Goedkoper reizen buiten avondspits 2 3 4 5 6 7 8 13 14 15 Stille uren KROEGEN TOCHT Echtgenote van directeur Toetanchamon aangehouden Ook Moskou tegen toppeling gifgas- en kernontwapening Acties in bouw dreigen na vastlopen van cao-overleg Pleidooi voor 60 km op Rijksstraatweg VANDAAG CcidócSouttmt Woensdag 11 januari 1989 80e jaargang no. 24317 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen. 071 -313677. Giro 103003 Bank: iJmro-bankN.VLejJen. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 24.24 (aut. betaling), kwartaal f. 72.34. jaar f. 275.60. Klachten 'bezorging: maandag t/m vrndag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15_00 uur tel. 0/1 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,67 per mm., lamiliebenchten 1.0.60 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur hooldredacteur 1 Hallewas, Chefredacteur W.A. Bupteweg. Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Minimumtempe ratuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur omstreeks 7 graden. Matige zuidenwind later op de dag draaiend naar west. Zon op: 8.44; onder:'16.54; hoog water Scheveningen: 6.15 en 18.25; laag water: 1.36 en 14.10. LEIDSE JAZZWEEK zie uit-bijlage pagina 8 Jnilever in [ismetica 'ellicht ummer 1 EW YOR- ROTTER- AM - Unilever verkennende isprekingen be- i over de lerneming van it Amerikaanse •drijf Faberge, fabrikant toiletartike- n, cosmetica en irfums. Als de rerneming lukt ordt Unilever irmoedelijk het wereld op het ibied van pro nkten voor de irsoonlijke ver- irging. Op het [enblik staat ;t Franse con- n L'Oreal op eerste plaats, agina 4: Faber- zal Unilever miljard gul- n kosten. Lunststof erhoogt eiligheid uchtvaart ELFT - De fa- ulteit Lucht- aart- en Ruim- ivaarttechniek de Techni- che Universiteit Delft heeft nieuwe stof ntwikkeld, ee de vei- gheid in de uchtvaart kan -orden ver- 1 Tevens het vliegen laardoor goedko- worden. Het om de stof IRALL (ARami- Aluminium Laminate), een [unstvezel. Het licht, werkt vertragend op 'ermoeiings- icheuren en remt Dubbele traditie Ook de ambassadeurs van Ghana (sandalen) en Cyprus (zwartleren schqenen) behoorden weer tot de vele diplomaten die de Westduitse president Von Weiz- sacker gisteren een gelukkig nieuwjaar kwamen wensen op diens traditionele receptie in Bonn. DEN HAAG De Haagse politie heeft afgelopen maandagavond de 43-jari- ge echtgenote van de ge zochte Toetanchamon-di- recteur Hoos aangehou den. De vrouw wordt verdacht van medeplichtigheid aan onder meer de reeks aanslagen op Sijthoff Pers en wethouder Adri Duivesteijn, welke mis drijven door drie al eerder ge arresteerde werknemers van Toetanchamon zijn gepleegd. Uit het verhoor van de Hage naar die een bomlamp in op dracht van Hoos naar Duive steijn zou hebben gestuurd is voorts gebleken dat de direc teur dit zou hebben gedaan om een bevriende vishandelaar een gunst te bewijzen. Deze zou ruzie met Duivesteijn heb ben gehad over grondzaken. Naar aanleiding van de weige ring Toetanchamon een ver gunning te geven op te treden als particulier beveiligingsbe drijf, willen de kamerleden Dijkstal (VVD) en Kosto (PvdA) de regering vragen de praktijken van dergelijke be drijven wettelijk meer aan banden te leggen. Pagina 9: Toetanchamon verandert naam Drie Van Goghs in handen van gelegenheidsdieven EDE De drie Van Goghs zijn waarschijnlijk gestolen door Gelderse gelegenheids- dieven. De politie heeft sterke aanwijzingen dat de daders van de kunstroof uit het rijks museum Kröller Mtiller uit Gelderland komen. De daders zijn waarschijnlijk geen professionele kunstro vers. Er zijn bovendien geen aanwijzingen dat de schilderij en in opdracht van kunstken ners zijn gestolen. Het speciale rechercheteam heeft wel een aantal groepen Gelderse beroepscriminelen op het oog NS VOORZIET TOESTROOM STUDENTEN UTRECHT Om de druk ke vrijdagavondspits te ont zien, zullen de nieuwe avondretours niet op vrij dag verkrijgbaar zijn. Het weekendrëtour wordt daar entegen al vrijdagavond om zeven uur geldig in plaats van zaterdagochtend. Op deze manier hoopt NS veel weekendgangers ertoe te bewegen, hun reis uit te stellen tot na de vrijdaga vondspits. De maatregelen houden^. ver band met de OV-jaarkaart die studenten op 1 september krij gen. Om het extra vervoer op te vangen, gaat de winterdienst- regeling al begin september in. Veel treinen worden dan ver lengd. Het extra materieel komt beschikbaar door het inzetten van onder meer Duitse rijtuigen op de lijn Den Haag-Keulen en de huur van 44 Belgische rijtui gen. De Nederlandse Spoorwegen komen op 1 april met een nieu we individuele vastrechtkaart voor reizigers van 26 tot en met 59 jaar. Deze „rail-actief-kaart" geeft buiten de ochtendspits recht op 40 procent korting. De kaart kost 120 gulden en ver vangt de dalurenkaart. Voor jongeren is er een jonge- renkaart en voor ouderen de se- niorenkaart, zodat iedereen vanaf 1 april in het weekend en 4 de rest van de week na negen uur 's ochtends met 40 procent korting kan reizen. De nieuwe kaart kan voor gezinnen duur der uitvallen dan de daluren- kaart, waarop kinderen gratis meereizen. Maar volgens de NS reizen op een dalurenkaart ge middeld slechts twee mensen en die zijn na 1 april goedkoper uit: ze betalen dan 240 in plaats van 260 gulden. Het weekend- en avondretour zijn na 1 april alleen nog maar verkrijgbaar voor reizigers met een vastrechtkaart. Daar staat tegenover dat de prijs van het avondretour omlaag gaat tot 60 procent van de prijs van een en kele reis en die van het week endretour tot 60 procent van een normaal retour. Blokkade De chauffeur auto kwam met de schrik vrij toen zijn wagen als gevolg van de gladde weg en de harde wind deze vierwielaangedreven aangeeft over de kop sloeg. Door het ongeluk was deze weg in de Rocky Mountains (VS) nog eerder ge blokkeerd dan dit vaste waarschuwingsbord 5ARIJS De vijfdaagse nternationale conferentie >ver chemische wapens in "•arijs is vandaag geëin- ligd met een compromis tussen de wens tot on- oorwaardelijke afschaf fing van deze wapens en de Arabische landen die aan deze afbraak de af braak van kernwapens willen koppelen. Dit werd ïelemaal zeker, toen 'de sovjetunie zich gister- ivond aansloot bij de wes- erse landen die tegen koppeling zijn. In de slotverklaring moest een duidelijk gezamenlijke oproep tot afschaffing van C-wapens- komen, daar waren alle 145 deelnemende landen gister avond al optimistisch over. Maar er moest tot in de vroege ochtend worden geschaafd aan de tekst. Veel Arabische lan den hielden in de afgelopen dagen vast aan het recht op zelfverdediging van elk land en wezen er daarbij op dat Is rael naar hun mening over zo wel chemische als kernwapens beschikt. Vooral de VS, Groot- Brittannië en Frankrijk ver zetten zich tegen de van Ara bische zijde verlangde koppe ling. Later pas verklaarde ook de Sovjetdelegatie dat men zo'n koppeling niet zal accep teren. De Verenigde Staten en Se Sovjetunie zijn de enige twee landen die erkennen dat zij. chemische wapens bezitten. Ongeveer 20 andere landen hebben dergelijke wapens waarschijnlijk ook. faocitikffanshegirui 10, Jortvar Ti 9 89 Volkswagen FCKO Toyota Milux Taro Tatsuro Toyota, topman van het Japanse autoconcern (I) en Carl Hahn, bestuursvoorzitter van het Volkswagenconcern (VW) staan hier trots naast de eerste ,,Taro". De wagen, die gisteren van de band rolde in Hannover, is het eerste exemplaar van deze Duits- Japanse samenwerking. VW neemt een deel van de montage van Toyota voor zijn rekening. TU Delft kan huidziekten snel opsporen DELFT De vakgroep Akoe stiek van de Technische Uni versiteit in Delft heeft een ap paraat ontwikkeld waarmee de huisarts de ernst van huid kanker en de huidziekte psori asis snel kan vaststellen. De microscoop meet de huidafwij kingen en brengt die tegelij kertijd in beeld. Om de dikte van huidlagen of tumoren te berekenen hoeft de arts hoeft slechts één keer met een soort stok, die is verbonden aan een personal computer, over de huid te strijken. De huid wordt bij dit onderzoek afge tast met ultrageluid. Huid structuren tot een diepte van een halve tot een hele centi meter worden op een monitor in beeld gebracht. Dat is diep genoeg om afwijkingen te kunnen constateren. Pagina 3: Microscoop helpt mogelijk ook bij vaatziek ten Honger De twee maanden oude Marcell uit Rio de Janeiro had gisteren de dag van zijn leven. Het kleine Braziliaantje mocht bij zijn moeder blijven toen deze met nog 94.000 anderen toelatingsexamen deed voor één van de universiteiten in Rio. De honger naar kennis van moeder Marluce lijkt geëvenaard te worden door de dorstige honger van zoonlief. Het tweetal gaat een gezellig studiejaar tegemoet. FOTO: AP DEN HAAG - Er dreigen acties in de bouw nu de onderhandelingen over de nieuwe cao voor de bouw nijverheid (250.000 werk nemers) zijn vastgelopen op de vorm van de ar beidstijdverkorting. De werkgevers zien geen heil in verder overleg zolang de bonden het voorstel verwerpen dat de rooster- vrije dagen flexibeler worden opgenomen. Het voorstel van de werkge vers voor de vormgeving van de atv komt neer op twee we ken wintersluiting, acht roos- tervrije dagen verspreid over het jaar en één op Goede Vrij dag. Voor de bouwbonden is dit voorstel onbespreekbaar omdat het effect van de atv op de werkgelegenheid dan mini maal zal zijn. De bonden hebben gisteren in de vijfde onderhandelingsron de nog geprobeerd een impasse te voorkomen door voor te stellen hun eis voor verdere arbeidstijdverkorting te laten vallen als de werkgevers zou den afzien van het flexibeler opnemen van de huidige zes tien roostervrije dagen. Daar toe waren de werkgevers niet bereid, waarop de onderhan delingen zijn afgebroken. De bonden gaan komende week hun leden raadplegen. Als de werkgevers hun stand punt handhaven en nader overleg niets oplevert, zullen beide bonden acties in de bouwnijverheid gaan voorbe reiden. Werkgeversonderhandelaar C. de Fouw zei zich nieLte kun nen voorstellen „<ÉF een bouwvakker behoefte heeft aan meer atv; ze willen eerder meer loon". Van de dreiging met acties wordt De Fouw „voorlopig nog niet BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Vogels uit noorden overspoelen Schiphol i paar SCHIPHOL De luchthaven Schiphol heeft er sinds ei weken een groot aantal „gebruikers" bij. Naar schatting vogelwachters op de luchthaven zijn ruim vijfduizend kieviten en goudplevieren op het luchthaventerrein neergestreken om daar te overwinteren zolang het koude weer hen niet verjaagt. De vogels zijn afkomstig uit de noordelijke Europese gebieden. Wanneer daar de winter invalt, vertrekken zij naar het zuiden op zoek naar aangenamer temperaturen. Door het zachte weer het begin van de Nederlandse winter onderbreken de vogels hun trek i s land. WASSENAAR In het ka der van de verkeersremmen- de maatregelen die het Was- senaarse college in een rap port heeft voorgesteld, heb ben alle partijen deze week ingestemd met het instellen van een maximum snelheid van 60 kilometer op de Rijksstraatweg (N44). Op sommige gedeelten wordt nu 50 of 70 gereden. Drs. H. Schelhaas (CDA) pleitte bo vendien voor „een grondige verbetering" van het open baar vervoer. Pas na aanleg van Rijksweg 11-West is vol gens hem het creëren van een vrije busbaan mogelijk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Nieuwe staatslening met hogere rente DEN HAAG - De staat geeft 6,75 procent tienjarige obliga ties 1989 per 1999 uit. Volgens een bekendmaking van het ministerie van financiën van morgen worden de omvang van de lening en de koers van uitgifte bekendgemaakt na de inschrijving op 17 januari. Af lossing van de lening geschiedt ineens op 15 februari 1999, ter wijl vervroegde aflossing niet is toegestaan. De stortingsda tum is 15 februari. Het wordt de tweede lening voor de dek king van de financieringsbe hoeften 1989. I JAARBEURS 1 UTRECHT/HOLLAND 16 PAGINA'S Dorenbos dreigt met harde acties tegen abortusklinieken Deetman maakt van leraar kantoorklerk Klussers steeds handiger „Wegblijven van Arafat geen politiek signaal" Wie durft er nog in een vliegtuig te stappen? Teleurstellend vervolg bij WK zaalvoetbal „Engel des doods"vóórhaar rechters Vrouwenbeen prikkelt Leidse schoenendief Heftig verzet tegen bouwplan Oud Ade Zwembad Poelmeer bestaat tien jaar BINNENLAND LEIDEN OMGEVING1 LAND-EN TUINBOUW De Nederlandse Spoorwegen moeten nu niet net doen alsof ze uniek zijn met hun „lage prijzen in stille uren". De Leidse Courant is dat al jaren. De prijs voor de krant is namelijk veel lager dan velen denken en het stille uurtje krijgen ze er gratis bij. Wie een abonnement neemt bespaart per jaar pre cies 111,42 gulden én een dagelijkse gang naar de sigarenwinkel of kiosk. Daar kost de krant immers 1,25 gulden per dag en zaterdags zelfs 1,50 gulden, in totaal dus 398 gulden per jaar. En dat, terwijl een abonnement slechts 286,58 gulden kost. Neem dus subiet een abonnement op de Leidse Courant en profiteer van de eerste twee weken gratis lees plezier. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1