Vet om Imhausen Chemie vordt langzaam gesloten Zomervakantie'N() Kabul wacht angstig op onvermijdelijk bloedbad Situatie in DDR ■versluierd door eheime justitie Weer hoop op vrijlating VdB JITENLAND £eidóc6omxutt WOENSDAG 2S JANUARI 1989 PAGINA 7 ij scheepsramp meer (den dan gedacht NILA Bij de ramp met de Fili- ise veerboot Donna Paz in december 17 zijn aanzienlijk meer mensen om- dan tot nu toe werd gedacht, lgens een rapport van een onder- kscommissie dat vandaag in Manila ;nbaar is gemaakt, bevonden zich 41 passagiers aan boord. De autoritei- gingen er aanvankelijk van uit dat 'eveer 3.000 mensen zich aan boord ronden. Slechts 24 mensen hebben waarschijnlijk grootste tragedie uit geschiedenis van de scheepsvaart •rleefd. De Donna Paz zonk na aan- ing met de tanker Vektor in de aat van Tablas, tussen de eilanden idoro en Marinduque. De Korte doet voorstel ter bescherming Amazonegebied BRASILIA Minister van economische za ken De Korte heeft in Brasilia de Braziliaan se president, Jose Sarney, een aantal voor stellen gedaan in verband met de milieupro blematiek van het Amazonegebied. Daarbij kwam onder meer de koppeling van het pro bleem aan dat van Braziliës buitenlandse schuld ter sprake. Volgens De Korte verliep het gesprek positief en stelde Sarney zelf de oprichting voor van internationale werk- teams met Nederlandse en Braziliaanse deel name. „We hebben aan de Braziliaanse presi dent duidelijk gemaakt dat de ecologische kwestie voor Nederland wezelijk is en dat het een noodzaak was dat het probleem van de roekeloze ontbossing mondiaal moet worden bestreden", aldus De Korte. Later vandaag geeft de minister meer bijzonderheden. Korotitsj toch kandidaat voor Sovjetparlement MOSKOU De hoofdredac teur van het progressieve Rus sische weekblad Ogonjok, Vi- taly Korotitsj, is tijdens een stormachtige vergadering in een wijk in Moskou met over weldigende meerderheid kan didaat gesteld voor de parle mentsverkiezingen van 26 maart. Onder leiding van Ko rotitsj heeft Ogonjok een groot aantal kritische artikelen ge publiceerd over sociale mis standen en de corruptie onder het oude bewind. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgi sche oud-premier Paul Vanden Boeynants, die ruim anderhalve week ge leden uit de garage bij zijn Brusselse appartement werd ontvoerd, zal onge deerd worden vrijgelaten als het voor hem gevraag de losgeld, ruim anderhalf miljoen gulden, probleem loos wordt betaald. De ontvoerders van de oud- premier, de Socialistische Revolutionaire Brigade, hebben dat gisteren schriftelijk beloofd aan de autoriteiten in België. De korte brief van de BSR, vergezeld van een handge schreven brief van de oud- premier en zijn identiteits kaart, heeft bij de familie van VdB en bij Justitie nieuwe hoop gewekt. „We hebben nog steeds geen bewijs dat VdB op dit moment in leven is, maar vast staat nu dat hij niet bij de ontvoering het eind van de middag een voorzichtige procureur des ko- nings Rutten. In zijn brief be looft de oud-premier na zijn vrijlating in naam van de BSR een verklaring af te leggen te genover de pers en binnen zes weken „een belangrijke schen king" te doen aan organisaties voor minder-bedeelden. VdB formuleert daarna zelf een voorstel, maar de inhoud daar van is onbekend. Voordat tot onderhandelingen kan worden overgegaan, zul len de ontvoerders moeten be wijzen dat VdB nog steeds in leven is, aldus Rutten. Amnestie wegens 10 jaar Khomeini TEHERAN In Iran zal een amnestie worden afgekondigd vanwege de tiende verjaardag van het bewind van ayatollah Khomeini op 11 februari. Volgens de Iraanse staatsradio zullen „vele" gevange nen worden vrijgelaten dan wel strafver mindering krijgen. Volgens de radio geldt de amnestie niet voor plegers van gewa pende overvallen en verkrachtingen, noch voor degenen die fraude dan wel corruptie hebben gepleegd. Ook degenen die recent vanwege drugsmisdaden zijn gevangen gezet, zullen niet van de amnes tie profiteren, evenmin als de duizenden politieke gevangenen, van wie de laatste maanden overigens duizenden zouden zijn geëxecuteerd. Van onze correspondent) )NN Het net rond t Duitse bedrijf Imhau- i Chemie, dat betrok- n zou zijn geweest bij de uw van de omstreden ïmische fabriek in Li- i, begint zich langzaam sluiten. Een hoge me- 2j werker van het bedrijf 24 eft toegegeven dat met 'jië is samengewerkt bij bouw van de fabriek, dat bekend was dat er ^ogst giftige stoffen ge- oduceerd zouden kun- ®n worden. (i woordvoerder van het Duitse openbaar ministerie in Offenburg, waar het onder zoek in deze affaire gecoördi neerd wordt, heeft bevestigd dat Justitie een verklaring in haar bezit heeft van een ma nager van Imhausen-Chemie. Meer wilde de woordvoerder er echter niet over zeggen. Het weekblad Stern zegt even wel precies te weten wat de getuige verklaard heeft. Hij zou uitermate belastende ver klaringen hebben afgelegd over zowel de rol van Imhau sen-Chemie als van Salzgitter Industriebau GmbH. Dit laatste bedrijf, een hon derd-procent-dochter van het Duitse staatsbedrijf Salzgitter AG, zou niet. zoals vorige week voorzichtig toegegeven, slechts deelplannen voor de omstreden chemische fabriek hebben getekend, maar de constructieplannen voor de ge hele installatie. Ook bij de ver dere afwikkeling van de zaak zou intensief overleg zijn ge voerd met Imhausen. Mochten de beweringen klop pen, dan zit de regering Konl nog verder in de problemen. Een staatsbedrijf als Salzgitter AG valt onder het ministerie van financiën. Personele con sequenties op regeringsniveau zijn, als alles waar blijkt te zijn, niet meer uit te sluiten. De Duitse tv-zender ARD identificeerde de medewerker van Imhausen gisteren als technisch ontwerper Klaus Hess. Hij zou volgens de ARD ook hebben bekend dat Im hausen chemicaliën naar Libië hfeeft gestuurd. Tevens zouden, werknemers van het bedrijf actief hebben meegewerkt aan de bouw van de omstreden fa briek in Rabta. Woordvoerder Karlheinz von den Driesch van het Westduit- se ministerie van financiën heeft commentaar op de be richten geweigerd. De be schuldigingen worden onder zocht, zo zei hij. De bedrijfslei ding van Salzgitter Industrie bau GmbH zei degevraagd dat werknemers van het bedrijf nooit aan het Libische project hebben meegewerkt. De be drijfsleiding houdt vast aan de versie dat de geleverde blauw drukken bestemd waren voor de bouw van een chemische fabriek in Hong Kong. Volgens Stern heeft ook het Siemens-concern materiaal ge leverd voor de fabriek die, naar hun zeggen, in Hong Kong zou worden gebouwd. Een woordvoerder van Sie mens, Horst Siëbert, verklaar de dat het bedrijf niets onwet tigs heeft gedaan. Op verzoek van het bedrijf GfA uit Bo- chum is materiaal van Sie mens via de Antwerpse trans portonderneming van Josef Gedopt naar Hong Kong ver scheept, aldus Siebert. Inmiddels is bekend dat de Antwerpse onderneming scheepsbrieven vervalste om materiaal naar Libië te kun nen transporteren. De meeste aandelen van het bedrijf GfA, waaraan Siemens leverde, zijn in handen van Imhausen In ternational, dat ook Imhausen- Chemie bezit. Gewonde soldaat De Argentijnse presi dent Alfonsin boog zich gisteravond in een zie kenhuis over een van de vele soldaten, die gewond zijn geraakt bij de bestorming van een door gewapende bur gers bezette kazerne. Pas na zware beschie tingen door onder meer tanks waren de veer tien overgebleven be zetters bereid zich over te geven. De gevechten hebben in totaal aan 37 mensen het leven ge kost, onder wie 28 van de bezetters, leden van een links-extremisti sche beweging. Zij zou den volgens een pam flet tot hun actie zijn gekomen om een ver meende coup van rechtse legerofficieren te voorkomen. Presi dent Alfonsin verklaar de gisteren „de totale oorlog" aan het links extremisme, maar zei nadrukkelijk dat hij daarbij binnen de wet zal blijven. foto: ap M itterrand „weet niets van Pechiney-affaire" !7 2lRIJS Het Franse dagblad Le Monde heeft zijn reputatie op 71 spel gezet door opnieuw te beweren dat president Francois 2 tterrand een geheim rapport heeft ontvangen. Daarin wordt goede vriend van hem in verband gebracht met een schan- 6al over de handel met voorkennis in aandelen. Mitterrand 12 eft voor de tweede keer binnen 24 uur de beschuldigingen 9 n Le Monde ontkend. De Franse oppositie heeft inmiddels om 14i parlementair onderzoek gevraagd van de affaire rond de „erneming van de Amerikaanse firma Triangle Industries door Franse aluminiumfirma Pechiney, die in handen is van de WNESTY INTERNATIONAL IN RAPPORT: 5 1 RLIJN In de Duitse mocratische Republiek irden de mensenrechten grote schaal geschon- in. Dat staat in een rap- rt van Amnesty Inter- itional, dat vandaag is publiceerd. Maar een ialbeeld van de situatie moeilijk te krijgen door it de „geheime justitie" rdt genoemd. lgens Amnesty nsenrechtschendingen van htszaken die in het geheim irden gehouden tot het vast- tenen van gevangenen aan iden. Ook worden mensen j geprobeerd hebben het id te ontvluchten soms be- luldigd van spionage, zo 91/2 Seldt Amnesty. 9 1 haar rapport beschrijft de J5/8 «ganisatie een vrijwel Orwel- Ujf 5ians systeem, waarin iedere prger door „Big Brother" S/8 4<>rdt bewaakt. Er is in de 3/8 SDR volgens Amnesty „een 5 üdelijk patroon chtschendingen" te het is onmogelijk om mpleet beeld te krijgen, egeringsfunctionari eigeren mee te werken. Bo- mdien voorziet de „geheime in processen die voor een aanzienlijk deel achter ge sloten deuren worden gevoerd. Richtlijnen aan advocaten zijn vertrouwelijk en wetten zijn onduidelijk gedefinieerd. Bij Amnesty worden jaarlijks zo'n honderd Oostduitse gewe tensgevangenen aangemeld. De organisatie veronderstelt echter dat er veel meer geval len zijn. die nooit aan het licht komen. De Oostduitse autori teiten ontkennen het bestaan van politieke gevangenen in de DDR. De laatste tijd eisen steeds meer jonge Oostduitsers ver anderingen, waar onder het recht om naar buiten het Oost blok te reizen. Maar partijlei der Erich Honecker is niet van plan om grote hervormingen in zijn land door te voeren. Veel aanvragen om te emigre ren worden vaak gewoon af gewezen. Bij sommige mensen wordt de aanvraag om te emi greren zelfs bestempeld als „openbare laster tegen de staat". Zo'n aanvraag wordt al openbaar genoemd als het for mulier naar een hogere ambte naar is verstuurd of als het op een briefkaart is geschreven. Een en ander heeft tot gevolg dat nog steeds veel DDR-bur- gers op illegale wijze uit hun land vluchten. Vorig jaar wa ren dat er zeker 9.700. Een sari-achtige creatie van Lacroix. foto: ap Dior imiteert sari van Bhutto Het kan geen toeval zijn. Sinds Benazir Bhutto Pakistans eerste minister is, draait alles om de sari. Een trend die de mode-ont werpers in Parijs onmiddellijk hebben opgepakt. Zowel Lacroix als Dior ontwierpen sjaaljurken die van schouders tot middel uitsluitend uit draperieën bestaan. De kleuren? Saffraangeel uit de Indische keuken, turkoois en parelmoer uit maharadjapalei- zen, zonnegeel als de pijen van bonzen. Maar het is warm op die markten en de airconditioning van het paleis is stuk. Daarom kleedt de Dior-klant zich superkort, de panden van haar jasje zijn naar achteren omgevouwen en daaronder draagt ze een nie tige beha-blouse. Wordt ze voor een tandoori-kip aan de dis van een Indiase prins genood, dan „plooit" ze zich naar de lokale ge bruiken: trapeziumvormig jasje als van een Indische bediende, maar niet dichtgeknoopt en daarbij een ingewikkelde sari-rok, maar niet tot op haar enkels.-Ja, zeg, haar benen moeten nog kunnen bruinen.' De mousseline blouses van Jean-Louis Scherrer zijn als het doek waarop in aquareltinten theerozen of ruikertjes worden gebor duurd. Op een broekpak van witte crêpe worden met verf en zijdedraad fuchsiaklokies geplant. Onder een kort jasje ontluikt een strapless-jurk, bedrukt met paarse en saffrangele anjers of een meesterlijk gedrapeerd exemplaar, bedrukt met paarse en blauwe dahlia's. Zelfs de sierlijk belijnde tailleurs van Prince- des-Galles, waar Scherrer zo verknocht aan is, krijgen een fris se, fleurige noot door borduursels op de revers. LILY ARMON 81) Dwars door de branding moet Rob trachtefl de kust te be- s iiken, maar hij is geheel uitgeput en slechts met moeite komt hij zrDoruit. Skip ziet hij nergens meer. Even later verliest hij zijn iet vemvest en meteen sleurt een golf hem mee in de diepte. Rob gt ïrliest het bewustzijn, maar wanneer hij zijn ogen weer op- aat... ligt hij op het strand en Skip staat naast hem, hevig zijn v ïzicht likkend. De trouwe hond heeft zijn meester niet in de eek gelaten en toen Rob in de golven verdween kon Skip hem nog juist grijpen. Aan zijn tanden heeft hij Rob aan land gesleept. Gelukkig maar, dat de storm even plotseling is bedaard als hij is losgebarsten. Ja, het is warempel bladstil geworden, merkt Rob. Bijgelovig is hij niet, maar zou de schim van Peer de Schuymer dan toch iets met al deze rampen hebben te maken? De oude zeerover kan nu tenminste tevreden zijn: „De Vrijheid" is een wrak geworden..:. KABUL Naarmate de datum nadert waarop de Russische troepenmacht Afghanistan moet hebben verlaten, 15 februari, groeit in de Afghaanse hoofdstad de angst voor de toekomst. Of het een definitieve aanval van het Afghaanse verzet op de belegerde hoofdstad zal zijn of een staatsgreep van het Afghaanse leger tegen het bewind-Najibullah: een bloedbad lijkt onver mijdelijk. „Het verzet ruikt de ning, terwijl het huidige regi me de nederlaag voelt nade ren", zegt Roelof Munneke van het Komittee Afghanistan Vrij. Hij verwacht dat de Af- ghanen cfie verbonden zijn aan het bewind van president en partijleider Najibullah zullen vluchten of onder zullen dui ken, zodra de Russische mili tairen eenmaal weg zijn. „Dat betekent een psychologische klap voor Kabul. Dat er ge weld komt, is zeker. Hoe groot het geweld zal zijn, hangt af van de motivatie van het regi me. Dat die motivatie sterk te rugloopt nu het voedseltekort toeneemt, is duidelijk. Want waar moeten de Afghanen voor vechten vanuit een bele gerd Kabul? Ze hebben geen enkel perspectief". Risico Munneke gelooft niet dat de Afghaanse regering sterk ge noeg is om het zonder de hulp van de Russen tegen de verzetsstrijders van de mu- jaheddin op te nemen. Maar een staatsgreep van het leger noemt hij „pure waanzin". Met een staatsgreep zou het leger niets winnen. Elk perspectief op verzoening wordt op die manier de grond ingeboord in ruil voor alleen maar meer ge weld. „Een aanval van het verzet is wat waarschijnlijker. Maar dan alleen als het regime sterker blijkt te zijn dan men nu verwacht", meent Munne ke. Bij de bevolking en de buiten landse diplomaten is de geloof waardigheid van dat regime echter minimaal. De inwoners van Kabul sturen, voor zover zij daartoe in staat zijn, hun ki_hderen uit veiligheidsover wegingen naar Pakistan, waar ze in vluchtelingenkampen worden opgevangen. De wes terse ambassades nemen geen risico en trekken hun perso neel terug. Nu zijn er nog nor male vluchten vanuit Kabul, redeneren zij, en is het vlieg veld van Kabul vrij. Nadat vo rige week Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek Duitsland dit al deden, heeft ook de re gering van Hongarije besloten de familieleden van haar di plomatieke personeel in Af ghanistan te t Konvooien Op de Salang-weg, de strate gisch belangrijke toegangsweg tot de hoofdstad van Afghanis tan, houden Afghaanse rege ringssoldaten kleumend van de kou de wacht. De guerrilla- aanvallen op voedselkonvooi en langs de Salang-weg zijn toegenomen sinds het Rode Leger steeds meer posities heeft overgedragen aan eenhe den van het Afghaanse rege ringsleger. Ook slecht weer maakt de aanvoer van voedsel over land Een groepje Russische soldaten maakt zich op voor vertrek uit de Afghaanse hoofdstad Kabul. De Salang-weg is de enige ver binding tussen Kabul en de Sovjetunie over land. De Rus sen trekken in noordelijke richting en naar het zuiden rij den de konvooien met voedsel, brandstof en wapens. Eenzelfde beeld biedt de lucht haven van Kabul: inkomende Ujoesjin-transportvliegtuigen leveren voorraden af en ver trekken weer met Sovjet-advi seurs en militairen. Dagelijks pendelen gemiddeld zo'n zes Iljoesjins heen en weer. Intus sen is de sfeer in Kabul ge spannen. Voor de winkels staan lange rijen. Vietnam Volgens Munneke beschouwt het Russische leger de terug tocht uit Afghanistan niet als gezichtsverlies. „De Sovjets zijn teleurgesteld. Maar ze zeg gen nu: het regime in Kabul is niet communistisch. Met ande re woorden: er is geen solidari teit vereist om dat regime te ondersteunen. Het is voor hen een Derde-Wereldland, waar ze zich op verkeken hebben". Ondertussen wordt, volgens ingewijden, in Kabul zelf druk gewerkt aan de aanleg van een nood-startbaan. De brede weg naar het Darulaman-pa- leis, waar het ministerie van defensie is gevestigd, wordt nog breder gemaakt. De Sov jets houden kennelijk reke ning met de mogelijkheid dat de stad in allerijl verlaten moet kunnen worden op het mome t dat het vliegveld niet meer bereikbaar is. De overeenkomst met de val van de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon in 1975 en de cha otische aftocht van de Ameri kanen dringt zich op. Toch is er voor de Russen een duide lijk verschil. „De Amerikaanse generaals vluchtten weg uit Saigon, maar wij hebben een terugtrekking die volgens plan verloopt", aldus een Sovjet commandant. Het was voor het eerst dat een Russische mi litair openlijk een vergelijking trok tussen het mislukte Russi sche avontuur in Afghanistan en het Amerikaanse debacle in Vietnam. JEANNETTE v. LEEUWEN Lustmoordenaar Theodore Bundy geëxecuteerd STARKE Theodore Bun dy, de 42-jarige Amerikaanse lustmoordenaar, is gisteren na bijna tien jaar gevangen schap op de elektrische stoel geëxecuteerd. Hij was ter dood veroordeeld wegens verkrachting van en moord op een 12-jarig meisje in 1978. Een laatste verzoek tot gratie is enkele uren vóór zijn executie geweigerd. Voor- en tegenstanders van de doodstraf betoogden op het moment van de executie voor de gevangenis. ADVERTENTIE Deze krant brengt op 4 en 18 februari nogmaals speciale pagina's over Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht in het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt li hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's. CckLcSotnant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7