Gezochte Hoos spin in web Toetanchamon- bedrijven Weer eis van zes jaar voor doodsteken Ghanees Motieven van gearresteerden nog onbekend 'C Den Haag-supporters van alle blaam gezuiverd en ei as „Vooral het leven van mijn secretaresse was in gevaar" Keuringsdienst van Waren serveert besmet voedsel Opeenvolgende aanslagen teisterden Haagse regio fieidaeSotwa/nt DINSDAG 10 JANUARI 1989 PAGINA IS (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De motieven i de gearresteerden zijn vol- diers of Fortune, huursoldaten Volgens Laterveer heeft gens de Haagse politie nog onbe- het drietal dan wel bekend, voor richl laan traat. ichtei ■ekii de persconferentie op het hoofdbureau van de Haagse politie %erd de pers ingelicht door v.l.n.r. de Haagse persofficier mr. A. urd d< velschen, de politievoorlichter N. Laterveer en hoofdinspecteur [atwijkfc Bloemsma van het recherchebijstandsteam, dat de zaak in on- fietser jerzoek heeft. foto: anp kend. De vraag is of zij dracht van eigenaar Hoos hei ben geopereerd. „Er zijn geval aanwijzingen dat H. en ander van heeft geweten", al- ze zijn nog steeds niet volledig geweest over contacten elk met andere mensen en de her komst van gebruikte materia len". Angst voor represailles zou dus woordvoerder N. Laterveer daarbij een rol spelen, van de Haagse politie gisteren Het horen van getuigen van de tijdens rentie. Er zoek via Interpol uitgegaan. Hoos wordt sinds vorige week actief gezocht. speciale persconfe- onder een politiewagen ontplof- een opsporingsver- fende vuurwerkbom bij FC Den Haag op 11 december heeft uit eindelijk tot de aanhouding en tmaskering van het Laterveer noemde het gearres- drietal geleid, teerde Haagse trio gisteren „Sol- Op 27 december arresteerde het speciale recherchebijstandsteam eerst de 21-jarige J.A. ten B. en de 24-jarige E.W.J.G. Op 30 de cember volgde de aanhouding van de 21-jarige G.R.V. die als bewaker van Toetanchamon in Vianen op diefstal was betrapt. De twee jongsten hebben de vuurwerkbom geplaatst. V. heeft bovendien toegegeven dat hij de explosieve lamp voor Duivesteijn in onderdelen van iemand heeft gehad, waarna hij de delen in elkaar zette en hèt geheel als geschenk naar de wethouder verzond. Na de ver klaring van V. kon de politie Duivesteijn waarschuwen. De wethouder kwam, zoals gisteren gemeld, met de schrik vrij. Het lampmodel is overigens overal bij Blokker verkrijgbaar. Gedrieën hebben zij tenslotte bekend: alle aanslagen en brandstichting jegens Sijthoff Pers (inclusief onder meer de eerste twee brandbommen op 23 november en de autobom bij de Rijswijkse hoofdvestiging van SP). Verder ook de brandstich ting door middel van een brand bom in het gebouw van de Ge meentelijke Sociale Dienst aan de Neherkade op 14 december (schade een miljoen gulden). Eigenlijk hebben de Haagse po litie en het 16-koppige regionale recherchebijstandsteam gisteren tegen wil en dank opening van zaken gegeven, gedwongen door uitvoerige perspublicaties over de zaak. Laterveer: „Deze zaak is nog lang niet afgerond, dus we kunnen vooralsnog niet erg veel mededelen". Zelfs hebben de publicaties volgens de politie- zegsman de opsporing van Hoos bemoeilijkt. De bekendmakin gen hebben eveneens een rol ge speeld bij de huiszoekingen die gisteren bij de hoofdvestiging van Toetanchamon en het nabije woonhuis van Hoos in Scheve- ningen. Volgens Laterveer is bij het bedrijf materiaal in beslag genomen dat lijkt op dat wat bij de explosies is gebruikt. Bij de huiszoekingen waren maar liefst drie rechter-commissarisser aanwezig, kennelijk om te voor komen, dat er weer vormfoute zouden worden gemaakt, zcgg| in de Rarazaak. Laterveer: afsluitende conclusie lis dat aantal aanslagen is opgeheld* een aantal daders is gepa maar het onderzoek is nog lang niet afgerond". )EN HAAG De Toe- anchamon-onderneming tan de thans internatio- il gezochte Hagenaar E. [oos (42) bestaat uit een b van besloten, stille en immanditaire vennoot- happen en de stichting e Beuk Beleggingsbe- leer. De telkens gewij- igde constructie van onderneming is zo op zet dat bij een faillisse- tent Hoos zelf buiten iot blijft. bed rij ven -conglomeraat loudt zich bezig met werk zaamheden op het gebied he-opdrachten en hostess-ser- rice. Verder behelst Toetan- hamon een administratiekan- n organiseert het bedrijf jvenemènten, zoals missver kiezingen. n mei vorig jaar opgerich- besloten vennootschap __rmee Hoos een particulier lèwakingsbédrijf op poten zet- e, kreeg uiteindelijk geen of- ieiële vergunning omdat was ebleken dat enkele perso neelsleden met justitie in aan raking waren geweest. Een verslag in de Haagsche Cou rant van een kort geding over de vergunning vormde op 22 november de aanleidingen tot de reeks aanslagen en bedrei gingen bij Sijthoff Pers. Hoos ontkende elke betrok kenheid bij de aanslagen, maar uitte volgens de krant wel be dreigingen tegen redacteuren en tijdens een bemiddelingsge sprek jegens de hoofdredac teur. Verder reageerde hij in de pers met teksten als „Wan neer wij als een crimineel be drijf worden afgeschilderd, zullen we ons ook als zodanig gedragen". De dag na de eerste brandbommen eiste hij een vijfjarig bewakings- en incas socontract met Sijthoff Pers of anders vijf miljoen gulden schadevergoeding voor de schade die zijn bedrijf door het rechtbankverslag zou hebben geleden. Brabant Bij de Toetanchamon-bedrij- ven zijn momenteel 38 mensen in vaste dienst. In heel Neder land beschikt men daarnaast nog over 104 losse krachten die op afroep opdrachten uit voeren. Ook de echtgenote De hoofdvestiging van Toetanchamon aan de Schokkerweg in Scheveningen, waar gistermiddag een huiszoeking werd verricht. foto: peter van mulken De gezochte directeur en eige naar E. Hoos. foto: cees verkerk van Hoos, Winnifred Hoos- Wessels, zoon Frits Evert en een schoonzoon zijn bij de be drijven betrokken. Verwanten van Hoos worden echter niet door de politie verdacht. Hoos is enkele jaren geleden met zijn bedrijfjes uit het Bra bantse Nuenen naar Den Haag gekomen. Zijn naam wekt bij de inwoners van deze plaats geen positieve gevoelens. Hij had er een bar en een disco theek die allebei zijn afge brand. De plaatselijke brand weer vermoedde brandstich ting, maar er waren geen be wijzen. In 1980 zou Hoos in de gemeenten Helmond, Eindho ven en Nuenen zo'n vijftien horecabedrijven in eigendom hebben gehad. Pas in 1985 werden bezigheden van Hoos onder de naam Toetanchamon statutair gevestigd in Eindho ven, met twee filialen in Den Haag. Sinds maart 1988 zijn alle Toetanchamon-onderne- mingen aan de Schokkerweg in Scheveningen gevestigd. >and. •bouw gvliet )EN HAAG De secre- is van de supporters vereniging van FC Den iag is blij dat de suppor- irs en hijzelf van alle tejïlaam zijn gezuiverd. „Ik it van tevoren natuur- niet wie er achter za- maar ik ben blij dat geen supporters van ms waren. Het gaat net zo ;oed met de club. oo rist de ei»et Wij met had ook niet verwacht dat upporters iets zouden doen n het nadeel van FC Den laag", aldus de secretaris. )e bestuurders van de sup- lejtortersvereniging zijn nog :n teeds niet te spreken over de fii|e politie die hen een aantal ktketi er F. bekt malen oppakte in verband met een brandbom in het Zuiderpark op zondag 11 de cember. De secretaris: „Ik wacht nog steeds op een ex cuus". De supportersvereni ging is inmiddels ontbonden. Politiewoordvoerder Later veer hierover: „Dat soort za ken zijn altijd jammer. Ove rigens heb ik begrepen dat de heren misschien nog wel op hun beslissing terugko men". Laterveer vond dat juist de laatste wedstrijden in betrekkelijke rust zijn afge werkt en dat een supporters club belangrijk blijft. „De club, de supporters, de ge meente en ook de politie moeten er alles aan doen om dat weer voor elkaar te krij gen". WETHOUDER DUIVESTEIJN: Een opgeluchte wethouder A. Duivesteijn. foto: sp DEN HAAG Wethouder A. Duivesteijn (stadsontwikke ling) is opgelucht dat de ver dachten van een serie terreur daden hebben bekend. „Ik ben positief verrast door het feit dat de daders zo snel zijn ge pakt", aldus de wethouder die zich nog wel zorgen maakt over het feit dat de opdracht gevers niet zijn gepakt. „Er zitten nu wel een paar jon gens vast, en terecht, maar het gaat natuurlijk om degenen die het veroorzaken". De wet houder zegt zich vooral zorgen te hebben gemaakt om de mensen om zich heen: „Je kunt je niet voorstellen dat er mensen zijn die ergens een bom maken, dat ding bezorgen en zo het leven van vooral mijn secretaresse in gevaar bréngen". Inmiddels heeft één van de verdachten bekend dat hij „uit menselijke gevoelens de lampbom moedwillig min der schadelijk had gemaakt dan dié had kunnen zijn". De Haagse wethouder kreeg begin december als relatiege schenk een tafellamp toege zonden. Achteraf bleek deze lamp die bij alle Blokker vestigingen voor 49,95 gulden verkrijgbaar is explosieven te bevatten. De „bomlamp" kreeg de chauffeur van de wethouder mee naar huis, na dat hij een defect aan de lamp had verholpen. Dank zij een verklaring van een van de drie verdachten, die zijn aan gehouden in verband met de aanslagen op onder meer Sijt hoff Pers, kon de Haagse poli tie de lamp in veiligheid bren gen. Met behulp van de Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) is de lamp vrijdag tot ontploffing gebracht. Het Ge rechtelijk Natuurkundig Labo ratorium in Rijswijk onder zoekt vanaf gisteren de resten van de lamp. Dit onderzoek moet uitsluitsel geven over de samenstelling en de wijze van ontsteking van de bom. Alle fracties in de Haagse ge meenteraad zijn geschokt door de geraamde aanslag op de PvdA-wethouder. In een pers verklaring laten CDA, VVD, PvdA, D'66, SGP/GPV/RPF en Links Den Haag weten dat het functioneren van het stadsbestuur niet kan en zal worden beïnvloed door terreur of bedreiging. >EN HAAG Ook al wond de procureur-gene- r aal voor het Haagse ge- ^echtshof de verklaringen van een Ghanees (35) en wee van diens als getui- ;en opgeroepen landgeno- n onduidelijk, toch acht- hij ook nu weer bewe- i dat de verdachte chuldig was aan het ïeersteken van twee man- len tijdens Oud en Nieuw 88. Hij eiste daarom giste- en dezelfde straf als vaartoe de Haagse recht- lank de 35-jarige man uit g ïhana eerder had veroor- léeld: zes jaar cel. IN HOGER BEROEP J )p een feestje tijdens de jaar- isseling van '87/'88 in een $6ning aan de Van Bylandt- raat in Den Haag miste de i-jarige Ghanees plotseling ïasje en paspoort. Omdat ~én van de feestgangers ierdacht van het stelen hier- ran, sprak hij hem hierop aan. 'olgens eigen zeggen kreeg hij aarop het paspoort terug. Z'n L je bleef echter spoorloos. !t een vriend zette hij de chtervolging in, toen de „pas- oortdief' naar buiten ging. In Columbusstraat kwam het steekpartij, waarbij de -jarige Ghanees K. Cudjoe br een mes dodelijk werd •erfctroffen en een 33-jarige Indgenoot in de borst werd m'ilifwwond. Ook gisteren, voor _>o *t gerechtshofwerd niet dui- getre< dijk hoe de steekpartij nu vin| ies in z'n werk was ge- p aan. De van de steekpartij ia erdachte Ghanees gaf toe dat ;t 'ij de 33-jarige man eenmaal idefad gestoken. Dit was gevolgd een vechtpartij, waarbij hij man diens eigen mes zou "kl Kje kl Iet g D-jai id oor hebben ontfutseld. Dit slacht offer trad gisteren als getuige op. Hij zei het paspoort niet te hebben gestolen en evenmin een mes Dij zich te hebben ge had. Hoewel hij geen mes had gezien, nam de man aan dat zijn 35-jarige landgenoot hem de steekwond had toegebracht. De tweede getuige, die speciaal voor deze rechtszaak uit België was overgekomen, had gezien dat de verdachte wel degelijk met een mes had gestoken, maar wie hij nu precies had geraakt, wist hij niet meer. Hij had in elk geval zelf niet ge vochten, maar zich afzijdig ge houden. Omdat de terecht staande Ghanees zelf had toe gegeven dat hij zijn 33-jarige landgenoot had gestoken, acht te procureur-generaal mr. H. Feber dit feit bewezen. Een in middels als ongewenste vreemdeling uitgewezen Gha nees had eerder tegenover de politie verklaard dat hii even eens had gezien dat de ver dachte beide mannen had ge stoken. Omdat er bij de vecht partij geen fysiek contact was geweest tussen de tweede ge tuige en de gewonde Ghanees concludeerde de procureur-ge neraal dat de terecht staande Ghanees ook Cudjoe moet hebben neergestoken. De verdediger, mr. M. Wladi- miroff, bepleitte vrijspraak. Hij beriep zich op de onduide lijke situatie tijdens de steek partij. Volgens .hem hadden de verklaringen geen enkele dui delijkheid verschaft. Uitspraak 23 januari. DEN HAAG De officieuze opening van het nieuwe ge bouw van de Rijkskeurings dienst van Waren in Den Haag afgelopen zomer heeft voor een kleine dertig mensen on aangename gevolgen gehad. Na het eten van de Indische rijsttafel liepen zevenentwin tig bezoekers voedselvergifti ging op. Zij hadden hoofdpijn, diarree, koorts en moesten braken. Onderzoek heeft in middels uitgewezen dat één gerecht besmet was met de sal monella-bacterie. Dit blijkt uit een bulletin van de afdeling infectieziekten van het ministerie van volksge zondheid, waarin het verslag van het onderzoek naar de be smettingsbron is opgenomen. Het feest was op een vrijdag in augustus. Twee Haagse cate ringbedrijven hadden de di verse gerechten van het Indi sche buffet aangeleverd. On derzoek heeft inmiddels uitge wezen dat vermoedelijk de sa- joer lodeh (groente in kokos melk) de besmettingshaard was. Dit zou het gevolg zijn geweest van slechte koeling na de bereiding, onjuiste bewa ring of onvoldoende verhit ting. De gerechten waren na de bereiding elders nog warm of onvoldoende afgekoeld naar het feest vervoerd en in de keuken van de keuringsdienst weer opgewarmd. De volgende maandag meld den zich veel mensen ziek. Dinsdag werd pas de waarne mend microbioloog op de hoogte gesteld van de mogelij- gangers werd een salmonella- bacterie (salmonella virchow) geïsoleerd. De afhandeling van de salmo nella-explosie verliep in ver band met vakanties en vacatu res trager dan was gewenst, zo meldt het verslag: „hieruit is lering getrokken' Kunstschilder Dolf Henkes overleden ROTTERDAM De Rotterdamse kunstschilder Dolf Henkes is gisteravond plotseling overleden. Hij is 85 jaar geworden. Dit heeft zijn familie bekend gemaakt. Roelof Lucas Johannes Henkes werd in 1903 geboren in Rotter dam, op Katendrecht. Hij is daar heel lang blijven wonen. Later woonde hij enige tijd in Parijs en op Curasao. Van beroep was Henkes aanvankelijk machinist bij de koopvaardij. Als schilder was hij autodidact. Hij heeft altijd geweigerd zich bij een of an dere „richting" aan te sluiten. Exposities van Henkes' werk zijn tot ver buiten Nederland te zien geweest. Zo exposeerde hij in 1929 in Londen en in 1947 in Mexico City. In 1965 was er een tentoonstelling in het museum Boymans van Beuningen in Rot terdam. In dit laatste museum was nog enkele weken geleden weer een expositie van Henkes' werk. In 1944 tekende Henkes de verwoesting van de Rotterdamse haven. Hij maakte vele wandschilderingen, ook buiten zijn woonplaats. Zo maakte hij voor de ontvangsthal van de luchthaven van Curacao een fres co. Naast wandschilderingen schilderde Henkes vooral stille vens, figuren en landschappen. Archieffoto uit 1978 van Dolf Henkes. foto: $p DEN HAAG Bedreigin gen en aanslagen in Den Haag onder meer bij Sijt hoff Pers (SP), uitgeefster van de Haagsche Courant en Het Binnenhof, volg den elkaar de afgelopen maanden in snel tempo op. De aanleiding tot aan slagen op de SP-vestigin- gen was een verslag van een kort geding in de Haagsche Courant van 22 november, waarin mel ding werd gemaakt van het .justitiële verleden" van enkele personeelsle den van het beveiligings bedrijf Toetanchamon. Woensdag 23 november Sijthoff is 's nachts doelwit van twee brandbom-aansla gen. Het begint met de garage naast de drukkerij bij de hoofdvestiging in de Plaspoel- polder, waar onder meer een vrachtwagen geheel uitbrandt. Bij de stadsvestiging van Sijt hoff Pers aan het Spui in Den Haag wordt eveneens een brandbom naar binnen ge gooid. De balie in de vestiging wordt door brand verwoest. De totale schade: ruim een half miljoen gulden. Donderdag 24 november Opnieuw in de nacht een aan slag op Sijthoff Pers. Nu gaat het interieur van een beton nen uitdeelpost op de hoek van de Troelstrakade en Eras- musweg in vlammen op. Bij directieleden van Sijthoff Pers wonend in Den Haag, Zoeter- meer, Krimpen aan den IJssel en Poeldijk worden ruiten in gegooid. Er zijn geen duidelij ke aanwijzingen wie achter de aanslagen zit. Wel legt E. Hoos, directeur van het bevei ligingsbedrijf Toetanchamon een verband met de publicatie over het kort geding en de aanslagen. Zelf zegt hij: „Toen de aanslagen zich voordeden, lag ik te slapen". Tevens laat hij weten dat hij mensen in dienst heeft, „die hij niet in de hand kan houden". Vrijdag 25 november Bij de uitdeelpost van de Sijt hoff Pers aan de Balistraat is die nacht een steen door de ruit gegooid. Overdag dient de directie van Sijthoff Pers een aanklacht in bij de Haagse po litie. Dit gebeurt nadat J. Prins, hoofdredacteur van de Haagsche Courant is bedreigd door de directeur/extern advi seur van Toetanchamon. Maandag 28 november In het voorgaande weekeinde wordt bij de Goudsche Cou rant voor enkele duizenden guldens schade aangericht door een brandbom. Ook me dewerkers bij de Delftsche Courant worden opgeschrikt door een bommelding. Een bom wordt echter niet gevon den. Personen die in verband met het gooien van een spii- kerbom bij het kantoor van de De Telegraaf werden aange houden, zijn in vrijheid ge steld. Politiewoordvoerder: „Bij de Telegraaf was gewoon sprake van baldadigheid". Dinsdag 29 november Rechtbankpresident mr. M. Wijnholt bepaalt in een uit spraak van een kort geding dat Toetanchamon tegen de staat had aangespannen, dat de Raad van State uitsluitsel moet geven. Het is niet aan de presi dent van de rechtbank om te bepalen of het Haagse beveili gingsbedrijf Toetanchamon van het ministerie een ver gunning moet krijgen. Als ge volg van de uitspraak stuurt E. Hoos, directeur van Toetan chamon vier man naar huis en vraagt hij ontslag aan voor veertien medewerkers. Vrijdag 2 december In de Limpergstraat in Rijs wijk, vlakbij de hoofdvestiging van Sijthoff Pers, ontploft in een gestolen Mazda 626 een professioneel gefabriceerde bom. Deze auto stond gepar keerd tussen het Agfa-gebouw en de drukkerij van Sijthoff Pers in de Rijswijkse Plaspoel- polder. De veiligheidsdienst van Sijthoff werd 's ochtends om half negen gebeld door een man, die de bom meldde. De auto werd geheel vernield. Verder vielen er geen gewon den. In verband met aanslagen op Sijthoff Pers is door de po litie inmiddels een speciaal re chercheteam van veertien man opgericht. De leider van het onderzoek is hoofdinspec teur F.W. Warnar. Zaterdag 3 december Het ministerie van justitie ver leent definitief geen vergun ning aan beveiligingsbedrijf Toetanchamon. Maandag 5 december Opnieuw in de nachtelijke uren verschillende aanslagen op uitdeelposten van Sijthoff Pers. Onder meer worden rui ten ingegooid bij een uitdeel post in het Haagse Laakkwar tier. In dezelfde nacht moet de stadsvestiging worden ont ruimd in verband met een bommelding. Het blijkt loos alarm. Woensdag 7 december Sijthoff Pers wordt geteisterd door een aantal valse bommel dingen bij hoofdvestiging in Rijswijk. Zondag 11 december Het voetbalduel tussen FC Den Haag en RBC moet na achttien minuten speeltijd worden beëindigd door een bommelding. Voor de aanvang van de wedstrijd raken drie supporters gewond bij de ont ploffing van een zware vuur werkbom onder een politieau to. Het beveiligingsbedrijf Toe tanchamon, die bij wijze van sponsoring de Haagse voetbal club beveiligde, mocht bij deze wedstrijd voor het eerst niet meer surveilleren. Woensdag 14 december Een benzinebom vliegt naar binnen bij het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de Neherkade in Den Haag; brandschade een mil joen gulden. Woensdag 21 december In nacht van dinsdag op woensdag worden medewer kers van het personeel van Toetachamon door de Haagse politie aangehouden. Ze wor den er van verdacht een klant in Vianen te hebben bestolen. Vrijdag 23 december Toetanchamon wil nieuw on derzoek naar afwijzing ver gunning. Volgens het bedrijf deugt de beslissing van het mi nisterie van justitie niet. In een kort geding bij de Afde ling Rechtspraak van de Raad van State eist „Toetanchamon Security BV" een schorsing van de beschikking van het ministerie van justitie. Dinsdag 27 december Vijf verdachten van de vuur werkbomaanslagen bij FC Den Haag op 11 december zijn door de politie aangehouden en zit ten nog vast. De politie wil niet zeggen of het medewer kers zijn van Toetanchamon. Donderdag worden door de politie opnieuw twee verdach ten aangehouden. Vrijdag 6 januari 1989 Het Haagse beveiligingsbedrijf Toetanchamon krijgt definitief geen vergunning voor het ver richten van beveiligingswerk. De Afdeling Rechtspraak van Raad van State heeft negatief beslist op het schorsingsver- zoek dat het bedrijf op 22 de cember indiende. Zaterdag 7 januari Pas op deze dag wordt bekend dat begin december de Haagse wethouder Duivesteijn een ex plosieve lamp als geschenk heeft gekregen. Na een ver klaring van de eind december aangehouden afzender, een 21- jarige Hagenaar, kan de politie de lamp bij de chauffeur van de wethouder achterhalen. De Explosieven Opruimings Dienst maakt de „bomlamp" onschadelijk. De motieven van de dader zijn onbekend.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15