Kunstbandje helpt snel geopereerde knie beter genezen Tandarts ontwikkelt goedkope kroon Prins Philip naar begrafenis van Hirohito PvdA: laagste inkomens omhoog en beperking van belastingverlaging Bedreiging omroepbestel komt vooral van buiten Franse apothekersorde klaagt Rika Zarai aan 3INNENLAND CcicUc Qowumt DINSDAG 10 JANUARI 1989 PAGINA 5 Gebreken Fiat Uno AMSTERDAM De 30.000 Nederlandse eigenaars van een Fiat Uno, die is ge maakt voor 1987, kunnen bij hun dea ler een gratis controle laten uitvoeren op de voorwielophanging. Door het klimaat aan de Noordzee kan de weerstand van het onderdeel langzaam worden aangetast. Dit ongemak is volgens Fiat beperkt tot „en kele sporadische ge vallen (1 op 10.000)". Griepgolf is over hoogtepunt heen UTRECHT De griepgolf is over haar hoogtepunt heen. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van WVC. De eerste week van december was het aantal pa tiënten met influenza 27 per 10.000 in woners, de tweede week steeg het sterk tot 45, de derde week waren het er nog 44, maar in de laatste week van het jaar zakte het tot 26 per 10.000. In de 52e week van 1988 telden de drie noordelij ke provincies nog de meeste patiënten: 36 per 10.000, na 62 in de tweede de- cemberweek. In Utrecht, Noord-Hol land en Zuid-Holland waren het er nog maar 20, tegen 39 in de twee weken daarvoor. De cijfers worden verzameld door over het land verspreide huisart sen die als „peilstation" fungeren. Meer mensen arbeidsongeschikt AMSTERDAM Het aantal mensen dat een beroep doet op de arbeidsonge schiktheidswetten WAO en AAW is het afgelopen jaar met 16.000 gestegen tot 751.000. Daar staat tegenover dat door de stelselherziening steeds meer mensen gedeeltelijk in plaats van volle dig arbeidsongeschikt worden ver klaard. Ook het aantal mensen dat bij de eerste beoordeling geen uitkering krijgt is in 1988 toegenomen. Volgens de directeur van de Gemeenschappelij ke Medische Dienst (GMD) in Amster dam, dr. W.Boersma, hebben door tus senkomst van de GMD zo'n 30.000 ar beidsongeschikten het afgelopen jaar een baan gevonden, tweeduizend meer dan in 1987. ONDERZOEK DRIESSEN AL VERDER DAN PROEFSCHRIFT DEN HAAG Knieën nogen zich in een groei- nde belangstelling ver- ïeugen. In de mode be- ivijzen ze hun waarde in iet flexibele grensgebied van bloot en niet-bloot. Maar knieën dienen niet al- het oog: ze zijn belangrijk het totale lichaam, dat steun en mobiliteit te lanken heeft aan de twee 'rootste gewrichten die een heeft. Knieblessures zijn iaarom een grote handicap; en amen een steeds grotere vlucht, net als - gelukkig - de iagnostiek (kijkoperaties) en 2 behandelingmethoden. |Voétbalminnend Nederland leeft momenteel mee met de linkerknie van Hans van Breukelen, de doelman van PSV en Oranje. En vanmiddag het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis tophockeyster Li- Lejeune (HGC en Oran- je> geopereerd aan een knie. Haar orthopaedisch chirurg an o.a. het hele Oranje- damesteam, topmotorcrossers enzovoort) is Marcel J.M. Driessen (35) uit Wassenaar. Deze knie-liefhebber pur sang hoopt op donderdag 19 januari aan de Universiteit van Amsterdam te promove ren op zijn onderzoek naar het effect van het herstel van Ie gescheurde voorste kruis land. Deze ernstige kniebles sure is in meer dan negentig procent van de gevallen het gevolg van (top)sport. De slachtoffers zijn gemiddeld 28 jaar. In zijn proefschrift „Verse kniebandletsels" komt Driessen tot de conclu sie dat het hechten van de voorste kruisbandbreuk niet leidt tot exra stabiliteit van de knie. Driessen levert het bewijs voor wat veel chirurgen wel al vermoedden, namelijk dat een gescheurde voorste kruisband niet geneest als je deze vastknoopt met hech- tinkjes. Maar door de rest van de beschadigde knie op timaal te behandelen en sterk te maken kan men een patiënt toch redelijk opknap pen. Driessen: „Een jaar of tien geleden bleek bij een on derzoek bij Ajax dat de helft van de spelers kruisbandlet sel had en van hen wist de helft dat niet eens. Dus blijk baar kun je daar goed mee leven. Maar mensen die hun knieën zwaar moeten belas ten moeten aan die kniestabi- liteit hoge eisen stellen. En iemand die bijvoorbeeld op het dak we^kt kan het ook niet hebben dat-ie opeens weer door z'n knie heen Snelle diagnose „Vooral jongeren, als ze veel kniebelastende dingen doen, zijn in geval van een blessure gebaat bij een snelle en goede diagnose en een adequate be handeling. Bij enkelbanden kun je verantwoord een niet- operatief beleid voeren. Is ook beter. Blijkt naderhand dat er toch chronische pro blemen zijn, dan zijn die ban den toch nog betrekkelijk eenvoudig te herstellen". Hetzelfde geldt voor een oude polsblessure. Marcel Driessen verrichtte vorige maand zelfs een unieke pols- operatie op een hond. Bou vier Bas kan nu al weer goed lopen. Als een (kijk-)operatie nodig is, moet deze zo snel mogelijk - binnen een paar dagen na de kniebeschadiging - plaatsvinden, anders is het volgens Marcel Driessen te laat voor goed onderzoek en een goede behandeling. „Als je eenmaal aan het behande len bent, moet je jezelf toet sen", gaat de arts verder. „Mijn promotieonderzoek be treft de periode '83-'85. Nu we zijn al weer geweldig ver der. Volgende maand wordt een nieuwe onderzoeksgroep nagekeken en alles ziet er hoopvol uit. Het betreft vijf tig patiënten van wie de ge scheurde voorste kruisband gehecht is èn waarbij een kunstbandje de kruisband helpt genezen. Deze groep wordt straks weer vergele ken met de twee groepen uit het eerste onderzoek". Zo'n augmentatie-behande- ling (de operatie met het ver- Marcel Driessen, die deze maand de graad van doctor verwerft, krijgt van knieën nooit genoeg. Hier is de 35- jarige orthopaedisch chirurg bezig op zijn afdeling in het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis. FOTO: PETER VAN MULKEN sterkende kunstbandje) kan niet altijd voor honderd pro cent succesvol zijn, maar het is volgens de promovendus altijd mogelijk een situatie te scheppen die zo optimaal mo gelijk is voor de betrokken patiënt. Vervolgens is het af wachten hoe zo'n geopereer de kruisband het over bij voorbeeld tien jaar doet. Van Breukelen Als knie- en sportliefhebber volgt Marcel Driessen (hij be zit zelf een crossmotor) na tuurlijk zowel de blessure als de behandeling van Van Breukelen. Maar alles van een afstand, want de topkee- per wordt behandeld in het Geldropse ziekenhuis van zijn eigen clubarts. De kruis banden lijken niet gescheurd en zijn knie krijgt een behan deling in een zogenaamde slee. Geen snelle operatie maar vooral rust moet de voetbaltoekomst van deze ve teraan redden. Driessen: „Ik kan van hieraf natuurlijk niet zeggen wat er met Van Breukelen aan de hand is. Ik mag me daar ook niet ongevraagd mee bemoei en. Vertrouwen in degeen die je behandelt is al een per centage van de behandeling. Wij als specialisten moeten niet eikaars positieve uitstra ling ondermijnen". „Ik ben meestal wel wat agressiever in mijn behande ling, opereer sneller, vooral bij jonge mensen. Maar Van Breukelen is natuurlijk niet zo jong meer. Ach, er zijn meer wegen die naar Rome leiden, daar ontstaan geen echte rampen door". De orthopaedisch chirurg van het Rode Kruis Zieken huis verdeelt met vier andere jonge knie-deskundigen in Nederland („problemen met kniegewrichten zijn een gat in de medische markt") de te bezoeken congressen en sym posia en men wisselt ook in formatie over eikaars succes sen en fouten uit. De vijf noemen zich heel toepasselijk „The Duks", de Dutch Knee Surgeons. „Tja", benadrukt Driessen tot slot, „orthopae- die is een leuk vak. Als dat er niet was geweest, was ik geen arts geworden". HERMAN JANSEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/LONDEN De echtgenoot van konin gin Elizabeth, prins Phi lip, en de minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe, zullen Groot-Brittannië verte genwoordigen op de be grafenis van keizer Hiro- hito van Japan. Deze offi ciële mededeling van Buc kingham Palace en de Britse regering maakte gisteren een einde aan de wilde speculaties over wie de begrafenis zou bijwo nen. Veel Britten, en niet alleen zij die in Japanse kampen hebben gezeten, zijn woedend dat de koninklijke familie wel naar Tokyo gaat, maar onlangs geen vertegenwoordiger heeft gestuurd naar de herdenkings dienst van de slachtoffers van de vliegramp in Lockerbie. Op de Japanse ambassade in Den Haag hebben gisteren 217 personen het condoléance-re gister voor keizer Hirohito ge tekend. Onder hen waren de grootmeester van het Huis van de Koningin Kist en staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst van buitenlandse zaken. Voorts tekenden de chef pro tocol van het ministerie van buitenlandse zaken en de chef van de directie Azië en Ocea- nië. Volgens de Japanse am bassade tekenden verder 34 ambassadeurs, onder wie die van de Verenigde Staten, Bel gië, Frankrijk en de Filipijnen. Er kwamen 126 Japanners te kenen, onder wie de voorzitter van de Japanse Kamer van Koophandel en vertegenwoor digers van een aantal Japanse ondernemingen in ons land. Ook een vertegenwoordiger van onder meer AKZO teken de het register. De Japanse media hervatten gisteren na twee dagen van speciale rouwprogramma's hun normale activiteiten. Vol gens bronnen in mediakringen is door het verlies van twee reclame- en advertentiedagen een schade geleden van hon derden miljoenen guldens. Via radio en televisie werd de ver klaring die de nieuwe keizer Akihito gisteren in aanwezig heid van premier Noboru Ta- keshita en 237 andere hoog waardigheidsbekleders aflegde live uitgezonden. De verkla ring is een rituele aangelegen heid waarbij de keizer zijn eenheid met het Japanse volk belijdt en belooft zich in te zet ten voor vrede en bescher ming van de grondwet. De 55- jarige Akihito werd zaterdag de nieuwe keizer van Japan, nadat zijn vader, Hirohito, vrijdag op 87-jarige leeftijd was overleden. Afghaans verzet praat niet meer ISLAMABAD Een van de leiders van het Afghaanse ver zet heeft gezegd dat de muja- heddin geen verdere bespre kingen meer met de Sovjetu nie zullen voeren over de vor ming van een toekomstige re gering in Kabul. Het verzet „gaat door met de heilige oor log" en is pas weer bereid tot verdere onderhandelingen na de terugtrekking van de Sov jet-troepen op 15 februari en de val van de door de Sovjetu nie gesteunde regering in Ka- bul. Eventuele toekomstige ge sprekken zouden dan alleen moeten gaan over herstelbeta lingen van de Sovjetunie en de terugkeer van de ongeveer 40.000 verzetsstrijders en 10.000 Afghaanse kinderen die krijgsgevangen zijn gemaakt en in de Sovjetunie worden vastgehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA wil in haar verkiezingspro gramma voor 1990 de belofte opnemen dat de laagste nkomens zullen worden verhoogd. Belastingverlaging tnoet echter tot een minimum worden beperkt. is -volgens de PvdA beter om meevallers in de inkomsten de overheid te besteden aan verbetering van het onderwijs •n het milieu en verlaging van de staatsschuld. Verdere drasti- iche bezuinigingen op de overheidsuitgaven acht de PvdA uitge laat in een verklaring die het partijbestuur van de PvdA heeft uitgegeven naar aanleiding van de discussies lopen jaar binnen de partij zijn gevoerd over het rap- panelen'. De verklaring vormt volgens partij- Marjanne Sint de basis voor het nieuwe verkiezings- wil de positie van de mensen met minimum-inkomens sociale uitkeringen verbeteren door deze inkomens weer vol te koppelen aan de lonen in het bedrijfsleven. „Die koppe- de hoeksteen worden van het inkomensbeleid in de negentig", zei Maijanne Sint in een toelichting. „actiever en offensiever aanpak van het werkloosheids- moet volgens Sint de rode draad in het nieuwe ver- iprogramma vormen. „Letterlijk alle mogelijkheden worden benut om de werkloosheid te verminderen". NIJMEGEN De Nij meegse tandarts drs. P.J.J.M. Piasmans heeft een methode ontwikkeld om de dure gouden kroon te vervangen door een veel goedkopere kroon van amalgaam. Volgens Piasmans kost een kroon van amalgaam de pa tiënt ongeveer 125 gulden. Af hankelijk van het soort verze kering kan de patiënt daarvan tweederde terug krijgen. Amalgaam wordt al veel ge bruikt bij het vullen van tan den en kiezen. De tandarts promoveert don derdag 19 januari op een proefschrift over kronen van amalgaam. Hij heeft bij 130 pa tiënten 300 kronen van amal gaam geplaatst en onderzocht. Op grond van dat onderzoek is hij tot de conclusie gekomem dat zo'n goedkope kroon een uitstekend alternatief is voor de dure gouden kroon. Een gouden kroon kost gemiddeld 650 gulden. De patiënt moet daarvan het grootste deel zelf betalen. Volgens Piasmans is gebleken dat in de meeste gevallen de amalgaam kroon zes zeven jaar blijft zitten. Een gouden kroon gaat ongeveer vijftien jaar mee. Maar omdat de stof amalgaam veel goedkoper is dan goud (ongeveer 10 gulden per kies) en het aanbrengen van zo'n kroon door de tand arts zelf gebeurt in plaats van door een tandtechnisch labara- torium is het op termijn veel voordeliger. De Nijmeegse tandarts zegt dat veel patiën ten ernstig aagetaste kiezen la ten trekken omdat ze een gou den kroon niet kunnen beta len. Amalgaam maakt dat on nodig. EN WISKE DE KOMIEKE COCO Interpol: Riphagen dood AMSTERDAM - De in Argen tinië gezochte oorlogsmisdadi ger Riphagen is al in 1973 in Genève overleden. De speciaal met vervolging van oorlogs misdadigers belaste mr. P. Brilman heeft dat vernomen van Interpol en wacht nog op bevestiging. Riphagen heeft veel Amsterdamse joden de dood ingejaagd. Hij troggelde ze geld, juwelen en effecten af. Als ze die gaven zouden ze niet aan de Duitsers worden overgeleverd, zei hij dan, maar dat gebeurde meestal toch. TROS- voorzitter Minderop in nieuwjaarsrede: HILVERSUM Als de gepro fileerde omroeporganisaties in Hilversum doen alsof hun voortbestaan wordt bedreigd door de plannen van AVRO, TROS en Veronica voor com merciële omroep, is dat een voorbeeld van „onnozele naïvi teit". Het gevaar voor het voortbestaan van het bestel komt van buiten. Dat zei TROS-voorzitter mr. H.J. Min derop gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak voor het perso neel. Het gevaar voor het voortbestaan van het Hilver- sumse bestel is volgens Minde rop tweeledig. Buitenlandse or ganisaties gaan hun program mering en reclame in de zeer nabije toekomst specifiek op Nederland richten en de au teursrechtelijke bescherming van programmagegevens van de Nederlandse omroeporgani saties komt op de tocht te staan. Volgens Minderop is uiterlijk in waarschijnlijk veel 1992, eerder, het verbod van op Ne derland gerichte reclame niet meer houdbaar. De komst van de Astra-satelliet zorgt nu al voor druk op de wettelijke be perking van de doorgX'te door kabelexploitanten van buiten landse commerciële program ma's met op Nederland gerichte reclame. Een wijziging van de Mediawet op dit punt is in voorbereiding. Verder bestaat het gevaar, aldus Minderop, dat de auteursrechtelijke bescher ming van programmagegevens van de Nederlandse omroepor ganisaties haar langste tijd heeft gehad. Hij wees op een uitspraak van de Europese Commissie waardoor de au teursrechtelijke bescherming van de programmagegevens van de BBC en ITV in Enge land niet meer stand houdt. Volgens Minderop zal dat er toe leiden dat ook anderen dan de omroepbladen vrij zijn om deze gegevens te publiceren. De ooit in Nederland populaire zangeres Rika Zarai, die nu in Frankrijk van kwakzalverij wordt beschuldigd. FOTO: ANP (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De in Frank rijk als kruidendokter werkzame ex-zangeres Rika Zarai is gisteren door een rechtbank in Angers beschuldigd van „illegale uitoefening van het apo thekersvak". Volgens de orde van apothe kers kunnen de door haar aan geprezen „eenvoudige plan- tenrecepten" gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid. Hoe wel Franse medici al geruime tijd gruwen van de huis-, tuin en keukendiagnoses van Rika Zarai (zij beweert onder meer dat kanker te genezen is met een bietenrecept en dat aids zou verdwijnen dank zij een aftreksel van Buxushaag) ge niet ze met haar „natuurlijke geneeswijze" in Frankrijk meer succes, dan ze ooit als zangeres heeft gehad. Het toppunt van haar popula riteit in Nederland lag in de jaren zestig, toen de zangeres veel succes oogstte met baar Israëlische liederen als „Jerus- halajim Shel Zahev", haar grootste tophit. De zangeres ging in Frankrijk wonen en werd opnieuw populair, echter niet met haar liedjes, maar met haar kruidenrecepten. Van haar eerste receptenboek werden meer dan een miljoen exemplaren verkocht. Een vervolg erop is ook al een bestseller. De man van de zan geres deed daarbij goede zaken als leverancier van de voorge schreven planten. Hij werd vorige week al beschuldigd v-an illegale artsenij. PLO-topman verwacht gesprek met minister (Vervolg van de voorpagina) TUNIS Farouk Khad- doumi, de „minister van buitenlandse zaken" van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO), acht het mogelijk dat hij „in de nabije toekomst" een ont moeting heeft met minis ter van buitenlandse za ken Van den Broek. Na afloop van een gesprek met de Nederlandse ambtelijke de legatie onder leiding van di recteur-generaal politieke za ken Henri- Wijnaendts zei Khaddoumi, dat de tijd en plaats van zo'n ontmoeting nog niet zijn vastgesteld. Neder landse ministers van buiten landse zaken hebben nog nooit contact gehad met PLO-verte- genwoordigers. De ministers Van den Broek en Van der Klaauw ontmoetten Arafat in hun hoedanigheid van voorzit ter van de EG-ministerraad, niet als Nederlands bewinds man. Toen minister Van der Stoel jaren geleden Tunis be zocht en de Tunesische rege ring hem een ontvangt aan bood, voerden zijn medewer kers hem steeds haastig naar een ander deel van de zaal als de plaatselijke PLO-vertegen- woordiger zo dicht in de buurt kwam dat de minister het risi co liep hem de hand te moeten drukken. Gezien het Nederlandse Mid- den-Oostenbeleid ligt het niet erg voor de hand dat Khad doumi een bezoek zal brengen aan Den Haag. Een gelegen heid voor een ontmoeting tus sen minister Van den Broek en PLO-vertegenwoordigers doet zich wel voor wanneer twee qaaste medewerkers van Arafat, Khaled el-Hassan en Bassam abu-Sherif, eind deze maand in Den Haag een sym posium van de Vrije Universi teit bijwonen in het Vredespa leis. Drenthe installeert nieuwe commissaris ASSEN Onder grote belangstelling is gisteren in het provinciehuis in As sen de 49-jarige W.' Meijer, voormalig Tweede-Kamerlid voor de PvdA, als nieuwe commissaris der koningin in Drenthe geïnstalleerd. Hij volgt dr.ir. A.P. Oele op, die met pensioen is ge gaan. Meijer noemde Drenthe een pro vincie met een achterhaald imago dat echter nooit het geïsoleerde gebied is geweest waarvoor het soms nog wordt gehouden. Hij benadrukte dat het werkloosheidspercentage beneden het landelijk gemiddelde ligt, terwijl de in dustriële ontwikkeling in Drenthe be paald hoopgevend genoemd kan wor den. Moskous circus met Popov in Amsterdam AMSTERDAM Van 18 januari tot en met 5 februari slaat het Moskous Staatscircus zijn tenten op bij het Dlympisch Stadion in Amsterdam. Naast ruiters, skateboard-artiesten, icrobaten en illusionisten zal ook Oleg Popov (59), de wereldberoemde clown, weer van de partij zijn. Tijdens deze toernee is hij ook artistiek directeur van het circusgezelschap. In Amster dam zei Popov gisteren dat hij zijn nieuwe functie vooral te danken heeft aan de perestrojka. Tot voor kort was ?en directeursfunctie voor hem niet weggelegd, omdat hij geen partijlid is. [n 1983 was het Russische circus met Popov voor het laatst in ons land te De nieuwe commissaris der koningin in Drenthe, W. Meijer, ont vangt uit handen van loco-commissaris der koningin, mevrouw D. van As-Kleijwegt, de voorzittershamer.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5