Ballonvaart drs. Dorenbos afgelast kerk wereld beroepingen Man probeert schilderij Rafaël in brand te steken ftzicLe Sommee we\ >weer brieuen /lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE fttidac Commit WOENSDAG 25 JANUARI 1989 PAGIN JNNE Mgr. Ter Schure distantieert zich van Maria-verschijning DEN BOSCH Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch sluit uit dat een inwoonster van het dorp Berlicum boodschappen en verschijningen van Maria heeft ontvangen. Hij deelt de opvat tingen van een onderzoekscommissie dat „noch van authentie ke verschijningen of openbaringen van Onze Lieve Vrouw noch van bovennatuurlijke gebeurtenissen kan worden gespro ken". Ter Schure heeft dat laten weten in een brief die zondag is voorgelezen in de St. Petruskerk in Berlicum. Elisabeth Sleutjes Van Gaal uit Berlicum beweert al jaren boodschappen te ontvangen van Maria. Zonder toestemming van Ter Schures voorganger, mgr. J. Bluyssen en van Ter Schure richtte zij in een garage eèn kapel in. Driehonderdste vertaling van Wycliff Bijbelvertalers MINDANAO Wycliffe-bijbelvertalers hebben hun driehon derdste vertaling van het nieuwe testament gepubliceerd. Het is een vertaling in de Cotabato Manabo-taal die wordt gespro ken op het eiland Mindanao in de Filipijnen. Tien jaar geleden rolde de honderdste Wycliffe-vertaling van de persen. Volgens de internationale, kerkelijk ongebonden bijbelorganisatie Wy- cliffe, zijn er 6170 talen bekend. De bijbel, geheel of gedeelte lijk, is vertaald in ongeveer 2000 talen. De Wycliffe-organisatie (er is ook een Nederlandse afdeling, in Driebergen, met aan het hoofd Auke Lemstra) stelt zich ten doel voor elke taal in ieder geval het nieuwe testament te vertalen. Tegelijkertijd houden Wycliffers zich bezig met alfabetiseringswerk. Waar veel gevoel is, is ook veel leed. Leonardo da Vinei Eerste vrouwelijk bisschop in Anglicaanse kerk BOSTON De bischoppen van de Amerikaanse Episco pale Kerk, die een onderdeel is van de Anglicaanse Kerk, hebben gisteren met een klei ne meerderheid de benoe ming tot bisschop goedge keurd van de 58-jarige vrou welijke priester Barbara Har- ris. Zij is de eerste vrouw die in 2.000 iaar kerkgeschiedenis tot bisschop wordt benoemd. Zowel de rooms-katholieke kerk als de oosters-orthodoxe kerk verbieden dat vrouwen een geestelijk ambt vervullen. Harris wordt hulpbisschop in het bisdom Boston. Haar benoeming komt voor veel conservatieve geestelij ken in de Episcopale en Ang licaanse Kerk als een grote schok, maar wordt door ande ren gezien als een grote stap voorwaarts. Harris is een zwarte voormalige public re- lations-functionaris die theo logie heeft gestudeerd door schriftelijke cursussen en met privé-onderwijs. Ze heeft een geheim telefoonnummer moeten nemen omdat ze na haar verkiezing op 24 septem ber door een diocesale con ventie in Massachusetts tele fonisch is bedreigd. Ze is in 1980 in Philadelphia tot pries ter gewijd. De Episcopale Kerk stemde in 1976 in met de wijding van vrouwen tot priester; sindsdien zijn er on geveer 1.200 vrouwen gewijd. „VN moeten rechten foetus beschermen" HELMOND Het RK cen trum Pro Fide et Ecclesia is er bezorgd over dat de Verenig de Naties in de ontwerp-con- ventie van de rechten van het kind geen uitspraken doen over het recht op leven van het ongeboren kind. De organisatie wil daarom dat minister Van den Broek van buitenlandse zaken alles in het werk stelt in de conventie een bepaling op te nemen waarin het recht van het kind op verzorging en wettelijke bescherming voor de geboorte ondubbelzinnig wordt vastge legd. De ontwerp-conventie is op dit moment bij de Verenigde Naties in behandeling. In de Verklaring van de Rechten van het Kind van 1959 werd in de preambule nog vermeld dat het kind zowel voor als na de geboorte recht heeft op bij zondere bescherming en zorg. Maar in de conventie komt dat recht in het geheel niet meer voor. Volgens Pro Fide et Ecclesia miskent de Vere nigde Naties daarmee het be langrijkste recht van de onge boren mens, wat leidt tot abortus, genetische manipula tie, handel in embryo's en proeven met foetussen. Op deze wijze wordt het aanzien van de Verenigde Naties als beschermer en verdediger van de mensheid ernstig aan getast en verliest de organisa tie haar geloofwaardigheid, aldus Pro Fide et Ecclesia. Pro Fide et Ecclesia (voor het geloof en de kerk) werd in 1973 opgericht. Zij stelt zich ten doel „medewerking te verlenen aan de verkondiging en de verdediging van de au thentieke geloofs- en zeden leer van de Rooms-Katholie- ke Kerk". Nederlands» Hervormd» K»rk Bedankt voor Amsterdam L. Wüllsc- hleger te 's-Gravenhage (met be paalde opdracht); voor Beekbergen A.J. Zoutendijk te Groningen. Beroe pen Giessen-Nieuwkerk Iz. te Dirksland. Gereformeerd» Kerken Beroepen te Hoogkerk drs.A. Buljs te Ens (NOP). Beroepen te Hoogkerk drs.A. Buijs te Ens (NOP). Beroep baarstelling T. Smit, Tjalk 28, 2991 PM Barendrecht, die voorlopig geen beroep in overweging kan nemen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hilversum C.J. de Ruij- ter te Rotterdam-Centrum. MISLUKTE STUNT TER PROMOTIE RAINBOW FAMILY CHANNEL DEN HAAG De voor gistermiddag aangekon digde „hemelvaart" van drs. Bert P. Dorenbos, vanaf het Plein in Den Haag, is ter elfder ure niet doorgegaan. Het zicht bleek te slecht. De orthodox-christelijke acti vist tegen verval en ver loedering wil op 28 maart een nieuwe poging wagen dan vanuit Duisburg in West-Duitsland. De seculiere hemelvaarten, een soort retourvluchten per luchtballon die later dit jaar ook vanuit Londen en Parijs zullen plaatsvinden, zijn be doeld om reclame te maken voor het Rainbow Family Channel, een nieuw EO-ach- tige radio- en televisie-station dat op den duur heel Europa 24 uur per dag de heilsbood schap van Jezus Christus wil voorhouden. Aanvankelijk zou dit station op 1 januari jongstleden al van start gaan met radio-uitzendingen. Naar de heer Dorenbos gisteren echter op een persconferentie mededeelde, hebben techni sche problemen roet in het eten gegooid. Onder de huidi ge omstandigheden zijn de eerste radio-uitzendingen het komende najaar te verwach ten. De eerste televisie-uitzen dingen over een jaar of an derhalf. Mentaliteit Op de bijeenkomst in Corona hekelde de voormalige EO-di- recteur een en andermaal de wat hij noemde „doorgeslagen taboe-doorbraak-mentaliteit". Deze is er de oorzaak van, zo stelde hij, dat wij thans in een verkilde maatschappij leven die bedolven wordt onder de problemen. Variërend van drugsverslaving tot milieu rampen, van aids tot crimina liteit: „In mijn goede dorp Baarn is de criminaliteit ho ger dan waar ook in Neder land. Amsterdamse verslaaf den die trek krijgen in een shotje, nemen de trein naar Baarn zonder een kaartje te kopen en gaan dood-ge- moedereerd uit inbreken. Ons huis is het enige in de laan waar ze nog niet zijn ge weest". We zitten, constateerde de heer Dorenbos, op de puinho pen van een samenleving die Gods Woord heeft losgelaten. Terug naar Hem is dan ook de enige oplossing. De exploi tatie van het „Regenboog Fa milie Kanaal" is een van de middelen die de mede door Dorenbos opgerichte interna tionale Regenboog Beweging hiertoe wil aanwenden. Bij een budget van ruim honderd miljoen gulden per jaar kan het station heel Europa onaf gebroken bedienen van posi- tief-christelijke radio- en tele visie-programma's. Via satel liet en kabel. Aanvankelijk voornamelijk in de talen Duits, Engels en een beetje Nederlands, maar geleidelijk aan in alle mogelijke West- en Oosteuropese talen. Om die honderd miljoen bij een te krijgen heeft de heer Dorenbos zijn hoop gevestigd op enerzijds „bevriende orga nisaties" en anderzijds „abon nees". Voor vijfentwintig gul den per jaar kan men zich in de laatste hoedanigheid laten registreren bij Rainbow Fami ly Channel, en Dorenbos denkt dat de animo hiervoor zeer groot zal zijn. Hij ver wacht honderdduizend abon nees voor het eind van dit jaar, wat een inkomstenbron betekent die toereikend is om met „24 uurs-radio" van start te gaan. Vóór 1992 moeten er één miljoen „Family Channel Members" zijn. Uiteindelijk mikt de Baarnse evangelist erop dat de in totaal 119 mil joen televisie-huishoudens in west-Europa gemiddeld elk één gulden bijdragen. In afwachting van het be schikbaar komen van de fi nanciële middelen zijn de op richters van Rainbow Family Channel al geruime tijd in de weer met het voorbereiden van programma's. Daarbij werken ze samen met media organisaties van overeen komstige signatuur als de Eu ropean Religious Broadcasters en de Alpha-Omega groep, maar bijvoorbeeld ook met de rooms-katholieke media-orga nisatie Lumen 2000. Wat de technische stand van zaken betreft, meldt de heer Dorenbos dat Rainbow op korte termijn met radio-uit zendingen via de bestaande satellieten kan beginnen. Op de onlangs met succes gelan ceerde Astra-1 satelliet komt een kanaal voor televisie ter beschikking zodra de Astra-2 in gebruik wordt genomen. Heemstede Hoe ver de onderhandelingen met de kabel-exploitanten in middels gevorderd zijn zonder wier medewerking Rainbow immers niets kan beginnnen wilde drs. Do renbos gisteren uit tactische overwegingen nog niet zeg gen: „Dat ligt te gevoelig". Wel onthulde hij dat de Heemsteedse kabel, vermoe delijk zeer binnenkort, als eerste met de Rainbow-uit- zendingen gaat beginnen. Met deze bekendmaking ge confronteerd, reageerde de woordvoerder van de ge meente Heemstede echter zeer verbaasd. Hij noemde de mededeling „uit de lucht ge grepen" en zei: „Het is echt een fabeltje. Er is bij de ge meente niets van bekend. Er is momenteel geen ruimte op de kabel voor nieuwe pro gramma's. Bovendien zou de gemeenteraad daarover moeten beslissen." Hoe dit zij, aan het enthou siasme van drs. Dorenbos voor het Rainbow Family Channel kan geen enkele te genslag afbreuk doen. In een media-bestel dat overspoeld wordt door geweld, drank, homo-, hetero-, trans- en bi- seksuelen beoogt hij een Eu ropese vrijhaven te vestigen waarin de wereld bezien wordt vanuit een orthodoxe en .postief-christelijke invals hoek. Met erkenning van het gezin als hoeksteen van de sa menleving wil het station bij bel- en gospelprogramma s gaan maken, op de Schrift ge- orienteerde actualiteiten-uit zendingen, en programma's In het hart van de ballon wer den gisteren tv-opnames ge maakt. Met microfoon Gerard de Jong. Rechts drs. Bert Do renbos. FOTO: RINUS SLIERENDRECHT die de jeugd moeten helpen zich in een goddeloos tijdsge wricht staande te houden. On geveer zoals de Evangelische Omroep dus, waar drs. Doren bos in 1986 ontslag nam, maar dan gericht op heel Europa. Luchtballon De hemelvaart-per-luchtbal- lon van drs. Dorenbos, samen in één mand met zijn vice- president Gerard de Jong, had de aanzet moeten geven voor de ledenwerf-campagne. Dat dit door de weersomstan digheden is verhinderd, hoeft ons er niet van te weerhou den het adres door te geven voor wie zich wil melden: Rainbow Family Channel, Postbus 1088, 1200 BB Hilver sum. Voor ieder die vijf nieu we leden aanbrengt, inclusief zichzelf, ligt een muziekcas- sette klaar met prachtige koor-, praise- en gospelliede ren! Wie honderd nieuwe le den aanbrengt mag gratis mee op een Rainbow Reis naar Is raël! WILLEM SCHEER De Madonna van Foligno van Rafaël. VATICAANSTAD Twee suppoosten hebben gisteren in een museum van het Vaticaan een po ging tot vernietiging van het schilderij La Madon na di Foligno van de Re- naissance-schilder Rafaël verijdeld. Een man in een rolstoel wierp in de Pinacotheek een bran dende thermosfles met benzi ne naar het schilderij. De sup poosten blusten het vuur voordat het schilderij noe menswaardige schade had op lopen. Zij overmeesterden de man, een 31-jarige Westduit ser die een jaar in. Italië woont, en droegen hem aan de politie over. De man maakte de indruk geestelijk gestoord te zijn. Bij het aan steken van de benzine sprong hij uit de rolstoel en probeer de te vluchten. In de rolstoel werden twee spuitbussen en een flacon met een nog onbe kende vloeistof gevonden. Het schilderij is na de aanslag weggehaald om een kleine rookvlek in een benedenhoek te verwijderen. Het schilderij zal woensdag weer te zien zijn. Rafaël schilderde La Madon na di Foligno in 1512. Het was bestemd voor een kerk in Fo ligno in Umbrië. In 1972 pleegde de in Honga rije geboren Australiër Laszlo Toth in de St. Pieter een aan slag op de Piëta van Miche langelo. Daarbij werd de neus van Maria beschadigd. Sedert de aanslag is het beeld door een glazen wand afge schermd. „Geen ruzie tussen Unie en gereformeerden" LEUSDEN Er is geen sra- ke van een „ruzie" tussen de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Unie School en Evangelie. Dat maken beiden bekend, naar aanleiding van berichten over het moslimproject in het christelijk onderwijs van drs. J. D. Kraan. Het project, dat drie jaar duurde, wordt niet voortgezet. De kerken hebben tot nu toe tweederde van de kosten betaald; de Unie zou nu dat deel moeten opbren gen. De identiteitsorganisatie van het protestants-christelijk onderwijs wil dat niet; de theologische doordenking zo als drs. Kraan die ontwikkelt, roept vragen en kritiek op. In een nadere toelichting zegt drs. M. van Krimpen, secreta ris van de Unie, onder meer dat het hoofdaccent van het project ligt op de theologische doordenking. De Unie is ech ter niet de aangewezen in stantie om een vooral theolo gisch project te bekostigen, al dus Van Krimpen. De Unie en de kerken bera den zich op de vraag hoe aan de problematiek van moslim kinderen op de christelijke scholen verder aandacht kan worden besteed. Twee van Breda De vraag blijft zich onontkoombaar aandienen: moeteL^ Twee van Breda, de laatst overgebleven Duitse oorlogsmei digers in gevangenschap, nog langer worden vastgeho of moet hun detentie worden beëindigd? Het is niet de ring die deze zaak ophieuw aanzwengelt, het is een mende oproep van negentien vooraanstaande landgen mensen met grote verdiensten in het voormalig verzet de rechtshandhaving, die hiertoe aanleiding geeft. Het woord dat ditmaal op de vraag om gratiëring gegevei^j worden, is hoogstwaarschijnlijk het definitieve. De lei van de twee Duitsers staat nauwelijks een andere [iddeli iruime ti 'X de smc elgië en geschrifte huiszoi nokke v Het Het gaat om een afweging van argumenten waarvaj zwaarte door voor- en tegenstanders van vrijlating word kend: enerzijds het argument dat voortzetting van een die geen doel meer dient, onmenselijk is en in strijd beginselen van ons strafrecht, anderzijds het argument humanitaire overwegingen op de eerste plaats de slachto moeten betreffen en niet de daders. In de strijd tusser argumenten lopen de emoties zo hoog op dat elk n woord pijn veroorzaakt bij de nog levende slachtoffers de bezettingstijd. In 1972 heeft de regering zich verplicht de Tweede K; te raadplegen alvorens in deze zaak een besluit te nemei ders dan op grond van individuele medische redenen, vraagt zij de Kamer haar bevoegdheid tot collectieve gr it Stad: verlening terug, een staatsrechtelijk juist verzoek. Moch evoluti< Kamer met het verzoek instemmen, dan is te verwachter spoedig een gratiebesluit volgt. De Kamer heeft besloten toot va: opnieuw een emotioneel beladen hoorzitting te houden, r »n uit deze week een kort debat aan het verzoek te wijden. an de wijze beslissing. jrugget e boug Het zou goed zijn voor de samenleving en voor de slacHrengen fers van de Duitse bezetting dat de zaak tot een defin)t einde komt met een gratieverlening aan de twee. Wat d<ad. Ovi menleving betreft: een onmenselijke straf mag niet voi ren, de rechtsstaat vereist dit voor zijn eigen veiligheid de oorlogsslachtoffers is zo'n besluit uiterst pijnlijk, wellicht minder pijnlijk dan een steeds herhaalde discueld op Bovendien wijst prof. Bastiaans er op dat bij een goede ericht. handeling de slachtoffers over vrijlating anders denken wordt aangenomen. ïiTADSf inder r anten ^ngstel] rien nu ebben h EEN eventuele gratieverlening betekent evenwel niet ie van 1 onder de Tweede Wereldoorlog nu een streep kan wojan6£tooi gezet. Te weinig heeft onze samenleving de slachtoffers |ll'A opgevangen, vele duizenden vragen nog om behandela Ook is er nog de kwestie van de uitkeringen, die vandaa de Kamer aan de orde werd gesteld. De spreekwoordel s Hollandse zuinigheid leidt tot schrijnende gevallen recht, zeker als die worden vergeleken met de toekem van oorlogspensioen aan weduwen van landverraders, kenning van het leed van oorlogsslachtoffers legt de sanf leving een verplichting op als een ereschuld. Veel bewolking DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven oostelijk Europa blijft ook morgen nog steeds zijn invloed houden op het weer in onze omgeving. Op de westflank van dit weer systeem wordt met een zuide lijke wind koude lucht naar ons land gevoerd. In deze lucht ontstaat vannacht weer plaatselijk mist. De dalende luchtbewegingen van het ho- gedrukgebied zorgen op enke le honderden meters boven de grond voor vrij warme lucht, die er weer voor zorgt dat als de mist gaat optrekken deze als een vrij gesloten wolken dek boven ons blijft hangen. Uit deze bewolking^ valt nage noeg geen regen. De tempera turen komen op het zelfde ni veau als vandaag. De zuidelijk wind is zwak tot matig. iets bovc Britse eilanden: In het algemeen veel bewolking en vooral in Ierland en Schotland perio den met regen. Middagtemperatuur morgen circa 7 graden, vrijdag enke le graden hoger. Benelux en Duitsland: Morgen af en toe zon en in Zuid- Duitsland plaatselijk mist, vrijdag veel bewolking, maar tot de avond droog, 's Nachts in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Middagtempe ratuur morgen 4 graden, vrijdag iets hoger. Frankrijk: Plaatselijk mist. overdag ook af en toe zon. Minimumtemperatuur in het oosten enkele graden onder nul. Mid dagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 13 graden in het zuiden. Alpengebied: Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- I den stukken te bekorten houder J.C. van Erp genoemd als betrokkene bij de veron derstelde persoonlijke betrok kenheid van leden van het college van B en W bij grond- transacties in het uitbreidings plan „De Rietvink". Ik wil er met nadruk op wijzen dat in mijn brief aan de gemeente raad, waarin ik deze kwestie aan de orde heb gesteld, de heer Van Erp niet met name is genoemd. Het vermelden van diens naam in het bewuste be richt komt derhalve volledig voor rekening van de betref fende journalist. Burgemeesterswoning In het bericht „Perikelen rond nieuwe wonin" burgemeester" W. Wiegeraadt, van Leidschendam wordt wet- LEIDSCHENDAM. Zwijgen over stadhuis Burgemeester Havermans heeft tot mijn verwondering en ergernis opgeroepen een maand te zwijgen over de plannen voor een nieuw stad huis in Den Haag. Hoe is het mogelijk, dat de burgemeester, die nu al jarenlang niets an ders doet dan propaganda ma ken voor dit stadhuis, plotse ling tot zo'n uitspraak komt op het moment dat de burgerij aan de beurt is om wat te zeg gen. Vele jaren hebben we moeten wachten op het ont werp en nu er gekrakeel is in het College van Burgemeester en Wethouders, moeten de be lastingbetalers zwijgen. Is de burgemeester er nu eigenlijk voor de burgers of voor dat onbetaalbare plan voor een nieuw stadhuis? Gebruik ons belastinggeld liever voor het algemeen belang. A. Bontenbal, SCHEVENINGEN. Boeken. Dat Nederlanders zo weinig boeken kopen, zoals ik in onze krant las, verbaast me niks. Boeken zijn in ons land ge woon te duur. Een beetje kin derboek bijvoorbeeld en dan praat ik over een dunnetje van veertig pagina's kost al een kleine twintig gulden. En fin, iedereen kent die prijzen wel. Ik denk, dat wanneer de uitgevers eens wat goedkoper zouden gaan werken, er wel meer boeken worden ver kocht. H. Lachman, VOORBURG. Dreigende vergrijzing De laatste tijd is er nogal eens sprake van een „dreigende" vergrijzing van de bevolking. Zes wetenschappers hebben er nu in de krant weer op gewe zen dat, als het zo doorgaat, te weinig jongeren de sociale voorzieningen van te veel ou deren zullen moeten dragen. Evenwel: bij een verstandig beleid zouden de thans betaal de premies zodanig worden belegd, dat ze te zijner tijd vol doende zijn om er de voorzie ningen voor degenen die ze hebben opgebracht van te be talen. Bovendien: bij daling van het aantal jongeren ne men ook de kosten van onder wijs, kinderbijslag en werk loosheid af, zodat er meer be schikbaar komt voor de vele ouderen. De uit- het Nederlandse volk mag erg verbazingwek kend worden genoemd. Gelet op bepaalde milieu-aspecten, lijkt dit waarschijnlijker plaats kingsaantallen, dan bij een af- Misdadigers Enerzijds een discussie over vrijlating van de Twee van Breda. Anderzijds pogingen de oorlogsmisdadigers Olij en Kip uit Zuid-Amerika naar Neder land te krijgen. Zodat er een nieuw koppel wordt gecreëerd over wiens vrijlating we straks weer moeten discussiëren. K.J. Poeldijk, LEIDEN. Zuidafrika Het gaat er op lijken of Zuidafrikaanse predikant C.F. Beyers Naudé tegenwo dig de lakens uitdeelt in derland. Nu heeft hij weer gekeerd tegen het genomen bezoek van een derlandse parlementaire de gatie, dat volgens hem door Zuidafrikaanse regering weldig zal worden uitgebu Er gaat vrijwel geen dag i bij of hij stelt nieuwe eisen, hij ontvangt eredoctoraat eredoctoraat. Ik vermoed i de meeste Nederlanders n achter zijn acties staan. J.A.J. Frequin, VOORBURG.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2