Overgrote deel priesters onderhoudt het celibaat 1 Oostenrijkse dekens tegen Opus Dei-leider als nieuwe bisschop Ti fTHTTI ffiwl lezers £eicL>e Soman >weer •;r kerk wereld beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóe6ouMMit DINSDAG 10 JANUARI 1989 PAGIN, INK Ierse priester zegende onwettige huwelijken in LONDEN De Ierse katholieke priester Patrick Buckley is in opspraak geraakt nadat hij huwelijken had ingezegend die vol gens de kerk niet wettig zijn. Buckley gaf zijn zegen over vele „gemengde huwelijken" van katholieken en protestanten. Ook gescheiden kerkleden konden bij de priester uit Larne aan kloppen voor een huwelijk. Bisschop Cahal B. Daly van Down en Connor heeft na het onthullende radio-interview met Buc kley meteen het officiële kerkelijke standpunt herhaald. Niet alleen in de Ierse kerk, maar in heel Ierland is echtscheiding verboden. Bij een referendum in 1986 werd duidelijk dat de overwegend katholieke bevolking van het groene eiland dat zo wil houden. Japanse kerken bekritiseren overleden keizer TOKIO De prostes- tantse kerken in Japan hebben scherpe kritiek geuit op de overleden keizer Hirohito. De keizer werd de laatste jaren graag als „vredelievend" afgeschilderd, maar moet wel degelijk persoonlijk verantwoordelijk worden gesteld voor de Japanse agressie tegen diverse Aziatische mogendheden. Dit schrijven deprotestantse kerken in een maandag vrij gegeven verklaring. Deze kerken in Japan tellen onge veer 200.000 leden. In totaal zijn er in dit land, waar boeddhisme en shintoïsme de belangrijkste godsdiensten zijn, anderhalf miljoen chris- De Japanse Raad van Kerken bekritiseerde in september, toen Hirohito ernstig ziek werd, het bewind van de kei zer. De soevereiniteit van de keizer gaat ten koste van het Japanse volk, dat dagelijks wordt geconfronteerd met discriminatie en onderdruk king door de Japanse over heid, schreven de gezamenlij ke kerken. Zij beklaagden zich erover dat de soevereine machten van de keizer onaangetast bleven, terwijl de vrijheid van me ningsuiting, de persvrijheid en de godsdienstvrijheid van het volk geweld werd aange daan. De Raad gaf toe dat de ker ken medeverantwoordelijk zijn voor de kwalijke politieke praktijken van de keizer, om dat zij hun profetische rol niet serieus hebben genomen. De Japanse kerken zijn fel gekant tegen elke poging de shinto-godsdienst, met de kei zer als hoogste priester, tot staatsgodsdienst te maken. Enkele maanden geleden maakten zij al kenbaar niet deel te willen nemen aan godsdienstige begrafenis plechtigheden ter ere van de keizer. Dertig rk kerkgebouwen in Detroit gaan dicht DETROIT Dertig rooms-katholieke kerkgebouwen in de Amerikaanse stad Detroit worden op korte termijn gesloten. Dit heeft kardinaal Edmund Szoka, de aartsbisschop van deze stad, bekend gemaakt. Grote financiële tekorten liggen ten grondslag aan dit besluit. Verder kregen 24 parochies te horen dat ze hun financiële problemen binnen een jaar moeten oplos sen. Anders worden ook hun kerkgebouwen gesloten. Omdat een derde van de Amerikaanse zwarten onder de armoede grens leeft en daarom vaak in de verpauperde binnensteden woont, is mgr. Szoka ervan beschuldigd racistische maatrege len te treffen. Het aartsbisdom Detroit telt 1,5 miljoen rooms- katholieken, ongeveer eenderde van het aantal inwoners. De grootste vijand van het recht is het voorrecht Marie von Ebner-Eschenbach MGR. SIMONIS: UTRECHT Het over grote deel van de paro chiepriesters onderhoudt het celibaat. Die indruk heeft kardinaal Simonis op grond van zijn acht tienjarige ervaring als bisschop. In die achttien jaar heeft Simonis slechts één keer een priester uit het ambt gezet die zich niet aan het celibaat hield. De aartsbisschop van Utrecht zei dit gisteren voor de NGRV-radio in een reactie op het onderzoek naar priester vriendinnen door de maat schappelijk werkster Tineke Ferwerda uit Zwolle, die zelf ook enige jaren een intieme relatie met een priester heeft gehad. „Zij heeft niets nieuws ont dekt," aldus de kardinaal, die het rapportoverigens alleen uit krantenberichten kent. „In de geschiedenis van de Kerk is er altijd zwakheid ge weest. Heel nuchter gezegd: het celibaat is een moeilijk iets, zoals ook het huwelijk een moeilijk iets is. Ook ten aanzien van het huwelijk, dat een goddelijke instelling is, is er altijd zwakheid geweest. Waarom zou dat bij het celi baat niet het geval zijn?" Door het rapport is volgens mgr. Simonis de indruk ge wekt alsof het celibaat prak tisch niet onderhouden wordt. „Ik houd mijn hand ervoor in het vuur dat het overgrote deel van de parochiepriesters het celibaat wel heel goed on derhoudt." Op de 3.500 priesters in Ne derland hebben „enkele tien tallen, misschien honderd" er problemen mee, maar deze cijfers zijn „niet meer dan een gok," aldus de kardinaal. „Het is zeker niet zo dat het onder zoek van mevrouw Ferwerda het topje van de ijsberg is." Gesprekken Als een bisschop wordt gecon fronteerd met een priester die celibaatsproblemen heeft, zal hij proberen hem via gesprek ken te helpen. Voor het over winnen van zo'n crisis, is tijd nodig. „Het heeft geen zin te wil worden, dat hij het celi- zeggen: pats boem, ik zet je uit baat heeft te aanvaarden. Hij het ambt. Dat is het laatste trouwt dan met de Heer en wat je als bisschop doet. Zo Zijn mensen. Daarom moet hij worden huwelijkse problemen ook niet opgelost." Op den duur moet zo'n pries ter echter kiezen of delen. Hij mag niet in dubbelheid leven. Bovendien mag hij dat een vrouw niet aandoen. Mgr. Si monis heeft de indruk dat een priester die in zo'n crisis te recht komt, na een half jaar of een jaar een duidelijke keuze maakt: ofwel de relatie wordt afgebroken ofwel die ontzettend goed weten wat hij doet als hij een intieme relatie met een vrouw aangaat. In ze kere zin diskwalificeert hij dan zichzelf. De kardinaal heeft geen be zwaren tegen affectieve rela ties van een priester met vrouwen. „Die zijn voor men sen uitermate belangrijk. Maar dat mag geen unieke re latie worden en zeker geen seksuele." wordt doorgezet en dan is het Mgr. Simonis kan zich voor uit het ambt. Volgens mgr. Simonis maakt het geen verschil of een pries- stellen dat vrouwen die een relatie met een priester heb ben, een wrok tegenover de ter met celibaatsproblemen Kerk hebben, maar dat is vol- onder bisschop Ernst van Bre da of onder bisschop Gijsen van Roermond werkt. Alle bisschoppen hebben de ver plichting. met zo iemand te vervult wel gens hem niet terecht. Niet de Kerk maar de betreffende priester is verantwoordelijk voor de problemen. De Kerk praten. Zij zullen ook dezelfde sancties nemen. Een priester aanvaardt in gewetens functie voor deze mensen. Als zij wrok of schuldgevoelens hebben, dan spreekt in ieder vrijheid het celibaat, zo bena- geval hun geweten nog. drukt mgr. Simonis. „Daartoe wordt niemand gedwongen." De kardinaal erkent dat het celibaat voor hemzelf van tijd Wel weet iemand die priester tot tijd een offer is, „maar niet op een dramatische wijze. Het is een offer waarvan ik in de loop der tijd heb geleerd dat ik het zeer positief kan bren gen, omdat ik de betekenis er van goed zie." Bovendien on dervindt hij veel steun bij ge huwde mensen die de moraal van de Kerk van binnenuit beleven. Het celibaat is zeer essentieel voor mijn priesterbestaan, al dus mgr. Simonis. Een pries ter heeft meer tijd en is vrij voor alle mensen („maar er zijn predikanten die harder werken dan priesters"). Ver der doet een priester afstand van de menselijke liefde, die een enorm 'groot goed is. „Maar er is één liefde die bo ven alle menselijke liefde uit stijgt, en dat is de liefde die God zelf is. Door mijn celibaat verzinnebeeld ik die liefde." Tenslotte is een priester door zijn vrijwillig celibaat solidair met de talloze ongehuwden in de samenleving die eenzaam door het leven gaan. Hij doet dit in uiterste navolging van Christus die ongehuwd was om wille van het Rijk der he melen en de Nederlandse Hervormde Kerk Angenomen naar Boskoop K.J. Jan sen te Leiden (nadere beslissing); naar Zuidland J.W. Slok te Rumpt. Bedankt voor Houten J.J.C. Dee te Zuidwolde (Dr); voor Rijssen H. Har- kema te Onstwedde. Gereformeerde Kerken Beroepen te Westervoort drs. J. Ka- terberg te Marknesse (N.O.P.). Keizer Akihoto, met naast zich keizerin Michiko in rouwkle ding, leest voor uit verklaringen die diverse regeringen naar Tokio stuurden na de dood van Hirohito. foto: ap WENEN Zeven van de noemingenbeleid van het Va- nen, zei gisteren op een pers- negen dekens in het bis dom Feldkirch in Oosten- ticaan dat Oostenrijk in korte conferentie ervan overtuigd tijd drie 'ongewenste' bis- te zijn dat het Vaticaan de 'li- priesters en leken de Oostenrijkse kerk niet wil neer als Klaus Ktlng de hebben Küng opgeroepen af veranderen. Groër zei „geen nieuwe bisschop van dit te zien van het bisschopsambt, behoefte" te hebben iets te bisdom wordt. Küng, vi- Vorige week riepen zes voor- zeggen over de verkiezing caris-generaal van cjg aanstaande Oostenrijkers de van Eder. Het behoort niet tot Oostenrijkse afdeling van regering op te voorkomen dat zijn bevoegdheden wie waar de behoudende Weense hulp- bisschop wordt. Ook heeft hij Opus Dei, wordt al enige bisschop Kurt Krenn elders niet het recht iets te zeggen tijd genoemd als mogelij- in Oostenrijk tot bisschop over de activiteiten van het ke opvolger van de tach- wordt benoemd. Ook zijn kapittel in Salzburg, tigjarige Bruno Wechner. naam is in verband met de Op de vraag of er bij de bis- vacature in Feldkirch ge- schopsbenoemingen voldoen- De zeven dekens hebben in noemd. De zes beschuldigden de wordt geluisterd naar de een gezamenlijke verklaring daarbij Krenn van antisemi- plaatselijke kerken, ant- stelling genomen tegen Küng. tisme. Zijn benoeming leidde woordde Groër dat de nuntius (De overige twee dekens van in 1986 tot veel protesten. veel mensen daarover bena- het bisdom zijn momenteel af- dert. Uiteraard krijgt niet wezig.) De dekens vrezen dat Krenn was volgens ingewij- eike rooms-katholiek in Oos- zijn benoeming op tweespalt den °°k kandidaat voor de tenrijk een stembiljet. opvolging van de gematigd- praktijk in de kerk* is niet progressieve aartsbisschop vergelijkbaar met die in een 0Karl Berg van Salzburg. Het democratie waarin iedereen progressieve kapittel (adviescollege) van stemrecht heeft, theoloog Hans Salzburg besloot vorige Naar aanleiding van de uit- b. maand onder zware druk van spraak van de progressieve Volgens de voorzitter van de het Vaticaan de eveneens zeer hulpbisschop Florian Kuntner pastorale raad van het bisdom conservatieve deken Georg van Wenen dat Rome beter Feldkirch, Elmar Simma, zal Eder tot aartsbisschop te kie- naar de Oostenrijkse rooms- de benoeming van de Opus zen- De benoeming van Eder katholieken had moeten luis- Dei-voorman op grote weer- door^paus Johannes Paulus II teren, zei Groër dat hij hier- over niet met Kuntner had gesproken. „Ik kan me overi gens niet voorstellen dat Kuntner de RK Kerk in een ma richtte zich niet op de per- Kardinaal Hans Hermann democratie wil veranderen," soon Küng, maar op het be- Groër, aartsbisschop van We- aldus Groër. tussen geestelijken en de gelo vigen in het bisdom zal uitlo pen. Klaus Küng is geen fa milie van Zwitserse Küng. stand stuiten. Volgens hem wordt een dezer dagen ver- zullen 'kritische kerkleden' wacht. Dominee Beyers Naudé op anti-apartheidsdag GRONINGEN Ds. C. F. de wertfgroep Ontwikkelings- apartheidsdag. Een vertegen- Beyers Naudé spreekt op vraagstukken van de RUG ter woordiger van het African maandag 16 januari, op de gelegenheid van de publicatie National Congress (ANC) zal anti-apartheidsdag die de van onderzoeksrapporten van daarop reageren. Daarna geeft Rijksuniversiteit Groningen de Zuidafrikaanse vluchte- een docent van het SOMO- organiseert, in het Academie- ling-studenten Katherine E. FA-college in Zuidafrika, gebouw over de rol van de Jurgens-Gardener en Richard waarmee de provincie Gro- universiteiten in Zuid-Afrika B. Jurgens. Zij presenteren ningen een projectkoppeling en Nederland. De anti-apart- hun onderzoeksresultaten heeft, een lezing over het on- heidsdag is het initiatief van over onderwijs en apartheid derwijs in de strijd tegen de het Winnie Mandela-fonds en in Zuidafrika op de anti- apartheid. Onderzoek naar toekomst vijf Haagse parochies DEN HAAG De bestu- ren van de vijf parochies in Den Haag Zuid-West hebben het dekenaat en het bisdom verzocht om een onderzoek van hun situatie en hun toekomst mogelijkheden. Dit on derzoek zal door het Kas- ki uitgevoerd worden. De vijf parochies zijn OLV van het Allerheiligst Sacea- ment in Moerwijk, de HH An- tonius en Lodewijk in Mor genstond, OLV van Fatima in Leyenburg, H. Pius X in Bouwlust en de OLV van Al tijddurende Bijstand in Vre derust. Zowel de pastores als de be sturen van deze vijf parochies zijn al meerdere jaren met el kaar in gesprek. Door het te ruglopend kerkbezoek staan zij voor de vraag hoe zij als parochies verder moeten en hoe zij een levendige geloofs gemeenschap kunnen blijven. Samenwerking is geboden maar om te weten hoe die moet worden aangepakt is een beroep gedaan op het Kaski, het instituut voor soci- aal-wetenscjappelijk onder zoek dat vaak adviseert bij fu sering van parochies. In het onderzoek dat deze maand be gint, zal de huidige stand van zaken worden geïnventari seerd. De parochianen zal ge vraagd worden daarin een ac tieve rol te spelen. Met de uit slag ervan hopen de vijf paro chies, samen met dekenaat en bisdom, tot een beleid te ko men dat een vitaal kerkelijk leven stimuleert. Het onder zoek zal begeleid worden door een commissie waarin zitting hebben deken Jac. Kwaaitaal, mevrouw C. van der Linden, de heer J. Planken en kerke lijk opbouwwerker Chr. No- let. h ïrieven graag kort en luidelijk geschreven! De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- len stukken te bekorten. Hondcpoep Heeft de democratie zichzelf soms overleefd in sommige op zichten? Zou zij er aan sterven als hier en daar de democracti- sche wildgroei wat werd te ruggesnoeid? Is het democra tisch als mensen van de reini gingsdienst tot strontschepper worden gedegradeerd, evenals de mensen van de platsoenen- dienst? Is het ondemocratisch als in het Haagse stadsgebied het houden van honden aan een vergunning op naam en adres wordt gebonden? Een vergunning die jaar moet worden vernieuwd? „Het op ruimen wordt betaald", zei een juffrouw met drie kanjers van honden op een bovenverdie ping. De juffrouw is gek, en wij zijn gek als wij dit zonder protest blijven nemen. Voor uit, allemaal een briefje of kaartje schrijven aan burge meester Havermans van Den Haag. De „levenskameraad" van de sentimentele oude juf frouw mag mijnentwege blij ven, maar de rest moet weg. D. v. Fessem, DEN HAAG. Zwijgen, hoezo? Nu maar even een maandje onze mond houden over dat grootheidswaanzinnige plan van Adri Duivesteijn en zijn mede-„progressieven", vindt burgemeester Havermans van Den Haag. Eerst maar eens af wachten wat de externe des kundigen van de betaalbaar heid vinden. Hoeveel deskun digen in Amsterdam rekenden destijds de sceptische Amster dammers niet voor dat de Sto pera absoluut betaalbaar en binnen het voorgestelde bud get zou blijven? En hoe liep dat af? Er is geen geld om de balkons van het Muziekthea tergedeelte van de Stopera af te bouwen. De gewone ambte naren in het Amsterdamse Stadhuisgedeelte zitten ge propt in kippenhokken van kamers waar zelfs bezuinigd is op de vensterbanken. De Sto pera vertoont nu al ernstige gebreken. En het heeft ruim honderd miljoen gulden meer gekost dan alle deskun digen hadden gedacht. Is dat wat de Hagenaars zich nu ook maar zwijgend moeten laten welgevallen, burgemeester Havermans? Zorg er liever voor dat dit college doet wat nodig is voor onze stad. Ik denk bijvoorbeeld aan de ver nieuwing van de riolering en de aanpak van het vandalis me. Dat zijn zaken waar iedere Haagse burger mee gediend is, maar niet bij een prestige-pro ject van een zich progressief noemend college. W. Meindersma, DEN HAAG. Bom Een bom voor de Haagse wet houder Duivesteijn van een onbekende afzender. Een bom onder het college door de kri tische opstelling van de com munisten in Klein Links over het stadhuisplan van diezelfde wethouder. De ene bom was echt; een dergelijk laf geweld kan niet anders dan als vol strekt verwerpelijk worden bestempeld. De andere bom was over drachtelijk en daarvan valt al leen te zeggen: eindelijk! Je vroeg je altijd al af waar de ge zonde kritische zin van Klein Links ten opzichte van grote broer PvdA was gebleven. Of ze alles maar bleven slikken als ze maar werden geduld in het college. Maar gelukkig, de communisten werden wakker en komen eindelijk met kri tiek op de wijze waarop hun eigen wethouder door dik en dun Duivesteijns riskante stad huisplan steunt. Moge déze bom het college eens flink door elkaar schudden. En dan maar hopen, dat de PvdA wet houder Verduyn Lunel niet alsnog inwisselt voor een net zo meegaande ja-knikker uit het CDA. J. Westra, DEN HAAG. N HA svestii 0 hogi Matiging voor het milieu NlET alleen de voortdurende werkloosheid moet de Ne werp- landers tot aanhoudende loonmatiging aanzetten. Er is de j gelopen jaren een nieuwe duistere wolk komen opdoei jg die ons daartoe verplicht: de aanslag op ons milieu. Het acj band mag duidelijk zijn: milieumaatregelen kosten geld ries produktie wordt duurder en het daaraan bestede geld iment niet meer aan lonen worden uitgegeven. Vooral voor Nefhe land is het probleem klemmend, zo erkent voorzitter Ki?™ur^ minga van de werkgevers in het midden- en kleinbedriLen a de si In zijn nieuwjaarsrede bleef hij niet stilstaan bij de dir cent 1 belangen van zijn organisatie maar keek hij verder. Ne land, gelegen aan de monding van rivieren die als riolen rucht zijn, heeft ook niets meer te verliezen. Milieu moet zelfde prioriteit krijgen als economische groei, meent hi daarmee sluit hij zich aan bij de waarschuwingen en op pen van onder anderen koningin Beatrix en premier I bers. Verrassend en verheugend. De premier revancheerde zich vorige week voor de uits] ken die hij de koningin in haar troonrede op Prinsjesdag laten doen en waarvoor hij later in de Tweede Kamer] recht werd gewezen. „De kwaliteit van ons milieu is bek rijker dan inkomensgroei", aldus de premier die waarschj de voor een „oplevend consumentisme". Hij toonde zich| ducht voor een klimaat waarin men denkt dat „het weer lijden". Matiging is nodig, niet om de bedrijfswinsten om te jagen maar ten bate van het milieu. Trouwens, matij van de consument zal de bedrijven kunnen prikkelen tot verantwoorder produktie. GEWAARSCHUWD gaan we dus het nieuwe jaar i de regering en de bedrijven de taak duidelijk te maken jden de matiging wordt ondersteund door maatregelen die het bit t€ lieu ten goede komen. Dan wordt bovendien vermeden jvan topambtenaar Rutten van Economische Zaken tuisen de Het li; gels van zijn nieuwjaarsboodschap wilde doen geloven: jgelijki loonmatiging leidt tot belasting- en premieverlaging. Dierin"e^ vooral ten goede moeten komen aan de actieven en niet L°en tl degenen die van een uitkering moeten leven. Het is goed]krjjge „We t pel te brodu koopd Het zi pn hel nente teerde jstands Noorc Lubbers zich hiertegen heeft afgezet. Perioden met zon DE BILT (KNMI) Vanuit het westen stroomde via de Britse eilanden drogere lucht naar ons land. In eerste in stantie is deze lucht in de ho gere nivo's erg koud zodat zich boven het relatief warme Noordzee-water, momenteel 7 a 8 graden, gemakkelijk enke le lokale buien kunnen vor men. Deze buien zullen voor namelijk in het noorden van het land wat neerslag brengen: veel regen wordt daarbij niet verwacht. Morgen warmt de bovenlucht geleidelijk wat aan. De atmosfeer wordt dan stabieler van opbouw en er vormen zich dan vrijwel geen buien. Daar de aanstromende lucht ook dan nog droog is, krijgt het weer morgen een vrolijker aanzien dan de afge lopen dagen: het is dan droog met perioden met zon. De middagtemperatuur blijft dan bij 6 7 graden steken. De nacht van morgen op donder dag wordt bij enkele opklarin gen en een droge zuidelijke wind nog vrij koud met plaat selijk wat lichte vorst; op don derdag bereiken echter nieu we storingen ons land. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Skandinavië: Langs de Noorse zuidwestkust bewolkt en perioden met regen, vooral morgen. Ten oosten van de Noorse bergen veranderlijk bewolkt maar overwegend droog. Middagtemperatuur langs de westkust rond 6 gra den, landinwaarts bezuiden Oslo rond 4 graden, benoorden Oslo en Stockholm lichte vorst. Britse eilanden: Veel bewol king. In het westen en noor den perioden met regen, in het zuidoosten overwegend droog en mogelijk een opklaring. Middagtemperatuur van 7 gra den in het noorden tot 11 gra den in het zuidwesten. Denemarken, Noordwest- Duitsla nd en Nederland: Veel bewolking. Eerst ook enkele opklaringen. Hoofdzakelijk droog. Middagtemperatuur van 5 graden in Denemarken tot 7 graden elders. België, Noord-Frankrijk, Mid den- en Zuid-Duitsland: Veel bewolking, vooral in Duitsland vandaag ook opklaringen. Plaatselijk mist. Droog weer. Middagtemperatuur 4 tot 7 graden. Sneeuwbericht DEN HAAG - Sneeuwbericht sa mengesteld door de ANWB naar de situatie van maandag 09 januari 1989 Dicht bij huis In de Duitse Eifel, de Harz, het Sau- erland en de Belgische Ardennen zijn momenteel geen wintersportmoge lijkheden. In de Harz ligt weliswaar op de beschutte hogere delen zo'n 10 cm. sneeuw, maar de kwaliteit daar van is zeer slecht. In het Zwarte Woud zijn er beperkte wintersport- mogelijkheden boven de 900 1000 meter op een sneeuwlaag van gemid deld 20 cm. Weersverwachting tot donderdag- België: regenachtig weer, later wisse lend bewolkt met opklaringen. Tem peratuur tussen 4 en 8 graden. Duitsland: nevel en laaghangende be wolking. plaatselijk motregen. Tem peratuur 4 tot 7 graden. Later in de week in opklaringsgebieden lichte vorst in de nacht. Alpengebied De afgelopen dagen heeft het i Alpengebied wal gesneeuwd door de wintersportmogelijkhigroep boven de 1000 A 1200 meter watme(jei beterd zijn. In de lagere delen ejirpj.!,. de dalen is de sneeuwval later olr~ in lichte regen, daardoor h^t et de" omstandigheden daar matigibodeil aantal plaatsen zijn afdalinjei stl het dal en langlauf niet i|ron(j de gemiddl'10u<^É 0 i (het eerstdmogel fer betreft de dalem, het tweedivoedz hogere pistes): stellet |Door [ang mogelijk. Een overzicht sneeuwhoogten ii Oostenrijk Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthie Steiermark OberOsterreich Ost-Tirol Zwitserland Bern Graubuenden Wallis Sankt Gallen Obwalden Vaud Noord-ltalie Bolzano Sondrio [vlees iet n vange en oo ten w gelate mind< voeds die h< velin| tingsh en de pleite: en me dus hi Sno< Weersverwachting geldig tot don Yan dagavond: de""" Oostenrijk/Zwitserland: plaats mi mist. Vanaf morgen i onbestendig en af er, Temperatuur 0 tot 5 graden. Ter ratuur op 2000 meter ca. 2 grade WGgla Noord-italië: wisselend bewolkt alleen Max. tempera snack rond 4 graden Frankrijk: in het noorden regen niet fl, later wisselend bewolkt met aringen. Temperatuur 4 tot Gedetailleerde informatie oi sneeuwhoogten in de popula rj" i wintersportplaatsen is dag en n verkrijgbaar via de ANWB-Sne€°nder lijn: bezuil België/Duitsland: 06-910 910 20 Men Oostenrijk 06-910 910 30 Zwitserland/Noord-Italië/Frankr 06-910 910 40 noodz len geldt "ngc WEERRAPPORT HEDENMORGEN Aberdeen New Orlean» Paramaribo Rio de Janeiro San Francisco Singapore rRE< ke lelt e in ee n v in de ilieu. «V-vo dista de ti eenkc in U ig vai lomei >rden k var >k is

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2