„Maak van schoolhoofd manager die af en toe voor de klas staat" Ruding vraagt Kamer boter bij de vis" „Katalysator in file ook vervuilend" Razendsnelle reactie ministerie Toetanchamon-baas wordt verdacht van zestien misdrijven Binnenland EeidaeSoiwmit VRIJDAG 20 JANUARI 1989 PAGINA 3 /n, olijftc ,t« :h v» duid amen denis 1 wall; voor 1 HAAG Een inwoonster van Tilburg It zich in haar privacy aangetast. Nadat zij in bij de Tilburgse politie aangifte van aanran- i had gedaan heeft dit korps haar gegevens rgespeeld naar onderzoekers van de Tilburg- niversiteit. Vorig jaar werd de vrouw bena- door onderzoekers van de vakgroep Straf wetenschappen van de faculteit Rechtsge- [eifdheid. Zij deden een onderzoek naar slacht- Daarbij werd de vrouw duidelijk dat afgegaan op het politierapport. Uit het enschappelijk onderzoeksrapport blijkt dat de politie in Gilze-Rijen en Oisterwijk gege- s aan de wetenschappers hebben doorge- 1. Burgemeester Brokx van Tilburg heeft liddels aangekondigd een onderzoek in te ■er 'ld- plitie geeft adres ouw aan onderzoekers Gevaarlijke containers geborgen DEN HELDER Bergers van Smit Tak hebben vanmorgen alle vier de containers met in totaal 8,8 ton uiterst giftige en explosieve aluminium-verbin- dingen geborgen van het Franse vracht schip Aquila. Dat gebeurde op 60 kilo meter te noorden van Den Helder. Hoe wel met name de vierde tanktainer be schadigd was, is de hijsoperatie zonder incidenten of lekkage verlopen. Op re latief korte afstanden liggen nog zes containers en tanktainers, die ook snel geborgen moeten worden. De zee- en weersomstandigheden rond de berging zijn gunstig. Prins Claus tegen ethanol als brandstof DEN HAAG Prins Claus is tegen de be reiding van bio-ethanol uit graan om dat als brandstof voor auto's te gebruiken. „Het is nu economisch niet interessant we gens de lage aardolieprijs. Maar het stuit mij tegen de borst als wij met auto's rond rijden die voedselprodukten verbruiken, zo lang er nog honger is in de wereld", al dus de prins in een interview met Boerde rij Krant. Prins Claus maakt zich verder zorgen over de ontwikkelingen in de bio technologie. Vooral het manipuleren met genetisch materiaal van dieren heeft naar zijn oordeel een gevaarlijke kant. „Dan kom je in de buurt van de mens. Gen technologie schept de mogelijkheid het mens-zijn te veranderen. Dat vind ik een bedreiging". DEN HAAG Een auto met katalysator is in de stad en in de file net zo vervuilend als een auto zonder dit apparaat, zo blijkt uit een onderzoek van „Autogids" in samenwer king met de HTS in Apeldoorn. Slechts weinig mensen (14 procent) die een auto met katalysator hebben, kochten deze uit een oogpunt van een schoner milieu en 20 procent van de 500 onderzochte wagens, waaronder ook met kata lysator, zouden een milieukeuring zoals minister Nijpels die wil niet hebben doorstaan. In het jaar 2015 zullen de verkeersopstoppingen op de Ne derlandse wegen explosief gestegen zijn, doordat 50 pro cent van de bevolking buiten de woonplaats (bijvoorbeeld Zoetermeer) werkt. Dat is onder meer het gevolg van een verkeerd planningsbeleid van de overheid, zo stelt de geo graaf P. Doorn in het Bulletin van de Rijksuniversiteit Utrecht. Chronische buikpijn wijst bij vrouwen vaak op geweld LEIDEN Twintig procent van de vrouwen die met chronische buikpijn kampen heeft vroeger te maken gehad met verkrachting of incest. Dit stelt de Leidse gynaecoloog A. Peters in een proef schrift waarop hij woensdag promoveert aan de Leidse universiteit. Peters vindt dat specialisten en artsen in de behandeling meer aan dacht moeten besteden aan psychische en seksuele aspecten. De gy- neacoloog zou niet te snel moeten overgaan tot een operatie zoals het verwijderen van de baarmoeder of ingrepen zoals laparoscopic, het buikspiegelen via een kleine snede. Een vrouw die bijvoorbeeld door een verkrachting problemen heeft met seksualiteit en daar niet over kan praten, kan de pijn als een excuus gebruiken om geen ge meenschap te hebben. Peters pleit voor een behandeling waarbij er van het begin af aan aandacht wordt besteed aan factoren zoals voe ding. psychische klachten en seksualiteit. Hem is gebleken dat een dergelijke integrale benadering van de klachten in 75 procent van de gevallen verbetering opleverde tegen 41 procent bij de gebruike lijke benadering. eagau )ntra: ijn te rijk hten begro liet abinet looft snel ïidelijkheid er immerciële tv de V! ns pi ij te zijn arin lijke i de wee iet ft ont^ft van rest ond res id were ar V kunt 1 wch< e eeft van nd, is tfSWIJK Het kabinet de gegadigden voor commerciële omroep 6 maart duidelijk- verschaffen ever de irpretatie van het re- rakkoord. Hoofdpunt (|ie vraag of er binnen duaal bestel in Neder- 1 - commerciële tele- e naast publieke tele- één danwel twee itschappijen moeten nen die reclamezend- exploiteren. Ook gaat om de verdeling van STER-gelden. hebben de bewindslieden WVC en economische za- gisteren tijdens een over- de vertegenwoordigers AVRO. TROS en Veroni- ATV) en die van de uitge- jen Elsevier, Perscombina- Telegraaf en VNU (EPTV) •gedeeld. Minister De Kor- loemde de bijeenkomst op departement van WVC ïstructief en zakelijk". ;en gesprek met de betrok- minsiters heeft De Stuur- 'P Reclame gesteld dat de amemogelijkheden via de oep dienen te worden ver- nd. Volgens de organisatie rin de Bond van Adver- ders, de Nederlandse Ver ing Van Erkende Reclame eaus en het Genootschap Reclame participeren, uitbreiding van de recla- :endtijd alleen geen zin, als wordt voldaan aan de ilitatieve wensen. De irgroep stelt dat bij de rea- •ing van de interne EG- kt de concurrentie op bin- en buitenlandse markten ds heviger zal worden, rdoor wordt de noodzaak ds groter om te beschikken optimale reclame-moge- leden Het bedrijfsleven daarom voor een verrui- ^van de reclamemogelijk- en op een zo kort mogelij- termijn. di's moeten rug naar garage DLLE In Nederland ten op korte termijn 122 i's van de types Audi 100 200 Turbo naar de werk- ïts om een probleem met afdichtingsrubber te laten ,mpehelpen. Het gaat om een et la^er dat het inspuitventiel de motor afdicht. Door de >lop1e temperaturen van de tur ban dit rubber hard wor- waardoor er brandstof ontsnappen. den PI; Grit ëetman 3inn« I Hoorstander ïsparen ;lv—verlof oorqN HAAG Minister Deet- n van onderwijs wil groeps- rkrachten in het basison- wijs en het speciaal onder- s de mogelijkheid bieden dro adv-verlof gedurende een of zelfs meerdere jaren op sparen. Hij schrijft dit in gisteren verschenen nota Jrsnippering in het primair lerwijs". Zoals de titel van nota al aangeeft wil de mi- ter zoveel mogelijk voorko- n dat onderwijzers en on- wijzeressen met een eigen herhaaldelijk een dag of deel van de dag adv opne- n. Door deze versnippering vrije tijd worden de klas- te vaak geconfronteerd andere leerkrachten, het- n de kwaliteit van het on wijs niet ten goede komt, us Deetman. KOV WIJDT CONGRES AAN OVERBELASTING SCHOOLLEIDING I 5 S 1 .4dS.T -« lipt k! N VANDAAG r\ IN HET VJ IEUWO RIJSWIJK De leiding van de basisscholen wordt fiks overbelast, consta teert de Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV). Om de problemen in kaart te brengen on dervroeg de KOV direc teuren en adjunct-direc teuren van 500 basisscho len. Op basis van de gegevens die deze enquête opleverde durft J. Roovers, lid van het dage lijks bestuur van het KOV, wel te stellen dat de overbelas ting van de schoolleiding één van de grootste knelpunten is binnen het basisonderwijs. Voor de niet zo „staakgrage" leerkrachten zou het zelfs aan leiding kunnen zijn om de scholen te sluiten, veronder stelt Roovers. Hij merkt op dat ook voor 1985, toen de basisscholen ont stonden door samenvoeging van kleuterscholen en lagere scholen, sprake was van over belasting van de schoolleiding. De werkdruk is toegenomen, al is dal niet precies in uren uit te drukken. Wel kunnen activiteiten genoemd worden, zoals de verplichte opstelling van een schoolwerkplan. De klappen komen het hardst aan bij de kleiner wordende scho len. Deze zijn altijd gewend geweest een groot aantal taken te vervullen, maar komen in de problemen nu het perso neelsbestand inkrimpt. Voor alle scholen geldt dat het ta kenpakket van de schoollei ding is uitgebreid, maar dat daar niets tegenover staat. Ziekteverzuim Deze overbelasting blijft niet ongestraft. Het ziekteverzuim stijgt en een toenemend aantal directeuren raakt overspan nen. „Dat is daadwerkelijk het Het klinkt wrang. Het con gres vandaag van de KOV (Katholieke Onderwijs Vakorganisatie) in Arn hem over de zware belas ting van basisschool-direc teuren kan het Apeldoorn- se schoolhoofd S. Ernst niet bijwonen, omdat hij geen vervanger heeft. Ernst (40), directeur van een basisschool met 141 leerlingen staat vier dagen per week voor de klas. Eén dag per week is hij vrijge steld om leiding te geven. Dat dat te weinig is, blijkt alleen al uit het feit dat hij evenals zijn collega's per week minstens zestig uur in touw is. „Dat is het minimum voor een school van deze omvang". Een blik in de agenda van de directeur leert dat er wei nig vrije uren overschie ten. Op zijn zogenaamd vrije woensdagmiddag is hij pas om negen uur 's a- vonds thuis. Donderdag avond bezoekt hij ouders van leerlingen, terwijl hij zaterdag een schaaktoer nooi begeleidt. De werk druk waar Ernst mee tc maken heeft is niet uitzon derlijk. Collega's zitten in hetzelfde schuitje, maar voor velen is de maat zo langzamerhand vol. geval, naar onze constatering. Die signalen komen binnen via de hulpverleners van de KOV", aldus mevrouw Roo vers, die zelf ook jaren voor de klas stond. In het onderwijs, constateert zij, is de afgelopen decennia enorm veel veranderd. Een schoolhoofd in de jaren zestig was een onderwijzer die wat leiding aan de school gaf, zo kenmerkt ze de situatie in die tijd. „Het hoofd verrichtte wat organisatorische zaken, terwijl de onderwijzers redelijk auto noom functioneerden. In die tijd werd er niet veel achter de klasdeuren gekeken". De taak veranderde onder meer als gevolg van de demo cratisering en maatschappelij ke ontwikkelingen. Lagere scholen werden in toenemen- de mate geconfronteerd met pedagogische problemen en bijvoorbeeld de instroom van allochtone kinderen. Voor het takenpakket van de schoollei ding had dit alles ingrijpende gevolgen. Daar kwam halver wege de jaren tachtig nog eens de vorming van basisscholen bij. Roovers: „De werkomstandig heden zijn desondanks niet aangepast. De directeur is nog steeds de onderwijzer die daar naast leiding aan de school geeft. Je kunt je afvragen of het niet tijd is om de zaak om te draaien en meer aandacht te vragen voor het leiden van de school. Een manager die even- Vervolgacties In het programma voor het congres „Schoolleiding basis school overbelast?!!!" dat de KOV vandaag in Arnhem aan deze kwestie wijdt wordt ge rept over „mogelijke vervol gacties". Bestuurslid Roovers noemt in dit verband onder meer het contact zoeken met politici. Komend voorjaar zal de Tweede Kamer zich name lijk buigen over een rapport dat onderwijsminister Deet man heeft toegezegd. Dit rap port zal een evaluatie van de stand van zaken binnen het basisonderwijs bevatten. Mocht er in dit rapport nau- FOTO: DIJKSTRA welijks aandacht zijn voor het aspect van de overbelasting van de leiding, dan zal de KOV niet nalaten de politici daar op te wijzen. Veel vertrouwen in een nood zakelijk geachte substantiële financiële injectie heeft de KOV niet. „Er is begrip voor de problemen, maar de nood zakelijke maatregelen kosten erg veel", verzucht Roovers. „Wil je alle basisschooldirec teuren één ochtend vrijstellen, dan kost dat 40 miljoen gul den". Dat de minister een veelvoud van dat bedrag be schikbaar zal stellen verwacht de vakorganisatie niet, maar wel lonkt de KOV naar aan dacht voor deze problemen in de programma's van de poli tieke partijen voor de verkie zingen van 1990. Op het ministerie van onder wijs is niet bekend dat de schoolleiding overbelast is. Een voorlichter van het minis terie kent de uitkomsten van de KOV-enquête niet en meldt dat het ministerie niet van plan is een onderzoek in te stellen naar de belasting van de schoolleiding. Wel is het ministerie bezig met een eva luatie van eventuele knelpun ten als gevolg van de invoe ring van het basisonderwijs, maar in deze evaluatie komt dit punt niet aan de orde, al dus de voorlichter. PETER JANSEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Als de Kamer vasthoudt aan de vele wijzi gingen, moeten de fracties de financiering daarvan binnen de 4,1 miljard gulden vinden die voor „Oort" is uitgetrok ken. Dat meent minister Ru- ding. „U moet boter bij de vis leveren, maar daartoe bent u niet bereid", aldus Ruding. De bewindsman denkt dat er bui ten „Oort" om geen geld is te vinden. Zeker niet op de rijks begroting, vooral omdat er nog niets bekend is over eventuele nieuwe belastingmeevallers. Ruding noemde de gevolgen van de Kamer-plannen op de vereenvoudiging en dus het aantal arbeidsplaatsen bij de belastingdienst „nóg dramati scher". Het wds de bedoeling dat de belastingdienst het in de toekomst met 1600 mensen minder zou kunnen doen. „Door de plannen van de Ka mer kunnen er maar vijf- tot achthonderd plaatsen weg", rekende Ruding voor. De minister noemde het ver der een hardnekkig misver stand dat het kabinet de mid den- en hoge inkomens one venredig veel voordeel geeft. „Wij hebben het oorspronkelij ke plan van de commissie- Oort bijgesteld ten gunste van de laagste inkomens. Het is echter onvermijdelijk dat er voor enkele groepen negatieve Het overleg tussen kabinet en Kamer wordt maandag voort gezet. De belastingvoorstellen worden dan per artikel behan deld in een uitgebreide com missievergadering. Vandaag heeft de Kamer dat al gedaan voor een minder aansprekend onderdeel, het samengaan var> het belastingtarief met de premies volksverzekeringen in het laagste tarief, dat 35% zal worden. Vanaf dinsdag gaat de Kamer weer enkele dagen in debat over de hoofdlijnen van „Oort". Het is de bedoeling dat 2 februari over alle onderde len wordt gestemd. Minister Ruding van financiën ordent zijn papieren bij de aanvang van het Oort-debat gisteren in de Kamer. FOTO: ANP |E KNOLLEN ce>Jlc toch exr ewt 21CH V&CIST- \K2AT lier op oe kusjtol- CUOOL WftAft u (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van financiën heeft razendsnel gereageerd op het voorstel van het CDA om bejaarden met een klein pensioen wat meer financieel voordeel te gunnen in het nieuwe belastingstelsel. Ambtenaren hebben tot in de kleine uurtjes gewerkt aan een gedetailleerde notitie die met een door minister Ruding naar de Kamer is gestuurd. De tendens van de notitie is overduidelijk: aan het invoe ren van een bejaardenaftrek, zoals de CDA'er Van Amels- voort wil, kleven uit oogpunt van eenvoud, inzichtelijkheid en uitvoeringstechniek ernsti ge problemen. „Er zijn zéér grote bezwaren tegen", be klemtoont CDA-minister Ru ding. Het tarief in de eerste schijf (tot 41.500 gulden) bestaat voor 7% uit belasting en voor 28% uit premies volksverzekerin gen. Het CDA, dat wordt ge steund door de PvdA, wil het belastingpercentage verhogen van 7 naar 12. Het premieper centage wordt dus verlaagd met 5%. Kort gezegd komt er zo geld vrij voor aow'ers die maar een klein pensioen heb ben Zij kunnen jaarlijks netto Volgens Financiën verbeteren slechts de inkomenseffecten voor bejaarden die aan aan vullend pensioen hebben tot vijfduizend gulden. Daarboven verslechteren de financiële voordelen ten opzichte van het kabinetsvoorstel. Voorts zou een aftrek voor een beperkte groep bejaarden in strijd kun nen zijn met het gelijkheidsbe ginsel in de Qrondwet en in ternationale verdragen. Bo vendien wordt het invullen van het belastingformulier voor een bejaarde moeilijker, meent Financiën Commissie onderzoekt zaak Zoomse wethouder BERGEN OP ZOOM Een commissie met daarin de Zoomse fractievoorzitters van D66, PvdA, WA, VVD en Gemeentebelang-stadspartij gaat alle feiten en omstandig heden na die ten grondslag lig gen aan het artikel in Nieuwe Revu waardoor de CDA-wet- houder Pirn Stuart in opspraak is geraakt. De onderzoekscom missie moet uiterlijk 17 febru ari aan de gemeenteraad van Bergen op Zoom een rapport uitbrengen, zo werd gisteren met twee stemmen tegen be sloten. De meerderheid van de gemeenteraad stelde dat wet houder Stuart uitdrukkelijk de gelegenheid moet krijgen zich nader te verklaren omtrent de aantijgingen over zijn functio neren. De ondertekening van de motie hierover door de PvdA-fractie wekte beroering en verbazing, omdat de fractie woensdagavond laat in een on wrikbaar standpunt het ver trouwen in de wethouder ge heel had opgezegd. Het kort geding dat de Am sterdamse advocaat prof. mr. Koeman tegen Nieuwe Revu wilde aanspannen in verband met de komende publicatie over Koemans adviezen over de afvoer van chemisch afval, is ingetrokken. Wel zijn enke le „punten en komma's" in het interview gewijzigd. CNV accepteert tweede koopavond DEN HAAG De Diensten bond CNV vindt het voorstel van de CDA-fractie in de Twee de Kamer om een tweede koop avond toe te staan acceptabel. „Als er dan toch met alle geweld gesleuteld moet worden aan de winkelsluitingswet, dan is dit voorstel nog het meest aanvaar- baar", zei bestuurder Gerard van Gaaien. Het CNV keerde zich eerder dit jaar nog tegen het plan van de staatssecretaris sen Evenhuis en De Graaf om de ondernemers te laten kiezen tussen een dagwinkel (van 9 tot 18.00 uur) of middag-avondwin kel (12.00 tot 21.00 uur). Volgens Van Gaaien zijn de consequen ties van deze regeling voor de werknemers onaanvaardbaar. „Het werken in de avonduren doorkruist eventuele studies en betekent tevens een te grote aantasting van het sociaal le ven". Het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond (NCOV) vindt een tweede koopavond overbodig. DEN HAAG - De 42-jan- ge Toetanchamon-baas E. Hoos wordt verdacht van het uitlokken en mede- plegen van zestien straf bare feiten. Het gaat om één poging tot moord (op de Haagse wethouder Duivesteijn) en verder om brandstichtingen (bij de Sijthoff-uitgeverij, de poli tie en de sociale dienst) en vernielingen (bij directie leden van Sijthoff thuis). Hoos werd gisteren voorgeleid aan de officier van justitie, die verdere bewaring vorderde. Meteen daarna werd Hoos on geveer anderhalf uur lang ver hoord door de rechter-com- missaris. Tijdens dit verhoor ontkende hij opnieuw elke be trokkenheid bij genoemde za ken, ook al hebben drie voor malige Toetanchamon-mede- werkers belastende verklarin gen tegen hem afgelegd. Deze drie zitten ook nog steeds in arrest. Hoos blijf' zeker tot woensdag in arrest. Die dag komt de rechtbank van Den Haag in raadkamer bijeen om te bezien wat er verder met hem moet gebeuren. Hoos verblijft we gens zijn slechte conditie in het penitentiair ziekenhuis van Scheveningen, maar daar zijn hem wel „alle beperkin gen" opgelegd. Dat betekent onder meer dat hij geen brie ven mag versturen of ontvan gen. Aanvankelijk zou de voorge leiding ook in het ziekenhuis plaatshebben, maar justitie be sloot donderdagmorgen dat Hoos toch wel naar het Paleis van Justitie kon komen. Fraude bloemenkwekers veel groter dan verwacht WESTLAND De fraude van een groot aantal bloemen kwekers in hef Westland, waarbij voor miljoenen aan belastinggeld wordt ontdoken, blijkt veel grootschaliger te zijn dan vvas verwacht. De af gelopen zomer werd bekend dat de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) „en kele" tuinders op het spoor zou zijn die onder valse naam produkten aanbieden bij Bloe menveiling Westland in Hon- selersdijk. Volgens persofficier van justitie mr. A.C.M. Wel- schen blijkt het te gaan om en kele honderden tuinders be trokken bij de belastingontdui king, die nu op circa 40 mil joen gulden wordt geschat over de periode 1985-1988. Tuinders zouden niet alleen op eigen naam, maar ook via lege besloten vennootschappen pro dukten ter veiling hebben aangeleverd

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3