. de Jong, gereformeerd predikant in Maastricht en lid van de commissie. Nu pas, oordeelde hij, heb ik begrepen wat en hoe, maar ook: het waarom van veel dingen in de katho lieke traditie. Mgr. R. Ph. Bër, bisschop van Rotterdam, erkende dat deze benadering hem óók geleerd had dat de partners in het oe cumenische gesprek soms een paar flinke stappen terug moeten doen om precies te be grijpen wat de ander bedoelt en beweegt. In die zin heeft hij weieens onmacht gevoeld om stappen voorwaarts te kunnen doen. Mgr. Kok had uit de gesprek ken de les getrokken dat het tijd wordt om de vraag te stel len: wordt de zonde van de verdeeldheid niet groter dan het openstellen van de maal tijd des Heren voor iedereen die in alle ernst dezelfde Heer bij de viering wil ontmoeten, ook al leggen de deelnemers bepaalde accenten nog an ders? In het rapport worden diverse aspecten van de beide thema's vooral belicht vanuit de litur gische tradities. Er wordt uit eengezet hoe Rome en Refor matie stem hebben gegeven aan hun geloof, leer en belij den. Soms zijn er gemeen schappelijke woorden, begrip pen en gedachten. Maar de kloof tot-nu-toe wordt in alle heftigheid zichtbaar bij onder werpen als de apostolische successie en de goddelijke presentie in het sacrament van eucharistie/avondmaal. Omdat de liturgische teksten uitgangspunt vormden, komt de vrouw in het ambt - een wezenlijk aspect van de refor matorische ambtstheologie - niet inhoudelijk aan de orde (de katholieken kennen de vrouwelijke ambtsdrager niet en bij de reformatorische gesprekspartners wordt in de ambtstheologie niet over man/vrouw gesproken). Lege handen Naast of wellicht tegenover het optimisme van diverse commissieleden, stond het „realisme" van ds. Wallet. Er is* nog steeds geen katholieke bereidheid om tegemoet te komen aan de gemengd ge huwden wat betreft de avond- maalsgemeenschap, consta teerde hij. „We staan met lege handen tegenover al die echt paren, duizenden in getal. Met alle waardering: het effect van zoveel jaren praten (van deze commissie en van vori ge) blijft maar uit". Mgr. A. Simonis, aartsbis schop van Utrecht, herinner de in een korte toespraak aan de katholieke visie op de te genwoordigheid van Christus in de eucharistie. Het gaat om een werkelijke tegenwoordig heid, aldus de kardinaal, „en ik wens dat het rapport er mede toe zal bijdragen dat in de geloofsgemeenschappen van Nederland de beleving van de werkelijke tegenwoor digheid van de Heer zal toe nemen". De kardinaal wenste de ka tholieken toe meer te beseffen hoe de Heer via zijn Woord aanwezig is en wat betreft de protestanten dacht hij aan het besef dat de Heer werkelijk aanwezig is en blijft in de ge daante van brood en wijn (dus ook na de avondmaalsviering) en aan het besef dat in het 4ambt het de Heer zelf is die daarin als Heiland en Verlos ser spreekt (in het rapport wordt uiteengezet hoe het overgebleven brood van het avondmaal soms door kosters van protestantse kerken aan de vogels wordt gevoerd; een onmogelijke gedachte voor katholieken, die immers gelo ven in de blijvende presentie van de Heer). Ds. I. de Jong en mgr. Kok oordeelden dat de kerken in Nederland het oecumenisch gesprek verder moesten voe ren met als inzet de ecclesio- logie (de leer over wat de kerk is). Ds. Wallet sprak Ds. B. Wallet FOTO: HERVORMD PERS8UREAU over de secularisatie als inzet voor gesprek. Desgevraagd zei hij: „Spreken over de aard van de kerk duurt jaren en levert toch niets op; beter is het de realiteit van de wereld zonder-God als uitgangspunt te nemen". Beide thema's stonden trou wens al eerder op de oecume nische agenda, namelijk voor de vervolggesprekken na de Rome-reis van Nederlandse katholieken en reformatori sche christenen. Van die ge sprekken is mede door ver schil van inzicht over de the ma's nooit iets terecht geko- Gevraagd waarom zulke ge sprekken nu wel van de grond zouden komen, ant woordde ds. De Jong optimis tisch: „Omdat we nu dit rap port hebben". LÜTSEN KOOISTRA 'ol itl Puinruimen blijft nodig TRE< fan dc [stern MEEVALLERS voor het tweede kabinet-Lubbers, dieiwom grote regelmaat uit de boeken van de ministeries opduiPtkon lijken voorboden te zijn van betere tijden. Na jaren van den en snoeien moet er onderhand weer geoogst kun|"rcjg worden. Zo zal bijvoorbeeld, ondanks de 4,1 miljard gul)aren die de belastingverlaging volgens het plan-Oort de schatfet dol gaat kosten, het financieringstekort van de overheid jeer a verder dalen: tot 5,25 procent in 1990. p k° |n ho BlJNA zou daardoor de veronderstelling kunnen post tg op ten, dat het volgende kabinet, na de jaren dat de plo«ar d Lubbers 1 en 2 aan het „puinruimen" zijn geweest, va 1990 rustig achterover kunnen gaan leunen in het regerii), pluche. Een ambtelijke studiegroep, die vanaf mei vorig fCIT druk doende is geweest om in een gelijknamig rapport i weg „Naar gezonde overheidsfinanciën" aan te geven, hCll3 echter uitgedokterd dat het volgende kabinet heel wat rij der speelruimte moet krijgen dan de ministers van de tt^R ,,no-nonsense"-kabinetten onder Lubbers. De kabinetti/^] Lubbers 1 en 2 hebben het immers gepresteerd in zeven fcerd tijd 23 miljard gulden meer uit te geven dan was afgesjkn ken. Jaren waarin er sprake was van slechts 11,5 miljard jT g den aan extra ombuigingen. Lecji' plde PREMIER Lubbers zelf heeft aan drs. C. Maas, thesauran generaal van het ministerie van financiën opdracht gegej)88, de studiegroep van hoge ambtenaren onder meer van tolk. nanciën, Economische Zaken, Sociale Zaken en Binnenlai Sé se Zaken het advies voor het kabinet te laten opstelleeft Daarbij stond de premier voor ogen, dat politieke partijen p fo' hun nieuwe verkiezingsprogramma's schrijven, behoren weten hoe veel of hoe weinig geld er in een volgende kaü m netsperiode te besteden is. Alleen op die manier kan imnf1 31 voorkomen worden, dat de partijen via hun programnlj^^ een te grote greep in de staatskas zouden doen. Lacj( Het resultaat van het onderzoek van de ambtelijke advj^o commissie is zeker een vingerwijzing voor de partijen, mPe^ daarnaast vormt het zeker ook een terechtwijzing aan de de kabinetten, die onder leiding stonden en staan van de P u drachtgever tot het onderzoek, premier Lubbers. Want d^rcjj het financieel beleid van Vadertje Staat zijn de rentelastcon5 van het financieringstekort in het staatshuishoudboekje jng rol gaan spelen die volgens de ambtelijke commissie leidt j? bc de conclusie dat ook een volgend kabinet nog fors zal moep fo' bezuinigen. Sterker nog: het puinruimen zal nog jaftA moeten doorgaan. ïeluchtdruk 4 het vriespunt. Hof *gev DE BILT (KNMI) Hoge- drukgebieden blijven het Eu- ropeese Continent domineren. Computerprognosen komen voor aanstaande zondag met een hogedrukgebied boven Frankrijk uit de bus met een maximum van 1052 millibar. In ons land zou de barometer ruim 1045 millibar kunnen gaan aanwijzen. De eerste helft van de volgende week is er boven de Alpen nog steeds een krachtig restant van het hogedrukgebied te vinden. Het is duidelijk dat in deze situatie Rotterdam' de neerslagkansen in ons land Twente voorlopig erg klein blijven. In SuSvrg de Scandinavische landen ligt Aberdeen dat even anders. Om de ande- SüïStona re dag passeert een diepe oce- Berlijn aandepressie de Noordkaap. In het Noordzeegebied kunnen BrusseT* uitlopers van dergelijke de- Cyprus pressies voor wolkenvelden zorgen, maar meer invloed Genève hebben ze niet. Helsinki Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: eerst nog wat zon later toenemende bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur om het vriespunt, langs de westkust iets warmer. In de nacht lichte vorst. Denemarken: eerst nog wat zon, later toenemende bewolking en af en toe wat regen. Middagtemperatuur rond een graad of 3. In de nacht lichte Britse Eilanden: veel bewolking en vooral in het westen regen, later in het zuiden opklaringen. Middagtem peratuur rond 10 graden, zaterdag iets lager. Benelux, Bondsrepubliek Duitsland èn noord-Frankrijk: half tot zwaar bewolkt en zaterdag mogelijk een bui. Middagtemperatuur van 6 gra den in noord-Frankrijk tot 3 graden in Duitsland. Rest van Frankrijk: half tot zwaar bewolkt en droog. Middagtempera tuur van 10 graden langs de Atlanti sche kust tot 12 graden langs de Mid dellandse Zee. In het binnenland rond de 6 graden en plaatselijk in de nacht licht vorst. Alpenlanden: in de dalen en lagege- bieden mist of lage bewolking bij een temperatuur o rop zonnig. Spanje en Portugal: zonnige perioi plaatselijk mist. Middagtempj 12 graden in het noon het zuiden. In het binrjOS-; land rond 10 graden en de nacht temperaturen om nei VI^d€ punt k* Cl Italië, Joegoslavische- en Gritpt kust: in noord-Italië mis dagtemperatuur rond 5 graden, i naar het zuiden zonnige perioi met een middagtemperatuur toë' graden. fan. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Wni Mai Min Ra U 1 Amsterdam onbaw. 1-1 >j J TOMMIE DE WIT DOET ALLES OM NORMAAL MET ZIJN SUIKERZIEKTE TE KUNNEN LEVEN. I MISSCHIEN KUNT U OOK IETS DOEN. GEEF VOOR DE BEHANDELING VAN SUIKERZIEKTE GIROS766 BANK 70 i vr> lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Ambtenarenbunker En nu maar eens even zwijgen over het stadhuisplan, zo droeg burgemeester Havermans van Den Haag iedereen op in zijn Nieuwjaarsrede. Geldt dat ook voor ons, burgers van Den Haag, wier burgervader hij is/ hoort te zijn? Als wij positief zouden zijn over dat duidelijk onbetaalbare plan voor een emaille stadskantoor zou hij ons maar al te graag aanhoren. Maar kritiek van de gewone man/vrouw, dat is iets wat Burgemeester Wethouders liever niet horen, denk ik. Laat ik het toch maar luid en duidelijk zeggen meneer Ha vermans: ik ben tegen een geldverslindende, stromen verkeer aantrekkende, witte ambtenarenbunker in het hart van mijn stad! Waar voor 9 uur 's morgens en na 5 uur 's middags niets te beleven zal zijn. Waarin de fraaie reusach tige binnenruimte na enige maanden buiten kantooruren zeker afgesloten zal moeten Worden, omdat vandalisme en criminaliteit er hoogtij zullen vieren. Zet er maar die mooie ronde bibliotheek neer, daar heeft de gehele burgerij ple zier van en daar wordt ten minste ook buiten kantooru ren nog eens gewerkt! T. v.d. Steen, SCHEVENINGEN. Liefdadig Prachtig hoor, dat het miljo nairsechtpaar Derksen (van de bungalowparken) zoveel geld weggeeft voor liefdadige doel einden. Maar moet het daar nou zo mee koketteren, zoals mevrouw Derksen weer via de EO-televisie? Het is misschien veel geld, maar ze kunnen het makkelijk missen. Ik heb veel meer respect voor mensen die eigenlijk geen cent kunnen missen en toch elke maand geld geven aan een hulporga nisatie, zonder dat je ze er ooit ovef hoort. A.M. Goossens, LEIDSCHENDAM. Dat zien we graag In tegenstelling tot de meeste andere landen op de wereld kent Nederland het systeem van de „benoemde burgemees ter". Bij ons wordt de burge meester niet door de bevolking of door de gemeenteraad geko zen, maar aangewezen door de Kroon om (als de Kroon zelf) boven partijen en partijbelan gen te kunnen staan. Het zou goed zijn als de heer Haver mans, burgemeester van Den Haag, zich bij tijd en wijle eens zou bezinnen op zijn taak. Laat hij eens gaan horen wat er leeft onder de bevolking met betrekking tot het nieuwe stadhuis en laat hij zich daar eens naar richten in plaats van naar de politieke waan van dit moment. Met andere woorden: Een burgemeester zonder ge donder, dat zien we graag in Den Haag. H. Koek-van Merkom, DEN HAAG. Christelijke politiek Ouderen met een klein pensi oentje worden weer eens on deruit gehaald. Hopelijk zullen bij de komende verkiezingen de ouderen het CDA ter ver antwoording roepen. L.P. Philipsen, DEN HAAG. Key Town Uit de berichten over het on langs gehouden Key Town Jazzfestival in Leiden valt op te maken, dat de organisatie dit jaar rekening heeft gehou den met de meest uiteenlopen de jazz-stijlen: van blues tot swing, van dixie tot mainstre am. Alleen de moderne stro mingen in de jazz zijn niet aan bod gekomen. Dit getuigt van een niet terechte minachting voor de smaak van het Leidse publiek. Dat heeft een bredere smaak, hetgeen blijkt uit de in het verleden opgebouwde re putatie door het organiseren van befaamde concerten zoals van Dexter Gordon, Johnny Griffin en vader en zoon Ra- ney in Hot House en de Twee Spiegels. En wat te zeggen van de concerten bij Jazz on Sun day en The Duke! Gelukkig gaf de Jazzmarathon wél een beeld van alle denk bare stijlen. Het gevolg was dat jong en oud naast elkaar liep. Dit in schrille tegenstel ling tot het jazzgebeuren tij dens Key Town, waar de g middelde leeftijd boven veertig lag. Met de beschikbare financiëj middelen valt uitstekend festival van meer allure te ganiseren. Te denken daarbij aan jong Nederlantf toptalent als Toon Roos, Pet^ Beets (winnaar Pali Ma Swing Award), Rob van Bavi (met octet), Jarmo Hogendiji en Ron v.d. Bergen. Aangen?.. me uitschieters tijdens hl „oudestijlfestival" waren Bat| da en Bernhard BerkhoJ Swingmates. Om het festivl echt breed op te zetten kan ga dacht worden aan national! cracks als Piet Noordijk, Hall ry Verbeke en Ferdinand Pq vel. E. Korernan, LEIDE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2