Onbegeleid verlof altijd vol risico HP uit de weekbladen Uitspraken topambtenaar leiden tot kamervragen Overleg verdaagd over metaal-cao Siberië 350 x Nederland Werkgroep van D66 wil invoering basis-inkomen Kunstpausenze zi jn er bi j bosjes PE TIJD ELSEVIER ik BINNENLAND CeidóeGoutaiit DONDERDAG 12 JANUARI 1989 PAGINA JITE1 AbvaKabo peilt bereidheid tot actie Postbankpersoneel ZOETERMEER De ambtenarenbond AbvaKa bo gaat ziin leden bij de Postbank vragen of er bereidheid bestaat om actie te voeren. Het over leg over de arbeidsvoorwaarden met de raad van bestuur van de Postbank is voorlopig mislukt, nu deze weigert de salarissen met één procent te ver hogen. Volgens AbvaKabo-bestuurder Raayma- kers wil de Postbank ook slechts voor een deel tegemoetkomen aan de eis om de verlaging van de ziekenfondspremie volledig te laten doorwer ken in de salarissen. De raad van bestuur wil ai- leen het nieuw ingevoerde vaste jaarbedrag van 156 gulden voor alleenstaanden en het dubbele bedrag voor een tweepersoonshuishouden met één inkomen, compenseren. De premieverlaging zelf (bijna 2 procent) wil de Postbank in eigen zak houden, aldus de AbvaKabo. OPROEP TOT BREUK MET NA-OORLOGSE „TREDMOLEN" VAN HULPPROJECTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid voor de VVD Weisglas zal minister Buk man van ontwikkelingssa menwerking schriftelijk vragen stellen over de op merkingen van een top ambtenaar van diens depar tement. Plaatsvervangend directeur-ge neraal mr. J. van Gennip riep dinsdag tijdens een symposium op tot een breuk met de na-oor- logse „tredmolen" van hulppro jecten. Volgens Van Gennip is de ontwikkelingssamenwerking nog te veel gebaseerd op de wes terse maatschappijvisie. Daar door zijn in de na-oorlogse ont wikkelingssamenwerking grote handicaps ontstaan, meent Van Gennip. Weisglas heeft zich over de uit latingen van Van Gennip ver baasd. Volgens de liberaal biedt de departementale begroting over 1989, die de Tweede Kamer al heeft gepasseerd, geen nieuws onder de zon en is daarin van de woorden van Van Gennip niets terug te vinden. Weisglas wil weten in hoeverre Van Gennips mening strookt met de visie van CDA-minister Bukman. Ook de PvdA heeft moeite met Van Gennips opstelling. Woordvoer der Melkert betwijfelt of Van Gennip de mening van Bukman verkondigt. Volgens Melkert is het al vaker gebeurd dat Van Gennips woorden later door Bukman werden „rechtgetrok ken". Bukmans woordvoerder Ver maas ziet geen problemen. „In feite streven Bukman en Van Gennip hetzelfde doel na", aldus deze woordvoerder. „Zij hebben beiden zorgen over het beleid voor de jaren negentig". Ver maas verwijst naar de nota over de kwaliteit van de ontwikke lingssamenwerking, die in mei zal worden uitgebracht door Bukman. Rechtzaak over beleid Van Mesdagkliniek Voor de Haagse rechtbank diende vanmiddag een rechtszaak die de Stichting Tegen Haar Wil en de nabestaanden van de vorig jaar - door een tbr-patiënt uit de Van Mesdagkliniek - ver krachte en vervolgens vermoorde vrouw heeft aangespannen te gen de Staat der Nederlanden. Inzet van de zaak is de vraag of het beleid van de Van Mesdagkliniek onrechtmatig is geweest toen de betrokken man met 'onbegeleid verlof' werd gestuurd., GRONINGEN „Wij vinden dat er ernstige fouten zijn gemaakt in de Van Mesdagkliniek", zegt Noor Agter van de Stich ting Tegen Haar Wil in Groningen. De advocaat van de stichting, mr. Gabi van Driem, heeft bewijzen van deze fouten. ,,Het moet nu maar eens er kend worden", vindt Noor Ag ter. „Dan kan er ook gepraat worden over bijscholing van de hulpverlening in de kliniek om de therapie aan de daders van seksueel geweld te verbe teren. Nu worden die daders op dezelfde manier behandeld ais roofmoordenaars of andere delinquenten, maar bij daders van seksuele delinquenten is er nog iets anders aan de hand. Ze hebben geen idee over man-vrouwverhoudin gen. Daar wordt te weinig over gepraat" u Regionale Instituten voor Na scholing en Opleiding van hulpverleners moeten speciale methodieken ontwikkelen voor nieuwe therapieën, vindt de stichting. „Dan moet er wel eerst vraag zijn naar zo'n bij scholing. Dat willen wij nu be reiken. Tenslotte moet Den Haag met geld komen als de rechtbank het beleid van de Van Mesdagkliniek onrecht matig zou verklaren", aldus Noor Agter. Aan de behandeling van tbr- gestelden in de Van Mesdag kliniek mankeert volgens di recteur H.J.C. van Marle ech ter niets. „Wij hebben alle kennis in huis om daders van seksueel geweld een goede be handeling te geven. Wij wor den zelfs overal gvraagd lezin gen te houden en artikelen te schrijven over onze zienswij ven en niet over de lichtere zaken, zoals pogingen tot aan randingen en pedofilie". De therapie die in de Van Mes dagkliniek wordt gegeven is gebaseerd op twee 'sporen'. Aan de ene kant wordt ge werkt aan de agressie van de patiënt en aan de andere kant worden er gesprekken over seksualiteit en over man vrouwverhoudingen gevoerd. Castratie „Roepen yn castratie zoals vrouwen in maart tijdens een demonstratie hebben gedaan is onzinnig", vindt directeur Van Marle. In Nederland is dat van 1945 tot 1978 praktijk geweest. Er zijn 350 mannen, agressief seksueel delinquenten, gecas treerd. Bewezen is dat de agressie na de castratie niet vermindert, maar zelfs sterker is geworden. Wij hebben nu drie van die mannen weer in de kliniek voor dezelfde delic ten. Deze delinquenten moeten hun herkansing in de maat schappij houden. Ze krijgen na verloop van tijd eerst begeleid verlof en als ze hébben bewe zen dat aan te kunnen, volgt er onbegeleid verlof. Daar gaan wel jaren aan voorbjj", aldus Van Marle. De behandeling van de agres sie staat in de Van Mesdagkli niek centraal. Seksueel geweld is eerder een uitdrukking van agressie op een seksuele ma nier dan van seksualiteit op een agressieve manier. Voor de behandeling zijn allerlei therapieën, zoals psycho-ana lyse en non-verbale thera pieën zoals creatieve, arbeids- en speltherapie. Er zijn ook proeven gedaan met groeps therapieën of met confronta tie-technieken met de slacht offers, maar die zijn mislukt. Ze waren voor zo'n aanpak te agressief. Pas in de tweede plaats wordt aan de seksualiteit van de tbr- gestelde gewerkt. „Van de 82 tbr-gestelden hier is eenderde zelf ook seksueel misbruikt. Ze minachten zichzelf en zoeken een object dat ze nog meer» kunnen minachten dan zich zelf. Dat is de vrouw. Daarom moet hij in de dagelijkse prak tijk opnieuw leren omgaan met vrouwen. In dat verband ben ik blij dat we nu inmid dels meer vrouwelijke hulp verleners in dienst hebben kunnen nemen. Ze moeten er varen dat vrouwen ook ge woon mensen zijn", aldus Van Marle. Hij kan geen tijdsduur geven waarbinnen de therapie van de tbr-gestelde kan leiden tot een begeleid of onbegeleid verlof. Sinds de moord van vo rig jaar maart zijn de touwtjes wel wat strakker aangetrok ken. „Het duurt langer dan voorheen voordat een tbr-ge stelde met verlof kan worden gestuurd. We zijn al maanden met een wetenschappelijk on derzoek bezig op zoek naar nieuwe feiten, signalen waar aan je kan merken dat een man nog niet toe is aan een ongebegeleid verlof, maar tot nu toe hebben we die niet kunnen vinden. Het is niet te voorkomen dat er weer een fout wordt gemaakt. Bij één op de twintig seksueel delinquen ten is zo'n fout mogelijk". FOTO: ANP Vertrouwen „We hebben in de krant kun nen lezen, dat die man maan denlang tijdens zijn onbegeleid verlof heeft rondgefietst met de gedachte of hij nu wel of niet een vrouw zou pakken. Als die man dat niet vertelt, kom je daar nooit achter. Het hangt van de vertrouwensrela tie af die je met zo iemand hebt of hij eerijk over die din gen is. Als er geen vertrouwen is, krijgt hij ook geen onbege leid verlof. De enige manier om er zeker van zijn dat zoiets nooit weer gebeurt is levens lange gevangenisstraf. Dat vinden wij niet humaan, dus moet je steeds weer toetsen of iemand rijp is voor het maat schappelijk verkeer. Da moet je een risico nemen", zegt prof. Jos Frenken van het Neder lands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek (NISSO) in Utrecht. Volgens hem treft de Van Mesdagkliniek geen enkele blaam. „Al zouden ze met tien hulpverleners aan één tbr-ge stelde werken, dan nog kun je je handen niet voor hem in het vuur steken", aldus Frenken. Hij neemt ook aan dat in deze tbr-kliniek voldoende kennis aanwezig is om dë juiste thera pieën te geven en wijst daarbij op de recente onderzoeken in Amerika, waarvan ook in Ne derland steeds meer gebruik wordt gemaakt. Analyse „Langzaam maar zeker waai en de nieuwe inzichten wel over. Er moet een scherpe analyse van de seksuele fanta sieën worden gemaakt. Alle positieve en negatieve ervarin gen en alle ideeën die hij over mannen en vrouwen heeft moeten aan de orde komen. Ook alle interne afwegings processen die zo'n man voor, tijdens en na het misdrijf maakt, moeten worden geana lyseerd. Hij zal steeds weer uitvluchten zoeken om zijn morele bedenkingen aan de kant te kunnen schuiven, zoals 'vrouwen verdienen niet be ter', 'vrouwen willen het zelf'. En hij zal het verzet van de vrouw zo uitleggen dat hij zijn gedrag kan toestaan. Ook als hij later van zichzelf zou gaan walgen," zal hij steeds weer proberen zich met deze uit vluchten te sussen", zegt prof. Frenken. „Stapje voor stapje moet je het onderzoek zo opbouwen dat de man in al die aspecten inzicht krijgt. Tijdens de gesprekken moet seksualiteit levend aan wezig zijn, de therapeut moet er vlot en vrij over kunnen praten. Hij moet de man laten inzien dat hij bezet is met sek sualiteit en dat hij zichzelf wijs maakt dat er sprake is van overmacht. De man moet in zien dat er wel degelijk mo menten zijn dat hij zijn eigen gedrag kan leiden". MARSCHA VAN NOESEL RIJSWIJK De onder handelingen over de nieu we metaal-cao zijn ver daagd tot eind januari. Werkgevers en bonden boekten gisteren tijdens de derde onderhande lingsronde geen vooruit gang op de hoofdpunten. De metaalnijverheid is met 270.000 werknemers de grootste bedrijfstak in de marktsector. De vakbonden hebben een looneis gesteld van twee pro cent. De werkgevers zien geen ruimte voor een reële loonstij ging. Onenigheid is er verder over het korten van de eerste twee ziektedagen op de atv- dagen en de vervroegde uittre ding. Volgens de Industriebonden van FNV en CNV en de Unie BLHP liep het overleg stuk op onderlinge verdeelheid binnen de werkgeversdelegatie. Dele gatievoorzitter L. Vonk ont kent dat er van verdeeldheid sprake is: „We hanteren nog steeds hetzelfde pakket". Vol gens Vonk zijn er misverstan den gerezen over publieke uit latingen van de Metaalunie, ligt - bereid zou zijn tot loons verhoging. De bonden willen pas verder praten als de werkgevers dui delijkheid over hun voorstel len kunnen bieden. De raad van ondernemers in de me taalnijverheid komt binnen kort bijeen om zich op het cao- overleg te beraden. Vakantie in Siberië Nog niet zo lang gele den had de naam Sibe rië een uiterst dreigende klank. Dat was de plaats waar Sovjetleider hun dissidenten naartoe stuurden. Onder invloed van de hervormingen in de Sovjetunie lijkt Sibe rië nu zelfs een toeristi sche bestemming te worden, zoals gisteren bleek op de Vakantie beurs 89 in Utrecht/In formatie over reizen naar Oost-Europa en de Sovjetunie is daar bij zonder in trek. De beurs duurt tot en met aan staande zondag. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO DEN HAAG Er moet in Nederland een „gedeel telijk" basis-inkomen worden ingevoerd, zodat de hardnekkige werkloos heid effectief kan worden bestreden. Het minimum loon kan dan worden ver laagd tot het niveau van het minimumloon voor een alleenstaande min dit gedeeltelijk basis-inko men. Door deze invoering zakt het algehele salaris niveau, waardoor arbeids intensief werk weer be taalbaar wordt. nota dient als basis voor het programma dat de verkie zingscommissie 1990 van D66 zal schrijven. Volgens de werkgroep bevordert een ba sis-inkomen de arbeidstijdver korting en stimuleert het de flexibele inzet van arbeid en de keuze voor zelfstandig on dernemerschap. Een andere werkgroep van D66 heeft zich in een advies aan het bestuur over onder meer het milieu gebogen. Deze groep meent dat omvangrijke extra financiële impulsen van de overheid en internationale instanties nodig zijn om mi lieuvervuiling te bestrijden. Het is, stelt deze werkgroep, onvermijdelijk dat produktie- en consumptiepatronen des noods worden gedwongen ingrijpend te veranderen. Daartoe zouden tal van wette lijke regelingen moeten wor- Brinkman sust Stichting '40-'45 DEN HAAG Minister Brinkman van WVC vindt dat de Stichting 1940-1945 in de loop van de tijd met minder personeel de werkzaamheden kan verrichten, omdat het werkaanbod afneemt. Dat ant woord heeft de minister gege ven op vragen van de Tweede- Kamerleden Ploeg (VVD) en Worrell (PvdA) over de af slanking van deze stichting die de materiële en immateriële belangen van tienduizend oud- verzetsmensen en nabestaan den behartigt. Volgens Brink man komen nazorg noch ma teriaal in gevaar. Ook verze kerde hij de kamerleden dat er geen ontslagen of overplaat singen zullen plaatsvinden, voordat er overleg is geweest over een sociaal plan. In prin cipe zal zoveel mogelijk wor den uitgegaan van het natuur- pansc klap urai-filn zwaar rieden hij daarl ;io Kato ber een oude Ja Normaal heb je er maar één, doch de cultuur heeft ze bij bosjes: kunstpausen. Rudi Fuch (Haags Gemeentemu seum) hield netjes au diëntie - voor Vrij Ne derland. Frits Becht (multi-voorzitter, o.a. van Openbaar Kunstbe zit) gaf niet thuis nu de zaken slecht gaan, dus schetsen anderen een beeld van hem- in HP. Misschien moet Becht maar een pr-bureau in de arm nemen, want de wereld wordt geregeerd door de reclame meent De Tijd. De kans is minimaal dat je tegenwoordig nog mensen elkaar zo hoort toespreken: „Och," het leven vliet gelijk het vlood en elk zijn is tot niet zijn geschapen". Klas sieken als Bloem zijn ver vangen door Cora van Mora. De Tijd beziet hoe de recla me de wereld vormgeeft en hoe ver de invloed van de wensmakers is doorgedron gen in onze cultuur. Prof.dr. Fred van Raaij, hoogleraar economische psychologie in Rotterdam: „Je kunt geen behoefte creëren. Maar de mogelijkheid te communice ren met een produkt is ook een behoefte geworden. Aan Latta zie je dat mensen zelfs in zoiets triviaals als marga rine zelfexpressie en vol daanheid zoeken. De vraag is natuurlijk of een maat schappij deugt waarin men sen hun geluk zoeken in een pakje margarine, in plaats van in saamhorigheid of rechtvaardigheid". De Utrechtse milieu-politie krijgt dagelijks te maken met de keerzijde van recla me: de schillen en de' dozen. En als het daar nou maar bij bleef. Controleur Van Doorn: „Je groeit in het werk, de eerste keer sta je op zo'n bedrijfsterrein en je hebt geen idee wat er eigen lijk aan de hand is. Maar je wordt slimmer, je krijgt steeds meer in de gaten wat voor afval er wordt gepro duceerd en hoe ze er vanaf proberen te komen". Margaretha Ferguson, au teur van onder meer een kampdagboek, over Hirohi- to: „Een gewone burger wordt door de gemeenschap verantwoordelijk gesteld voor zijn daden. De heden daagse samenleving echter die zich gaarne democratisch noemt, put zich uit in analy ses en cultuurhistorische vertogen om de Keizer van Japan vrij te pleiten van het feit dat hij zijn verwoestende werk is blijven doen". „De seksuele revolutie die bevrijding, tolerantie en zelfontplooiing moest bren gen is tot stilstand gebracht op het slagveld van seroposi- tieven, verongelijkten en misbruikten". Elsevier over wat we maar het post-Bol- derkar-syndroom zullen noemen. Psychiater-seksuo- loog M. Hengeveld: „Als je Freud moet geloven dan is er wel degelijk sprake van de pot die de ketel verwijt. Bij Oude Pekela had ik zelf ook het idee dat het eigen lijk en oorspronkelijk ging om incest en dat er een soort clown van buiten is gehaald als zondebok en boosdoener. Dat is een officieuze theorie die circuleert, maar die nooit iemand hardop durft te zeg gen". En: „De grens tussen agressie en seks, tussen macht en seks is niet zo scherp. Het grensgebied tus sen seksuele onderdrukking en bevrijding is ook erg klein. Dat verklaart mis schien waarom iedere pas verworven vrijheid macht: „Macht wordt vaak gezien als ongecontrolerde macht. Ik gebruik liever het woord invloed. Ik word nu al wel eens uitgenodigd door het dagelijks bestuur (van het CDA). Wij tutoyeren el kaar ook, weten elkaar te vinden als er wat is. Macht? Invloed? Tja". Dan gaat het natuurlijk over politiek. Nou ja, over politiek. Toch vooral weer over wie met wie wil, wie misschien minister wordt, wie zich aan w gert. En ja hoor, ook het paspoort. Vrij Nederland heeft geen probleem met een stelling- name. Rinus Ferdinandusse weet wel wie er moeten worden afgevaardigd naar de begrafenis van Hirohito (op 24 februari, jakkes): Van der Klugt (Philips), De Soet (KLM), Pierre Vinken (Else vier, Persombinatie), Heine- ken, Snoep (Grolsch), Nelis- sen en Langman (Amro en ABN), DAF en RSV. „Als Van den Broek aan I hoofd van zo'n delegatie Tokio verschijnt zullen de Japanners ongetwijfeld niet ophouden met knipmessen voor zoveel zakelijke tiviteit". In een vorige VN zei ter Brinkman dit: „Het beeld dat we het ene bejaarden huis na het andere sluiten, i: in strijd met de feiten". Di minister van WVC kende één plan met maar één ver zorgingshuis dat wordt ge sloten. Het Landelijk Over leg Bewonerscommissies Be jaardenhuizen helpt hem uit de droom. Volgt een lijst van 36(!) verzorgingshuizen die inmiddels zijn gesloten of op korte termijn dicht gaan. Rudi Fuchs windt er ook geen doekjes om tegen Bi- beb, die het heeft over „die kleine misprijzende mond" Zelf voegt hij daar nog aai toe een afkeer van zijn li chaam te hebben - „de vorm is dgotant". Hij ruilde het Van Abbemuseum voor het Haagse Gemeente museum omdat hij in het eerste 's nachts met zijn ogen dicht de zalen kon in richten. Hij praatte wethou der Verduyn Lunel uit het hoofd om in Den Haag uit sluitend moderne kunst ten toon te stellen en probeert het museum zo ouderwets mogelijk in te richten. „Een museum hoort nobel stig te zijn zoals een schouw burg, een hortus in Leiden en de echte dierentuin. Schande dat de verworven heden van een langdurige beschaving in de twintigste eeuw op de vuilnisbelt wor den gegooid". De kleurenbij- lage toont dat dat van die schouwburgen ook al niet meer klopt. Frits Becht is sinds het fail liet van Openbaar Kunstbe zit en het verlies van Holland Festival niet voor commentaar bereikbaar, noch op kantoor, noch op zijn privé-adres, noch via de auto-telefoon. Nu het slecht gaat met het zondagskind van de kunst restte de Haagse Post weinig anders dan de veelvuldig beproefde methode anderen over de hoofdpersoon aan het woord te laten. Nou, dan weet je het wel. „Het is eerder zo dat men hem, gevraagd of niet, ideeën aanreikt En daar weet hij goed gebruik van te maken. In al die jaren dat ik Frits ken heb ik 'm nog nooit een eigen idee van waarde horen opperen". Jan Siebelink verplaatst zich in een ambtenaar van de ge meente Ede, die voor 120.000 gulden een eik wil kopen. „Ir. Raad heeft ook een for mule ontworpen om de ba siswaarde van een boom vast te leggen. Voor de pla taan is dat 0,25 x pi x 160 cm 25.600 cm2. Dat is dus het stamoppervlak. 25.600 x ne gen gulden ƒ230.400. Dit bedrag vermenigvuldigd met de reduktiefactoren le vert het volgende bedrag op: f 230.400 x 0,9 x 1,0 x 1,0 f 207.360. Die uitkomst is ook, zoals wij dat noemen, de belevingswaarde van een boom". Voor HP is Hirohito al jaren dood; geen woord. ong lart srvo )APES1 ement idragen wet dit elijk m op te De afs de reg parlemt iwe we I van d» [ing.^D' jaar ngjai justitie wet uil het iraard o partiji in zich parli 1990. E garije orgt ergi< kle 250 d< de ka ft te w Herman Gordijn maakte on der meer naam door het staatsieportret van koningin Beatrix te schilderen. Hij wordt aangehaald door Fuchs in VN, sièrt met één van zijn schilderijen het „seksverhaal" in Elsevier en komt aan het woord in HN- Magazine. „Ik ben een per fectionist, ik wil niet dat dingen onwaar worden. Als ik het gevoel heb dat iets niet strookt met wat ik be doel, niet weergeeft waar ik mee bezig ben, raak ik zeer uit m'n doen. Ik wil het la ten kloppen en dat kost me veel tijd en energie. Mis schien moet ik meer aan an deren overlaten, maar dat kan ik moeilijk". Het CDA heeft, al weer een tijdje, een kaderschool, waar „de christen-democraat poli tiek moet leren denken". Een cursiste: „Je merkt dat je dingen beter op een rijtje ;unt zetten, je mening beter gemotiveerd naar voren kunt brengen. Dat schept durf en zelfvertrouwen". Opmerking tijdens de les: „Een politicus als Lubbers is op het punt van de democra tische Controle veel minder principieel dan een oude KVP'er als Schmelzer". DICK HOFLAND r ie - ki RIJS hand order 's he gele tie ir iche afg klari dee toord waai klari agtel dukti» che ndien nde k ste d< iruike met c :AV -3* N 271 i pannii ening Maar denkt de vi enden

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4