Ski-industrie plaveit Vipenpistes met goud voetballerlei ichotland prijst Snelders aan bij bondscoach Oranje EEUW PAG1$pORT QeidóaQowuvnt ZATERDAG 14 JANUARI 1989 PAGINA 19 Jpruzalem krijgt etbalstadion t Israëlische hooggerechts- f heeft toestemming gege- j voor de bouw van het eer voetbalstadion in Jeruza- Orthodoxe groeperingen len daar bezwaar tegen gevoerd, omdat zij vrezen t de sabbath ontheiligd zal >rden door voetbalwedstrij- n. De burgemeester van Je- zalem zegt dat de bouw zo »1 mogelijk zal beginnen, zo- t het volgende seizoen in het '/j Robson weer thuis Bryan Robson, aanvoerder Manchester United, is maan dag uit het ziekenhuis ontsla gen. De middenvelder was za terdag opgenomen, nadat hij in de bekerwedstrijd tegen Queen's Park Rangers (0-0) knock out was gegaan. Een minuut voor het einde botste de international op een verde diger van de tegenpartij en zakte bewusteloos in elkaar. Robson liep, zo bleek in het ziekenhuis, geen letsel op. Heynckes blijft bij Bayern Miinchen Trainer Jupp Heynckes heeft zijn contract met Bayern Mün- chen tussentijds met twee sei zoenen verlengd tot 1 juli 1991. De topclub uit Miinchen maakte tevens bekend met FC Köln een akkoord te hebben bereikt over de transfersom voor international Jiirgen Kohier. Bayern betaalt de Keulse club 3,5 miljoen gulden voor de voorstopper. Kohier heeft nog niet getekend bij Bayern Miinchen. in 1988. Clijsters kreeg 295 punten, Marc Degrijse van Club Brugge 240 en Mare Em mers (KV Mechelen) 189. Bes te Nederlander op de ranglijst was Frans van Rooy van FC Antwerp met 16. Straf Buy o wellicht langer De kans bestaat dat de schor sing van Real Madrids doel man Buyo in hoger beroep wordt verlengd. Er is namelijk een nieuw dossier ingediend bij de Spaanse strafcommissie met bezwarende feiten voor de overtredingen van Buyo de uit met de Gouden Schoen voor de hand gelopen wedstrijd te- Clijsters beste Belg Leo Clijsters, de 32-jarige vrije de beste voetballer van België gen Atleiico Madrid. Buvo's ploeggenoot Camacho dreigde onmiddellijk tot acties over te gaan indien dit inderdaad ge beurt. Beste voetballer van Afrika verdwenen De Zambiaan Kalusha Swalya, de Afrikaanse voetballer van het jaar, heeft zich na een WK-kwalificatiewedstrijd te gen Marokko niet bij zijn club Cercle Brugge gemeld. Swalya had maandag weer in België terug moeten zijn. De 25-jarige Swalya verwierf internationa le bekendheid toen hij tijdens de Olympische Spelen drie keer tegen Italië scoorde. Met Cercle moest hij meedoen aan een indoortoernooi in Gent. ie oude Oostenrijkse glorie lijkt te herleven. Le- inard Stock, vorige week winnaar in Laax, met Ie olympische gouden medaille van 1980 en de ïreldkampioen-versierselen. foto:AP Als de weergoden op het laatste moment geen roet in de sneeuw hebben gegooid, is het vandaag in het Oostenrijkse Kitzbühel de dag van de Hahnekamm-rennen, zo ongeveer de beroemdste en beruchtste wedstrijd in het circuit om de wereldbeker skiën. De deelnemers die de razendsnelle tocht over de ijzingwekkend steile hellingen volbrengen, klikken zich na het passeren van de finish snel uit de ski's en draaien deze, quasi nonchalant, naar de wachtende camera's. Want meer nog dan de toeschouwers langs de piste, tellen de miljoenen tv-kijkers. Wedstrijd-skiën anno 1989 is immers een „big business". De ski's van de Zurbriggen, Stock, Tomba en Girardelli's zijn in de Alpenlanden commercieel even belangrijk als de voetbalschoenen van Gullit, Koeman, Rijkaard en Van Basten hier. 3MMERCIE NEEMT STEEDS MEER BEZIT VAN WITTE CIRCUS 0ÏTZ yhoei fn IBÜHEL Andere joenen, andere ski's en andere trainer. Zo kdt de simpele verkla ag van Oostenrijker Pe- r Wirnsberger voor de ren onverwachte als on sen"jkende opleving die het g. i Jostenrijkse heren-skiën ie dJpze winter doormaakt, tit| jaren van tegenvallen- resultaten. Het voorlo- jjlge hoogtepunt was de n ëkPevoudiêe Oostenrijkse nee. yerwinning, vorige kkerjeek, tijdens de afdaling in fl Laax in Zwitserland. e Saa[anneer vanmiddag in ours Nbühel opnieuw een i|Dstenrijker als winnaar daiordt gehuldigd, kan het eigenlijk niet rr kapot. toekiLgelijk de prestatie van de n i%ten rij kers in Laax maar ik bjet een drievoudige afstand- iurs Verwinning van Nederland- schaatsers op een belangrijk nadat Noren of Zwe- JJ" bn is snel de opwinding ver klik [aard waarmee de Oosten rijkse dagbladen de prestatie hun landgenoten verwei den. -~;ral de winnaar van Laax. r, 30-jarige Leonard Stock, zal gaan blozen van alle lof- g°eciitingen die hem ten deel vie- zc% De Tiroler Tageszeitung ijdde zelfs een commentaar i hem, onder de kop „Belo- ig voor het geduld". Een vijzing naar de gouden aille die Stock won op de laling van de Olympische tien van 1980 in het Ameri-' inse Lake Placid en de ne- jaar nadien, waarin hij n enkele race meer wist te innen. k heeft „sportgeschiedenis hreven", aldus het blad. 't succes heeft lang op zich en wachten, „maar nu is de in gebroken". „Een goed za| vooruitzicht voor de komende wereldkampioenschappen skiën", die begin februari in Vail in de Amerikaanse staat Colorado worden gehouden. Waarna de krant in het co- mentaar ook Stocks gezin erbij haalt, „zijn vrouw Elisabeth en inmiddels drie kinderen", die de skiër hebben geholpen de „moeilijke periode" door te komen. De drieslag op de 3285 meter lange piste van de Crap Sogn Gion waS echter geen incident. De Oostenrijkse driekleur is dit seizoen tot nu toe al vaker in top geweest dan in het voorafgaande. Daarentegen heeft de Zwitser Pirmin Zur briggen. een van de meest suc cesvolle skiërs uit de geschie denis, nog steeds geen aan sprekende resultaten laten no teren in de strijd om de we reldbeker niet te verwar ren met het op zichzelf staan de wereldkampioenschap. Eerzuchtig en professioneel als de Zwitserse ski-miljonair is, valt niet aan te nemen dat Zurbriggen bewust wedstrij den heeft laten lopen om te genstanders zand in de ogen te strooien ter voorbereiding op het komende WK. Met de we reldbeker is zoveel geld ge moeid, dat niemand zich zo'n instelling kan veroorloven. De verklaring voor de plotse linge Oostenrijkse wederop standing ligt waarschijnlijk in een aantal factoren: zoals een andere manier van trainen, een hersteld geloof in eigen kunnen en soms net iets gun stiger condities op de pistes dan de tegenstanders. Maar de huidige generatie top-skiërs is zo aan elkaar gewaagd dat, deze factoren alléén geen vol doende verklaring geven. De Oostenrijkse afdalingstrai ner Kurt Hoch maakt er geen geheim van. Volgens hem is het succes behalve aan de trai ningen en de grote inzet van skiërs te danken aan de tech nici. Als ware Formule-l-me- caniciëns prepareren zij voor elke race het juiste paar ski's. Een beetje topskiër heeft er zo'n vijftien tot zijn beschik king, allemaal met verschil lende glijvlakken. Het gaat om de juiste combinatie van ski's en wax voor het glijvermo- gen. Niet zo vreemd dus dat Hoch met nadruk de (financië le) steun noemde van de ski- fabrikanten, die grote bedra gen stoppen in het onderzoek naar de optimaal glijdende lat ten. Zoals Wirnsberger kort en bondig zei: „Anders ski's en andere schoenen". En waarom niet. Als Ruud Gullit minder goed voetbalt omdat hij niet langer zijn oude, vertrouwde sloffen aan ziin voeten heeft, dan is ook te begrijpen dat de ene skischoen de andere niet is. Een mooi voorbeeld levert de Zwitserse wereldkampioen afdaling Peter Muller. Hij heeft zijn oude ski-schoenen weg moeten doen, maar staat in zijn nieuwe bepaald niet lekker. MILJARDEN De wedstrijd-skiërs zijn tech nisch gesproken amateurs. An ders zouden ze namelijk niet deel kunnen nemen aan de Olympische Spelen. Maar de toegestane neven-inkomsten uit onder meer reclame zijn zeer aanzienlijk en echte „gro ten" als Zurbriggen zijn na hun carrière miljonair. De ski industrie is immers een we reldwijd miljarden-bedrijf ge worden. Op alle continenten liggen bergen waar vanaf ge skied kan worden, zowel in Europa, Noord-Amerika, Zuid- Amerika, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea als Japan. De wedstrijd-skiërs zijn de pa- radepaardjes van deze om vangrijke industrie-tak. In ruil voor de bedragen die aan on derzoek en sponsering worden besteed, lijkt de industrie ech ter een steeds grotere vinger in de pap te krijgen bij de in ternationale skifederatie. Dat blijkt bijvoorbeeld „uit het steeds vroegere begin van het seizoen. De ski-industrie heeft Pirmin Zurbriggen tijdens één van zijn gouden races in Calgary. er groot belang bij dat nieuwe trends, vindingen en mode grillen ruim voor Kerstmis op de pistes worden getoond. Niet pas op het moment dat er wel iswaar echt overal voldoende sneeuw ligt eind januari maar de winter gevoelsmatig al een heel eind op streek is. Het resultaat is dat elk jaar op nieuw de eerste races van het seizoen moeten worden uitge steld. Vorig seizoen sloeg wat dat betreft alle records, maar ook dit ski-jaar begon slecht. De openingswedstrijd op 6 au gustus in het Argentijnse win tersportoord Las Lenas moest worden afgelast en is ver plaatst naar Europa. De afda ling van gisteren in Kitzbühel gold als vervanging. GEEN GEBREK De eerste wedstrijd werd ver volgens gepland voor eind no vember in het Franse Les Me- nuires, maar daar waren meer dan honderd sneeuwkanonnen niet opgewassen tegen- de war me lucht. Uiteindelijk vond de eerste afdaling pas medio de cember plaats in het Oosten rijkse Schladming. Aan wintersportplaatsen die bereid waren de honneurs voor Las Lenas en Les Menui- res waar te nemen overigens geen gebrek. Zo groot is de be langstelling voor wedstrijden om de wereldbeker, dat nog steeds wordt gedacht aan de mogelijkheid van een soort Grand Prix-circuit, zoals de te- nissers dat kennen. Vijf top- evenementen met super-status (Val d'Isère, Garmisch, Wen- gen. Val Gardena en natuur lijk Kitzbühel) en daaromheen een breed scala van kleinere wedstrijden. Wedstrijden om de wereldbe ker zijn zo geliefd, omdat zij dank zij de aanwezigheid van de tv-camera's zelfs het klein ste Alpendorp tot ver buiten de Europese grenzen bekend heid opleveren. De vraag is echter hoe lang deze ontwikkeling door kan gaan. In de Alpenlanden zijn er mensen die steeds meer vraagtekens zetten bij de com merciële overheersing van wat ook wel het „witte circus" wordt genoemd, waarbij de ge wone toeschouwer wordt ver geten. Een treffend voorbeeld was het wereldkampioenschap van twee jaar geleden in het Zwitserse Crans Montana waar de pistes zo waren aan gelegd, dat de tv de prachtigste plaatjes kon schieten. Maar voor de kijkers was op de hel lingen geen fatsoenlijke plaats. En er zijn nog wat andere ont wikkelingen gaande, die de ski-industrie met enige zorg zullen vervullen. Zo lijkt de enorme groei die de winter sport de afgelopen jaren heeft doorgemaakt terug te lopen, zeker wat betreft het alpine skiën. De productie van ski's heeft met zo'n negen miljoen exemplaren per jaar zijn top wel bereikt. Andere takken van wintersport zoals langlau fen, mono-skiën en snowboar- den winnen sterk aan popula riteit, maar lijken commercieel nog geen alternatief voor het „ouderwetse" skiën. WINNAAR Al dit soort overwegingen worden vandaag in Kitzbühel evenwel naar de achtergrond worden verdrongen. Commer cie of niet; de Hahnekamm- rennen zijn een absolute top per in het ski-seizoen. In feite kan echter iedereen die deze afdaling overleeft als winnaar worden beschouwd. „Het is de meest dramatische afdaling die er bestaat. Het is de ultieme test voor een afda ler", aldus de Britse skiër Mar tin Bell. „Een unieke combina tie van steile hellingen, scher pe bochten en grote sprongen. Het is dat deze afdaling een traditie is, want als een nieu we afdaling net zo zwaar zou worden gemaakt als de Hah- nekamm, zouden trainers en skiërs hem zonder meer als „te gevaarlijk" afkeuren". Na de successen van vorige week in Zwitserland hopen de Oostenrijkers op een nieuw succes van hun afdalers. Maar de grote favoriet is toch de Zwitser Pirmin Zurbriggen. Een troost voor Oostenrijk als hij wint: Zurbriggen gaat naar beneden op latten van Oosten rijkse makelij. JOS TIMMERS LASGOW Nu de twee doel- irdedigers van het Nederlands I ftal beiden in de lappenmand j tten is ineens Theo Snelders de ifclangrijkste kandidaat gewor- en om de plaats onder de lat in nemen. Op 22 maart en 26 n/fcril, als Oranje vriendschappe lijk tegen de Sovjetunie en voor WK-kwalifikatie tegen West- tt uitsland speelt, lijkt de oud- rs Delman van FC Twente kans hebber nummer een. Snelders i f5) maakt furore bij Aberdeen, j^aar de tukker sinds het begin entan dit seizoen actief is en alom Jjewondering oogst. Meer dan wd-Groninger Paul Mason, die fomented niet goed genoeg e/fordt bevonden voor een basis- laats. heo Snelders is populair in ^Aberdeen. Hij steekt ook in een [<?|oed humeur. Het feit dat hij rige weken geleden eindelijk zijn intrek heeft genomen in in het door hem en vriendin Mir jam gekochte huis zal daar niet vreemd aan zijn. „Dat leven in een hotel is natuurlijk ook niet alles. Ik ben blij dat ik nu einde lijk wat privacy en ruimte heb. Helemaal ingericht zijn we nog niet, we wachten nog op wat spulletjes uit Nederland, maar dat komt ook nog wel". Bij Aberdeen blijkt het Theo Snelders niet alleen voor de wind te gaan, maar bovendien prima te bevallen. Ook over de nieuwe leefomgeving heeft hij weinig klagen. Die blijkt zelfs enige gelijkenis met zijn vorige woonplaats te vertonen. „Je kunt Aberdeen en Enschede wel een beetje met mekaar vergelij ken. Het is er op een bepaalde manier net zo kleinschalig als in Enschede. Maar voor de rest heeft het leven hier wel z'n charmes. Aberdeen is een mooie en ook gezellige stad. Je zit hier dicht bij zee, die vlak bij het sta dion ligt. Niet onaardig natuur lijk. Daar, bij de zee, zijn we zondag, als ik vrij ben, meestal te vinden". „Mijn vertrek naar deze club? Het is je instinct, over zulke din gen denk je niet zo gek lang na. Op een gegeven moment wil je eens wat anders en dat heb ik nu doorgezet. Ik dacht er al lan gere tijd over na. Vooral door sterkt. Die kwam ik dan wel eens tegen en hij vroeg me dan of het niet 'ns de hoogste tijd werd dat ik naar een andere club zou gaan. Dat zet je dan toch wel aan het denken". De aanpassing van Snelders aan het Schotse voetbal is bijna als vanzelf, gegaan, zo legt hij uit. „Eigenlijk kreeg ik niet eens de tijd te wennen. In de voorberei ding ging het er meteen onge looflijk hard aan toe. Moet ook wel, want als je ziet wat voor een snelheid ze hier in de wed strijd leggen, dan moet je wel een goede basisconditie hebben. Het was verschrikkelijk zwaar, ik wist niet wat ik meemaakte". Maar, eenmaal goed getraind, blijkt hij zich keurig staande te houden in het kick-and-rush spelletje dat de meeste Schotse clubs - Aberdeen, dat bijna con tinentaal oogt, uitgezonderd - nog altijd als kunst plegen te verheffen. „Dat lijkt moeilijker dan het is", legt hij uit. „Je gaat naar Schotland met het idee, dat je als keeper negentig minuten onder druk staat, maar dat valt best mee. De meeste clubs hier hebben een heel sterk centraal verdedigingsduo en dat neemt me een hoop werk uit handen. Moest ik in het begin trouwens wel even aan wennen. Dan wil de ik bij een hoge bal m'n doel uitkomen om een bal weg te werken, deed Willie Miller dat voor me al. Voor de rest ver schilt het- niet zoveel van het keepen in Nederland of Europa. Ach, de essentie van het doel- verdedigen is vrij eenvoudig. Je kunt er lang of kort over praten, het gaat er uiteindelijk om dat je de ballen tegenhoudt". Wat vaag Over de acclimatisering in Schotland, dat Brits als het is, zo zijn eigen (ongeschreven) wetten kent, blijft hij wat vaag. „Of het normale leven hier zoveel ver schilt van dat in Nederland, weet ik eigenlijk niet. Ik heb net m'n eigen huis, zodat ik er nog niet goed over kan oordelen. Het eten? Van het ontbijt moet ik bijna over m'n nek. zulke bor den vol eten ze hier in de mor gen. Tomaten met champignons en worstjes in dé ochtend, dat hoeft voor mij niet zo". Hij moet toegeven onder de in druk te zijn geraakt van de am biance waarin een en ander zich in Schotland afspeelt. Waar de vroegere sluitpost van FC Twente inmiddels wel zo veel respect heeft afgedwongen dat ploeggenoten hem onvooraaar- delijk naar voren schuiven als plaatsvervanger van Van Breu- kelen en Hiele. Collega Alex McLeish ziet in de slanke, stijl volle Snelders zelfs nu al de op volger. „Als Theo Schot was ge weest had-ie de komende tien jaar in het nationale Schotse team gestaan", zegt McLeish. Een beter aanbeveling voor Oranje kan Theo Snelders, die Theo Snelders heeft bij Aber deen inmiddels erkenning af gedwongen. Nu het Neder lands elftal nog. poTO: Dijkstra mogelijk dit weekeinde al door bondscoach Thijs Libregts zal worden bekeken, zich nauwe lijks wensen. TEUN STAAL door Frank Werkman Pim Muiier zou zich in zijn graf omdraaien als hij het zou weten. Ruim honderd jaar ge leden introduceerde de Haar lemse multi-sportman diverse sporten in ons land. Dank zij hem completeerden voetbal, atletiek en hockey daardoor het al uit Friese doorlopers, Zaanse priksleeën en Twentse draaitollen bestaande scala. Muiier, die in 1889 de voetbal bond oprichtte, zal nooit heb ben bevroed dat schaatsen te genwoordig onder een dak wordt beoefend en dat ook voetballers binnenshuis tegen een bal trappen. Als het Mu iier had gelegen was het toer nooi om de wereldtitel zaal voetbal, dat morgen in Rotter dam wordt afgerond, nooit en te nimmer gehouden. Muiier was namelijk niet alleen een veelzijdig sportman, die ook aan de wieg stond van de Vierdaagse en de Elfsteden tocht, maar ook een liefhebber van frisse lucht. Hij heeft pos tuum één troost: wandelen en klunen zullen nooit en te nim mer indoor worden beoefend. Dank zij Pim Muiier bestaat de KNVB dit jaar een ëeuw en dat wilde men weten ook. Vandaar dat er een program ma in elkaar werd gesleuteld, dat moest klinken als een klok. En dat doet het dan ook. Hoewel je soms wel even naar de klepel moet zoeken. Op 9 en 12 december (noteert u even!) houdt de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond re cepties ter gelegenheid van het eeuwfeest. De eerste is voor binnenlandse relatiesdie naar Zeist mogen komen. De twee de vindt plaats in Den Haag. waar de internationale bond genoten hun respect kunnen betuigen. Een dag later, let wel: op 13 december, staat de erewedstrijd met Engeland in de Kuip gepland. Als het een beetje tegenzit ligt er dan een stevig pak sneeuw op de mat. die los daarvan zelfs dan waarschijnlijk nog niet eens zal zijn hersteld van een serie popconcerten. Wei nig ideale omstandigheden voor een jubileum wedstrijd, dan was het onlangs in Israel beter. Maar van een grootscha lig denkende miljoenenbond mag kennelijk bij het organi seren van eeuw-activiteiten niet worden verwacht dat die zich ook nog eens bezighoudt met details. Stel je voor. Zoals er onlangs ook niet van mocht worden uitgegaan dat er een oefen wedstrijdje in Is rael was geregeld. Daar kon Jan Huybregts natuurlijk niets aan doen. Die genoot met zijn vrouw lekker van een paar dagen zonneschijn in Eilat. Dik verdiend. Jan had zich vorig jaar al zo verschrikkelijk ingespannen tijdens het EK. Geen minuut had Jan tijd ge had voor zichzelf. Laat staan voor zijn echtgenote. Dan mocht hij er best even tussen uit. Had z'n eega tenminste ook nog wat aan zo'n trai ningskamp in Israel, vond Jan. Hetzelfde laken een pak bij Fred Racké. Had zich vorig jaar in West-Duitsland het vuur uit de sloffen gelopen om de media op de wenken te be dienen. Dan spreekt het toch vanzelf dat hij zijn krachten spaarde voor activiteiten later dit jaar. Dan mocht hij tijdens het WK zaalvoetbal in eigen land best een paar weekjes op vakantie. De boog kan niet al tijd gespannen zijn, vond Fred. Maar op 9, 12 en 13 december staan Jan en Fred er weer. Pas dan is hun aanwezigheid weer écht vereist. Wie moeten an ders het glas heffenHet wordt tenslotte ook de af scheidsreceptie van Jacques Hogewoning. Die mocht bij de gratie Gods nog een jaartje blijven zitten om als official het eeuwfeest te kunnen mee maken. Weliswaar met minder bewegingsvrijheid dan een le depop. maar alia. Alaaf, daar gaat het om. Als in december de recepties zijn gehouden en Nederland- Engeland gespeeld, is de KNVB ettelijke miljoenen ar mer. Een bedrag, dat de bond anders had kunnen besteden. Beter. Aan de vergroting van de faciliteiten in een aantal stadions bijvoorbeeld. Want business-seats zijn natuurlijk leuk en satellietvoetbal hoogst lucratief voor een aantal be trokkenen. Maar zolang in Emmen nog mensen op een schuin oplopend, onoverdekt stukje weiland naar betaald voetbal moeten staan kijken en in Waalwijk de houtworm bijna de laatste eretribune- plank heeft opgevreten blijft het behelpen. Pas als men het ook in de provincie een beetje redelijk heeft geregeld mag wat mij betreft iedereen in Zeist op vakantie. Wel hon derd jaar. Of eeuwig.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19