ers zijn chaos in chtruim Italië zat Shevardnadze legt vinger op zere plek Markovic mag chaos in Joegoslavië opruimen feer harde appen bij etogingen Praag Piper Alpha doelwit van sabotage Filmheld JITENLAND Ccidóc Soutcwt VRIJDAG 20 JANUARI 1989 PAGINA 5 'erestrojka doet isdaad toenemen' Hoofdi ing april van terdam t op dii trok ?n ger sn. Hi lef in s hij k< fide si met ii nisatie- 5KOU De criminaliteit in de etunie is vorig jaar met bijna ze- ien procent toegenomen omdat hervormingsprogramma van ^leider Gorbatsjov niet alleen r democratie, maar ook meer Dgensdelicten en geweldpleging opgeleverd. Dat heeft minister jm Bakatin van binnenlandse gisteren gezegd in het partij- Pravda. Roofovervallen, ge- a leging en diefstal van persoon- eigendommen ziin met een der- ;c oegenomen, zei hij. Er werden aanvallen gepleegd op politiea- n, en het aantal misdrijven op ipenbare weg nam met veertig ent toe. ■e\ Ipl Parachutist overleeft val van 1500 meter BUENOS AIRES De 37-jarige Ar- gentijn Roberto Coseano heeft geluk gehad. Hij kan, met twee gebroken be nen en zijn neus in het verband, zelf vertellen hoe de eerste parachute sprong van zijn leven is afgelopen. Op 1.500 meter hoogte sprong hij uit het vliegtuig om alras tot de ontdekking te komen dat zijn valscherm dienst wei gerde. Ruim twee weken later zijn niet-geplande vrije val vond plaats op 31 december kan hij zich nog goed herinneren hoe hard de klap was waarmee hij op de grond terecht kwam. „Ik voelde de pijn van mijn voeten tot mijn hoofd en dacht aan mijn vrouw, mijn dochter en aan God", aldus bouwvakker Coseano. Doden door kou in Bangladesh DHAKA De koude die sinds 12 januari Bangladesh en India teistert, heeft volgens of ficiële bronnen aan 145 men sen het leven gekost. In Ban gladesh zijn 70 mensen omge komen, in India 75. Volgens een woordvoerder van het me teorologisch instituut in Dhaka zal de koude nog zeker een week aanhouden. In Bangla desh is een temperatuur geme ten van 6 graden, terwijl in sommige delen van India het kwik is gedaald tot 3 graden. Postuum eredoctoraat voor Raoul Wallenberg BRUSSEL De universiteit van Brus sel heeft postuum een eredoctoraat toe gekend aan Raoul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog in Hon garije duizenden joden uit handen van de nazi's wist te redden. Met het ere doctoraat wil de universiteit haar waar dering uiten voor „de buitengewone christelijke humaniteit" van Wallen berg, die in 1945 door het Rode Leger werd aangehouden en van wie sinds dien niets meer is vernomen. Geregeld duiken berichten op, als zou hij in een werkkamp nog in leven zijn. Maar vol gens Moskou is Wallenberg in 1947 overleden. Die bewering is tot op he den echter niet met bewijzen gestaafd. Slaap overmant totale cockpit LONDEN De complete cockpit-bemanning van passa giersvliegtuigen op transatlan tische vluchten valt soms door oververmoeidheid in slaap. Dat staat in een rapport van de Britse civiele luchtvaart dienst (CAA) over de vaak lange en onregelmatige werk tijden van piloten. Volgens de CAA komt het geregeld voor dat de hele bemanning in de cockpit in slaap valt maar daar zijn volgens de CAA geen gro te gevaren aan verbonden, omdat de vliegtuigen zijn uit gerust met een veilig compu te rbestu ringssysteem Politie Ecuador pakt bende kinderrovers QUITO De politie van het Zuid- amerikaanse Ecuador heeft een bende opgerold, die ruim dertig kinderen ontvoerd heeft en ter adoptie heeft verkocht. De bende stond onder leiding van twee advo caten, die hun vijf medewerkers tussen de 50 en 100 gulden betaal den per geroofd kind. De slachtof fertjes varieerden in leeftijd van één maand tot drie jaar. Volgens de politie werden de kinderen met vervalste adoptiepapieren aan voornamelijk Brits en Noorse echt paren verkocht. De bende opereer de vooral op drukke markten en maakte van het gedrang gebruik om de kinderen te ontvoeren. E - Verscheidene nlandse luchtvaart- jtschappijen zullen mo- hun vluchten naar staken uit protest te- de „voortdurende amming" van de door ingen getroffen vlieg- ien in dat land. woordvoerder van de 17 rnationale vereniging luchtvaartmaatschappij- [BAR zegt dat nog geen issing is genomen, maar rschuwt voor de moge- »eid dat buitenlandse gtuigen uit protest een lang niet in Italië zullen rlen als er geen verande- komt in de situatie. De r,R vertegenwoordigt ze- tig maatschappijen die en naar Italië vliegen, stakingen zorgen voor hoop irritatie en onvrede alle ge ?en oni leling. hoogni king isen di langs lecht i dan de m eeldje: die h erd is Dan z )h zu: s moe i was. ven muzi genodi de roi naast vilde, i voor ng, mi steun" KUN ens fli bij de buitenlandse maat schappijen", aldus de woord voerder. „De ene dag zijn het de piloten die niet werken en de andere zijn het de ver keersleiders of het grondper soneel. Het werk is bijna voortdurend verlamd". De IBAR stuurde vorige week een telex aan het Itali aanse ministerie van trans port, waarin zij de regering opriep in te grijpen in de jongste reeks van stakingen en werkonderbrekingen. Mi nister van defensie Zanone heeft de Italiaanse lucht macht inmiddels verboden te Vliegen in het gebied ten noorden van Sicilië. Ook de zesde Amerikaanse vloot zal worden gevraagd elders te gaan oefenen. Startbaan In een deze weck versche nen rapport van de ANPAC- pilotenorganisatie wordt ver meld dat twaalf Italiaanse luchthavens in feite te ge vaarlijk zijn om te gebrui ken. Daar is zelfs de Ro meinse internationale lucht haven Leonardo da Vinei bij. Vermeld wordt dat in Napels aan de kop van een toch al korte baan, zonder enige controle, aan stadsvernieu wing wordt gedaan. In Pa lermo is al tijdenlang een windmeter buiten gebruik die een piste voor gesloten verklaard bij wind van meer dan 10 knopen; er wordt daar echter nog wel gewoon geland en opgestegen. Op kleinere luchthavens doet de baanverlichting het niet, is het dek van de landingsbaan versleten of is het elektroni sche landingssysteem buiten werking. Over Rome wordt geklaagd omdat de startba nen daar samen zowat de smerigste ter wereld zijn. „Er bestaat een groot risico", al dus het rapport, „dat er vuil nis, plastic zakken of aller hande rondslingerend papier in de straalmotoren komt van opstijgende vliegtuigen". De schrijvers van het vernie tigende document menen ook dat het in die luchtha ven ontbreekt aan controle op explosieven in de bagage die aan boord moet. Voorts blijft het klachten re genen van de burgerlucht vaart over militaire jagers die plotseling kruisen met passagierstoestellen. Behalve de Italiaanse vliegt over de Middellandse Zee ook de Franse en de Amerikaanse Air Force rond. Het veiligste is het Italiaanse luchtruim nog in de uren dat er dagelijks gestaakt wordt door de piloten. Dat doen ze af en aan nu al bijna ander half jaar. AAG Politie-agen- met wapenstokken iben gisteren een groep tweeduizend demon- inten uiteengejaagd in centrum van Praag, dwongen tientallen be- >rdt in ers, die bijeen waren de dood van Jan Pa- i twintig jaar geleden Jierdenken, op de grond [aan liggen. Velen wer- daarop in elkaar ge- e kunrgen en afgevoerd in po- men ïbusjes, zo zeiden oog- "jjuigen. was het hardste politie leden sinds de protestac- vijf dagen geleden be- isilnen in de Tsjechoslo- ikse hoofdstad. Het Wen- as-plein en de omliggen- en op| straten in het centrum écht den afgezet, waardoor de zijn n igers nauwelijks de kans Ben te ontsnappen, iet avondjournaal riep de ffemeester van Praag, n°g gj >nek Horcik, in een korte agen I visietoespraak op tot be- diging van de „provoca- Horcik drong er bij ou- u<s en onderwijzers op aan .iac.sde mensen van de straat it "ze c l0uc'en en verdedigde het afschi tie-optreden als noodza- jk om de orde te handha- teren was het precies Jhtig jaar geleden dat de lent Jan Palach stierf, dagen nadat hij zichzelf •and had gestoken op het nceslas-plein uit protest k-«^|en de door de Sovjetunie 'X Xïide invasie van "jn land. Weduwen van de omgekomen produktie-medewerkers van de Piper Alpha demonstreren voor het gebouw in Aberdeen waar gisteren het onderzoek naar de toedracht van de ramp is gestart. M FOTO: EPA DEN HAAG Een jaar voor dat Piper Alpha vernield werd door explosies en brand heeft een onbekende gepoogd dit olieplatform te saboteren. Dat kwam naar voren tijdens het gisteren gestarte onderzoek naar de toedracht van de late re ramp. Bij een routine-con trole werden in september 1987 loden kogeltjes in een compressor op het platform gevonden. Onderzoek heeft aangetoond dat die daar moed willig zijn achtergelaten. Door de kogeltjes had de generator kunnen vastlopen wat ramp zalige gevolgen voor het plat form had kunnen hebben. Oc cidental Petroleum, de eige naar van het platform, heeft de poging tot sabotage destijds vertrouwelijk gemeld aan alle werknemers op het eiland en aan de Britse overheid. Omdat Occidental uitsluit dat onbe voegden „van buiten" het eiland ongezien konden betre den, zegt de maatschappij te moeten aannemen dat één of meer werknemers de aanslag op zijn geweten heeft of heb ben. Over de veronderstelling dat de totale vernietiging van het olieplatform door sabotage zou ziin veroorzaakt, wil Occi dental niets zeggen. Brood in Kabul Afghaanse kinderen in de hoofdstad Kabul wachten geduldig bij de uitdeling van brood. Door het oprukken van het verzet en het aanstaande vertrek van de Russische troepen wordt de (voedselsi tuatie in de stad steeds moeilijker. Volgens Unicef dreigt er spoedig hongersnood te ontstaan. WENEN „De moderni sering van kernwapens is een stap achterwaarts, niet voorwaarts. Wat er in de toekomst op het gebied van de modernisering ge beurt, hangt van onze westerse partners af. Een zijdige actie veronderstelt wederkerige multilaterale terughoudendheid", zo hield Sjevardnadze de NAVO-landen voor. Hij herhaalde het aanbod om na het akkoord over de afschaffing van de mid- dellange-afstandsraketten ook zo snel mogelijk te gaan onderhandelen over de korte-afstandswapens. Hiermee legt Sjevardnadze de vinger op een gevoelige plek binnen de NAVO. De kwestie van het moderniseren van de wapens tot 500 kilometer houdt de bondgenoten al ge ruime tijd verdeeld. Terwijl de Verenigde Staten en Groot- Brittannië spoed willen zetten achter een besluit om verou derde korte-afstandswapens als de Lance te vervangen door nieuwe systemen en voorlopig niets willen weten van onderhandelingen, is de Bondsrepubliek, en met name minister van buitenlandse za ken Genscher, niet overtuigd van de noodzaak van een spoedige beslissing tot moder nisering. Ook zijn onze ooster buren voorstander van snelle onderhandelingen over de kort-afstandswapens. De Russische minister van buitenlandse zaken verklaarde voorts dat het Kremlin voor ziet dat een topontmoeting van de ministers die nu in Wenen bijeen waren „objectief gezien noodzakelijk zal worden". Over de vraag waar en wan neer een dergelijke top zou moeten plaatsvinden liet hij zich niet uit. Sjevardnadze maakte van de gelegenheid gebruik om eer te bewijzen aan zijn Amerikaan se collega Shultz, die vanaf vandaag geen minister meer is. „Aangezien de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken zijn functie neerlegt, sta ik mijzelf toe om hem te eren wegens alles wat hij in het ka der van onze gezamenlijke in spanningen heeft onderno men, voor elkaar heeft weten te krijgen en bereikt heeft", aldus de Sovjet-minister. Tijdens zijn rede hekelde Sje vardnadze de commentaren van Westerse ministers van buitenlandse zaken, onder wie ook Shultz, op een in hun ogen nog altijd heersend gebrek aan respect voor de mensenrech ten in sommige landen van het Oostblok. De Sovjet-minister noemde deze commentaren „onjuiste beschuldigingen" die de in Wenen ontstane sfeer van vertrouwen en samenwer king in gevaar brengen. NICOSIA PLO-leider Yas ser Arafat heeft de Palestijnen in de door Israel bezette gebie den gisteren opgeroepen meer geweld te gebruiken, als tegenmaatregel tegen het har dere optreden van het Israëli sche leger. „Laten we meer confrontaties creeëren tegen de zionistische bezetting en de fascistische horden van moordlustige kolonisten," al- Arafat: Geweld tegen geweld dus Arafat in zijn boodschap aan alle scholieren en burgers in de bezette gebieden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is niet in genomen met de recente uitla tingen van Arafat. Het m terie zegt over een bandopna me te bechikken, waarop Afa- fat zegt dat hij iedereen die over denkt de Palestijnse op stand te beëindigen voordat deze haar doel heeft bereikt „tien kogels in de borst zal schieten". Gisteren zijn in de bezette gebieden een dode en tenminste 38 gewonden geval len. BELGRADO Ante Markovic, een uitgespro ken voorstander van kapi talistische hervormingen in Joegoslavië, is gisteren benoemd tot premier. Hem staat een moeilijke taak te wachten want Joe goslavië maakt op het mo ment de ernstigste econo- de aanzet heeft gegeven. Eind mische en politieke crisis van zijn geschiedenis door. Als eerste taak wacht de nieu we regering het onder controle brengen van de inflatie en het volvoeren van de economische hervormingen waartoe de re gering Mikulic eind vorig jaar premier Branco Mikulic het ontslag van zijn kabinet aan. Mikulic noemde de centrale macht te zwak om zijn beleid uit te kunnen voeren. Alleen al op fiscaal gebied hebben ze ven- a achtduizend plaatselijke instellingen inspraak op be sluiten van de federale rege ring. Waarnemers verwachten dat Markovic zich met hart en ziel zal toeleggen op het efficiënter maken van het centrale machtsapparaat. De afgelopen 25 jaar heeft Markovic zich onderscheiden door een van de best lopende bedrijven van het land te leiden, Rade Kon- car. Rade Koncar is gespeciali seerd is de bouw van onder meer elektrische centrales, transport, informatica en elek tronica voor huishoudelijke apparaten. De nominatie van de Kroaat Markovic (65) wordt be schouwd als een klap in het gezicht van Slobodan Milose vic, de nationalistische leider van Joegoslavië's grootste re publiek Servië, dat een eigen kandidaat had voorgedragen. De hervormingsgezinde en li berale elementen in de partij hebben duidelijk de overhand gekregen boven de conserva tieve en dogmatische stromin gen. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China p) Het blauwe licht onder de zeilen in het vooronder neemt igzamerhand een zekere vorm aan. Rob kijkt.... en kijkt.... en n ziet hij opeens de grijnzende kop van een ruwe kerel. Maar ar heeft hij dit gezicht eerder gezien? Aha, het is Peer de huymer, de geest van de boekanier uit de zevende eeuw, die c en rust kan vinden en nog steeds probeert zijn schatten te be ken. Rob voelt even zijn hart in zijn keel kloppen, maar dan lakt hij licht en onmiddellijk verdwijnt de schim. Hij onderzoekt nauwkeurig de kisten en zeilen, maar er is niets bijzonders te vin den. Terwijl hij nog bezig is, voelt hij het schip sterk naar bak boord overhellen: hij haast zich terug aan dek en ziet, dat een storm op komst is. De wolken hangen laag en de wind fluit door het want. Rob mindert gauw zeil. „Dat ziet er lelijk uit. Skip, mompelt hij, maar „De Vrijheid" kan tegen een stootje en het zal ook nu wel goed aflopen. Heunis tijdelijk opvolger Botha JOHANNESBURG Minis ter van grondwetszaken, Chris Heunis, zal als tijdelijk presi dent van Zuidafrika de plaats innemen van Pieter W. Botha die eergisteren door een lichte beroerte werd getroffen. Botha heeft vanaf zijn ziekbed Heu nis aangewezen als zijn ver vanger. De 61-jarige minister, het oudste lid van de Zuidafri- kaanse regering, geldt als een goede vriend van Botha. Hij is reeds eerder* tijdens buiten landse staatsbezoeken van Bot ha opgetreden als diens ver vanger. Als minister van grondwetszaken is Heunis on dermeer belast met de hervor ming van de apartheidspoli tiek, die de Zuidafrikaanse re gering begin jaren tachtig aan kondigde. De toestand van Botha is volgens zijn behande lende artsen stabiel. Minister Chris Heuning is gisteren beëdigd als tijdelijk plaatsver vanger van de Zuidafrikaanse president Botha. FOTO: AP WASHINGTON Er gaan geruchten dat Ronald Reagan weer terugkeert naar de filmindustrie. Hij zou zelfs al voor Dynasty zijn gevraagd. Het zou me niets verbazen als hij daar vroeg of laat ,ja" op zegt, want in zijn acht jaar in het Witte Huis, is de film- en de show-biz nimmer uit zijn gedachten geweest. Reagan heeft medewerkers en gasten eindeloos aan het hoofd gezeurd met versleten Holy wood-anecdotes In zijn redevoeringen heeft hij tientallen keren verwezen naar de kostbare lessen die hij aan de fronten van de illusie- makerij heeft geleerd. Vlak voordat hij naar Moskou ging om met Gorbatsjov te praten vroeg iemand hem of hij zenuwachtig was. „Zenuwachtig?", zei Reagan, „vergeet niet dat ik nog met Erol Flynn in een film heb gespeeld". Waarmee hij wilde zeggen dat hij Flynn als aanzienlijk indrukwekkender dan Gorbatsjov beschouwde. Reagans verblijf in het Witte Huis is in feite een voortzetting geweest van zijn loopbaan als acteur. Zijn presidentschap heeft hij voornamelijk gezien als een rol, die overigens met overgave en vakmanschap gespeeld moest worden. Geen wonder dat de theatrale aspecten van het presidentschap hem het meeste aantrokken. Reagan hield graag toespraken, verscheen nog liever openbaar en was dol op officiële plichtplegingen. Maar hij hield daarentegen niet van lange vergaderingen en ingewikkelde documenten. Hij kon prachtige, zeer opgeblazen redevoeringen houden, maar zodra hij moest improviseren wist hij van niets, veranderde hij in een stamelende, onzekere en van ieder feitenkennis gespeende man. Zonder script was Reagan een dilettant. Nee, ik onderschat hem niet. Amerika had een soort acteur nodig, omdat de kern van Amerika's nationale leven geheel uit zelfvertrouwen bestaat. Het wegvallen van dat zelfvertrouwen veroorzaakt verval en desintegratie. Dat proces was volop aan de gang toen Reagan in 1981 aantrad. Het was veroorzaakt door Vietnam en Watergate en door de reeksen van rampen en vernederingen die de regering van Jimmy Carter hadden geteisterd. In Amerika heeft het weinig zin de maatschappelijke kwalen te bestrijden als niet eerst het zelfvertrouwen van de gemiddelde Amerikaan opnieuw op poten wordt gezet. Óm dat te doen moet de nationale leider niet zozeer terugvallen op argumenten, als wel op zijn persoonlijk charisma. Welnu, Reagan heeft met veel vertoon van charisma het Amerikaanse zelfvertrouwen hersteld. Dat charisma was weer gebaseerd op de technieken die hij in Holywood heeft geleerd. Daar kan men als Europeaan wat neerbuigend over doen, maar feit is nu eenmaal dat het Amerikaanse wereldbeeld al tientallen jaren door de helden van Holywood en later door de sterren van de televisie is bepaald Zei Liza Minelli onlangs: We hebben hier geen echte koning of koningin. Daarom is de show business onze monarchie". Het geloof in de show-biz- monarchie heeft natuurlijk ook een paar gevaarlijke kanten, al was het maar omdat het is gebaseerd op illusies. Maar zelfs dat wist Ronald Reagan. Hij is willens en wetens aan de Amerikaanse hang naar illusies tegemoet gekomen. Hij heeft het over Amerika gehad als „de stralende stad op de berg" en als „de door God gegeven natie tussen de twee oceanen". Hij heeft Amerika deugden toegedicht die het niet heeft, hij heeft zijn land afgeschilderd als het aards paradijs en de eindbestemming van ieder naar vrijheid hunkerend individu. Hij heeft aanhoudend de lof gezongen van Amerika's grootse bedoelingen en onbaatzuchtigheid. Het is die „act" geweest die een nieuw fundament legde onder „de geest van de natie". Bovenstaande zegt misschien nog meer over Amerika en dc Amerikanen dan over Ronald Reagan.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5