Ecidóc SouAcmt j Superloterij dreigt alsnog te mislukken STAD OMGEVING Architecten tegen sloop buurthuis Op Eigen Wieken Sanering bodem Zijloever BENEFIETCONCERT VOOR LEIDS MUZIEKCENTRUM WEEK EINDE Aanpak gevraagd van speedboten op de grachten Slimme EHBO-kit De Krant verdwijnt BEIDEN De Krant, het opinië- •ende blad van Links Leiden, ver- iwijnt. Het heeft twee jaar bestaan. Er komt een ander blad voor in de jlaats. /olgens de redactie voldoet het jlad niet helemaal aan de verwach tingen van de lezers. „De bedoeling was om vanuit radikaal-linkse visie «n opiniërend blad te maken. Jaarbij werd veel feitelijke infor- natie bekend verondersteld", aldus Ie redactie. In de praktijk bleek ichter dat de lezers juist veel be- ioefte hadden aan feitelijke infor- natie over standpunten en het landelen van Links Leiden. Het is ie bedoeling dat het blad acht maal >er jaar verschijnt. Vrijwilligers gevraagd voor radioprogramma LEIDEN De Stichting Gebruikersorganisa ties Gezondheidszorg zoekt vrijwilligers die willen meewerken aan het radioprogramma 'Gezondheid: uw eigen belang'. Dit programma wordt vanaf het voorjaar wekelijks uitgezon den. Aan de orde komen onderwerpen die luisteraars moeten stimuleren om voor hun ei gen gezondheid op te komen. Medewerkers moeten zich minimaal acht uur per week wil len inzetten, zij moeten bereid zijn de techniek van het radio maken te leren en zouden over enige journalistieke ervaring moeten beschik ken. Belangstellenden kunnen contact opne men met Hans van Dongen, 254892 (overdag), of Margje Vlasveld, 130971 ('s avonds). Mensenrechten in Turkije LEIDEN Omroep Rijn land zendt op woensdag 11 januari een live-radiopro gramma over de mensen rechten in Turkije uit. Een en ander gebeurt in het ka der van thema-avonden die Amnesty International op woensdagen in de Droomfa- briek houdt. Het programma begint om 20.00 uur en duurt tot 23.00 uur. Een Koerdische vluchteling vertelt iets over zijn ervaringen en een Turk se dichteres zal uit haar werk voordragen. Verder is er Turkse muziek en theater. LEIDEN Het Leids Architectencafé is bezorgd over de sloop van het buurthuis Op Eigen Wieken in de Slaaghwijk. Volgens het Architectencafé wordt met dat besluit geen rekening gehouden met de culturele waar de van het gebouw. In een brief aan het college van B en W wordt er op gewezen dat het gebouw is opgeno men in de Gids voor moderne architectuur in Neder land. Het is in die gids één van twee genoemde gebou wen in Leiden. „Daarnaast wordt ons inziens in brede kring het buurthuis Op Eigen Wieken toch ook gezien als een bijzonder gebouw met een unieke stijl". Volgens de briefschrijvers is alleen het financiële motief onvol doende om zo'n gebouw te slopen. LEIDEN De gemeente begint maandag met de sanering van de bodem van de Zijloever Fase II. De verontreinigde grond wordt afge graven en elders opgeslagen. In totaal gaan de werkzaamheden veertig werkdagen duren. In geval van slechte weersomstandigheden kan het iets langer duren. Tijdens de sanering wor den er hekken geplaatst aan het einde van de Voorstraat en op de toegangsweg tot het par keerterrein Boot aan de Sumatrastraat. Bewo ners van de Voorstraat kunnen dan alleen vanaf de Lage Rijndijk de straat inrijden. Be woners van de Zijloever, Van Heussenstraat en Bootstraat kunnen gebruik maken van een provisorisch aangelegde uitrit op de Lage Rijn dijk. Al vroeg dronken achter het stuur LEIDSCHENDAM Een 25- jarige Zoetermeerder heeft gis teren voor verrassing gezorgd bij de Leidschendamse politie. De man werd rond half drie in de middag op de J.S. Bachlaan door een patrouille aangehou den. De man bleek op dat tijd stip al tamelijk diep in het glaasje gekeken te hebben. Bij de blaastest bleek hij 1,8 pro mille alcohol in zijn bloed te hebben. De man is meegeno men naar het bureau. Daar is hem de bloedproef afgenomen. LEIDEN De superlo terij voor de bouw van het Leids Muziekcen trum dreigt alsnog te mislukken. Ondanks bij springen van het Motor huis en de 3 October- Vereeniging verloopt de actie lang niet zo voor spoedig als gehoopt werd. De actie loopt al ruim een half jaar. Van de duizend te verkopen loten is nog niet de helft aan de man gebracht. De bouw van het muziek- verzamelgebouw kost 1,1 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat de loterij een ton opbrengt. Op dit mo ment zijn er echter nog maar rond de 400 loten van honderd gulden per stuk verkocht. De 3 October- Vereeniging heeft honderd loten afgenomen. Het Mo torhuis heeft ongeveer vijf tig loten afgenomen. Het Motorhuis gaf in de maand december elke koper van een auto nieuw of twee de hands een lot cadeau. Er zouden dus nu nog 600 loten verkocht moeten wor den, wil aan de wens van een ton voldaan worden. Daarbij komt nog dat de kosten van de bouw hoger dreigen uit te vallen. Met name met de kosten van de onroerend goed-belasting en de verontreinigingsrech ten hebben de vijf vereni gingen die straks van het gebouw gebruik gaan ma ken van tevoren onvol doende rekening gehouden. De verenigingen hebben onlangs contact opgenomen met de jurist van de ge meente, de heer J.B.R. Ker nen Hij zal met wethouder D. Tesselaar gaan praten of beperking van de kosten mogelijk is. Op subsidie aanvragen bij verschillende fondsen hebben de vereni gingen nog geen reactie binnen. Op zaterdag 1 april wordt er daarom een groot bene fietconcert gegeven in de Stadsgehoorzaal waar alle Leidse korpsen en enkele artiesten aan deelnemen. Dit concert zal van twaalf uur 's middags tot midder nacht duren. De opbrengst komt geheel ten goede aan de bouw van het Leids Mu ziekcentrum. De 3 October- Vereeniging heeft de Stads gehoorzaal voor die gele genheid geheel gratis aan de verenigingen ter be schikking gesteld. Ondanks de financiële peri kelen, vordert de bouw van het muziekverzamelgebouw ondertussen gestaag. Op het dak na is het nieuwe ge bouw aan de J.C. de Rijp- straat in De Waard voor het grootste deel gereed. Als al les verder volgens ver wachting verloopt, zal het Leids Muziekcentrum in mei of juni worden opgele verd. Het bereiken van het hoogste punt wordt over enkele weken verwacht. De bouw van het Leids Muziekcentrum aan de J.C. de Rijpstraat vordert gestaag. FOTO: WIM VAN NOORT Bijdragen van Frank Buurman, Kees van Herpen, Erik Huisman, Rudolf Kleijn, Roza van der Veer en Frans Micklinghof. Rustig (1) De politiekorpsen in de mees te plaatsen in de Leidse regio waren nogal eensgezind in hun oordeel over de viering van het nieuwjaarsfeest. „Een rustige jaarwisseling", zo werd overal tevreden opge merkt. Alleen uit Hillegom en Katwijk kwamen andere ge luiden. In die dorpen had de jeugd het dan ook wel erg bont gemaakt en moest de po litie ingrijpen met honden en de wapenstok. De Katwijkse. jeugd liet zich daarbij ook nog eens van de meest inventieve kant zien door met butaan- bommen te gooien. Camping- gastankjes met vuurwerk er aan gebonden werden vrolijk en kwistig in het rond ge gooid. Een automobilist raakte ernstig gewond en drie agen ten liepen lichte kwetsuren op. Voor de Katwijkse politie was het dan ook een „ruige" jaarwisseling. Ook al omdat telefooncellen en afvalbakken werden opgeblazen en abri's Rustig (2) Maar, zoals gezegd, in de rest van de regio was het lekker rustig. De Leidse politie was zelfs tevreden omdat er geen gewonden waren gevallen. Die rookbom in een overvolle discotheek waardoor grote pa niek uitbrak was inderdaad niet zo schokkend en ach, die vernielingen op de hoek Wil lem de Zwijgerlaan/Marnix- straat zijn inderdaad traditio neel. Die horen er eigenlijk een beetje bij. En aan die dui zenden guldens schade aan de kostbare verkeerslichtenin stallatie, daar zijn ze bij de ge meente zo langzamerhand wel fewend. Die auto's en die ouwkeet die in het water zijn geduwd? Op elk feestie gebeurt wel eens wat. En de winkeliers wier etalageruiten etalages zijn leeg geroofd? Niet zeuren, die zijn toch ver zekerd. Volgend jaar is er weer een rustige jaarwisseling. De Kat wijkse politie is dik tevreden omdat er, afgezien van een enkel handgranaatje, alleen met butaanbommen is i de politie Leiden is in zijn sas omdat er*1 nog net geen doden zijn gevallen. Lorre De Wassenaarse bezitters van honden waarvoor geen belas ting is betaald zijn in januari en februari vogelvrij. De ge meente heeft namelijk een opsporingsambtenaar op pad gestuurd die als een bloed hond achter de belastingont duikers aan zit. Eerder maakten de Katwijkse hondenbezitters die het niet zo nauw nemen met het ver vullen van hun plichten al kennis met deze hondse uit voering van de inspecteur Clouseau, die in tegenstelling tot zijn Franse collega geen spoor van vernielingen ach terlaat, maar wel hevig met boetes kan huishouden in nietsvermoedende portemon nees. De opbrengst van de speurtocht oyertreft de kosten meestal in ruime mate, en dat is voor de gemeente natuur lijk ook weer meegenomen. De opsporingsambtenaar heeft een vrijwel feilloos wer kende blafradar waarmee hij de „zwarte" honden in de re gel weet te achterhalen. Toch' kwam hij begin januari van een koude kermis thuis. De controleur van de hondenbe lasting, die inmiddels door alle fraaie smoezen en uit vluchten heen prikt en een menselijke blafhoest echt wel van een hondenblaf kan on derscheiden stond tijdens een bezoek aan een woning aan de Santhorstlaan met de mond vol tanden. In de deur opening hoorde hij duidelijk hondse blafgeluiden, terwijl de bewoner bij hoog en laag verzekerde geen hond te heb ben, maar wel een beest dat blaft. Persoonlijk overtuigde hij zich vervolgens van de „aard van het beest". Het bleek eèn jonge papegaai te zijn die zich als een volleerd imitator het keffen van een jonge teckel eigen had gemaakt. De inspi ratie werd gevonden in de dierenzaak waar de vogel eni ge tijd had doorgebracht. Promotie „Niks kerstboomverbranding over een paar dagen", dacht de jeugd van de Leidse wijk De Kooi. „Niks inzamelen van kerstbomen om ze in één keer bij de Groenoordhallen te verbranden. Die bomen verbranden we liever zélf". Dat bleek maandag tijdens de promotionele rondrit die de karavaan gemeente-, brand weer- en politiewagens door De Kooi maakte. De rondrit was het tweede programma onderdeel van de officiële start van de kerstbomen-inza- melactie. Een gesmolten bushokje, overblijfsel van een rustig oud nieuw. Zie Rustig. FOTO: WIM VAN NOORT Vlak daarvoor was er nog niets aan de hand geweest. De organisatoren waren met groot materieel naar de Drift- straat afgereisd om er een stemmige start van te maken. Dat lukte prima. De straat stond boordevol met voertui gen van de politie, de directie groen en de brandweer. Er was zelfs muziek. Talloze kin deren beklommen de grote rode brandweer-auto en veel moeders kwamen met kroost en kerstboom een lootje opha len voor de loterij. Bij wijze van start wierp wet houder F. Kuijers een kerst boom op een van de auto's. Daarop beklom de wethouder een tractor voor de promotie ronde door de wijk. Promotie (2) Dat leek het moment waarop de kinderen hadden gewacht. De stoet was nauwelijks hon derd meter onderweg of als roofzuchtige bijen op een pot stroop doken de tieners op de achterste pick-up. Onder het motto „pak een boom, want niemand maakt je wat" verdween een tiental van de auto. De rondrit werd daarmee het omgekeerde van een promotie voor de inzamelactie. Het had meer weg van uitdelen. Ook de achterliggende gedachte verdween wat uit het zicht. De bedoeling was namelijk het beperken van straatvan- dalisme, kerstboombrandjes en vervuiling van de straat. Dat zal de grijpgrage jongeren waarschijnlijk een grote zorg geweest zijn. Het lijkt on waarschijnlijk dat de a de bomen later zijn ingele verd in ruil voor een gemeen telijk lootje. Ze zullen even min keurig bij de vuilcontai ner in de wijk zijn beland. Kinderen weten namelijk, net als elke zijn jeugd herinne rende volwassene, dat het persoonlijk verbranden van kerstbomen veel leuker is dan het uitbesteden van dat kar weitje. Vieze handen en kle ren en de nog dagen om je heen hangende brandlucht neem je op de koop toe. En zeker de veroorzaakte rom mel. Die hoef je toch niet zelf op te ruimen. Volgend jaar zal er dus wel geen promotionele rondrit zijn. Of zou er een vrachtwa gen ingezet worden waarbij de armlengte van de jeugd te kort schiet? Drama (1) Van geen start tot een valse start. Dat is de ontwikkeling van de nieuwe Energie en Watervoorziening Rijnland (EWR) in een notedop. Een geschiedenis die onwaar schijnlijk genoeg is voor een nieuwe Nederlandse televisie serie. Titel: „De Lichtfa briek", een drama in 260 de len. De fusie tussen de lokale nutsbedrijven, het EBR en de LDM heeft zoals bekend maandenlang aan een zijden draad gehangen. Lag eerst de provincie dwars omdat de LDM niet zomaar „ingelijfd" mocht worden, daarna ont stonden problemen rond de positie van het personeel. Toen dat allemaal opgelost was, pleegde op het laatste nippertje een groep kleine ge meenten een coup. Ze wilden meer zeggenschap, iets wat de komende tijd nog geregeld moet worden. Dat de samen werkingsovereenkomst op 20 december toch is getekend, mag een klein wonder heten. Dat wonder is hoogstwaar schijnlijk te danken aan Jos Fase, inmiddels de peetmoe der van de EWR. Minder krachtige persoonlijkheden zouden de afgelopen maanden het bijltje er allang bij neerge gooid hebben. Fase kon zich toen alles was geregeld troos ten met het idee dat er een nieuwe veelbelovende direc teur kwam. Drs. ing. M. Geer- sing, afkomstig van het Friese nutsbedrijf Frigem. Het klikte tussen deze Drent en de EWR-bestuurders, dat bleek wel uit de enthousiaste aan kondiging van zijn benoe ming. Ook het personeel was blij met hem. Misschien nog wel meer nadat hij in. een inter view met het bedrijfsblad De Schijnwerper was geportret teerd als een kundig manager, doortastend en bovendien be reid om in zijn vrije tijd zijn handen vuil te maken met technische klussen. Dat bleek wel uit de verhalen over de eigenhandig door hem geres taureerde oldtimers. Drama (2) Niet alleen het personeel was op de proef gesteld bij de fu sie, er was volgens ingewijden ook een complete nek-aan- nek-race om de directeursze tel aan voorafgegaan. LDM- directeur J. Haijkens moest het afleggen tegen nieuwko mer Geersing. Haijkens werd als troostprijs waarnemend di recteur. Toen eenmaal alle kruitdam pen waren opgetrokken en de betrokkenen bij de kerstboom zaten bij te komen, kwam er alsnog een onverwachte wen ding. Geersing belde af. Jos Fase moet achtereenvolgens stom verbaasd zijn geweest en daarna in blinde woede zijn ontstoken. Net op het moment dat het startschot gelost zou worden, bleef haar trekpaard staan. Persoonlijke redenen, luidde het argument voor Geersings afzegging. Daar wilde hij ook tegenover een knarsetanden de Fase niets aan toevoegen. De EWR staat nu voor een moeilijke situatie die snel moet worden opgelost. Het lijkt er op dat er globaal twee mogelijkheden zijn. Een er van is het aanstellen van een interim-directeur en opnieuw op zoek te gaan. De andere is alsnog Haijkens aanstellen. Aan dat laatste kleven twee problemen. Personeel, noch directeur mogen het gevoel hebben dat het om een „twee de keus" gaat. Bovendien kan de provincie bezwaar maken tegen die overstap omdat ze geëist heeft dat de LDM waarvan Haijkens directeur was weer losgeweekt moet kunnen worden uit de EWR. Het probleem komt nog eens bovenop de definitieve rege ling van de zeggenschap van de kleine gemeenten. Nu wordt het afwachten of Jos en de haren ook deze wending tot een goed einde kunnen brengen. Mocht dat niet lukken dan kunnen ze het scenario altijd nog verko pen aan Joop van den Ende in Aalsmeer. Onvoldoende De dikste onvoldoende voor een warrig en onzorgvuldig beleid. Die krijgt minister van onderwijs W. Deetman van de inmiddels ex-schooldirecteur Ben Went uit Voorhout. Went leverde deze forse kritiek, die door veel andere onderwijsge venden zal worden gedeeld, deze week in een afscheidsin- terview in deze krant. Toch is Wents mening over de minis ter enigszins ongenuanceerd. Hij vergeet in zijn tirade even dat het dezelfde verfoeilijke Deetman is die de Doorstro ming Onderwijs Personeel (DOP)regeling in het leven heeft geroepen waar Went nu gretig gebruik van maakt om op 58-jarige leeftijd te stoppen met werken. Een erg princi pieel tegenstander van Deet- mans beleid is de Voorhouter dus blijkbaar niet. LEIDEN De overlast van speedboten op de Leidse grachten moet aangepakt worden. Dat vindt de fractie van Links Leiden die in een brief aan het college van B en W vraagt dat onderwerp binnenkort in de raadscommissies te bespreken. Raadslid R. van Lint schrijft in de brief dat het op zichzelf een goede ontwikkeling is dat er steeds meer wordt gevaren op de Leidse grachten. „Het 'waterbeeld' wordt verlevendigd, het is posi tief uit toeristisch oogpunt". Tegelijk merkt hij op dat er vanuit de binnenstad klachten komen over lawaai van speedboten en de stank van slecht afgestelde motoren. „Wie aan een gracht woont en de ramen open heeft of op een balkon zit kan bij het passeren van zo'n boot niet meer normaal een gesprek voeren". Van Lint wijst er op dat de maximumsnelheid op het water is ge regeld in het Binnenvaart Politie Reglement. Hij pleit ervoor dat de gemeente daarover voorlichting geeft via de VVV en water sportwinkels. Bovendien zouden er bordjes geplaatst kunnen wor den. Voor hardnekkige snelvaarders resteert dan de mogelijkheid van bekeuren. Daarover schrijft Van Lint dat een waterdichte controle moeilijk is, maar dat steekproeven zouden kunnen bijdra gen aan het verminderen van de overlast. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noleer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro C 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig n VD Den Haag Leidse Courant. Antwoordnummer 998,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13