Fokker weet niets van annulering Canadese order Andriessen eerste vervanger van Delors CD Deense kleintjes groter door fusies 7 Beurs uan Amsterdat Nederland kan beter op Europese kapitaalmarkt ECONOMIE Ceidóe Gomant DINSDAG 24 1ANUARI 1989 PAGlPO^ WERELDRECORD IN CHIPTECHNIEK AMSTERDAM - Wetenschappelijke medewer kers van het onderzoeklaboratorium van IBM in Yorktown Heights in de VS hebben met een nieuw ontwikkelde chip het wereldsnelheidsre cord gebroken. De transistoren, die in de scha keling zitten, kunnen dertig miljard keer per se conde aan- en uitschakelen. Daarmee is het cir cuit de snelste dat ooit werd vervaardigd. De ex perimentele halfgeleider heeft verbindingen die driehonderd keer zo dun zijn als een mensen haar: slechts een kwart micron breed. Een mi cron is een miljoenste meter of een duizendste millimeter. Om deze uiterst dunne schakelingen te kunnen fabriceren, hanteerden de onderzoe kers zeer geavanceerde lithografische technie ken waarbij van lichtbundels gebruik werd ge maakt. Vier jaar geleden maakte men in het IBM-laboratorium CMOS-circuits met verbin dingen die een halve micron dik waren. SÉHÜ Een impressie van het logisch circuit, het snelste dat ooit werd vervaardigd. foto: anp Staak mee: hoofdprijs een nieuwe auto ROME - Vakbondsvertegenwoordi gers bij de Alfa Romeo en Lancia-fa- briek in het Italiaanse Arese willen een nieuwe auto uitloven om de ani mo onder de werknemers voor een geplande staking te vergroten. „Je hebt een loterij nodig om veel men sen te trekken", lichtte een stakings leider bij het dochterbedrijf van Fiat toe. Het staat echter nog te bezien of het moederbedrijf bereid is om de Fiat-personenauto, waar om ge vraagd wordt, ter beschikking te stel len voor het arbeidsondermijnende doel. „Zo niet, dan vragen we Ford", aldus de laconieke stakingsleider. In zet van de zaterdag te houden staking bij het bedrijf in Arese is hoger loon voor overwerk. Forse order voor Van der Giessen KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - De scheepswerf Van der Giessen-de Noord heeft van Bermuda Container Line, een rederij uit Hamilton (Bermuda), op dracht gekregen voor de bouw van een containerschip. De order vertegen woordigt een waarde van ongeveer 29 miljoen gulden, zo heeft Van der Gies- sen-de Noord gisteren bekendgemaakt. Het schip, dat wordt ingezet op de we kelijkse dienst van New York naar Bermuda, krijgt een capaciteit van on geveer 300 twintigvoets containers en ruimte voor rollend materieel. De ople vering zal in augustus 1990 plaatsheb ben. Van der Giesen-de Noord had bij de slag om de order te maken met con currentie uit onder meer de Bondsre publiek Duitsland en Japan. Bretagne ligt voortaan wat dichter bij Parijs PARIJS - Vanaf het Parijse station Montparnasse zijn gis teren de eerste rijtuigen ver trokken van de TGV-„Atlanti- que", de tweede generatie flit streinen van de Franse spoor wegen. van de oranjekleurige TG .Sud-Est" (die al acht jaar in bedrijf is en Parijs op twee uur sporen van Lyon heeft ge bracht), gaat de komende maanden proefrijden op de lij nen ParijsRennes en Pa rijsNantes. Voor de reizigers blijft het voorlopig nog bij kennismaking met het fraaie interieur. De topsnelheid van de TGV-A (van Atlantique) is opgevoerd tot 300 kilometer per uur; tegen 270 kilometer voor de „oude" zuidooster. Maar dat pas vanaf 24 septem ber, wanneer het speciaal aan gelegde hogesnelheidsbaanvak ParijsLe Mans klaar is. „Bretagne zal een uur dichter bij Parijs komen", aldus een SNCF-voorlichter bij de pre sentatie van de nieuwe trein. Troeven Vorige maand verbeterde de Franse spoorwegen (SNCF) met een TGV-A-locomotief het wereldsnelheidsrecord voor treinen dat in handen was de Duitse concurrent IVC. Het staat nu op 410 kilometer per uur. Maar veel ophef wil de nieuwe SNCF-directeur Jacques Fournier daar niet over maken. „Veiligheid en comfort" vindt hij belangrijker en tevreden constateert hij dat juist deze troeven de doorslag hebben gegeven bij de export van de TGV naar Spanje. Over vijf jaar moet de Franse technologie flitsen tussen Ma drid en Sevilla. Prestige Tijdens een proefrit naar Le Creusot (waarop het licht een paar keer uitviel en voor de terugreis een andere TGV moest aanrukken) is nauwe lijks merkbaar dat we 300 zo even. Volgens de SNCF- woordvoerder schudt de trein niet meer dan een intercity die 160 rijdt. Het zilvergrijze interieur van de TGV-A ademt luxe en prestige. De „Espace Club" (duurder dan de eerste klasse) heeft zes „salons" met „sofa bankjes" rond een centrale ta fel. In de tweede klasse zit je eigenlijk niet slechter, maar voor wat langere mensen blijft het moeilijk de knieën te par keren ondanks een nieuw voe tenbankje. Aan voorzieningen ontbreekt het niet: voor peuters en kleu ters zijn speelhoeken inge richt. Informatie over aan komsttijd en aansluitende ver bindingen kan gelezen worden op beeldschermen, terwijl ook drie telefooncabines aan boord zijn. Bar en bagageruimte zijn uitgebreid. Toekomst Na de in gebruikname van de hogesnelheidsspoorlijn Parijs Le Mans zal de SNCF in de herfst van 1990 de tak naar Tours in gebruik nemen. Hier mee moet de reistijd naar Bor deaux tot drie uur worden verkort. De verdere toekomst plannen van de Franse spoor wegen zien er als volgt uit: zo mer 1993 opening van het nieuwe baanvak ParijsLille (TGV-Nord), met een tak naar Calais voor de Kanaal-verbin ding met Londen. De ver wachte reistijd tussen beide hoofdsteden is drie uur. Een jaar later worden de drie TG V-netten op elkaar aange sloten. Overstappen in Parijs is dan niet meer nodig. De TGV- Est moet halverwege de jaren negentig klaar zijn en Straats burg op drie uur en vijftig mi nuten van de Franse hoofd stad brengen. De uitbreiding van het snelle- spoornet in Frankrijk heeft grote gevolgen gehad voor het binnenlandse vliegverkeer. Air Inter is op zijn verbinding met Lyon al meer dan twee miljoen passagiers klanten kwijtgeraakt aan de TGV. BOB VAN HUËT EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD - Aanvoer 3.612.060 stuks, stemming prijshoudend. Prijzen In §ulden per 100 stuks: eieren van 50- 1 gram bruin 8,85, 55-56 gram wit 9,15 en bruin 9.85-9,94, 60-61 gram bruin 10,68-10,75 en 65-66 gram wit 10 '2-10,39 en bruin 11,17-11,55. SCHIPHOL- Vliegtuigfa- richt in de „Wall Street Jour- brikant Fokker heeft tot "al" van dezelfde dag. op heden geen berichten Elre?eur Ge?r«e Curley van nntvanonn van H» fana. Warda.r verklaarde tegenover ontvangen van de Cana dese luchtvaartmaatschap pij Wardair over een mo gelijke annulering van een order voor de leve ring van achttien toestel len van het type Fokker- 100. De woordvoerder van-Fokker heeft dit gisteren laten weten naar aanleiding van een be- Amerikaanse financiële krant dat zijn maatschappij Fokker heeft laten weten dat de order „waarschijnlijk niet zal worden bevestigd". Dit houdt verband met de aange kondigde overneming van Wardair door PWA Corpora tion, houdstermaatschappij van Canadian Airlines Inter national. Volgens Curley zul len orders bij McDonnell Dou glas en Airbus zeker w-orden geannuleerd. Wardair bestelde begin sep tember bij Fokker definitief achttien Fokker-100's en nam een optie op nog eens zes van deze toestellen. De afleverin gen zouden in 1991 moeten plaatshebben. Met de trans actie is een bedrag gemoeid van naar schatting 700 miljoen gulden. Als Wardair deze order annu leert zou dit voor Fokker na tuurlijk een tegenvaller zijn, aldus de Fokker-woord voer der. Hij plaatste daarbij echter wel enige kanttekeningen. In de eerste plaats zou een annu lering voor Wardair een kost bare zaak worden omdat het gaat om een vaste order, zo zei hij. In de tweede plaats mag worden aangenomen dat er voor deze vliegtuigen heel snel een nieuwe klant kan worden gevonden gezien de zeer gun stige leveringsposities. Fokker kan nieuwe klanten nu pas in 1992/1993 Fokker- 100's leveren. Er zijn volgens de woordvoerder luchtvaart maatschappijen die zeer veel belangstelling hebben voor de Fokker-100, maar die het tijd stip van mogelijke levering te laat vinden. Verhuisbericht Groeten uit Flessenpost Voor wie van romantiek maar niet van avontuur houdt, is de oplossing na bij: flessenpost hoeft niet meer vanaf een onbe woond eiland verstuurd te •worden. Louise Recourt uit Blaricum ontwierp een aantal gezellige plastic flesjes die plat genoeg zijn om overal ter wereld in een brievenbus te passen. Een wens of een bericht staat al voorgedrukt op de flacon, een brief van na maak perkament wordt er bij geleverd en kan naar hartelust door de afzender worden volgeschreven. De „groet per fles voor ieders adres" is binnenkort voor 5,95 (adviesprijs) te koop in warenhuizen, de boek handel, kiosken, souve nirshops enzovoort. En de PTT vindt het allemaal goed. foto: pr (ADVERTENTIE) Er is méér in het geding dan uw aangifte over 1988 De Federalie-belastingcor verzorgt uw 'uxplannmg' tot in de toekomst Begeleidt u met vee En vertegenwoordigt u natuurlnl Anker Booij Chaudron belastingadviseurs Lammenschansweg 15b 2313 DH Leiden Telefoon 071-317171 Schelpenkade 40 2313 ZW Leiden Telefoon 071 122741 Zutdetnde 16b 2371 BV Roelofarendsve Telefoon 01713- 15200 Geen kranl ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. BRUSSEL - De Nederlan der Frans Andriessen blijft de komende vier jaar vice-voorzitter van de Europese Commissie. Omdat Andriessen het langst zittende lid van de huidige Commissie is, geldt de Neder lander als eerste vervanger van de Fransman Jacques De lors. Bovendien zal hij Delors vergezellen bij de halfjaarlijk se top-bijeenkomsten van de twaalf staats- en regeringslei ders. Dat hebben de EG-minis- ters van buitenlandse zaken gisteren in Brussel besloten. Andriessen dreigde eerst bui ten de boot té vallen doordat de Grieken een zevende vice- voorzitterschap wilden. Bij een stoelendans had Andriessen het vice-voorzitterschap wel licht moeten afstaan. Gisteren is echter besloten dat alles bij het oude blijft, in elk geval tot 1993, als er een nieuwe Com missie aantreedt. Eén van de nieuwe vice-voorzitters is de Duitser Bangemann die in de Bondsrepubliek wordt getipt als opvolger van Delors over vier jaar. Een vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie krijgt een bonus van 3000 gulden boven op zijn maandsalaris van netto 28.000 gulden. Delors tou cheert maandelijks 30.500 gul den, ofwel 366.000 gulden per jaar. Autostoelen met acupunctuurpunten PEKING - China gaat nieuwe auto's en vrachtwagens uitrus ten met speciale stoelen. Deze hebben kussens die op drie acupunctuurpunten van het li chaam werken en daarmee de bloedcirculatie en spieront- spanning bevorderen. Volgens testen kunnen de stoelen het aantal verkeersongelukken met tien procent verminderen en daarmee 27 miljoen dollar per jaar besparen. Saab ontwikkelt snelste turbo-prop STOCKHOLM - De lucht- vaartdivisie van het Zweedse industrieconcern Saab-Scania gaat een nieuw vliegtuig ont wikkelen. Het toestel, de Saab 2000, krijgt vijftig zitplaatsen en is inzetbaar op de korte en middellange afstand. Volgens Saab is het het snelste turbo- propellervliegtuig ter wereld. De eerste vliegtuigen moeten in 1993 worden afgeleverd. EG houdt kruit droog in hormoonconflict BRUSSEL - De EG zal voor eind februari niets onderne men in het hormoonconflict met de VS. De EG-ministers van buiten landse zaken hebben gisteren besloten eerst af te wachten hoe de nieuwe Amerikaanse regering zich in het hormo nenconflict opstelt. Bovendien heeft 8 februari een bijeen komst plaats van de GATT- raad (Internationale Overeen komst inzake Handel en Tarie ven). Die zou nieuw licht op de zaak kunnen werpen, zo meent staatssecretaris Yvonqe van Rooy. De ministers heb ben besloten indien nodig te rug te slaan met een verho ging van de invoerrechten op Amerikaanse noten en ge droogde vruchten en „geeft daarmee een signaal dat het ons ernst is als de tijd rijp is", aldus Van Rooy. Zij hoopt dat de Amerikanen eveneens be reid zijn hun maatregelen nog enige tijd op te schorten. Maar een verder uitstel van het Eu ropese hormonenverbod achtte zij niet reeël. De EG en de VS kwamen eerder overeen een adempauze van een maand in te lassen. Nog geen toestemming voor optiehandel DSM (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM - Amsterdam als financieel centrum staat op het punt zich internationaal te blameren. Als op 6 februari de handel in aandelen van che- mie-gigant DSM begint, de grootste introductie uit de ge schiedenis van de Amsterdam se Effectenbeurs, kan nog niet in opties van DSM gehandeld worden, omdat daarvoor de vereiste toestemming van het ministerie van Financiën ont breekt. T. Westerterp, direc teur van de Optiebeurs in Am sterdam, voorziet dat een „grijze markt" in opties-DSM zal ontstaan en dat de opties eerder in het buitenland dan in ons land aangeboden wor den. De Amrobank, leider van het banksyndicaat dat de DSM- aandelen naar de beurs brengt, heeft met de Staat afgespro ken dat particulieren voorrang krijgen bij de toewijzing van de aandelen. Welke verdeel sleutel zal worden gebruikt is echter nog niet bekend. De inschrijving staat open tot donderdag 2 februari 15.00 uur. Naar verwachting zal DSM maandag 6 februari voor het eerst op het koersenbord van de Amsterdamse effecten beurs genoteerd worden. De insulinepen van Nordisk in Rijswijk. RIJSWIJK - Nordisk Ne derland Information in Rijswijk en Novo Indus trie in Amsterdam reke nen op een sterkere ex portpositie nu de Deense moederbedrijven een fusie zijn aangegaan. Beide Nederlandse vestigingen zullen hun eigen produkten (zoals de insulinepennen, waarmee een felle concurren tiestrijd werd en wordt uitge vochten) blijven produceren; de fusie zal ook in Nederland niet tot ontslagen leiden. De Deense concerns Novo In dustrie en Nordisk Gentofte, beide behorend tot de grootste insulineproducenten ter we reld, zijn vorige week een fu sie aangegaan. Samen hopen zij te zijn opgewassen tegen hun belangrijkste concurrent, Eli Lilly uit de Verenigde Sta ten. Het nieuwe concern, Novo-Nordisk, heeft bijna de helft van de wereldmarkt voor insuline (voor diabetici) in handen. De omzet bedraagt 1,7 miljard gulden. Steeds meer Deense bedrijven zoeken naar een partner om samen de wereldmarkt op te gaan. De markt in Denemar ken is zo klein dat een blik over de grens noodzakelijk is. Maar internationale operaties vergen een bepaalde schaal die veel Deense bedrijven niet hebben. De Deense fusiegolf wordt daarom niet gedomi neerd door „Europa 1992". De brede internationale context en de markt van de VS in het bijzonder zijn veel belangrij ker. Amer.dollar 2,02 2.14 Franse Ir. (100) 31,90 Bnts pond 3,55 5,80 Zwits. fr (100) 130,75 Can. dollar 1,69 1.81 Zweedse kr. (100) 31,60 Duitse mark (100) 111,00 115,00 (100) 29,50 Iers pond 2,89 3.14 Deense kr. (100) 27,60 Auslr. dollar 1.76 1,88 Oost.schiH. (100) 15,79 (10.000) 159,50 164,50 Spaanse pes. (100) 1.74 Hal. lire. (10.000) 14,65 16,05 Gnekse dr. (100) 1.20 Belg. (rank (100) 5,20 5,50 Finse mark (100) 47,00 Port. esc. (100) 1.27 1.45 Joeg. dinar (100) 0,01 Gunstige stemming AMSTERDAM - De beurs was gisteren vooral aanvankelijk gunstig gestemd, maar in de middaguren trad enige aarze ling in. De stemmingsindex liep echter toch nog een halve punt op naar 163,3. De aan- delenomzet was met 870 mil joen aan de hoge kant. In obli gaties ging bij een prijshou dende handel veel minder om: een krappe 400 miljoen. Naar Unilever bestond veel vraag en middenbeurs werd even 129,50 betaald. Het slot kwam op 128,30 of 1,40 bo ven vrijdag. De omzet wai ƒ86 miljoèn niet slecht stond toch in de schaduw^^ die van de olie-aandelen Mmerke in 150 miljoen omging.bruike ninklijke Olie sloot O,70gen Q] ger op 124,50, Akzo jdeur. I 153,40. KLM was vast over 1,30 winst op 43,60. Eize ma bestond nogal wat belanime ou ling voor detailhandelstnjet jn sen. Zo steeg KBB /2éen" d 80,50, Goudsmit (Xenox-I^jijg kels) 5,50 tot 184,5Öi0i ni» Ahold 1,10 tot 93,40. voe contracten) of tegen jgeroep BRUSSEL - Nederland heeft een marktaandeel van vijf firocent op de Europese aande- enmarkt. De verwachting dat dit kan groeien tot tien pro cent, is in het buitenland zelfs groter dan hier. Toch zal de groei van de Nederlandse aan delenmarkt lager liggen dan in veel andere landen in Europa. Nederland staat weliswaar goed aangeschreven, maar ge niet internationaal een minde- len. Internationalisatie wordt nodig geacht. re reputatie dan Duitsland, moeten opstellen om zijn posi- Zwitserland en Frankrijk. tie op de internationale kapi- Dat concludeert Arthur An- taalmarkt vast te houden en zo derson Co. (financiële mee te profiteren van de alge- Directeur Westerterp van de dienstverlening) uit een on- meen verwachte Europese Optiebeurs onderschreef de groei, aldus het onderzoek. TT:; ~_1 J~ J-i In een reactie op het rapport zeggen deskundigen dat de Nederlandse kapitaalmarkt te klein is om tegemoet te komen aan de grote volumes waarin de grote Amerikaanse en Ja panse beleggers willen hanije- derzoek naar de perspectieven van de Europese kapitaal markt in de komende vijf jaar. Duizend deskundigen uit der tien Europese landen, onder wie* zeventig uit ons land, zijn ondervraagd. Ons land zal zich zeer aüief kritiek. Hij erkende dat zijn organisatie in de tien jaar van het bestaan er onvoldoende in geslaagd was begrip te kweken bij institutionele beleggers (verzekeraars, pensioenfond sen) en grote ondernemingen. Nog altijd komt 70 procent i*an de omzet van de Optiebeurs van particulieren. Volgens Westerterp moet de Optiebeurs meer een totaal pakket van diensten gaan aan bieden voor het beheersen van risico's. Produkten zoals opties (koop- en verkooprechten) moeten niet alleen afzonder lijk worden verkocht, maar in samenhang met 'andere pro dukten die beschermen tegen renteschommelingen (termini- Hij voorziet dat het tien jaar komt tot een in tie van de „oude" Effel beurs en de .jonge" Q beurs. De optiebeurs intncent ceert binnenkort een optiUat 7 een index op de aandelen n]i-w' twaalf Europese ^eu'bent o waarvan de waarde berekjcan wordt in Europese rekeri-nen heid ecu. Ook wordt ge4zeegen aan een Dutch topfive ifdroom ofwel aan opties op het geLn Ru, delde koersniveau van de[(jen grootste Nederlandse ondé p mingen. F

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6