Boerderij Moleneind wordt gerestaureerd Waterschap de Oude Veenen viert jubileum met boek Groen in de aanbieding £eidóe@oivimtt J.W. Zwetsloot overleden Twee taxi's uitgebrand Daisy Bell in café Cheers RIJNSBURG VERKOOPT MONUMENT Project Ondosa geslaagd ft Lintje voor molenaar Van der Pouw Kraan VERKAVELD DOOR DE SLOTEN Vier fonteinen in Rijnsburgse Vliet Bouw supermarkt snel van start INAli LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 7 JANUARI 1989 PAGINA 15 troen, mpig orces- appel, i,30 s VOORHOUT De 52-jarige Johannes Zwetsloot uit Voor hout is vrijdagochtend overleden na een langdurige ziekte. Zwetsloot werkte vanaf 1960 als corrector, aanvankelijk al leen bij de Leidse Courant maar later ook voor het Binnen hof en de bladen van Sijthoff Pers. Zwetsloot werd bekend in Voorhout als voorzitter van de rooms-katholieke muziek vereniging St. Cecilia. Deze functie bekleedde hij tussen ja nuari 1966 en februari 1973. Bij de Voorhoutse muziekvere niging speelde hij ruim dertig jaar een blaasinstrument. Zwetsloot is altijd dé secretaris geweest van de parochiever gadering van de St. Bartholomeuskerk. Johan Zwetsloot wordt op maandagmorgen begraven. Om 10.00 uur 's mor gens is er een eucharistieviering in de Bartholomeuskerk aan de Herenstraat in Voorhout. Daarna vindt de begravenis plaats en is er gelegenheid tot condoleren. Zondagavond is er een avondwake om 19.00 uur met gelegenheid tot condole ren, eveneens in de Bartholomeuskerk. RIJNSBURG Veel Rijnsburgers zullen t op korte termijn een stukje tuin erbij krijgen. De ge meente wil in de komen de weken veel kleine stukjes openbaar groen verkopen aan particulie ren. Hierdoor moeten de kosten van de gemeente lijke plantsoenendienst omlaag worden gebracht. In de vorig jaar uitgekomen groennota kondigde Rijns burg het verkopen van het zogenaamde snippergroen aan. Dit streven werd door de Rijnsburgse gemeenteraad gesteund. Sinds die tijd is Rijnsburg bezig geweest met het inventariseren van stuk jes groen die voor overdracht in aanmerking komen. Het college stelt nu voor de stukjes grond voor 25 gulden per vierkante meter te ver kopen. Bewoners van huizen van de woningbouwvereni ging Spinoza krijgen de grond voor niets toegewezen. De nieuwe eigenaren mogen bomen die op de stukjes grond staan niet kappen. Ook mogen ze geen hoge er- fafscheidingen plaatsen. Het is de bedoeling dat de over dracht voor het vooijaar rond is. De stukjes snippergroen zijn in Rijnsburg erg populair. De laatste anderhalf jaar heeft de gemeente al 58 verzoeken gekregen van inwoners die het stukje grond naast hun woning graag willen overne men. VALKENBURG Twee taxi's van het bedrijf Taxi-K aan de Voorschoterweg in Valkenburg zijn de afgelo pen week door onbekende oorzaak uitgebrand. Taxi-K is het bedrijf van A. Koot, in het verleden directeur van het vroegere Leidse taxibedrijf Kerkhof. De auto's zijn bij de Valkenburgse vestiging van het bedrijf ge stald nadat een pand in de Leidse Narmstraat moest worden ontruimd. De eerste taxi brandde in de nacht voor oud en nieuw uit. De tweede werd donderdag ge deeltelijk verbrand aangetroffen. De oorzaak van de branden is nog onduidelijk. In het eerste geval houdt de politie rekening met een achtergebleven smeulende peuk. Het technisch onderzoek is nog gaande. Een poli tiewoordvoerder zei desgevraagd niet op voorhand uit te gaan van brandstichting. Koot heeft de afgelopen maanden problemen gehad met ontslagen personeelsle den van Kerkhof en met krediteuren. Enige maanden geleden reed een vroeger personeelslid met een auto in op de pui van het bedrijf in Valkenburg. LEIDEN De populaire jazz-zange- res Daisy Bell treedt zondagmiddag op in café Cheers. Ze wordt begeleid door een ijzersterk trio. Het drieman schap bestaat naast de bekende bas sist Frank Noya uit pianist Dolf de Vries en drummer Ruud Bogaards. De toegangsprijs voor het concert is tien gulden. Leden betalen zeven gulden. Café Cheers is gevestigd in de Doelensteeg 11, Leiden. Het con cert begint om drie uur. Bestelde kaarten voor het Key town Jazzfesti val zijn die middag af te halen. Te vens wordt de Nieuwsbrief-op-Jazzi gebied aah de bezoekers uitgereikt RIJNSBURG De ver vallen boerderij aan het Moleneind 17 wordt ge restaureerd. De gemeente Rijnsb'urg verkoopt het pand aan de Rijnsburger G. van der Gugten voor een ton. Van der Gugten restaureert het pand voor één miljoen gulden, maar krijgt drie ton rijkssubsi die. De verkoop wordt be sproken tijdens de com missie openbare werken, economische zaken en fi nanciën op woensdag 11 februari. boerderij aan het Moleneind. De gemeente kocht het pand aan met de bedoeling tot res tauratie over te gaan. Het be nodigde geld daarvoor ontbrak echter en ook het rijk wilde fi nancieel niet over de brug ko men. Rijnsburg kreeg wel geld om monumenten te restaure ren maar dat was in de eerste plaats bestemd voor de restau ratie van het Spinozahuisje en de Vliet. Sloop Het gevolg van het slepende conflict tussen gemeente en rijk, die beide graag wilden dat de boerderij gerestaureerd zou worden, was dat Rijnsburg in 1984 een sloopvergunning aanvroeg bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Toen het ministe rie weigerde tekende Rijns burg bezwaar aan bij de Kroon. Argument was dat als het rijk weigerde een sloop vergunning af te geven, ze dan wel geld beschikbaar moest stellen voor de restauratie. De Kroon stelde Rijnsburg in het gelijk en de sloopvergunning werd afgegeven. Rijnsburg heeft hier tot op heden nooit gebruik van gemaakt omdat er altijd nog hoop was dat de boerderij toch gerestaureerd kon worden. De afgelopen jaren vonden vele onderhandelingen plaats van aspirant-kopers van de boerderij. Het ontbreken van de rijkssubsidie zorgde er iede re keer weer voor dat de be sprekingen op niets uitliepen. Op 14 november 1988 kreeg Rijnsburg te horen dat er sub sidiegeld over het lopende jaar over was. Moleneind 17 kwam daardoor versneld in aanmer king voor een rijkssubsidie. De restauratie moet wel plaats vinden volgens het inmiddels door het rijk goedgekeurde restauratieplan en voor april 1989 beginnen. De gemeente Rijnsburg heeft nu overeenstemming bereikt met Van der Gugten die be reid is de boerderij volgens het vastgestelde restauratieplan op te knappen. Binnen twee jaar moet de boerderij weer in goe de staat zijn. Van der Gugten wil het pand aan het Molen eind dan zelf gaan bewonen. Melkpakkenrace in Noordwijkerhout Achttien Noordwijkerhoutertjes deden gisterochtend mee aan de inmiddels traditionele melkpakkenra ce in het Kokkerbad. Drie families kwamen in het zwembad met een zelfgebouwde kano van melkpak ken. Een van de kano's bleek niet zo stevig dat hij de race doorstond. Halvewege de wedstrijd viel de boot uit elkaar. Het Kokkerbadpersoneel had echter zelf ook twee kano's gebouwd van steviger kali ber. De pechvogels en alle andere kinderen konden hier gebruik van maken. Wethouder P. Heemskerk reikte aan het einde van de morgen de prijzen uit. De kinderen die met een zelfgebouwde kano aan de start waren verschenen, kregen bekers. In de categorie 6,7 jaar werd Rick van Zeist winnaar, in de leeftijdsgroep 8 en 9 jaar Ronald van Zeist en Berry van Zeist in de categorie 10 en 11-jarigen. Van de kinderen die met een Kokkerbadkano voeren gingen respectievelijk Christiaan Kopper, Melanie Kop per en Vincent van Remundt met de medailles naar huis. Alle prijswinnaars doen de komende zomer mee met het Nederlands Kampioenschap Melkpakkenvaren in de Flevohof. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Oegstgeestenaar koopt Rijnsburgse kweektuin RIJNSBURG De Rijnsburg se kweektuin wordt verkocht A. Heemskerk uit Oegstgeest is de nieuwe eigenaar. Hij moet voor de kweektuin aan de Val ken burger weg in Oegst geest bijna 130.000 gulden gul den op tafel leggen. De ver koop wordt besproken tijdens de commissie openbare wer ken, economische zaken en fi nancien op woensdag 11 febru- Rijnsburg is sinds 1963 in het bezit van 9.300 vierkante me ter grond aan de Valkenbur- gerweg in Oegstgeest. De grond, aangekocht om in de toekomst ooit een kweker ver vangende grond aan te kun nen bieden, werd gebruikt als kwekerij voor de gemeentelij ke plantsoenendienst. De laat ste jaren maakte men steeds minder gebruik van het stukje grond omdat het zelf kweken van bomen en planten niet erg rendabel meer bleek te zijn. Rijnsburg besloot daarop de kweektuin te verkopen. De Oegstgeestenaar A. Heems kerk bleek bereid de hoogste prijs voor de grond te betalen. De opbrengst van de grond gaat in de reserve huisvesting gemeentelijke dienst en wordt te zijnertijd gebruikt voor de uitbreiding van het gemeente huis. 53.000 GULDEN VOOR WATERLEIDING IN KENYA RIJNSBURG Het waterlei dingsproject van de Rijnsburg se stichting Ondosa is geslaagd. De benodigde 53.000 gulden is bijeengebracht. De aanleg van het waterleidingnet voor het ziekenhuis in Chogoria in Ke nya is inmiddels bijna vol tooid. De helft van het geldbe drag is verzameld door middel van acties in Rijnsburg. De an dere helft is beschikbaar ge steld door het ministerie van buitenlandse zaken. Het geld voor het Keniaanse project is bijeengebracht tij dens verschillende evenemen ten waaronder die tijdens de feestweek van Rijnsburg. Zo speelde Rijnsburgse Boys een voetbalwedstrijd tegen Barce lona, was er de traditionele sponsorwandeltocht van de Rijnsburgse scholen en Ondosa zelf hield acties tijdens de bra derie. De stichting ontving verder verschillende giften. De acties kwamen laat op gang maar de Stichting Ondosa heeft nog nooit zoveel geld in één jaar bijeengebracht. Het geld van de Rijnsburgsè stichting gaat via SIMAVI naar Kenya. De organisatie heeft het geld voorgeschoten waardoor het project inmid dels bijna is afgerond voordat Ondosa het volledige bedrag heeft overgemaakt naar SI MAVI. In januari wil Ondosa een nieuw project uitkiezen in of rond Chogoria. (ADVERTENTIE) V. A ffljjnfV VAAG VANPLAN EEN HUIS TE KOPEN? Het kopen van een huis is vaak een zaak van lange adem. Niet onbegnjpelijk overigens: een snelle of geforceerde aanschaf leidt achteraf niet zelden tot spijt. Wanneer u vage koopplannen heeft, is het zeker zinvol om hierover met mij eens van gedachten te wisselen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ik dan op een gegeven moment precies die ene woning vind die geheel naar wens en op maat voor u is. Een huis waar ik als makelaar volledig achter sta, ook na de aanschaf. Deze extra zekerheid moet ongetwijfeld een plezierig idee voor u zijn. RjbJ Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94,2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU OUDE WETERING Mo lenaar Piet van der Pouw Kraan is gistermiddag on derscheiden met de zil veren ere-medaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester D. Brouwer de Koning speld de hem de versierselen op in restaurant De Woelige Baren in Oude Wetering. Het is een trouw man in derscheiding omdat hij beroep en hobby", meende veertig jaar de watermolen de burgemeester. Van der in Hoogmade, de Hoogma- Pouw Kraan kreeg de on- dese Molen oftewel de Mo len de Heerlijkheid, heeft beheerd. Kraan is nu 63 jaar oud en woont nog al tijd naast deze molen aan het Noordeinde. De mole naar is al eerder onder scheiden. Vorig jaar kreeg hij de gouden speld van de Sint Gregorius vereniging omdat hij 45 jaar koorzan ger was. OUDE WETERING „Verkaveld door de slo ten". Zo heet het bijna tweehonderd bladzijden tellende, met tientallen foto's geïllustreerde boek dat Waterschap De Oude Veenen heeft laten sa menstellen. Het boek, dat is gemaakt naar aanlei ding van het tienjarig be staan van waterschap de Oude Veenen, is gisteren uitgereikt aan mevrouw I. Giinther, gedeputeerde van de provincie Zuid- Holland, de heer E.H. Ba ron van Tuyll van Seroos- kerken, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland en de heer A.H. Meerburg, burgemeester van de gemeente Alkema de. De uitreiking had plaats tijdens een receptie van de Oude Veenen in restaurant De Woelige Ba ren in Oude Wetering. Tien jaar geleden werden vie renveertig polders in de ge meenten Alkemade, Woubrug- ge, Koudekerk, Sassenheim, Lisse, Alphen, Warmond, Lei derdorp en Leiden werden sa mengevoegd tot één Water schap. Het boek is geschreven door een team van amateurge schiedschrijvers uit de regio, namelijk D. de Blaey, H. Bouwman, C. Hobo, M. Kroes, J. J. van Vliet en H. van der Wereld. De bijzonder fraaie kaft bestaat uit een unieke luchtfoto van de landerijen en bebouwing van de dorpen Rijpwetering en Oud Ade in de gemeente Alkemade. Inzicht weten dat het boek beoogt in zicht te verschaffen in het eeuwenlange wordingsproces van het mooie gebied De Oude Veenen. Op deze wijze wordt het belang van goed water staatkundig beheer duidelijk gemaakt. Goed merkbaar is dat het boek niet door één schrijver, maar door een team van auteurs is gemaakt. Zo zijn de eerste hoofdstukken in een totaal andere stijl geschre ven dan de laatste. Het boek begint met een interessante beschrijving van de totstand koming en de eerste ontgin ning van het gevarieerde veengebied. Aan de orde ko men onder meer het verkave len, turven en bemalen van de droogmakerijen of uitgeveen- de polders. De samenstellers van „Verkaveld door de slo ten" pleiten, en passant, voor het behoud van typische voor beelden van oorspronkelijke ontginningspatronen, vanwege de cultuurhistorische waarde ervan. Gedeputeerde mevrouw Gunther ontvangt het boek „Verkaveld door sloten". FOTO: WIM VAN NOORT Voorts maakt het boek mel ding van de grote waterstaat kundige werken, die Water schap De Oude Veenen in de afgelopen tien jaar heeft laten uitvoeren. Zo heeft het schap alle achterstallig onderhoud aan de 44 polders, met een to tale waterstaatkundige opper vlakte van 8500 hectare, weg gewerkt. Tot de reglementaire taak van het waterschap blijkt onder andere te behoren het beheer en onderhoud aan 185 kilometer boezemkade, 115 ki lometer polderkade, 50 bema lingsinstallaties (waaronder 3 windmolens), 170 kilometer hoofdwatergang, twee sluizen en 40 kilometer weg. Natuurbelangen Zoveel als mogelijk is heeft het schap in de afgelopen tien jaar rekening gehouden met ook andere dan waterstaat kundige belangen, zoals na tuur-, landschaps- en recrea- tiebelangen. Het boek bevat een summiere inventarisatie van de 44 polders waaruit Wa terschap De Oude Veenen be staat. Om het boek niet te om vangrijk te laten worden, heb ben de samenstellers zich be perkt tot twee bladzijden per polder. Dit moet een uitdaging betekenen voor regionale his torici om zich verder te ver diepen in de hoogst interessan te geschiedenis van de 44 af zonderlijke polders. De laatste hoofdstukken van „Verkaveld door de sloten" verhaalt over enige historie van de Woubrugse kant van het Braassemermeer en van de Kagerplassen (Oud Ade, de Kaag en Warmond). Voorts is een hoofdstuk gewijd aan voormalige kastelen en ridder hofsteden in het gebied van De Oude Veenen. Tot slot gaat men in op de geschiedenis van het waterschapshuis dat in Leiderdorp staat en dat vroe ger het raadhuis van die plaats Het boek „Verkaveld door de sloten" vormt een welkome aanvulling op de tot nu toe be perkte geschiedschrijving van het zuidhollands poldergebied. Belangstellenden kunnen het boek voor dertig gulden be stellen bij Waterschap De Oude Veenen aan de Hoofd straat 3 in Leiderdorp. ELLEN VERHAAR RIJNSBURG Er komen vier fonteinen in de Rijns burgse Vliet. Dit wordt betaald door Cor van Duyn die tijdens het zilveren jubileum van zijn bedrijf een bedrag ter beschik king stelde voor de verfraai ing van Rijnsburg. Met de aan leg van de fonteinen is de res tauratie van de Rijnsburgse Vliet afgesloten. De fonteinen in de Vliet zijn op zich niets nieuws. Enkele jaren geleden lagen in de Vliet fonteinen die om financiële redenen werden weggehaald. Met de restaura tie van de Vliet, die inmiddels bijna is afgerond, zijn dusdani ge voorzieningen getroffen dat de aanleg van de fonteinen makkelijk kan gebeuren. Met het geld van Van Duyn kun nen de fonteinen opnieuw in ere worden hersteld. Rijnsburg wil naast het aanleggen van de fonteinen ook het Rapenburg verder opknappen in dezelfde stijl als de Vliet. Ook de Kerk straat in Rijnsburg wordt op nieuw bestraat waardoor een verbinding ontstaat tussen de Vliet en het Burgemeester Koomansplein. Voorschotenaar onderscheiden De heer P. Cannegieter, burgemeester van Voorschoten, heeft gisteren In het Cultureel Centrum een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan de heer A.J.W. van Brecht. Het betreft een ere-me- daille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Van Brecht heeft meer dan veertig jaar bij de gemeente Voorschoten gewerkt op de afdeling beplantingen. Hij hield zich daar onder meer bezig met timmerwerk, groenonderhoud en het onderhoud van machines. Gisteren is hij met vut gegaan. FOTO: JEROEN DE JONG ALPHEN AAN DEN RIJN Er moet haast worden gemaakt met de bouw van supermarkt Hoogvliet aan de Juliana- straat in Alphen aan den Rijn. Alleen op die manier kan een verdere achter uitgang van de winkel functie worden voorko men. Dat is de mening van de Alphense directeur openbare werken W. van der Poel. De leden van de commissie ruimtelijke or dening zijn inmiddels ak koord gegaan met het bouwplan. Over enkele maanden kan worden ge start met de bouw van het complex dat over onge veer een jaar klaar zal zijn. Het plan bestaat uit de bouw van een Hoogvliet supermarkt in de Julianastraat. De panden van meubelzaak Couvée zul len hiervoor worden gesloopt. Ook wil Hoogvliet later een supermarkt vestigen in de wijk Kerk en Zanen. De winkel aan de Prins Hen drikstraat zal dan worden op geheven. Boven de super markt aan de Julianastraat zullen een parkeerlaag en der tien bovenwoningen worden gebouwd. In totaal zullen er volgens be rekeningen tachtig parkeer plaatsen nodig zijn. Gezien de huidige en de geplande par keergelegenheid zal echter een tekort van negen plaatsen ont staan. Daarnaast zullen nog dertien plaatsen verdwijnen in verband met het realiseren van een fietsenstalling en een plaats voor het laden en lossen van vrachtverkeer. Het par keerdak dat in het plan is op genomen, kan uitkomst bie den. Dit dak heeft een capaci teit van 55 plaatsen en zal la ter van een hellingbaan wor den voorzien. De oprit naar de parkeerlhag kan echter nog niet worden gerealiseerd, zo dat in het begin nog niet van die parkeerlaag gebruik kan worden gemaakt. Over de aan leg van de oprit wordt nog met derden onderhandeld. Voorlo pig is er volgens de gemeente voldoende parkeergelegenheid aan de Paradijslaan" Daar wor den namelijk meer parkeer plaatsen aangelegd. De hoofd toegangen tot het complex liggen zowel aan de Julianastraat als aan de Para dijslaan. Tussen de beide in gangen wordt een voetganger spassage aangelegd. De super markt krijgt een bruto opper vlakte van bijna tweeduizend vierkante meter. Naast de nor male levensmiddelen worden ook verse vis, bloemen en drank verkocht. Ook zullen er een hakkenbar, kopieerinrich ting, drogisterij, koffieshop en stomerij komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15