NEEM HET 10T IN EIGEN HANDEN. Wetenschapslijn: 06-vraagbaak die betovering moet verbreken HP Politie zoekt gezinsleden van aangehouden Syriërs uit de weekbladen ELSEVIER CcidócSootant Anti-discriminatiewet valt slecht in Kamer Rechter onderzoekt poppenmethode CELSTRAF VOOR ROVERS VAN GOGH De Vierde Macht DE TIJD Htr Ü0ENE BINNENLAND DONDERDAG 5 JANUARI 1989 PAGINA 4 VVD, PVDA EN D66 NIET TEVREDEN DEN HAAG Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer, bestaande uit VVD, PvdA en D66, is weinig ge charmeerd van het wetsontwerp gelijke behandeling. Het CDA is het in grote lijnen wél eens met het kabi netsplan voor de bestrijding van discriminatie op grond van sekse en geloof. Dit blijkt uit de schriftelijke reac ties op het wetsontwerp die gisteren door de fracties zijn ingeleverd. Het wetsontwerp gaat ervan uit dat er om geen enkele reden on derscheid mag worden gemaakt in de behandeling van personen. Een uitzondering is echter ge maakt voor het aantrekken en ontslaan van onderwijskrachten. Christelijke en andere bijzondere scholen moeten weliswaar res pect tonen voor de persoonlijke levenssfeer van het personeel, maar mogen wel degelijk eisen stellen aan leraren. De Raad van State vindt dat het wetsontwerp weinig tot niets toevoegt aan de bestaande regels. De VVD maakt uit het wetsont werp op dat kennelijk alleen dis criminatie op grond van ras of geslacht verboden lijkt. Dat zit de liberalen niet lekker. Zij wil len dat de regering ook keiharde garanties geeft voor vrijheid van de grondrechten godsdienst en onderwijs. Bovendien vreest de VVD dat particuliere werkge vers nog steeds kunnen discrimi neren. Daarom is volgens de VVD een bredere wetgeving no dig. De PvdA, die een initiatief wetsontwerp heeft ingediend, noemt het regeringsstandpunt ..afkeurenswaardig". De sociaal democraten menen net als D66 dat het kabinet zeer onduidelijk is over discriminatie op grond van homoseksualiteit. De PvdA verwijst naar de grondwet en in ternationale verdragen, waarin staat dat discriminatie op elke grond is verboden. Volgens de PvdA kunnen homofielen zelfs slechter af zijn in de nieuwe wetgeving. Het is, aldus de grootste oppositiepartij, ronduit teleurstellend dat in de nieuwe wet geen sancties zijn opgeno men, maar dat de rechter achter af moet bepalen of een werkge ver fout heeft gehandeld. Het CDA vindt net als het kabi net dat de overheid zich terug houdend moet opstellen. Bij or ganisaties met een duidelijk reli gieus, levensbeschouwelijk of po litiek karakter mogen van het CDA „in redelijkheid" eisen worden gesteld die rechtstreeks te maken hebben met de per soonlijke levenssfeer van de kandidaten. ROTTERDAM De rechter-commissaris moet door getuigen verklaringen achter gesloten deuren de methoden van het me disch kleuterdagverblijf (MKD) De Bolderkar onderzoeken. Er kunnen zowel medewerkers van het MKD als externe deskun digen worden gehoord. Dat besliste de Rotterdamse rechtbank gisteren naar aanleiding van een verzoek van mr. D. Vermaat, ae advocaat van een man die ervan wordt verdacht incest te hebben gepleegd met zijn dochtertje. Het* onderzoek naar de man kwam op gang, nadat De Bolderkar, waar het meisje naar toe ging, had vastgesteld dat het kind seksueel misbruikt werd. De vader ontkent. De Bolderkar gebruikte de omstreden pop penmethode. Volgens de raadsman staat zowel deze methode zelf als de werkwijze van De Bolderkar ter discussie. Hij wilde dat de rechtbank de getuigen zelf zou horen, maar de rechter oordeelde dat de zaak moest worden terugverwezen naar de rechter-commissaris. Daar zou dan in alle rust de situatie op nieuw bekeken kunnen worden. De zaak tegen de vader werd voor onbepaalde tijd geschorst. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 32-jarige man tot twee jaar en een 36-jarige man tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de diefstal en he ling van drie schilderijen uit het Stedelijk Museum in Amster dam. De twee waren in mei vorig jaar betrokken bij de roof van ,,De Anjelieren" van Vincent van Gogh, „La maison du maitre Adam Billaud a Nevers" van Jongkind en „Bouteille et pom- mes" van Cézanne. De doeken hebben een geschatte waarde van ongeveer 25 miljoen gulden. De schilderijen kwamen boven water toen de Amsterdamse po litie met hulp van een Westduitse en een Zwitserse politieman via een pseudokoop de doeken van het tweetal trachtte te ko pen. De rechtbank verwierp de kritiek van de verdediging dat de politie zich daarmee aan uitlokking had schuldig gemaakt. „De pseudokoop door de politie leverde geen uitlokking op, want de diefstal was al gepleegd", aldus de rechtbank. UTRECHT Krijgt straks iedereen een gene tisch paspoort? Wat merk ik van de informatiemaat schappij? Is beeldscherm- straling schadelijk voor zwangere vrouwen en hoe staat dat met de magne tronoven? Wie loopt eigenlijk niet met dergelijke vragen rond? Ten slotte heeft iedereen dagelijks met wetenschap en techniek te maken. We krijgen bijvoor beeld een nieuw geneesmiddel voorgeschreven, tanken lood vrije benzine, leren met een tekstverwerker omgaan, zien satellietfoto's bij het weerbe richt op de kabeltelevisie. De media informeren ons over ge netische manipulatie, zwarte gaten in het heelal, supergelei ding, elektronisch betalen en sprekende computers. Veel mensen kunnen echter nau welijks wijs worden uit alle nieuwigheden; sommigen ma ken zich zelfs ongerust over mogelijke schadelijke effecten. Wie wil weten hoe de digitale vork nu precies in de gemani puleerde steel zit, kan vanaf aanstaande maandag bellen met de „Wetenschapsliin", een telefonische vraagbaak voor iedereen. De Wetenschapslijn is een initiatief van de- Stich ting voor Publieksvoorlichting over Wetenschap en Techniek in Utrecht, kortweg PWT. Deze stichting krijgt subsidie van enkele ministeries en moet een breed publiek infor meren over de mogelijkheden en beperkingen van weten schap en techniek. Kick Bellen met de Wetenschapslijn kost 20 cent per minuut. Vol gens PWT-directeur dr. M.P.R. van den Broecke „om te voorkomen dat we bestookt worden door de mensen die er een kick van krijgen als ze gratis kunnen bellen". Nee, dan liever serieuze bellers, maar ook niet te veel. Na een radio-interview op 1 januari met één van de PWT-mede- werkers kreeg de Weten schapslijn op 2 januari meteen vijftig telefoontjes te verwer ken en dat legt nogal een claim op de kleine PWT-orga- nisatie. De Wetenschapslijn kan ech ter steunen op documentatie in de vorm van informatiemap pen over supergeleiding, gene tische manipulatie, biotechno logie, ethiek en wetenschap, doping en sport, het broeika seffect, veroudering, kanker, het weer, milieuproblematiek, windenergie enzovoort. Van den Broecke: „We ver zenden de mappen als een vraag daartoe aanleiding geeft of op verzoek van bijvoorbeeld scholieren die een scriptie moeten maken. Die mappen- geven niet het laatste woord, nee, maar wel veel algemene informatie. We putten daar voor uit kranten, opiniebladen en populair-wetenschappelijke tijdschriften, waarbij we net onderwerp vanuit zoveel mo gelijk invalshoeken belichten, voor een breed publiek. Men sen die dieper willen graven, vinden op de laatste bladzijde Wetenschaps adressen en verwijzingen naar artikelen in tijdschriften. Ove rigens passen we de informatie steeds aan de actualiteit aan. Elke map is bovendien door deskundigen onderzocht op onjuistheden". Heeft een vragensteller niets aan een map, weet de Weten schapslijn het antwoord zelf ook niet, dan wordt de beller verwezen naar een deskundi- f'an den Broecke: „Dit land krioelt van de stichtingen en organisaties die op het gebied van wetenschap en techniek deskundig zijn en het publiek te woord willen staan. De meeste mensen weten echter niet de weg naar de instanties. Ze weten bijvoorbeeld niet dat meneer Sietze Leeflang, „ken ner van alternatieve land bouwmethodes", bestaat, laat staan dat ze weten waar hij woont". Hangijzers PWT is bepaald geen nationaal bekende stichting en wil dat ook zo houden. Liever dan op de populaire toer te gaan zoals Chriet Titulaer, opereert PWT op de achtergrond. Onder meer door journalisten en or ganisaties te informeren, con gressen en publiekslezingen te houden, of door zich te beij veren voor meer wetenschap en techniek op de televisie. Zo verleende PWT afgelopen jaar de VPRO financiële steun voor de vervaardiging van het televisieprogramma De Prof - overigens een idee van PWT. Hetzelfde geldt voor het NOS- programma QWERTY dat dit jaar op tv komt en dat de rol van informatica belicht in het alledaagse leven van de gewo ne burger. PWT werkt mo menteel met Veronica aan „Wetenschap in beweging", een vijfdelige tv-serie over hete hangijzers in de techniek, zoals computers en genetische manipulatie. Natuurlijk weet Van den Broecke heel goed dat het gro te publiek niet warm loopt voor informatie over weten schap en techniek. „Veel men sen denken dat wetenschap moeilijk is en handelen daar naar. Bij sommige groepen is dat alleen te doorbreken met Titulaer-achtige programma's, wel...prima. Wij bedienen een ander deel van de markt en willen daarbij drie dingen la ten zien: wetenschap en tech niek beïnvloeden ons dage lijks, iedereen kan het alle maal zonder studie snappen en wetenschappers weten niet al les. Mensen moeten ervan doordrongen raken dat de we tenschappers achter een tech niek of een vinding vaak radi caal van mening verschillen. Wij zetten die tegengestelde meningen telkens met opzet naast elkaar om het beeld van de alleswetende tovenaar te doorbreken. Nu mag de we tenschapper voor de buitenwe reld best een tovenaar ziin, maar laat niemand denken dat wetenschappers de wijsheid in pacht hebben. Dat is echt on zin". HENK ENGELENBURG Wetenschapslijn: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur: 06 - 821.21.44. Of: jn, j 3500 AD Ütrecht. (Vervolg van de voorpagina) ENSCHEDE De politie van Enschede wil probe ren de andere gezinsleden van de vier aangehouden Syriërs op te sporen en aan te houden om zo te bereiken dat de gezinnen volledig kunnen vertrek ken. De aanhouding van de vier vond plaats op het moment dat zij zich - volgens voor schrift - meldden bij het hoofdbureau van politie. Tij dens de routinecontrole bleek dat de bewuste Syriërs inmiddels staan geregistreerd als ongewenste vreemdeling. Toen hun buiten het politie bureau wachtende gezinsle den merkten dat het viertal niet terugkeerde, gingen ze weg. Uit vrees voor uitzetting zijn op dit moment zes Syrische gezinnen in Enschede onder gedoken. De politie heeft ge zegd dat zij geen klopjacht zal houden om de verblijf plaats van de ruim 40 onder duikers te achterhalen. Maar zodra bekend is waar ze zijn, zullen ze wel worden aange houden. De Syriërs zijn hun land ontvlucht omdat ze naar eigen zeggen slecht worden behandeld wegens hun chris telijke gezindheid. Tekort opvangplaatsen Het ministerie van WVC komt tweeduizend opvang plaatsen voor asielzoekers te kort. Deze maand vraagt het departement de provincies dat aantal te creëren. De opvangplaatsen zijn be doeld voor vluchtelingen die een erkenning van de rech ter op hun asielaanvraag af wachten. Deze procedures kunnen meer dan twee jaar duren. De gemeenten zijn verplicht op elke duizend in woners twee opvangplaatsen te creëren. Eventueel krijgt de asielaanvrager samen met andere vluchtelingen woon ruimte toegewezen, waarbij rekening wordt gehouden met de nationaliteiten. De vaste lasten worden uit een rijkssubsidie door de ge meente bekostigd, evenals sociaal-culturele activiteiten. De asielzoeker zelf krijgt ruim vierhonderd gulden per maand voor voeding en kle ding. Het ministerie van WVC schat de totale instroom van vluchtelingen jaarlijks op tienduizend. Van hen wordt een kwart vrijwel direct weer over de grens gezet en hoeft een ander kwart geen beroep op de opvangregeling te doen, omdat men elders kan verblijven. De overigen worden tijdelijk onderge bracht in opvangcentra, na dat bij één van de grenspos ten een asielaanvraag is in gediend. Vanaf aanstaande maandag zijn er daarvan acht in Nederland. Dan wor den er in Rijsbergen en Aal ten twee nieuwe centra geo pend. Het ministerie streeft er naar de vluchtelingen bin nen negen weken over te ftlaatsen naar een gemeente- ijke opvangplaats. Justitie verdiept zich onvol doende in het vluchtverhaal en werkt met standaardaf wijzingen, zo blijkt uit de en quête die de IKON onder 260 begeleidingsgroepen heeft gehouden. Verder constate ren de begeleidingsgroepen 52 pogingen tot zelfdoding bij asielzoekers, waarvan 6 met dodelijke afloop. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO De gemeente Hilversum is niet gelukkig met de levensgrote PTT-reclame op de straal verbindings toren in Hilversum. Er is voor deze reclame geen vergunning verleend. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) Wïe slim is koopt meteen een Ipt. Want ook deze maand zijn i zon 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ -J** dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje Dunne weekbladen, zo direct na de jaarwisseling, maar ze ker geen flutjes. Naast een enkele uiterlijke verandering - De Groene en Vrij Neder land - wordt er veelal hout gesneden. De Tijd schetst maar meteen aan het begin van een nieuw jaar een droef beeld van de wereld, inclusief die vlak bij huis - Duisen- berg, och arme. Vrij Neder land doet hetzelfde, maar dan ver weg, bij een executie in Riyadh; Saudiarabië gaat prat op hun lage misdaadcijfer. El sevier schetst de droeve gang van het plan-Oort door de po litiek. Gewetensnood vindt hij een groot woord, maar topambte naar dr. A. <4en Broeder wilde het sociaal beleid van zijn ba zen Jan de Koning en Louw de Graaf niet langer meer voor zijn rekening nemen: hij stapte op. Onthullende woorden in De Tijd, onder meer over de Centrale Eco nomische Commissie, het col lege van topambtenaren, on der wie Duisenberg en de di recteur van het Planbureau, dat een belangrijke stem heeft bij det vorming van het beleid. „Misschien is het woord mafia voor die com missie wat te zwaar, ook al omdat het naar criminaliteit verwijst, maar je hebt wel te maken met een hele machti ge clan. Er is geen belangrij ke overheidsmaatregel of hij wordt aan die club vöorge- legd. En veelal komen maat regelen daar ook vandaan. Als er ooit sprake zou zijn van een Vierde Macht, dan zit hij daar. En daar zitten mensen die denken in mone taire termen, in geld. Die mensen gaan kil, bijna boek houdkundig, met de zaken om. Die willen niet wakker liggen van de problemen van mensen aan de onderkant; die achten ze marginaal. Daar heerst de sfeer dat het hele beleid wég is als je dat pro bleem serieus begint te ne men. „Dan zijn we zo weer terug bij Den Uyl". Daarover wordt met enorm cynisme gesproken". Arie Kuiper liep wat cynisch door Moskou om te kijken of de revolutie daar ook echt werkt. Het eerste resultaat valt wat tegen, ondanks een zinnige hamvraag - Is Gor- batsjov niet bezig West-Euro pa en de Verenigde Staten op een geniale manier uit elkaar te halen? - en zijn prachtige alibi voor het bezoek - reizen is kijken of het klopt. Moet-ie na 1992 nog heel Eu ropa door om te kijken of de open grenzen inderdaad een weldaad zijn voor de crimine len onder ons? Rotterdams hoofdcommissaris Blauw vreest het ergste. „Wat het een moeite kost om vier ge meentekorpsen en een rijks politiekorps in dit gebiedje sa men te voegen. Als dat al niet lukt, moet ik dan in Europa geloven?" Hij is een fervent voorstander van een Europol organisatie. VIHJ NIMMJUM) Sensatie? Natuurlijk is het sensatie. Maar dan wel met een doel. Vrij Nederland was ooggetuige van een ont hoofding op een parkeer plaats in Riyadh, de hoofd stad van Saudiarabië. Drie keer moet de beul in de nek vón het slachtoffer hakken eer de artsen tevreden zijn. Ook buitenlanders moeten soms geloven aan executie, lijfstraffen, gevangenisstraf of bloedgeld. Zoals een Duitse hoofdboekhouder, wiens hand werd afgehakt. „Maar als teken van Saudische goe dertierenheid werd de hand in een koelbox gedaan en sa men met de in onmacht ge vallen hoofdboekhouder op een speciaal vliegtuig naar de Bondsrepubliek gezet om daar weer aangenaaid te wor den". Met Brigitte Kaandorp gaat het goed, artistiek in elk ge val. Maar wie is ze en wat wil ze? „De enige reden waarom ik optreed is dat ik tenminste van die groep mensen in de zaal weet, waar die deze avond naartoe zijn". Maar ook: „Eerst heb je het niet in de gaten, je hebt lol en plezier en alles gaat goed. En ineens zit ik bijna te janken op mijn fiets. Ik zit nu wel erg somber te doen, maar het is echt zo dat het werk af en toe mijn redding is". Leg die uitspraak maar naast de foto's in de bij lage over vrouwen aan de zelfkant in Amsterdam. De heetste politieke items van dit moment zijn toch wel Oort (belasting) en Dekker (ziektekosten). Elsevier hield ze eens tegen het licht en be keek wat de politiek er van maakte. Beter: hoe de politiek ze misvormde. Woensdag 18 januari is het debat over de belastingvereenvoudiging. Prof. Oort zelf: „Mijn com missieleden en ik wijzen elke schijn van vaderschap van dit wetsontwerp af". Commissie lid prof. Zwemmer: „Ongelo felijk. Nu we de trauma's met de Wir, de belachelijke twis ten over het broodje kaas en het broodje, mèt kaas in de btw en de cnaos met de twee- verdienerswet net achter de rug hebben, presteert de poli tiek het om, dwars tegen onze adviezen in, de rechterlijke macht weer met massa's ge schilpunten over kulkwesties op te zadelen. Met vereen voudigen heeft dit niets meer uit te staan. Dit is inderdaad de moord op Oort". De Amsterdamse cardioloog prof. Dunning is het brein achter het plan-Dekker, waarvan per 1 januari de eer ste fase is ingegaan. Hij con cludeert dat belangrijke za ken in het rapport onderbe licht zijn gebleven: solidari teit, rechtvaardigheid, doel matigheid en kwaliteit in de gezondheidszorg. W.L. Brugsma bekeek voor de Haagse Post in Parijs de situatie in de Sovjetunie. Op een symposium (Nieuwe toe komsten voor Oost en West) in de lichtstad waar ander half dozijn opinieleiders ver zameld waren, sprak „Boe- bie" er een paar aan. De eco noom prof. Nikolai Sjmelev: „Monetair leven we in een gekkenhuis. We zeggen dat we over tien jaar de roebel convertibel willen maken. Dat mag ook wel, want we hebben nu drieduizend ver schillende wisselkoersen, voor elk produkt en elk land een andere. De officiële koers van de roebel is drie gulden vijftig, de vrije koers een kwartje". Een geëmigreerde Hongaar: „De zwarthandela ren zijn de enigen die econo misch instinct hebben". Hel mut Schmidt over de eenzij dige ontwapening: „Gorbats- jov heeft misschien vijftig procent kans van slagen. Zo lang we niet meer weten is het onverantwoordelijk als het Westen nu ook eenzijdige stappen gaat doen". Een andere redacteur bezocht oud-ambassadeur Van Agt (niet Dries, maar F.J. Th. J.), en die zei er dit van: „Men is als konijnen gebiologeerd, maar waardoor? In wezen door de sinistere macht van een man die aan het hoofd staat van dat imperium, zoals men ook door Stalin werd geïntrigeerd. Men vergeet dat hij hier buitensporig populair is, maar daar dus helemaal niet, want hier mag men goedgelovig zijn, de Russen zijn dat allerminst". Getergde mensen in HN-ma- gazine. een filosoof en de eminence grise van de mi lieubeweging: Emmanuel Le- vinas en Copius Peereboom. Levinas, die ooit faam maak te als kenner van de fenome nologie, is iemand die de ver volgingen van deze eeuw nog zo in zijn botten voelt, dat hij in elk mens een vervolgde ontwaart. „En toch", consta teert Hervormd Nederland bij lezing van het nieuwe boek van deze rebelse ethicus, „in een onverbeterlijk soort naï viteit houdt hij nog steeds - en onvermoeibaar - zijn plei dooi voor een echt humanis me. En dat terwijl jonge, na oorlogse denkers moedeloos de dood van de mens en het einde van de moraal verkon digen". Zelf zegt hij: „God is van ons afhankelijk, het heil van de wereld ligt in onze handen". Maar wat doen we daar mee, vraagt Peereboom zich af. Nederland bijvoorbeeld staat een totale ontbossing te wachten als er geen drasti sche maatregelen worden ge nomen. De auto, zegt hij is het symbool van een steeds twijfelachtiger vrijheid. „Het recht om in een auto te rijden is helemaal niet vanzelfspre kend. Je zou het een voor recht moeten noemen. Als elke Chinees net zoveel recht heeft op een auto als wij, is de benzine snel op". Rode kaders en paarse kop pen voortaan in De Groene, dat ook weer tekst op de front heeft - „De Groene blijft zonder haar 113-jarige uiterlijk te verwaarlozen, vechten voor het primaat van het woord". Martin van Ame- rongen voegt de daad bij het woord en beschouwt de pri vatisering. „Er is geen enkele reden om de noodtoestand uit te roepen als de overheid de veerdienst Den Helder-Ame- land aan een derde wenst over te doen. Maar de slag aders van de samenleving, trein en tram, de vuilverwer king, het beheer van de bo demschatten en de infrastruc tuur van de cultuur, horen geen onderdeel te zijn van de wet van vraag en aanbod". Wie niet houdt van Andy Warhol („Ik kijk tv, dus ik besta") kan het halve blad deze week weggooien. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4