Nieuwe kano- en andelroutes in e Bollenstreek Kruisvereniging Hart van Holland is een feit uindersvrouw loet op zoek naar een meedenker Nationaal Revalidatie fonds auwelijks minderheden erkzaam bij provincie 1 Alkemade betaalt sanering grond 'AGnfelDEN OMGEVING CeidMOowuvnt zaterdag u januari 1999 pagina 15 filet bana^.\ mai£ smaai hé, Warm eden •t et in a de bo iet dit peper IIDEN Het aantal werknemers bij de provincie Zuid-Holland uit een etnische minderheidsgroep afkomstig is, bedraagt jhts één procent van het totale personeelsbestand. De provincie iet in haar beleid een actievere rol spelen om de door de over- id gestelde norm van drie procent in 1990 te bereiken. De pro- icie is tot dusver niet veel verder gekomen dan het formuleren voorstellen. Dat gaf gedeputeerde J.H. Boone van financiën week toe in de statencommissie culturele en sociale zaken tij- het bespreken van het provinciaal beleid inzake etnische en iturele groepen. Hij tekende daarbij aan, dat door de bezuinigin- die bij de provincie gevoerd moeten worden verwezenlijking de drieprocentsnorm moeilijk is. Ook is er volgens hem sprake een zekere spanning met de voorrangsregeling die voor vrou- jn geldt. De heer J. Steegh (Klein Links) kreeg van gedeputeer- Boone de toezegging, dat onderzocht gaat worden hoe het pro- ïciaal bestuur de drieprocentsnorm wel kan halen. Cursus in Sjelter LEIDERDORP Een cursus „Je lekker voe len in je lijf" be gint dinsdag in Sjelter in Lei derdorp. De cur sus omvat ont spanningsoefe ningen en mas sage. De cursus wordt gehouden tussen acht en tien uur 's avonds. Deel nemers betalen 36 gulden voor zes cursusavon den. Concert in Oudhoornsekerk ALPHEN AAN DEN RIJN De Culturele Stichting Corne- lis de Vlaming organiseert donderdag 26 januari een con cert met het Amsterdam For tepiano Trio, bestaande uit Stanley Hoogland (fortepiano), Lucy van Dael (barokviool) en Wouter Möller (barokcello). Het concert wordt gehouden in de Oudshoornsekerk in Al phen en begint om kwart over acht 's avonds. Op het pro gramma staan werken van Mozart, Haydn en Beethoven. De entree bedraagt twaalf gul den vijftig. Opleiding tot natuurgids KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het Al- phense IVN heeft plannen om in februari te starten met een nieuwe opleiding tot natuur gids. Het IVN (instituut voor natuurbescher mingseducatie) tracht op verschillende manie ren de mensen kennis bij te brengen over de natuur in eigen omgeving. In Alphen gebeurt dit door onder andere wan delingen, tentoonstellingen, vrijwillig land- schapsonderhoud en scholenwerk. Om hiermee door te kunnen gaan zijn nieuwe natuurgidsen zeer welkom. De opleiding duurt anderhalf jaar en wordt gegeven door natuurdeskundige do centen uit de omgeving. Enige voorkennis, bij voorbeeld een voltooide Groene Cursus, is ge wenst. De kosten zullen rond de 210 gulden lig gen. Inlichtingen en opgave bij Jan Bal, tele foon 10714-2168. Kerkdienst uitgesteld OEGSTGEEST De kerk dienst ter gele genheid van de bevestiging en intrede van drs. G.J. de Bruin op zondag 29 janu ari in de gere formeerde kerk van Oegstgeest gaat niet door. De dienst wordt uitgesteld we gens onvoorzie ne omstandighe den. VROUW SLAAT MET AUTO OVER DE KOP OUD ADE Een vrouw uit Leiden is gistermiddag rond half zes met haar auto over de kop geslagen. De vrouw reed over de provinciale weg van Roe- lofarendsveen in de richting Leiden. Ter hoogte van Oud Ade pakte ze haar handtas van de achterbank. Ze stuurde daardoor teveel naar rechts. De auto belandde in de berm, begon te slippen en kwam ondersteboven tot stilstand. De vrouw bleef ongedeerd. De auto raakte zwaar beschadigd en moest worden weggetakeld. Tijdens de takel werkzaamheden vond een aanrijding plaats. Een automobilist die uit de richting Leiden kwam reed zonder remmen op de rij stilstaande auto's in. Zijn auto werd zwaar beschadigd. Verdachte van poging doodslag aangehouden DEN HAAG De politie heeft gisteren een 20-jarige, in Nieuw Vennep onderge doken Hagenaar aangehou den, die verdacht wordt van poging tot doodslag op een 21-jarige vriend. Tijdens een ruzie, donder dagavond in de Keppler- straat in Den Haag, werd het slachtoffer in. zijn schouder geschoten. De man is inmid dels in het Westeinde Zie kenhuis geopereeerd. ALKEMADE „Het saneren van de verontreinigde grond in Nieuwe Wetering-noord mag niet op de prijzen van de te bouwen woningen drukken. Het verlies is voor de gemeen te". Dat liet wethouder W. Nugteren deze week weten aan de leden van de raadscom missie ruimtelijke ordening van Alkemade. Het toekomstige bouwterrein Nieuwe Wetering-noord ligt tussen de onlangs aangelegde ontsluitingsweg vanaf de Noordveenweg naar het NAKG-terrein en het naastge legen witte huis. Dit gebied maakt deel uit van de grond die de gemeente Alkemade ongeveer vijftien jaar geleden kocht voor de bouw van een grote rioolwaterzuiveringsin stallatie. In dit gebied ligt een voormalige sloot die is ge dempt met puin en verfafval. Deze demping moet hebben plaatsgevonden in de tijd dat de grond nog eigendom was van de inmiddels overleden veehouder Roelofs. Uit een voorlopig onderzoek is geble ken dat de grond op anderhalf twee en een halve meter diepte verontreinigd is met oliën en zware metalen. De hoogste concentraties olie, chroom, koper en lood liggen boven de toegestane normen. Er zijn ook grote concentraties arseen, cadmium, kwik en zink gemeten. Zelfs in het grondwater werd een ver hoogd zinkgehalte aangetrof fen. De kosten van het ontgra ven van de grond alsmede voor bemaling en diverse an dere werkzaamheden bedra gen tegen de tweehonderddui zend gulden. Inclusief de ren te, sloop van de oude school en schoolwoning, de minderop- brengst van de NAKG-grond en andere verliesposten legt de gemeente bijna vijf ton toe op het gebied. De provincie zal waarschijnlijk niet bijdragen in de kosten, omdat die instan tie over het algemeen van me ning is dat verontreinigde lo caties met een te wijzigen be stemming van agrarisch naar woningbouw bij de kosten op geteld moeten worden. In dit kader vroeg het VVD- raadslid A. van de Boogaard zich deze week in de vergade ring van de commissie openba re werken af of het woning bouwplan in Nieuwe Wete ring-noord wel goed overdacht was. Wethouder Nugteren ant woordde dat woningbouw in de kleinere kernen prioriteit moet hebben om de dorpen leefbaar te houden. De provin cie eist dat de grond schoon wordt opgeleverd voor er ge bouwd kan worden. Aange zien het gemeentebestuur van mening is dat woningen in Nieuwe Wetering niet duurder mogen zijn dan die in de ande re dorpen van Alkemade, neemt de gemeente de verlies post voor haar rekening. Het is de bedoeling dat in Nieuwe Wetering-noord nog eind van dit jaar wordt begonnen met de bouw van acht woningen. Voor het totale gebied zijn twintig k dertig woningen ge pland. In de raadscommissie voor fi nanciën die ook deze week bij eenkwam, eiste het burgerlid H. de Jong een bankgarantie van degene die de grond weg haalt. Deze kan dan pas zijn geld krijgen als hij kan aanto nen dat de verontreinigde grond door hem op verant woorde wijze is verwerkt Overigens is er in diverse „in- breidingslocaties" in het ge bied tussen de Voor- en Ach terweg in Nieuwe Wetering ook nog ruimte voor 35 wonin gen. Wethouder L. Beelen liet de commissieleden weten dat enige percelen zullen worden verkocht aan inwoners van Nieuwe Weteringse die er dan zelf een woning kunnen laten bouwen. ilphen aan den iijn De Kruisvereni- ling Hart van Holland is «r 1 januari van dit jaar en feit. De nieuwe instel ing is ontstaan na een fu- ,eiui 'e van achttien kruisver- Ibj 1 'nigingen in de regio. Op- [eheven zijn de regionale verenigingen Rijnstreek en Plassengebied en de Alphènse Kruisvereni ging. Verder houden de plaatselijke instellingen in Leiderdorp, Zoeterwoude, Koudekerk, Hazerswoude, Woubrugge, Ter Aar, Lei- muiden/ Rijnsaterwoude, Hoogmade Rijpwetering, Oud Ade, Nieuwkoop, Nieuwveen, Alkemade én Zevenhoven op te bestaan. De fusie heeft zijn beslag ge kregen onder invloed van de aanbevelingen van de Com missie Dekker die wijzigingen in de gezondheidszorg wil rea liseren. Volgens deze commis sie moet het mogelijk zijn dat instellingen in de gezondheids zorg met elkaar concurreren. De kruisverenigingen in de re gio hebben echter gemeend sa men te moeten werken. Zo kunnen de kosten van het kruiswerk 'binnen de perken gehouden worden en is het mogelijk het 'dienstenpakket uit te breiden. Eind vorig jaar is besloten te fuseren tot één kruisvereniging. Ygor de leden verandert er niet veel. De bestaande kruis- gebouwen blijven gewoon be staan. Ook het huidige perso neel zoals wijkverpleegkundi gen blijven gewoon in dienst bij de verschillende consulta tiebureaus. Wel vermindert het aantal be stuurders van de vereniging van 160 naar in totaal 8. H t bestuur komt binnenkort met plannen om het vrijwilli gerswerk binnen de kruisvere niging op regionaal niveau te regelen. Het welslagen daar van hangt af van het feit of er voldoende vrijwilligers be schikbaar zijn om voorlich tingsactiviteiten te organise ren. Het hoofdkantoor van de Kruisvereniging Hart van Holland komt aan de Wilhel- minalaan 23 in Alphen. van het Westland van onge veer twintig kilometer en een kanoroute in de omgeving van Alphen en Zoetermeer. De provincie hecht veel waarde aan het realiseren van meer recreatie-voorzieningen in Zuid-Holland. „Het Groene Netwerk sluit goed aan op de veranderende behoeften", al dus de provincie. De provincie streeft niet alleen naar meer recreatieve gebieden maar ook naar aansluiting van de al be staande recreatie-routes. Men richt zich voornamelijk op de watersporters, fietsers, wande laars en ruiters. Het ligt echter volgens de provincie niet in de bedoeling kwetsbare natuurge bieden ten behoeve van de re creatie te ontsluiten wanneer natuurbelangen in het geding zijrn Volgens de provincie vallen de kosten van aanleg mee. In to taal vraagt de aanleg 82.500 gulden per jaar. De kosten van beheer en onderhoud komen op ongeveer tachtig gulden per kilometer per jaar. Jaarlijks is een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar om gemeenten te stimuleren aansluitingen op de wandelroutes tot stand te brengen. De gemeenten die hiervan gebruik maken, zullen zelf ook financieel moeten bij- te ge ppers bfCIDEN Er komt dit '°ar mogelijk een 25 kilo- e*er lan6e kanoroute in Bollenstreek en een nieuwe wan- route de Wijde Aa- te in de omgeving 1 Woubrugge. Gedepu- 764058 6rc*e Staten (GS) van ndam: pid-Holland hebben een Geus" 'lesplan 1989-1991 sa- eopgj engesteld onder de titel op iet Groene Netwerk, re- l2 Lew eatieroutes in Zuid-Hol- 1-89041 nd" waar deze twee pro- Van uitmaken- üsch z imen met de wandelrou- 13 de 'Voornse Vesting- in 'a< >ute' krijgen deze projec- 1756; n prioriteit. Andere rou- i2>."6 worden in de jaren st Leid larna aangelegd. Per ki- fcroJj meter is er 1.100 gulden [)dig voor de aanleg. In "er?enl,taa^ eF ^US '-500 gulden aan worden iel. ofesteed. 3-6202 en na< e provincie streeft naar het JfZEN aliseren van drie routes per <uur dar. Enkele andere routes die 3 u"r orden genoemd zijn een J 00 r; ino-route in de omgeving e bezc dragen in aanleg, beheer en onderhoud. Voorts stelt de provincie 20.000 gulden be schikbaar voor natuurgebie den die aangelegd worder^ langs bestaande en nieuw aan te leggen recreatieroutes. Ver der is er nog een bedrag van 10.000 gulden nodig voor werkgelegenheids- en toeristi sche projecten. Zo wil de pro vincie werklozen inschakelen voor de aanleg van recreatieve voorzieningen. Voor het uit brengen van folders over de wandel-kano-fiets- en ruiter- routes zal de provincie probe ren sponsors aan te trekken. Enkele gebieden die in het re creatienetwerk voor de ko mende jaren zijn opgenomen zijn wandelgebieden en kano routes in de omgeving Nieuw- koopse Plassen-Alphen aan den Rijn met mogelijke aan sluitingen op Noord-Holland en wandelgebieden in de om geving Leiden/Zoetermeer. Voorts staan kanoroutes in de Bollenstreek (Keukenhof, Teijlingen en Poelgeest) op het programma. De ANWB heeft positief op de plannen van de provincie ge reageerd. Zij vindt echter dat er nog weinig samenhang valt te bespeuren tussen de ver schillende onderdelen van het Het Nieuwkoopse Plassengebied staat voor de komende jaren in het recreatieplan genoemd voor enkele wandel- en kanoroutes door het gebied. FOTO: WIM VAN NOORT Groene Netwerk. Voorts denkt de ANWB dat de 20.000 gulden voor ,aan te leggen na tuurgebiedjes' ontoereikend is en meent zij dat het noodzake lijk is de bereikbaarheid van de gebieden te onderzoeken. Volgens het Ministerie van Landbouw en Visserij, die po sitief gestemd is over het plan, moet goed nagedacht worden over de inpasbaarheid in na tuur en landschap en in het agrarisch gebied, waarbij ook gekeken moet worden naar de ruimtelijke samenhang tussen stedelijk en landelijk gebied. De provinciale adviescommis sie Aankoop Natuurterreinen is minder enthousiast over het plan. Volgens de commissie zijn de plannen niet duidelijk omschreven en zijn de kwets bare natuurgebieden niet be sproken in het plan. Ook met de financiering van het plan zijn zij het niet eens. Ook de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en de provinciale raad voor recreatie en toerisme in Zuid-Holland hebben enkele punten van kritiek. De provincie laat in een reac tie op deze kritiek weten dat veel dingen in het beleidsplan nog uitgewerkt moeten wor den. Er is een projectgroep Groene Netwerk ingesteld waarin verschillende sectoren vertegenwoordigd zijn die er voor pleiten dat het karakter van het landschap niet aange tast mag' worden door recrea tief gebruik. Voorts juicht de •provincie samenwerking met de ANWB toe om onder meer de bereikbaarheid vanuit de steden te verbeteren. )i. en 12.00 klass 14.01 :h atiëntt TREEK Tuindersvrouwen ezoek oeten zoeken naar een „mee- 5-15 enker", die hen bij het on- 18*0 Brh°°Pte overlijden van fdeMun echtgenoot kan adviseren a overfver de bedrijfsvoering. Daar- rnd biaast moeten zij zelf zoveel srnstic logelijk inzicht in de finan- bg®o1 en technische kant van ofdve 6t bedrijf verwerven, ipecia ^ze twee adviezen vormen bab)e hoofdmoot van de thema- ens achtenden die de Christelijke ikund oeren- en Tuindersbond voor jfdeiii rouwen van boeren en tuin- rpiee!ers ^eze maand in de regio bezói rganiseert. Dat er voor het sus- e oderwerp veel belangstelling 14.1!werd deze week bij de eer- e inf°rmatie"ochtend duide- )k- Zo'n dertig vrouwen tus- 18.31 de 25 en 55 jaar kwamen ibewaa'ar veiling Delft-Westerlee Vni m te luisteren naar en te dis- lissiëren over de adviezen u' 'an sociaal-economisch voor- chtster Petra van der Horst. Khaar huidige functie werd voorlichtster verschillende len geconfronteerd met de iblemen van tuindersgezin- en waar een partner weggevallen. Vaak bleek daar- >ij, dat de vrouw totaal niet op Ie hoogte was van de financië- en technische kant van het D; «wjf- 'etra van der Horst licht toe: ,Tal van problemen komen neens om de hoek kijken. bedrijf worden 'oortgezet, hoe zit het met de 'nanciering, wat voor verze keringen lopen er? Als je be denkt dat sommige vrouwen nog nooit een overschrijvings formulier hebben ingevuld, is dat niet verwonderlijk". De jongere generatie tuinders- vrouwen (tussen de 25 en 30 jaar) heeft daar veel minder moeite mee dan de oudere ge neratie. Zij hebben over het algemeen een hogere opleiding dan de oudere garde en volgen uit zichzelf cursussen. Verzekeringen Het enige dat in de praktijk vaak wel geregeld is, is het zo genaamde langstlevende testa ment. Hiermee wordt voorko men dat de kinderen hun erf deel opeisen voordat de langst levende ouder is overleden. Zou dat wel het geval zijn, dan is instandhouding van het be drijf vaak niet mogelijk. Wat er vaak aan ontbreekt, zijn goede verzekeringen. Heel be langrijk is een levensverzeke ring met voldoende dekking. „De hoogte van de uitkering is van groot belang. Bij het weg vallen van de man moet er een bedrijfsleider aangetrok ken kunnen worden. Ook op het leven van de vrouw zou een levensverzekering afgeslo ten moeten worden. Dat is vooral van belang bij gezinnen met kleine kinderen, waar een gezinshulp moet worden inge huurd". Verder moet gedacht worden aan het verzekeren van het vreemd vermogen dat in het bedrijf is gestoken. Dat kan, door de grote investerin- Tuindersvrouwen moeten zoveel mogelijk inzicht verwerven in de financiële en technische kant van het bedrijf. Mocht hun echtgenoot komen te overlijden, dan kunnen zij eventueel het bedrijf voortzetten. gen die de glastuinbouw vergt, aanzienlijk zijn. „Met zo'n ver zekering 'is het voortbestaan van het bedrijf zeker en kun nen andere mogelijkheden in ogenschouw worden genomen. Zo zou je het overgaan op een andere, minder arbeidsinten sieve teelt kunnen financie ren. En als je niet verder wilt gaan met het bedrijf," heb je geld om eventueel iets anders op te zetten", legt Van der Horst uit. Firmacontract Veel tuindersbedrijven wer ken met elkaar samen. Dat is geregeld in een firmacontract. De vrouw moet weten wat er in het contract geregeld is in geval één van de firmanten overlijdt., Soms kan de wedu we bij overlijden van haar man tot firmant worden be noemd, maar dat moet van te voren zijn geregeld. Een goede oplossing om al deze proble men te kunnen behappen is, zo meent de voorlichtster, het inschakelen van een vertrou wenspersoon, die niet zozeer de rol van bedrijfsleider op zich neemt, als wel de vrouw adviseert hoe ze met alle as pecten van het bedrijf om moet gaan. Een bedrijfsleider kan immers tegen gereduceerd tarief worden ingehuurd via Tijdens de eerste thema-och tend werd uitgebreid gediscus sieerd over de rol van de ver- trouwenspersoon. Dat moet ie mand zijn, die de achterblij vende vrouw zo lang als nodig gratis van advies kan dienen over de gang van zaken, zoals bijvoorbeeld over het teelt plan, het investeringsplan en het aannemen van personeel. Uit de reacties van de aanwe zige vrouwen bleek, dat men het idee op zich ondersteunde. De vraag is alleen, hoe je zo'n persoon vindt en hoe de omge ving er tegen aan kijkt. Een weduwe, die liever anoniem blijft, had een vertrouwen spersoon ingeschakeld en daar werd door de buurt enorm over geroddeld. Men vroeg haar bijvoorbeeld, of ze een nieuwe man had. Ook is het belangrijk, dat de echtgenote van de vertrouwenspersoon erachter staat om onbegrip te voorkomen. Ook ziet een aan tal vrouwen het niet zitten, om een familielid als vertrouwen spersoon in te schakelen. Informatie over de voorlich tingsochtenden die deze maand nog gehouden worden kan worden ingewonnen bij de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, 01806-11022. CHRISTA VAN DER HOFF Al meer dan 25 jaar helpl hel NRF hun gelijke kansen Ie geven door financiële sleun aan honderden projekten in Nederland. Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Voor informatie: J. F. Kennedylaan 101 3981 GB BUNNIK lel.: 03405-63244

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15