PLO'ers wachten in Tunis 'ip hun laatste verhuizing WD houdt atoomspion Khan en ïenk S. al langer in de gaten PUBLICATIE VERVANGING DIRECTEUR MOSSAD MAG Verkiezingen Sovjetunie „manipulatie" HAL vaart mistige toekomst tegemoet PLO in VN voortaan Palestina Frankrijk vraagt Syrië om uitlevering Brunner terre des hOmmes Braks blij met plan boeren en tuinders VGINj) -jITENLAND EeidóaQowumt DONDERDAG 12 JANUARI 1989 PAGINA 7 onze speciale verslagge ver tyan van den Brand) !S De chauffeur irt aan op een afgele- buitenwijk van Tunis, passeert een sloppen- Verveloze huizen, en daar zonder raam deur. „Zo ziet een Pa- ijns vluchtelingen- ip er nou uit", zegt een de passagiers. ele kilometers verder it de oude Mercedes de Hammam Plage in, die ist aan de Middellandse Niet direct een strategi- plaats voor het politieke dkwartier van de Pale- se Bevrijdingsorganisatie Dat is enkele jaren te- wel gebleken. Op 1 okto- 1985 kwamen Israëlische menwerpers over open aanscheren en losten hun osieven pijnlijk nauwkeu- boven het bivak van de >n foto's en zijstraat is het kantoor Arafats kabinetschef dr. Mussallam, recht daar te- iver de villa van de leider Hij verblijft er echter zei- Arafat bedrijft als leider de onafhankelijke Pale- se staat een constante di- latie en uit veiligheidso- uegingen blijft hij nooit op dezelfde plaats. Mussallam wil wel even nadat een wachtpost raat toegankelijk heeft ge kt door de slagboom op te n. Maar de instructies zijn elijk. Geen foto's van de i, geen citaten uit zijn ld. Als directeur van het 'dkwartier, Arafats hoog- imbtenaar, is hij voorzich- salam houdt kantoor in kille ruimte. Een bureau keurige stapeltjes papie- de muren zijn nagenoeg Een portret van Arafat is ermijdelijk. De ramen den beschermd door tra- Het hoofdkwartier is een huls, die bij een snelle af- jt onbekommerd achterge it kan worden. Ook andere l-bureaus, verspreid over is, wekken niet de indruk nanente zenuwcentra te De Israëlische luchtaanval van 1985 liet niet veel heel van het toenmalige PLO-hoofdkwartier (foto). Inmiddels is de beweging van Arafat elders in Tunis gehuisvest, maar de vrees voor nieuwe (vergel dingsacties blijft levensgroot. foto: ap zijn. Het politieke departement in de buurt van het centrum van Tunis, waar „minister van buitenlandse zaken" Kaddou- mi gasten ontvangt, telt even eens louter kale, koude ruim tes, de officiële ontvangstka mer daargelaten. Voor de deur patrouilleert een Tunesische militair, binnen loopt een PLO-wacht voortdu rend rond met een klein, Pools machinegeweer in de hand. In een derde lokatie, in weer een andere wijk van Tunis, heerst meer bedrijvigheid. Hier staat de nodige verbindingsappara- tuur. Verhuizen Overigens zijn de PLO'ers het verhuizen wel gewend. Veel Palestijnen moesten na de ves tiging van de joodse staat in 1948 elders onderdak zoeken. Velen belandden in Jordanië. Tijdens de „zwarte september" van 1970 werden Arafat en de zijnen echter door koning Hussein het land uit gejaagd. Twaalf jaar later deden de Is raeli's hetzelfde in Libanon. Sindsdien zetelt de PLO in Tunis, al zijn veel Palestijnen na de Israëlische aanval van 1985 opnieuw vertrokken: naar landen als Zuidjemen, Iraq of Sudan. De paar honderd die in Tunis achterbleven eri zich voorna- melijke met de politieke lijn en publicitaire acties van ae PLO bemoeien, worden door hun Tunesische gastheren met alle égards behandeld. Ze heb ben merkbare invloed. Dat blijkt onder meer als de baga ge van een Nederlandse televi sieploeg het land niet in mag. Eén telefoontje van PLO'er Mussallam naar het Tunesi sche ministerie van informatie is voldoende. Belangrijkste gespreksonder werp in de vele PLO-kantoren is de intifada, de Palestijnse opstand in de door Israel be zette gebieden; straks wellicht het grondgebied van de onaf hankelijke Palestijnse staat. Als het zover komt, zal er op nieuw verkast moeten wor den, maar die „laatste verhui zing" kan de PLO'ers niet snel genoeg gebeuren. NEW YORK De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft de vertegenwoor diging van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) vrijwel alle rechten toegekend van een volwaardig VN-lid. De PLO mag zich nu de verte genwoordiger noemen van Pa lestina. Tot dusverre had de PLO bij de VN de status van waarnemer en moest uitgeno digd worden om in de V-raad te verschijnen. Voortaan mag Palestina daar op eigen initia tief zaken aan de orde stellen. In VN-kringen wordt deze stap gezien als voorloper op de erkenning van de Palestijnse staat. PARIJS De Franse mi nister van buitenlandse zaken Roland Dumas heeft Syrië om uitlevering gevraagd van de Oosten rijkse oorlogsmisdadiger Alois Brunner, voormalig rechterhand van Adolf Eichman. Vlak voor de bevrijding van Parijs zou Brunner in de zo mer van 1944 op eigen initia tief meer dan driehonderd kinderen hebben laten oppak ken. Geen van hen overleefde de oorlog. Het Franse uitleve ringsverzoek werd gisteren be kend gemaakt door de Franse nazi-jager Serge Klarsfeld. Klarsfeld, wiens vader tot de slachtoffers van Brunner be hoorde, achtte de nazi verant woordelijk voor de dood van „minstens 100.000 joden" tij dens de Tweede Wereldoorlog. Twijfelachtig is overigens of de Syrische autoriteiten Alois Brunner willen uitleveren. Een eerder verzoek hierom van Duitsland werd door Da mascus van de hand gewezen met de verklaring dat men de Oostenrijker niet kende. Klarsfeld zei gisteren dat hij de oorlogsmidadiger had opge spoord via diens dochter, die hij door detectives had laten schaduwen. JERUZALEM Het Israëli sche hooggerechtshof heeft een maatregel van de militaire censuur ongedaan gemaakt en toestemming gegeven voor pu blicatie van een bericht waar in kritiek wordt geleverd op de directeur van de geheime dienst Mossad. In het verhaal wordt gezegd dat de Mossad- topman binnenkort wordt ver vangen. Het is voor het eerst dat een rechtbank de militaire censuur in het ongelijk stelt. Het ge wraakte verhaal zal morgen verschijnen in het weekblad Ha'ir in Tel Aviv. De naam van de Mossad-chef, een staatsgeheim, wordt in het ar tikel niet genoemd. Maar het verhaal zegt dat de man 'ver antwoordelijk is voor een aan tal recente mislukkingen, zoals de ontdekking in de Bondsre publiek van de valse paspoor ten van Israëlische agenten en de uitwijzing van agenten uit Groot-Brittannië, vorig jaar. De krant meldt dat de direc teur binnen enkele dagen zal worden vervangen, maar pre mier Shamir ontkent dat. Sha mir zei dat de Mossad-direc- teur al maanden geleden zijn vertrek had aangekondigd en dat dat niets te maken had met zijn functioneren. Help ons kinderen helpen! nederland POSTGIRO 66370 beeklaan 414 - 2562 bj - den haag - telefoon 070-637940* MOSKOU President en partijleider Michail Gor- batsjov is gisteren samen met de andere leden van het politburo ingeschre ven als kandidaat voor de parlementsverkiezingen die op 26 maart in de Sov jetunie worden gehouden. De nieuwe kieswet be paalt echter dat leden van de regering, op de pre mier na, niet tegelijkertijd lid kunnen zijn van het parlement. De vraag is of minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevard- nadze, die immers ook lid is van het politburo, kan didaat gesteld is. Op voordracht van het polit buro keurde het Centraal Co mité, het „partijparlement", dinsdag een lijst met namen van 100 kandidaten goed die dingen naar de 100 van de 2250 zetels die voor de com munistische partij in het nieu we Sovjetparlement zijn „gere serveerd". Op een uitgebreid plenum op 15 en 16 maart zal het CC zich definitief uitspre ken over de lijst. Een echte keus heeft het evenwel niet, omdat er evenveel kandidaten als zetels zijn. Westerse diplomaten in Mos kou waren ook slecht te spre ken over het democratische gehalte van de gevolgde selec tieprocedure. Een diplomaat sprak van pure manipulatie. „Ze willen op zijn minst een schijn van democratie bewa ren". Het nieuwe Congres van Afgevaardigden zal bestaan uit 2250 leden, die uit hun midden zo'n 400 leden zullen kiezen die het echte parlement - de Opperste Sovjet - zullen vor men. Van de 2250 afgevaardig den vertegenwoordigen er 750 zogenoemde massa-organisa ties, waartoe de communisti sche partij, de coöperaties en de vakbonden worden gere kend. De resterende 1500 le den zullen direct en landelijk worden gekozen, op basis van district en nationaliteit. PAKISTAANSE GELEERDE BEZOEKT NEDERLAND NOG REGELMATIG" .PI T>nnTHT-r.nv CentrifuCe Drocedé eestolen. aan dp th in nplft op anrlp. vkan vnnrtno7ot via won ir ELDOORN/DEN AG De aanhou- ig van de Pakistaanse omspion dr. ir. Abdoel adeer Khan op 24 de- rber vorig jaar was toevallig. In eerste antie werd meege- ld dat Khan in de ege ochtend bij Ber- op Zoom tijdens een keerscontrole staande rd gehouden en nog elfde dag als onge- ist vreemdeling (met vals paspoort op zak) land uit was gezet, woordvoerder van Binnenlandse Veilig- dsdienst (BVD) beves- desgevraagd dat an èn zijn Nederland- vriend ir. Henk S. uit Noordhollandse St. ïcras al veel langer in gaten werden gehou- bevestiging komt over- met de bevindingen van technicus/fotograaf Frits frman uit Huizen. Veer- was in het verleden een e medewerker van an bij FDO (fysisch dyna- ch onderzoek), het centra laboratorium van VMF rk. Veerman werd daar slagen nadat hij enige tijd der de spionage-activitei- van Khan had aange- t bij zijn superieuren, gens informanten van irman is Khan vorig jaar :lk geval in juli, augustus, 26 november en in decem- in Nederland geweest, indien is hij een paar geleden in het Kurnaus Den Haag gesignaleerd, ïk verbleef Khan in Ber- op Zoom, waar familie ont van zijn Nederlandse uw Henny D. oomwapen an is in 1983 bij verstek oordeeld tot vier jaar cel 5ens atoomspionage bij 0 dat in die tijd nauw be kken bij het ultra-centri- e-project in Almelo. Bo- idien heeft Khan bij :o in Almelo het ultra centrifuge procédé gestolen. In 1984 volgde in hoger beroep vrijspraak omdat er een vormfout was gemaakt: de dagvaarding had Khan - die inmiddels weer in Pakis tan zat - niet bereikt. Het is vrijwel zeker dat Khan z'n (geheime) informatie heeft gebruik voor een ultra-cen trif uge-project in het Paki staanse Kahuta. Daar zou een kopie staan van UCN in Al melo. Khan is destijds onder meer geholpen door 45-jarige Ne derlander Henk S. Die heeft eind jaren '70 tot begin jaren '80 spullen geleverd aan Khan. Een paar leveranties liepen via Van Doorne's Transmissie in Tilburg. S. werd betrapt voor de illegale export van strategische goe deren naar Pakistan in okto ber 1983, via een toen nog in Den Helder gevestigd bedrijf van S. De spullen waar het om ging zouden volgens justi tie gebruikt kunnen worden voor ontstekingen van kern wapens. S. had daarmee vol gens officier van justitie mr. Visser „welbewust meege werkt aan de ontwikkeling van een Pakistaans atoom wapen" en werd daarvoor in de zomer van 1985 veroor deeld tot één jaar cel. de TH in Delft. De ande re drie waar het om gaat zijn een professor die bij TNO werkte, de hoogleraar B. uit het Belgische Leuven en de FDO-manager Arie L. uit Amersfoort. De laatste wil desgevraagd niets kwijt over zijn contacten met de andere vier en verwijst naar de pr- man van VMF Stork. De woordvoerder van de BVD, die toegeeft de activiteiten van Henk S. „met bijzondere belangstelling te volgen", wil niet zeggen of ook de andere studiegenoten van Khan nog in de gaten worden gehou den. Volgens Frits Veerman is de naam van* Henk S. in de tijd dat Veerman bij FDO werkte regelmatig genoemd. „Toen Khan vertrok bij FDO, om dat de grond onder z'n voe ten te heet werd, is de leve rantie van apparatuur aan Verbeten strijd Veerman voert al jaren een verbeten strijd om zijn gelijk te bewijzén. De fotograaf van FDO heeft jarenlang samen gewerkt met Abdoel Khan en bouwde zelfs een naar zijn idee vriendschappelijke rela tie op. „Hij leek een goede vriend, maar achteraf kun je je natuurlijk afvragen of dat wederzijds was". Toen hij echter argwaan kreeg over de activiteiten van Khan en dat meldde aan zijn superieu ren kreeg hij nul op het re quest. Een tijdje later werd hij zelfs ontslagen „omdat hij niet functioneerde". Khan heeft lange tijd geprobeerd Veerman als doorgeefluik van informatie over het UC- project te gebruiken. Om die reden is Veerman meer dan een jaar in de gaten gehou den door de BVD. Aanvan kelijk werd hij zelfs verdacht betrokken te zijn bij de atoomspionage. De hele affaire is vorig jaar in verband gebracht met de illegale leverantie van ver rijkt uranium en plutonium door Westduitse bedrijven (Nukem) aan Pakistan. Een onderzoekscommissie van het Europees Parlement heeft zich op de zaak gestort, maar ondervond veel tegenwer king van de autoriteiten in Westduitsland en België. Dat laatste land raakte bij de zaak betrokkep omdat ook de opwerkingsfabriek SCK in Mol werd genoemd in ver band met de affaire. Boven dien onderhield Khan con tacten met de Belgische pro fessor B., die ook enige tijd in Mol is gesignaleerd. HUGO DE BRUIJNE Gesprekken Nu blijkt echter dat S. daarna zijn contacten met Khan niet heeft opgegeven. Bij de ge sprekken in het afgelopen jaar zou volgens Westduitse televisiejournalisten een eventuele leverantie van meetapparatuur zijn bespro ken die Khan voor het UC- project in Pakistan nodig had. Een woordvoerder van de BVD zegt echter dat S. al veel langer in de gaten werd gehouden, maar hij wil niet zeggen sinds wanneer. S. heeft een technisch advies bureau in St. Pancras. Hij wil zelf echter niet reageren op de berichten. „Vandaag niet, deze week niet en dit jaar niet", aldus zijn secretaresse. Groep van Delft Henk S. en Abdoel Khan maken deel uit van de zoge naamde Groep van Delft: vijf studiegenoten die eind jaren '60 gelijktijdig afstudeerden Korting Koopjesjagers in Amsterdam warmden zich vanochtend in alle vroegte aan een houtkoolvuurtje, terwijl ze wachtten tot een au- dio/videowinkel de deuren opende. Voor een CD-speler voor 99 gulden waren ze bereid gistermiddag om twaalf uur al post te vatten. foto: anp Prof. Rathenau overleden DEN HAAG Naar vandaag pas bekend is geworden is afge lopen vrijdag prof. dr. G.W. Ra thenau overleden. Prof. Rathe nau is lid geweest van de we tenschappelijke raad voor het regeringsbeleid (1974-1977) en voorzitter van de adviesgroep maatschappelijke gevolgen mi- cro-electronica (1978-1979). Daarvoor was Rathenau van 1967 tot 1978 bijzonder hoogele- raar in het magnetisme en van 1963 tot 1966 buitengewoon hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam. Rathenau heeft vele wetenschappelijke publikaties, met name over magnetisme en metalen, op zijn naam staan. Hij was lid van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen en ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw en Visserij) vindt het herstructureringsplan voor de land- en tuinbouw een be langrijk initiatief van het Landbouwschap. Tijdens het geregeld overleg gisteren met het schap heeft hij gezegd blij te zijn dat het bedrijfsleven het; voortouw heeft genomen. Indien mogelijk wil hij geld beschikbaar stellen voor één van de plannen van het schap om zo veel mogelijk land- en tuinbouwbedrijven op sterke en zwakke kanten door te lichten. Op basis daarvan moet een ontwikkelingsplan worden gemaakt. Hoewel, dit niet met zoveel woorden werd meege deeld na afloop, bleek weer dat het georganiseerde land bouwbedrijfsleven met span ning wacht op het Nationaal Milieubeleidsplan dat minister Nijpels in maart zal presente ren. Dit gezien de mogelijke negatieve gevolgen voor de bedrijfsvoering. De raad van bestuur van HAL, gisteren achter de tafel tijdens de buitengewone aandeelhoudersvergadering in de Doelen in Rot terdam. foto: anp ROTTERDAM - De Hol land Amerika Lijn (HAL) vaart een mistige toe komst tegemoet. De hon derden aandeelhouders werden gisteren in Rotter dam niet veel wijzer over de richting, die het bedrijf gaat inslaan. Na de verkoop van de toeristi sche activiteiten aan de Ame rikaanse Carnival, het grootste cruisebedrijf in Amerika, houdt HAL nog wat handels activiteiten over plus een kas met een bedrag van 700 mil joen dollar, circa 1,4 miljard gulden, aan contanten. De aanwezigen waren over het algemeen tevreden over de transactie met de Amerikanen. Een aandeel is nu in feite te gen de 2000 gulden waard ter wijl de koers op het Damrak ligt op 1450 gulden. De verkoop van de toeristische activiteiten heeft zeer snel zijn beslag gerkegen. De eerste contacten dateren van nmid- den november. Dat betekent dat het bestuur ook geen tijd heeft gehad een filosofie te ontwikkelen over de investe ring van de te ontvangen gel den. Daar gaat men de komen de maanden aan werken, maar president-commissaris mr. H. Langman wilde niet onder tijdsdruk komen te staan. De liquiditeiten worden voorlopig belegd in Amerikaans schat kistpapier. Naam Eén ding staat vast: de naam HAL verdwijnt. Koper Carni val koopt het recht op de naam mee voor Noord-Ameri- ka. HAL behoudt de rechten1 op de naam daarbuiten, maar mag het niet gebruiken voor activiteiten in het toerisme. Overigens is vastgelegd dat de HAL in ieder geval de eerste drie jaar niet in deze sector zal gaan opereren. Met de verkoop van het toeris me sluit de HAL opnieuw een belangrijk hoofdstuk in haar geschiedenis af. Het 115 jaar oude bedrijf begon als lijnbe-- drijf op de Noordatlantische route. Bij het eeuwfeest in 1973 had de HAL 4,5 miljoen mensen over de oceaan ver voerd. Aan het eind van jaren zeventig werd het passagiers vervoer gestaakt en ook de vrachtsector afgestoten. Men ging door als cruisebedrijf op het westelijke halfrond. Als consequentie hiervan ver plaatste het concern het hoofd kantoor naar de Verenigde Staten. 1988 is het laatste „normale" Jaar geweest. Het bestuur kon lierover nog meedelen, dat de winst vorig jaar waarschijnlijk is uitgekomen in de buurt van die van het recordjaar 1987. Toen bedroeg de nettowinst 48,7 miljoen dollar. Verdachte mishandeling aangehouden DEN HAAG De Haagse po litie heeft gistermiddag een 18- jarige Hagenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht tij dens de jaarwisseling in Duin- dorp een even oude Hagenaar zwaar te hebben mishandeld. Het slachtoffer kwam tijdens schermutselingen in de oude jaarsnacht te vallen en werd door de verdachte enige malen afvoerde, werd later door rel schoppers belaagd met stenen en stukken hekwerk. Slagerijlokalen voor Vatelschool DEN HAAG De Francois Vatelschool aan de Amalia van Solmsstraat in Den Haag heeft van het ministerie van onder wijs toestemming gekregen om twee slagerijlokalen te bouwen. De school voor koks, gastheren, gastvrouwen, brood-banketbak kers, kan nu ook de praktijkles sen voor slagers verbeteren. De lokalen van de enige slagerijo pleiding in West-Nederland zijn voorzien van alle snufjes en vol doen aan alle eisen. Ze worden in in mei in gebruik genomen. Inbrekers nemen alarmsysteem mee TILBURG Bij een inbraak in een boot in Tilburg zijn on bekenden er vandoor gegaan met de inwerking zijnde alarminstallatie. Volgens een woordvoerder van de politie werd de installatie buiten wer king gesteld, verschaften de daders zich toegang tot het schip en namen, zonder dat ie mand het merkte, het alarm mee. Uit de boot, die is inge richt als bar/dancing, ver dween bovendien een onbe kende hoeveelheid geld uit speel- en sigarettenautomaten. De omvang van de buit is is niet bekend. Horeca wil de kosten credit-cards niet dragen AMSTERDAM Consumenten die met een credit- of bank- card willen betalen, moeten daarvan ook een deel van de kosten voor hun rekening nemen. Voorzitter J. Kamminga van de ondernemersorganisatie KNOV zei gisteren tijdens een congres in Amsterdam over „plastic geld" dat ondernemers in de horeca gemiddeld rond de vijf procent van hun omzet van de betalin gen per credit-card moeten afdragen aan de kaartuitgevende in stelling als provisie. Volgens Kamminga is dat gebleken uit een onderzoek dat Horeca Nederland heeft laten uitvoeren. De ban ken vinden dat de ondernemers een deel van de kosten van het elektronisch betalen voor hun rekening moeten nemen. Zij zou den zowel de terminal als de kosten van de on-line verbinding met de bankcomputer zelf moeten betalen. Uit de enquête bleek echter dat maar zes procent van de ondernemers daar ook toe bereid is.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7