I Bewijzen Duitse gifgashulp Libië steeds sterker ®%|I| Gewonde piloot blijven krantekoppen bespaard dotakkoord van Parijs iverstemt verdeeldheid Helmuth Kohl veroordeelt studie met lijken van nazi-slachtoffers „Amerika gelukkiger en veiliger" Volk Montenegro viert politieke aardverschuiving AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB GINA LIITENLAND EcidóeQowiariL DONDERDAG 12 JANUARI 1989 PAGINA 5 anse acteur dood klap echt zwaard Van »e Soet i (Else- Heine- Nelis- tro en „Als n het itie in en de d niet nessen inven- minis- beeld urden- ten, is t". De kende n ver- YO De onfortuinlijke Ja- i acteur die vorige maand tij opnamen van een historische urai-film per abuis met een zwaard werd bewerkt, is •leden aan de verwondingen hij daarbij opliep. (io Kato (34) speelde op 26 de- ber een samurai, een lid van oude Japanse kaste van krij- en moest een zwaardgevecht en. Het namaakzwaard dat o's tegenstander moest hante- was in een povere staat en de sseur gaf opdracht het te ver gen. Per abuis kreeg de tegen- er een echt zwaard in handen hakte daarmee Kato in zijn «ia'cStmISwÏm6 voorp,a.fina) dalen die zijn regering hebben toespraak grote tevredenheid. WASHINGTON Wanneer geteisterd zoals de armoede in /ijnutorkn now Ronald Reagan zich eind vol- yg^ ^et enorme drugspro- gende week met Nancy als bleem, de aanslagen op Ameri- ambteloos burger terugtrekt in kaanse militairen in Libanon, zijn nieuwe huis in Californië, je gijzeling van Amerikanen in zijn de VS welvarender, geluk- het Midden-Oosten en het Iran- kiger en veiliger dan acht jaar Contra-schandaal. Het enige geleden, toen hij zijn intrede minpUnt dat hij kort noemde deed in het Witte Huis. Reagan was het te grote begrotingste- zei dat vannacht in zijn af scheidstoespraak tot het Ameri kaanse volk. kort. Reagan gaf toe dat dit hem speet, maar hjj zei hieraan De vrede is dichterbij geko men, het gevaar voor een kern oorlog afgenomen; tal van re gionale conflicten zijn onge daan gemaakt en handelsbar rières geslecht. Aan het einde van zijn toespraak riep hij op tot wat hij „een nieuw patriot tisme" noemde. „Wat we in de achterliggende jaren gedaan hebben, is nog lang niet slecht Hij gaf daarin hoog op van de echter na het Congres hiervoor successen van de voorbije acht verantwoordelijk te stellen, zo geen schuld te^hebben.^ Hij liet geweest", aldus Reagan. Hij zei L' gat hij vaak de Grote Commu- jaar, maar ging volkomen voor bij aan de mislukkingen van zijn beleid en de talrijke schan- als hij dat in het verleden wel nicator is genoemd. „Ik was dat niet, maar ik was wel degene deed. Voor de rest klonk in zijn .die de grote dingen doorgaf". Overvaller bedankt bank voor „service" VANCOUVER Tien minuten nadat een bankrover een filiaal van de Bank of Nova Scotica in het Canadese Vancouver had overvallen, belde hij de bank op om te bedanken voor de „sèrvi- ce" die hem was verleend. De overvaller voegde aan het be dankje toe, dat het geld goed zou worden besteed. De dader gaf de kassier een enveloppe waar een briefje in zat. De kassier begreep de boodschap en vulde de enve loppe met geld. Niet bekend is hoeveel de overvaller precies heeft buitgemaakt. Hij is nog steeds spoorloos. ETA-LEIDER AANGEHOUDEN PARIJS De Franse politie heeft gis teren een leider van de Baskische af scheidingsbeweging ETA opgepakt. José Antonio Urruticoechea Bengoe- chea, die wordt omschreven als de lei der van de militaire vleugel van de ETA, werd gearresteerd in de buurt van Bayonne, in Frans Baskenland. Volgens de Franse politie zijn nog meer Basken aangehouden die betrokken zouden zijn bij acties van de ETA. Het is niet bekend om hoeveel personen het gaat. De ETA heeft in haar 21 jaar du rende strijd voor de onafhankelijkheid van Spaans Baskenland in het noorden van Spanje meer dan zeshonderd men sen gedood, maar heeft sinds enkele dagen een bestand afgekondigd. Moskou verscherpt controle op aids MOSKOU Buitenlanders die langer dan drie maanden in de Sovjetunie verblijven, zullen zich vanaf 1 februari moeten onderwerpen aan een aids-test, tenzij ze zwart op wit kunnen aantonen dat ze niet aan de ziekte lijden. Bij weigering, of als blijkt dat een buitenlander aids heeft, kan hij het land worden uitge zet. Het presidium van de Op perste Sovjet stelde in augus tus 1987 een aids-test voor Sovjetburgers en buitenlan ders verplicht, maar volgens Moskou liet de controle op bui tenlanders te wensen over. ongarije zet lart achter ïrvormingen Over- ?s Be rn uit st van a die of op in. ook n Bi- r „die ond". g aan jn li- - „de ver- iseum ;ente- i het zijn n in- thou- t het l uit- t ten- beert rwets Een )APEST Het Hongaarse ement heeft de regering dragen vóór 1 augustus wet die het de Hongaren elijk maakt politieke par- op te richten, in te die- De afspraak maakte deel van een compromis waar de regering de steun van parlement kreeg voor twee iwe wetten over de vrij- I van demonstratie en ver- jng. De Hongaarse rege- wilde eigenlijk pas vol- jaar praten over de in- ring van een meerpartijen- el. Maar de onderminister justitie, Geza Kilenyi, zei ren dat de wet mogelijk al lio februari bij het parle- jt zal worden ingediend. voorstanders van de 'ieke hervormingen moet wet uiterlijk deze zomer het parlement worden /aard om de nieuwe poli partijen voldoende tijd te ;n zich voor te bereiden op parlementsverkiezingen 1990. Er zijn momenteel in ern- garije zo'n 30 onafhanke- ouw- organisaties, waarvan ?iden mige graag de status van ituin. tieke partij zouden krijgen. Ligste lergie „slechtst wor- nblJ" ^klede vrouw" ANGELES De herto- van York (Fergie), direct olgd door Imelda Marcos, het hoogst genoteerd op ijst van 's werelds slechtst lede vrouwen in 1988. An- bekende dames wier kle- geen genade kon vinden ogen van samensteller well waren onder meer ter-actrice Madonna en rilyn Quayle, de echtgenote de toekomstige Ameri- nse vice-president Dan rle. Hoewel zangeres/actri- Barbra Streisand dit keer op zijn lijst voorkomt, t Blackwell toch even t dat haar kapsel hem uit een gruwel was. „Ik 250 dollar ter beschikking de kapper die een poging t te wagen", zei hij. I Bondsrepubliek wach t reusach tig schandaal (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De bondsrege ring lijkt stuurloos af te stevenen op het grootste schandaal in het (op 23 mei exact) veertigjarige bestaan van de Bondsre publiek. De goede naam van West-Duitsland als voorbeeldige en fatsoenlij ke staat dreigt diep door het slijk te gaan. Ook daar gaan zakelijke belangen voor de nationale wetge ving en de internationale afspraken. Bondskanselier Kohl hield wat dat betreft gisteren op zijn eer ste persconferentie van dit jaar zijn hart vast. Uitgerekend uit landen tegenover welke Duits land zich niets kan permitte ren, de Verenigde Staten en Israel, mag een storm van kri tiek worden verwacht als waar is wat vermoed wordt, aldus Kohl. Die storm komt er aan, want het stadium van de vermoedens is gepasseerd. De bewijzen druppelen binnen. Vaststaat dat Duitse bedrijven - voor een deel nog wel eigen dom van de staat - chemica liën en apparatuur aan Iraq hebben geleverd voor de fabri cage van gifgas, dat inmiddels met verschrikkelijke gevolgen is ingezet. De Norddeutsche Rundfunk (NDR) deed onder meer hierover op het eerste Duitse televisienet een onthul lend boekje open. Vaststaat ook, dat Duitse be drijven en door de staat be taalde Duitse wetenschaps mensen apparatuur, radioac tief materiaal en technische know-how hebben geleverd aan Pakistan. Dat land, dat het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet heeft on dertekend, kan nu atoombom men maken. Over beide affai res zal in de Bondsdag nog een fikse appel worden geschild. Duitsland dreigt nu opnieuw door de geschiedenis te wor den ingehaald: de indicaties dat Duitse bedrijven wel dege lijk in doorslaggevende mate hebben meegewerkt om Libië te helpen aan een fabrieks complex waarin gifgas en gif gasgranaten kunnen worden geproduceerd, hopen zich op. De Amerikaanse verdenkin gen blijken zo vaag nog niet te zijn als Kohl en zijn minister van buitenlandse zaken Gen- scher vorige week nog veront waardigd riepen. Duitsland was het land dat als eerste ter wereld, tijdens de Eerste Wereldoorlog, gifgas als wapen gebruikte. En het heeft met gifgas, zij het in een vol strekt andere vorm, in de Hit- lertijd de meest weerzinwek kende massamoord uit de ge schiedenis bedreven. Vorige week nog haalde Kohl fel uit naar de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz. Die hield zelfs na het ontlastende doua- ne-onderzoek bij onder meer de beschuldigde onderneming Imhausen in Lahr vol, dat Duitse bedrijven essentiële za ken voor de gifgasproduktie aan Libië hebben geleverd. In middels heeft de Duitse rege ring een team van chemici en veiligheidsexperts naar Was hington gestuurd om de gege vens die de Amerikanen heb ben verzameld te bestuderen. Volgens de NDR, het ZDF en de Stern is gebleken, dat Im hausen wel degelijk een druk ke chemische handel dreef en drijft met Libië, en dat een tiental andere bedrijven in de Bondsrepubliek, waaronder de Deutsche Bank, hetzelfde doet. Het ministerie van economi sche zaken heeft hen gelast deze handel te stoppen om te kunnen nagaan in hoeverre er uitvoervergunningen moeten worden verleend. Als spin in het web heeft de afgelopen ja ren een uit Iraq uitgeweken man met een Jordaans pas poort, ene Ishan Babuti, in Frankfurt geopereerd. Vanuit het daar gevestigde filiaal van zijn onderneming contracteer de hij in opdracht van de Libi sche minister van energie veel leveranciers voor de chemi sche fabriek in Rabta, zo'n ze ventig kilometer van de Libi sche hoofdstad Tripoli. Export beperkingen werden omzeild door gebruik te maken van het dochterbedrijf van Imhau sen in Hongkong. In Antwer pen werden de ladingen uit Hamburg „omgedeclareerd", waarop de schepen koers zet ten naar Libië. De directeur van het Antwerpse transport- bedijf Cross Link is vandaag gearresteerd. De man zou al enige tijd in de gaten zijn ge houden in verband met finan ciële malversaties. Achter Cross Link gaan vijf papieren nv's schuil. ipf/§g Smakelijk eten Midnight de kat likt zijn lippen af bij het vooruitzicht van een heerlijke lunch, maar parkiet Jayjay eet onverstoor baar verder. Hij weet dat hij met rust wordt gelaten. De twee hebben vriendschap gesloten. Ze spelen samen, slapen samen en eten zo nodig van hetzelfde bordje. FOTO: AP f- W Sf £fji/ (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De bekend making dat de onderzoek safdeling voor luchtvaar tongelukken van het Brit se ministerie van vervoer opdracht heeft gegeven alle vliegtuigen die zijn uitgerust met een CFM56- motor (de Boeing 737-300, 737-400 en de Airbus A320) te inspecteren heeft meteen tot speculaties ge leid. Kevin Hunt, de ge zagvoerder van de zondag verongelukte Boeing 737- 400 van British Midland Airways, zou door zijn waarschuwingssysteem zijn misleid en de rechter motor hebben uitgescha keld terwijl de linker in brand stond. Hunt had gemeld dat zijn rechtermotor in brand stond en dat hij die had uitgescha keld. Na de ramp bleek alleen de linkermotor sporen van brand te vertonen. Hunt is gis teren voor de tweede keer on dervraagd over de vliegramp. Hij brak bij het ongeluk zijn rug en beide benen; 44 van de 126 inzittenden zijn om het le ven gekomen. Aanvankelijk werd de gezag voerder in de Britse pers als een held gevierd, omdat hij erin was geslaagd het dorpje Kegworth te ontwijken toen zijn toestel neerstortte. Maar een dag later vroeg de pers zich in grote koppen af of de piloot niet wellicht de ver keerde motor had uitgescha keld. Volgens de directrice van het ziekenhuis waar Hunt wordt verpleegd zijn hem de „ergste" krantekoppen over zijn rol onthouden, maar wordt hij door familie en vrienden wel op de hoogte ge houden van de ontwikkelin gen van het onderzoek. Rusland bezit geheime neuskegel van VS-raket WASHINGTON Het is de Sovjetunie in 1987 mogelijk gelukt om in bezit te komen van een zeer geheime neuske gel met vlucht- en testgege vens van de Amerikaanse „Minuteman", een nieuwe nu cleaire intercontinentale bal listische raket. Dat heeft de Amerikaanse televisiemaat schappij CBS bekendgemaakt. De Russen zouden erin zijn ge slaagd de neuskegel te stelen toen een raket bij een proef vlucht in de Stille Oceaan te rechtkwam. Hierna werden de restanten van de raket door de Amerikaanse marine verza meld. maar de neuskegel met de vluchtgegevens ontbrak. RIJS Urenlange on- handelingen over orden, punten en kom- 's hebben er gisteren geleid, dat de confe- tie in Parijs over che- che wapens kon wor- afgesloten met een klaring waarmee alle deelnemende landen toord gingen. Maar bij waarde van die slot- •klaring kunnen grote agtekens worden gezet. ie verklaring, die overigens bindend is, wordt opge- pen tot een „universeel bod op de ontwikkeling, duktie, inzet en opslag" chemische wapens. Bo- idien hebben de deelne- nde landen beloofd niet als ste dergelijk wapentuig te iruiken. Een van de landen met de verklaring akkoord gegaan is Iraq, dat vorig jaar nog op grote schaal che mische wapens gebruikte te gen opstandige Kurden in het noorden van het land. Terwijl veel delegatie-leiders hun tevredenheid uitspraken over het behaalde resultaat, waren er ook diplomaten die zich cynischer toonden en te leurgesteld waren over bij voorbeeld het feit, dat een land als Iraq niet openlijk was veroordeeld. „Eigenlijk heeft dat land een vrijbrief gekre gen", aldus een Britse diplo maat. In de wandelgangen klonk bo vendien grote bezorgdheid over de klpof die in Parijs zichtbaar is geworden tussen Noord en Zuid. De landen van de Arabische en Derde Wereld zijn zich meer en meer bewust geworden van de dreiging die uitgaat van hun chemische wapens, ook wel de „atoom bommen van de armen" ge noemd. „Het zou me niets ver bazen als er hierdoor in plaats van minder steeds méér che mische wapens zullen komen. De arme landen hebben zo de kans echt mee te tellen aan de onderhandelingstafel", aldus een westerse diplomaat. De Parijse conferentie heeft het eigenlijke werk, het opstel len van een akkoord dat het bezit verbiedt van chemische wapens, overgelaten aan de conferentie in Genève, waar al achttien jaar over dit onder werp wordt gesproken. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, zei na afloop optimistisch te zijn dat er in Genève nog dit jaar een con ventie over een totaal verbod kan worden ondertekend. Maar andere dipplomaten toonden zich heel wat somber der en wezen op de grote te genstellingen die in Parijs, mede om de Franse gastheren niet voor het hoofd te stoten, met de mantel der liefde zijn bedekt. De volksdemonstratie in Tito- grad (Montenegro) van dins dag (foto) werd een dag later beloond met het aftreden van de plaatselijke autoriteiten. FOTO: AP Oppositiepartij in Joegoslavië Het Pinguïnland van Professor Lupardi 0) Ofschoon dodelijk vermoeid, slaagt Rob er toch in met panning van al zijn krachten naar boven te klauteren en de ening van de krater te bereiken. Diep ademt hij de frisse lucht Maar veel tijd om te rusten heeft hij niet, want met schrik denkt htf dat hij nu wel de ontploffing van de atoombommen de vulkaan heeft voorkomen, maar op het land, waar zijn enden zijn achtergebleven, ligt onder het atomatorium immers o. zo'n bom. Hij moet teruq naar het land. voor de bom ont ploft. Rob gaat aan boord van het luchtschip en bestudeert de instrumenten. Lupardi heeft alle opschriften in het Latijn aange bracht.„Ad ancoras tollendas" leest Rob ergens en hij vertaalt: „Om de ankers los te maken." Hij haalt twee handles over en de weerhaken van de ankers trekken zich inderdaad in als klauwen van een kat. Langzaam verheft het schip zich en de ankerkabel trekt meteen, de touwen mee, waaraan de atoombommen zijn bevestigd. LJUBLJANA In Ljubljana, de hoofdstad van de Joegoslavi sche deelrepubliek Slovenië, is gisteren een oppositiepartij opge richt, de eerste in het door de communisten gedomineerde Joe goslavië. De Sloveense Democratische Alliantie is een initiatief van een groep intellectuelen. „Het socialisme is een doodlopende straat. Van de Baltische staten tot de Adriatische Zee is de bood schap duidelijk: we willen democratie", zei de schrijver Dimi- trije Rupel op de oprichtingsvergadering. TITOGRAD Uitgelaten menigten hebben gister avond in Titograd dan send het aangeboden af treden van de hele politie ke leiding van Montene gro gevierd. Zo'n massaal afgedwongen aftreden is nog nooit vertoond in een Joegoslavische republiek. Voor de verkiezing van een nieuw presidium en een grootscheepse wijzi ging van het Centraal Co mité zal in het komende voorjaar een buitenge woon partijcongres wor den bijeengeroepen. Naast presidium en partijtop traden gisteren ook de hele top van de vakbond af, die van de massa-organisatie .Socialisti sche Alliantie', de voorzitter van het parlement en de Mon- tenegrijnse vertegenwoordi gers in de federale staats- en partijtop van Joegoslavië. Deze laatsten zijn Marko Orlandic, Vidoje Zarkovic^Slobodan Fi- lipovic en Veselin Djuranovic De meesten hunner traden af zonder een reden op te geven. Alleen Marko Orlandic voerde gezondheidsredenen aan. Hoe verward de situatie in Joego slavië thans is blijkt alleen al uit het feit dat Orlandics naam in de afgelopen dagen in Bel grado circuleerde als die van de nieuwe leider van de fede rale regering. In de straten van Titograd was intussen overal de volksschlager „Joe goslavië" te horen. Maar, ook al jubelde de Montenegrijnse radio over de „grote zege van het volk", de vooruitzichten voor een oplossing van de soci ale en economische crisis in het „land van de zwarte ber gen", de kleinste en armste deelrepubliek in het diepe zui den van Joegoslavië, blijven uiterst somber. BONN/JERUZALEM Bondskanselier Kohl heeft gisteren het gebruik door Westduitse universi teiten van stoffelijke res ten van nazi-slachtoffers voor anatomische doelein den „volstrekt onaan vaardbaar" genoemd. Kohl verklaarde dat hij ervan overtuigd is „dat de universi teiten de consequenties zullen trekken" mocht de informatie van de Westduitse televisie op waarheid berusten. De Israëli sche minister voor religieuze aangelegenheden, Zevelun Hammer, zei ervan uit te gaan dat „het schandaal over het gebruik van liehaamsHalan van joodse nazi-slachtoffers" snel opgelost wordt. Hammer heeft bondskanselier Kohl verzocht ervoor te zorgen „dat de stoffelijke resten van de Holocaust-slachtoffers" zo spoedig mogelijk aan zijn de partement worden overgedra gen voor een waardige begra- ïis. „Mocht de informatie Ulor^on als zouden botten en organen van joodse nazi- slachtoffers gebruikt worden tijdens de studie medicijnen aan universiteiten in de Bondsrepubliek, dan is dat een schok en een gruwel voor mijn volk en voor iedereen met een geweten", schrijft Hammer ^an Kohl.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5