Gogherpolder dit jaar al reconstructiegebied Stortplaats tast groene hart aan Brinkman opent Bijna-Thuis-Huis Uiteenlopende meldingen bij brandweer Alkemade Prestatieloop op Schiphol gaat niet door agpuzze rnrr LEIDEN OMGEVING £etdóc6ou4ont WOENSDAG 18 JANUARI 1989 PAG1 Bodegraver mogelijk twee keer overreden ZWAMMERDAM De 20-jarige W. van der Ploeg uit Bodegraven is mogelijk twee keer door een auto overreden in de nacht van zaterdag op zondag. Dat blijkt uit het voorlopige onderzoek van de Alphense poli tie naar de onnatuurlijke dood van de inwo ner van Bodegraven. De 21-jarige man uit Zwammerdam, die in verband met het sterfgeval is aangehouden ontkent een moordaanslag te hebben gepleegd. Hij zou het slachtoffer op de smalle, donkere weg niet hebben gezien. Overigens ging aan het voorval een ruzie tussen twee groepjes jon geren vooraf, waarbij klappen zijn uitge deeld. De politie sluit opzet nog steeds niet uit. Het onderzoek wordt voortgezet. Bezwaar tegen expositie over Octrooibureau LEIDSCHENDAM Sportverenigingen in Leidschendam hebben bezwaar gemaakt tegen het plan om de ontwerpen voor de nieuwbouw van het Europees Octrooi Bureau (EOB) in juni tentoon te stellen in een sporthal van De Fluit. De voorzitter van de Stichting Sportgemeenschap Leidschendam, de heer Heufke Kantelaar, heeft wethou der F. IJmkers gisteren gemeld dat de jaarlijkse triathlon en twaalfkamp in dan niet door kunnen gaan. De wethou der bevestigde dat er dergelijke plannen zijn. Medewer king wordt echter alleen verleend als de sportverenigingen geen hinder zullen ondervinden. De gemeente heeft het EOB voorgesteld in dat geval uit te wijken naar het Green park Hotel in Leidsenhage. Bij gebrek aan ruimte zou een grote tent als aanvulling kunnen dienen, aldus IJmkers. Aan de prijsvraag voor het gebouw op het terrein van sportpark De Heuvel doen volgens de wethouder honder den architecten uit dertien landen mee. Nieuwveen bevordert ophalen oud papier NIEUWVEEN In navolging van veel andere gemeen ten wil ook Nieuwveen het ophalen van oud papier gaan stimuleren. Om dat te bereiken wil men een priis van zeven cent per kilo garanderen aan de vereniging die het papier vergaren. Een voorstel in deze richting wordt be handeld tijdens de vergadering van de gemeenteraad op dinsdag 24 januari. De verenigingen ontvangen nu 5 cent per kilo, straks krijgt men in Nieuwveen dus nog eens 2 cent extra. De gemeente komt me^, het voorstel tegemoet aan een verzoek van de katholieke basisscholen en mu ziekvereniging Crescendo, die al jaren papier inzamelen. Ook hoopt de gemeente met hef plan een extra stimulans te geven aan het verzamelen van oude kranten in de ge meente. Behalve het belang van hergebruik voor het mi lieu zorgt het inzamelen van oud papier ook voor een be sparing bij het ophalen en verwerken van huisvuil. Om dat oud papier een groot deel uitmaakt van het dagelijk se afval, kunnen de besparingen oplopen tot 70 gulden per ton afval. Meerburg en SJZ voetballen voor missionarissen ZOETERWOUDE Meerburg en SJZ spelen morgen op het kunstgrasveld van Meerburg tegen elkaar. Dat oefenduel begint om 20.30 uur. Toeschouwers worden gevraagd een vrijwillige bijdrage te doneren voor de Zoeterwoudse missionarissen. Voor beide teams zal het een goede voorbereiding zijn op het vervolg van de competitie. Meerburg, als debutante in de derde klas KNVB, heeft negen punten verzameld in dertien wedstrij den. Vanwege de extra degradatieregeling zullen de zwart-wit- ten hun uiterste best moeten doen het vege lijf te redden. SJZ kan bij het hernieuwde optreden in de vierde klas wat opge- luchter adem halen. Met elf punten uit twaalf duels behoort de formatie van trainer Van der Reijd tot de middenklasse. Het Zoeterwoudse thuisfront zet zich al jaren in voor de missio narissen. Maar liefst zestien gebieden, over de héle wereld, wor den financieel gesteund. Jaarlijks kunnen de missionarissen ie dere zo'n 5.000 gulden tegemoet zien doordat met tal van acties gemiddeld ongeveer 80.000 gulden per jaar wordt ingezameld. BLOEMKWEKERS TEVREDEN OVER 1988 ROELOFARENDSVEEN Het glastuinbouwge bied in de Gogherpolder in Roelofarendsveen zal nog voor het einde van dit jaar als reconstructiege bied zal worden aangewe zen. Dat liet J. Klein, lid van de Reconstructiecom- misie gisterenavond weten aan de leden van de Veense LTB-afdeling „Sint Benedictus", tijdens hun jaarvergadering in de kantine van de EMM-vei- ling. Het antwoord op de vraag waar eventuele uitplaatsers uit de Goghpolder naar toe moeten, bleef Klein schuldig. „We hebben dat probleem al aan B en W van Alkemade voorgelegd, maar ze konden ons niet helpen". Stiveen on dervindt al problemen bij het verwerven van de gronden in het „Derde Tuinbouwgebied" en in Nieuwe Wetering als ge volg van prijsopdrijving. De reconstructie van het oude glastuinbouwgebied ten zuiden van de lijn Westeinde-Lange- weg vordert zeer langzaam, maar gestaag. In dit kader zei voorzitter D. Akerboom van de reconstructiecommissie: „Het gaat niet hard genoeg voor de mensen die dagelijks ijveren voor een voortgang van de reconstructie. Ook voor kwekers, die hun plannen om de een of andere reden niet rond kunnen kriigen, gaat het te langzaam. Toch is de recon structie in Roelofarendsveen tot nu toe niet onverdienstelijk verlopen met vier mooie ver plaatsingen". Slootdempingen hebben geleid tot een forse vergroting van het bedrijfsareaal. Medio fe bruari wordt gestart met sloot- dempingen met klei uit het Braassemermeér. Het kleispui- ten mag slechts enkele maan den duren. Zodra het vissei- zoen zich aandient moet de zuiger weg zijn, zodat het wa ter van de Braassem weer hel der wordt. Volgend jaar kun nen dan weer weer andere slo ten worden gedempt met klei uit de Braassem. Volgens secretaris N. Castelein van de Veense LTB-afdeling waren de resultaten bij de meeste Veense bloemenkwe- kers vorig jaar goed. „Hoge produktie, lage stookkosten en een stabiele prijsvorming" zo kenschetste hij 1988. Minder tevreden waren de potplanten- kwekers, vaste plantentelers en de tulpenbroeiers, die te kampen hadden met afzetpro- blemen en lage prijzen. Onder invloed van de verbe terde resultaten bij de meeste bloemenkwekers nam de in- vesteringsdrang in 1988 be hoorlijk toe. Veel Veense kwe kers gingen over tot moderni sering van hun bedrijf. Caste lein zag de toekomst van de tuinbouwsektor in Roelof arendsveen dan ook zonnig in. Hij liet weten dat de LTB strijdt tegen verbrokkeling en afkalving van het tuinbouwge bied in Roelofarendsveen. In voorkomende gevallen dient vervangende tuinbouwgrond beschikbaar te komen. Uit be sprekingen met het gemeente bestuur was het de LTB geble ken dat B en W van Alkemade weliswaar belang hechten aan de tuinbouwsektor, maar dat de belangen van sectoren ah woningbouw en industrie soms moesten prevaleren. De Veen se LTB-vertegenwoordigers zijn van mening dat het Derde Tuinbouwgebied primair be schikbaar moet blijven voor uitplaatsers uit het reconstruc tiegebied. Voorzitter L. E. M. Hendriks van de L.T.B. vroeg extra aan dacht voor het milieuproble matiek. Het Ringvaartwatei blijkt de laatste tijd sterker te zijn verontreinigd met zware metalen. Een van de aanwezi gen in de zaal vroeg om maat regelen tegen het gebruik van chloor in huishoudens. Vol gens dezelfde kweker zou hel milieu gediend zijn met een beter bermbeheer. „Het uit zaaien van de bermbegroeiïng maakt dat kwekers extra moeten spuiten". Hendriks kondigde aan dat de agrari sche school van de LTB in Ter Aar zijn poorten moet sluiten. Een fusie met de scholen in Alphen en Aalsmeer was niel haalbaar Het tuinbouwgebied aan de Noorderhemweg in Roelofarendsveen. FOTO: WIM VAN NOORT NIEUWKOOP Minister L.C. Brinkman opent don derdag 26 januari in Nieuwkoop het Bijna- Thuis-Huis. Het huis, waarin ongeneeslijk zie ken de laatste maanden van hun leven kunnen doorbrengen, is overigens al ruim een jaar in ge bruik. Deze voorziening is opgezet door de Neder landse Hospice Beweging (NHB). Het Bijna-Thuis-Huis is het eerste project 'van de NHB. Het tweede project, in de bin nenstad van Haarlem, is start klaar. Nog deze maand wordt in dit huis begonnen met de hulpverlening. De NHB wil het mogelijk maken dat onge neeslijk zieken de laatste maanden van hun leven kun nen doorbrengen in hun eigen vertrouwde omgeving. Dat is in de eerste plaats thuis en hierbij kunnen speciaal opge leide vrijwilligers helpen. Is verzorging thuis niet meer mogelijk, dan biedt het Bijna- Thuis-Huis onderdak aan de genen die niet willen worden opgenomen in een ziekenhuis of verpleeghuis. Ter gelegenheid van de ope ning in Nieuwkoop wordt don derdag 26 januari een mini symposium gehouden. Lezin gen worden gehouden door minister Brinkman, professor mr. dr. E. André de la Porte, voorzitter van de stichting Landelijke Samenwerking Terminale Zorg en professor drs. J. van Londen, directeur- generaal voor de volksgezond heid van het ministerie van WVC. Tevens wordt die dag een boekje over symptoombe strijding aangeboden. De week daarop heeft aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam een symposium plaats, getiteld „ruimte voor sterven". Villa Windlust wordt waarschijnlijk afgebroken LEIDSCHENDAM De eigenaresse van de langs de Vliet staan de Villa Windlust, de familie Koerts, heeft het gemeentebestuur van Leidschendam een sloopvergunning gevraagd. Hoewel de vil la op de Monumentenlijst staat heeft de gemeente toch medewer king toegezegd. Het gebouw verkeert, zoals wethouder F. IJmkers gisteren in de commissie Welzijn zei, „in abominabele staat". Restauratie zou waarschijnlijk ruim één miljoen gulden kosten en dat is niet beschikbaar. Staldeuren moeten weg NIEUWVEEN Nieuvener R.C.M. Schrama zal twee in de stal van zijn boerderij al aange brachte twee openslaande deu ren waarschijnlijk moeten ver wijderen. De bouwvergunning daarvoor is hem geweigerd. Bo vendien zal zijn bezwaarschrift ongegrond worden verklaard. Dat adviseerde gisteravond de commissie ruimtelijke ordening. Als de raad dinsdag akkoord gaat met het advies, moet de schuur weer in de oude staat worden teruggebracht. Het door de familie Schrama bewoonde pand fungeert als woonboerderij. Burgemeester M.J.J.M. Boelen wees er op dat de gemeente het aantal burger woningen in het buitengebied wil beperken. Bij de aankoop van de boerderij in 1986 was de familie Schrama toch een woonvergunning verstrekt om dat het bijbehorende land was verkocht en daarmee de wo ning als boerderij onverkoop baar was. Boelen: „Uitdrukke lijk was bii de aankoop van het pand de bepaling opgenomen dat de boerderij nimmer aan het agrarisch bestemmingsplan mag worden onttrokken. Het pand mag dus niet in uiterlijke verschijningsvorm verande ren". Schrama meent dat het agra risch karakter van de woning niet door de openslaande deu ren wordt aangetast. Zijn me ning werd gesterkt door het feit dat de welstandscommissie het bouwplan wel had goedge keurd. De commissieleden wa ren echter bang een precedent te scheppen. ALKEMADE De totale brandschade in Alkemade heeft in 1987 naar schat ting 1,1 miljoen gulden bedragen. Dat staat in het zojuist verschenen jaarver slag over 1987 van de Vrijwillige Brandweer in de gemeente. Het totale bewakingsgebied van de blus- en hulpverlenings- groep Roelofarendsveen en van de Blusgroepen Rijpwetering en de Kaag omvat 2880 hectare. De bezetting van de Alkema- dese brandweer bestaat uit 40 personen (18 voor Roelofarendsveen, 13 voor Rijpwetering en 9 voor Kaag). De Alkemadese brandweer kreeg in 1987 47 meldingen van brand en ongevallen te verwerken. Er vielen vier zwaar gewonden. Hoe veel soortig de meldingen kunnen zijn blijkt uiit het jaarverslag. Zo werd de brandweer opge trommeld voor branden in wo ningen, schuren, bosjes, boten, auto's, een brug, hooibergen en in allerhande afvalhopen. •Voorts werd de brandweer op geroepen bij een groot aantal ongevallen met beknelling of met brandgevaar, maar ook om de weg schoon te spuiten als zich daar olie op bevond. Diverse poezen zijn door de brandweer gered van onder dakpannen en uit bomen, eén keer werd een paard uit de sloot getrokken, evenals diver se auto's. Eén keer kwam de brandweer in aktie bij een ge sprongen waterleiding en een keer bij een rokende chemi sche reaktie in een straatkolk. Een zinkende boot werd net op tijd leeg gepompt. Aanleg fietspad Nieuwveen begint eerder NIEUWVEEN Burgemeester M.J.J.M. Boelen van Nieuw veen verwacht dat al in 1990/ 1991 wordt begonnen met de aanleg van een fietspad langs de T23 en T29, dat is de weg vanaf het kruispunt met de Oude Spoorbaan tot aan Vrou wenakker. Het college heeft hierop aangedrongen bij de Ge deputeerde Jansen omdat het autoverkeer sterk is toegeno men sinds de Rondweg bij de Kwakel in gebruik is genomen. De provincie zal tellingen gaan verrichten. Het fietspadenplan zoals deze vóór de grenswijzi ging door de provincie Utrecht was opgesteld, wordt aangepast. Aanvankelijk stond de aanleg van het fietspad voor 1992/1993 op het investeringsschema. LEEFBAAR LEIDERDORP: LEIDERDORP Een herhaling van zetten dat was het beeld van de gis teravond gehouden hoor zitting van de Leiderdorp- se commissie Beroep- en Bezwaarschriften over de toekomstige stortplaats in het Doesgebied. Nog maar kort geleden zaten im mers Riet Dekkers en Ton de Vrind namens de Stichting Leefbaar Lei derdorp tegenover de commissie in hun poging B en W van Leiderdorp af te houden van het voorne men een tijdelijke brug over de Dwarswatering te bouwen om het stortge- bied toegankelijk te ma ken. De verklaring van geen be zwaar inmiddels afgegeven door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland was de reden dat partijen, nu zonder een verte genwoordiger van de stichting Het Zuidhollands Landschap, weer tegenover elkaar zaten. Leiderdorp wil met de proce dure voor een tijdelijke brug voorkomen, dat er vertraging ontstaat in de totstandkoming van de stortplaats die door GEVULEI1' zal worden geëx ploiteerd. De brug is scheef over de Dwarswatering ter hoogte van Rijksweg A4 ge projecteerd, maar zal pas wor den geslagen wanneer de tot standkoming van de vaste brug door onteigeningsproce dures wordt belemmerd. De Vrind stelde de aantasting van het Doesgebied in het groene' hart van Holland aan de kaak. Zijn veronderstelling dat ratten straks vrij spel heb ben en aantrekkingskracht uitoefenen op „verwilderde katten en kraaiachtigen" werkte bij de commissieleden op de lachspieren. Een nieuw element in de strijd is de stelling dat de capaciteit van stortplaatsen meer dan voldoende is. Dit werd door wethouder J. den Boeft (CDA) hand bestreden. Volgens Den Boeft hebben provinciale bere keningen uitgewezen, dat er voor afvalstoffen een capaci teit van 40 miljoen ton nodig is. Inclusief het Doesgebied, al dus Den Boeft, is de beschik bare capaciteit 27 miljoen ton. „De inrichting van de puin- stort is absoluut noodzakelijk en op korte termijn gewenst", zo meende Den Boeft. De par tijen ontmoeten elkaar morgen weer. Dan behandelt de Raad van State het schorsingsver- zoek van de inmiddels door Leiderdorp verleende bouw vergunning. ALPHEN/SCHIPHOL De prestatielopen en wedstrijden over het ter rein van Luchthaven Schiphol, die op 30 april voor de zesde keer zou den worden gehouden, gaan niet door. Theo Verbeek van de Airsport Runnersclub heeft op last van de havenmeester van Schiphol de aankon diging moeten intrekken van de International Schiphol Road Air Run. Havenmeester J. Biemond is verantwoordelijk voor de orde en veiligheid op de luchthaven. Hij acht het niet verantwoord het wegenstel sel op de Luchthaven voor kortere of langere duur bui ten bedrijf te stellen voor de Schiphol Road Air Run. De havenmeester heeft dit beslo ten, ondanks het feit dat de Road Run publiciteitswaarde heeft voor de luchthaven. Vorig jaar ontstonden al pro blemen met het bevrachten van vliegtuigen. Sinds 1 ja nuari is de bevrachting an ders geregeld. De Road Run zou daardoor zelfs chaos ver oorzaken. Theo Verbeek betreurt dit besluit zeer maar respecteert het noodgedwongen. Jaren heeft hij zich ingespannen om de loop op het terrein van Schiphol van de grond te krijgen. Dankzij sponsors en steun van vrijwilligers van atletiekvereniging AAV'36 lukte dat uiteindelijk. De Road Run werd een interna tionaal evenement met top atleten. In zijn opzet was de wedstrijd op de luchthaven zelfs uniek in de wereld. Runderlapje met 1 rode kool en aardap - yoghurt-mix Het is best leerzaam over onze grenzen in veA lende keukens te I Deense rode kool, met j gelei (of andere jam), 1 even iets anders dan til gewoonlijk op tafel zetë Voor twee personen h nodig: 200 g magere i doorregen runderlap, J(| g margarine, zout, pepeÊ marijn, 1 theelepel aziji 500 g rode kool, ul, 5 g J rine, 1 zure appel (GA nette), zout, peper, A/I gel, suiker, (3 lepelsi wijn), 1 lepel besse[ azijn, aardappelmeel: 0,5 tot 1 kg aardappeleA 4 dl yoghurt, 3 lepels mout, 1 sinaasappel, hazelnoten of amandeleï terdsuiker naar smaak,] je jam. Koop van vettere runde/1 wat meer dan van magen dat de laatste minder k{ bij de bereiding. Schroei c derlap in hete margarini en bak het vlees vervolgd bruin. Temper dan het vul het deksel schuin op de schenk daar zo veel lauwk op dat het erge bruisen vfl vet minder begint te ul Voeg zout, peper, rozemaM azijn toe en stoof het vleea Reken voor magere runM pen een stooftijd van eel voor sukadelappen (wJ doorregen lappen drie ur J Haal lelijk blad van dM kool, spoel de groente af e| of schaaf haar heel fijn. f de ui klein en bak he/nl bruin in de mafgarine.[ kool, weinig kokend schijfjes appel, zout, kruidnagel, suiker en wenst rode wijntoe en groente in een kwartier del koken. Meng de bessengeli dere, geurige jam smaal goed) door de rode kool t er verder naar smaak azijiI of kruidnagel bij. Bind r1 bleven kooknat met aardappelm eel. Meng de havermout do yoghurt en zet het mengst ge uren weg. Ontvel de ha ten, door ze te roosteren i droge pan of de amandelen ze een halve minuut in k water te leggen. Hak de grof en meng ze met stuk haasappel en basterdsuike het yoghurtmengsel. G, met jam. JEj EKEN De avond- en|Éfl teeg 2. 10.) Infol oor kinj nd: ma I APOTHEKEN De avond- en| diensten van de apotheken in gio Leiden worden waarge door de apotheken die ook we dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEK! ZEN LEIDEN Ongevalier elke dag Academisch Ziekenh» halve van dinsdag 13.00 u. tot L dag 13.00 u. (DiaconessenhuisC nieken tel 155543, afdeling S.tJT 175639) en van vrijdag 13.003 zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-f huis). De Geneeskundige Dienst Lei verhuisd van de Roodenburgef in Leiden naar de Croneste) 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING GEBOREN KIND Hulpverlen ongewenste zwangerschap vooi der en kind. Bel tel. 071-89630S 897762; 033-620244 (dit laatsM mer is dag en nacht bereikbaal CENTRALE REGISTRATIE Kil OPVANG (Koornbrugsteeg 2. EK Leiden, tel 254810.) 1 over en aanmelden vang in Leiden. Geopend: dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTI MELDPUNT LEIDEN. Keteltf steeg 10. Ma. t/m vr. telefonie reikbaar van 10.00 tot 16.00 vii 120903. Spreekuur ma. 13.00j en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL - disch Adviesbureau, Ketelbd steeg 10, tel. 130775; afdeling I tingen: alleen op afspraak, kla« bureau: di. en do. 18.30-20.30,1 ling vreemdelingenrecht: ma. en do. 18.30-20.30, afdeling V vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst den e.o. Voor een gesprei mens tot mens. Vertrouwelijk. Ci nacht bereikbaar. Telefoonnu achterop' de telefoongids 125202). BUREAU VOOR RECHTSHULl Herengracht 50, tel. 123942; spr) ren ma. en di. 10.00-12.30 u. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 DIERENHULP- EN AMBULAI DIENST Hulpverlening In L< Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsl Valkenburg, Voorschoten. Wai en Zoeterwoude. Tel. 071-1741' BURGERRAADSLIEDEN brugsteeg 2, tel. 143171 ren). Spreekuren 11.00-12.00 u.. do. 18. 071-17414 >EN K 13171 (kan ia., di. en 8.30-20.00 FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 neerslachtig; 3 zangvogel; 5 vrucht; 7 hertesoort: 8 Hongaarse likeurwijn; 9 roofdier. Varticaal: 1 talentvol; 2 witte mier; 3 onderaards bomvrij gewei permanente verdedigingswerk» 4 linie, equator; 5 soort aap; 6 zangstem.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14