=r NAiervooR BESCHEIDEN PRIJSJES Rechter- commissarissen moeten huiszoekingen blijven leiden Bom in handbagage op Schiphol door controle 10.000 zeevogels vinden dood door chemisch middel in zee NA VRIJSPRAAK VOOR RARA-ACTIVIST Ruil tussen Deetman en studenten stoutenbeek Van Dijk-doorbraak bezorgt ambtenaren iets meer salaris Medicijnlijn verzamelt klachten over recepten ;1NA ^BINNENLAND Seidó&Gowiamt DONDERDAG 5 JANUARI 1989 PAGINA 3 Straal jagervandalen jlijven in voorarrest ^REDA De twee mannen die hebben be kend op Nieuwjaarsdag op de vliegbasis oensdrecht twee NF-5 straaljagers met bij hebben bewerkt, blijven in voorar rest. De officier van justitie in Breda heeft daartoe besloten omdat het risico bestaat dat mannen zich na hun vrijlating weer aan ■zelfde misdrijven zullen schuldig maken, de mannen zijn lid van de North Atlan- De-Fence Movement, die als doelstelling Oud-Testamentische tekst „Smeed aarden om tot ploegscharen" draagt. De jnidnnen, een oud-iegeraalmoezenier en een 11 r.ratPrts' hakten °P Nieuwjaarsdag op de vlieg- Woensdrecht met een hamer en een bijl in op twee straaljagers. Daardoor ont- i stond een schade van ten minste 700.000 gulden. dkracl igesteli en di rsvliei izettin Werkgevers crematoria willen niet op zaterdag UTRECHT De werknemers in de ria in ons land dreigen met acties als de werknemers hun plannen doorzetten om het personeel voortaan ook op zaterdag te laten werken. Dat besloten circa honderd leden van de Dienstenbond FNV gisteren op een vergadering in Utrecht. De werknemers heb ben er geen bezwaar tegen om in uitzonderlij ke gevallen tegen een extra vergoeding op zaterdag te werken, maar vinden dat het geen regel mag worden. De werkgevers wil len met de uitbreiding tegemoet komen aan „een grote maatschappelijke behoefte aan crematies op zaterdag". Volgens de bond zijn er wel andere manieren om de service te ver beteren. Bovendien zijn er te veel crematoria en is er door de week al sprake van een over capaciteit, aldus de vakbondswoordvoerder. DEN HELDER Tienduizend zeevo gels hebben de afgelopen dagen de dood gevonden als gevolg van een chemische stof. die rond de kerstda gen in zee is terecht gekomen. Het aantal slachtoffers is vele malen gro ter dan aanvankelijk werd aangeno- Volgens het TNO-instituut voor Ma rien Biologisch Onderzoek kan de massale sterfte niet worden toegsehre- ven aan olielozingen. De huidaandoe ningen en de blaasjes die in luchtwe gen en darmkanaal van de overleden dieren zijn aangetroffen, zijn waar-. schijnlijk het gevolg van een oplos middel dat een zeeschip heeft ge bruikt voor het schoonmaken van de olietanks. Het betrokken schip - de identiteit is onbekend - moet al va rende langs de Nederlandse kust de tanks hebben gespoeld. De aangetaste vogels worden langs de gehele kust, van Schiermonnikoog tot en met Zeeland, gevonden. De meeste zieke dieren worden echter aangetrof fen langs de kust van Noord- en Zuid- Holland. Bij de vogelasiels zijn thans 1500 dieren, die ernstige ziektever schijnselen vertonen, binnengebracht. die zijn ontwikkeld om de zeehonden in de Waddenzee te be schermen tegen de zeehondeziekte, werken goed. De ingeënte dieren zijn na een besmetting met het zeehon denvirus niet ziek geworden. Dankzij de beschikbaarheid van de vaccins kan het opvangen en weer uitzetten van zeehonden in de Waddenzee weer zijn normale verloop krijgen De zee hondenpopulatie in de Nederlandse wateren is door de ziekte het afgelo pen jaar flink uitgedund. Tachtig pro- cept overleefde de ziekte niet. Margraten pleit bij Smit tegen afgraven Plateau MARGRATEN De gemeente Margraten heeft bij minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) gepleit tegen haar voornemens het Plateau van Margraten te laten afgraven. Dat gebeurde gisteren tijdens een oriëntatiebezoek van de minister aan het plateau. De Eerste Ne derlandse Cement Industrie, die nog tot rond het jaar 2000 kan beschikken over een voor raad kalksteen of mergel in de St.Pietersberg in Maastricht, wil 433 hectare van het plateau af graven ter wille van de cementindustrie. Vol gens de burgemeester van Margraten zijn er wel alternatieven voor mergel voorhanden. Daarnaast wees hij op de honderden arbeids plaatsen in de agrarische en toeristische sector die bij afgraving verloren gaan. De provincie Limburg heeft nog geen standpunt over de af graving ingenomen. Je Mid word die ichepei lie der i Libië ïrs bin foorli voeligi •rdt oor er igaartj MIG-2; ijks lan ooi rs ziel :oen di lietei loor oj er gea r meer 'ei Ie pilo et hui 'P neei ijn di< jander an een ij taal- ht van ht nog AMSTERDAM Het was 'jjnovember 1988 toen de Hoge Raad een flinke leek te steken in het wiel van de advocaten van René R., alias René Rara. De raadslieden wa ren van plan de vrijlating R. te bepleiten op grond van het feit dat de rechter-commissaris in april niet langer dan der tien minuten aanwezig was geweest tijdens de huiszoeking bij R. Dat bliksembezoek was in re gelrechte strijd met arti kel 112 van het wetboek van strafvordering: „Huis zoeking geschiedt door de rechter-commissaris". Nu daarvan geen sprake was geweest, konden de advo caten aanvoeren dat het bewijs tegen R. onrecht matig verkregen was en vrijspraak derhalve de enig juiste maatregel. Tot dat de Hoge Raad in no vember bepaalde dat de rechter-commissaris niet voortdurend lijfelijk aan wezig hoeft te zijn om aan artikel 112 te voldoen. Lijfelijk De „moderne communicatie", aldus de Hoge Raad, maakt het mogelijk dat de rechter-com missaris op afstand contact houdt met politie en verdach ten, zodat hij de huiszoeking leidt, ook al is hij er niet voortdurend lijfelijk bij aan wezig. Gejuich bij de rechter lijke macht; de „rondreizende rechter-commissaris" was ge accepteerd. voortaan kon de „RC", zoals hij gemakshalve wordt aangeduid, met een ge rust hart meerdere huiszoe kingen tegelijk (laten) verrich ten. Teleurstelling bij de advo catuur; een van de wapens te gen het openbaar was haar uit handen geslagen. Commentatoren wezen ter il lustratie op de advocaten van R.. die zich nu zouden moeten beperken tot hun gebruikelij ke politieke verdediging: „De verdedigers van de Rara-ver dachte René R. wilden in ho ger beroep ook de rechtmatig heid van de huiszoeking aan vechten. Dat heeft nu geen kans van slagen". Maar zo gemakkelijk lieten de advocaten zich niet uit het veld slaan. Dat de rechter commissaris zich slechts een kwartiertje ten huize van R. liet zien, leek hen zover ver wijderd van de tekst van de wet, dat ze er in hun pleidooi uitgebreid bij stilstonden. Met succes. De voorzitter van het Amsterdams gerechtshof on derschreef hun stelling dat het bewijs tegen R. onrechtmatig was verkregen en liet hem dinsdagavond onmiddellijk in vrijheid stellen. Wat nu? Is de rechter- saris nu vrij om rond te reizen of niet? Jawel, bepaalde het hof. zolang maar sprake is van „zodanige controle en instruc tie als ware hij ter plaatse aan wezig". „Daar moeten we dus voort aan rekening mee houden", reageert mr. L. de Wit, de persofficier van het Amster dams parket. Hij gaat ervan uit dat er geen sprake is van een groot probleem, hoezeer hij ook de vrijlating van René Rara betreurt. Het openbaar ministerie, dat de vervolging instelt, en de rechter-commis- sarissen, die het gerechtelijk vooronderzoek leiden, hoeven slechts om de tafel te gaan zit ten om af te spreken hoe huis zoekingen voortaan georgani seerd moeten worden: „We moeten duidelijk afspreken dat de rechter-commissaris ac tief controle pleegt". Dat is dus meer dan dat hij bereikbaar is, zoals aanvankelijk na de uit spraak van de Hoge Raad vol doende werd geacht. De rech ter-commissaris hoeft dan wel niet onafgebroken te blijven toekijken, hij moet bij huiszoe kingen wel de touwtjes in han den blijven houden. Dat is het resultaat van de uitspraak van het gerechtshof. Volgens De Wit is de kans niet groot dat de afgelopen maan den meer huiszoekingen slechts marginaal door een rechter-commissaris zijn geleid en hij verwacht dan ook niet dat de vrijlating van R. de eer ste in een langere reeks is. ven hoe vaak een verdachte als gevolg van een formele fout de dans ontspringt, zoals R. nu. „Nee, cijfers zijn er niet", zegt een woordvoerster. „Maar het is zeker een pro bleem; we lopen er boetes door mis en moeten lieden die ver oordeeld zijn tot gevangenis straf weer laten gaan". STEVO AKKERMAN CDA EN VVD VERWIJTEN JUSTITIE KNULLIGHEID DEN HAAGDe regerings fracties CDA en VVD vinden dat het openbaar ministerie in Amsterdam onzorgvuldig is omgesprongen met de Rara- zaak. Vooral de. VVD'er Dijk stal windt zich op over de wij ze waarop de rechter-commis saris en de politie zijn opgetre den. Gisteren sprak het Am sterdamse gerechtshof de ver dachte René R., die eerder tot een gevangenisstraf van vijf jaar was veroordeeld, vrij we gens het onrechtmatig verga ren van bewijsmateriaal door de politie. R. werd ervan ver dacht betrokken te zijn ge weest bij brandstichtingen te gen enkele grote bedrijven die banden zouden hebben met Zuidafrika. Het gerechtshof meent dat de rechter-commis saris heeft verzuimd van begin tot einde bij de huiszoeking aanwezig te zijn. Volgens Dijk stal is het optreden van de rechter-commissaris en de po litie als „knullig" te omschrij ven. Persofficier van jusitie De Wit weigert er op voorhand vanuit te gaan dat de betrok ken rechter-commissaris, die de huiszoeking heeft geleid, onzorgvuldig heeft gehandeld. Wel denkt hij dat de kans klein is dat het openbaar mi nisterie bij de Hoge Raad in cassatie zal gaan. letrek- verlej PLO, eperktiZOETERMEER De Lande lijke Studentenvakbond is be reid geen acties meer te voe ren tegen de Harmonisatiewet le taa! de mi- Dat heeft voorzitter Maarten 'ijft de van Poelgeest van de bond vanmiddag gezegd tijdens het overleg met minister Deetman (onderwijs) over de Harmoni satiewet en de studiefinancie ring. De studenten, die eind vorig naken zullen ondenj heeft jaar in conflict raakten met de minister en massaal de straat opgingen, willen dat de in schrijvingsduur voor studen ten die na het hoger beroeps onderwijs naar ëen universteit willen, wordt verlengd. „Ik heb de indruk dat Deetman bereid is wat water bij de wijn te doen. Er zit een ruil aan te komen", zei 'Van Poelgeest voordat hij het overleg inging. Volgens politicoloog van dr. M.P.Ch.M. van Schendelen uit Rotterdam is het mogelijk Deetman niet meer herkies baar te stellen bij de volgende verkiezingen. Daarvoor zou den 40 studenten lid moeten worden van het CDA in Gou da, de woonplaats van de mi nister. De studenten moeten dan het bestuur tot aftreden dwingen en Deetman van de kieslijst afvoeren, aldus Van Schendelen. enkele r in de graden (ADVERTENTIE) Onze allernieuwste collecties zijn binnen. Om deze te showen, moeten we mimte maken. Daarom geven we aantrekkelijke kortingen op inmiddels wat minder actuele eethoeken, bankstellen, fauteuils, karpetten, lampen en gordijnen. Of misschien treft u een Gelderland bank met een krasje. Een tapijt met een smetje Dus pak uw kans. Vanaf 5 januari bij Stoutenbeek. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10. tel: 02510-29033 Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071-899323 Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. De klinkende namen: Gelderland Hiilsta interlübke Parade" Pastoe Artifort de Sede Leolux Montis Giorgetti Cassina etc DE KNOLLEN Fotofoon Als eerste korps in West-Europa heeft de marechaussee op Schiphol sinds kort de beschikking over een fotofoon. Met dit apparaat kan via telefoonlijnen met andere landen contact worden op genomen over de echtheid van grensdocumenten en legitimatiepapieren. Ook de Centrale Recher che Informatiedienst in Den Haag heeft de beschikking gekregen over een fotofoon. FOTO: ANP SCHIPHOL De beveili ging van Schiphol laat nog veel te wensen over. •Dat is de conclusie die ge trokken kan worden na de uitzending van Veroni ca's Nieuwslijn gister avond. In het programma was te zien hoe iemand een nepbom in zijn hand bagage aan boord wist te smokkelen. De onderde len van de bom zaten ver borgen in een tube die voor zalf wordt gebruikt, en in een walkman. Met de apparatuur waarmee de handbagage voor het instappen altijd wordt doorgelicht, werd de aan wezigheid van deze mate rialen niet ontdekt. De rijkspolitie en de Luchtha ven Schiphol betreuren de wijze waarop de actualiteiten rubriek aandacht heeft besteed aan de beveiliging van de luchtvaart tegen terrorisme. Volgens de woordvoerder van de rijkspolitie wordt hiermee de veiligheid van de luchtvart geschaad, omdat het idee kan ontstaan dat er op Schiphol sprake is van een onveilige si tuatie. Over de in de uitzending ge toonde Brits-Amerikaanse ap paratuur waarmee de explosie ven wél ontdekt kunnen wor den, zegt de rijkspolitie dat deze röntgen-apparatuur in de praktijk nog niet is getoetst. Volgens Nieuwslijn zou de ap paratuur op Amerikaanse luchthavens al wel in gebruik zijn. Een medewerker van een Franse televisiestation is giste ren aangehouden op Kennedy Airport, de internationale luchthaven van New York. Hij probeerde drie valse bommen als pakketjes mee te geven met toestellen van TWA, PanAm en Air France. De drie „bommen" bestonden uit synthetische klei, een wekker, en wat draden. De pakjes be vatten tevens de getypte bood schap: „Gefeliciteerd, u heeft onze namaak-bom gevonden". Alleen Air France merkte de bom niet op. DEN HAAG Voorzitter Ton de Jong van de christelijke amb- tenarencentrale sprak gisteren na afloop van het overleg met minister Van Dijk (binnenlandse zaken) van een historische „Van Dijk-doorbraak". Na maanden van moeizame onderhande lingen waren drie van de vier centrales er toch in geslaagd met minister Van Dijk voor dit jaar een principe-akkoord te berei ken over de arbeidsvoorwaarden van de ruim 650.000 ambtena- Het is niet verwonderlijk dat het merendeel van de centrales verheugd is over het bereikte resultaat. Vooral daar niemand meer had verwacht dat de doorgaans onvermurwbare bewinds man van binnenlandse zaken toch door de bocht zou gaan. De door de bonden geëiste loonsverhoging van 1 procent voor alle ambtenaren is dan wel niet binnengesleept, maar de 0,7 procent salarisverhoging die uiteindelijk overeengekomen werd is heel wat meerdan het bod dat de bewindsman de bonden in septem ber voorlegde. In totaal werd door Van Dijk, vlak na Prinsjesdag, een financië le ruimte van 295 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Van deze ruimte zou 125 miljoen moeten worden aangewend voor werk- gelegenheidsmaatregelen. De overige 170 miljoen zou benut moeten worden voor salarisverbeteringen. Een bedrag dat in de visie van Van Dijk vooral zou worden gebruikt om knelpunten in de beloningsstructuur (het optrekken van de hogere inko mens) weg te nemen. Daarnaast zouden de inkomens verbeterd kunnen worden door een verlaging van de pensioenpremies. In totaal, aldus Van Dijk, een „inkomensverbetering" van een half procent. Onaanvaardbaar, riepen de vier centrales in koor, verwijzend naar hun salariseis van 1 procent (600 miljoen gulden) Boven dien vonden zij het onjuist, met uitzondering van de middelbare en hogere ambtenarencentrale CMHA, dat de verlaging van de premies alleen maar gunstig zou uitpakken voor de hogere sala rissen. Ook was het feit dat de verbeteringen niet zouden door werken in de inkomens van gepensioneerde ambtenaren voor de centrales niet acceptabel. Strop Het over de jaarwisseling heentillen van het overleg betekende vooral een strop voor de 500 ambtenaren die verwacht hadden in januari vervroegd te kunnen uittreden. De voortzetting van de tijdelijke verlaging van de vut-regeling van 61 naar 60 jaar maakte deel uit van de onderhandelingen. Op zich bestond hier over geen verschil van mening, maar drie van de vier ambtena- rencentrales weigerden principieel dit onderdeel van het totale pakket te isoleren en af gevolg dat de genoemd voorlopig moesten uitstellen. Dat het overleg van gisteren ondanks de moeizame voorgeschie denis toch tot resultaten leidde is vooral te danken aan een wij ziging in de houding van minister Van Dijk, die tot voor kort strak vasthield aan de beginselen van het regeerakkoord. Voli, gens dat akkoord mag de financiële ruimte slechts worden aan gewend voor werkgëlegenheidsmaatregelen en het wegnemen van salarisachterstanden. In Haags jargon ook wel een „gediffe rentieerde uitvoering van de pakketvergelijking" genoemd. De bewindsman zag in dat hij op basis van dit uitgangspunt nooit tot een vergelijk met de bonden zou Ttunnen komen. Bo vendien zou daardoor de achterstand van de salarissen van het overheidspersoneel op de loonontwikkeling in het bedrijfsleven nog groter worden. Uiteindelijk deed hij de centrales dan ook het bod de salarissen van alle ambtenaren dit jaar met 0,7 pro cent te verhogen. „Het is de moeite waard om aan de achterban voor te leggen", zei voorzitter Jaap van de Scheur (FNV-ambtenaren) in een eer ste reactie. „Maar we staan niet te juichen en de vlag gaat beslist niet uit". Volgens voorzitter Ton de Jong van de christelijke; ambtenarencentrale was gistermorgen de tijd aangebroken om „ja" tegen het eindvoorstel van Van Dijk te zeggen. „We moes ten de boeken sluiten, geven en nemen, anders was het eer> principe-zaak geworden". Lede ogen De enige onderhandelaar die „teleurgesteld en onaangenaam verrast over de ommezwaai van Van Dijk" uit het overleg naar.' buiten kwam was CMHA-secretaris Gerard van Dalen. Verbit-, terd merkte hij op dat het middelbaar en hoger personeel „niets- meer bij de overheid te zoeken heeft". Hij adviseerde zijn leden dan ook om maar elders naar een beter betaalde baan om te kij ken. Met lede ogen had Van Dalen dinsdagavond en de ochtend er op moeten toezien hoe Van Dijk de toegezegde loonsverbete ring van 0,2 procent opkrikte naar 0,7 procent ten koste van de verlaging van de pensioenpremie. En die lagere pensioenpremie had nu juist een gunstig effect op de salarissen van de CMHA- achterban. Overigens zullen de 500 ambtenaren die met smart zitten te wachten op het aanbreken van hun vut nog even geduld moeten hebben. Pas nadat de respectieve achterbannen van de centrales over het pakket hun oordeel hebben uitgesproken kan het ak koord defenitief worden bekrachtigd. Maar de uitgestelde af scheidsrecepties kunnen met een vrij grote zekerheid gepland worden op een dag ergens in het begin van februari. MARGA RIJERSE GEDROOGDE KIPPEMEST VOOR TUIN ken heeft i gesteld voc verkoop van gedroogde kippe- mest in de regio Nijmegen. Het is de bedoeling dat op twee pluimveebedrijven in Beunin- gen en Groesbeek gedroogde NIJMEGEN - Staatssecretaris kippemest rechtstreeks aan de Evenhuis van economische za- consument wordt verkocht ton beschikbaar Pluimveebedrijven moeten proef met de hoge kosten maken om hun mestoverschotten af te voeren naar een mestverwerkingsfa briek. Bovendien bestaat de mest voor 50 tot 90 procent uit DEN HAAG De Consu mentenbond gaat de fou ten in de geneesmiddelen verstrekking in ons land inventariseren. Daartoe wordt volgende week de Medicijnlijn geopend, waarop het publiek erva ringen, klachten en vra gen kwijt kan. Met de re sultaten stapt de bond naar overheid, apothekers, verzekeraars, industrie en politieke partijen. De actie wordt gevoerd in samen werking met de AVRO, die er in de programma's AVRO Service Salon en Vinger aan de Pols aan dacht aan besteedt. Jaarlijks wordt in Nederland voor 3 miljard gulden aan ge neesmiddelen geslikt. Dat er wat aan te merken is op de medicijnenverstrekking bleek al uit eerdere onderzoeken; zo zijn er aanwijzingen dat artsen te veel en te dure geneesmid delen voorschrijven, dat recep ten worden „geknipt" (waarbij apothekers zich verrijken door twee maal een toeslag in reke ning te brengen) en dat medi cijnen ia ons land veel duur der zijn dan in het buitenland. Ook kloppen bijsluiters vaak niet en zijn de voorschriften die op de verpakking worden gezet soms zonder meer fout. Daar noteerde de bond deze week een schrijnend voor beeld van. „We zijn al gebeld door iemand die volgens de in structies op de verpakking zet pillen moest opkauwen", aldus directeur D. Westendorp van de Consumentenbond. De on derzoekers verwachten met name veel reacties over bij sluiters die n>et kloppen, on leesbaar of onbegrijpelijk zijn of geheel ontbreken, over het onleesbaar maken van de houdbaarheidsdatum en on veilige verpakkingen. Daar naast rekent men op klachten over niet nagekomen gezond heidsclaims, zoals bij slank heidsmiddelen die eerder dik dan dun maken. Op 12 januari brengt Vinger aan de Pols op de televisie een deel van de actie in beeld, kij kers kunnen bellen met vra gen die door deskundigen zul len worden beantwoord. Te vens wordt het medicijnkastje van willekeurige Nederlan ders getoond en het gebruik van de inhoud ontleed. Oude ren in een verpleegtehuis to nen in het programma een op merkelijk gebrek aan kennis over de doorgaans grote hoe veelheid geneesmiddelen die ze slikken. Eerdere telefoon'acties van de Consumentenbond zijn succes vol gebleken. Zo kwam drie jaar geleden bij de oprichting van de Gevarencentrale on verwacht een groot aantal klachten over slecht functio nerende hartkleppen naar vo ren; daarmee is de bond naar het ministerie van WVC ge stapt, waarna stappen zijn ge nomen. Bij hetzelfde actietele foonnummer kwamen inder tijd ook veel klachten binnen over exploderende frisdrank flessen. De actie met de Medicijnlijn (070-80.90.01) duurt van 9 tot en met 13 januari. Ernstige klachten zullen direct kunnen leiden tot actie of advies van deskundigen van de bond. evenwel zonder dat dat leidt tot wat de bond „doktertje spe len" noemt. „We kunnen geen diagnoses stellen en beoorde len of het ene medicijn wel licht vervangen dient te wor den door een ander".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3