a Libië wilde confrontatie" i ,VS en Israel trainen Libische verzetsgroep" Mitterrand zet beschaafd-rechts een nieuwe hak rijwilligers Peru negeren oproep Bukman AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Minder kans op baby door koffie TENLAND CeidóeSouaaut DONDERDAG 5 JANUARI 1989 PAGINA 5 licht zwarte minister egering Botha ïNNESBURG President van Zuidafrika zou voor het ?n zwarte minister in zijn re- kunnen benoemen, als de le vari het parlement instemmen de voorstellen voor wijziging de grondwet die vandaag zijn iliceerd. In een van de wijzi- toorstellen wordt de clausule in ndwet geschrapt, waarin het nen van zwarte ministers Verboden. Volgens een tweede zou Botha, als uitvoerend t. een premier kunnen be- als assistent. Botha was zelf tot 1984 toen de functie ver- jevolg van de grondwetswij- Peres wil besparen op leger en politie JERUZALEM De Israëlische mi- nister van financiën Shimon Peres wil dat er bezuinigingen worden doorgevoerd op de begrotingen voor leger en politie, ondanks de opstand in de bezette gebieden. „We moeten bezuinigen op de ministeries van de fensie en politie. We moeten met mate bezuinigen, want ze vechten beide te gen de intifadah," zei Peres voor de televisie. Hij gebruikte het Arabische woord voor opstand. Morgen zal het kabinet gaan praten over een ander bezuinigingsplan van Peres, dat de Is raëlische economie weer een duw in de goede richting moet geven. Geen zee te diep voor zeeolifanten LONDEN Zeeolifanten kunnen minstens 1.143 meter diep duiken, dieper dan enig ander luchtademend zeedier. Dat blijkt uit een Australisch rapport over de leefwijze van deze dieren. Zeeolifanten be reiken daarmee grotere diep ten dan potvissen, waarvan werd aangenomen dat die het diepst konden duiken. De on derzoekers sluiten verder niet uit dat zeeolifanten op een diepte van ongeveer 365 meter slapen. WHO: aantal Aids-gevallen in 1988 verdubbeld GENÈVE Het aantal gevallen van aids dat is gemeld aan de We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) is in 1988 bijna verdubbeld. In de gehele wereld zijn nu 132.976 gevallen bekend van mensen die aan de ziekte lijden. Dit cijfer weerspiegelt volgens de WHO ove rigens slechts een deel van de rea liteit. omdat veel landen niet be schikken over complete gegevens. De meeste nieuwe aidspatiënten zijn het afgelopen jaar gemeld door de VS. Daar werden 32.399 gevallen geregistreerd. Studenten staken na nieuwe rassenrellen PEKING Afrikaanse studenten in de Chinese hoofdstad Peking hebben giste ren geweigerd de colleges te volgen, uit protest tegen Chinese uitingen van racis me. Een student uit Gabon en een Ameri kaanse leraar hebben verklaard dat circa driehonderd Chinese studenten het afge lopen weekeinde de slaapzaal voor buiten landse studenten aan het Polytechnisch College in Wuhan, ten zuiden van Peking, hebben aangevallen. Chinezen hadden posters op de muur van de slaapzaal ge plakt met de tekst „Zwarte duivels, ga naar huis", zo vertelde de Gabonees. Zo'n driehonderd Chinese studenten bekogel den de slaapzaal van de Afrikanen ver volgens met stenen. rvolg van de voorpagina) SHINGTON/NAPELS de Amerikaanse leger- g bestaat er geen enkele fel. De twee Libische ge- itsvliegtuigen die gisteren en de Middellandse Zee eergeschoten, waren i confrontatie. „Onze lên hebben op allerlei ma- en geprobeerd de nade- de Libische toestellen te irijken", aldus minister defensie Frank Carlucci. de Libiërs desondanks iterbij bleven komen, wer- 't de lucht geschoten. incident speelde zich af, irmorgen rond elf uur, op negentig kilometer voor kust van Libië. Twee rikaanse F-14's, die op afstand van Ameri- marineschepen van de Ie Vloot patrouilleerden, de Libische toestellen radar. Op het moment de Libiërs hun vuurgelei- gsradar inschakelden, wa- volgens een woordvoer- het Amerikaanse mi- /an defensie de vijan- bedoelingen duidelijk, gens Amerika's minister defensie Carlucci zijn de ische piloten met hun pa- iutes uit de neerstortende itellen gesprongen. De lerikaanse toestellen keer- véilig terug op hun moe schip. de USS Kennedy, twee piloten zijn later Napels overgebracht om het hoofdkwartier van de lerikaanse Zesde Vloot Twee F-14's bij hun vertrek van de USS Kennedy. Het waren twee v ren de Libische vliegtuigen uit de lucht schoten. verslag te doen. Een uur na aien werden president Reagan en vice-president Bush gewekt en van het inci dent op de hoogte gesteld. Bij een eerder Amerikaans-Li bisch incident in 1981, boven de omstreden Golf van Sirte, lieten Reagans medewerkers hem slapen. Dat leidde toen tot een golf van kritiek. Somber In het Amerikaanse Congres is zowel door Republikeinen als Democraten instemmend op de militaire actie gerea geerd. De Europese bondge noten binnen de NAVO lieten evenwel veel somberder ge luiden horen. Zo liet het mi- buitenlandse J3- deze toestellen die giste- FOTO: AP ken in Den Haag weten de ontwikkelingen met grote zorg te volgen. De Sovjetunie meent dat het neerschieten van de MiGs een „ernstige slag" toebrengt aan het verbeterend klimaat in de internationale betrekkingen. Wie van beide partijen ook de schuld draagt, zo zei woord voerder Joeri Gnmitski van het Sovjetministerie van bui tenlandse zaken, de daad op zichzelf verdient het veroor deeld te worden. De Arabische landen hebben ir. bet algemeen sterk afkeu rend op de Amerikaanse actie gereageerd. Volgens PLO-lei- der Arafat zal het incident „negatief inwerken" op het vredesproces in het Midden- Oosten. Wraak De meest felle veroordeling kwam natuurlijk uit Libië zelf. De Libische leider kolo nel al-Gaddafi verklaarde de Amerikaanse „uitdaging" met een Libische uitdaging te zul len beantwoorden. „Libië zal het hoofd niet buigen". Vol gens Libische woordvoerders waren de twee neergeschoten toestellen op een verken ningsmissie. Volgens correspondenten in de Libische hoofdstad Tripoli leidde het incident in de. stad tot enige paniek. Mensen be gonnen goederen in te slaan of probeerden de stad snel te verlaten. Anders dan de Verenigde Sta ten, legdgen Libische woord voerders een direct verband tussen het luchtgevecht en het Amerikaanse dreigement met een militaire actie tegen de omstreden chemische fa briek. De Amerikaanse rege ring verklaarde eerder deze week dat de fabriek begonnen is met de produktie van che mische wapens en dat Libië inmiddels beschikte over een i het Reeks incidenten Het was de vierde keer dat de regering-Reagan slaags raakte met Libië. In april 1986 ont snapte Al-Gaddafi ternauwer nood aan de dood, toen Ame rikaanse bommenwerpers een luchtaanval uitvoerden op Tripoli en Banghazi. Bij de aanval, die een vergelding was voor een bomaanslag op een discotheek in West-Ber- lijn, kwamen zeventien men sen om het leven en raakten zeker honderd mensen ge wond. Vijf jaar daarvoor haal den Amerikaanse gevechts toestellen twee Libische jagers neer boven de Golf van Syrte, die Libië tot zijn territoriale wateren rekent, maar die vol gens de Verenigde Staten on der de volle zee valt. In maart 1986 kwam het opnieuw tot een treffen tussen de Vere nigde Staten en Libië in de omstreden wateren van de Golf van Syrte. Daarbij brachten Amerikaanse vlieg tuigen twee Libische schepen tot zinken en bestookten zij een raketinstallatie aan de kust. De spanningen tussen beide landen zijn geworteld in het Amerikaanse geloof dat het Noordafrikaanse land de belangrijkste „sponsor" is van terrorisme en in de Libische overtuiging dat Washington voortdurend een in Libische ogen rechtvaardige oplossing in de weg staat van het Ara- bisch-Israelische conflict. )NDEN De Verenig- Staten en Israel heb- n in centraal Afrika n aantal bases opgezet ior de opleiding van een litaire eenheid, die het wind van de Libische der al-Gaddafi omver >et gaan werpen. Dat irijft het in Londen ge- igde tijdschrift voor ika, Africa Confiden- het doorgaans goed ïformeerde weekblad gaat leden van het Natio naal Front voor de Redding van Libië. De strijders zouden hun opleiding krijgen op ba ses in Gabon. Cameroun en de Centraal Afrikaanse Repu bliek. Het hoófkwartier is volgens het blad gevestigd in Ouadi Doum, de hoofdstad van Libië's buurland Tchad. In de anti-Libische militaire eenheid zouden onder ande ren tweeduizend Libiërs zijn vertegenwoordigd die in 1987 door het leger van Tchad krijgsgevangen zijn gemaakt. Tchad en Libië sloten septem ber vorig jaar, na jaren van bittere strijd, een overeen komst voor een staakt-het-vu- 'ren. Ook westerse huurlingen maken van de eenheid deel uit, zo schrijft Africa Confi dential. De berichten konden niet uit andere bronnen be vestigd worden. Vloot Ondanks de berichten uit Washington dat de Ameri kaanse regering zelf voorlopig afziet van militaire acties te gen de Libische fabriek waar chemische wapens zouden kunnen worden gemaakt, wordt de zeemacht in de Mid dellandse Zee verder ver sterkt. Volgens een opgave van het bureau van de Zesde Vloot in Gaeta in Italië be staat het smaldeel dat voor de Libische kust oefent momen teel uit het vliegdeksehip John F. Kennedy, twee krui sers, twee torpedobootjagers, vijf fregatten en verscheidene bunker- en munitieschepen. Daarnaast zijn er vijf schepen die een tweeduizend man sterke amfibie-groep van de In de loop van de volgende week wordt in de Middelland se Zee de aankomst verwacht van het smaldeel Roosevelt. Dit heeft ongeveer dezelfde samenstelling als de gevechts groep Kennedy, opgebouwd rond het met kernenergie aangedreven vliegdeksehip Theodore Roosevelt. Vliegtuigen Beide Amerikaanse smaldelen bezitten F-14 Tomcat ge vechtsvliegtuigen. Het waren toestellen van dit type, dat gisteren de Libische MiG-23 straaljagers neerschoten. De F-14 Tomcat is het multifunc tionele jachtvliegtuig, dat het meest gebruikt wordt op Amerikaanse vliegdeksche pen. De toestellen, die sinds 1972 in gebruik zijn, worden be mand door een piloot en een navigator. De F-14 Tomcat is uitgerust met klassieke Vul can 20 millimeter mitrailleurs en kan verder moderne ra ketten De neergeschoten Libische vliegtuigen zijn door de Sov jetunie gefabriceerde MiG-23 Flogger E straaljagers. Het zijn eenpersoons bommenja- gers. Libië had tot gisteren 131 van deze toestellen. De MiG-23 MS Flogger E is ver eenvoudigde versie van de MiG-23, die Moskou alleen aan zeer betrouwbare bondge noten heeft geleverd. Kennedy De 21-jarige Patrick Kennedy legt zijn linkerhand op de familie bijbel tijdens zijn eedaflegging als lid van het Huis van Afgevaar digden van de Amerikaanse staat Rhode Island. De zoon van se nator Edward Kennedy veroverde zijn zetel na een harde strijd met zijn rivaal John Skeffington. Hij is de jongste van een nieuwe generatie Kennedy's die een politieke loopbaan nastreven. FOTO: AP PARIJS De Franse op positiepartijen zijn in rep en roer, vanwege een voorstel van president Mitterrand om de strenge uitwijzingsprocedure voor illegale buitenlanders te herzien. In zijn nieuwjaar stoespraak achtte de presi dent de door de vorige centrum-rechtse regering ingevoerde bepalingen „noch billijk, noch ge rechtvaardig". Mitterrand denkt erover de rechtspositie van de buitenlan ders te versterken door de rechter weer te laten beslissen over uitzettingen. Sinds de be ruchte „wet Pasqua" van 9 september 1986 gaan de amb tenaren van het ministerie van binnenlandse zaken hier- De gaullistische RPR en, in mindere mate, de liberale UDF hebben woedend gerea geerd. „Beschaafd rechts" wil niet geloven in een „symboli sche" maatregel ter gelegen heid van de viering van de Franse revolutie, maar ver denkt de socialistische presi dent sterk van een politieke stoot onder de gordel. Strateeg Vlak voor de belangrijke ge meenteraadsverkiezingen zou de uitgekookte Mitterrand het toch al verdeelde rechts een de rechtse Jean-Marie Le Pen weer voor de schijnwerpers van de media te halen. Alles wat de situatie van buitenlan ders zou kunnen verbeteren werkt immers als een rode lap op de stier van het Nationale Front. Volgens UDF-voorman Jean-Claude Gaudin „kan al leen links daarvan profiteren". Het Front, dat na interne ruzie ook zijn laatste vertegenwoor digster in de Kamer zag ver trekken, liet zich de kans in elk geval niet ontgaan en schermt nu luidkeels met „na tionale petities" tegen de socia listen, die zouden samenzwe ren tegen de belangen van het Franse volk. De meeste politieke commen tatoren twijfelen nauwelijks aan een opzetje van Mitter rand, die geldt als de onbet wiste strateeg van de Franse politiek. De president zou maar liefst drie vliegen in één klap willen slaan. Behalve dat „beschaafd rechts" wordt op gezadeld met de splijtzwam Le Pen, wil Mitterrand zijn eigen socialistische achterban een hart onder de riem steken. Bo vendien zouden vele gematig de liberalen bij de gemeente raadsverkiezingen nog liever op een socialistische kandidaat stemmen dan „hun ziel te ver kopen aan de duivel Le Pen". Mitterrand droomt ervan deze centristen los te weken uit het rechtse kamp. In kringen van de socialistische partij wordt elke gedachte aan een politie ke stunt uiteraard weerspro ken. IA „Wij geven geen n de oproep van lister Bukman om naar ia te gaan. Wij treffen 'eru onze eigen maat- ilen". Dat zegt woord der R. Rozenstok van 'rganisatie voor Ont- ikelingssamenwerking Bewustwording, voor- (n de Stichting Neder- rise Vrijwilligers. ■eageert op de uitlatingen minister Bukman van ont- télingssamenwerking, die de circa vijftig Neder- ontwikkelingswerkers eru adviseerde om van het eland naar de veiliger dstad Lima te gaan. Aan- ng de guerrilla-activiteiten gericht tegen ontwikkelingsprojecten. De Nederlandse ambassade wil nog deze week verder overleg met de Nederlanders in Peru over de situatie. Terwijl de vrijwilligers dus kennelijk geen haast maken om naar Lima af te reizen, verklaarde een andere Neder landse ontwikkelingswerker 'de situatie wel degelijk ernstig te nemen. Hij leidt dat af uit het feit dat bij de recente aan slagen in de provincies Puno en Cusco affiches werden ge vonden. In de affiches en fol ders zegt de guerrilla-bewe ging Lichtend Pad alle „lakei en van het imperialisme" de wacht aan. Daarmee wordt ge doeld op buitenlandse hulp verleners en deskundigen. Maar ook de aanwezigheid van de eigen Peruaanse ont wikkelingsorganisaties wordt niet langer geduld. De afgelo pen maanden zijn verscheide ne aanslagen gepleegd op ont wikkelingsprojecten en wer den vier ontwikkelingswer kers vermoord, onder wie twee Europeanen. Ook de daders hiervan wor den gezocht in kringen van de maoïstische guerrila-beweging Lichtend Pad, die al jaren ac tief is in Peru en een ware ter- reurcampagne voert. Het ver moeden bestaat dat de acties tegen ontwikkelingswerkers bedoeld zijn om deze vorm van hulp aan Peru onmogelijk te maken. De verwachting is dan ook dat de ontwikkelingsorganisaties op het Peruaanse platteland onder sterke druk komen te staan. Sommige organisaties zijn er al toe overgegaan pro jecten alleen nog op afstand vanuit de steden te besturen en het directe beheet- over te laten aan de plaatselijke boe rengemeenschappen, ze bedoeld zijn. Volgens een van de Neder landse ontwikkelingswerkers wint Lichtend Pad vooral in de zuidelijke Andesprovincie Cusco terrein en wordt zij in steeds meer boerengemeen schappen gesignaleerd. Over hun werkwijze zegt hij: „Eerst komen ze met een klein groep je en blijven een of twee we ken om de omgeving in kaart te brengen: wie zijn de lokale machthebbers, wie zijn te win nen voor de beweging en wie zijn de tegenstanders. Na dat inlichtingenwerk komt een grotere groep het vuile werk opknappen". Volgens de ontwikkelingswer ker kunnen de guerilla's wel op enige steun van de boeren bevolking rekenen zolang het gaat om het wegjagen van lo kale uitbuiters en veedieven. De problemen beginnen als de gemeenschap iets niet wil of als soldaten van het Peruaanse leger komen. Het Pinguïnland van Professor Lupardi Rob houdt zich schuil onder de motor, die blijkbaar sto- heeft. Dan hoort hij de stem van Lupardi, die zegt: „Deze >r heeft geen brandstof genoeg, Yoto; je bent niet erg accu- de laatste dagen." „Dat komt door die vreemde indringers," ït Yoto, terwijl hij snel een nieuwe staaf brandstof in een cy- schuift. „Maar die heren zijn we nu kwijt," gaat Lupardi „ze zullen mij niet kunnen verhinderen naar de Zuidpool gen. In de krater van de vulkaan Parnassus zal ik mijn mbommen neerlaten en dan zal de aarde over enkele dagen rs draaien dan zij duizenden eeuwen lang heeft gedaan. Daarmee heb ik dan mijn levensdoel bereikt. Mocht de proef mislukken, dan gaat over elf dagen mijn atomatorium de lucht in en dan zal ik mijn laatste levensdagen aan boord van mijn lucht schip slijten." Dan verwijderen beiden zich weer. Maar Rob heeft genoeg gehoord en begrijpt pas nu, wat de professor precies van plan is. Zal hij deze misdaad kunnen verhinderen? Hij is maar alleen en.... Nu ja, hij zal het proberen. Inmiddels snelt de „Sal- vator Mundi" verder en in de loop van de dag nadert het lucht schip de „Parnassus", een vulkaan, precies op de Zuidpool, die Lupardi bij een vroegere proefneming heeft laten ontstaan. Herdenkingsdienst In de straten van het Schotse Lockerbie heerste gisteren een volkomen stilte tijdens een herden kingsdienst voor de slachtoffers van de vliegramp met het vliegtuig van PanAm. De straten waren afgezet voor verkeer en winkels en café's bleven dicht. De Engelse premier Margaret Thatcher en oppositieleider Neil Kinnock woonden de dienst in de grote kerk van Lockerbie (foto) bij, evenals circa honderd nabestaanden van Amerikaanse slachtoffers. Na die dienst ging het onderzoek naar de ramp weer verder. FOTO: AP PARIJS Het gebruik van cafeïne heeft een nadelige in vloed op de vruchtbaarheid van vrouwen. Dit blijkt uit een studie van het instituut voor gezondheid en milieu van de Ame kaanse staat North- Carolina. Professor Allen Wil cox, die het onderzoek leidde, verdeelde de vrouwen in vijf groepen, afhankelijk van de mate waarin zij cafeïne ge bruikten. Vrouwen die meer dan één kop koffie per dag drinken, hebben half zo wei nig kans om moeder te wor den als vrouwen die geen kof fie drinken. De professor wijst er op dat de relatieve on vruchtbaarheid gemakkelijk ongedaan kan worden ge maakt: als men minder koffie gaat drinken, wordt de kans om zwanger te worden weer navenant groter. Het onder zoek in North-Carolina omvat te 221 vrouwen die graag een kind willen. Het richtte zich op de 104 onder hen die nog niet zwanger waren, drie maanden nadat zij met de pil waren gestopt. Erfgenaam Lauder wil burgemeester New York worden ALBANY Ronald Lauder, de erfgenaam van het cosmeti- cabedrijf-Estée Lauder, wil als Republikein burgemeester van New York worden. Als Lau der de Republikeinse campag ne voor het burgemeester schap van de metropool aan de oostkust van de Verenigde Staten wint, komt hij tegen over de huidige burgervader te staan. De bekende maar ook omstreden Edward Koch heeft al te kennen gegeven zin te hebben in een vierde termijn. ADVERTENTIE Zaterdag 14 januari verschijnt deze krant met de bijlage ONDERWIJS Weinig onderwerpen staan zo in het brandpunt van de belangstelling ais het onderwijs. Door rigoureuze bezuinigingsmaatregelen voelen leraren en leerlingen zich flink be dreigd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deze bijlage kan rekenenen op extra veel belangstelling. Voor onderwijsinstellingen, maar zeker ook voor het bedrijfsleven biedt deze bijlage daarom uitstekende acguisitiemogelijkheden. Informatie over het adverteren wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, be- -J reikbaar onder nummer 071 - 122 244. Êeidóc Sowtant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5