Provincie maant lezitters van loge woonboten Rijnstraat nog steeds racebaan DE* dresboek voor amateurhistorici Lok van St. Jeroen salt in de prijzen ifoordwijkerhout voorzichtig met rioolheffingen 'plichters aangehouden Plan voor bejaardenwoningen op terrein Adegeestgymzaal UNA IDEN OMGEVING £eidóe@outfmt DINSDAG 17 JANUARI 1989 PAGINA 13 |ttgevens rlingen stebrê "NI hakt* n| lavini et mesp n Inbrekers rjpn uit een dans- aan de Heere- >n boek met de rens van de igen gestolen, us namen zij ap- i uur mee. De in- werd gisteren let. Wanneer de Jl ak is gepleegd, ;t bekend. De kwamen bin- iadat zij een ruit en verwijderd. itolen Hond slaapt door SASSENHEIM Inbrekers hebben vannacht uit een woning aan de Berken laan sieraden en postzegelalbums gestolen. Zij bra ken een keuken raam open en konden ondanks de aanwezigheid van een hond de hele woning doorzoeken. Inbrekers storen bewoonster niet OEGSTGEEST Terwijl de 91-jarige bewoonster beneden zat, hebben inbrekers gisteren uit haar huis aan de Prins Hen driklaan sieraden ge stolen. De dieven zijn op het balkon ge klommen en hebben de balkondeuren opengebroken. De inbraak is gepleegd tussen 's middags half vijf en 's avonds half tien. De waarde van de buit is niet bekend. Voet afgerukt door kabel LEIDERDORP Een 57-ja- rige werknemer van de ka- belfabriek Verto aan de Lei- derdorpse Zijldijk moet een voet missen als gevolg van een ongeval dat gistermiddag plaats had. De man rolde kort na twaalf uur machi naal een kabel op een haspel. Hij kwam tijdens dit karwei met een voet in een lus van de kabel. De voet werd afge rukt. De man is opgenomen in het Academisch Zieken huis Leiden. Ernst de Kan op nationaal kampioenschap NOORDWIJKERHOUT Nederlands jeugdkam pioen vijfde klasse libre Ernst de Kan zal dit jaar weer mee kunnen doen aan de nationale biljart kampioenschappen in Apeldoorn op 25 en 26 fe bruari. Vorig jaar januari promoveerde hii direct naar de derde klasse libre. In die klasse deed hij mee aan de voorrondes voor de gewestelijke kam pioenschappen. Onverwacht plaatste het jeugdlid van de Noordwijkerhoutse biljartvereniging 't Sol daatje zich voor de gewestelijke kampioenschap pen. samen met Peter van de Eist en Mark Thiele uit Oegstgeest. De als zesde geplaatste de Kan werd afgelopen weekeinde in Hillegom uiteinde lijk derde en daarmee plaatste hij zich opnieuw voor de Nederlandse kampioenschappen. Boven dien was zijn moyenne zo hoog dat hij ook promo tie bewerkstelligde naar de tweede klasse. In een jaar tijd is hij daarmee drie klassen gestegen. Langparkeren taboe in hart Voorschoten VOORSCHOTEN De winkeliersvereni ging „Centrum Winkeliers Voorschoten" is in overleg met rijkspolitie en gemeente ge start met de operatie „Langparkeerders de blauwe zone uit". Het langparkeren in deze zone, waaronder de Schoolstraat, de Treub- straat, het Treubplein en de Voorstraat val len, is al jaren een doorn in het oog van de winkeliers. De rijkspolitie gaat nu weer streng optreden tegen langparkeerders. Ter ondersteuning van de politie heeft de win keliersvereniging gele waarschuwingskaar- ten laten drukken, die in eerste instantie in plaats van een bekeuring zullen worden ge bruikt. Ook zijn aan alle winkeliers deur pamfletten verstrekt, waarmee de klanten gewaarschuwd worden. Laan naar Jan Wolkers vernoemd OEGSTGEEST Er wordt een straat naar schrijver/ beeldhouwer Jan Wolkers vernoemd in zijn geboorte dorp Oegstgeest. Daarmee hebben de leden van de raadscommissie algemene bestuurlijke aangelegenhe den gisteren ingestemd. t Vijf jaar geleden al besloor de raad de straten ten oos ten van de Haaswijklaan naar schrijvers ep dichters van Nederlandse origine te vernoemen. Gisteren werd positief geadviseerd over het voorstel met de namen. Behalve een Jan Wolkerslaan, komen er de Clare Lennarthof en de Annie M G. Schmidtlaan. Het nog in te richten buurtpark zal vernoemd worden naar de Oegstgeester schrijver F. B. Hotz. De gemeen teraad moet zijn fiat nog geven aan het overplaatsen van de gemeentewerf naar de Haarlemmerstraatweg. Om de weg langs de toekomstige nieuwe werf nu al Werflaan te noemen vond de commissie wat voorba rig. Voor zover nodig is van betrokkenen toestem ming gekregen tot het gebruik van de namen. intig f r en de p argari rm bc water HMOND De pro- tie Zuid-Holland heeft :1e bezitters van ischepen in Warmond eschreven in verband overtredingen van de blaak male hoogte. Zo mpla\ t de heer Th. Drees- n te verstaan gekre- dat hij de hoogte van woonschip weer moet Jgbrengen tot 3.10 me- Het schip, „The Bot- geheten, ligt in de et-Laeck (Zwanbur- older) in Warmond, is te hoog geworden 'e A-oJat de bewoner een 7 is en windschermen f roei et dak heeft geplaatst. Tem\voorzieningen zijn m™3( ind en ontsierend in i,,1/ landschap, aldus de njstel incie. ewoner heeft twee maan de tijd gekregen om zijn weer in de oude staat te- te brengen. De heer Leidei n; gerstr leink: Dreesmann stelt in een reactie een vergunning te hebben ge vraagd voor dakterras en windschermen. Het bevreemdt hem dat deze vergunning niet is verleend, aangezien zijn di recte buren wel dakterrassen hebben op hun woonschepen en daar niet door de provincie op zijn aangesproken. Ook de heer H. van Kempen uit Oegstgeest is om dezelfde reden door de provincie aan geschreven. Zijn woonschip in het Zweiland in Warmond is voorzien van een terras en een houten hekwerk op het dak. Daarmee wordt de toegestane hoogte van 3 meter te boven gegaan. Volgens de heer Van Kempen heeft hij het woon schip gekocht in 1987 op voor waarde dat hij het schip van een dakterras zou mogen voor zien. De gemeente Warmond had daartegen geen bezwaar. Ook de eigenaar van de lig plaats, de heer Van Schie, had geen problemen met een dak terras. Ook de heer Van Kem pen wijst in zijn reactie op bu ren met dakterrassen. Hij stelt pijnlijk verrast te zijn door de aanschrijving van het provin ciaal bestuur. Het terras beeft hem veel geld gekost. De heer T. de Vries uit Bode graven wordt zelfs door de provincie gemaand om zijn woonboot Piccolo Mondo uit de Nieuwkoopse Plassen te verwijderen. Ter plaatse wordt een uitsterfbeleid gehanteerd. De vader van de huidige eige naar overleed in 1987. Daar mee is de vergunning voor de ligplaats komen te vervallen. De erfgenamen worden daar om verzocht het schip te ver wijderen. Het woonschip ligt in het zogenaamde Sanerings- gebied I, dat ooit vrij van woonschepen zal moeten wor den met het oog op belangen van landschapsschoon. Zoon T. de Vries heeft bezwaar ge maakt tegen de aanschrijving. Hij stelt dat het schip al 31 jaar de ligplaats inneemt en altijd door het hele gezin is gebruikt. Ook zou de woonark niet op vallen in het landschap en is de familie De Vries op een mi lieu-vriendelijke manier aari het recreëren: er wordt slechts gevist en gezwommen. c-ets ;epEN Wie geïnteres- is in de geschiedenis van dorp of stad en daarnaar irzoek wil doen, heeft het gemakkelijker. In het esboek Geschiedbeoefe- en Cultuurbehoud in Holland" zijn de 260 ssen van instellingen en isaties op dit gebied ge leld. Provinciaal Cultureel •legorgaan signaleerde dat activiteiten op cultureel d langs elkaar heen lie- Zo wisten veel historische lturele instellingen niet van eikaars bestaan af. Boven dien nam de belangstelling van amateurhistorici voor de plaatselijke geschiedenis toe. Daarom besloot het Overlegor gaan voor zowel de instellin gen zelf als speurders naar de geschiedenis een adresboek uit te geven. Het ligt ook in de bedoeling dit jaar een provinciale histori cus aan te trekken, die de ef fectiviteit van de samenwer king tussen de instellingen moet vergroten. De heer B. van Straalen van de Culturele Raad vertelt over de explosieve belangstelling van mensen in de geschiede nis: „Met name op lokaal ni veau is er een grote interesse naar de middeleeuwse geschie denis. Het verschil tussen be langstelling voor de stad en een dorp is dat er in een stad een langere traditie aanwezig is met de nadruk op de elite en de personages. In kleinere ge meenten is het dagelijks leven in het verleden interessanter". Het adresboek kan besteld worden door storting van twaalf gulden op giro 264712 van Stichting Culturele Raad Zuid-Holland onder vermel ding van „Adresboek Ge schiedbeoefening". Vorig jaar voerden ouders en kinderen actie in de Rijnstraat. WERKGROEP ZIET GEEN RESULTAAT FOTO: HENK VAN DEN ENDE KATWIJK De Rijn straat in het Katwijkse binnendorp is nog altijd een drukke „racebaan", die door grote groepen kinderen of wat ouderen bijna niet overgestoken kan worden. Dat is een doorn in het oog van de werkgroep Rijnstraat Vei lig, die al meer dan een jaar ijvert voor een oplos sing. Ondanks veelvuldig overleg met gemeentebe stuur en de dienst Open bare Werken valt er nog niets te bespeuren van uit gewerkte plannen. De Rijnstraat scheidt een grote nieuwbouwwijk van het oude dorp met de voorzieningen zo als winkels en scholen. Van daar dat deze verkeersbarrière door veel kinderen en volwas senen meerdere keren per dag moet worden overgestoken. Vooral voor kinderen is dat riskant. Regelmatig gebeuren er ongelukken op de bochtige en moeilijk overzienbare weg. Een groep bewoners van het oude Rijndorp en van woon wijk Schutterswei nam daar om meer dan een jaar geleden het initiatief voor de werk groep Rijnstraat Veilig. Het streven van deze werkgroep is, aldus woordvoerder Jack van Duijn, om op constructieve wijze oplossingen aan te dra gen. De eerdere spontane actie van schoolkinderen en hun ouders om de Rijnstraat te blokkeren noemt hij wel be grijpelijk, maar niet passend in de werkwijze van de groep. De groep diende eind novem ber vorig jaar plannen met ne gen maatregelen in bij de dienst Openbare Werken. Op zet was de Rijnstraat verkeer sarmer te maken en de snel heid van het resterende ver keer te verminderen. „We dienden voorstellen in voor een plateau ter hoogte van de Turfmarkt. Daarnaast wilden we de fietsers ruimer baan door Katwijk Rijn geven", al dus Jack van Duijn. „Maar tot nu toe is er niets merkbaar van verbeteringen in de verkeerssituatie. Wel hebben wij vernomen dat de Dienst Openbare Werken bin nenkort een plan voorlegt aan burgemeester en wethouders. Dat lijkt veel minder ingrij pend te zijn", aldus Van Duijn, die zegt dat de werkgroep haar pakket absoluut als minimum ziet. De Werkgroep doet daarom deze week een oproep aan de nieuwe burgemeester van Kat wijk om een half uurtje in de Rijnstraat te kijken. „Mis schien dat zij wel direct inziet, dat er maatregelen getroffen moeten worden", aldus Van Duijn. Volgens hem bekruipt de werkgroep momenteel een gevoel van machteloze woede. „Er moet binnenkort iets ge beuren Iedere dag uitstel be tekent daadwerkelijk levens gevaar voor een grote groep Katwijk Rijnders. Dat willen wij voorkomen", aldus van Duijn. RDWIJK Bij de ionale wedstrijden om Zilveren Koksmuts tijdens de vakbeurs icava in de Amster- ise RAI heeft Jurgen Jteegt van bejaarden- lis St. Jeroen de eerste gewonnen in zijn sse. In die klasse „in- lingen normale maal- deden veertig koks jury, onder leiding .H.M. Serverijnen, voorzit- van de Vereniging van fden Voeding Gezond- I szorg, beoordeelde Staties op een viertal on- lelen: kooktechniek, recep- smaak, presentatie en itiviteit. Bovendien werden 1*3 t ten vergeven voor de tota- 5 spo idruk. Van de 300 te beha- afk); 26 lo Jirht ogel; len punten behaalde Jurgen er 240. Daarmee was hij royaal winnaar. Tijdens de huldiging kreeg de winnaar de Instellingenprijs van de gemeente Amsterdam. In Huize St. Jeroen werd Jur gen Versteegt bij zijn terug keer nog eens gehuldigd.' Door de directeur werd de winnaar voor een volle zaal in de bloe metjes gezet. De heer J.F.A. Sentveld prees zich gelukkig dat de kwaliteit van de voe ding in Huize St. Jeroen op deze manier extra gestalte krijgt. Ook 'voor de ontwikke ling van het bewonersrestau rant Wienerwald is dat be langrijk, aldus de directeur. Jurgen Versteegt behaalde de prijs met ziin „Wintermenu 1989". Dat bestond uit een voorgerecht; Quenelles van Zalmmousse; hoofdgerecht Eendeborstfilets met sinaasap pelsap en nagerecht: Domino bavarois met caramelsaus. afgeJORDWIJKERHOUT rlopig zullen de inwoners Noord wijkerhout nog w aanslag voor het riool- diere in hun bus krijgen, n stèht deze heffing er echter de jaren negentig komen, dan nog zal deze zeer voor zichtig worden ingevoerd. Dit zei wethouder Heemskerk gis teren tijdens de commissiever gadering financieën. Hett rioolrecht zou een heffing zijn voor aanleg en onderhoud van de rioleringen. Het college had de commissieleden een eerste verkenning aangeboden wat betreft mogelijkheden tot deze heffing in de toekomst. In deze notitie worden bereke ningen gemaakt van de maxi maal mogelijke heffingen. Nu komt dat neer op 120 gulden per jaar, afnemend tot 90 gul den in 2000. „Maar om elk misverstand te voorkomen, deze notitie is alleen geschre ven om de raad op de hoogte te stellen van de mogelijkhe den die zo'n rioolrecht geeft", aldus de wethouder. TWIJK De politie van wijk heeft in de afgelopen k drie Amsterdammers gehouden wegens oplich- Het drietal, 20, 20 en 17 oud verkocht prentbrief- rten ten behoeve van de taai" 8tre<*en Stichting Leven en i :e< 'zijn, die zich zou inzetten r de recreatie van gehandi- De mapjes kaarten werden voor vijf gulden per stuk verkocht. De verkopers mochten twee gulden van dat bedrag houden, de man achter de Stichting twee gulden en drie kwartjes. Voor de gehan dicapten bleef slechts één kwartje over, hetgeen de voor de hand liggende conclusie op leverde dat de Stichting vooral werkt aan het welzijn van haar oprichter en de colpor teurs. Diverse inwoners van Katwijk waarschuwden de po litie omdat zij de actie niet vertrouwden. Tegen de Am sterdammers is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn weer op vrije voeten gesteld. De politie van Katwijk, die enige moeite had het beweeglijke trio te achterhalen, sluit niet uit dat zij hun illegale activiteiten in andere gemeenten weer zullen oppakken Raadhuisplannen Oegstgeest in maart besproken OEGSTGEEST Het colle- aangelegenheden vroegen ge van B en W van Oegst- gisteravond waarom de alter geest is bezig met de uitwer- natieven pas in maart be king van drie plannen voor sproken worden. Burgemees- de huisvesting van het ge- ter Scheenstra deelde mee meentelijke ambtelijke appa- dat er een bouwmaatschappij raat. Of dat resulteert in een op eigen initiatief bezig was nieuw raadhuis is nog de met het maken van een re- vraag. Leden van de com- kensom en dat deze pas be- missie algemene bestuurlijke gin februari gereed is. VOORSCHOTEN De tweede sporthal, die in Voorschoten is gepland, moet naast de bestaande sporthal „De Vliethorst" gebouwd worden. Op de plaats vah de Adegeest gymzaal, die afgebroken zou moeten worden, moeten dan woningen voor jong-bejaarden ge bouwd worden. Alle frac ties in de commissie finan ciën waren het daar giste ren mee eens. Wel moeten de kosten nauwkeurig worden bepaald. De J.W. Frisogymzaal moet gerenoveerd worden ten be hoeve van het onderwijs. De Adegeestgymzaal kan worden afgebroken omdat hij nu bui ten de schoolroutes ligt en veel minder kinderen van de zaal gebruik maken. CDA en VVD willen op die plek woningen voor jong-bejaarden (mensen tussen de 50 en 55 jaar) bou wen. De „Haalbaarheidsnotitie Tweede Sporthal" kan nu na der worden uitgewerkt. Wel wil de hele commissie, dat de financiële consequenties goed op een rijtje worden gezet. De exacte kosten van de hele ope ratie moeten duidelijk zijn. Drs. R. de Vries (PvdA) vindt dat er niet te veel naar een tweede sporthal moet worden toegerekend. Drs. F. ten Have (CDA) kan wel akkoord gaan, omdat de kosten die nu voor de Adegeestgymzaal gemaakt worden, straks wegvallen. Het bedrag wat hiermee vrijkomt, zou voor de nieuwe sporthal gebruikt kunnen worden. Mevr. M. van der Kloes (VVD) gaat akkoord op voorwaarde dat de binnensport bereid is tot privatisering. Tennispark De Stichting Tennispark Ade- geest in oprichting krijgt een garantie van de gemeente voor een lening ten bedrage van f 615.000,-. Wel wil de commis sie een opgave van de werke lijke huurprijs van het veld waarop het tenniscomplex ge realiseerd zal worden. Via de gemeente gaat de tennisvere niging/ 17.000,- betalen aan de twee voetbalverenigingen op het Adegeestcomplex. De voet balverenigingen willen een halfverhard veld afstaan aan de tennisvereniging, in ruil voor het bedrag van 17.000,- per jaar. Hiermee kunnen de verenigingen de huur van het kunststofgrasveld van een hockey-club betalen. Voor de leden van de voetbalvereni ging betekent dat voorlopig geen verhoging van de contri butie. De commissie wil weten hoeveel jaar de gemeente het bedrag gaat doorsluizen aan de voetbalverenigingen. De ten nisvereniging wil zich bij de voetbalverenigingen vastleg gen voor 25 jaar. Wethouder J. van Dalen (VVD) deed hier over nog geen uitspraak. Dat is volgens hem niet nodig, want de gemeenteraad kan op elk gewenst moment even tueel het doorsluizen van het geld stopzetten. Paal Wethouder J. Meulemans- Seelen van openbare wer ken, onderwijs en cultuur slaat morgen de eerste paal voor de nieuwe Jena- planbasisschool De Water val in Lisse. De school wordt gebouwd aan de Ju dith Leijsterstraat 2 in Poelpolder-Zuid. Meule- mans slaat 's morgens om tien uur de eerste paal. bij gestaan door twee leerlin gen van De Waterval Sportmiddag Voor 8,75 gulden kunnen kinderen van 8 tot 12 jaar zeven keer meedoen aan een sport- en spelclub in de Sjelter aan de Heem raadlaan in Leiderdorp. De eerste sportmiddag heeft morgen plaats van half twee tot half vier 's middags. Men moet zich wel even opgeven bij de Sjelter. Bridgen In het Bridgecentrum Lei derdorp aan de Bernhard- straat 3 wordt morgen een bridgemiddag gehouden. Het begint 's middags om half twee en de toegang edraagt twee gulden. Theater Trexlers Figuren Theater uit Rothenburg treedt don derdagavond op in Muzen- hof Leiderdorp. De vier poppenspelers uit Wesf- Duitsland brengen een programma met veel hu mor, satire, muziek en spectaculaire decors. De toegang kost 20 gulden. Eetgroep Een eetgroep voor vrou wen en hun kinderen wordt donderdagavond ge houden in de Sjelter in Leiderdorp. Vanaf zeven uur 's avonds kunnen vol wassenen voor vier gulden en kinderen voor drie gul den meedoen aan de eet groep. Men moet zich voor morgenmiddag twaalf uur opgeven. Ouderen In de kantine van voetbal - derdag om 14.00 uur de al gemene ledenvergadering van de Katholieke Bond van Ouderen gehouden. Behalve de gebruikelijke agenda wordt gesproken met wethouder Dreef en mevrouw G. Westerbeek van de CDA-fractie van de gemeenteraad. Aan de orde komt onder meer de herhaalde afwijzing van het verzoek om een hoge re gemeentelijke subsidie. Showavond In Motel Sassenheim wordt vrijdag en zaterdag een showavond gegeven met optredens van Anita Meyer en de Belgische „Dennis Sweet Band". Het programma begint om 20.15 uur. Soli Deo Gloria In de Hervormde Kerk in de Noordwijkse Hoofd straat wordt vrijdagavond een concert gegeven door het Chr. koor Soli Deo Gloria o.l.v. Marcel den Duik, aanvang 8 uur Me dewerking wordt verleend door de sopraan Renée Wagenaar terwijl de bege leiding wordt verzorgd door Hans de Jong en het Kamerorkest van het Kon. Conservatorium uit Den Haag. De toegangsprijs be draagt 7,50. Ambachtsschuur In het Zoeterwoudse cre ativiteitscentrum De Am bachtsschuur aan de Dorpsstraat beginnen bin nenkort diverse cursussen Tevens staat een kennis making met Spanje op het programma. Voor infor matie kan men terecht bij de Ambachtsschuur. me vrouw Schaepman, tele foon 01715-1987.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13