Hans van der Wereld heeft de regio in z n Woubrugse broekzak hond zoekt; huis aan tafel dienstuerlening dagpuzzel LEIDEN OMGEVING foidócSoutcmt ZATERDAG 7 JANUARI 19 89 PAGINA^] j— 1 J F.l EEN AMATEUR GESCHIEDSCHRIJVER BELEEFT 25 JAAR INSPANNING Op mijn omwegen door st;id en kind kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. „Een leven zonder boe ken is onleefbaar". Een gedrukte boodschap aan de wand. Het is tevens als een belijdenis op te vat ten. Welnu, Hans van der Wereld weet er weg mee. In zijn Alphense flat zou den alle boekenkasten, planken en schappen on der het gewicht van en kele duizenden boeken, mappen en ordners be zwijken als ze niet hecht verankerd waren in het beton. Hij heeft de con structie laten maken. De fikse keuken is zowat de enige plaats waar geen boeken op je neer kun nen komen, maar dat is dan ook de uitzondering op de leefregel van deze door boeken gedrevene. Bovendien staan er op de grond talrijke dozen. Vol boeken natuurlijk, maar die kunnen geen ordentelijk onderkomen vinden omdat alles „vol" is. Wat er nog aan bedekbare ruimte over is staat ter beschikking van een groot aantal zeer oude familieport retten. Daar is, onder ande ren, Van der Werelds over grootvader van moeders kant die bijna 100 jaar geleden raadslid en wethouder in Hoogmadb was en kleine gou den ringetjes aan z'n oorlellen had hangen. „Dat was een kwestie van aanzien", weet zijn achterkleinzoon. Over- grootpa zit op een aanzienlijke stoel, met een sigaar in de hand, en overgrootmoe staat als overdraagster en gedien stige achter hem. "Maar ook is er het portret van een 19e eeuwse „opstandige" predikant („weet ik veel"), maar in dit geval ging het Hans om de uitzonderlijke lijst. En ziedaar, even verder, het geschilderde gelaat van Raspoetin, de raadselachtige monnik tijdens het late czaris- tische bewind, de Russische „Greet Hofman" die de czari na betoverde en nu Hans van der Wereld volkomen in zijn intrigerende greep houdt: „Ik ben gek op die Raspoetin. ik heb dan ook verscheidene boeken over hem". Raspoetin met de doordringende blauwe ogen (Hans heeft zachtblauwe ogen) hangt in de buurt van een met zilver gedreven cru cifix achter glas: „Het is vol bracht". Hans van der Wereld. 41 al weer. zit 25 jaar in het spit- werk der geschiedenis waar mee hij begon toen hij 16 was. Vandaag bezit hij een boeken schat die allengs een vermo gen waard is geworden. Geen onderwerp ontbreekt. Hij kan alleen maar verzamelen, niets weggooien. Alle delen van Konsalik je moet er van houden staan ergens (Hans gaat naar bed met „prettig le zende" Konsalik of met Bo- mans; dat is een uitgemaakte zaak), en de H.Moederkerk, met haar schoot die steeds minder draagt, is bij deze be geesterde ruimschoots van do cumentatie voorzien. Alles over de luchtvaart; alles over alles, en niets is er dat je bij Van der Wereld niet terug kunt vinden. Een „hopeloos" geval. Er loopt een zachtaar dige poes rond die eens een kater is geweest en zich nu manifesteert met het sonore, In zijn boekerij (hier een deel daarvan) glimlacht het verleden Hans van der Wereld toe. gefrustreerde timbre van „ik weet er alles van", een Vbor- malige kater eigen. Doortastend Ik kwam Hans al eerder te gen in uitgaven en geschrif ten, zoals onlangs met dat boekje „Kent u ze nog?" van de stichting Oud-Leimuiden- /Rijnsaterwoude waarvan hij sinds enige tijd voorzitter is. „Ik was wel een beetje kwaad op je toen je schreef dat ik ei gengereid zou zijn. Eigenge reid? Nee, maar wel doortas tend. Als je niets doet gebeurt er ook niets. Ik draai m'n kont er niet tussen; ik word gewoon gevraagd. Ik wil niet zo bar graag in die publiciteit, maar ik heb nu eenrmsal een onafwendbare tic. Een ander zit 's zondags langs het voet balveld of sleutelt aan z'n auto. Ik ben een boekenfa- naat. Dan komen ze hier bij me thuis en zeggen: het is een museum. Er was ook een vluchtige bezoeker die paf stond en zei: „Je lijkt wel een doctorandus". Nou, daar snap te ik niets van, dat vond ik maar raar, dat slaat toch ner gens op zeker?" Niettemin glimlacht bij Hans van der Wereld het verleden je toe. Het begon zö. Vader was bankier in Hoogmade, waar Hans in de luiers lag en later op z'n weerbarstige lazer kreeg als ie niet oppaste, en had aanvankelijk de bank aan huis, was raadslid en wethou der, net zoals overgrootvader van moeders kant, maar dan zonder oorringetjes. Hans ging naar de grafische school en werd bij de Leidse Courant op de Papengracht als mager skelet machinezetter, soms met de smoor in en behept met twee linkerhanden. „Als er iets aan de machine man keerde stond ik ernaast en wachtte tot een vakbekwamer collega uitgesleuteld was. Ik sleutelde niet, ik kan niet schroeven draaien. Het moet bij mij wel soepel lopen, maar niet sleutelen; ik moet kun nen tikken. Toch heb ik daar een leuke tijd gehad en ik kreeg van de hoofd-redacteur Leo Roozen weieens 's zater dags de sleutel van het ge bouw zodat ik me kon werpen op al die oude, zeer oude leg gers die ik lief had gekregen. Hele zaterdagen heb ik zo zoetgebracht en een wereld ging voor mij open met die berichten van vroeger". Zo heb ik Hans, die nog steeds uitgesproken „dun" aan de oppervlakte komt, een jaar of 20 terug leren kennen. Hij liep 't liefst terwijl anderen stonden te sleutelen aan zijn linotype met drukproeven naar de redactie om in het heilige der heiligen zijn hard nekkige visie kenbaar te ma ken en hij wilde ook best wel stukkies schrijven over dinge tjes in Hoogmade, maar de heer Roozen verwees hem on verbiddelijk terug naar de zetterij: „Daar is onze corres pondent goed genoeg voor", zei die dan, met autoriteit be kleed. „Meneer van der We reld, ken uw plaats en ga aan het werk, wat ik mag verzoe ken". Bewaarziek „Ik had eigenlijk bij die krant moeten blijven, heb ik wei eens gedacht. Want je leerde er wel, en dan met die leggers hè. Maar goed, 12 jaar geleden kwam ik uiteindelijk in Am sterdam bij een bepaald om roepblad terecht. Schrijven op een redactie; toch mooi. Maai; toen had ik allang die doos met oude foto's gevonden bij oma op zolder. Oma was be waarziek; dat heb ik dus niet van een vreemde. Die foto's spraken me wel aan. Ik werd gepakt door het verleden en met Hoogmade is het begon nen. Zo kreeg ik ook een boek over veldwachter Otto van Hemessen (1884-1920) te pak ken. Wist ik veel wie dat was, maar dat boek vond ik wel mooi en ik geraakte op drift. Zo heb ik m'n vleugels verder uitgeslagen en Woubrugge ging voor me leven. Steeds fa natieker werd ik; niet meer te houden. Kun je me nog vol gen?" Zo is Hans van der Wereld actief in de historie geworden, met nu 25 jéiar achter de rug. Hij heeft intussen een stuk of 12 titels van uitgaven op z'n naam staan en er zijn nog tal van projecten te voltooien: „Een zee van archiefmateriaal door te vlooien", zou Hans zeggen. Hij vertelde me ver der over zijn interesse voor algemeen geschiedkundige dingen, de historie van lande lijk bekende gebouwen die tot zijn verbeelding spreken. Via avontuur kwam hij in Alphen wonen; de regio ging hem meer en meer aanspreken. „Ze gingen me kennen en ik kreeg verzoekjes uit de streek: wil je dit of dat eens uitzoeken. En dan ging ik maar door. Ik wil nog veel meer op papier zetten". Trou wens, Hans van der Wereld heeft van alles al aangepakt. Zo is hij een „vinder van lij ken". Denk maar aan het lijk van de vermoorde Heinrich Helmich, marskramer en hannekenmaier, die, nou ja, luguber aan zijn einde kwam en tenslotte ontzield in het FOTO WIM VAN NOORT water van de Brasem lag te klotsen. Wie daarmee bekend denkt te zijn, kan daar nog gezellig over nakaarten. Maar hij heeft nog twee andere, 18e eeuwse, Woubrugse moorden in portefeuille. Die moet hij nog uitzoeken, maar eens zul len wij kromliggen na het le zen van zijn uitkomst. „Moord en doodslag, daar kun je je als plaatselijk amateur-geschied schrijver in specialiseren. Daarvan is dus nog het een en ander in het verschiet, met oud, maar o zo pakkend nieuws uit de regio. Over strafzaken, inbraken en aller hande verboden dingen. Eens kijken of daar een markt voor is. Bloed, moord en doodslag in ie eigen regio, dat is best leuk. Ik pak die onderwerpen nu aan, samen met een geest genoot, een amateurvorser uit Gouda, gespecialiseerd in de misdaad. Dat vindt ie prachtig en het leidde tot een diep on derzoek. Tot aan de paal op het dorp, met executie en al. Iedere zichzelf respecterende plaats had een galgenveld, en er waren brandijzers die er niet om logen. Dat is toch schitterend! We hebben in elk geval best nog wat sappige verhalen in de koker zitten". Zo is Van der Wereld dan tij drovend bezig. Hij loopt het rijksarchief en gerechtelijke archieven na en vertaalt de inhoud voor de lezer van 1989. „Men vindt weieens, dat ik een beetje „19e eeuws" schrijf. Maar ik doe gewoon m'n best; als ze het niet willen lezen, zal dat me worst we zen" Overigens had Hans v.d.W. „grotendeels" best in de 19e eeuw willen leven, evenals de door hem uiterma te bewonderde Godfried Bo- mans (van wie hij uiteraard alle publicaties en banden in bezit heeft). Karossen en olie lampen zouden hem 't best op zijn levensweg kunnen bege leiden. En kijk eens rond op de flat: er hangt een olielamp (waarschijnlijk met het licht- net verbonden) en een enor me fin de siècle luchter met echte kaarsen, die nooit bran den, omdat Hans ook gewoon het licht aan kan doen. Maar de schijn moet je zien te handhaven, en dat lukt Van der Wereld heel goed. Maar als eensklaps de Vesuvius zou uitbarsten en tot in Alphen haar vernietigende kracht zou mededelen, dan ware Hans' boekerij tevergeefs opge bouwd. Maar daar ligt hij vanzelfsprekend niet van wakker. Ofschoon onheil, gramschap en verdelging tot zijn meest geliefkoosde onder werpen behoren. Die instel ling verkoopt ie ook nog en burgemeesters schrijven ook graag een voorwoord daarbij. Otto de Grote Hans haalt graag de krenten uit de pap van vergeelde raadsnotulen. Het is zijn roe ping, sinds hij de lagere wij dingen der journalistiek heeft ontvangen, 't Treffendst daar bij is nog steeds zijn hechte band met „Otto" van Wou brugge, de hoofdmoot van zijn uitvlooien. Otto Cornelis van Hemessen, reformatorische patroonheilige onder de „Vas te Burcht", met sjako en aan- gegespte houwdegen en norse politiële blik. Van die histori sche vereniging is Hans nu 10 jaar secretaris, maar hij steekt, in zijn verbeelding, nog dagelijks een memorie lichtje op voor Otto de Grote. „Ik voel mezelf zo'n Otto. Ik zou best goeie maatjes met hem geworden zijn als ik hem gekend had. Otto was, echter, ook verzekeringsagent en lid van de bond tegen het vloe ken. En hij kreeg weieens van een burgemeester op z'n laze- rus omdat ie niets uitvoerde, te weinig politieman was. Maar Otto was de grootste, hoewel niet de laatste veld wachter, onder zijns gelijken, van Woubrugge. Ik heb een studie gemaakt van zijn op volgers, soms schilderachtige figuren, tot en met een dron- kenlor, die in uniform lave loos op de openbare weg was gesignaleerd of soms spoorloos was. Deze veldwachter kon z'n sabel en lange jas inleve ren". Ook een Woubrugs dorpsbeeld. Daar heeft Hans van der We reld netzogoed een studie over gemaakt; panklaar voor een nieuw, fiks verhaal, vol onschuldig venijn, en niet al leen in de staart. „Ik wou, dat ik nog meer tijd had om in de archieven te zitten. Wie weet wat voor prachtige dingen er nog verborgen liggen in die oude dozen van zovele groot moeders, kleinkinderen, ne ven en nichten. Als ik duik, duik ik goed!" Nou ja, Hans van der Wereld had „op som mige punten" liever een eeuw geleden geleefd, en Scrooge van Dickens willen ontmoe ten en van Jacob Marley een studie gemaakt, en z'n eigen „ik" willen zijn. Het was een onthutsende ontmoeting. Ik zelf ben gek op boeken, maar op de plattegrond van huize Van der Wereld gebeuren dingen die elke verbeelding tarten. We zullen nog meer van H.van der Wereld horen. Daar hoeft u, met permissie, niet bang voor te wezen. r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Ilond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij pelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Ilond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dicrenpaspoort) en 45 gul den voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goe de aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Bcs- jcslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di, vr 10-12,14-17 u; wo, do 14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten. Foxy, een vrolijk oudje ..Foxy is dan wel niet zo piepjong meer, hij kan nog heel wat jaar tjes mee" In het Leids Dierenasiel zijn ze ervan overtuigd dat de bijna 13-jarige Foxy zo kerngezond en vitaal is dat hij nog vele jaren prettig gezelschap voor een hondeliefhebber kan zijn. De reu Foxy is een lief bastaard hondje met zwartwit kort haar. Het is een enorm actief, vriendelijk en enthousiast beestje en dat uit hij veelvuldig door vrolijk geblaf. En er is meer: Foxy is zelfs een televisiester. Afgelopen week maakte hij zijn debuut in het tv-programma „Dierenmanieren". Zij optreden duurde weliswaar slechts twee minuten, toch zijn ze er in het asiel maar wat trots op. De presentator van het program- ma vroeg de aandacht van de kijkers voor Foxy en uitte de wens S v - dat hij in het nieuwe jaar onderdak zou vinden bij een aardige baas of bazin. Dat hopen ze in het asiel ook, want Foxy is werkelijk een aller liefste hond. „Hij is alleen een beetje dovig. Daardoor schrikt hij nog wel eens van andere honden als ze plotseling achter hem staan" Zijn lichte handicap is er misschien ook de oorzaak van dat Foxy heel erg waaks is. „Het blijft beperkt tot blaffen. Hij doet verder niemand kwaad", stelt een medewerkster van het asiel gerust. Foxy is in het asiel terechtgekomen omdat zijn vroe gere baasje naar een bejaardenhuis moest verhuizen. „Het zou voor Foxy leuk zijn om weer bij wat oudere rustige mensen te recht te komen. Dan kan hij echt nog heel veel jaartjes mee". De eigengereide kat Lappie die vorige week in deze rubriek be schreven werd. heeft het voor elkaar. Dit „karakterkatje" wist een gezin uit Leiden zo te imponeren, dat zij onmiddellijk voor haar charmes vielen en Lappie mee naar huis namen. Champignonschoteltje - cordon bleu met sinaasappel/witlof en aardappelen - ananaskwarkpudding Voor twee personen: IS g boter, zout, peper, halve citroen, peterselie, knoflook, zachte boter, 4 a 6 grote champig, nons, paar sneetjes (stok)brood; 2 cordon bleus, 20 g boter, mespunt bloem, aroma, worces- tersaus, kerrie; 600 g witlof, 1,5 dl kippebouillon (tablet), 1 sinaasappel, peper, nootmuskaat; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 1/4 liter blik ananas, 4,5 g gelatine, 0,75 dl slagroom, 30 g basterdsuiker, 125 g kwark, citroenaroma, olie. Maak een smakelijk meng sel van boter, zout, peper, citroensap, fijngeknipte pe terselie en geperste knof look. Vet een ovenschaaltje in met zachte boter en zet er de met citroensap -be sprenkelde hoeden van de champignons in. Leg daar de kleingesneden en met ci troensap gemengde cham pignonstelen in en verdeel daarover de geurige boter. Bak de champignons tien minuten in een oven die op 6 of 225 staat. Geef er vers brood bij. Bak de cordon bleus in een kwartier gaar en bruin. Maak de jus af met even meegebakken bloem, water, aroma, worcestersaus en kerrie. Snijd de struikjes witlof in twee gelijke stukken en kook deze in tien minuten gaar in bouillon met sinaas appelsap. Schep het witlof in een schaal en houd deze warm. Laat het kookvocht inkoken tot er een flinke groentelepel van over is, meng er peper en nootmus kaat door en schenk het over de groente. Maak 1 dl ananassap warm en los er de in koud water geweekte gelatine in op. Klop de slagroom stijf met de basterdsuiker. Snijd de meeste ananas klein en meng de stukjes door de kwark. Schep afgekoeld sap, slagroom, kwark met ananas en citroenaroma luchtig door elkaar en vul er een met olie bestreken vorm mee. Laat de pudding een nacht opstijven en gar neer hem met de rest ana nas. Menu tip voor maandag: karbonade met prei en aardappelen - yoghurt-rij- stevla. JEANNE ARTSEN Leiden Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen, Verhage, Maris, Groeneveld en De Ruiter, Van Schte: za. dr. R. van Leeuwen tel. 218661 en zo. dr. J.H. de Ruiter tel. 215096. Groep 2: Bergmeyer, Ne ring Boegel. Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en E. de Lange: za. dr. G. Ne ring Boegel tel. 124403 en zo. dr. R. Taytelbaum tel. 120266. Groep 3: Pleiter, Lely, Smit, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muysen- bergh: za. dr. J. de Bruijne tel. 125245 en zo. dr. E.K. Fogelberg tel. 132877. Groep 4: Bènit. Horn, de Kanter, Lahr, Lodder. Nieuwen- huis. Van Rijn, Van Wingerden, J. Zaaijer en R. Zaaijer, J. de Kanter: za. dr. Boer tel. 311414 en zo. dr. E. Nieuwenhuis-Smalbraak tel. 768918 Groep 5: Jasperse. Wiersma, Crul. Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. J. Rein ders tel. 760947 en zo. dr. R. van Venrooij tel. 144356. Oegetgeest: vanaf za. 8.00 uur: za. en zo. dr. J. Voorzaat tel. 177461; Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenea -Nieuw Vennep: tel. 02526-72850. Leiderdorp: za. dr. L. Middendorp tel. 895525 (12.30- 13.00 uur: 895525); *o. M. Lands- - meer 413913 (12.30 tot 13.00 uur van 18.30 tot 19.30 891000). Voorschoten: za. dr. deling dagelijks Koopmans tel. 01717-6352 en zo. dr. Van Dam tel 01717-3960. Warmond - Voorhout: za. en zo. dr. F. Walenkamp tel. 01711- 10030. Noordwijk: za. dr. Barn- hoorn 01719-12405 en zo. dr. Im merzeel tel. 01719-12333. Katwijk - Rijnsburg - Valken burg: Groep 1: F. Dijk, J.J.A. Henneman, J.H. ten Hove, J.A.J. Lodder, W.C.M. Meeuwisse, J.A. Pool, I.J.W. Schonenberg: Lodder van 19.00-19.30 u. Intensieve ver- Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. H. Vestjens tel. 071-144323. Voor schoten - Leidschendam: eigen dierenarts bellen. Bollenstreek: dr. E.A.M. Verschueren tel. 01719- 15305. Katwijk: Opgave via het antwoordapparaat, op zaterdag tussen 11.00 - 12.00 uur spreekuur bij dr. Snel. Leiderdorp: Dr. F. Muurling tel. 071-125057. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u., tot woensdag 13.00 u. (Diaco- nessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). De Geneeskundige Dienst Lelden is verhuisd van de Roodenburger- straat in Leiden naar de Crones- telnkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moeder en kind. Bel tel. 071- 896309; 071-897762; 033-620244 (dit laatste nummer is dag en nacht bereikbaar). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN - Diaconessenhuis: Bezoekuur da gelijks van 16.00 tot 17.00 uur en Kinderaf- 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoe kers per patiënt. Sint Elizabeth- ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30- 19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30- 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. al leen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbe- waking) dag. van 14.00-14.30 u. tel. 01718-14600; e Groep 2: W. Bergman. H. van Duyn, L. van Duyn, H.M. Hueting, H.C. Moolen- burgh, J. Timmers: Timmers 01718-24004; e Groep 3: G. van Delft, E.C.M. Priester, broek, A.J. Verhage, C.H. Water: Rietbroek 01718-21818. dag. van 14.00-14.30 u. en van" 10.30-19.00 u. Sport-Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. Timmers 19.30-20.30 u. In het St. Elisabeth- ziekenhuis. e Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.: eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakliniek: Sassenheim: za. en zo. dr. V. Mul- Jongerenteam: za. en zo. 14.00- ler tel. 11777. e Alkemade - Rijn- saterwoude: za. en zo. dr. W. P.J. van Dongen tel. 01713-14044. Roelofarendsveen: Praktijk Saeys- /van Mlerlo/Roelen/Brock: za. en zo. dr. P. Brock/A. Roeien tel. 01713-12329. e Alphen: groep 1: za. dr. Klein Haneveld tel. 72170 en zo. dr. Luinlng 76676. Groep 2: za. dr. Visser tel. 22088 en zo. dr. Van Gemeren tel. 20157. Groep 3: za. dr. Plag tel. 43896 en zo. dr. Var- kevlsser tel. 21767. e Hazerswou- de-Koudekerk: za. en zo. dr. J.J.M. van Buuren tel. 01714-2020. Benthuizen Boskoop: za. en zo. dr. P.J. Bom tel. 01727-2136. e Langeraar - Nieuwveen -Ter Aar - Woubrugge (za. 10.00 uur tot zo. 24.00 uur; altijd eerst bellen): za. en zo. dr. A. Kieven/A. van Dongen tel. 01723-8101. e Nieuwkoop Noorden: za. en zo. dr. P. Waelen tel. 01723-9532. Op za. en zo. voor dringende zaken spreekuur tussen 11.00 en 11.30 en tussen 17.00 en 17.30 uur. e Hillegom: za. en zo. dr. A.H.P.W. Mulders tel. 19685. HOMEOPATHISCHE ARTSEN LEI DEN Waarneemregellng voor D. Koster, C. Juffermans en I. Cowan. De dienstdoende arts is te berei ken vla de dokterstelefoon tel. 071- 122222. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp Oegstgeest Warmond: za. en zo. dr. W. Kuiters tel. 071- 125215. Spreekuur om 13.00 uur. Zoeterwoude: dr. Freeke, tel. 410950/414547. Alkemade - Lei- muiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: Voor spoedgevallen tel. 974491. Bol lenstreek: za. en zo. dr. dr. Van der Kaaij tel. 02521-10939 Noordwijk: za. en zo. dr. J.W. Coenraads Nederveen tel. 17254. Katwijk: za. en zo. dr. C. de Baat tel. 01718-25225. APOTHEKEN Lelden - Leider dorp Oegstgeest - Voorschoten: za. en zo. Apotheek Zuider, Lam- menschansweg 7. Lelden, tel. 123553; Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leiderdorp, tel: 894400; Apo theek Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, telefoon: 762877. Alkemade: Apotheek Alkemade. open: zat 12-13, 17.30-18 u. zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk Katwijk Rijnsburg: Apotheek Rijnsoever, Hoornsepleln 121-125, Katwijk, tel. 01718-26457. e Leidschendam: Heuvel Apo theek, Burg. Keyzerlaan 2, Leid schendam. tel. 070-274121. e Noordwijkerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecep- ten tel. 3511 of dlenstbel. Saa- aenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Lelden - Noordwijkerhout - De Zflk - Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum, tel. 02522-14147. Hillegom: Opgave vla het antwoor dapparaat. tel. 02520-16217. e 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A, C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltij den en etenstijden Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoe kuur afdeling verloskunde: 18.00- 19.00 u. Horizontaal: 1 matig koud; 4 de gezamenlijke edelen; 7 theesoort; 9 voltooid; 11 uitroep; 12 titel (afk.); 13 veerkracht; 15 trechtervormig sleepnet; 16 kind v.e. blanke en een halfbloed; 19 vogelprodukt; 20 winters voertuig; 21 isolatiemateri aal; 26 boom; 27 netto (afk.); 28 let wel (alk. Latijn); 29 teken van de dierenriem; 31 militaire ordedienst (alk.); 32 grote houten loods; 34 Engelse lengtemaat; 35 het gespro kene. Verticaal: 1 vierendeel; 2 schaakaf korting; 3 middel om melk te stremmen; 4 uitroep; 5 muzieknoot; 6 aanspreeknaam v.e. papegaai; 8 luchtig baksel; 10 tovergodin; 12 vreemde titel; 14 smal vaarwater tussen eilanden; 15 heilig boek; 17 verhoogde toon; 18 snel; 21 Engel se munt; 22 gebogen been; 23 naaldboom; 24 atmosfeer (afk.); 25 cactussoort; 29 historisch straf werktuig; 30 schaakterm; 32 uiting van kou; 33 walkant. OPLOSSING •bh ee ;jq ze Ubui oe ;PBJ 62 !|Bdou S2 ^ujjb *2 :jeds £Z :qu zz :*uuad iz 'dej 8i :sp Li 'ubjoh gi :h39jh h :uop zi :eaj oi ^neo 8 :9jjoi 9 :op g :ipe p :qa| e :'d 9 Z 'UBMH l :|bbo)jjoa |bbj ge IpjeA frE 'xb-ieq ze "d W IE ^wbj 62 "B'N 82 LZ :x!9 92 ïueedssaJd 12 :JB 02 '19 61 :auojaoja» 91 :JOH SI :x9J El "JO 21 ;weq li :je 6 -oad l '|9pB p iiaoH i :|bbjuoz|joh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14