Libië" ondermijnt ertrouwen in Kohl Rellen in Miami weer opgelaaid Shultz neemt bij afscheid geen blad voor de mond Lezeri service K SAUERLAND r< Straf campagne wekt weerzin Israëlische soldaten ip over jkVdB as „grap" E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB gina JITENLAND EcidóeSomant WOENSDAG 18 JANUARI 1989 PAGINA 5 ïept noflook en uien Bzonde combinatie -5HINGTON Wie regelmatig knoflook bcniph ujen eet zou wei eens veei minder kans op - blJ e jgkanker kunnen hebben, zo is naar voren ,,r,8< omen uit een Amerikaans-Chinees onder- 0 k In de Chinese provincie Shandong waar 11 n' 1 maagkanker voorkomt, zijn enige honder- aaien mensen naar hun eetgewoonten gevraagd, naang irujt bleek dat de mensen die de meeste ~n I iflookteentjes, uien en aanverwante pro- Patten aten, een verminderd risico van 40 cent hadden, vergeleken met mensen die ninste uien en knoflook aten. Een dergelijk j™ ^'8 band tussen maagkanker en eetgewoonten l^nge gevonden in de Amerikaanse staat Ge- uia, waar een bepaald soort ui bijzonder po- "et 2 air is. Percentages voor maagkanker liggen n smo r 0p de helft van het nationaal gemiddelde. Praagse politie opnieuw in actie PRAAG Voor de derde keer in drie dagen is de oproerpolitie in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag in actie gekomen tegen betogers op het Wenceslaus-plein. Daarbij werden op nieuw knuppels en waterkanonnen gebruikt. Het tumult was ontstaan, nadat opnieuw mensen waren samen gestroomd rond het standbeeld op het Wenceslaus-plein. Niet ver hiervan daan heeft twintig jaar geleden de ionge student Jan Palach zichzelf in brand gestoken. Palach pleegde zelf moord uit protest tegen de Sovjetrus- sische inval in Praag, in augustus 1968. EG wil oprichting milieu-agentschap BRUSSEL De Europese Gemeenschap wil binnenkort komen tot de oprichting van een Europees milieu-agentschap. Dat kondigde Jacques Delors, voorzitter van de Europese Commissie, gisteren in Staatsburg aan toen hij het nieuwe werkplan van de Commissie bekend maakte in het Europese Parlement. De belangrijkste taken van het nieuwe bu reau worden het voorbereiden van nieuwe beleidsmaatregelen op milieugebied, bestaan de wetgeving controleren en het dienen als algemeen informatie- en alarmpunt. Het agentschap moet voor alle overheden, pu bliek en bedrijven openstaan. Ook Europese landen die geen lid zijn van de EG kunnen er een beroep op doen. Honderden storingen Duitse kerncentrales BONN In de 25 nucleaire instal laties in de Bondsrepubliek Duits land hebben zich in 1987 303 „bij zondere gebeurtenissen" voorge daan. Dit blijkt uit het jaarover zicht over storingen dat de minister van milieuzaken, Klaus Topfer, in Bonn openbaar maakte. De meeste gevallen vielen in de categorie „N" en waren kleine storingen. In geen enkel geval is de bevolking of het milieu concreet in gevaar geweest, aldus Topfer in een begeleidend schrijven. Geen enkele storing viel in de hoogste, en daarmee ernstig ste, categorie „S". Rekening Aeroflot was misverstand MOSKOU Het Westduitse Rode Kruis (DRK) heeft volgens de Russi sche vliegmaatschappij Aeroflot geen rekening gekregen voor de vluchten met hulpgoederen uit West-Duitsland voor Armenië. Op een persconferentie legde Sovjetwoordvoerder Genadi Gerrasimov uit dat alles op een mis verstand berustte. De Russisch-West duitse firma Transnautic in Hamburg, die de financiële zaken regelt voor Aeroflot, had een rekening willen stu ren. Zodra Aeroflot daarvan op de hoogte was, gaf het Transnautic op dracht de rekening in te trekken, al dus Gerasimov. De rekening bedroeg 700.000 gulden. Bom Boeing in Frankfurt aan boord LOCKERBIE De bom die heeft gezorgd voor de ontploffing aan boord van de Boeing 747 boven de Schotse plaats Lockerbie is in het Westduitse Frankfurt aan boord ge bracht. Britse kranten baseren zich bij be richten hierover op het feit dat deskundigen hebben vastgesteld in welke laadkist van de Boeing het bewuste explosief zat verborgen. Volgens de Times vermoedt de politie dat de bom betrekkelijk klein was en uit slechts een paar pond Semtex kneedexplosieven bestond. Maar toen in de zijkant van de Boeing een gat was geblazen en de elektronicabehuizing, het zenuwcentrum van het vliegtuig, was vernietigd, werd het toestel door de lucht druk op een hoogte van negen kilometer let terlijk uiteen gereten, aldus de onderzoekers. ETWERK DUITSE TRANSACTIES MET LIBIË WORDT BLOOTGELEGD Van onze correspondent) INN De Westduitse [ering heeft vandaag in Bondsdag, het parie nt, tekst en uitleg ge ren over de betrokken- d van Duitse bedrijven de bouw van de om- den chemische fabriek Libië. zonder de verdere toe- _^ting van regeringszijde was rigens al duidelijk dat de '^^idsrepubliek diep verstrikt •raakt in een affaire, die iiddels ook de betrekkin met Washington onder druk heeft gezet. Van ;e kant wordt gezegd dat 'Libische kwestie schrome- is onderschat. Maar dat ex- zal de meeste critici, en name de Amerikanen, Mwe^t^k' °ngelo°fwaardig 'n joren klinken. Het vertrou- O- ANfi in de regering Kohl heeft hieuw een stevige knauw bdraai VS krijgen zo langzamer- nd genoeg van het voortdu wde gedraai van de Duitse tering. De onvrede in Ame- regeringskringen heeft niet alleen te maken met het feit dat bondskanselier Helmut Kohl al op 15 novem ber werd geconfronteerd met steekhoudende bewijzen over de betrokkenheid van het be drijf Imhausen bij leveranties aan Libië. Kohl was op die dag in Washington en werd bij die gelegenheid uitvoerig bijge praat door William Webster, de directeur van de Ameri kaanse buitenlandse inlichtin- gendient CIA. Overigens had de Duitse in lichtingendienst Kohl al eerder op de hoogte heeft ge steld van de dubieuze leveran ties van Imhausen aan Libië. Toen de New York Times op Nieuwsjaarsdag de Duitse be trokkenheid onthulde, rea geerde Kohl bijzonder geagi teerd en sprak zelfs van „een media-hetze". Een onderzoek leverde niets op. Nu stapelen de bewijzen zich op en blijken steeds meer Duitse bedrijven bij de affaire betrokken. Hoewel de Amerikanen dat niet met zoveel woorden zeg gen, voelen ze zich door Bonn verraden. Waarbij ook een rol speelt dat Duitse bedrijven niet alleen aan Libië, maar ook aan landen als Iraq, Pakis tan, Syrië, Iran en India-, stra tegische goederen hebben ge leverd, die gebruikt kunnen worden voor het maken van gevaarlijke wapens. Bedrijven Intssen worden steeds meer namen bekend van Duitse be drijven die bij de omstreden handel met Libië betrokken zijn geweest. Enkele hebben zichzelf gemeld, zoals het che miebedrijf Merck in Darm stadt, dat in april 1980 negen tien ton oplosmiddel aan Libië heeft geleverd. Het Keulse transportbedrijf Rhenus en het Frankfurter transportbedrijf Tewes bevestigden zaken te hebben gedaan met de onder neming Ishan Barbouti Inter national in Frankfurt. Dat be drijf heeft als coördinator geo pereerd bij de opzet van de omstreden fabriek in Libië. Het bedrijf is inmiddels geli quideerd, maar de douane-re cherche heeft nog juist op tijd de vrijwel volledige boekhou ding in beslag kunnen nemen. De rechtbank in Milnchen heeft gisteren een gerechtelijk vooronderzoek geopend tegen het Westduitse bedrijf Intec. Deze onderneming wordt er van verdacht aan Libië mate riaal geleverd te hebben waar mee zijn straaljagers in de lucht bij kunnen tanken. Hier door zou de actieradius van de Libische gevechtsvliegtuigen ruim toereikend worden om Jeruzalem te bereiden. België heeft aangekondigd dat het de controle op de export van grondstoffen voor chemi sche wapens wil verscherpen. De maatregel zou niets te ma ken hebben met de bouw van een vermeende gifgas-fabriek in Libië. Vólgens de onder zoeksrechter in Antwerpen heeft het Antwerpse bedijf Cross Link een centrale rol ge speeld bij het transport van bouwmaterialen en chemica liën naar Libië. In Terneuzen heeft het ex portbedrijf KBS ontkend thio- diglycol te hebben geleverd aan Libië. De onderneming heeft in 1983 deze stof wel ge leverd aan Iraq, maar is daar in overleg met onder andere het ministerie van buitenland se zaken subiet mee opgehou den toen het erachter kwam, dat het spul kon worden voor de aanmaak van strijdgassen. De in Boston verschijnende krant Christian Science Moni tor meldde vorige week op ge zag van Amerikaanse inlich tingendiensten, dat de Neder landse firma KBS tienduizen den tonnen thiodiglycol aan Iraq had geleverd, waarna de verdenking ontstond, dat het bedrijf mogelijk ook zou heb ben geleverd aan Libië. Schoolbus door trein gegrepen In Sri Lanka zijn gis teren 41 doden ge vallen toen een schoolbus op een onbewaakte spoor wegovergang werd gegrepen door een trein. Er vielen 72 gewonden. De meeste slachtoffers zijn kinderen. De schoolbus bracht 120 kinderen van vier scholen in de plaats Amblangoda naar het 15 kilome ter verderop gele gen dorp Urgas- manhandiya, 75 ki lometer ten zuiden van de Srilankaanse hoofstad Colombo. Vijf kinderen en de chauffeur kwamen met de schrik vrij. Op de foto een deel van de totaal ver woeste bus. FOTO: AP Om het begin van de campag ne te markeren, werkte het le ger in Kalkilya drie huizen van Palestijnen met bulldozers tegen de vlakte en werden vijf huizen verzegeld. In het militante Nablus, een van de grootste Palestijnse ste den op de Westelijke Jordaan- oever, kreeg premier Yitzhak Shamir gisteren een storm van kritiek over zich heen van Is- JERUZALEM De Is raëlische soldaten in de bezette gebieden hebben felle kritiek op de nieuwe strafcampagne die de Is raëlische minister van de fensie Rabin gisteren heeft afgekondigd tegen Palestijnse stenengooiers. Hun huizen zullen voortaan worden opgeblazen en ouders raelische reservisten. De solda- van kinderen die met stenen ten zijn het niet eens met het gooien, zullen zwaarder wor den gestraft. Het leger heeft toenemende geweld dat zij te gen de Palestijnen moeten ge- opdracht gekregen vaker met bruiken. plastic kogels te schieten: niet „U heeft geen flauw idee van alleen uit zelfverdediging, wat er hier gebeurt," zei een maar ook tegen stenengooiers soldaat tegen Shamir. „En dat en bij het achtervolgen van kunt u ook niet weten, want stenengooiende Palestijnen. onze eigen commandant wee' er al niks van. Wij, wij weten dingen die niemand weet, u inbegrepen". Een Israëlische soldaat in Na blus zei zich „vernederd" te voelen door het werk wat hij moest doen. „Hier is het achter kinderen aanhollen, hen pak ken en slaan". Een andere sol daat merkte op: „Om de orde te handhaven in het centrum, moeten we met bruut geweld optreden tegen mensen die he lemaal niets gedaan hebben. Dit zijn niet de waarden waar mee ik ben opgegroeid". Shamir, die duidelijk was ge raakt door de kritiek van de soldaten, antwooordde dat „elke generatie zijn lot onder ogen moet zien". De vredesbeweging Vrede Nu heeft Rabin gevraagd naar aanleiding van de nieuwe strafcampagne gevraagd zijn ontslag te nemen als minister. Uit statistieken van ziekenhui zen in de bezette gebieden blijkt dat de plastic kogels die het Israëlische leger als „min der dodelijk" beschouwt, ver antwoordelijk zijn voor veel doden en gewonden sinds de kogels in september vorig jaar werden geïntroduceerd. Pre mier Shamir zei dat te betreu ren, maar verklaarde: „De ge wonden zijn het gevolg van rellen waartegen wij moeten optreden" Na drie nieuwe doden kwam het dodental van de intifada gisteren officieel op 370 Pales tijnen. nie Van onze correspondent) IUSSEL De telefonische e éérf maandagmiddag bij de ander BF-redactie in Mons, dat in t nabijgelegen Bois de Bau- ur het lijk van de ontvoerde meid-premier Paul Vanden ieeynants te vinden zou zijn, achteraf een journalistieke n"be4raP" gebleken. Bn zest'tie in België is woedend daner deze „misplaatste streek", l snejiarmee een vrouwelijke lirnaliste haar RTBF-colle- op stang wilde jagen, mee^ordat ze haar grap onge- an kon maken, waren al 630 kswachters met groot mate- ,r el en geholpen door een he- opter het zeventien hectare ote bos aan het uitkammen, ilgens minister van justitie athelet zal de loze melding ititieel niet zonder gevolg j „Socialistische Revolutio- vee) ire. Brigade" die gisteren in n brief aan de Brusselse anten Le Soir en Het Laat- NST' Nieuws 1,65 miljoen gulden igeld eiste voor de vrijlating n de oud-premier, wil van t geld 1,1 miljoen gulden rdelen onder vijf organisa- is die opkomen voor de be ngen van de armen in Bel- Deze organisaties moeten n di<K>r arbe'ders zelf worden ngewezen na een enquête e de twee kranten uiterlijk 7 februari onder hun lezers oeten houden. ;ind( Geboeid kijken vier zwarten vanaf de stoeprand toe hoe de politie de onrust in Miami probeert te beteugelen FOT MIAMI In een zwarte woonwijk van de Amerikaan se stad Miami zijn gisteren op nieuw rellen uitgebroken. Woedende inwoners van de wijk Overtown bekogelden de politie met stenen en flessen. De politie schoot traangas af om de menigte uiteen te jagen en zette een groot deel van de wijk af. Zes scholen bleven ge sloten. Gemeenschapsleiders probeerden de rust te doen weerkeren. Maar toen een blanke automobilist gistermid dag op een groep zwarten schoot, kwam het opnieuw tot ongeregeldheden. Volgens de politie raakte één persoon ge wond. Het was voor de tweede ach tereenvolgende dag dat het onrustig was in de overwe gend door zwarten bewoonde wijk. De rellen braken eergis teren uit nadat een zwarte mo torrijder door een politie-agent was doodgeschoten. De motor rijder zou met een te hoge snelheid langs een politieman zijn gereden, die daarop de achtervolging inzette. Een an dere agent opende het vuur toen de motor langs hem reed. De bestuurder was op slag dood, de passagier is gisteren aan zijn verwondingen bezwe ken. De autoriteiten hebben de agent die de fatale schoten los te, geschorst. De FBI is een onderzoek naar de toedracht van het incident begonnen. WENEN De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, neemt in Wenen in stijl afscheid van het politieke toneel. Op de slotbijeenkomst van de Europese Veiligheidscon ferentie in Wenen neemt hij geen blad voor de mond, precies zoals hij steeds heeft gedaan in de jaren dat hij leiding heeft gegeven aan het Ameri kaanse buitenlandse be leid. Shultz was in zijn toespraak positief over de verbeterde mensenrechtensituatie in de Sovjetunie. Vervolgens nam hij de toestand in andere Oost- europese landen scherp op de korrel. „Er blijven donkere gebieden, waar het licht van de openheid nog niet is door gedrongen", aldus Shultz. Hij noemde Tsjechoslowakije, Roemenië, de DDR en Bulga rije bij name als Oostblok-lan- den, die moeite hebben het Sovjet-voorbeeld te volgen. Eerder had Shultz tijdens een persconferentie al opgeroepen tot het afbreken van de Muur in Berlijn. Hij noemde de Muur „een onmenselijk bouw werk dat de repressie in het Oostblok symboliseert". Ook de Britse minister van buiten landse zaken sir Geoffrey Howe riep op tot de afbraak van de Muur, „het openlijkste symbool van de scheiding tus sen vrijheid aan de ene kant en vrijheidsberoving aan de andere". De meeste andere westerse ministers die in Wenen het woord voeren lijken niet be reid net als Shultz man en paard te noemen. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek beperkte zich in zijn toespraak tot de opmerking dat „in sommige landen oude gewoonten nog een hardnek kig bestaan leiden die in strijd zijn met de verplichtingen die wij allen op ons hebben geno men". Later erkende hij in zijn rede minder uitgesproken te zijn geweest, omdat hij de „voldoening" over het slotdo cument van Wenen niet wilde doorkruisen door hard uit te halen naar andere landen. In een ontmoeting met zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot, Jaromir Johanes, sprak de mi nister wel zijn verontrusting uit over het recente harde op treden van de politie in Praag tegen betogers. Hij vroeg om de vrijlating van alle mensen die na de ongeregeldheden zijn gearresteerd. Het slotdocument van Wenen is een aanvulling op de Ak koorden van Helsinki van 1975. In de Finse hoofdstad werd de slotakte van Helsinki ondertekend door de 35 CVSE-landen (alle Europese staten, uitgezonderd Albanië, maar mét de VS en Canada). De akte omvatte afspraken over de mensenrechten, veilig heid en economische samen werking. Wenen was na Bel grado en Madrid de derde ver volg-conferentie, waarop naleving van deze afspraken getoetst Er zijn in Wenel nieuwe bepalingen overeenge-"^ komen op humanitair gebied en ook komen er onderhande lingen over de conventionele strijdkrachten in Europa. Het Westen hoopt dat Wenen een keerpunt zal betekenen wat betreft het traditionele kernprobleem van het CVSE- proces: dat wel steeds veel mooie woorden aan het gedul dige papier zijn toevertrouwd, maar dat het met name in het Oostblok sterk aan de uitvoe ring daarvan schortte. i Het Pinguïnland van Professor Lupardi 75) Aan boord van het vliegtuigmoederschip springt Skip, •id blaffend, tegen zijn baas op. Dat is een hartelijk weerzien! Maar wat ben je mager geworden. Skip!" roept Rob verschrikt •it. „Ja." zegt de commandant; „dat is geen wonder: hij wou bij- niets eten, zolang zijn baas weg was." De Vrijheid" wordt an boord gehesen; onderweg zal het schip grondig worden na- ezlen en schoongemaakt, want Rob is niet van plan zijn zee- •ansleven op te geven. En "s avonds wordt er in de longroom een feestje gegeven. Rob wordt stevig gehuldigd voor zijn kranig optreden en iedereen wil op zijn gezondheid drinken. Ook dr. Ree is in zijn schik, want hij heeft heel wat wetenschappelijk ma teriaal kunnen verzamelen. En het voornaamste is, dat prof. Lu pardi, die de wereld wilde vernietigen met zijn misdadige plan nen, onschadelijk Is gemaakt. „Maar het was op het nippertje," zegt Rob en daar zijn ze het allen over eens.. ADVERTENTIE 3-daagse luxe touringcarreis Vertrek vrijdag 10 februari U logeert in het uitstekende appartement Sauerland Treff, op basis van halfpension. Geniet van het uitgebreide ontbijtbuffet, van het overdekte zwembad, van de ka mers met ligbad en de kleuren TV! Verblijf in een studio of 2-kamer apparte ment. Boekt u voor meer dan 2 personen (in 1 accommodatie) dan krijgen de 3e/ 4e/5e persoon een korting van maar liefst f 30,-! Een locatie waar u als wintersportliefheb ber naar hartelust kunt skiën en/of lang laufen. Inclusief. welkomstcocktail «gratis gebruik overdekt zwembad «uitgebreid ontbijtbuffet «afscheidsdiner. Exclusief «lunches «eventuele verzeke ringen «uitgaven van persoonlijke aard. Vraag verblijvend om meer informatie

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5