^ZeidteOowuMit# „Leiden moet eens af van dat provinciale imago" STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) 0 Expositie over vredesbeweging Veiling wordt bedrijfscomplex Slimme EHBO-kit 'V) leen overheveling jbsidie Wegloophuis K EIDEN De subsidie voor het We- oophuis in Leiden wordt voorlopig ig niet overgeheveld naar het We- oophuis in Alphen. Dat antwoordde jthouder H. de la Mar gisteravond ij.ochtc i vragen van het raadslid P. Kluck Persot :DA) daarover. Hij vroeg zich af of 3.00 u nog altijd sprake is van een even- ;t9eest; ele overheveling van subsidie naar ïoorder lphen ten koste van het Wegloop- 3 kindigiis in Leiden. Hij maakte zich voor- bezorgd omdat het voormalige ?0 ~iidse Wegloophuis onlangs geheel donde brandde. Omdat er echter binnen 6.00 u ie weken een vervangende huis- Re esting werd gevonden, kan het iidse Wegloophuis volgens De la ar voorlopig gewoon worden voort- De la Mar blijft hopen op subsidie Zijloever LEIDEN Wethouder H. de la Mar van sociale zaken blijft hopen op een spoedige realisering van de bejaardenvoorzie ning Zijloever. Ondanks het feit dat staatssecretaris Heerma heeft gezegd een gesprek met De la Mar en gedeputeerde H. Boone „overbodig" te vinden, hoopt de wethouder toch de staatssecretaris in een gesprek alsnog te overtuigen van de noodzaak van de subsidieverstrekking van 1,3 miljoen gul den dit jaar. „Ik wil nog proberen de eerste paal vóór 1 maart dit jaar de grond in te krijgen", zo zei De la Mar gis teravond tijdens de commissievergadering sociale zaken. Er loopt bovendien nog een beroepsprocedure tegen de weige ring van de subsidieaanvraag bij de Raad van State. Het duurt echter enkele maanden voordat deze procedure daad werkelijk gaat lopen. Zijloever is een alternatief plan voor de huisvesting van ouderen. Daarbij zouden zij zelfstandig kunnen wonen gecombineerd met een aantal voorzieningen voor hun verzorging. Gemeente en provincie hebben volle dige overeenstemming over het plan bereikt. Voorarrest Leidenaar verlengd LEIDEN De 33-jari- ge Leidenaar die ver dacht wordt van be trokkenheid bij de schietpartij die afgelo pen vrijdagnacht op de Nieuwe Rijn plaats vond is in bewaring gesteld. Dat betekent dat hij nog twaalf da gen vast gehouden kan worden. De man is gisteren voorgeleid aan de officier van jus titie. Wassenaarse (73) op stap met pistool LEIDEN Een 73-jarige inwoon ster van Wassenaar heeft gisteren een proces verbaal gekregen we gens overtreding van de vuurwa- penwet. De auto van de Wasse naarse stond fout geparkeerd op de Schelpenkade. Bij onderzoek door de politie bleek het deel III niet meer geldig te zijn. Bovendien werd in het dashboardkastje een gasalarmpistool met knalpatronen aangetroffen. De Wassenaarse ver klaarde later dat ze daarmee gere geld vogels uit haar tuin verdreef. Ze had het pistool in het buiten land gekocht. Ze was volgens een politiewoordvoerder zeer verbaasd dat ze in overtreding was. Familie in geweer tegen avances Rotterdammer LEIDEN Ruzie tussen de familie en de vriend van een 17-jarig meisje uit Rotterdam heeft vannacht geleid tot de aanhouding van vier Rotterdammers wegens vermoedelijke be dreiging met geweld. Het Rotterdamse meisje ver blijft sinds enkele dagen in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Haar vriend bezocht het meis je dagelijks en nam haar, ove rigens met toestemming van de arts, al een keer mee naar nieuwbouwwijk Haaswijk in huis. Dit alles zeer tegen de de achtervolgers van zich af te zin van de familie, die afgelo- schudden. De vier inzittenden pen nacht een soort bewa- belandden met hun auto daar- kingsdienst instelde rond het bij wel in een tuintje aan de Academisch Ziekenhuis. Kerkwervelaan. Op de Wassenaarseweg kwam het in de loop van de nacht tot moeilijkheden, toen de auto van de vriend werd klem ge reden. De familie stapte uit en nam een dreigende houding aan. De vriend van het meisje, die zich had laten vergezellen door drie kameraden, wist aan de familie te ontsnappen. Hij slaagde er in de Oegstgeestse Later in de nacht werden in Delft drie familieleden van het meisje aangehouden, die haar vriend met zijn metgezel len bedreigd thadden. Het ging om drie Rotterdammers van 23, 32 en 51. Op het terrein van het Academisch Zieken huis werd nog een 26-jarige Rotterdammer aangehouden wegens de bedreiging. 'rovincie aat eigen irestaties neten IIDEN De provincie lid-Holland gaat onder- leken, wat de activitei- n van de provincie kos- n en wat het effect en it van die activiteiten is. in delegatie van de Neder- ndse provincies, die bestond een gedeputeerde van fi- inciën en een Hoofd finan- 6n per provincie, heeft daar- eind november een studie boek gebracht aan diverse ferheidsinstanties in de Ver- Staten. Daar is al veel iderzoek gedaan naar het be- ijfsmatige aspect en het ge- uik van informatie over nut effect van overheidsactivi- iten. De conclusie van het erkbezoek was, dat het mo- ;lijk is op eenvoudige en sy- imatisch wijze prestatiegege- >ns over de provinciale acti- teiten te verzamelen. In een estatiebegroting wordt aan- igeven, hoeveel geld men ior een bepaald doel gaat in- tten en ook, welke prestaties larvoor geleverd moeten orden. Het bestuur kan daar- ee de resultaten van de inzet in mensen en financiën voor n bepaald doel beter beoor- len. De voornaamste reden lor de provincies om de ei- n prestaties te gaan meten, n de bezuinigingen. De pro des moet meer bedrijfsma- n klantgericht gaan wer- Een werkgroep gaat nu fentariseren op welke ter en het gebruik van presta- •metingen de beste moge heden biedt. Op die terrei- [n wordt dan met de presta- meting een start gemaakt. ankelijk van de resultaten, n het najaar geïnventari- ird zullen worden, worden itatiemetingen ook op an- ■e terreinen doorgevoerd. ancras-West raagt om erbestratingen IDEN De Burgsteeg, de uwstraat en de Beschuit- ig moeten toegevoegd wor de lijst van te herbe zaten straten. Dat schrijft fjkvereniging Pancras-West n het college van burge- iester en wethouders. De reniging wil dat het waaier band waarin de stenen nu [gen wordt vervangen door n normaal verband. incras-West wijst er in' de ief op dat bewoners eerder bij de gemeente hebben ge- over de slechte staat In de bestrating. „Er is een ite ruimte tussen de stenen [tstaan, met als gevolg dat !t lopen daarop ernstig wordt ioeilijkt. Met name oude- [n hebben grote problemen", lus Pancras-West. Dat de irgsteeg, de Nieuwstraat en Beschuitsteeg niet in de lijst fn de gemeente staan is vol ts de vereniging in tegen- ak met het beleid dat de eente zegt te voeren. Dat om de binnenstad zo aan- ikkelijk mogelijk te maken een zo breed mogelijk pu- ilgens M. de Mooy (afdeling :ratingen) is het mogelijk it de drie straten alsnog in herbestratingsprogramma »r 1989 opgenomen worden, iet programma is gepubli- met de bedoeling dat irgers erop konden reageren, e reactie van Pancras-West ordt nader onderzocht. Als situatie daarvoor aanleiding eft, worden de straten als- og onder handen genomen in GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA AAN POLITIEK VERSLAAFDE JAN HOEKEMA (D66) NA TIEN JAAR UIT GEMEENTERAAD: LEIDEN „Het was in 1982. Ik zie me nog zitten in het Stadsbouwhuis, bij Tesselaar. D66 had in 1981 bij de Tweede Ka merverkiezingen zeven tien zetels gewonnen. We rekenden ons in Leiden maar al te graag rijk: het succes zou ook op ons af stralen, vier, vijf zetels zouden we wel behalen. Daarmee kon een leuk PvdA-VVD-D66 college worden gevormd. Ik zag me zelf eigenlijk al als wethouder, ja. Maar we kregen maar twee zetels en gingen op in de oppo sitie. Een forse tegenval ler". Jan Hoekema (36), de fractie voorzitter van D66 die op 16 januari de gemeenteraad ver laat, komt er volmondig voor uit: hij had maar al te graag eens een bestuurlijke rol ver vuld in het Leidse politieke leven. Niet alleen omdat D66 liever bestuurt dan oppositie voert, maar vooral „omdat wij met twee zetels nu niet meer dan een marginale po sitie innemen. Het CDA kan met acht zetels meer invloed uitoefenen". Die rol aan de zijlijn heeft Hoekema heel duidelijk als frustrerend ervaren. „Wij worden beschouwd als aardi ge jongens die het leuk doen. Maar we hangen er uiteinde lijk toch maar een beetje bij. Af en toe boek je een succes je, maar over het algemeen ohtbreekt de tijd om zaken goed uit te diepen en met doortimmerde alternatieve voorstellen te komen". Tegengas Daardoor wordt het college te weinig tegengas geboden, vindt Hoekema. Hij noemt dat een hele slechte zaak. „Vooral voor de PvdA-wet- houders in deze stad is het hard nodig dat er een luis in de pels is, zoals Links Leiden toen die partij nog in de op positie zat. Binnen de PvdA heerst een sfeer van zelfge noegzaamheid en van intel lectuele inteelt. Die moet worden doorbroken door mensen die steeds kritische vragen stellen en goede alter natieven aandragen. Die rol is bij het CDA niet uit de Jan Hoekema: „Uiteindelijk hangen we er maar een beetje bij". FOTO: TEJO RINGERS verf gekomen en daardoor dreigt een gevaarlijke ver starring in de Leidse politiek. Er is een enorme kliekvor ming binnen het college en dat is absoluut ongezond". Hoekema meent dat D66, mocht die partij na de ver kiezingen in 1990 andermaal naar de oppositiebanken worden verwezen, er alles aan moet doen om daar ver andering in te brengen. „Maar wij zijn het nu een maal vaak eens met het col lege, al zijn we voor de PvdA weer niet links genoeg". Liever gaat hij er echter van uit dat zijn fractie na twaalf jaar weer terugkeert in het college. „Waarom ook niet?", stelt hij optimistisch. „Als er nu verkiezingen zouden wor den gehouden, zouden we vier zetels krijgen. Dan praat je ergens over en is één wet houderszetel heel legitiem". Hoekema baseert zijn opti misme ook op de schuivende panelen binnen de PvdA. „Tesselaar zegt nog wel eens bepaald onaardige dingen over ons. Met Bordewijk maakt hij de dienst uit in het college en daar moet verder niet over worden gezeurd. Maar Steven de Vreeze, de nieuwe PvdA-fractievoorzit- ter, lijkt dat anders te bena deren. Het zou me niets ver bazen als er in 1990 oprui ming wordt gehouden bij de PvdA; er meer nieuwe men sen in de fractie komen en de luiken opengaan". Dat wet houder Tesselaar weggaat, staat reeds vast. Terugkeer Hoekema, die een terugkeer in de Leidse politiek zeker niet uitsluit („Ik vind het on danks alles prachtig werk, ik ben verslaafd aan dit be drijf"), deed tien jaar geleden op 26-jarige leeftijd zijn intre de in de gemeenteraad op een manier die typerend mag worden genoemd voor de de mocraten: afkomstig uit een plaats „ver" van Leiden (Zeist), kwam Hoekema in 1979 naar Leiden om daar so ciale wetenschappen en poli ticologie te studeren. Zoals veel vaker voorkomt, bleef hij daarna in de sleutelstad hangen. Dat hij raadslid werd, noemt hij „min of meer toevallig". „Ik had tijdens mijn studie in de universiteitsraad gezeten en andere bestuurlijke func ties bekleed. Dat werk trok mij wel aan. Op die manier kwam het idee op om me be schikbaar te stellen voor een raadszetel, nadat ik lid was geworden van D66. En: Lei den vond ik een interessante stad. Ik wilde best meepraten over wat er daar gebeurde". De komst van Hoekema was zeer welkom voor D66. De doorstroming binnen die par tij is traditiegetrouw groot. Onder de leden bevinden zich veel (ex)studenten, die na verloop van tijd uit Lei den weggaan of een drukke baan krijgen. Dat laatste was ook voor de fractievoorzitter, hoofd van de afdeling ontwa- penings- en internationale vredesvraagstukken bij het ministerie van buitenlandse zaken, aanleiding om er een punt achter te zetten. Een be slissing die hij overigens reeds bij de verkiezingen in 1986 had aangekondigd. Toen Hoekema zich aan meldde, verkeerde D66 op een dieptepunt. „We beston den nog. Daarmee was alles gezegd", kijkt hij terug. „In Leiden heeft D66 altijd pro blemen gehad om goede mensen te vinden voor de kieslijst. Gelukkig kan Egon Snelders het gat opvullen, maar verdere reserve ont breekt. We hebben helaas niet zo'n sterke afdeling". De kwalitatieve inbreng van D66 in de gemeenteraad mag er desondanks zijn. Andere politici roemen Hoekema om zijn grote inzet, zijn heldere inzicht in de problemen en frisse kijk op het politieke le ven. Hoekema: „Ik ben een doorzetter. Daarom vind ik het ook zo jammer dat ik te weinig tijd heb gehad om za ken echt goed uit te pluizen. Al denk ik dat je uiteindelijk bijna alles kunt bereiken wat je je voor ogen stelt. Als je maar volhoudt". Aanhouder Dat de aanhouder wint, is een slogan die D66 maar al te graag aanhangt. Tot verve lens toe werd burgemeester C. Goekoop door Hoekema's fractiegenoot Pex Langen- berg op de huid gezeten over zijn nevenfuncties, onver murwbaar is D66 in de stel ling dat er in Leiden genoeg agenten zijn om wijkteams in te stellen en, last but not le ast, is Hoekema er van over tuigd dat de sluitingstijden van de café's voor 1994 wor den opgeheven. Na een ja renlange strijd. Dat laatste item moet volgens Hoekema in het volgende collegeprogramma tot uit gangspunt worden verheven. „Dat kén ook. Langzaam maar zeker gaat het roer toch steeds meer om in Leiden. De PvdA is wel het mooiste voorbeeld. Wie goed oplet, constateert dat er langzaam maar zeker een einde komt aan hun krampachtige op stelling in een aantal zaken. De bouw van parkeergarages bijvoorbeeld. Nu de woning bouw nog". Want Hoekema vindt dat Leiden zich te eenzijdig richt op woningwetwoningen. „Dat is die angsthazerij bin nen de PvdA: alleen bouwen voor de categorie waar de grootste woningnood heerst. Onterecht. Leiden is geen wereldstad, maar moet zich eens wat meer losmaken van dat provinciale imago. We zijn een grote stad en een grootstedelijk milieu vraagt om een grootstedelijke archi tectuur: dus ook om koopwo ningen, vrije sector wonin gen. We mogen ook best flink de lucht in. Ja, ik ben een fan van New York". Zulke „extreme" gedachten verkondigt D66 maar al te graag. Extreem, maar ook: ludiek of apart. Wat te den ken van het voorstel om een condoomautomaat op het Stadhuisplein aan te brengen, de plaatsing van een reuzen- schaakspel op het Pieters kerkhof en het onderbrengen van studenten op afgedankte cruise-schepen? Hoekema: „Ach, de politiek moet niet alleen uit loodzwa re issues bestaan. Je moet ook eens kunnen lachen. Wij stellen ons graag onafhank^ lijk op in de discussie. Al slaat Leiden Weer Gezellig natuurlijk veel te ver door. Eigenlijk is Bernard Stöxen zijn zetel onwaardig. Maar ja, dat is het rare van de demo cratie: als er in Leiden 1400 mensen op je stemmen, kom je in de raad. Als je dat in een studentenstad als Leiden een beetje handig speelt, lukt je dat zo". PIETER EVELEJNi In de hal van het Leidse stad huis is gistermiddag de ten toonstelling „Tien jaar Leidse Vredesbeweging" geopend. De tentoonstelling, die be- staat uit panelen met affi ches, tekeningen en foto's, was al vanaf 2 januari te zien, en is nog te bezichtigen tot 20 januari. Wethouder H. de la Mar, die de tentoonstelling officieel opende, kreeg van Michel de Bakker van het Leids Vredesplatform een slinger met duizend papieren kraanvogels omgehangen. De kraanvogel is het Japanse vredessymbool. De wethou der deed op zijn beurt het Leids Vredesplatform een videoband met een discus sieprogramma over de toe komst van de vredesbewe ging toekomen. FOTO: WIM VAN NOORT Anatolië Wereldreizigster Karin Schaedtler houdt vanavond een dialezing. De lezing is een verslag over haar tocht naar Cappadocië, een deel van de hoogvlakte van Anatolië in Turkije. De voordracht wordt gehouden in de Kapelzaal van het K&O-gebouw, Oude Vest 45. De lezing begint om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijg baar bij K&O. Moker In de radio-uitzending van MOKER vanavond tussen 19.00 en 19.30 uur een inter view met de nieuwe pastoor van de oud-katholieke kerk, drs. Vroom. Verder komt het honderdjarig bestaan van de Oude Vestkerk ter sprake. Collecte De eind november gehouden najaarscollecte van het plat form Leiden Steunt Zuid- afrikaans Verzet heeft 2.049 gulden opgeleverd. Dat be drag wordt gelijkelijk ver deeld over de aanschaf van lesmateriaal voor een school voor Namibische vluchtelin gen in een kamp bij Kwanza Sul in Angola, rechtshulp aan mensen die zijn opge pakt onder de noodtoestand in Zuidafrika en aan hulp voor het ANC in het alge- Aktief Wijkvereniging Aktief houdt morgen een klaverjas- en sjoelavond. De avond wordt gehouden in het ge bouw aan de Berlagestraat 2 in Leiden. Er wordt om 20.00 uur begonnen. De zaal gaat om 19.30 uur open. Cursussen Buurthuis De Pancrat, Mid delstegracht 85, begint bin nenkort cursussen Compu tergebruik voor beginners en Omgaan met pubers. De eerste wordt op woensdag gegeven van 20.00 tot 22.00 uur. De tweede op dinsdag van 9.30 tot 11.30 uur. In De Vrolijke Ark, Pieterskerk- choorsteeg 15, begint dins dag aanstaande een cursus toneelspelen voor vrouwen. De lessen worden steeds op dinsdag van 13.30 tot 15.30 gegeven. Inlichtingen over deze drie cursussen bij Iris de Ruiter, Apothekersdijk 33, telefoon 125736. LEIDEN Gebouwen en ter rein van de voormalige Leidse veiling bij de Lammenschans- weg zijn gekocht door het Kat- wijkse bouwbedrijf De Raad. Dat wil er bedrijfsruimtes ves tigen. Daartoe zullen de oudste gebouwen, waaronder het kantoor, gesloopt worden en vervangen door nieuwbouw. De Raad was al enige tijd voor de opheffing van de veiling per 1 januari in onderhande ling over de aankoop. Directeur bouwontwikkeling P.P. de Waal omschrijft de plannen van zijn bedrijf als een „bedrijfsverzamelgebouw voor schone industrie". De Waal verwijst daarbij naar voorbeelden in andere plaat sen waar wel vaker dergelijke bedrijfsterreinen aan de rand van het centrum zijn ontstaan. Hij verwacht dat er ook in Leiden veel behoefte is aan zo'n goed bereikbaar in de stad gelegen terrein. De Raad richt zichmet zijn plannen in eerste instantie op kleinere bedrijven. De nieuw bouw wordt dan ook verdeeld in kleine eenheden met bijpas sende kantoorruimte. Maar als zich grotere gegadigden aan dienen, kan het bouwbedrijf daar ook op inspelen. Inmiddels is bij de gemeente Leiden al een bouwaanvraag ingediend. De ontwikkeling van de plannen is echter nog in een vroeg stadium. De Waal kan daarom nog niet op details over indeling en investerings bedragen ingaan. Hij verwacht wel dat halverwege dit jaar de bouw kan beginnen. In de loop van volgend jaar kan de nieuwbouw dan in gebruik worden genomen. De bestaan de gebouwen blijven in ge bruik. „In feite is dat voor de huidige huurders ook al een soort bedrijfsverzamelgebouw. Er zitten al verschillende klei nere bedrijven in. Maar ik verwacht dat de typisch vei linggebonden bedrijven gelei delijk zullen wegtrekken". Over het gebruik van de vei lingterreinen heerste bij het gemeentebestuur verdeeld heid. Wethouder J. Fase van economische aangelegenheden heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat zij er het liefst bedrijfsruimten zag ko men. Haar collega's M. van der Molen (ruimtelijke ordening) en D. Tesselaar (volkshuisves ting) hadden een voorkeur voor woningbouw. Bij de dis cussie over de nota Bouwen in bestaande wijken is de veiling aangedragen als studielokatie. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. V f,CV>N*v >vv~c j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 1—hmy Adres: Postcode/plaats: I i JNÜ .CcidócSowuvnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11