^taigst voor Rode- Khmerterreur blijft Kampuchea beheersen itG-ezellig etentje is taboe in Arabisch Jeruzalem Marokko praat met Polisario Moskou: aftocht Afghanistan mogelijk verder uitgesteld Turkije ontkent martelpraktijken 3 AN VOORAVOND TERUGTREKKING VIETNAMESE TROEPEN ^JITENLANDfoidae Commitdonderdag 5 ianuari i989 pagina 7 °p'; .eleig de Iijsl derho; 'alesa doet weer roep op regering 5 RSCHAU De leider boden Poolse vakverbond Solida- irLech Walesa, heeft de regering polen opnieuw opgeroepen tege- komen aan de eisen van zijn rgreniging. De vakbondsleider ifaarde zich bereid te onderhan- Wmef de Poolse regering, esterei 'ytfegde daaraan toe dat de erken- ba «van Solidariteit daarvoor nog oeen struikelblok vormt. Vol- bem raken de autoriteiten als zij niet snel wat op dat punt memen. „Ik ben een ma niet van revolutie, °pJeren zullen toeslaan als ik faal", m|s Walesa. Engelse ziekenhuizen wellicht eigen baas LONDEN De Britse ziekenhuizen, die in het kader van-de National He alth het archetype van de sociale voorzieningen vormen, zullen binnen kort misschien hun diensten te koop mogen aanbieden. Een plan daartoe is opgesteld door de regering Thatcher en zal later deze maand openbaar ge maakt worden. De BBC-radio wist de hand te leggen op de plannen van de regering. Het rapport stelt ziekenhui zen voor de keus te blijven werken als voorheen, of hun diensten tegen beta ling aan te bieden aan particulieren. De vakbonden en de Labour Party hebben al felle kritiek op het plan ge- MARRAKECH De Marokkaanse koning Hasan II heeft gisteren in zijn residentie in Marrakech een onder houd gehad met een delegatie van het Polisario, het Bevrijdingsfront voor de Westelijke Sahara. Het was het eerste gesprek tussen Hasan en een delegatie van het Polisario, sedert dertien jaar geleden vijandelijkheden over de Wes telijke Sahara uitbraken tussen het be vrijdingsfront en Marokko. Marokko en het Polisario hebben vorig jaar in gestemd met een plan van de Verenig de Naties om de inwoners van de Wes telijke Sahara in een volksraadpleging te laten beslissen over de toekomstige status van het woestijngebied. ISLAMABAD De Russische ambassadeur in Afghanistan, Joeli Vorontsov, heeft gewaar schuwd dat de vijftigduizend man Sovjet-troe pen wellicht niet voor 15 februari zullen zijn te ruggetrokken uit Afghanistan, indien de ge vechten met opstandelingen voortduren. Volgens het vorig jaar april in Genève gesloten akkoord moet de laatste Russische soldaat op 15 februari zijn verdwenen. De aftocht is echter gestokt vanwege de voortdurende gevechten. De Afghaanse leider Najib bood het verzet op nieuwjaarsdag een wapenstilstand aan, maar de mujahedeen hebben dat genegeerd. In plaats daarvan heeft het verzet nieuwe voorwaarden gesteld waaraan Rusland moet voldoen. De Sovjet-Unie moet afzien gerende Democratische Volkspartij komstige regering. Verder wordt opnieuw een volledig zelfbeschikingsrecht voor het Af ghaanse volk verlangd. De Russiche ambassa deur Vorontsov, die tevens eerste onderminis ter van buitenlandse zaken is, reist sinds een maand heen en weer tussen de verschillende partijen in het Afghaanse conflict in een poging een diplomatieke oplossing te forceren. Giste ren vertrok hij naar Pakistan, de belangrijkste ondersteuner van het Afghaanse verzet, voor gesprekken met president Ghulam Ishaq Khan, premier Benazir Bhutto en minister van bui tenlandse zaken Sahabzada Yaqub Khan. ANKARA De Turkse premier Turgut özal zegt dat er de afgelopen twee jaar vrij wel geen martelingen in Turkse gevange nissen zijn geweest. Hij reageert daarmee op een rapport, waarin Amnesty Interna tional heeft verklaard bijna dagelijks be richten over folteringen van Turkse gevan genen te krijgen. Özal vindt dat zijn bur gerregering niet verantwoordelijk kan wor den gesteld voor het folteren van gevange nen kort na de militaire coup van 1980. Volgens de premier heeft zijn regering in alle gevallen van marteling die haar ter ore zijn gekomen, gerechtelijke stappen onder nomen. Hij zei dat tegenwoordig slechts zo nu en dan „een enkel geval" van marteling voorkomt. een van de vele Vietnamese win- half miljoen Vietnamezen in Kampuchea. Tijdens het re giem van Pol Pot zijn dc mees te Vietnamezen gevlucht of vermoord. De regering be weert dat in de afgelopen tien jaar zestigduizend Vietnamese burgers zijn teruggekeerd. Sommigen bestieren nu een winkeltje in de stad. Tran My is vier jaar geleden een kap perszaak begonnen. Onder het knippen en scheren laat hij doorschemeren dat zijn familie in gedachte de koffers al pakt. „Misschien kunnen we nog een jaar blijven, maar dan moeten we echt terug". De kapper doet wat raadselachtig over de beweegreden om terug te gaan. Voelt hij zich onzeker tussen Kampucheanen of is hij bang voor de terugkeer van de Rode Khmer? „Het Vietname se leger trekt zich terug. Het is beter voor ons dat we de mili tairen volgen". De kapper ver telt dat veel Vietnamese nieuwkomers hebben besloten om terug te keren naar het va derland. Terreur Hoewel aantallen in twijfel worden getrokken geven wes terse ambassades in Bangkok toe dat Vietnam serieus aan stalten maakt om het leger uit Kampuchea terug te trekken. Compongcham, een provincie hoofdstad ten westen van Phnom Penh, was vorige maand opgetooid om de Viet namese militairen uit te wui ven. „De oorlog is over", schreeuwde een soldaat vanaf een vrachtwagen. Schoolkin deren zwaaiden plichtsge trouw, zoals hen waarschijn lijk was ingeprent, met vlagge tjes naar vertrekkende Vietna mese militairen. Maar enthou siasme ontbrak onder de toe schouwers. Conponcham moet in de Fran se tijd een lieflijk provincies tadje zijn geweest, dat vooral dreef op de inkomsten van omringende rubberplantages. In 1973 was de stad het toneel van felle gevechten tussen de Rode Khmer en het regerings leger van Lon Nol, die drie jaar daarvoor prins Norodom Sihanouk met een staatsgreep aan de kant zette. Met de komst van het terreurbewind van Pol Pot in 1975 verander de Conponcham in een uitge storven oord. Volgens de vice-gouverneur van Conponcham, Prey Sa- moer, zijn de afgelopen tien jaar in de provincie achtdui zend mensen omgebracht door Rode Khmer-guerrilla's. Het grootste deel daarvan is ver moord na 1985 en onder hen zijn tweeduizend lokale rege ringsvertegenwoordigers. „In de laatste twee jaar stijgt het aantal moorden", aldus Prey Samoer. Volgens de vice-gou verneur heeft de Rode Khmer vijf regimenten van ieder tweehonderd man in de pro vincie Conponcham. „Het na tionale leger en de volksmilitie zijn voldoende bewapend en getraind om de veiligheid te garanderen. Als China en Thailand de militaire steun aan de Rode Khmer stopzet ten, is binnen een jaar de Rode Khmer verdwenen". Van oprechte feestvreugde zal tijdens de parade in Phnom Penh geen sprake zijn. Na de Amerikaanse bombardemen ten onder het bewind van prins Sihanouk, de burgeroor log tijdens de Lon Nol-rege ring, de terreur van Pol Pot en tenslotte de Vietnamese bezet ting willen de Kampucheanen niets liever dan rust. Herinne ringen aan voortdurende cha os, angst en onzekerheid ma ken de Kampucheanen bang voor de toekomst. De Rode Khmer kan. als het terug keert, het beetje welvaart dat Kampuchea geniet weer ver nietigen. TON GERRITS Nedei Zuidaf af en LEM.n nfttJZALEM Als je 'li indaag de dag het Phila- 'J Iphia Oriental restau- v X in het Arabische ge il te van Jeruzalem wilt zoeken, moet je wel ste in je schoenen staan, onverlichte straten en risico door een steen zelfs een brandbom ge- ,e iffen te worden, nodi- niet direct uit tot een ilzellig etentje buiten de 'gfur. as het Philadelphia res- ,-„..1 zó populair niet in laatste plaats onder de Is- lische joden dat je soms ;e,uur in de rij moest staan „areen tafeltje. Nu is het res tant op last van de „she ll", de ondergrondse leiding jtn de intifada (de Palestijnse - itand), gesloten. Officieel Men minste. Want de „she- wil soms ook wel eens oogje toeknijpen, weg naar het Philadelphia et makkelijk te vinden, er geen wegwijzers of uit- igborden. Met een beetje uk doemt er uit de duister- een schimmige figuur op bereid is je, na een grondi- inspectie. mee te voeren naar een ondergrondse eetzaal voor een ontmoeting met de eigenaar. De situatie doet den ken aan de oorlogstijd met de verduisterde ramen en de ge heime bijeenkomsten van het verzet, of aan een clandestien eethuisje in Casablanca vlak voor een politie-inval. Voor de Arabische eigenaar van het Philadelphia restau rant zijn het moeilijke tijden. Hij steunt de opstand tegen de Israëlische bezetting, maar herinnert zich ook de tijd dat Arabieren en joden samen kwamen in zijn restaurant en, gepassioneerd maar vreed zaam, discussieerden over het Midden-Oostenvraagstuk. Nu wordt zijn restaurant nauwe lijks meer bezocht. Het nieuwe jaar begon tame lijk sober in de legale Arabi sche restaurants en hotels. De „shebab" had dansorkesten en uitbundige festiviteiten verbo den. Door de stakingen in de bezette gebieden uit protest tegen Israëlische acties zoals het doodschieten van Pale stijnse demonstranten of de vernietiging van hun hui zen hebben zowel de Pales- tijnen als de Israëliërs het zwaar te verduren op econo misch gebied. Een eind vorig jaar versche nen rapport van het Israëli sche centraal bureau voor de statistieken toont aan dat de Palestijnen dertig procent minder Israëlische goederen hebben gekocht dan in 1987 vanwege de herhaalde boy cots. Aan de andere kant moeten de Israëliërs, van oudsher een hardwerkend volk, langer werken om te compenseren voor de dagen dat de Pale stijnse arbeiders van de Weste lijke Jordaanoever of de Gaza- strook hun werk in Israel wei geren. De nieuwe minister van finan cien, Shimon Peres, lanceerde onlangs zijn economische plan, dat ten dele is gebaseerd op de devaluatie van de Israëlische munteenheid, de shekel. Daar bij gaf hij toe dat de intifada direct verantwoordelijk is voor een twee procent daling van het bruto nationaal produkt en een teruggang van dertig pro cent in de toeristenindustrie. Sommigen vinden nog dat de psychologische prijs ook niet onderschat mag worden. De Palestijnen beweerden altijd dat ze sedert de oorlog van 1967 wel hadden geleerd om naast de Israëliërs te leven. Tot op zekere hoogte is het zaad 1 de vreedzame c tentie nog steeds aanwezig. Maar langzamerhand begint ook een nieuw soort bitterheid wortel te schieten. Aan de Arabische zijde groeien jonge ren en kleine kinderen op met het idee dat het normaal is om auto's met een Israëlische nummerplaat die door de be zette gebieden rijden met ste nen en andere projectielen te bekogelen. Evenzo, onder de zestigdui zend joodse kolonisten die zich op de westelijke Jordaanoever hebben gevestigd en die ervan overtuigd zijn dat ze een door God gegeven recht hebben daar te wonen, begint de haat ook te groeien. Jeruzalem en de bezette gebie den worden echter niet alleen bevolkt door Arabische radica len en joodse kolonisten. In de voorsteden van west-Jeruza- lem, die direct grenzen aan verschillende Arabische dorp jes, wonen ook gewone bur gers, zowel Arabieren als jo den. die de toenemende ver bittering en verruwing van het alledaagse leven betreu ren. Tot voor kort deden ze gewoon boodschappen in de plaatselijke supermarkt en stonden ze naast elkaar in de rij bij het postkantoor. Nu be waren Israëlische families de 1 die door de 1 hun woonkamer naar binnen zijn komen zeilen bij wijze van souvenir op hun schoorsteen mantel. De intifada is z'n tweede jaar ingegaan en een oplossing lijkt nog niet direct in zicht. Alhoe wel er een zweempje hoop be staat dat er dit jaar een begin wordt gemaakt met het zoeken naar een oplossing. De op stand, het effect hiervan op de internationale opinie en het besluit van de Verenigde Sta ten om met de PLO te gaan praten, hebben stuk voor stuk het vredesproces in het Mid den-Oosten een nieuwe impuls gegeven. Intussen worden dagelijks nieuwe cijfers toegevoegd aan de intifada-statistieken. Elke dag zijn er gemiddeld wel zo'n tien „intifada-verwante inci denten". Gedurende het afge lopen jaar werden alleen al in Jeruzalem vijfhonderd bussen bekogeld met stenen; achthon derd politieagenten zijn per manent gestationeerd in Jeru zalem en sinds het begin van de intifada in december 1987 werden tweeduizend inwoners van oost-Jeruzalem gearres teerd. RICHARD OWEN (c> The Times. Londen van Jeruzalem druk bevolkt, maar 's avonds gaat FOTO: AP ermorgen, op 7 januari, is het ies tien jaar geleden dat be- iners van de Kampucheaanse "dstad Phnom Penh Vietna- N' ise militairen juichend bin- ahaalden. Hanoi bevrijdde het m jurland Kampuchea van het I reurbewind van Pol Pot's I fc* (de Khmer, dat verantwoorde- iit jt k is voor massamoorden, ver- K< edging van religieuze en cul- rele erfenissen en verwoesting n de economie. Plaatsen die Sider bewind van Pol Pot ooksteden werden, zijn in de ggr 1 gelopen tien jaar weer tot le- n gekomen. De Vietnamezen even echter langer in Kampu- ea dan de bevolking lief was. lerianc ider druk van de Sovjetunie geprö kt het nu alsof ze aanstalten laken om definitief uit Kampu- 3 VERK ea te vertrekken. Langzaam rp TStelt het land zich van oor- g, geweld, terreur en buiten- ndse inmenging. De huidige r Hanoi geïnstalleerde rege- igvan Heng Samrin, die op 7 luari zijn tienjarig bestaan ert, is niet van plan de macht t handen te geven. ïeifc land ■erd s tie oj ijd ha Ffde straten Phnom kt. M nh hangen elen jjjote borden gepa larop de m rade van Maarrr «staande di|terdag teg irdt c kondigd. jm i Compongcham staan op het punt naar hun vaderland te- PHNOM PENH In de stilte van de avond klinkt een schel scheidsrechters- fluitje dat een gebiedend marstempo aangeeft. Vlak voordat de avondklok in gaat, marcheert een groep jongeren in de verlaten straten van Phnom Penh. Zij bereiden zich voor op de parade ter ere van het tienjarig bestaan van de Heng Samrin-regering. De parade en de toespraken moeten de buitenwereld de indruk geven dat de „Volksrepubliek Kampu chea" op zijn eigen benen staat. De hoofdstad heeft een grote schoonmaakbeurt gekregen. De belangrijkste gebouwen zijn geverfd en bedelaars zijn de stad uitgebracht. De char me van oude gebouwen uit de Franse koloniale tijd en het langzaam opkomende stadsle ven geven overdag weer kleur aan Phnom Penh. Overal han gen rode vlaggen met het gele vijfvingerige Khmer-symbool: vijf torens van Angor Wat, het bestuurscentrum van het machtige Khmer-rijk in de veertiende eeuw. De vlaggen moeten bewijzen dat de volks republiek onafhankelijk is van Vietnam. Maar achter die fa cade stapelen de problemen zich op en groeit de angst voor een onzekere toekomst. De grote straten zijn schoon geveegd, maar de achteraf- straatjes en steegjes zijn sme rig. Op de binnenplaatsjes hoopt het vuil zich op. Phnom Penh heeft geen behoorlijk rioleringsysteem. Het gebrek aan sanitaire voorzieningen leidt voor veel families tot on overkomelijke hygiënische problemen. In het kinderziekenhuis in het oosten van Phnom Penh vech ten artsen in een haast verlo ren positie tegen de gevolgen van de gebrekkige hygiënische omstandigheden. Het zieken huis heeft onvoldoende bed den om de stroom patiënten te behandelen. Baby's en veel kleine kinderen in het hospi taal zien er uitgemergeld uit. Hun ribben zijn te tellen onder de strak gespannen huid. „Moeders hebben te veel kin deren om voor te zorgen", zegt een Kapucheaanse arts. „Het grootste probleem is niet het gebrek aan voedsel, maar het gebrek aan kennis om kinde ren de juiste voeding te geven. Daardoor werkt de spijsverte ring niet en neemt het lichaam geen voedingsstoffen op". De grote markt in het centrum van de stad laat een andere kant van Kampuchea zien. In de kraampjes is een overvloed aan voedsel uitgestald. Pro- dukten uit Singapore, Thai land en Vietnam zijn ruim schoots aanwezig. Een ambte naar met een inkomen van zeshonderd riel per maand, ongeveer acht gulden, heeft echter weinig te zoeken op de markt. In tegenstelling tot de „vrije ondernemer" die heel wat beter af is. Dan Li, een 64- jarige etnische Chinees, is drie jaar geleden begonnen met een werkplaatsje waar hij fietsfra- men maakt. Daarmee verdient hij nu zo'n tienduizend riel (honderdzestig gulden) per maand. In een blauwe panta lon en ontbloot bovenlijf staat hij voor zijn zaak. Zijn balon- vormige buik en een voortdu rende glimlach waardoor gou den tanden zichtbaar worden, zijn tekenend voor zijn ont spannen houding. „Onder Pol Pot heb ik dwangarbeid moeten doen op het platteland. Toen we hier terugkwamen was het een spookstad. Er moet nog veel gebeuren, maar het leven is sindsdien aanzien lijk beter". De fietsenmaker denkt niet dat de Rode Khmer kans heeft om weer de macht te grijpen. „Ik ben niet bang voor aanslagen in de stad. Op het platteland is het anders. Ik heb familie in de westelijke provincie Battambang. Zij zijn wel bang voor de terreur van de Rode Khmer. Guerrilla's komen een dorp binnen en schieten gewoon mensen dood. We moeten maar afwachten wat er gebeurt als het Vietna mese leger is vertrokken". Volgens de officiële lezing van de staat is het nationale leger sterk genoeg om het guerrilla- leger van de Rode Khmer te bestrijden. Oostblok-diploma- ten in Phnom Penh betwijfe len dat. Khieu Kanharit, hoofdredacteur van het popu laire weekblad „Kampuchea Review" verdedigt de officiële lezing. „De Rode Khmer heeft met zijn terreurdaden geen en kele steun onder de bevolking. Door in te spelen op anti-Viet namese gevoelens konden Pol- pottisten nog enige aanhang recruteren, maar de Rode Khmer gebruikt nu vooral dwangmiddelen om zijn aan hang te vergroten. Het natio nale leger is in tien jaar vol doende getraind en bewapend om de terreur van de Rode Khmer te bestrijden. Het ter rorisme kan de ontwikkeling van het land wel afremmen, maar het is uitgesloten dat de Rode Khmer weer aan de macht komt". Kapperszaak Onder het bewind van prins Norodom Sihanouk waren een

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7