fustitie onderzoekt ol Imhausen- Chemie Kleren van nieuwe keizer geen geheim meer in Japan eiligheid Heathrow lopt van geen kanten elangrijkste aanklacht ;gen North geschrapt Omgekomen piloten voorkwamen ramp JITENLAND CeidwQowuvnt ZATERDAG 14 JANUARI 1989 PAGINA 5 ivee vrouwen uit otterdam gepakt j heroïne-vangst JSSEL De Belgische politie heeft gis- n langs de autosnelweg Brussel/Parijs e Nederlanders en vijf Turken gearres- d die in het bezit waren van een partij >ïne met een straatwaarde van 1,4 tot miljoen gulden. Het zevental was bezig het overladen van de heroïne van een ihtwagen in een personenauto, toen het d betrapt. De dealers maken deel uit een internationale drugsbende, die ver- tingen heeft in België, Spanje en Ne- and. De twee Nederlandse arrestanten afkomstig uit Rotterdam. Het gaat om 57-jarigë vrouw en haar dertigjarige iter. Zij traden op als koerier. Piloot VS De Libische autori teiten hebben giste ren de stoffelijke resten van een Amerikaanse piloot vrijgegeven die het leven verloor bij de Amerikaanse lucht aanval op Tripoli in april 1986. De kist, bedekt met de Amerikaanse vlag, werd van Tripoli naar Rome gevlo gen. Over een paar dagen zullen de res ten naar de Vere nigde Staten wor den overgevlogen. FOTO: AP Wonder van Leninakan' ontkend MOSKOU Een communistische par tijfunctionaris uit Leninakan heeft gis teravond voor de Russische televisie het .Wonder van Leninakan' ontkend. Donderdag had het Sovjetpersbureau TASS de wereld gemeld dat er 35 da gen na de Armeense aardbeving van 7 december zes overlevenden waren ge vonden. Gisteren rees ook al bij TASS sterke twijfel aan de juistheid van het bericht. Daarbij wees het bureau er bijvoorbeeld op dat een bericht van twee weken geleden over 17 overle venden in Spitak ook vals was geble ken. „Helaas, er was geen wonder. De enige conclusie is dat dit gewoon on mogelijk was. Het zou ook nooit kun nen", zei M.S. Sjirojan, lid van het cen traal comité van de partij in Lenina kan. „Niemand in Leninakan wist er iets van. Ik vraag me vooral af hoe Ai- kas Akopjan, één van de zogeheten zes overlevenden, plotseling in de hoofd stad Jerevan van Armenië kan opdui ken zonder dat iemand zou hebben ge merkt dat en hoe hij onder het puin in Leninakan vandaan kwam. Ik vind het ook vreemd dat Akopjan zich de namen van de vijf anderen niet kan herinneren met wie hij naar zijn zeg gen vijf weken onder het puin ver bleef". Anderzijds verklaarde het hoofd van de kliniek waar Akopjan werd opgenomen: „Hij ziet er werke lijk zo slecht uit, dat men zich nauwe lijks kan voorstellen dat iemand in zo'n toestand in staat zou zijn zo'n to neelspel op te voeren". Shamir naar conferentie Palestijnse vluchtelingen JERUZALEM De Israëlische premier, Yitzhak Sha mir, heeft verklaard bereid te zijn deel te nemen aan een internationale conferentie over verbetering van de le vensomstandigheden in de Palestijnse vluchtelingen kampen in de bezette gebieden. Francisco Fernandez Or donez, de voorzitter van de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap, brengt momenteel een drie daags bezoek aan Israel, waar hij zal verduidelijken hoe de EG staat tegenover vredesonderhandelingen voor het Midden-Oosten. Later deze maand (26 en 27 januari) komt PLO-voorzitter Yasser Arafat naar Madrid om daar overleg te voeren met Ordonez en diens Franse col lega Roland Dumas en zijn Griekse ambtgenoot Karolos Papoulias. Groot-Brittanië en de PLÖ zijn gisteren op het hoogste niveau tot nu toe besprekingen begonnen. De Britse onderminister van buitenlandse zaken William Waldegrave ontmoette in Tunis PLO-leider Arafat. Andriessen en Van Agt naar begrafenis BRUSSEL De Europese Commissie zal zich bij de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito zo goed als zeker laten vertegenwoor digen door twee Nederlan ders: Frans Andriessen, de kersverse EG-commissaris voor buitenlandse betrek kingen, en oud-premier Dries van Agt, de perma- nente vertegenwoordiger van de EG in Tokyo. Is rael stuurt zijn ambassa deur in Japan, Nahum Eshkol, naar Hirohito's be grafenis. TOKYO De Japanners zijn in één krante-inter- view met de nieuwe kei zer méér over zijn privéle- ven te weten gekomen dan ze ooit bijeen hebben kunnen sprokkelen over keizer Hirohito in de 87 jaar van diens leven. Zo werd hun ook een huisva der getoond die meer denkt zoals zij dan ze ooit hadden durven hopen of vermoeden. Keizer Akihito antwoordde openhartig op vragen over wat hij eet, wat voor kleren hij draagt en wat hij leest. Daarmee onthulde hij vol doende over zijn voorkeuren en gewoonten, om de kloof tussen het volk en de man die nog steeds eerbiedig „De Hooggeborene Aan De Ande re Kant Van De Gracht" ge noemd wordt, een stukje te verkleinen. Wat echter nog belangrijker is: de ontboeze mingen vormen een symbool voor de meer democratische monarchie die keizer Akihito zou willen creëren. Hirohi- to's kamerheren zouden ge huiverd hebben bij zoveel openhartigheid. De nieuwe keizer voelt zich duidelijk zelfverzekerd genoeg om de aangebleven kamerheren van zijn vader zijn wil op te leggen. Broodmaaltijd In tegenstelling tot wat alge meen verwacht werd, mogen de 63-jarige Satoru Yamamo- to, Hirohito's eerste kamer heer, en zijn 69-jarige assis tent-plaatsvervanger, Sada- nobu Anraku, in het konink lijk paleis blijven om 'de nieuwe keizer te dienen. Ve len dachten dat Akihito z'n eigen hofhouding zou mee nemen, die inmiddels wel ge wend is aan zijn minder con ventionele manier van den ken. Hoe het ancien régime van de Keizerlijke Hofhou ding denkt over de levens stijl van hun nieuwe meester werd echter buiten beschou wing gelaten. In zijn geschreven antwoor den op vragen van het Ja panse toonaangevende dag blad „Asahi Shimbun" liet de nieuwe keizer weten dat hij brood voor zijn ontbijt eet en dat hij een voorliefde heeft voor rijst met kerrie, maar dat hij zelden speciale maal tijden voor zich laat berei den. Hij leest de krant vóór en na zijn ontbijt, kijkt naar het ochtendjournaal op de televi sie en naar video's met docu mentaires. Hij heeft drie donkere en twee grijze kos tuums en zes blazers. Net als bij veel andere mannen zijn de meeste van de ruim vijftig stropdassen uit Akihito's col lectie - sommige heeft hij al dertig jaar -verjaarscadeaus. Soms draagt hij ook Japanse kleding, maar alleen 's a- vonds. Akihito heeft genoten van de film „A Passage To India" (naar het boek van E.M. For- ster), die hij heeft gezien op aanraden van zijn zoon, kroonprins Hiro. De film „Ghandi" werd ook door hem geprezen. Wat muziek betreft is hij dol op „Finlan- dia" van Sibelius. Het is allemaal heel gewoon voor deze Japanse monarch en het wordt nog eens bena drukt door het feit dat Aki hito allerlei rituelen en ge bruiken heeft afgeschaft. Zo heeft hij bevcflen dat zijn eten niet meer voorgeproefd hoeft te worden en hij vindt het - in tegenstelling tot zijn vader - ook niet nodig dat zijn laatst geproduceerde uri ne en faeces voor het slapen gaan geanalyseerd worden. Hoe verschillend Akihito's levensstijl is van die van zijn vader, begint nu langzamer hand een beetje door te drin gen tot veel Japanners. Door de televisieprogramma's en krante-artikelen van de af gelopen paar dagen hebben ze een kijkje kunnen nemen achter het chrysanten gor dijn dat Hirohito zo op een afstand hield van het pu bliek. Voor de keizer aan tafel ging werd zijn bestek en servies goed gesteriliseerd. Al het eten werd gewogen, voor en na de maaltijd. En er werden lijsten bijgehouden met wat de keizer elke dag at en dronk. Die rapporten wor den nu bewaard in de biblio theek van het keizerlijk pa leis. Goddelijk waas Er hing zo'n goddelijk waas om Hirohito heen dat een chauffeur overwoog zelf moord te plegen toen hij de oude keizer ergens heen moest rijden en de motor van de auto het begaf. Tot zijn grote opluchting ontving hij een briefje van Hirohito waarin stond dat hij zich geen zorgen hoefde te maken over de gebeurtenis. Dit is de wereld waarin de keizerlijke hovelingen zijn opgegroeid en die ze ook zelf in stand hebben gehouden. De kans dat Akihito erin slaagt de spinnewebben van zich af te borstelen en het moderne boegbeeld wordt van een modern Japan, hangt voor een deel af van hoe de hofhouding van de overleden keizer diens erfge naam behandelt. Naar verluidt waren Hirohi to's jaloerse kamerheren er de schuld van dat Akihito niet de titel van prins-regent kreeg, nadat hij in september van het vorig jaar de cere moniële verplichtingen van zijn vader had overgenomen. Ze gedragen zich ook bijzon der afstandelijk jegens hem. Voor Hirohito deden ze alles, de kamerheren. Van wekken en aankleden tot hem vertel len wat hij moest zeggen te gen buitenlandse hoogwaar digheidsbekleders. De nieu we keizer, 55 jaar oud, zal heel wat dingen zelf willen doen. JOE JOSEPH (c) The Times, Londen ANKFURT Het stduitse openbaar mi- erie is een juridisch lerzoek begonnen naar bedrijf Imhausen-Che- dat ervan wordt ver- ht betrokken te zijn bij bouw van een chemi- e fabriek in Libië, ir volgens de Verenig- Staten chemische wa- is worden geprodu- rd. iderdagavond al erkende bondskanselier Helmut Kohl dat documenten waren gevon den waaruit bleek dat West- duitse bedrijven betrokken waren bij de bouw van de fa briek in Rabtah. in de woestijn op zo'n 100 kilometer ten zuid oosten van de Libische hoofd stad Tripoli. Kohls woordvoer der Friedhelm Ost ontkende gisteren in Bonn dat de rege ring al twee jaar op de hoogte zou zijn van de betrokkenheid van Imhausen-Chemie en an dere Westduitse bedrijven bij de fabriek in Libië, zoals in de pers was beweerd. Hij zei dat de regering afgelopen oktober „indicaties" had gekregen over die betrokkenheid en „gealar meerd" werd toen het onder werp ter sprake kwam tijdens Kohls bezoek aan Washington in november. Zenuwgasbommen De Amerikaans-Koreaanse za kenman die in New Jersey is gearresteerd, wordt ervan ver dacht betrokken te zijn ge weest bij een internationaal georganiseerde transactie van zenuwgasbommen. Uit een on derzoek is gebleken dat de 48- jarige Juwhan Yun zowel in Groot-Brittannië en Zuidkorea als in Iran contacten had, maar het is nog onduidelijk aan welk land de zenuwgas bommen zouden worden gele verd. Yun werd donderdug op gepakt omdat hij had gepro beerd te onderhandelen met een geheim agent van de dou- anepolitie over de verkoop van 500 zware bommen die ge vuld waren met het strijdgas sarine. Dit gas tast het centrale zenuwstelsel aan, veroorzaakt stuiptrekkingen en leidt ten slotte tot de dood. iNN AL EERDER GEALARMEERD OVER LEVERING AAN LIBISCHE „WAPENFARIEK" Van onze correspondent Roger Simons) NDEN De Britse lister van verkeer Paul -innon zit in de proble- n vanwege onthullin- i over gebrekkige vei- ïeidscontrole op Lon- i-Heathrow, de drukste ^nationale vlieghaven wereld. Londense dagblad Daily iress heeft aan het licht ge- cht dat men op Heathrow ktisch moeiteloos om het n welk lijnvliegtuig kan aderen. Een tijdbom ver gen aan boord is volgens e krant een werkje van s. De Boeing-747 van Pan erican die ruim drie weken iden ontplofte boven het otse grensplaatsje. Locker- was. opgestegen vanaf ithrow. Het werd van Brit se zijde „onmogelijk" geacht dat de bom in Londen aan boord was gebracht. Het relaas van de Daily Express spoort met enkele voorlopige conclu sies van de officiële onderzoe kers van de ramp. Zij vermoe den inmiddels dat de bomkof- fer niet in Frankfurt maar op Heathrow aan boord van de jumbojet is gesmokkeld. Volgens de Daily Express is het toezicht op Heathrow zó laks, dat bijna iedereen er sa botage zou kunnen plegen of tijdbommen plaatsen. Verslag gever Dudmah kreeg vlak na de Schotse vliegramp een baan bij het schoonmaakbedrijf Skyliner Services op Heath row. Zijn valse referenties werden niet eens nagetrokken. Hij was alleen in de vliegtui gen die hij moest schoonma ken en kon zelfs in de lege cockpit van een Boeing van Air Kenya komen. En een van zijn tijdelijke collega's zei dat de bewaking sinds Lockerbie niet eens was verscherpt. EN WISKE DE KOMIEKE COCO Ierse kust Een reddingshelicopter van de Royal Air Force brengt een eigen man aan boord van de Big Cat. De Spaanse trawler liep gisteren aan de zuidoostkust van Ierland aan de grond. Van de veertien bemanningsleden werden er elf gered. FOTO: AP Jaar cel voor metroschutter NEW YORK De Newyorkse metroschutter Bernhard Goetz is gisteren uiteindelijk veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 5000 do)lar boete wegens verboden wapenbezit. Op 22 december 1984 schoot Goetz in de Newyorkse ondergrondse vier zwarte jongeren neer door wie hij zich bedreigd voelde nadat zij hem vijf dollar vroegen. In juni 1987 was Goetz vrijgesproken van poging tot moord. In oktober van datzelfde jaar kreeg hij alsnog een gevangenisstraf van een half jaar met vijf jaar voorwaarde lijk. Deze straf werd door een hoger hof verworpen, omdat op het illegaal dragen van een vuurwapen in de staat New York een gevangenisstraf van minimaal één jaar staat. Partij overweegt legalisering Solidariteit WARSCHAU De partijlei ding van de Poolse communis tische partij overweegt het sinds 1981 verboden vakver bond Solidariteit te legalise ren. Deze beslissing zou na het weekeinde moeten worden ge nomen tijdens een voltallige vergadering van het centraal comité van de partij. Een lid van de Poolse Arbeiderspartij, zoals de regeringspartij offi cieel heet, noemde het besluit „een gok" en „revolutionair" voor Polen. De leider van Soli dariteit, Lech Walesa, was niet direct voor commentaar be reikbaar. Woordvoerder Ja- nusz Onyszkiewicz meent dat een dergelijk dramatisch be sluit de weg vrijmaakt voor de lang beloofde ronde-tafelbe- sprekingen tussen regering en oppositie. Vanuit een Chinook helicopter bestudeert een Duitse militair het wrak van de Britse Tornado straaljager in Wiesmoor. FOTO: AP proces. Gesell gaf met zijn be sluit gevolg aan een eerder verzoek van de speciale aan klager in de Irangate-zaak, Lawrence Walsh. De rechter nam zijn besluit een dag nadat de Amerikaanse minister van justitie, Richard Thornburgh, bevestigde dat de regering de door de verdediging gewenste geheime documenten niet wil de geven. Het gebruik -van de stukken in het openbaar zou de nationale veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar brengen, zo verklaarde Thorn burgh. North hoeft zich op het proces vanaf 31 januari - alleen te verantwoorden voor het afleg gen van misleidende verkla ringen tegenover de Senaat en het vernietigen van regerings documenten. (Van onze correspondent Rink Drost) WIESMOOR Het heeft maar een haar gescheeld of de gisteren verongeluk te Britse straaljager van het type Tornado was neergestort op de 800 in woners tellende veenkolo nie Rammsfehn bij de stad Wiesmoor in het Duitse Ost-Friesland. Het lijkt erop dat de beide pi loten van het vliegtuig er nog juist in geslaagd zijn het dorpje voor een ramp te behoeden. Die manoeuvre heeft hun wel het leven gekost: de kans om zich met de schietstoelen in veiligheid te brengen was ver loren gegaan. De Tornado van de Royal Air Force was seconden eerder in botsing gekomen met twee Al- pha-Jets van de Duitse Bun- deswehr, die in een formatie van acht dergelijke toestellen een laagvliegoefening hielden. Een van de Alpha Jets stortte neer in de buurt van de Britse Tornado, eveneens in het vrije veld. De piloot kon zich met de schietstoel redden. Hij raakte licht gewond en liep een shock op. De vlieger van de tweede geraakte Alpha-Jet zag kans met zijn toestel te landen op zijn thuisbasis. Bij de inwoners van Wiesmoor en omgeving - de gemeente telt 11 000 inwoners - zit de schrik er goed in. De Tornado sloeg te pletter op slechts drie kilometer afstand van de stad, vlak bij enkele boerderijen in Rammsfelfn. Dat er geen slachtoffers onder de burger bevolking zijn gevallen mag volgens burgemeester Goswin Stegoweit een wonder heten. Bij een seconde tijdsverschil had de botsing op een ramp kunnen uitlopen. Vooralsnog tast een ijlings in gestelde Duits-Britse militaire commissie van onderzoek over de oorzaak van de botsing in het duister. Na het recente vliegtuigongeluk bij Rem- scheid was tijdelijk sprake var» een laagvliegverbod in de Een inwoner van het Duitse Wi< hij zijn eigen wijk niet in mag. Bondsrepubliek. Locale politici eisen nu een permanent laag vliegverbod. In Bonn eiste de fractie- en partijvoorzitter van de SPD, Hans-Jochen Vogel, een uitspraak van bondskanse lier Helmut Kohl over het laagvliegen boven Duits grondgebied. Volgens Vogel imoor maakt zich kwaad omdat FOTO: PERS UNIE moet hierover onverwijld in de Bondsdag worden gediscus sieerd. Turkije heeft de NAVO aange boden een gebied in het onbe volkte An^tolië beschikbaar te stellen voor laagvliegoefenin gen. De Turken zien daarin een bron van inkomsten. tëHINGTON De ierikaanse rechter in Irangate-proces heeft belangrijkste onderde- van de aanklacht te- i de voormalige mede- rker van de Nationale iligheidsraad overste ver North laten verval- North hoeft zich hier- >r niet meer te verant- orden voor de punten ïenzwering en diefstal i pverheidsgelden. Gerhard Gesell be de twee punten te na de weigering Amerikaanse regering documenten te ver ten behoeve van het

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5