Leiden heeft recordjaar achter zich Fraaie reiswekker ALLER LEI(DS) J. Haijkens kandidaat directeur EWR UidóC^OimUlt^ STAD OMGEVING Leerlingen MTS blijven geschorst 'alchwork i club- en buurthuis Mirt- lonken aan de Driftstraat 49 woensdag vanaf 10.00 uur en creatieve ochtend. Met ame de techniek van het uil ting een soort patc- t work wordt gedemon teerd. Ook zijn er demon- üaties Japanse bloemschik kunst en Ikebana. Het koor van dienstencentrum De Kooi geeft enkele optredens tijdens de creatieve ochtend. De en tree is gratis. Filmochtend Buurthuis 't Spoortje vertoont woensdag vanaf 9.30 uur de film 'Letter to Brezhnev'. Deze komische film wordt vertoond in het kader van de maandelijkse filmochtend voor vrouwen. Entree 2,50 gulden. Nieuwjaarsinstuif De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leiden/Oegstgeest houdt op donderdag vanaf 10.00 uur een nieuwjaarsinstuif in het verenigingsgebouw 't Pand aan de Caeciliastraat 18. Daar is ook informatie te krijgen over de lezingen, excursies en cursussen die de Vereniging vanaf volgend jaar voorjaar weer gaat houden. Open Huis De Emilie Knappert Scholen gemeenschap houdt donder dag open huis in het schoolge bouw aan de Storm Buysing- straat '18C. Daar zijn de afde lingen Vak Opleiding Kappen en mdgo Uiterlijke Verzor ging gehuisvest. Het open huis begint om .18.30 uur en duurt tot 21.30 uur. Volksdansen Het Gecoördineerd Bejaar den werk begint donderdag weer met volksdansen voor ouderen. Belangstellende da mes en heren vanaf 55 jaar zijn dan van 14.00 tot 15.00 uur welkom in het diensten centrum Noord, Van Hogen- dorpstraat 26, telefoon 218182. Voordracht De schrijver A.F.Th, van der Heijden draagt donderdag voor uit eigen werk bij stu dentenvereniging SSE. De voordracht begint om 20.15 uur in het verenigingspand aan de Hoge woerd 108. Toegang gratis, alle belang stellenden zijn welkom. Danstheater Het NDT laat zaterdag 28 ja nuari een gratis bus rijden naar het Danstheater aan 't Spui in Den Haag. Op het programma staan daar de we reldpremières van de nieuwe balletten van Mark Haim (USA) en Alida Chase (Au stralië). Toegangskaarten voor de voorstelling zijn tot een week voor de voorstelling te verkrijgen bij K&O, Oude Vest 45, Leiden. De bus ver trekt om 19.15 uur vanaf de perkeerplaats bij Molen De Valk. A DINSDAG 10 JANUARI 1989 PAGINA 11 harlotte Mutsaers ij Burcht Literair ;IDEN Burcht Literair orga- eert donderdag een gesprek sen Charlotte Mutsaers en An- Korteweg. Dat gebeurt onder titel „Hoe maakt u het, me- duw de markiezin?". In het ge ek zullen het werk en de per- n Mutsaers centraal staan, dens de bijeenkomst presen- rt Mutsaers haar boek „De rkiezin". Het boek is net als schrijfster niet in een hokje te atsen, hetgeen borg lijkt te n voor een boeiende discus- De bijeenkomst wordt gehou- in De Burcht aan de Burg- eg 14 in Leiden. De aanvang is lur. Losse toegangskaarten 7,50. Automaat gestolen LEIDEN Onbe- kenden hebben dit weekeinde in de Steenstraat een sigarettenautomaat gestolen. De auto maat bevatte onge veer 300 pakjes si garetten. De eige naar had vrijdag niet het gereed schap bij zich om de automaat van de muur te halen. Maandag bleek de automaat gestolen te zijn. Autodieven bedreigen eigenaar van auto LEIDEN Een 22-jarige Rijswijker is gistermorgen door een autodief met een mes bedreigd. De man was rond kwart over acht op de Middelstegracht uit zijn auto gestapt. Hij liet daarbij zijn sleutels en zijn vriendin achter. Toen de man op zich liet wachten verliet ook zijn vrien din de auto. Vlak daarop gingen twee dieven er met de auto vandoor. De Rijs wijker zag dat en rende achter de auto aan. Bij het Ir. Driessenplein moesten de dieven stoppen. Toen de eigenaar het rechterportier opende werd hij door de bijrijder met een mes bedreigd. De die ven gingen er daarop met de auto weer vandoor. Later op de dag is de auto in de Oosterkerkstraat teruggevonden. De dieven waren ermee tegen een paal ge- LEIDEN/DEN HAAG De Haagse politierechter mr. R. van Leeuwen heeft gisteren een 35-jarige Leidenaar vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. Ook kreeg de man een boete van achthonderd gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De man was 8 oktober 1987 op de Lammermarkt achter op een auto ge botst. Hij bleek later een alcoholpromillage van 2,04 te hebben. Het was gisteren de zesde keer dat de verdachte voor het rijden onder invloed voor de politierechter moest verschijnen. Mr. Van Leeuwen concludeerde dat de man een strafblad heeft dat er qua drankgebruik niet om liegt. „U bent gewoon aan de drank". De Leidenaar was ook nog het inslaan van een ruit bij een vroegere vriendin ten laste gelegd. De verdachte had bij haar aangebeld, maar de vrouw deed niet open. „Omdat ze hem niet dronken in huis wilde hebben", zo stond in het proces verbaal. Daar op was de man naar een andere vriendin gegaan en toen hier een ruit werd ingeslagen, verdacht hij zijn oude ken nis hiervan en ging verhaal halen. Een transactie van de politie voor het inslaan van de ruit weigerde hij te betalen. „Zij heeft ook wat gedaan", zo zei hij de politierechter. De 35-jarige zat het inslaan van de ruit hoger, dan het rijden onder invloed. Een mening, die niet door de officier van de rechter werd gedeeld. Officier van justitie, mr. H. Vos, vond dat een ernstige en vervelende zaak. „Hij moet zelf weten dat hij drinkt, het is zijn leven en zijn lever. Maar hij moet niet achter het stuur kruipen. Gewoon is rijden al moeilijk. Met drank helemaal". De officier eiste negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, twee weken voorwaardelijk en achttienhonderd gulden boete. De politierechter stelde vast, dat de man al zo vaak een gevaar op de weg is geweest en vond dat de man heel lang niet moet rijden. „Zo lang u nog een levensgroot drank probleem hebt, moet u niet achter het stuur gaan zitten". Cheques en geld gestolen LEIDEN Onbekenden hebben zondagavond ingebroken in een woning aan de Morsweg. Gestolen werden een televisie, een koffiezetap paraat, een portefeuille, tweehonderd Duitse Marken, vijftien eurocheques, een onbekende hoeveelheid Zwitserse Franken en een scheer- apparaat. De dieven kwamen binnen door een keukenraam open te breken. Eveneens zondagavond was een woning aan de Surinamestraat het doelwit van inbrekers. Daar verdwenen een geldkistje met duizend gulden, een portemonnee met ongeveer vier honderd gulden, sieraden, een kwartjespijp en enkele zilveren guldens. De dieven forceerden een keukenraam. Uit een woning aan de Smargdlaan werden van zondag op maandag vijftien eurocheques en twintig girobetaalkaarten gestolen. Verder namen de inbrekers een mapje buitenlands geld mee en twee flessen sterke drank. LEIDEN Ir. J. Haijkens is voorgedragen als kandi daat om algemeen direc teur van de Energie en Watervoorziening Rijn land (EWR) te worden. De voordracht volgt nadat M. Geersing, afkomstig van het Friese nutsbedrijf Frigem, om persoonlijke redenen van de functie had afgezien. Haijkens, tot 1 januari directeur van de LDM, is nu waarnemend directeur van het nieuwe nutsbedrijf. Haijkens is unaniem voorge dragen door de selectiecom missie van de raad van com missarissen die eerder Geer sing bovenaan de voordracht zette. Volgens een officiële mededeling van de EWR wa ren indertijd twee kandi.daten overgebleven waartussen de commissie maar moeilijk een keus kon maken. In de betrok ken mededeling wordt de naam van Haijkens overigens niet gebruikt. Als diens benoe ming niet doorgaat, moet de EWR een nieuwe selectiepro cedure starten. Die duurt naar schatting ongeveer een half jaar. Haijkens zei vanmorgen zich nog te beraden op de ontstane situatie. „Ik wil nagaan hoe de zaak er voor het hele bedrijf bijstaat en me oriënteren op de steun die ik kan krijgen". Hij verwacht eind volgende week een besluit te nemen over zijn kandidatuur. De Leidse wethouder J. Fase, president-commissaris van de EWR, zegt in een toelichting dat er ook op andere fronten nog overleg gaande is. „Daar van is de uitslag nog niet dui delijk. Ook de ondernemings raad moet Zich nog uitspre ken". Fase verwacht niettemin vrij snel duidelijkheid. De EWR betrekt in de loop van deze maand kantoorruim te aan het Schuttersveld. Daar wordt een deel van de centrale directie ondergebracht. Het gaat daarbij om tijdelijke huis vesting. Een definitieve oplos sing wordt nog gezocht. De EWR werkt nog aan een indeling in districten van het werkgebeid. In het district Leiden blijven voorlopig de EWR en de Leidsche Duinwa ter Maatschappij (LDM) naast elkaar functioneren. Verwacht wordt dat die situatie nog an derhalf jaar zal voortduren, totdat de Kroon zich heeft uit gesproken over de plannen van de provincie met de wa tervoorziening. Die wil drie waterleveranciers voor heel Zuid-Holland, waarbij in elk geval de produktietak van de LDM in een groter geheel zou moeten opgaan. LEIDEN De twee leer lingen van MTO Mathesis Scientiarum Genitrix blij ven voor onbepaalde tijd geschorst. Vlak voor de kerstvakantie werd de schorsing door de school leiding aan het tweetal opgelegd. Aanleiding daarvoor was het in brand steken van een auto van een leerkracht. Gister avond heeft de schoolleiding een vertrouwelijk gesprek ge had met de ouders en de leer lingen. „Een nader besluit over een eventuele straf is toen niet genomen", aldus di recteur F. Hermans van MSG vanmorgen. De schorsing die vlak voor de vakantie opgelegd werd was het directe gevolg van de aan houding van de twee door de Leidse politie. De politie had een onderzoek ingesteld naar geruchten als zouden leerlin gen andere leerlingen geld af persen en met molotov-cock- tails gooien. Uit het onderzoek bleek dat beide jongens, een Noordwijker en een Leider dorper, in oktober van het vo rig jaar de auto van een leer kracht in brand hadden gesto ken. Ze deden dat met een molotov-coektail. BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE: Bouwvereniging wil duivenhok van balkon LEIDEN/DEN HAAG Als het aan de Leidse wo ningbouwvereniging De Sleutels ligt, wordt binnen afzienbare tijd het duiven hok op het balkon van een flat aan de Kieken diefhorst afgebroken. Gis teren werd door de wo ningbouwvereniging te gen de bewoonster van de flat voor president mr. J.J. Brinkhof van de Haagse rechtbank een kort geding gevoerd, waarin de afbraak van het duivenhok werd geëist. Volgens De Sleutels zijn er klachten van omwonenden. Het bouwsel zou een onesthe tisch gezicht zijn en de aan- en afvliegende duiven zouden met hun uitwerpselen het woongenot van de andere huurders schaden. In het huurcontract staat dat bewo ners aan het balkon geen hok ken mogen aanbrengen, te vens is het verboden meer dan één hond of kat te houden of gevleugelde dieren. Zou het duivenhok aan de Kiekendief horst blijven, dan wordt een precedent geschapen, meende raadsman mr. J.F. Langelaar. Voor mr. Brinkhof legde John Fakkel, vader van de jongen die in het flatgebouw het dui venhok heeft gebouwd, uit waarom hij het hok niet weg wil halen en waarom hij het in eerste instantie heeft gebouwd. Johnny jr. mist vriendjes en kan in de buurt nauwelijks buiten spelen. Hij is op de agrarische school en daar is men de hele dag met beesten bezig. Daarom werd een dui venhok gebouwd en zitten er nu zes duifjes in. Die worden een keer per dag een uur los gelaten. Niet tegelijk, want het zijn sierduiven. De heer Fakkel vond dat de woningbouwvereniging de zaak had moeten bespreken. „De jongen is nu van de straat en hij heeft een hobby, waar mee hij niemand lastig valt. Het huurcontract is jaren gele den opgesteld. Het had bijge steld moeten worden", zo ver dedigde Fakkel zijn standpunt. Mr. Brinkhof doet 17 januari uitspraak. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8.x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna woidt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig naar ^Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. I (voor controle bezorging) Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: LEIDEN De stad Lei den heeft een jaar van records achter zich zich. Daarin groeide de bevol king en nam de crimina liteit af. In weerwil van somberheid bij de Kamer van Koophandel is een absoluut record aan kan toorruimte gerealiseerd: 24.700 vierkante meter. Bovendien kon een be gin worden gemaakt met het ontwikkelen van plannen voor het Sta tionsplein. Met die opsomming blikte burgemeester C. Goekoop gisteren tijdens de nieuw jaarsreceptie van de gemeen te goedgemutst en lichtvoetig terug op 1988. Die receptie in het stadhuis werd druk be zocht door de bevolking, poli tici en vertegenwoordigers van verenigingen en bedrijfs leven. Het afgelopen jaar groeide de bevolking met ongeveer 1.300 personen tot 109.200. Tegelijk constateerde de bur gemeester verheugd dat het aantal huwelijken dat in Lei den is gesloten met 20 pro cent is gestegen tot 680. Het aantal echtscheidingen daal de met ruim twintig procent en bedraagt nu minder dan een derde van het aantal nieuwe huwelijken. „Zelfs mensen die geen aanhanger zijn van het gezin als hoek steen van de samenleving moet dat gunstig stemmen. Een huwelijk brengt immers geld op en echtscheidingen kosten de samenleving geld", aldus de burgemeester. Tevreden stelde de burge meester, zonder dat met cij fers te staven, dat de crimi naliteit is teruggejopen. En dat terwijl de sterkte van de politie een record laagte be reikte met 191 korpsleden. Goekoop sprak de hoop uit dat de ministers van justitie en binnenlandse zaken snel een besluit nemen over het uitbreiden van de polities terkte. Leiden is volgens de burgemeester op het gebied van criminaliteit dit jaar met grote stadsallures begonnen. „In één week twee moorden. Als dat gemiddelde aan houdt, gaan we New York achterna". Ook het verkeersbeleid nam hij licht op. „Je kunt nu alle kanten op in de Breestraat, met de bus. En alle wegen leiden nu naar het Rapen burg, maar je kunt niet meer terug". Hoewel de burgemeester ver heugd was over het feit dat in Leiden het afgelopen jaar zo'n 1.200 huizen zijn ge bouwd en 1.000 gerenoveerd, merkte hij bezorgd op dat het einde van de groei voor Lei den nu in zicht moet komen. Zoals er ook een einde moet komen aan het bouwen in de Randstad. „Leiden moet niet haar identiteit verliezen in één grote grauwe Randstad- og geen oplossing tor conflict lidsch Dagblad IIDEN Redactie en ectie van het Leidsch gblad hebben nog altijd n oplossing gevonden ir de impasse rond ofdredacteur drs. V.E. Metselaar. De bei partijen plegen nog eds overleg ov'er de tstane situatie en willen n mededelingen doen ir het verloop van de tprekingen. >dra we een oplossing ge iden hebben zullen we dat lden", aldus redacteur H. i Egmond, woordvoerder i de redactie van het idsch Dagblad, i meerderheid van de ruim tig mensen tellende redac- van het Leidsch Dagblad de begin december het ver- uwen op in de hoofdredac- r. Hij zou bij herhaling het ;rleg met de redactie niet ieus nemen, hetgeen een er van demotivatie met zich e zou brengen, aldus een tie die met ruime meerder- d van stemmen werd aan- lomen. Metselaar is on- iks de uitspraak van de re- tie aan het werk gebleven, procedure rond de vervul- tureredactie is voorlopig, iwege de impasse, wel stop- Eerste crocussen De zachte winter heeft op veel plaatsen de natuur op het ver keerde been gezet. Uitbottende struiken, crocussen en sneeuw klokjes die al te vroeg de kop opsteken, zijn daar symptomen van. Op de foto crocussen die op de middenberm van de Lam- menschansweg ongewoon vroeg bloeien. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11