Een Nederlands dilemma sterft mee nt Nieuwe Japanse keizer wil moderne monarchie Keizer Hirohito 's werelds langst levende vorst ;ina BUITENLAND EcidócSouoont ZATERDAG 7 JANUARI 1989 PAGINA 3 KEIZER VEROORZAAKTE OP Z'N STERFBED NOG COMMOTIE ,en irstell »r het •eid zi n": ch kost< e ervj sen o medii )EN HAAG - Met de lood van keizer Hirohito sal de oorlog met Japan jok voor veel van de nog évende slachtoffers waar- chijnlijk een wat beter afgerond geheel kunnen worden. utr a*-- ie Ku[| W1 wein met re a£ is b(D' oals stavei ïaceutdi ■npagnjVi andai imisch jj ondei (i voere vi toevcxjd; ien van imisch di me ee irdejl eldwijm, anderizi Pacific-oorlog en de misda- i van de Japanse soldaten iadden immers plaats in zijn naam. Volgens sommige histo rici had Hirohito nooit veel jeitelijke macht, maar hij heeft in 1945 wel zelf gezegd dat de moest worden stopge zet. Hoe het ook zij, veel Nederlan- lers die onder de oorlog met fapan hebben geleden konden skeizers bloed wel drinken, zeker nadat deze in 1971 in Nederland op bezoek kwam. e Nederlandse regering loest tussen hun gevoelens en export naar Japan (en de Japanse investeringen hier) manoeuvreren. Zij bracht et er niet bepaald rimpelloos an af. lelfs op zijn sterfbed wist Hi rohito nog commotie in ons land te veroorzaken. Minister den Broek van buiten landse zaken wilde zelf naar de begrafenis, terwijl de Ka- 'ner en de Stichting Herden- ;ing 15 augustus dat respectie- •elijk onverstandig en schan- lalig vonden. Het was echter laatste keer dat er gekra- Hirohito kon ont staan. Met zijn overlijden is er de regering een langdurig lilemma van de baan. stode C1 v?vo, Deze archieffoto van 3 november 1916 toont Hirohito in ceremo niële kledij op vijftienjarige leeftijd. FOTO: AP Aanhouding Vijlen boer Koekoek werd nog weieens uitgelachen. Zei- echter zal een daad chemi Boerenpartij-leider sommige toch zo uit het hart lijn gegrepen als toen in 1971. Jüe bebrilde politicus uit Ben- verzocht de Amster damse officier van justitie om aanhouding van de op dat mo ment door Europa toerende Hirohito van Japan. Hij zou bij aankomst in ons land de boeien moeten woriden ilagén wegens moord op érvai 19.000 Nederlandse mannen, kinderen, vond Koekoek. De officier liet de keizer, die in 1948 door het Internationale apenjGerechtshof van vermeende oorlogsmisdaden was vrijgé- verlos sproken, tijdens zijn nog geen twee dagen durende bezoek land uiteraard met rust., Ongestoord voerde de „rechtstreekse afstammeling van de zonnegodin Amatera- de beestjes in Artis. Intus- i vraten vele Nederlanders lich op van woede; thuis, op [straat, op de televisie en in het |theater. Niet omdat ze ook seconde hadden ge dacht dat Koekoeks onmogelij- ke wens wel zou worden inge willigd. Maar ze konden niet begrijpen dat Hirohito, zij het niet officieel, door ons land werd Ontvangen en nog bij Koningin Juliana op visite troffe f1™ I op dl kei ingeni •gelijk ig vai jke bij n-Oos ■E str the Perio kon bovendien. Wim Kan Cabaretier Wim Kan, die i oorlog als Japanse gevangene aan de Birma-spoorlijn had ge werkt, voerde actie in de voor ste gelederen. Aan de voora vond van het bezoek riep hij, tijdens een voorstelling in Zwolle, het Nederlandse volk op om gedurende het bezoek van Hirohito de vlag halfstok te hangen. Tijdens het bezoek stond Kan niet op de planken: „Ik kan dan niet optreden, dan moet ik denken aan een Sinterklaasprogramma in Bir ma waar de mensen aan mijn voeten lagen te sterven", zei 'hij. Er wérden Vlaggen halfstok gehangen. Langs de route wer den gordijnen gesloten en er werd gejoeld en gefloten. Een steen raakte de keizerlijke auto en de ruiten van de Ja panse ambassade gingen aan diggelen. Bij het Orkurahotel in Amsterdam werden Japan se vlaggetjes verbrand en ver trapt. Japanse journalisten werden zo boos, dat ze meteen het vliegtuignaar Tokio namen. In het land van de rijzende zon werd aanvankelijk veront waardigd op hun berichten ge reageerd. De Nederlandse am bassade in Tokio moest wor den .bewaakt door zwaar be wapende politiemensen. Huichelarij Toen Hirohito thuiskwam en verklaarde dat hij het in Euro pa toch naar zijn zin had ge had, zakte de verontwaardi ging van zijn onderdanen af. In de pers viel uiteindelijk zelfs enig begrip voor de Ne derlanders te bespeuren. Al leen Wim Kan kon geen goed meer doen. Hij had zijn Birma- dagboek aan Hirohito willen aanbieden, maar daartoe geen kans gekregen. Hij schonk het daarom aan een Japans tijd schrift en voegde eraan toe dat hij vriendschap wilde sluiten met de jonge Japanners en ook dat hij het vernielen van de Japanse vlag vreselijk had ge vonden. Volgens Japanse bla den was dit „de grootste hui chelarij in de Japans-Neder landse geschiedenis". Bezoek na bezoek Amper een jaar na het ge ruchtmakende bezoek van Hi rohito ontstond er alweer eni ge verontwaardiging. Tijdens zijn bezoek aan Japan over handigde de Rotterdamse bur gemeester Thomassen de kei zer de zogenoemde Erasmus- penning, een beleefdheidsge schenk van de stad Rotterdam. Er werden zelfs kamervragen over gesteld, maar de toenma lige premier Biesheuvel zei dat hij niet voor de daden van een burgemeester verantwoorde lijk was. De gemeenteraad van Rotterdam maakte verder geen bezwaar. Ook bezoeken van andere be langrijke Nederlanders aan Hirohito konden natuurlijk niet op toejuichingen van de nog levende slachtoffers van de oorlog met Japan rekenen. Ruim tien jaar na het bezoek van Hirohito aan Nederland vielen Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven bij voórbeeld aan Wim Kan's gramschap ten prooi omdat ze de oude keizer een -gebruike lijk- beleefdheidsbezoek had den gebracht. Ze kregen er in een conference flink van langs. Vorig jaar ging Prinses Magriet weer naar Japan, maar ze kon niet voor een be zoek bij de keizer terecht, om dat deze herstellende was van een operatie. Ook Prins Wil- lem-AIexander toog naar Ja pan, maar de kroonprins kon evenmin bij de zieke keizer op bezoek. Beleefdheid Koningin Beatrix bezocht Ja pan vier keer als prinses. Ze was er in 1963, 1964, 1970 en in 1977. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst heeft ze de kei zer alle keren bezocht, ómdat zo'n beleefdheidsbezoek nu eenmaal hoort. De bezoeken hebben zeker de eerste drie keer niet voor commotie ge zorgd omdat het Nederlandse volk toen nog niét zo bij de ge beurtenissen tijdens de oorlog met Japan stilstond, veronder stelt de Rijksvoorlichtings dienst. Dat is pas in 1971 meer bewust geworden, aldus een woordvoerder, onder meer door de acties van Kan. In 1986 volgde de tweede rel van groot kaliber: er zou een staatsbezoek van Koningin Beatrix aan Japan op stapel staan. Weer was er onsteltenis onder de slachtoffers. In een weekblad-interview zei kolo nel R. Boekholt, de voorzitter van de Stichting Herdenking 15 augustus, dat dit een dom per was op de erkenning die de mensen met een Indische achtergrond juist op dat mo ment begonnen te krijgen. Uit een opnie-onderzoek van. het bureau Centrum in Amster dam en de afdeling Onderzoek en Ontwikkeling van het Al gemeen Dagblad bleek dat 53 procent van alle Nederlanders tegen het bezoek was. Wonden De aandacht ging deze keer echter al vrij snel uit naar een affaire binnen de affaire. Vice-premier De Korte (VVD) Zei tijdens een partij-bijeen komst in Woudenberg een staatsbezoek aan Japan on wenselijk te achten en kwet send voor de talrijke Neder landers die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het Verre Oosten te lijden hadden gehad. „Een officiéél bezoek aan Hi rohito rijt oude wonden open" aldus De Korte. „Laten we de goedlopende economische sa menwerking niet belasten met een emotioneel geladen poli tiek probleem uit het verle den." De vice-premier sprak voor zijn beurt en noemde zijn optreden later een „procedure fout". Hij werd er door pre mier Lubbers, die vond dat De Korte de eenheid van het ka binet in het geding had ge bracht, openlijk voor op de vingers getikt. Intussen is het staatsbezoek op de lange baan geschoven. Nu Hirohito's zoon Akihito de „Chrysantentroon" heeft be stegen, lijken grote problemen bij een toekomstig staatsbe zoek niet waarschijnlijk. De nieuwe keizer van Japan Akihito (I) met zijn echtgenote Mlchiko en jongste zoon Aya. (Vervolg van de voorpagina) TOKYO - De 55-jarige Ja panse kroonprins Akihito heeft vannacht bij het verscheiden van zijn va der de Chrysanthen-troon bestegen. Japanse keizer heeft de afgelopen jaren vrien delijk doch beslist het ondoor grondelijke stilzwijgen verbro ken/dat de Japanse monarchie omhulde. De oudste zoon van de in afzondering levende kei zer Hirohito is al jaren een over de wereld reizende diplo maat zonder portefeuille, die houdt van een partijtje tennis en op wiens rijbewijs simpel weg staat „Akihito Shinno", prins Akihito. „De mensen kijken nog steeds vol ontzag naar de keizer, maar met de kroonprins en prinses heerst meer een gevoel van intimiteit," zei Yasuo Shi- geta eens, sinds lang kamer heer van Akihito. De 54-jarige prins zal de eerste Japanse monarch worden die is opgeleid onder gewone men sen. Hij is de eerste die de Chrysanten-tróon zal bestijgen als een mens en niet als een le vende god. Ruggegtaat Akihito heeft zelf de nodige precedenten geschapen; hij was de eerste die een vrouw huwde zonder adellijk bloed, die zijn kinderen zelf opvoed de, die bij een honkbalwed strijd de eerste bal gooide en die actief diplomatieke taken op zich nam in een meer en meer naar buiten tredend Ja pan. „Ik wil een man zijn met een sterke morele ruggegraat met intelligent en betrouwbaar in zicht en met kennis. Ik wil het keizerlijke protocolaire sy steem door elkaar schudden," zei hij eens tegen een vriend. Akihito deed dit onder meer door in 1959 te trouwen met Michiko Shoda, de mooie, ont wikkelde dochter van een welgestelde molenaar. De prins maakte haar per telefoon het hof. De twee geliefden voerden lange gesprekken, die de nieuwsgierigheid opwekten van een publiek dat tot dan toe volledig was uitgesloten van het keizerlijk leven. Hun bruiloftsstoet trok meer dan een half miljoen mensen, die het echtpaar geluk wilden wensen, naar de straten van Tokyo. Akihito en Michiko hebben drie kinderen. Hiro, de 28-jari- ge troonopvolger, de 22-jarige prinses Aya en de 19-jarige prinses Nori. Modderkruiper Akihito werd op 23 december 1933 geboren. Hij was nog maar een jongen toen Japans meest ambitieuze militaire campagne van de eeuw begon, die in 1945 zo rampzalig ein digde. Japan was kapotgebom- bardeerd, de atoombom was gevallen en veel mensen stier ven de hongerdood, toen Hiro hito het verdoofde volk op de radio kwam vertellen dat Ja pan zich had overgegeven. Akihito werd in 1952 formeel benoemd tot kroonprins en het jaar daarop begon hij aan een reis van zes maanden door Eu ropa en Amerika. Hij verte genwoordigde zijn vader bij de kroning van koningin Eliza beth II van Groot-Brittannie. Zijn opleiding kreeg hij aan gewone scholen en aan de Ga- kushin Universiteit. Hij gaf les in Engels, Europese talen, recht en geschiedenis. Zoals zijn vader zeebiologie als hobby had, zo is de weten schap ook een belangrijke hobby van de prins. Hij ver richtte wetenschappelijke stu dies naar de grondelvis, een modderkruiper. De grijzende, 1.65 meter lange prins, ver schijnt regelmatig onder zijn onderdanen bij ceremonies en festivals, lachend, beleefd knikkend, zorgvuldig bewerk te toespraken afgevend met een afgemeten, verheven lis pel. Akihito heeft zich nu 54 jaar voorbereid op het keizerschap. am van het tijdperk hij zal regeren wordt door regeringsfunctionarissen vastgesteld en is nog een diep- bewaard geheim. Voor veel Japanners zal dit het symboli sche begin zijn van een mo dern tijdperk, vrij van de ke tens van oorlogsherinnerin gen, die een plaag betekenden voor Hirohito. Voor Akihito is het keizer schap nooit een kwestie ge weest van eeh persoonlijke keuze. Zijn Amerikaanse lera res wijlen Elizabeth Vining, vroeg hem toen hij nog een klein kereltje was wat hij zou worden als hij groot was. Hij antwoordde: „Ik word keizer". Vorig jaar, op een zeldzame bijeenkomst met Amerikaanse journalisten, deed Akihito een bekentenis: „Ik denk dat ik nooit heb overwogen wat ik zou willen doen. Ik heb niet de ervaringen van een gewone Japanse burger en ik kan me niet voorstellen dat ik in staat zou zijn te kiezen voor een an dere manier van leven". TOKYO - De vannacht over leden keizer Hirohito, hoofd van de oudste regerende dy-- nastie ter wereld, was 's we relds langst levende vorst. Op 24 december 1926 besteeg het goddelijk kind de Chrysanten Troon en werd het een onfeil bare god. Aan die status kwam een ein de toen Hirohito begin 1946 verklaarde een gewoon mens te zijn. Een verandering die in 1947 in een nieuwe grondwet moest worden vastgelegd. Sommige Japanners, met name van de oudere generatie en in uiterst-rechtse kringen, hadden grote moeite zich bij dit menszijn van Hirohito neer te leggen. Het principe van een „heilige en onschendbare" keizer is er bij de bevolking al tijd ingehamerd. Schoolkinde ren werd voorgehouden dat sterven voor de keizer de hoogst bereikbare eer was. Na de Tweede Wereldoorlog leidde de keizer een terugge- SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO trókken leven in zijn paleis in Tokyo. Hier wijdde hij zich aan zijn studie botanie en zee biologie waarmee hij enige in ternationale faam verwierf. Metro Hirohito werd op 29 april 1901 geboren als eerste van vier zoons van keizer Josjihito en keizerin Teimei, in een directe lijn afstammend van Amatera- su, de Zonnegodin. In 1926 nam hij plaats op de keizerlij ke troon en sindsdien spreekt men over de Showa-(Schitte- rende Vrede)periode. Toen hij drie maanden oud was werd Hirohito, volgens een oud gebruik aan het hof, bij zijn ouders weggenomen, waarna hij vier jaar door bracht in het huis van een ko ninklijk familielid. In septem ber 1912, twee jaar nadat zijn vader de troon als keizer Tais- ho besteeg, werd Hirohito be noemd tot erfprins. In maart 1921 brak hij met een traditie door aan boord van het slag schip Katori een wereldreis van een half jaar te maken. Tijdens zijn reis verbleef de prins enige tijd op Bucking ham Palace. In regeringskringen was men niet ingenomen met zijn bui tenlandse tocht. Hier stelde men dat de kroonprins naar Japan was teruggekeerd „ver vuld van gevaarlijke waan denkbeelden over liberalis me". Hoewel hij daar toen niet op reageerde verklaarde Hiro hito een halve eeuw later dat die reis de gedenkwaardigste gebeurtenis in zijn leven was. Toen pas begon hij „te begrij pen wat vrijheid was". Zijn le ven in Japan tot dan toe was geweest als dat van „een vogel in een kooi". „In Parijs nam ik voor het eerst de metro. Het kaartje heb ik nog in een la". Drie maanden na zijn terug keer werd Hirohito benoemd tot regent voor zijn ziekelijke vader. Begin 1924 trouwde hij met prinses Nagako Koeni. Keize rin Nagako schonk het leven aan vier dochters. Hirohito weigerde echter in te gaan op voorstellen een bijvrouw te nemen opdat hij een zoon zou krijgen (in Japan kan slechts een man het keizerschap be kleden). Later schonk Nagako alsnog het leven aan twee zoons en vervolgens nog een dochter. „Schitterende Vrede" Tot 1940 was nog niet veel van een „Schitterende Vrede" te merken en het zou nog veel erger worden. In september 1940 werd het Driemogendhe- denpakt tussen Duitsland, Ita lië en Japan gesloten. In de nacht van 7 op 8 december overviel Japan zonder oorlogs verklaring de Amerikaanse marinebasis Pearl Harbor. De oorlog tussen de Verenigde Staten en Japan was begonnen en zou pas vijf jaar later eindi gen. Na de verwoestende atoom- aanvallen op Hirosjima op 6 augustus 1945 en op Nagasaki drie dagen later besloot de re gering zich over te geven op voorwaarde dat de keizer als souverein zou worden gehand haafd. De geallieerden eisten echter dat na een beëindiging van de oorlog de regerings vorm door de bevolking zou worden bepaald. Keizer Hiro hito greep zelf in en drong aan op volledige overgave. De eerste keer dat het Japanse volk de stem van hun godde lijke keizer hoorde was op die gedenkwaardige dag dat hij in een radiouitzending bekend maakte dat Japan capituleerde en de oorlog voorbij was. Nog één keer mochten zij de stem van de afstammeling der go den aanhoren. Dat was op nieuwjaarsdag 1946 toen hij zijn onderdanen meedeelde dat hij géén god was. Sinds dien richtte hij zich slechts tot de Japanse bevolking als Omstreden De Tweede Wereldoorlog gaf de keizer een zeer omstreden imago. Linkse critici menen dat hij in de iaren dertig, ge bruik makend van de groot heidswaan van de militaire kliek, bewust aanstuurde op de vorming van een Groot Ja pans Rijk. Het Internationale Gerechtshof pleitte hem in 1948 echter vrij van vermeen de oorlogsmisdaden. Het Hof liet zich in zijn uitspraak on der meer leiden door Hirohi to's verzet tegen de luchtaan vallen op de Amerikaanse ba sis Pearl Harbor en zijn verzet tegen voortzetting van de oor log. Historici zeggen dat de Ja panse keizer onschuldig was aan de oorlog die in zijn naam werd gevoerd en dat hij, zodra hij de kans had, die oorlog beëindigde. In Nederland en Groot-Brittannië zijn de won den echter nog diep. Toen Hirohito in 1971 een be zoek bracht aan Nederland, bleek met name de Indische gemeenschap de oorlog nog niet te hebben vergeten. De monstranten in Rijswijk raak ten de auto van de keizer met een steen en ook de ruiten van de Japanse ambassade in Den Haag moesten er aan geloven. Eind vorig jaar nog leidde een voor 1987 voorgenomen be zoek van koningin Beatrix aan Japan tot een politieke rel in Den Haag. Het gevolg was wel dat een bezoek van het Neder landse staatshoofd aan Japan voorlopig van de baan was. Enkele maanden geleden nog, na de eerste berichten over een op handen zijnd overlijden van de keizer, ontstond in Ne derlandse politiek een uitge breide discussie over de af vaardiging naar de begrafenis. Oorlogsmisdaden Velen geloven dat Hirohito tot het begin van 1941 de moge lijkheid heeft gehad de koers van Japan een andere richting te geven. Of het een gebrek aan wilskracht of het ontbre ken van werkelijke macht was zal wel nooit met zekerheid worden vastgesteld. Feit blijft dat de Amerikanen besloten hem niet voor oorlogsmisda den te vervolgen. Volgens één van zijn biogra fen, Leonard Mosley, was Hi rohito tegen het uittreden van Japan uit de Volkenbond en keerde hij zich ook tegen de veldtocht in China in 1937. Ook het bondgenootschap met de As-mogendheden en de aanval op Pearl Harbor kon niet op zijn instemming reke nen. Maar het enige wat telt, is zijn uiteindelijke goedkeuring aan de hem voorgelegde plan- Als constitutioneel vorst heeft Hirohito de afgelopen veertig jaar bij bezoeken aan het bui tenland steeds zijn spijt be tuigd over het door Japan aan gerichte leed. Tot op late leef tijd bracht de keizer veel tijd door boven de microscopen in zijn laboratorium, waar hij on derzoek verrichtte naar onge werveld zeeleven. Hij publi ceerde verscheidene boeken over dit onderwerp en er is zelfs een door hem beschreven garnaal naar hem vernoemd. Op zijn verjaardagen ver scheen Hirohito op zijn met kogelvrij glas afgeschermde balkon om de toegestroomde gelukwensers een vriendelijk woord toe te voegen en hen een goed jaar te wensen. En elke keer leek het of zijn droom van Showa (Schitteren de Vrede) toch een stapje dich terbij was gekomen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3