Sovjetsoldaten in Afghanistan v echten tegen kou en verveling Nederland wil toezeggingen over chemische wapens Goede afloop buskaping te danken aan chauffeur Revalidatie in Armenië kost vele miljoenen Duitse universiteiten zouden merselijk weefsel gebruiken uit Nazi-tijd OP CONFERENTIE IN PARIJS: CeidaeSou/iant BUITENLAND CckUeGouaant ZATERDAG 7 JANUARI 1989 PAGINA 5 fieuwe radikalt 'alestijnse groef IRUZALEM - In de door Israël be tte gebieden is een nieuwt radikale irzetsorganisatie gevormd de het niet 5 is met de pogingen vanPLO-lei- Yasser Arafat om tot een/redesre- n het tanende leiderschap vai Yasser rafat te vervangen," aldus le groep zich „Verenigd Nationaal Front in jet Palestina" noemt. De grep is een idgenootschap van fundarrentalisti- e islamieten en pro-Syrischi radika- Palestijnen uit de groepen /an Ah- ed Jibril en Abu Moussa. Be groep erwerpt alle opties van cajitulatie" i streeft naar „bevrijding vai geheel jlestina door de gewapende trijd". Vluchtrecorder terecht, 13 maanden na vliegramp JOHANNESBURG - Een Zuidafri- kaanse bergingsploeg heeft met be hulp van een onbemande onderzeeër op een diepte van 4.000 meter op de bodem van de Indische Oceaan de vluchtrecorder gevonden van een Zuidafrikaans verkeersvliegtuig dat daar meer dan dertien maanden gele den neerstortte. Alle 159 inzittenden van het toestel dat op weg was van Taiwan naar Zuidafrika, kwamen om het leven. Over de oorzaak van het ongeluk hebben de Zuidafrikaanse autoriteiten nooit iets gezegd. De ber gingsoperatie heeft omgerekend 12 miljoen gulden gekost. De recorder zal in Zuidafrika worden onderzocht. Nog steeds apartheid 6 januari 1989: apartheid in de praktijk. Twee zwarten worden gesommeerd een park te verlaten in het Zuidafri kaanse Carleton- ville. GENÈVE Het Internationale Rode Kruis heeft om 42 miljoen gulden gevraagd voor twee revalidatieprojecten voor slachtoffers van de aardbeving in Armenië. Het geld is nodig voor de bouw en uitrusfing van een werkplaats, waar arm- en beenprotheses gemaakt en aangepast kunnen worden, en voor een revalidatiecentrum voor mensen die geheel of gedeeltelijk verlamd zijn ge raakt. Volgens het Rode Kruis is er geen eerste hulp meer nodig maar moet men zich nu concentreren op de revalidatie en verpleging van de slachtoffers. Tsjechische explosieven- experts naar Lockerbie LONDEN - Explosievenexperts uit Tsjecho- slowakije zullen volgende week naar Groot- Brittannie vliegen om te helpen vaststellen of Pan Am Vlucht 103 is opgeblazen met plastic explosieven van het Tsjechische merk Semtex. De Tsjechen ontkennen dat de aanslag met Semtex werd gepleegd, maar hebben nu aangeboden experts te sturen voor een onderzoek, hetgeen door de Britse autoriteiten in dank is aanvaard. Tsjechoslo- wakije is de belangrijkste producent van Semtex, een oranje gekleurde springstof die met de meest gebruikte controle-apparatuur op luchthavens niet kan worden ontdekt De Amerikanen zeggen dat Tsjechische Semtex in handen is gekomen van Syrië en Libië die voorraden van het spul zouden hebben doorgeleverd aan terroristen. [ABUL De paratroe- en zijn Heuvel 31, een ifgelegen en gure, winde- jge voorpost, hartstikke Ze willen naar huis jefst zo snel mogelijk Iet is hier bitter koud, iet als negen jatr geleden, oen de eerste Eovjetrussi- che troepen n Kabul Hidden. uur op wachl staan zon- er handschoenen, met geen nder uitzicht dan de uitge- irekte besneeuwce bergen an Paghman in d- verte, is oldoende om de -erste be- riezingsverschijnseln op ge- cht en vingers te to/eren. e standaard uitruting kniehoge leren laaren, kaki roek, bontgevoerde nuts en fe daaromheen een buine le- riem met de hame.en sik- el op de gesp is üet af- oende om de soldatei warm houden. Op het moront dat in de kantine van dewach- n arriveer, liggen driesolda- n, in vol tenue, voor dod op grond voor de kachl. Ze ebben er net twee uur vacht pzitten. Terwijl ze ontdoien, iiisteren ze naar een casette- andje met country en ves- muziek van de Aneri- ;e legendarische zaïger ifillie Nelson. De titel var de ,P luidt, heel toepasseijk, Tougher than Leather" (tai- dan leer), leuvel 31 bevindt zich op ir- 15 kilometer afstand vande Sovjettroepen voor medio februari uit Afghanistan ISLAMABAD - De Sov- jetunie heeft het Afghaan se verzet gisteren verze kerd dat Moskou 15 febru ari beschouwt als de fatale datum voor de terugtocht van de Sovjettroepen uit Afghanistan. Dit heeft de Sibghatullah Mujadeddi, leider van het Afghaans verzet, gisteren in Islama bad gezegd. De Sovjetunie en het Afghaans verzet hebben bij besprekingen gisteren afgesproken het direct overleg voort te zet- hoofdstad Kabul en kijkt uit op het bevroren Kargha stuw meer. Het is één van de tien tallen buitenposten waaraan de Volksdemocratische partij van Afghanistan de afgelopen negen jaar z'n voortbestaan te danken heeft. Het is ook één van de weinige overgebleven posten die nu nog bezet wor den door de Sovjettroepen. Lang zal het niet meer duren, want de Sovjets kunnen nu elk moment vertrekken en de post overdragen aan de Groe nen zoals ze het Afghaanse leger noemen. Heuvel 31 is ge bouwd in en rond een voorma lig betonnen waterreservoir op de top van een heuvel. De Russen hebben gebruik ge maakt van de bestaande cir kelvormige structuur. Binnen de betonnen wallen is een on dergrondse slaapzaal, die plaats biedt aan dertig man. Deze is door middel van tun nels verbonden met de com mando- en communicatiebun kers, de keuken en een sauna, gebouwd van lege munitiek ratten. Patriot Op de open bodem van de tank staan wat gymnastiek- toestellen voor de noodzakelij ke lichaamsbeweging. En langs de kant staan fragmen ten van wat de soldaten hard nekkig „Amerikaanse" 107 mm. grond-grond raketten blijven noemen, terwijl deze in feite van Chinese makelij zijn. Dit zijn de favoriete wapens van de guerrilla's die, volgens de Sovjet-soldaten, in de zo mermaanden ten minste één aanval per dag op Heuvel 31 Op de muur boven de raket- fragmenten herinneren slo gans de jonge „internationalis ten" eraan waarom ze hier zijn voor het geval ze door de kou en de verveling (sommi gen vergelijken hun isolement hier met dat van een kosmo naut) overmand zouden wor- „Paratroepen, vervul je plicht in Afghanistan met eer", luidt eentje. „Een patriot is iemand die te allen tijde bereid is zijn vaderland te verdedigen", stelt een andere. Het vaderland verdedigen vanuit deze positie impliceert het gebruik van twee 122 mm. howitzers, die op een strategische plaats voor de tank ingegraven zijn. Bij de minst geringe vijandelijke ac tiviteit wordt de vallei be stookt. Dat dit veelvuldig het geval is, valt af te leiden uit de enorme berg gebruikte granaat-omhul sels rondom de geschutstuk- ken en uit het feit dat de twee dorpen in de vallei al jaren ge leden verlaten werden. Realisten Mijn gastheer, de 36-jarige lui tenant-kolonel Viktor Asta- poesjenko, is een kettingro- kende veteraan die er nu twee jaar dienst in Afghanistan op heeft zitten. In het kader van het nieuwe glasnost-tijdperk is hij ontwapenend openhartig over de betekenis van de op handen zijnde terugtrekking. Terwijl hij van tijd tot tijd oude leger-uitdrukkingen zo als „Oorlog is oorlog, maar we moeten op tijd lunchen" ci teert, zegt hij van mening te zijn dat wat men hier leert een enorm effect zal hebben op het Sovjet-beleid en de toekomsti ge militaire strategie. „We zul len niet direct zitten te sprin gen om hierna nog een oorlog te voeren", stelt hij. „Het was hier behoorlijk gecompliceerd en we hebben de nodige pro blemen gehad, maar het kwam niet als een verrassing. Wij zijn realisten. We waren op de hoogte van de situatie". „We zijn tegen het exporteren van een revolutfe en we zijn hele maal tegen het exporteren van een contra-revolutie", vervolgt hij. „De Afghanen moeten zelf uitmaken wat ze willen: er moet toch een middenweg mo gelijk zijn". De radiotelegrafist van Heuvel 31, Vasily Savenok, twintig jaar oud en afkomstig van de stad Minsk in Wit-Rusland, zegt dat hij hier nu een jaar zit. De reden dat de Sovjet troepen zich terugtrekken uit Afghanistan is volgens hem dat „Afghanistan een heel an der land is en niet alle inwo ners onze aanwezigheid op prijs stellen. Niet iedereen be grijpt waarom we hier zijn. Onze belangrijkste taak was de Afghnanen te leren hoe ze zich moeten verdedigen. En dat hebben we bereikt". Over vier maanden zwaait Sa venok af. Hij wil dan graag journalist worden. Hij hoopt dat er nog eens een reünie zal worden georganiseerd voor de .jongens" van Heuvel 31, want ze hebben immers al die maanden lief en leed gedeeld. „De soldaten komen vanuit de hele Sovjetunie, van de Aziati sche republieken tot en met Siberië. We zullen wel weer ergens een plekje vinden", ge looft Savenok. „Misschien in Moskou, maar niet in Kabul". Politiemensen nemen de schade op van de bus. DÜSSELDORF - De goe de afloop van de kaping van een stadsbus, gister ochtend in Düsseldorf, is in hoge mate te danken aan koelbloedig optreden van de chauffeur van de Bonnse lijnbus en van de passagiers. De kapers waren midden in de nacht de bus binnengedrongen in een buitenwijk van Bonn. Ze zetten de chauffeur een pis tool op de slaap en dwongen hem naar de luchthaven Keu len/Bonn te rijden. In de bus waren drie passagiers, twee mannen en een vrouw, die na enkele tijd werd vrijgelaten. Op de luchthaven eisten de kapers een half miljoen mark losgeld (570 000 gulden), bier en een vliegtuig naar Brazilië. Die eisen werden afgewezen, waarop de chauffeur naar de luchthaven van Düsseldorf moest rijden. Daar aangeko men moest de bus enkele rondjes maken om de ingang van de luchthaventerminal te vinden. Bij een keermanoeu- vre stortten de twee gijzelaars zich op de gangsters en opende de chauffeur de deuren. Eén van de gijzelaars vluchtte, de ander werd in elkaar geslagen. De kapers dwongen de chauf feur daarop richting binnen stad te rijden en door te rijden bij rode verkeerslichten. Op een gegeven moment remde de chauffeur toch voor een rood licht waarop de bus met een werd omsingeld door poli tiewagens en de kapers, twee mannen uit Bonn van 23 en 24 jaar, werden overmeesterd. 10NN - In de Bondsrepu iliek en in Israël is grot» iphef ontstaan na berich en dat grote Westduits» iniversiteiten nog altijd matomisch lesmateriaa ouden gebruiken dat ge naakt is van de lichamei ran slachtoffers van d? Jazi-terreur. lector-magnificus Georg iandberger van de unversiteit 'an Tubingen heeft tvee ver lachte, microscopisch» weefs- ilpreparaten uit de verzame- ing laten halen. Hij zei dat iide preparaten mogeijk nog 'er waren uit de tijd oen de Jazi's lijken bij de univ?rsitei- en bezorgden voor veten- chappelijk onderzoek Hij intkende verder dat derglijke preparaten nog op grote schaal worden gebruikt. Drie andere universiteiten, die van Keulen, Hamburg en Ber lijn, ontkennen dergelijke pre paraten te bezitten en bena drukken dat hun weefselver zamelingen alle na de oorlog zijn opgebouwd. De universi teit van Heidelberg, een van de instituten die zijn genoemd in een uitzending van de om roep ARD, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Vooral in Heidelberg en in Tu bingen zou nog gebruik wor den gemaakt van de prepara ten. Wel vertelde een bekende ge neticus uit Keulen dat hij re cent in de DDR nog prepara ten uit de Nazi-tijd heeft ge zien. maar dat hij niet weet of dergelijke preparaten nog veel gebruikt werden. Prof. Haspeh: pil veroorzaakt geen borstkanker UTRECHT De Utrechse gynaecoloog prof. dr. A. Haspels spreekt tegen dat er verbaid bestaat tussen pilgebruik en bórst- tanker. Nieuw onderzoek h de Verenigde Staten heeft dat ver- )and aangetoond, maar Hapels daar vraagtekens bij. „De resul taten ervan kunnen onjuistzijn", zegt hij. Volgens Haspels hebben acittien grote onderzoeken tot nu toe aangetoond dat er geen verband bestaat of juist zelfs een gunstig verband. Vier studies lieten zien dat er een ongunstig verband bestaat. Onderzoek hiernaai is erg moeilijk en je moet dus bij zonder voorzichtig zijn bij hat interpreteren van de resultaten. Ook denken we dat de cont-olegroep die is gebruikt niet hele maal juist was samengesteld'. Ingepakt Met een deken stijf om zich heengeslagen en een stapel kranten over zijn voeten trotseert deze onzichtbare man de winterse kou de in New York. Deze Amerikaanse stad is in bijna alles groots, maar niet in het opvangen van mensen die geen dak boven hun hoofd hebben. foto: anp DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi Met behulp van kabels, di« over de reusachtige krater 'orden gespannen, worden de atoonbommen boven de gapen- i opening gebracht. De bommen zijn van een beschermende antel voorzien. Met een takel kunren zij naar beneden worden Blaten. Dan ziet Rob Yoto terugkeen naar het luchtschip en /en later komt hij te voorschijn, e»n lange touwladder achter Zich aan slepend. Beiden zijn blijkbaér van plan in de krater af te dalen. Rob besluit ook uit zijn schuilhoek te voorschijn te komen - en voorzichtig kruipt hij naar de rand van de krater. Ja, daar hangt de touwladder. Maar van Lupardi en Yoto is weinig te zien, want dikke zwaveldampen stijgen op uit de afgrond en heel in de verte ziet hij een rode vuurgloed. Wat een onherbergzaam oord! Maar er is nu geen terugweg meer en Rob besluit het tweetal te volgen. De touwladder is nog in beweging, waaruit blijkt, dat Lu pardi en Yoto nog steeds verder afdalen. Hij haalt de ladder naar zich toe en begint eveneens de afdaling, er voor zorg dragend dat de ladder zo weinig mogelijk beweging maakt. DEN HAAG Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zal de chemische-wapensconfe- rentie in Parijs vandaag voorstellen dat landen ei gener beweging verklaren niet over chemische wa pens te beschikken en ze niet te zullen aanschaffen. Zij zouden zich ook bereid moeten verklaren her haalde inspecties op korte termijn toe te staan in ge val van twijfel of de toe zegging gestand wordt ge daan. Zo'n toezegging zou volgens Van den Broek bijdragen aan meer doorzichtigheid en ver trouwen in de periode dat nog wordt onderhandeld over een verbod - niet al leen van gebruik, maar ook van produktie en opslag - van chemische wapens. De minister sprak over Libië noch over de Amerikaanse aantijging dat in Libië een fabriek voor chemische wa pens wordt gebouwd. De Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie wil dat het gebruik van che mische wapens in militaire doctrines wordt veroordeeld. De NVMP heeft minister Van den Broek per brief ge vraagd zijn invloed aan te wenden op de conferentie in Parijs. De Russische minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze zei dat de VS de sfeer op de conferentie hebben bedorven door het neerschieten van twee Libi sche MiG's. Hij noemde het incident van woensdag „on aanvaardbaar". Foto's Intussen levérde Moskou's ambassadeur bij de Verenig de Naties felle kritiek op Washington in het spoedde bat dat de VN-Veiligheids- raad op verzoek van Libië aan het neerschieten van de MiG's wijdt. De Amerikaan se ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Vernon Wal tere, liet daar gisteren sterk uitvergrote foto's getoond waarop volgens hem duide lijk te zien is dat een van de door de Amerikaanse marine neergeschoten Libische MiG's met raketten was ge wapend. De Libische ambas sadeur Ali Sunni Muntasser weigerde de foto's te bekij ken en zei later tegen ver slaggevers dat het trucage foto's waren, hetgeen door Waltere nadrukkelijk werd ontkend. „Je denkt toch niet dat dat een boeketje bloemen is dat daar onder die vleugel hangt?", merkte hij scham per op. De Westduitse kanselier Hel mut Kohl heeft zich officieel bij Washington beklaagd over de onheuse wijze waar op politici en kranten in de VS de Bondsrepubliek beje genen omtrent vermeende Duitse betrokkenheid bij de bouw van een chemische fa briek in Libië. De spanning is zo hoog opgelopen dat er sprake is van de felste open bare ruzie van de afgelopen jaren. Vooral de Amerikaan se media moeten het ontgel den, die met onverholen ver ontwaardiging hebben ge meld dat Duitsland Libië helpt met de produktie van Voorspel Volgens Libië vormde de Amerikaanse actie het voor spel van een aanval op een vermeende gifgasfabriek ten zuidwesten van Tripoli. De VS ontkennen dat er een verband bestaat met de con troverse over de chemica liënfabriek. Zij stellen dat de Libische MiG's kwaad in de zin leken te hebben en dat de F-14 piloten terecht ge schoten hebben om zichzelf en hun schip te beschermen. Het bombarderen van de fa briek in Tripoli is overigens een ingewikkelde operatie, die de Amerikanen wellicht niet kunnen uitvoeren zon der grote risico's voor de bij een dergelijke aanval betrok ken vliegtuigen. De omstre den fabriek ligt op ongeveer 60 kilometer ten zuid-westen van de Libische hoofdstad Tripoli en is zwaar verdedigd met een ring van lanceerin- stallaties voor luchtdoelra ketten. Het is niet uitgesloten dat een vitaal deel van het bedrijf zich onder de grond bevindt. Bovendien zijn er rond het bedrijf zware zand- wallen tegen bombardemen ten opgeworpen. Overigens wonen er in de omgeving van het bedrijf nagenoeg geen mensen. Lange vlucht In geval van een bombarde ment zullen de Amerikanen gebruik moeten maken van zwaardere bommenwerpers, zoals de F-lll die ook werd ingezet bij de vergeldings- aanval op Tripoli in april 1986. Die toestellen waren overigens in Engeland gesta tioneerd en moesten op hun lange vlucht naar de Libi sche kust in de lucht worden bijgetankt. In het geval van een aanval op Rabta zal veel verder lan dinwaarts moeten worden gevlogen. De Libische leider, kolonel Gadaffi, beschikt over een zeer moderne luchtmacht van ongeveer 300 gevechtsvliegtuigen van Rus sische makelij. Bovendien heeft hij 252 lanceerinrich- tingen voor luchtdoelraket ten tot zijn beschikking. Aangenomen wordt dat een deel daarvan is onttrokken aan het verdedigingssysteem van de 1800 km lange kust van het land en is overge bracht naar Rabta. Boven dien beschikt Gadaffi over 36 radargestuurde lanceerin- richtingen voor SA-5 raket ten. Zaterdag 14 januari verschijnt deze krant met de bijlage ONDERWIJS Weinig onderwerpen staan zo in hel brandpunt van de belangstelling als het onderwijs. Door rigoureuze bezuinigingsmaatregelen voelen leraren en leerlingen zich Hink be dreigd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deze bijlage kan rekenenen op extra veel belangstelling. Voor onderwijsinstellingen, maar zeker ook voor het bedrijfsleven biedt deze bijlage daarom uitstekende acquisitiemogelijkheden. Informatie over het adverteren wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, be- 3 reikbaar onder nummer 071 - 122 244. Lichte voorsprong oppositiepartij Aruba ORANJESTAD - De Aru- baanse oppositiepartij MEF heeft vandaag een lichte voor sprong genomen op de rege ringspartij AVP van premiei Henny Eman. De eerste resul taten wijzen op een nek-aan- nek race tussen de twee groot ste partijen AVP en MEP. Op vallend is dat de MEP zich on danks het gemis van haai vroegere leider, de overleder Bettico Croes, weet te handha ven. De vervroegde verkiezin gen op Aruba gaan om 21 ze tels in het parlement

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5